Binnenland. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Het koninklijk echtpaar. Waarschijnlijk begeven de Koningin en de Prins zich den 22en dezer naar Rabensteinfeld als gas ten van groothertogin Marie, om van daar uit deel te nemen aan de hoffeesten bij; g'elègènheid van de onthulling van het gedenkteeken voor groothertogin Alexandrine, een zuster van keizer Wilhelm I, hier te Schwerin. Die groothertogin Alexandrine was de gemalin van groothertog Paul Friedrich, de grootmoeder van prins Hendrik en de overgrootmoeder van den tegenwoordigen groot hertog. Men verwacht hier voor de plechtighleid het Duitsche keizer- en kroonprinsepaar, Badensche prinsen, het Deensche kroonprinsepaar, de Rus sisch© grootvorstin Maria Paulowna met haar ge maal grootvorst Wladimir ?n alle Mecklenburg sche prinsen en prinsessen. Koninklijk bezoek aan Zeeland. Aangaande het huldeblijk, dat Belgen voornemens zjjn op 14 September ter gelegenheid van H. M.'s bezoek aan Zeeland aan onze Koningin aan te bieden, meldt men ons van de Belgische grenzen nader De burgemeesters, volksvertegenwoordigers en senatoren in ambtskostuum zullen op het stad huis te Hulst aan H. M. namens de Belgische grensbewoners aanbieden een grooten gouden ge denkpenning, waarop door een der voornaamste Belgische kunstenaars het wapen van het Land van Waes gegrift is. Deze gedenkpenning zal worden overhandigd door den heer Van Naemen, burgemeester van St. Nicolaas, omdat vooral deze stad veel verplicht is aan het Huis van Oranje. Door toedoen toch van Koning Willem I werd te St. Nicolaas gesticht een Nederlandsche Handel maatschappij, die rijkdom bracht niet alleen in St. Nicolaas, maar ook in de omliggende ge meenten. De visschers te Bergen-op-Zoom zjjn, naar ge meld wordt, ook uitgenoodige deel te nemen aan de revue der visschersvloot, ter gelegenheid van het Koninklijk bezoek in September aan Zeeland. De Vredesconferentie. Uit Den Haag wordt gemeld: Uitgezonderd de feestbanketten, die in deze week nog eiken dag zullen plaats hebben, is 't met de officieels feesten ter gelegenheid van de Vredesconferentie gedaan. Wel is er nog een tijdlang sprake geweest van een bezoek met feest te Amsterdam, maar sedert hoort men daar niets meer van, zoodat valt aan te nemen, dat het plan daartoe is op gegeven. Veeartsen. De Maatschappij ter bevordering der veeartse nijkunde in Nederland, zal haar 48e algemeene vergadering houden op Vrjjdag 11 en Zaterdag 12 October, in het gebouw voor Kunsten en We tenschappen te Utrecht. Betwiste raadsverkiezing. Voor Ged. Staten van Zuid-Holland werd gister behandeld het bezwaar van J. Bouman Azn. te Piershil tegen de toelating van A. van Dis tot lid van den Raad dier gemeente. B(j de verkiezing van een lid van dien Raad waren uitgebracht op A. van Dis 55 en op v. d. Wel 19 stemmen. De heer van Dis werd door het stembureau gekozen verklaard en daarna door den Raad toegelaten. Door Bouman voornoemd was intussehen een bezwaar ingediend op grond, dat vóór vier uur op den dag voor de inlevering van de candidaten- lfjsten bestemd slechts één ljjst en wel die voor den candidaat van der Wel was ingeleverd, en de andere ljjst, die later werd opgegeven, ook inge leverd te zijn, n.l. voor van Dis, onmogelijk vóór vier uur kon zjjn ingeleverd volgens verklaring van personen die dit anders zouden hebben moe ten zien. Nadat het lid van Ged. Staten, de heer Ke- mink, verslag had uitgebracht over deze zaak, werd het geschil over en weer door belangheb benden mondeling toegelicht. De beslissing van Ged. Staten volgt later. De huzaren te Rotterdam. Naar de «Nieuwe Ct." van militaire zijde ver neemt, zou bjj den minister van Oorlog het voor nemen bestaan binnenkort de tjjdeljjk te Rotter dam gedetacheerde huzaren terug te roepen, ter wille van de oefening. De »N. Ct." schrijft in verband met deze mede- deeling nog het volgende: Afgaande op hetgeen wjj over den toestand in het havenbedrijf te Rotterdam lezen en hooren, zouden wij de terugroeping der huzaren een zeer onvoorzichtige daad achten. Het conflict, ter zake van de elevators ontstaan, is niet beëindigdde boycot van de graan inmporteurs, die geweigerd hebben zich te verbinden niet met de nieuwe machines te lossen, duurt voort en in verband daarmede het gebruik van zg. onderkruipers (de vereeniging «De Volharding). De bron van de on geregeldheden en gevechten, waarvan Rotterdam het tooneel was, is dus niet alleen niet gedempt, maar zelfs nog in volle werking. Af en toe (nog weinige dagen geleden) hebben er standjes en vechtpartijen plaats. Om deze tot een einde te brengen nu zijn geen huzaren noodig. De zaak is echter, dat ernstige gevechten als kort na het uitbreken van het con flict op de rivier werden geleverd (somtjjds had ean ware stormaanval op sommige schepen plaats en werden er tal van revolverschoten op de open bare straat gelost), door de aanwezigheid en het voortdurende patrouilleeren van de huzaren wor den voorkomen. Dit is geen bloote veronderstel ling, maar vindt in de kringen der bootwerkers volle bevestiging. Kort na de komst der huzaren te Rotterdam, werd in een correspondentie van «Het Volk" opgemerkt, dat de bootwerkers wel zoo slim zouden zijn zich kalm te houden zoolang het militaire machtsvertoon duurde, maar dat, indien de oorzaak van net conflict niet uit den weg ge ruimd zou worden, men telkens de troebelen weer zou zien ontstaan, zoodra zij hun kans schoon zagen. Ook in andere arbeidersorganen verschenen zulke uitlatingenin de voorlaatste raadsverga dering werd daarvan, meenen wij, door een der leden een overzicht gegeven. Gelijk men weet, is, na de onder leiding van den burgemeester plaats gehad hebbende onderhande lingen, overeenstemming tusschen partijen niet verkregen zjj is op één puntde ontbinding van de vereeniging »De Volharding", krachtens eisch van de graanwerkers, afgestuit. De aanwezigheid van militaire macht ter voorkoming van ernstige ongeregeldheden, kan dus te Rotterdam niet ge mist worden. De oefening is een hoogst belang rijke zaak, en wjj begrijpen dat het den minister van Oorlog aan het hart gaat een aantal man schappen zoolang daaraan te moeten onttrekken. Maar de oefening geschiedt om de manschappen voor hun taak geschikt te maken, waartoe de handhaving van de binnenlandsche rust behoort, en zoolang deswege hun aanwezigheid elders ver- eischt wordt, moet de oefening wachten. Het is dus zeer te wenschen, dat de minister, zoolang niet te Rotterdam overeenstemming tusschen par- tjjen is verkregen, niet tot de uitvoering van zijn ruchtbaar geworden voornemen zal overgaan". Een proces. De gemeente Haarlem wordt door de Schiedam- sche Kunstsmederij en Machinefabriek voorh. G. J. Vincent Co. aangesproken voor de betaling van f5732.93, met renten en kosten, welk bedrag die Vennootschap te vorderen heeft van den aan nemer A. de Haan, den failliet verklaarden aan nemer van het openbaar slachthuis, aan wien de gemeente nog schuldig is een gedeelte van de aannemingssom, alsmede een bedrag voor bij werk. B. en W. zjjn van oordeel, dat de gemeente die vijfduizend en zooveel guldens absoluut niet heeft te betalen, en stellen dan ook den Raad voor, zich tegen dien eisch gerechtelijk te ver weren. Jos. A. Verheyen. Naar de »Tjjd" verneemt, hoopt de algemeen geachte organist van de Mozes- en Aaronkerk te Amsterdam, voorzitter van de Nederlandsche Orga- nisten-Vereeniging, de heer Jos. A. Verheyen, den 19n Augustus zijn 70n verjaardag te her denken. HaarlemAmsterdam. Naar men verneemt, zou bij de directie der H. IJ. S. M. het voornemen bestaan, langs haar baan HaarlemAmsterdam een lijn te leggen voorelec- trisch bedrijf voor het lokaal verkeer Haarlem Amsterdam. R. K. Dioc. Middenstandsbond. Tot geestelijk adviseur van den R. K. Diocesa- nen Middenstandsbond in het Bisdom Haarlem is benoemd de hoogeerw. heer mgr. G. W. Konings te Amsterdam. R. K. Soeiaal Congres. Het R. K. sociaal congres, Zaterdag en Zondag te 's-Hertogenbosch gehouden, was flink bezocht Volgens de daarop betrekking hebbende lijst, is er door 213 vereenigingen, uit schier alle oorden des lands aan deel genomen, terwijl mede twee afgevaardigden van den Belgischen Werklieden- bond aanwezig waren. Het debat in de sectiever gaderingen was buitengewoon levendig, hetgeen voornamelijk hieraan zal mogen worden toege schreven, dat op de conclusie door den inleider van het onderwerp »Het verzekeringswezen", den heer B. J. Grabben, te Dordrecht, en op die door den heer A. van Rijen, te Tilburg, inleider van het ontwerp «Verkorte arbeidsdag" elk zes en op de conclusie, door den heer P. A. Blonk, te Gul pen, inleider van het onderwerp «Vrouwen- en kinderarbeid in fabrieken en werkplaatsen" ge steld, vier amendementen waren ingediend. Geen dier conclusiën is dan ook onveranderd aangenomenalle drie hadden groote wijzigingen te ondergaan. Die betreffende «het verzekerings-wezen" luidt «Zich verzekeren tegen moeiljjke omstandighe den des levens is een sociale eisch der heden- daagsche maatschappij. Verzekering door middel der organisatie kan aan organisatie en leden voordeelen bezorgen en de samenwerking zeer bevorderen. De samenwerking bij verzekering openbaart zich door een verzekeringsinstelling in het leven te roepen, waaraan kerkelijk goedgekeurde sociale vakvereenigingen haar medewerking verleenen, en haar leden aan te sporen zich bij die instellingen te verzekeren. Aan de federatie wordt opgedragen de noodige maatregelen te nemen en middelen te beramen om te geraken tot de oprichting eener verzeke ringsinstelling voor de leden der R. K. en sociale vakvereenigingen. Waar de levensverzekering de meeste waarbor gen voor welslagen aanbiedt en deze verzekering óf niet, óf op onvoldoenden grondslag berust, voor zoover zij in onze organisatie wordt beoefend, is het wenschelijk, dat de in het leven te roepen verzekeringsinstelling zich allereerst toelegge op uitkeering bij overlijden, om vervolgens die takken van verzekering ter hand te nemen als in den vervolge nuttig zullen blijken voor de medewer kende organisaties en haar leden." De conclusie in de tweede sectie gesteld, naar aanleiding van het debat over het onderwerp «Vêrkorte arbeidsdag", luidt «Ie. De voortgaand? ontwikkeling van ons maatschappelijk leven stelt het, óók in den ar beidersstand, tot plicht meer tijd te besteden aan vorming en opvoeding. 2e. Gezonde, niet overwerkte arbeidskrachten zjjn industrie en maatschappij tot voordeel, omdat zjj meer en beter zullen voortbrengen en lust en ijver zullen wekken en behouden tot hoogere ontwikkeling. 3e. Ons stelsel van voortbrengen, dat zeer verbeterd is en eene toenemende verbetering on dergaat, brengt overvloed van goederen op de wereldmarkt. 4e. Naast te langen arbeidsduur aan den éénen kant zien wij toenemende werkloosheid aan den anderen kant. 5e. Het streven naar verkorting van arbeids duur is daarom niet slechts gewettigd, maar ook door hooge belangen geboden. 6e. Dat de naar eene gezonde hervorming strevende arbeidersbeweging dit streven op haar programma heeft geplaatst, is even natuurlijk als dat de sociale wetgever haar daarbij zÜn krach- tigen steun biedt. 7e. Bij beschouwing van wat de arbeidersbe weging in de meeste industrieën reeds wist door te voeren en wat mogelijk bleek, en bij overwe ging van wat hierboven onder le, 2e, 3e en 4e is opgenomen, verschijnt het als een billijke eisch, dat de normale arbeidsdag voor volwassen personen de 10 uren niet mag overschrijden en dat verkorting van aibeidsduur niet mag gepaard gaan met vermindering van loon." 8e. De arbeidersbeweging is nog niet tot zóó krachtige ontwikkeling gekomen, dat zij haar billijke eischen algemeen kan doorvoeren daarom vraagt zij steun van den wetgever, die bij wette lijk voorschrift bepale, dat de normale arbeidsdag voor volwassen arbeiders niet langer mag zijn dan 10 uur. 9e. Aan het federatie-bestuur wordt opgedra gen, dit oordeel en deze wenschen ter kennis te brengen van regeering en volksvertegenwoordi ging- 10e. De aan dit congres deelnemende corpora ties worden aangespoord, deze conclusie meerma len aan ernstige besprekingen te onderwerpen, om daardoor de actie tot verkorting van den ar beidsdag zoo levendig mogelijk te maken. 11e. Dat spoedig een wetteljjk voorschrift tot stand kome, waarbij bepaald wordt, dat de no- male arbeidsduur bjj dag voor volwassen arbei ders niet langer mag zijn dan 10 uur, en in be drijven of vakken, waarin nachtarbeid verricht wordt, slecht 8 uur." Deze laatste alinea werd aan de conclusie toe gevoegd doordat de heer C. C. Bekkering van «St. Laurentius" te Amsterdam zijn aldus lui dend amendement zag aangenomen. Alinea 3 en 4 bleven gehandhaafd, nadat de heer Strater, fa brikant te Tilburg, een voorstel tot weglating had gedaan. In de derde sectie werd, eveneens na veel debat over het onderwerp: «Vrouwen- en kin derarbeid in fabrieken en werkplaatsen", door den heer Berck ingeleid, de volgende conclusie aangenomen «De organisatie der ongehuwden vrouw worde met kracht ter hand genomen. Het is in het belang eener goed georganiseer de samenleving, dat de gehuwde vrouw ontrukt worde aan den arbeid in fabrieken en werkplaat sen. De ongehuwde vrouw worde als arbeidskracht niet geëxploiteerd. Voor gelijken arbeid moet haar loon gelijk zijn aan dat van den man- Haar ar beid geschiede onder vrouweljjk toezicht. Wjjl de natuurlijke bestemming der vrouw is eenmaal huismoeder te worden, worde aan elke vrouw genoegzame gelegenheid gegeven, zich daar toe te bekwamen, zoo noodig gratis. De kinderen van heden zjjn de mannen en vrouwen van morgen. Kinderen, die geesteljjk en ichameljjk nog onvoldoende ontwikkeld zjjn moe ten afgehouden worden van fabrieksarbeid. Onze maatschappij vordert een gezond, energiek en sterk geslacht, en dat kan onmogelijk opgroeien, wanneer de vrije ontwikkeling wordt belemmerd. Hoe meer eischen het maatschappelijk leven stelt aan de lichamelijke ontwikkeling, des te ver der moet de vrouwen- en kinderbescherming gaan. Deze te bevorderen behoort tot de taak der vakorganisatie, die hierin den steun behoeft van den wetgever. Het congres draagt het federatie-bestuur op, zich te wenden tot de regeering met het verzoek bij wettelijke voarschriften te bepalen a. dat de gehuwde vrouw geen industrieelen arbeid mag verrichten, terwijl in bepaalde bedrij ven elke vrouwelijke arbeid dient verboden te worden b. dat arbeid door kinderen beneden den leef tijd van 14 jaar verboden is," Met de aanneming dezer conclusiën was de ar beid der sectiën geëindigd. In den tuin van het «Casino" stelden de ver schillende vereenigingen met hare vaandels zich op en onder de tonen van twee muziekkorpsen werd eene wandeling gemaakt door de stad. Voor het raadhuis, waar de burgemeester van 's-Her togenbosch jhr. Van der Does de Willebois, het congresbestuur en de afgevaardigden uit België officieel ontving en zijne groote sympathie met het doel van het congres en de betooging uitsprak, werd gedefileerd, en om vier uur waren allen in het Concertgebouw, waar de slotvergadering werd gehouden. Hier deelde de voorzitter mede, dat op de Za terdagavond aan den Paus, aan H. M. de Koningin en Haar Gemaal, aan den aartsbisschop en aan den bisschop van 's-Hertogenbosch verzonden tele grammen, antwoorden waren ingekomen, waarvan voorlezing werd gedaan dat van den Paus ging vergezeld van den ge vraagden zegen. In deze bijeenkomst voerde het eerst de heer mr. Van Willegen, afgevaardigde van den Belgi schen Volksbond, namens de pi. 150.000 laden van dien Bond, het woord. Rector F. X. W. Bult, van Utrecht, sprak een woord van aanmoediging en opwekking tot de aanwezigen, om, met zoo mogeljjk nog meer vuur, voort te gaan. Pastoor C. C. Prinsen, uit 's-Hertogenbosch, sprak het vertrouwen uit, dat de federatie een bolwerk zou zijn tegen de socialisten. Nadat nog mr. Loeff, de oud-minister zjjne in genomenheid had betuigd met het streven van de R. K. arbeiders, eene sympathie die bjj hem vooral levendig was geworden in 1903, toen de Christen arbeiders paal en perk hadden gesteld aan de «misdadige woeling", en de heer mr. Versteeg, afgevaardigde van de regeering had dank gezegd voor de woorden van waardeering door den voor zitter aan den minister van L. N. en H., gewjjd, en zjjne ingenomenheid had betuigd met hetgeen hjj op het congres had gehoord, sloot de voorzitter deze vergadering en daarmede het congres. De Bredasche Raadsverkiezingen, Men schrjjft uit Breda In de Zaterdag gehouden zitting van den gemeenteraad werden behandeld de bezwaarschrif ten, ingebracht tegen de verkiezingen in district II en III. Het bezwaarschrift tegen de verkiezing in district III hebben wjj vroeger reeds in het kort omschreven. Het betrof de kwestie dat in flagranten strjjd met de voorschriften der wet, de stembriefjes ongevouwen aan de kiezers waren uitgereikt en ook zoo in de bus gestoken, waar door het geheim der stemming was geschonden. Het bezwaarschrift tegen de verkiezing in district II, behelsde dat de leden van het stembureau in strijd met de wet hadden gehandeld, doordat de aanteekening van de kiezers die aan de stemming deelnamen, werd gehouden met een streepje en niet met een paraaf, Het doel der socialisten met het indienen van dit laatste bezwaarschrift was duideljjk. De ver kiezing van dr. van den Brink moest vernietigd worden, omdat de stemming in strjjd met de wet plaats had. Nu kunnen zij tot de lichtgeloovige arbeiders zeggenKjjk, op ons protest wordt geen acht geslagen, maar dat der Katholieken wordt aangenomen. De verkiezing in district III werd vernietigd met 8 tegen 7 stemmen die van district II geed- gekeurd. Dr. van den Brink is dus nog geen lid van den Raad. Er is een zucht van verlichting opgegaan in onze stad, want nog zjjn wij zoo rood niet als we worden gesignaleerd. Nu is er tenminste meer gelegenheid te toonen dat, waar wjj door een onhandige taktiek verloren, nu door eene goede samenwerking gedeeltelijk kunnen uitwisschen den reeds geleden smaad. Gemeenteraad. Vergadering van den Raad der Gemeente Schie dam rp Dinsdag 20 Augustus 1907, des namid dags 2 uur ten Raadhuize. Zilver' feest pastoor Coppens. Reeds begint de O. L. Vrouw Visitatiekerk aan de Nieuwe Haven zich in haar feestkleedjj te tooien. Heden is een begin gemaakt met het plaatsen der draperiën in de pauseljjke kleuren, vertoonende wapenschilden en symbolische voor stellingen van het priesterschap. De serenade waarvan wij in ons nummer van Zaterdag melding maakten, zal morgen (Woens dagavond omstreeks 8£ ure worden gebracht. Op dat uur zullen daartoe de betrokken onderafdeelingen van den Volksbond het Bondsgebouw aan de Vest- zjjde verlaten. Koemarktbrug. Het verkeer over de Koemarktbrug zal van af heden-avond 11 uur gestremd zjjn. Volksbadhuis. In de week van 5-11 Aug. 1907 werden genomen 262 baden lste kl. 2de kl. kuipbaden 19 kuipbaden 37 regen 19 regen 164 school kinder» k5ct 23

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1907 | | pagina 2