Verspreide berichten. Binnenland. 8 tads- en Be westelijk Nieuws. Bemengd Nieuws. dellijk werd toen de politie saamgetrokken té Gastel Gandelfo, en belette de betoogers op te trekken naar het Pauselijke zomerpaleis, waar kardinaal Merry del Val op 't oogenblik verblijf houdt. i j MAROKKO. Pichon, de Fransche minister van Buitenland- sche Zaken, is door een medewerker van de „Ma- tin" geïnterviewd, aan wien hij verklaarde, dat de regeering niet van zins is, meer troepen naar Marokko te zenden. De voorbereidselen tot ver trek van troepen te Toulon, in Algerië en in Tu nesië verdienen dien naam niet. De minister van Oorlog vergenoegt zich met in het allernoodza kelijkste te voorzien, zooals trouwens in vredes tijd ook met plotselinge mobilisatie moet wor den rekening gehouden. „Maar ik verzeker u nogmaals," aldus Pichon, „dat de thans in Marokko verblijvende troepen voldoende zijn. Het hun voorgeschreven program is zoo duidelijk mogelijk. Zij moeten blijven waar ze zijn, geen enkele expeditie in het binnenland ondernemen, zich er toe bepalen de orde te her stellen, de rebellen te tuchtigen, de kalmte te verzekeren, en de politie in de stad Casablanca en haar voorsteden te organiseeren." En dan laat de „Matin" Pichon's uitlating volgen, met koeien van letters „Tot geen enkelen prijs zijn wij voornemens een veroveringswerk te onder nemen, en een expeditie te beginnen, hetgêeh overigens zou indruischen tegen den wil der natie." iEn tot slot: „Onze rol is beperkt. De regee ring werpt allen lust tot avonturen verre van zich, maar zij is van plan, de rechten van Frank rijk te doen eerbiedigen, benevens de belangen en het leven harer onderdanen te beschermen, en door krachtige onderdrukking de herhaling te voorkomen van overvallen, als welke bedrevén zijn jegens de vreemdelingenkolonies, in éen lahd, waar Frankrijk te dien opzichte een bijzonder mandaat heeft gekregen, "- De Marokkaansche gouverneur van Casablanca, die voor een groot gedeelte aaospraklijk moet worden gesteld voor het gebeurde in die stad, is door den Franschen generaal Drude gearres teerd en als gevangene overgebracht aan boord van het oorlogsschip „Gloire". Eergisteravond is de stoomboot „Espana", uit gerust door den Bond van Israëlieten te 'lan ger, naar Casablanca vertrokken, met medene ming van verschillende levensmiddelen, waarbij 1500 brooden, om hun geloofsgenooten, die zón der hulp zijn, te voeden. Ook voor de ongelukkige Spanjaarden zijn een groot aantal brooden mee genomen. Het schip moet ook veel arme menschén, dié geheel geruïneerd zijn, mee terugnemen. Reeds vertoeven te Tanger een massa Israë lieten uit Casablanca, die in scholen en andere gebouwen onder dak zijn gebracht. De rijke Tangersche Joden komen hun, door middel van in teekenlijs ten, zooveel mogélijk te hulp. In Mazagan en omstreken blijft de agitatie nog steeds voortduren. De Europeanen zouden als gij1- zelaars worden vastgehouden. Dei inlanders heb ben zich verzet tegen hun inscheping. Te Tanger schijnt de toestand nog kalm te zijn. De exodus is in vollen gang: eergisteren alleen hebben 350 personen zich naar Spanje inge scheept. j J j j AMERIKA. De telegrafisten-staking. Een nieuwe, niet onbedenkelijke factor in den strijd tusschen werkgevers en werknemers is, dat te Columbus in Ohio de zetters aan verschillende bladen plotseling hebben geweigerd het per tele gram ingekomen nieuws te zetten. De zetters orga nisatie te Columbus beweert, dat ook elders in de V. St. dit voorbeeld door de dagbladzetters zal worden gevolgd. De Londensche «Standard", verneemt uit New York, dat de Bond van spoorweg-telegrafisten heett aangeboden de stakers te steunen met een bijdrage van 2,000,000. Gompers, de voorzitter van den Nationalen arbeidersbond, belooft 2£ millioen dollar. De correspondent te New York van de Londen sche Daily Telegraph" seint, dat het New York- sche publiek op de hand schijnt te zijn van de stakers, al ondervindt het publiek zelf nog het meest de nadeelen der staking. De voornaamste New-Yorksche bladen publicee- ren hoofdzakelijk buitenlandsch nieuws. Telegra fische berichten uit het binnenland hebben zy maar heel weinig. Ook in Canada zullen de telegrafisten gaan staken. TJit San-Sebastian wordt aan de „Temps" ge seind De minister van staat spreekt het gerucht tegen dat er een nieuwe nota aan de Mogéndhedén moet worden gezonden. De reis van den Spaanschen minister-president Maura, die gister te Parijs aankwam ennaarDen Haag doorreisde, slaat in geen verband met de gebeurtenissen in Marokko. De „Liberté" meldt, dat gister de minister van Marine, Thomson, na een conferentie met den minister van Buitenlandsche Zaken, Pichon, een langdurig onderhoud te Parijs heeft gehad met admiraal Aubert, chef van den Franschen marine-staf. Na dit onderhoud zijn er ordersnaar Toulon en Algiers geseind. Het stadsbestuur van Carlsbad heeft naar het „Neue Tageblatt" meldt, gister Clemencéau één diner aangeboden. De regeering van Kreta heeft, bij een Oosten- rijksche fabriek 2500 Mannlicher geweren besteld, voor de bewapening der Kreitaansche militie. Gister was het scheepvaartverkeer door het Suez-kanaal gestremd wegens het aan den grond varen van de Engelsche stoomboot „Bamby." De Khedive van Egypte is gister naar Duitsch land vertrokken. Hij gaat niet naar Engeland, zooals aanvankelijk zijn plan was. Na een tochtje langs de boorden van den Rhijn, gaat hij naar Weenen. t In verband met het heerschen van de cho lera in Rusland, zal wellicht de oorlogshaven van Libau gesloten worden. Te Rybinsk (provincie Jaroslaw) is thans ook een geval van cholera geconstateerd. Als inspecteur-generaal van de Engelsche troepen zal de hertog van Connaught worden op gevolgd door generaal French. Kardinaal Vannutellli, legaat van den Heili gen Stoel op het Eucharistisch congres te Metz, heeft gister deze stad verlaten. Het comité heeft den prelaat tot Bettenburg, het eersté station in Luxemburg, vergezeld. De kardinaal zal 15 dagen in de abdy van Maredsous, in België doorbrengen. Kolonel Muller, inspecteur-generaal der Ma rokkaansche politie, is gister, volgens een tele gram uit Genève aan „Le Journal," van daar naar Marokko vertrokken. Hiji zou eerst tot het najaar in Zwitserland zijn gebleven. Aan boord van den Franschen kruiser „Gloi re" is gister nabij Alvarobuzan een granaat plot seling ontploft. Een sloep, welke getroffen werd, zonk, doch de equipage werd gered. Koninklijk bezoek aan Zeeland. De visschers te Philippine zullen, naar de «Mid- delb. Ct." meldt, niet deelnemen aan de vlootrevue in het Engelsche gat op 13 September, maar hun hulde aan H. M. de Koningen brengen op Zater dag 14 September aan het einde van het kanaal te Philippine, bjj gelegenheid dat H. M. passeert naar Neuzen. Alle visschers hebben toegezegd, daar tegenwoordig te zullen zijn. Prins Hendrik te Berlijn. Prins Hendrik der Nederlanden heeft te Berlijn een diner aangeboden aan de geredden van de «Berlin" in iKaiserhof". Elf personen hebben de invitatie aangenomen. Jhr. Mr. J. Roëll. Jhr. mr. J. Roëll, voorzitter van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, is een dezer dagen van zjjn buitenlandsch verblijf te 's-Gravenhage terug gekeerd. De vergaderzaal van de Tweede Kamer. Men schrijft uit Den Haag: De vloer van de vergaderzaal van de Tweé- de Kamer is thans op verschillende plaatsen op gebroken ten behoeve van den aanleg in het sousterrain van de toestellen en leidingen, die verwarmde lucht naar de zaal zullen voeren. Door het thans in uitvoering zijinde verwar- mings- en venLilalie-stelsel zullen de tof dusvér bestaande luchtkokers onder aan de venstemis- sen aan den kant, waar vroeger de troon stond, buiten gebruik worden gesteld, en nu is het plan, in die vrijkomende vakken vensterbanken aan te brengen, waardoor eenige zitplaatsen achter de ministerstafel worden verkregen. De verbouwing kan eerst korten tijd vóór de intrede van het a.s. nieuwe zittingsjaar gereed komen. i De tweede Vredesconferentie. Ter verbetering van de acoustiek in de groete vergaderzaal der vredesconferentie, waarover schier algemeen geklaagd is, moet besloten zjjn tot eene verplaatsing van den presidentszetel en het bureau dat dezen omgeeft, van zjjn tegenwoordige plaats vóór de schouw aan de oostzijde der Grafelijke zaal, naar den zijkant waarvan de vensters uitzien op het ministerie van Waterstaat op het Bin nenhof. De overige banken zullen nu in een halven cirkel tegenover het bureau gerangschikt worden. De Ruyter. Naar de „Opr. Haarl. Ct." verneemt, zullen de Aanteekeningen over het bédrijf van M. A. Dé Ruij'ter, door dr. Chr. F, Haje te Haarlem verza meld uit de oudst bestaande jaargangen van dit blad, welke nog tijdens de twintig laatste levens jaren van den zeeheld verschenen, binnéhkort wor den uitgegeven door de zorgen van het Historisch Genootschap te Utrecht. Jubilé. Gister werd in intiemen kring het 50 jarig bestaan gevierd van het groot-seminarie Rjjsen- burg. Gelijk gezegd droeg het feest een parti culier karakter. De zalen en gangen van het gebouw waren kwistig versierd. Er was gister een feestmaaltijd van 240 couverts, waaraan, behalve Z. D. H. de Aartsbisschop aanzaten een groot aantal oerw. heeren geestelijken uit het heele aartsbisdom. Tegen den zwendel. De «Deutsche Wochenzeitung" verricht het ver dienstelijk werk in een paar artikelen, aan onzen minister van Justitie opgedragen, de verschillende vormen, waaronder wordt gezwendeld, de revue te doen passeeren. Bijzondere aandacht wordt gewijd aan den zwendel met seriën-loterijen, blijkbaar, omdat de ondernemers hiervan hun slachtoffers voornamelijk in Duitschland vinden. Ook wij wezen er indertijd reeds op, hoe het dezen zwen delaars naar den vleeze gaat, hoe hun de post wissels der slachtoffers toestroomen. En we heb ben er ook de aandacht op gevestigd, hoe de meeste ondernemers van deze duistere affaires buitenlanders en wel... Duitschers waren, die hier straffeloos hun zwendelpraktjjken konden uitoe fenen. Niemand zal wel meer dan de minister van Justitie overtuigd zijn van de noodzakelykheid, om bij wettelijke maatregelen paal en perk te stellen aan de flesschentrekkerjjen, maar men lette daar bij niet minder op de bepalingen nopens het ver blijf hier te lande van vreemdelingen, en vooral van dezulken, die door hun kwade praktijken onzen goeden naam over de grenzen in opspraak brengen. (Tel.) Onderzeesche boot no. 1. Men schrijft aan het «Handelsblad": Ruim een half jaar is de Koninklijke Marine in het bezit van de onderzeesche boot «Luctor et Emergo", thans genaamd No. 1, en zooals bekend is gebouwd bij de Koninklijke Maatschappij de Schelde te Vlissingen. In dat halve jaar heeft het vaartuig ruimschoots gelegenheid gehad te be wijzen, dat de voorstanders van het gebruik van onderzeesche booten by de kustverdediging het bjj het rechte eind hadden. De No. 1 toonde zich voor een vaartuig van haar grootte, zeer zeewaardig en gemakkelijk te be handelen en te besturen. Bjj eenige manoeuvres onlangs in de Noordzee gehouden, werd ten duide lijkste aangetoond, dat het verblijf °P de kust van vijandelijke schepen voor deze uiterst gevaarlijk wordt, wanneer eenige onderzee booten in de ver schillende Nederlandsche havens gestationneerd zijn. Het ligt dan ook voor de hand, dat niet lang gediaald zal worden tot den aanbouw van meerdere booten over te gaan, daarbij natuurlijk rekening houdende met de vorderingen, die sedert den aan bouw van de No. 1 by de onderzeesche navigatie gemaakt zjjn. Zeker is het dat de keuze indertijd een goede geweest is. Uit Schereningen. De tijdelyke kustbewaking, die zich sedert eer gisteren op een gedeelte van de kust nabij Scheveningen bevindt, heeft drie wachtposten. De hoofdobservatiepost is nabjj den Vuurtoren op bet duin waar de stormpaal staat. De bemanning, die in dit tentje bivakkeert, be staat uit geniesoldaten, zeemiliciens en zeesoldaten. Door den staf van de genie wordt ook van den Vuurtoren met verrekijkers geobserveerd. Verder is nog een wachtpost op de duinen onder Wasse naar en een te Kjjkduin, die alle drie onderling telefonisch zyn verbonden. Gisterenmiddag kwam uit Noordelijke richting de Rykstorpedoboot «Idjen" stoomen, voorbijgaande werden met den Vuurtoren seinen gewissseld, welke door den wachtpost per telefoon aan de andere wachtposten werden medegedeeld. De observatiedienst duurt tot a. s. Zaterdag meerdere oorlogsschepen zullen deze week voorby komen. Verzekering tegen werkloosheid. De Leidsche Bestuurdersbond, waarbij zich 17 plaatselijke weririiedenvereenigingen hebben aan gesloten, heeft een adres aan dén gemeenteraad gericht, waarin de bond, in aansluiting met het verzoek van de Leidsche timmerliedenvereeniging Vooruit, er krachtig op aandringt, dat de Raad overgaat tot de stichting van een gemeentelijk fonds, waaruit organisaties, die haar leden ver zekeren tegen werkloosheid, een bijslag kunnen ontvangen. De tunnel te Hilversum. Het voorstel van de raadsleden K. J. Perk, A. Bruist, C. J. A. Wynaends, D. Kuiper en J. van der Smit jr. om het tot stand komen van de tunnel te bespoedigen en daarom door B. en W. eene missive te laten richten aan den betrokken minister, waarin verzocht wordt toestemming te willen verleenen aan de directie der H. IJ. S. M. tot het doen uitvoeren van dat werk, werd in den Hilversumscben raad gister met 9 stemmen voor en 4 tegen aangenomen. Gemeentezaken. Door de commissie tot wering van schoolver zuim is aan B. en W. het verzoek gericht art. 29 der Leerplichtwet toe te passen. Van alle zij den van het openbaar en bizonder onderwijs wordt het verzoek gesteund. B. en Wi. stellen den Raaxl ter vaststelling het volgend ontwerp-besluit voor: Leerplichtige kinderen worden, indien zij tij dens de schooluren zonder verlofkaart van het hoofd der school op den openbaren weg wor den aangetroffen, door de Politie naar het Hoofd der school gebracht tot welker leerlingen het kind behoort, wanneer een schriftelijk verzoek desbe treffende, hetzij rechtstreeks door de betrokken ouders of verzorgers, hetzij namens hen door de Commissie tot wering van Schoolverzuim, aan den Commisaris van politie wordt overgelegd. Van de slagersvereeniging „Onderling Belang" is bij den Raad ingekomen een protest tegen de keurloonen van vleesch. Nieuwe gezichtspunten zeggen B. en W. worden door adressante niet gegeven, terwijl in ons College de meening dienaangaande niet is ge wijzigd, en geen nieuwe omstandigheden bekend zijn die een wijziging van de bestaande verorde ningen wenschelijk zouden maken. B. en W. mee- nen daarom dat zij kunnen volstaan met de her innering dat op deze zaak reeds herhaaldelijk door den Raad uitspraak gedaan is, laatstelijk nog bij besluit van 14 Augustus 1906. Het wil B. en W;. voorkomen dat daarom het protest door de vergadering voor kennisgeving kan worden aangenomen. Zilver' feest pastoor Coppens. Nader vernemen wij nog, dat onder de plech tig© H. Mis morgen-ochtend 10 ure door den hoog- geachten jubilaris op te dragen en waaronder hij een sort woord zal richten tot zijne gemèènté door het koorgezelschap zal worden uitgevoerd de missa „St. Bartholomeus" van L. Swann. Na de H. Mis zal het „Tantum ergo" van Veu- gelers en tot slot de „Cantate" van Verhey wor den gezongen. De jubileerende pastoor zal daarna van 13 uur in zijne pastorie receptie houden. De tijd moet tot 3 ure beperkt worden met het oog op het verder feestprogram van den dag. Het plechtig Lof tot dankzegging, is, zooals men weet, op 's avonds 7 ure bepaald. De directeur van «Schiedam Voor uit" deelt ons mede, dat hier zal gevestigd worden een Glansverffabriek van een op te richten naaml. Venn, in de panden Willemskade 15 en 17. Giste r-n amiddag is by den rywiel. handelaar Brinkman aan de Hoogstraat een rywiel te koop aangeboden. De man is aangehouden en het rywiel in be slag genomen. Daar bedoelde persoon bekend is, is hij later weer op vrije voeten gesteld. De politie heeft een onderzoek ingesteld, wjjl het vermoeden bestaat, dat het rywiel verduisterd of ontvreemd is. Heden-morgen is een minderjarige jongen door de politie van hier naar die in den Haag overgebracht om aan zyn ouders te worden teruggegeven, dewjjl hjj heden-nacht zwervende was aangetroffen. Evenzoo is een minderjarig meisje, dat uit haar dienst te Rotterdam was weggeloopen, daarheen overgebracht om aan de ouders te worden weer gegeven. UIT ROTTERDAM. Voor de vacature-Voorhoeve is door de antirev. kiesver. Nederland en Oranje in district I candi- daat gesteld de heer H. Diemer. Voor de vacature-Van Hinte, ontstaan door diens dubbele verkiezing, zal gesteund worden de te stellen candidaat van een der andere Christelijke partijen. Ongelukken. In de Duitsche grensplaats Bocholt was eergisteren de 17 jarige J. P. bezig met mussenschieten. Het wapen naziende, ging een kogel af, welke den arbeider in het hart drong. De dood volgde onmiddellijk Een merkwaardig geval. Een week of zes geleden vertrok een zekere J. W. K. uit de Govert Flinckstraat te Amsterdam naar Duitsch land; zyn vrouw, die een koffiehuis houdt, bleet achter. Schryllustig scheen de man niet uitgevallen, tenminste er werd niets van hem vernomen, zoodat men zich reeds ongerust begon te ma ken. Toen nu vier weken geleden een ljjk werd op gehaald uit de Wittenburgervaart, ging de vrouw naar de politie, omdat zjj uit het signalement meende op te maken, dat de verongelukte haar man was. En werkelyk herkende zjj aan de kleeren en aan een vlekje onder de kin het ljjk als dat van haar echtgenoot. Het stoffelijk overschot werd op kosten van de vrouw begraven. Hoe verbaasd stond zjj echter gisteravond te kyken toen de laatste post een brie! van haar man uit Duitschland bracht, waarin de dood gewaande om toezending van zyn kleeren vroeg. Er heeft dus een merkwaardige vergissing plaats gehad. Gistermorgen werd de vrouw bjj den officier van justitie ontboden, die de zaak in onderzoek heeft en haar wel tot klaarheid zal brengen. Destoomtrawle r-m aatschappjjente IJmuiden. De ingestelde faillissementsaan vrage tegen de 7 stoomtrawler-maatschappijen, waarvan wjjlen de heer V. Planteydt Tzn., te IJmuiden, eenig directeur was, is gister door de

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1907 | | pagina 2