Stads- en Gewestelijk Nieuws. Officieel© berichten. Kennisgeving. Laatste Berichten. Scheepvaart. Gemengd Nieuws. Pensioenvereeniging. De Pensioenvereeniging zal Zondag 29 Septem ber te Utrecht een algemeene vergadering hou den, waarin o.a. het rapport van de Commissie uit de Pensioenvereeniging, belast met het onder zoek der pensioenwetten, zal behandeld worden en na eventueele vaststelling van het rapport bespro ken zal worden hetgeen verder moet worden ge daan. Het algemeen bestuur stelt de benoeming voor van een commissie tot bestudeering van het vraag stuk zonderlinge verzekering voor minimum-pen sioen van alle rijksambtenaren". De heeren. Loius J. C. Poppe en H. te Kolsté stellen het volgende voor «De Pensioenvereeniging van burgerlijke ambte naren zy een vereeniging, samengesteld uit rechts persoonlijkheid bezittende vereenigingen, bestaande uit burgerlijke rijksambtenaren, oud-rijksambtena ren of deelgerechtigden in het pensioenfonds voor weduwen en weezen van die ambtenaren, en uit ambtenaren, in wier tak van dienst geen rechts persoonlijkheid bezittende vereeniging bestaat, als persoonlijke leden". Het algemeene bestuur adviseert tot aanneming van het voorstel en benoeming van een commissie tot de daardoor noodige omwerking der statuten. Rechtstreeksche uitbetaling bij de Rijkspostspaarbank. Naar wij vernemen wordt te bevoegder plaatse ernstig overwogen, de thans bestaande voorschrif ten betreffende rechtstreeksche uitbetaling aan inleggers der Rijkspostspaarbank, zoodanig te wijzigen dat alle uitzonderingsbepalingen komen te vervallen en dat alleen wordt vastgesteld jeen maximumbedrag, waartoe uitbetalingen veroor loofd zullen zijn, onmiddellijk bij de aanvrage. Pensioen... na overlijden. We hebben reeds een paar malen er op gewe zen, dat de pensioenen voor de oud-onderwijzers bij ons bijzonder onderwijs maar niet afkomen- En we hebbtn aangedrongen op afdoening dier zaak, wijl deze veteranen niet wachten kunnen. Nu komt de K. O. van heden ons betoog wat aandikken met dit bericht «De «Staatscourant" dat aan den heer B. de Vries hoofd eener school te Haarlem, een pensioen is verleend van f1437. Inmiddels is deze heer reeds lang overleden I I Is 't nu nog noodig aan te sporen op afdoening van pensioenzaken en pensioengeschiiien Veel te lang big ven de berekeningen slepende en wie worden de dupe I" Zoo zullen er nog wel meer berichten te mei den vallen als nu niet eindelijk de belanghebbenden eens zelf de hand aan het werk slaan. («Mbd.") Inlijving van miliciens. Bij gemeen joverleg van den laatstvorigen en den tegenwoordigen minister van binnenlandsche za ken met de ministers van oorlog en van marine is een regeling getroffen ter voorziening in de bezwaren, wegens gevaar van besmetting, dat bij de algemeene aflevering ter inlijving, bij welke gelegenheid de militieplichtigen meestal geruimen tijd in een beperkte ruimte bijeen zijn, bestaat, indien zij worden samengebracht met andere mi litieplichtigen, afkomstig uit een gemeente, waar een besmettelijke ziekte heerschende is verklaard pf uit gezinnen, waarin een besmettelijke ziekte heerscht, al is die in de gemeente niet epidemisch heerschende verklaard. Sociale Week, Zondag, 1 September, vangt te Breda de 5Tweede Sociale Week" aan. Naar wy vernemen zijn thans reeds over de tweehonderd weekkaar ten genomen. Bij voorbaat staat dus al vast, dat het bezoek aan de «Sociale Week niet minder zal zijn, dan dat van verleden jaar te Utrecht. Immers behalve de weekkaarten, zyn nog eenige honder den kaarten voor afzonderlijke dagen ot vergade ringen genomen. Evenais verleden jaar, zullen wy eiken avond een korte mededeeling doen, omtrent hetgeen den volgenden dag behandeld zal worden. Zondag wordt de «Sociale Week" geopend in het Gebouw van den R. K. Volksbond te Breda. De vergadering vangt aan te 8 uur «precies", wijl velen weer met de treinen van even over tienen moeten vertrekken. De Openingsrede wordt uitgesproken door Jhr. mr. O. van Nispen tot Sevenaer, Voorzitter van de Vereeniging tot bevordering van de Kath. Sociale Actie in Nederland. Daarna wordt door de bekende Amsterdamsche Hoogleeraar, Patr Prof. Magister J. V. de Groot, O. P., de eerste inleidende voordracht gehouden, over het zeer gewichtige onderwerp: «Het Ka tholicisme als levens- en wereldbeschouwing". De redenaar zal daarin de navolgende stelling ont wikkelen I. Het Katholicisme beschouwt het leven op aarde en de verhouding van den mensch tot de bem omringende wereld in onafscheidelijk verband a. met Godb. met Christus, den Godmenscb c. met een goddelijke wet; d. met een hoogere be stemming. II. Deze beschouwing is op zichzelf van de hoogste waarde. Want zjj bevat een richting en regeling voor individu, gezin en gemeenschap onder de souvereiniteit Gods naar eene wet van rechtvaar digheid en liefde. III. De katholieke levens- en wereldbeschouwing miskent niets wat elders waar, goed en edel is veeleer bezit zy het verheven vermogen om dit alles te beschermen, te bewaren en te vol maken. IV. In wezen onveranderd en onverouderd ontwikkelt de katholieke levens- en wereldbe schouwing zich door alle eeuwen in altijd nieuwe toepassingen harer beginselende bestrijding harer vijanden en het rusteloos streven der volkeren zijn haar eene gestadige aanleiding tot ryker ontvouwing harer innerlyke levenskracht. VHet Katholicisme, als levens- en wereld beschouwing, staat in nauw verband met de belangrijkste vraagstukken der moderne maat schappij, en is daarom van groote actualiteit, voor allen. Des middags te 2 uur precies bespreekt mr. E. R. H. Regout, lid der Tweede Kamer, het onder werp «Het Middenstandsvraagstuk in verband met de Sociale Kwestie", waarbij hij navolgende punten zal uiteenzetten 1. De omvang van het vraagstuk. 2. De bestaande toestand. 3. De verhouding op sociaal gebied van den mid denstand 'tot de andere standen. 4. Het belang bij verbetering van den toestand. 5. Aan te wenden middelen. 6. De organisatie. Des avonds, te acht uur precies behandelt prol. dr. G. J. Liesker, hooogleeraar aan de Staatsuni versiteit te Freiburg in Zwitserland, «Het Arbeids vraagstuk in verband met de Sociale Kwestie", waarby hy voornamelijk deze drie punten zal ont wikkelen 1. Karakter van het arbeidersvraagstuk. 2. Oplossing van het arbeidersvraagstuk. 3. De christelijke arbeidersbeweging. Zooals bekend is, kan men voor de ochtend- en middag-vergaderingen kaarten bekomen 25 ets., en voor de avondvergadering a. 10 ets. Deze kaarten, evenals de Weekkaarten a f2.50 (die recht geven op een gereserveerde plaats, met gelegenheid om aanteekeningen te maken) zyn verkrijgbaar aan de zaal, telkens voor het begin der vergaderingen. Zoodra de vergaderingen begonnen zyn, wordt niemand meer toegelaten. Voor deze vergadering zyn ook aan de zaal, «voor" acht uur, toegangskaarten verkry'gbaar a 25 ets. Maandag en volgende dagen worden de lessen gehouden in de St. Joseph-kring. Zij vangen aan te IOV4 uur presies, met een vaordracht van Kgr. Dr. W. H. Nolens over «De Sociale Questie." Spreker zal daarbij de navolgende punten be handelen 1. Beteekenis. a. in ruimeren, b. in engeren zin. 2. Onderdeelen en onderling verband van deze. 3. Oorzaken; a. economische. b. niet-economische. 4. Bijdragen en pogingen tot oplossing. a. niet het voortzetten van het individualisme. b. niet het toepassen van het socialisme. c. maar het solidarisme, uitgaande van de Chris telijke beginselen- Het Oranjefeest. I. In den vroegen ochtend. Het oude Schiedam, anders zoo betrekkelijk rus tig niet lettend op het geruisch van hare dage- lijksche industrie ontwaakte heden ten nieuw opgewekt leven. De vaderlandsche driekleur, reeds gister-avond uit vele huizen wapperend, wordt nu in tallooze menigte gezien en blijkt in volko men harmonie met de fraaie feest-etalages in ver schillende winkels, waarbij het oranje den hoofd toon voert, soms ook de beeltenis der verjarende Vorstin wordt gezien. Voor enkele straten o.a. den eersten Tuinsingel zijn zelfs versieringen aange bracht. Omstreeks kwart voor zeven mengden zich met de zware klokketonen van den stadstoren het harmonieus klokgelui van de verschillende ker ken dezer stad en lokte al aanstonds een groote menigte met oranje gesierd in de feestelijk getooide straten. Een ontzaglijke menigte concentreerde zich vooral in en om de Villastraat, waar Vrij- land's dappere matrozen onder bevel van hun kranigen leider tot uittrekken gereed stonden. Toen eindelijk het groot klokkenconcert, den dag wijdend, was verstomd, zette de stoet zich in beweging. Voorop ging het harmonieorkest St. „Ambrosius daarna volgde eerst een viertal matroosjes met het vaandel der Oranje-Vereeni- ging. Na den fieren leider gingen eerst een twee tal javaantjes, blijkbaar dol van pret over den verjaardag van „toewang Wilhelmina," eindelijk de heele schaar van Vrijlands dapperen, enkele met Oranjevlaggen, een aantal ook van geweren voorzien; zelfs de commandant in prachtige uni form ontbrak niet. Zoo ging 't langs Singel, Em- mastraat, Overschiesche straat en- plein door de Boterstraat naar de Groote Markt, door honderden begeleid en gevolgd en blijkbaar met welbehagen gadegeslagen, vooral door zoo menige moeder die haren fermen jongen met den militairen pas zag voortmarcheeren. Koraal muziek op de Markt. De groote Markt, anders zoo weinig haren naam eer aandoend, bood heden-ochtend omstreeks 7 ure een buitengewoon opgewekt, levendig schouw spel. Voor de ramen en togen harer bevlagde panden allerwege belangstellende menscliengroe- pon en op de Markt en in de omliggende straten een ontzaglijke menschenzee, zich stuwend naar do zijde van waar de muziek komen moest. Op het hordes van het Raadhuis een aantal heeren, meérendeels onberispelijk in het zwart met oranje- coca rde en oranje-insigne: de leden van het da- gelijksch bestuur der gemeente en van het hoofd bestuur der Oranje-Vereeniging. Daar stelt zich het stedelijk muziekkorps in zijn nette groene uniform met het vaandel in de stedelijke kleuren, een geschenk van den oud- majoor-commandant der dd. Schutterij, den heer G. Visser Bzn., voor het Raadhuis-bordes pp. Nu nadert ook onder de tonen van een vroolijken marsch het harmonie-orkest „St. Ambrosius," ge volgd door Vrijland's kranigen matrozen-stoet, Ook „Oefening baart kunst" is met haar vaandel pre sent. Toen allen de aangewezen plaats hadden ingenomen, hief kapelmeester Burgdorffer den di- rigeerstaf en liet het, Stedelijk Muziekkorps aller eerst hooren „Nun danket allen Gott," daarna ,,Ein. fester burcht ist unser Gott." Heerlijk klonk in het vroege ochtenduur de stichtende koraalmu- ziek. Toen nam de Burgemeester, dr. Brants, het woord en sprak ongeveer als volgt: B. en W. wenschen 11 allen hartelijk geluk met den ge denkdag van H. M. onze geeerbiedigde Koningin. Reeds gisteravond is het feest ingezet in het bedehuis daar ginds. Burg., mededeelend daarbij niet tegenwoordig te zijn geweest, vereenigt zich mei het gevoelen door een ouden dichter onder dergelijke omstandigheden geuit. Hij brengt dank bare hulde en erkentelijkheid voor den grooten zegen Gods ons geschonken in H. M. Koningin W ilhelmina, bij de gratie Gods Koningin der Ne derlanden Wat zal spr. verder zeggen? Zal hij getuigen van dat verheven „Wilhelmus" van dat opwekkend „Wien Neerlandsch Bloed", van dat Stedelijk Muziekkorps, zoo schoon uit gedoschf, met dat fraaie vaandeleeren wo niet allen die kranige zeelieden hier voor ons opge steld. Burg., aanhalend de strofe uit ons volks lied „Klinkt luid van uit ons feestgedruisch", enz. uit, eindigend, den wensch dat uit ons feest gedruisch zal ruisohen vrede en blijde stemming, maar ruische daaruit nooit de toon die tegen het verhooren van „die bede" indruischt. Ten slotte wenscht de Burgemeester allen veel geluk en vreugde in de verwachting, de dag even blijde en verheugd zal eindigen, besluitend met een „Lang Leve H. M. Koningin Wilhelmina", dat geestdriftvolle instemming vindt. Toen de Burgemeester aldus onder blijkbare in stemming der menigte gesproken had, hief het Stedelijk Muziekkorps het „Wien Neerlandsch Bloed" aan. Daarna deelde de Burgemeester mede, dat na mens de Oranje-Vereeniging het volgende telegram was verzonden H. M. Koningin 't Loo. Op het oogenblik van opening der feestelijk heden ter viering van Uwer Majesteits geboortedag biedt het bestuur der Oranjevereeniging Uwe Ma jesteit met Uwen Vorstelijken Gemaal en Uwe Koningin-Moeder de betuiging van hulde, liefde en trouw namens Schiedam's feestvierende be volking. SMIT, Voorzitter. BLOMMENDAL, Secretaris. Nadat het geestdriftig hoera waarmede deze me dedeeling begroet werd, was verstomd, werd door „St. Ambrosius," onder leiding van den directeur den heer J. I. M. Smits', uitgevoerd „Psalm; 84" en „Hymne van Bach, welke nummers mede een weldadigen stichtenden indruk maakten. Daarna zette zich eerst het Stedelijk Muziekkorps in beweging en trok vervolgens „St. Ambrosius," waar achter Vrijland's matrozen volgden, door de Lange Kerkstraat en langs den verder in het pro gram aangegeven weg naar het feestterrein aan het Gedempte Balkengat. Vervolgens marcheerde ook het fanfarekorps „Oefening baart kunst" af en maakte de vooraf aangegeven route, tenslotte over de Hoogstraat naar de Markt terugkeere-nd. Toen keerde zich ook de ontzaglijke menschen zee en kreeg de Markt allengs weer het gewone, dagelijiksche aanzien. Hulde van het Gemeentebestuur. Door het Dagelijksch Bestuur der gemeente is het volgende telegram verzonden Hare Majesteit de Koningin Loo. Burgemeester en'Wethouders van Schiedam ten Raadhuize vereenigd, brengen uit naam der voor .lezen feestdag dankbaar gestemde inwoners, eer biedige hulde. Burgemeester en Wethouders. kind in den linkerarm gebeten had. Zy stelde het kind onder behandeling van een dokter. De Burgemeester van Schiedam, Lrengt bij deze ter kennis van de ingezetenen Dat het kohier van de belasting op bedryfs- en andere inkomsten No. .'3 dezer gemeente, over het dienstjaar 19078, door den heer direc teur dei directe belastingen te Rotterdam op den 30.ten Augustus 1907 executoir verklaard, op heden aan den ontvanger der directe belastingen alhier ter invordering is overgemaakt. Voorts wordt bij deze herinnerd, dat een ieder verplicht is, zijnen aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen alsmede dat heden de termijn van zes weken ingaat, binnen welke bezwaarschriften tegen eenen aanslag, op genoemd kohier voorkomende, behooren te worden ingediend. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 31 sten Augustus 1907. De Burgemeester voornoemd, M. A. BRANTS. De speciale ambassade door Abessinië naar den Duitschen Keizer gezonden, is gister te Hamburg aangekomen en doorgereisd naar Berlyn. De Engelsche kruiser «Flora" is gister morgen by het binnenkomen van de haven te Hongkong gestrand. Het schip is vlot gebracht en in het dok opgenomen. De schade is nog ai belangryk. 0 ^e^ennacht is de Fransche kruiser «Desaix" van loulon naar Marokko vertrokken. De «Desaix" zal zich by den «Jeanne d'Arc" voegen, die te Tanger ligt. 6 - De kolenprijzen stygen in Engeland nog steeds. Gister werd door de «London Cool Exchan ge te Londen medegedeeld, dat de prijzen van gewone steenkolen met twee shilling per ton ver hoogd zyn. Geen prettig vooruitzicht voor den winter 1 Schiedam, 31 Augustus. Aangekomen s.s. «Gel- der.and" kapt. J. Piscar, van Methyl, met 2100.000 kilo steenkolen, ligplaats Voorhavenvertrokken s.s. «Holmside kapt. John Reed, naar Newcastle. Ongelukken. Eergisteren-middag heeft zich een van de verpleegden A. F. uit het St. Jozefsgesticht te Zevenbergen aan het opzicht der zusters weten te onttrekken. Hij heeft een in de nabijheid staan de heiberg bezocht en is bij het terugkeeren van een biugje in een sloot gevallen en eenige oogen- blikken later levenloos opgehaald. De eer e-m edaille verbonden aan de orde van Oranje-Nassau in brons is toegekend aan den besteller bjj de H. IJ. S. M., H. L. Klaassen alhier. De lieer B. van Bockhove alhier slaagde te Wageningen bij het examen tuinbouw kunde L. O. In een woning in de Stations- straat kwam eergistermorgen de moeder op het geschrei van haar in de wieg liggend kind van 16 maanden at en ontdekte toen, dat een rat het Aangehouden. Te Amsterdam zijn aange houden de vermoedelijke daders van de inbraak in de Rijnstraat te 's-Gravenhage. Men meldt nader De politie te Amsterdam heeft gister een goede vangst gedaan. In de Raamskooi zijn drie beruchte Haagsche inbrekers, de gebroeders K. en zekere S., aange houden. Het drietal wordt verdacht van de inbraak in de Rynstraat te 's-Gravenhage. De Haagsche politie wist, dat zy zich te Amsterdam by «ken nissen" schuil hielden. E»rgister-avond en gisternacht waren twee Haag sche rechercheurs, bygestaan door twee Amster damsche collega's, aan het speureD, met het reeds vermeide succes. By deze inbraak waren eenige duizenden aan contanten, gouden en diamanten sieraden ontvreemd. Een deel hiervan werd terug gevonden en bovendien een aanzienlijk bedrag dat de mannen by zich droegen. Zy hadden zich geheel in nieuwe plunje gesto ken. Zij werden gebracht op het hoofdbureau in de Spinhuissteeg, om daarna naar Den Haag te worden getransporteerd. (N. v. d. D.) Een jeugdige avonturier. Men schryft uit Delfzyl aan het N. v. het N. Met een der Duitsche booten arriveerde alhier jl. Zondag een 12-jarige knaap, die in een der beste hotels logies bestelde. Ily gaf op E. Schirmer te heeten en van Dus- seldorf afkomstig te zyn, terwyl hij zich met toe stemming der ouders op reis had begeveD. Na hier tot Dinsdag verblyf te hebben gehouden, vertrok hy met den trein richting Groningen. Even te laat is alhier een telegram ontvangen, waaruit blykt, dat de jongen voortvluchtig is en zich wenscht te laten aanmonsteren. Uit het ouder lijke huis was een bedrag van 100 Mark ont vreemd en medegenomen, terwyl bovendien een verkeerde naam was opgegeven. De juiste naam is Ernst Schmedding, wonende te Munster. De jeugdige avonturier is gekleed in blauw pakje, hy is goed bespraakt en weet zich netjes te ge dragen. De ouders zyn welgestelde lieden. Brand te Enschedé. Door het warm loopen van een spinmachine ontstond gister-voor middag te Enschedé een hevige brand op de bo venste verdieping der spinzaal van de fabriek «Het Schuttersveld" van gebroeders van Heek aan den Hengeloschenweg. De geheele brandweer was in werking, terwyl ook met bluschmiddelen van de fabriek zelf werd gewerkt. Door den hevigen rook kostte het groote moeite den brand meester te worden. De schade is nog al aanzienlyk. De fabriek is verzekerd op beurspolis. Onweer. Van 2| tot 6 uur werden Breda en omstreken gisterochtend geteisterd door een onweersbui, gepaard aan zeer hevige regenbuien en

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1907 | | pagina 2