telegbammënT Binnenland. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Ingezonden. Kerknieuws. Uit de arbeidersbeweging. Burgerlyke Stand. V isscherij-berichten. Beurs van New-York. Kamerontbinding Naar aanleiding van het alarmeerend bericht van «De Echo", over een te verwachten verkla ring van sommige groepen der Kamer, uitdruk kende ongeneigdheid om verder met deze Regee ring samen te werken, kan onze Haagsche corres pondent verzekeren, dat van dergelijk voornemen bij menschen, die het weten kunnen, absuluut niets bekend is, dat ook vooralsnog geen enkel motief tot agressief optreden van de rechterzijde bestaat. Zeker is, dat het voor een dergelijke poli tieke daad noodige gezamenlijke overleg nog niet heeft plaats gehad. Ook van regeeringswege heeft men van plannen tot Kamerontbinding nog niets vernomen. Het heele bericht, waarschijnlijk geba seerd op losse geruchten, die hier in Den Haag inderdaad wel geloopen hebben, heeft veel van een late komkommer. (Tjjd.) President van Bolivia. Men meldt uit 's-Gravenhage Fernando E. Guachalla, gedelegeerde van Bo livia ter vredesconferentie, heeft bericht ontvan gen zijner benoeming tot president der republiek. Treinloop Staatspoor. Men schrjjft aan de «N. R. Ct." Op alle manieren tracht de Staatsspoor er voor te zorgen, em de treinen beter op tijd te laten loopen. Zij tracht dit voornamelijk te doen, door telkens diensorders aan het personeel uit te rei ken, om toch zoo vlug mogelijk de treinen te bedie nen, om daardoor de vertraging zooveel doenlijk;te beperken. De directie van haar kant zal echter op 19 September een nieuw reglement voor den loop der treinen uitreiken, dat al zeer spoedig het gevolg zal hebben, dat de treinenloop nog slechter zal worden. Den telegrafisten wordt onnoodig méér werk gegeven, zoodoende dat voornamelijk op drukke lijnen de treinen op elkander zullen moeten wachten van wege de telegrammen, die gewisseld moeten worden, alvorens een trein kan vertrekken, üp baanvakken, waar enkel spoor be staat, zjjn al deze telegrammen noodig voor de veiligheid van het verkeer, doch op dubbel spoor is zulks niet noodig het brengt slecht vertraging in den dienst teweeg. Nu reeds spreekt men over eene geheele reorganisatie van het treinenverkeer, die ook eene reorganisatie van het treinpersoneel zal ten gevolge hebben. Een nikkelen 10-cent-stuk. Het DCentrum" berichtte, dat eerstdaags de noodige stappen zullen worden gedaan om ook een nikkelen 10-centstuk uit te geven. Uit de beste bron vernam het »Hbld.", dat hier van volstrekt niets bekend is bij hen, die van zulk een voornemen het eerst onderricht zullen moeten zjjn. Jaren geleden is er over gedacht, om ook een nikkelen 10-centstuk in omloop te bren gen en z\jn er met het oog daarop eenige model len vervaardigd daarbij is het echter gebleven. Partijdige benoeming. Men schrijft uit Breda aan »De Tijd" Er loopt hier een gerucht, dat de heer mr. Pathuis Cremer zijn ontslag heeft genomen als rechter in de arrond.-rechtbank te Breda. Het gerucht maakt diepen indruk. De heer Pathuis Cremer staat bekend als een der meest achtens waardige ingezetenen der stad, die in breede kringen als een stil weldoener bekend stond. Maar men moet dit ontslag billijken de heer Pathuis Cremer is te zeer gegriefd. Als oudste rechter, die in aanmerking kwam voor het presi dium, die ruim een jaar de rechtbank beeft bestuurd, twee jaar lang de civiele zitting heeft gepresideerd tijdens de ziekte van den afgetreden president, is mr. Pathuis Cremer door de benoe ming van prof. Segers tot president der arrond.- i'rCüibank te Breda, schandelijk gepasseerd. Er zijn nu drie protestantsche en drie katholieke rechters te Breda. En in 't noorden schijnen de Katholieken heelemaal geen kans te hebben. Te Almelo, waar door minister Loeiï een Katholiek was benoemd, heeft minister Van Raalte, na het vertrek van den Katholiek, weer een protestant benoemd, ofschoon Katholieken solliciteerden. De derde herhalingsoefening. De Milicien", het orgaan van den Miliciens- bond, onder redactie van het Kamerlid Ter Laan, publiceert het volgende geheime stuk, dat door den minister van Oorlog is gericht aan de inspec teurs Het is U hoogedelgestrenge bekend, dat in de laatste jaren in den lande een strooming ontstaan is, welke zeer sterk gekant is tegen het in stand houden van de derde herhalingsoefening der militie. Reeds meer dan eens is daaraan uiting gegeven bjj de behandeling in de Staten-Generaal van de Oorlogsbegrooting, en al is tot nu toe in de volks vertegenwoordiging steed eene meerderheid ge vonden, die het behoud der derde herhalingsoefe ning noodzakelijk acht, zoo is het te voorzien, dat men bjj de behandeling van volgende begroo tingen van verschillende zjjden op het vervallen dier oefening zal bljjven aandringen. Ten einde nu een op goede grondslagen geves tigd oordeel omtrent deze aangelegenheid te kunnen uitspreken, komt het mij noodig voor, door een onbevangen onderzoek gegevens te ver krijgen, die buiten twijfel stellen, of de derde herhalingsoefening, in verband met de billljjke eischen van geoefendheid, al dan niet onontbeer lijk is, en, voor zooveel deze vraag bevestigend beantwoord wordt, hoelang die oefening zal moeten duren, opdat aan het daarmede beoogde doel voldaan wordt, doch ook niet meer dan dat. In verband daarmede heb ik de eer, u te ver zoeken, dit jaar bijzondere aandacht te wijden aan de lichting, die ten derden male voor de herha lingsoefeningen onder de wapenen komt en daar bij na te gaan hoe het is gesteld met den graad der geoefend heid der lichting bij haar opkomst en bij haar vertrek of, en zoo ja, waarom die opkomst bepaaldelijk onontbeerlijk is te achten c. q. met welken maximum-duur van verblijf onder de wapenen zal kunnen worden volstaan, opdat voldaan worde aan billijke eischen, ten op zichte van de geoefendheid te stellen. Na afloop der herhalingsoefening zal ik omtrent het vorenstaande gaarne rapport van u tegemoet zien. Brandstichting in den molen »De West". Heden-nacht bemerkten vier politieagenten in de Westmolenstraat dat op den meelzolder van den stoommolen «De West", aan de Westvest, licht brandde. Dit kwam hun verdacht voor en meer nauwkeuriger kijkend, zagen zij, dat er vlam men opstegen. Onmiddellijk stelden zij toen een onderzoek in. Het bleek, dat om den hoek van het trapgat van den meelzolder een partij meelzakken in brand waren geraakt. Zjj trachtten eerst het vuur uit de trappen, maar dat mislukte. Daarop werd met emmers water het vuur gebluscht. Tot hunne niet geringe verbazing vonden zij bjj de zakken een kaarsje, een flesch met naphta en een flesch met petroleum. In beide flesschen was een gaatje gemaakt, zoodat de inhoud langzaam het vuur kon voeden. De schade, op den meelzolder aangericht, bepaalt zich uitsluitend tot een aantal verbrande zakken. Door het krachtdadig optreden van bovengenoemde politie-agenten werd grooter onheil voorkomen. Hadden zjj niet zoo energiek te werk gegaan, de molen zou zonder twjjfel een prooi van het ver nielend element zijn geworden. De politie is natuurlijk ijverig in de weer om den dader op te sporen. Reeds in den vroegen ochtend verscheen de Commissaris van politie, de heer Wolffensperger, vergezeld, van den hoofd agent Meijer, aan den molen voor het instellen van een onderzoek in loco. De kaars, de flesschen en de zakken, die ,in brand waren geraakt; zijn in beslag genomen. Door den commissaris is heden-morgen de baas van den molen in verhoor genomen, doch dit leverde niet het minste resultaat op. De brandstichter moet wel een een zeer sluw persoon zijn, daar zijn boos plan met groote be hendigheid is ten uitvoer gelegd. Zooals wij zei den, had hij de naphta en petroleum bij het trap gat gezet. Had het vuur krachtiger om zich heen gegrepen, dan zou reeds dadelijk de toegang tot den zolder zijn afgesneden. Voorts is opgemerkt, dat eenige vensterluiken, die stellig gister-avond voor het verlaten van den molen voor de vensters stonden, zijn verwijderd, klaarblijkelijk om door toevoer van meer lucht het vuur des te sneller in omvang te doen toenemen. Men hoort aangaande den vermoedelijken dader natuurlijk allerlei veronderstellingen. De een gelooft, dat men hier aan een lage wraakneming moet denken, een ander meent dat een door den een of anderen concurrent, omge kocht individu niet vreemd aan het geval is enz. Dat de dader onder de werklieden van „De West" schuilt, wordt al zeer onwaarschijnlijk ge acht, daar door het eventueel afbranden van den molen slecht groot nadeel voor hem kan ontstaan. Gelukkig dat de brandstichting is mislukt, want niet minder dan 25 menschen zouden broode loos zijn geworden. Naar wij nader vernemen, moet het door de politie ingesteld onderzoek reeds aan het licht hebben gebracht, dat de dader aan de zijde der N. Haven door een venster moet zijn geklommen en zoo in_ den molen den brand hebben gesticht. Het op den zolder liggend meel wordt op 20.000 gulden geschat. De Beiersche kapel, diewijinlan- gen tjjd niet meer hier mochten zien, deed heden weder hare opwekkende tonen in onze gemeente hooren. Heden-morgen is op transport naar Tilburg gesteld een minderjarige jongen, die zich in Rotterdam voor het koloniale leger had laten keuren. De jongen was van Rotterdam naar hier komen loopen, doch had geen middelen om naar zijne woonplaats terug te keeren. Het Oranje-vendel van den heer Vrjjland, dat deze week een rjjtoer deed naar Rotterdam en daar de mariniers kazerne bezocht, trok heden weder uit, ditmaal naar den Doele om daar gefotografeerd te worden en verder ook naar de Tuinlaan, om den Burgemeester, dr. Brants, ten zjjnen huize eene serenade te brengen. Gister-avond ruim 8 u re heeftde 39- jarige voerman H. Veldman, wonende Louron- straat, bij het lossen van een 600 KG. zwaar fust van een sleeperswagen aan het Hoofdplein, terwijl hij het steunblok van dien wagen afnam, het ongeluk gehad, het fust over de beide beenen te krijgen, waardoor die lichaamsdeelen deerlijk gekwetst werdenhet rechterbeen is gebroken en het linker ernstig verwond. Door de politie naar het ziekenhuis vervoerd, is den man daar de noodige hulp verleend. PROGRAMMA van de Uitvoering door het Stedelijk Muziekkorps, directeur de heer C. K. L. Burgdorffer, Zondag middag i ure, in de Plantage te geven. 1. Durch Nacht z-licht, marsch, Laukien. 2« Ungar Lustspiel, ouv, Keler Bela. 3. Ein Sommer Abend, walzer, E. Waldteufel. 4. Berliner PJaudereiën, potp, Kersten. 5. Droit Du Seig neur, ouv, Wedinghen. 0. Helena-Emile Polka voor Piston. 7. II est passé, gavotte, C. K. L. Burgdorffer. 8 Marsch. UIT HOEK-VAN-HOLLAND. Men meldt uit den Hoek var. Holland Tusschen de steenen van het Noorderhoofd zjjn gisteren door eenige kinderen een gouden ketting met horloge, een doosje met f 66 aan Engelsch geld en een lucifersdoosje gevonden. Op één der voorwerpen kwamen de initialen A.Z. voor. Zeer waarschijnlijk zijn deze kostbaarheden af komstig van één der ongelukkigen van de «Berlin", daar op de ljjst der verongelukten een naam met deze letters beginnend voorkomt. UIT ROTTERDAM. Bij de gisteren gehouden herstemming werden gekozen de heeren jhr. F. van Citters (wethouder), lib., met 3570, en H. Diemer, antirev., met 2450 stemmen. De heeren Helsdingen (soc.-dem.) en baron Van den Clooster (Kath.) kregen resp. 2309 en 2004 stemmen. Mijnheer de Redacteur, Vergun mjj eenige regelen te plaatsenbjj voor baat mjjn dank. In uw blad van gisteren-avond komt de heer v. d. Hoeven een tweetal leugens opdisschen, waar tegen ik protesteer. Er is wel degelijk een ver vergadering geweest, waar de feestdag van 31 Augustus besproken is. Dat zjj geen resultaat had, was te wjjten omdat 31 Augustus op Zaterdag viel. Iedereen in het vak en daarbuiten kan heel goed begrjjpen dat de zaak Zaterdags niet gesloten noch ingekrompen kan worden dat laat het be- drjjf niet toe. ue beste en logische oplossing, die de vergadering nam, was deze Iedereen kent zijn eigen zaak en moet weten wat bjj doet als je klaar bent, dan sluiten. Dus van der Hoeven is aan het liegen. Ik begrijp van der Hoeven niet al te best. Als anti-oranjeman wil hjj ons (barbiers) een vrjjen dag bezorgen (Heel aardig Maar al weer bemoei je met je eigen) met de gedachte als jullie sluiten, dan ben ik van zelf ook klaar. Dat is niet geluktdus van der Hoeven moest scheren om onzentwil. Nu, collega, wees gerust het volgend jaar als wjj nog grooter en prettiger Koningin's verjaardag herdenken, dan scheren wjj nietdan hebt gij ook een vrjjen dag en kunt ge met ons mee feestvieren. J. F. E. VAN KEMENADE, Barbier, Hoogstraat. Aanstaand jubilé van Z. H. Paus Pius X. Het Hoofdbestuur van de Vereeniging der Eeuwigdurende Aanbidding van het Allerb. Sa crament en ter ondersteuning van arme kerken te Rotterdam heeft een tweetal circulaires gericht aan al de afdeelingen der Vereeniging en aan al de kloosters van eerw. zusters in het Land, ten einde (allerwege geestdrift op te wekken voor het gouden Priesterfeest van O. H. Vader Paus Pius X en hiermede te voldoen aan de vereerende opdracht van het Doorluchtig Episcopaat ont vangen. Door middel der pers doet het een beroep op de Katholieken der plaatsen, alwaar geen afdeeling of klooster gevestigd is en daarom waarschjjnljjk geen verzoek om medewerking voor het aanstaand jubilé zullen ontvangen, overtuigd dat ook in deze plaatsen de liefde en toewijding voor den Bemin den Vader der Christenheid, levendig en wel in staat is zich door bljjken van eerbied, door milde gaven te openbaren. Moge ook van deze plaatsen menige gunstige tijding bjj het hoofdbestuur inkomen moge menig schoon geschenk de Rotterdamsche tentoonstelling opluisteren om later te Rome het hart van den H. Vader te verblijden en Jesus in Zijn Aanbid delijk Liefdegeheim, arm in eene behoeftige kerk, te gaan verheerlijken. In de circulaire aan mevr. de Presidente wordt melding gemaakt van de vereerende opdracht van het Doorluchtig Episcopaat aan de Vereeniging gedaan om bjj gelegenheid van het jubilé van Z. H. den Paus zich te belasten met het verzamelen van kerkgewaden, welke de H. Vaderjaan de arme kerken zou kunnen uitdeelen. Den wensch uitsprekend, dat de tentoonstelling die te Rotterdam gehouden zal worden, luisterrijk zal zjjn, wordt in deze eerstbedoelde circulaire medegedeeld, dat alle voorwerpen zullen gestem peld worden met het wapen van den H. Vader en van Nederland en den naam dér afdeeling of van den gever aanduiden. In de circulaire aan den »Zeer Eerw. Overste" wordt medegedeeld, dat den 9n Juli de Bisschop pelijke afgevaardigden van het liefdewerk in het huis der hoofdvereeniging vergaderden, ten einde in gemeenschappelijk overleg maatregelen te be ramen voor het welslagen der- onderneming- Ten einde gevolg te geven aan de opdracht aan de hoofdafdeeling der «Vereeniging van de Eeuwig durende Aanbidding en ter versiering van arme kerken" gevestigd te Rotterdam, gegeven, werd besloten de oversten van alle kloosters in de vijf diocesen per circulaire in kennis te stellen met de door Z. H. den Paus en het Doorluchtig Epis copaat van Nederland gekoesterden wensch. Eene algemtene tentoonstelling der in het land verzamelde kerkgewaden en sieraden zal (waar schjjnljjk einde Mei 1908) gehouden worden in het gesticht der Eeuwigdurende Aanbidding, Een- drachtsstraat 73 Rotterdam. Aan H.H. D.D. Hw. zal een ljjst worden aangeboden van alles wat in hun diocees vervaardigd is. Ook de meest een voudige werken zijn in hooge mate welkom. Het antwoord op de laatstbedoelde circulaire wordt ingewacht bjj de zeereerw. overste M. Snic kers, gesticht der «Eeuwigdurende Aanbidding", Eendrachtsstraat 73 te Rotterdam, welke ook gaar ne bereid is, alle gewenschte inlichtingen te geven. Het nieuwe kloostergebouw, onder Nieuwe Nie- dorp der paters Franciscanen is gereed. Het ge heel is ontworpen door den architect P. J. Bek kers te Amsterdam en uitgevoerd door den aan nemer, den heer J. R. Vlaming te Schagen. In Maart 1906 is met den arbeid begonnen. Het klooster telt 32 cellen. Er zijn verschillende bijgebouwen geplaatst, bakkerij-, bierbrouwerij, timmerwinkel enz. Een groote tuin, met hoogen muur er om, is aangelegd. In Hollands Noor derkwartier is dit het eenige klooster. Den 18n September a.s. denkt de Iloogeerw. pater J. Lohmeijer, Provinciaal der Redemptoris ten, per s.s. „Erlangen" der Norddeutscher Lloyd, van Antwerpen naar Rio de Janeiro te vertrek ken, ten einde 'de huizen der Hollandsche Vice- Provincie in Brazilië te visiteeren. De eerw. pa ter F. Schweigman, Procurator dier Vice-Provin- cie, zal Zijn Hoogeerwaarde vergezellen. Uit Deventer schrijft men ons: In een eergister-avond gehouden vergadering van de wevers en hulpen van de Deventer Katoen- maatschappij, werd besloten, dat gister-morgen de staking zou ingaan. Bij schrijven werd der directie hiervan kennis gegeven. Er staken 130 wevers, behalve de blauwververs en de vrouwen. Met de niet-stakers wordt nog gewerkt. De di rectie zal het bedrijf waarschijnlijk spoedig stop zetten. De eischen der stakers zijn: handhaving van het oude wachtgeld; vergoeding voor gedwongen verzuim en voor de dagen-verzuim, gedurende de actie. Omtrent de staking te Deventer meldt het „Dev. Dgbl." nog Gister-mcrgen om 10 uur heeft de directie het vrouwelijk personeel der fabriek, samen 41, uit gesloten. Deze vrouwen vervoegden zich gister middag bij de stakers en werden zonder eenige re serve door hen opgenomen, waardoor het geheele aantal 183 bedraagt. ANTWERPEN, 7 Sept. Gisteren werden nog drie pogingen tot brandstichting gedaan. In den afgeloopen nacht was alles rustig. Slechts werd een lid der burgerwacht door een soldaat doodgeschoten. CASA-BLANCA, 6 Sept. Hoewel drie compag nieën van het Vreemdenlegioen gisteren bevel kre gen op de Gloire in te schepen met onbekende bestemming, wordt gezegd, dat Mazagan bedoeld werd. i Het bevel is heden ingetrokken, men zegt ten gevolge van het bericht dat Mulai Hafid 1.700.000 patronen in het douanekantoor te Mazagan nam, welke de Franschen voornemens waren in beslag te nemen. Mulai Hafid heeft dus ruim ammunitie, welke voor langen tijd hem dienen kan. Schiedam. Geboren: 5 Sept. Maria, dochter van W. van der Hoeven en M. Kiela, Villastraat. Bas- tiaan, zoon van A. van Wamelen en S. C. Krom menhoek, Lange Kerkstraat. 7. Govert, zoon van J. de Jager en Th. Rongen, Bakkershaven. SCHIEDAM, 7 September. Vertrokken ter haring- visscherjj SDM 12 «De Schie", sch. D. Pronk. Openingskoers van heden. Openingk. Slotk. Openingk. Slotk. 6 Sept. 5 Sept. 6 Sept. 5 Sept. Atchison. 8888'/s South Pac. 86>/4 86>/4 Rock Isl.21 South Rail 16'/i Erie .- 21'/j Union Pc. 133 133'/» Mis. K 36'/i 36s/, Steel 32323/4 Ontario 33 '/2 KC Sout.g. 27 Norfolk 713/4 dito pr. 56 Stemming kalm. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie). Van ingezonden stukken wordt de kopy niet teruggegeven. (Medegedeeld door de firma Wed. D. C. Kok.)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1907 | | pagina 2