Stads- en Gewestelijk Nieuws. Gemeente-begrooting. Gemengd Nieuws. Cruysen was ook de architect, de heer Yos, tegen woordig om H. M. de noodige inlichtingen te geven. Bijzonder trok hier de aandacht de gobelin weefstoel van den heer Lambrechts te Brusssel. Toen een blik geslagen was op de atdeeling schoone kunsten der Belgische sectie, begaf H. M. zich naar de expositie der Huishoudschool in den tuin. Na bezoek aan de expositie der Huishoudschool verliet de Koningin-Moeder het Paleis voor Volks vlijt, om zich te begeven naar het Stedelijk Museum. Het bezoek aldaar duurde ruim anderhalf uur. Vervolgens bracht de Vorstin nog een bezoek aan het Historisch Geneeskundig en Pharmaceutisch Museum, met name aan de tentoonstelling van krankzinnigenverpleging. H. M. werd hier ontvan gen door de heeren dr. J. Van Deventer, dr. F. S. Meyers en dr. C. E. Daniëls, die de noodige inlichtingen gaven, welke met groote belangstel ling werden gevolgd. Het bezoek duurde tot ongeveer kwart over vijven, waarna teruggereden werd naar het sta tion, om met den trein van 5.15 te vertrekken. Politieke weervoorspelling. De Haagsche correspondent der »N. Gr. Ct." geeft de volgende sombere voorspelling met be trekking tot de binnenlandsche politiek. «Er loopen zonderlinge geruchten, zegt hij ik heb daar vroeger al op gezinspeeld, doch sprak er niet al te duidelijk over. Thans heeft men het zachtkens sedert eenige maanden al gefluis terd geheim verklapter is een storm in aantocht- Het schijnt in de bedoeling var. de anti-liberale fractiën te liggen om zoo spoedig mogelijk een nieuwe ministereele crisis uit te lokken. Ten volle ben ik natuurlijk niet in de geheimen in gewijd, maar men heeft me verzekerd dat de be doeling zou wezen dit jaar een adres-debat te houden en bjj die gelegenheid positie te nemen tegenover het Kabinet met opzicht tot de voor genomen grondwetsherziening. De rechterzijde rekent daarbij op de hulp van eenige oud-liberalen, die 't unnoodig schijnt bij name aan te wijzen. Gelukt de toeleg, dan zou 't Ministerie gedwongen zgn zgn taak op te geven of tot Kamerontbinding over te gaan. Ik waag mij niet aan een gissing omtrent den weg, die «casu quo" zal worden in geslagen, maar zooveel schijnt wel zeker dat er booze plannen worden gesmeed en dat wij ver moedelijk een vrij stormachtige parlementaire campagne tegemoet gaan, die stellig op de vrucht baarheid van de nieuwe wetgevende periode niet van heilzamen invloed zal zjjn. Jammer genoeg, waar zooveel practische arbeid op afdoening wacht." Kamerverkiezing Franeker. Men meldt aan de »N. Ct.": De volgende heeren komen op het grostal van de S. D. A. P.Helsdingen, ds. de Haas te Bergumi mr. Mendels, Wibaut, Vliegen en ds. Winkel. De distnctstederatie vergaderde gisteren. Wij teruemen dat Helsdingen wel de candidaat zal worden. De Vrijzinnige Kiesvereeniging te Deinum (Menal- dumadeel) heeft tot voorloopigen candidaat ge steld den heer Staal, oud-minister van Oorlog, lid van de Eerste Kamer. Onderzoek visscherij. Naar het ïHdsbl." verneemt, zullen deze week de heeren Troelstra en Hugenholtz, leden der Tweede Kamer, eenige dagen op de Zuiderzee ver toeven in gezelschap van eenige visschers, ten einde na te gaan welke hoeveelheid nest door het kuilnet wordt weggevangen en of garnalen ook zonder kuil te bemachtigen zijn. Vrijdag zal met een gelijk doel het lid der Tweede Kamer Duymaer van Twist, in samen werking met het bestuur der Vereeniging tot bevordering der belangen van de Zuiderzee vis scherij, °P de Zuiderzee vertoeven. Daarbij zuilen een Volendammer en Harderwijker visscher den wonderkuil en den dwarskuil doen werken. De Russische delegatie te Bergen. Zondag werd door graaf NelidoW, den voor zitter der Tweede Vredesconferentie, en de Rus sische delegatie, een bezoek gebracht aan Bergen. Dit bezoek gold voornamelijk het „Russische kerkhof", waar voor enkele jareji het monument ter gedachtenis aan de hier gesneuvelde Russi sche officieren en manschappen, werd opgericht. Te ongeveer half twaalf arriveerden de hooge bezoekers, begeleid door den heer en mevrouw Van Reenen, per rijtuig van Alkmaar. Aan het monument waren de kransen gehecht, die er reeds vroeger waren neergelegd, terwijl een drietal nieuwe daar thans waren gehangen. Door graaf Nelidow werd in knielende hou ding een kort gebed uitgesproken, terwijl ook de overige personen een devote hulde brachten aan de nagedachtenis der hier gevallen dap peren. Na afloop der plechtigheid begaf men zicth langs „Het Hof", het landgoed der familie Van Reenen, naar Bergen aan Zee, waar den hoo- gen gasten een déjeuner werd aangeboden door den heer Van Reenen. In den namiddag reed het gezelschap naar Alk maar terug. Men had hier nog gelegenheid een kleinen rijtoer te maken door den Alkmaarschen Hout. Met den trein van 5 u. 18 werd de reis naar- de residentie aanvaard. Congres der Organisatie van R. K. Milliciens, Verlofgangers en Oud-miliciens. i» 't SI. JogeghJiyis te Ktreïlh| werd gister morgen 11 uur bovengenoemd congres geopend door den heer P. J. J. Haazevoet. Hij bracht in herinnering de in het afgeloopen jaar aan den dag gelegde actie, vooral blijkend uit het met 20000 handteekeningen voorzien ingezonden re kest, verzoekend afschaffing van de derde her halingsoefening. Echter is dat rekest wel wat op den achtergrond gedrongen door de algemeene actie aangaande het blijvend gedeelte, dat den Sheer Staal het ministerieel leven kostte. Uit vrij goede bron wist spr. overigens mede te deelen, dat de Minister den Inspecteurs had aangeschre ven vóór en na de 3e herhalingsoefening exa men te doen afnemen vooral onder het kader, om aldus te beoordeelen of afschaffing inderdaad mogelijk is. Ten slotte deelde de Voorzitter mede dat de eerevoorzitter, het Kamerlid Passtoors, ge meld had verhinderd te zijn de vergadering bij te wonen. De jaarverslagen werden daarna voor gelezen en goedgekeurd. De penningmeester tobt enorm met wanbeta- lende afdeelingen, zoodat de inkomsten 1385.491/2, de uitgaven 322.721/2 bedroegen, zijnde in casso f 62.66 terwij] er evenwel f 74.45 schuld is, ma kend een feitelijk nadeelig saldo van f 11.79. Dan werd overgegaan tot de bestuurskeuze. Bij acclamatie werden herkozen als voorzitter de heer P. J. J. Haazevoet (Amsterdam) als secre taris H. J. v. d. Zanden (Tilburg) en als pen ningmeester de heer N. J. Vroklage (Enschedé). Zeer lange discusies hadden daarop plaats over het al of niet overgaan tot de voorgestelde re organisatie. De zaak was nl. dezeOp 't oogenblik was de organisatie nationaal. De bisschop van den Bosch evenwel had als zijn verlangen te kennen gegeven Bat de Bond interdiocesaan moest worden, opdat er dan geestelijke adviseurs aan zouden kunnen worden toegevoegd. Het resultaat der uitgebreide besprekingen was, dat tot reor ganisatie werd overgegaan. Alleen de afdeelingen Enschede en Alkmaar waren er tegen. Eerstge noemde zelfs dreigend, dat bij reorganisatie de drie afdeelingen van Twente zich van den Bond zouden afscheiden, daar zijl een landelïjken bond verlangden met sterk centraliseerend bestuur ter wijl plaatselijke geestelijke adviseurs konden wor den aangesteld, laatstgenoemde omdat ze er eene stagnatie in allerlei werkzaamheden en ook jn de correspondentie in zag. Daarna werd gepauseerd. Onmiddellijk daarop werden de artikelen van de concept-statuten be handeld en met. enkele redactioneele wijzingen goedgekeurd. j De naam der organisatie werd gewijzigd in: „Nederlandsche Bond van R.K. Militie en Land- weerplichtigen". Kerkelijke en Koninklijke goed keuring zullen op deze statuten worden gevraagd. Eenige voorstéllen, die op het vorig Congres waren blijven liggen, werden in behandeling ge nomen. Besloten werd jaarlijks aan alle Karnen leden verslag te zeilden van de werking van den Bond en voorts aan de afdeelingen over te laten een ondersteuningsfonds op te richten voor leden, die door het vervullen der militie- plichten schade ondervonden. Moties werden aan genomen tegen de 3e herhalingsoefening; te gen het in werkelijken dient moeten verschij nen bij de Landweer; tegen het mede geven der wapenen aan de Landweermannenvoor het uitkeeren van de vergoeding aan den verlofganger, die voor de herhaling opkomt zeiven en niet aan zijn vrouw. Alsdan werd een besluit genomen dat het Centraal Bureau bij! de. Regeering er op aan zal dringen, dat aan de R. K. Miliciens ver gund worde R. K. feestdagen als Zondag te vie ren alsmede een besluit dat het Centraal Bureau er bij den Minister op zal aandringen dat de op roeping voor de inspectie voor militie en land weer niet meer alleen door publicatie in de cou rant en aanplakking maar in alle gemeenten ook per oproepingsbrief wordt bekend gemaakt. Daar mede was de agenda afgewerkt. In den loop der vergadering weid een telegram gezonden aan de „2e Sociale week" te Breda, luidend„Tweede congres van R. K. Miliciens, bijeen te Utrecht^ wenscht K. S. A. met sociaal werk van harte geluk en uitstekend resultaat". De ZeerEerw. heer Bosch, pastoor te Barneveld, de kamppastoor, (Harskamp), woonde de vergadering bij als be langstellende en diende herhaaldelijk van zeer gewaardeerd advies. Te 5 u,ur sloot de voorzit ter de vergadering evenals hij! hem'geopend |had, nl. met gebed. f i. i Verschenen is de gemcn le-bcgrooting voor 1908. Wij laten hieronder de posten volgen, die ver hoogd of verlaagd zijn voorgedragen. Ontvangsten. Hoofdstuk I. Ontvangsten wegens vroegere dien sten. Batig saldo der gewone ontvangsten en uit gaven volgens de laatst vastgestelde' rekening, voor zoover daaraan niet reeds een bestemming is ge geven f5351.241/2 (vorig jaar f 38673.161/2.) Beschikking over het vermoedelijk batig saldo der gewone ontvangsten en uitgaven der Rekening over 1907 f25000 (vorig jaar f Totaal van het Iste hoofdstuk f 30351.24i/2 (v. j. f 38573.161/»). i Hoofdstuk II. Inkomsten uit bezittingen Huur van huizen en andere gebouwen f4081 (vorig jaar 3094]. Huur of pacht van landerijen f 13311.45 (vorig jaar f 14750.64). Pacht van de jacht en vissdhierij f 14.50 (v. j. f 13.40.—I 1 f Tienden, cijnzen en erfpachten f2786.74 (v. j. f 1278.52). 1 Verkoop van oude materialen en andere roe rende goederen f 1000.(v. j. f 1700.—). Totaal van het tide hoofdstuk f 22796.69 ('v. j. f22439.56.) i Hoofdstuk III. Inkomsten wegens diensten door de- gemeente bewezen. Atd. I. Heffing voor diensten en het gebruik van openb. plaatsen, wegen en werken. Heffing voor het gebruik van openbare gronden en wateren 110612.474 (vj. 19612.474). Marktgelden, wik-, weeg, en meetgelden f 240. (v. j. f4000.) Keurloonen f 1800.(v. j. f 1600. Schoolgelden a. voor Lager Onderwijs f 16050. (v. j. f15600.b. voor Middelbaar Onderwijs f9200.(v. j. f8600.c. voor het Gymnasium f2700.— (v. j. f2900). Totaal der Ie afdeeling f 95752.47j/2 (vorig jaar f 97462.47i/2). Afd. II. Inkomsten wegens inrichtingen van nij verheid en bedrijf. De administratie der private be zittingen f6000'.(v. j. f De Gasfabriek f49787.10 (v. j. f47287.10). De Waterleiding f37627.16 (v. j. f37127.16). Het pakhuis „De Nederlanden" f1079.(v. j. f1154.—.) 1 Totaal der Ilde afdeeling f 148993.26 (v. j. f86068.26). Totaal van het lilde hoofdstuk f 224745.731/3 (v. j. f 183530.731/2.) Hoofdstuk IV. Opbrengst der plaatselijke belas tingen niet onder het vorig hoofdstuk vallende. afd. I, Opcenten op 's Rijks directe belastingen. Op centen op de hoofdsom der belasting op de ge bouwde eigendommen f24214.37 (vorig jaar f23806.07). 10 opcenten op de hoofdsom der belasting of, dó ongebouwde eigendommen f600.71 (vorig jaar f 602.00V2). 50 Opcenten op de hoofdsom der belasting op het personeel f 17729.784 (v. j. f 17172.494). Totaal der 1ste afd. f 42544.864 (v. j. 1 41588 57). Aid. II. Eigen plaatselijke belastingen. Hoof delijke omslag 1111.000 (v. j. f104.000). Totaal der Ilde afd. f 113400 (v. j. 1 106400). Totaal van het IVde hoofdstuk f 158344.864 (v- j. f 150380.57). Hoofdstuk V. Uitkeeringen aan de gemeente. Uitkeeriog van het Rijk, overeenkomstig art. 1 der wet van 24 Mei 1897 («Stbl." 156) f 74366.47 (v. j. 171880.754). Vergoeding van het Rjjk, krachtens art. 48 sub 1 der wet op het Lager Onderwjjs. f43146.104 (v. j. f41302.504). Bijdragen van het Rgk voor het Gymnasium f 10612.50. Subsidiën van het Rgk en de Provincie in de kosten van verpleging van arme krankzinnigen f3150 (v. j. 2430). Bijdragen voor bijzondere doeleinden door Rijk, Provincie, instellingen of bijzondere personen ver strekta. Uitkeering van de vereeniging «Volks huisvesting" alhier wegens annuïteit voor een aan haar verstrekt voorschot groot f60000.f2443.82 (v.j. fb. Bjj'drage in de kosten van Onderhoud der kade om het Zuidergors f (v.j. f 55.—d. Bijdragen krachtens de art.2325 der verorde ning regelende de pensioenen en wachtgelden van de ambtenaren der gemeente f600 (v.j. f 700) e Restitutie door de gemeente-gasfabriek, door de gemeente-drinkwaterleiding en door de gemeente- reiDiging, van toegekende pensioenen en wacht gelden aan personen in dienst geweest bjj die inrichtingen f2872 (vj. 2750); m Restitutie voor de gemeente-gasfabriek en drinkwaterleiding en het pakhuis «de Nederlanden", wegens betaalde grondbelasting flOOO— (v.j. f—.-); n Resti tutie van door de gemeente betaalde aflossing voor de Administratie der private bezittingen f4000. (v.j. f Totaal van het Vde hoofdstuk 1 159114.275 (v.j. 1146236.64). Hoofdstuk VII. Buitengewone ontvangsten. Tjjdelgke geldleening ter voorziening in de be hoefte van kasgeld Memorie (v.j. f 480.000). Buitengewone uitkeering van de Gasfabriek Memorie(v.j. f Buitengewone uitkeering van de Drinkwater leiding Memorie (v.j. f Ontvangen waarborgsommen f5000.(v.j. f Totaal van het Vilde hoofdstuk f 155000 (v j. 1 630000). Het totaal der Inkomsten wordt geraamd op f774287.81 (v.j. 11175095.67.). Concert Isalberti. Het Programma luidt \»ls volgt Bohème, Puccini. Stelle d'Oro, Denza. Manon, Massenet. Rigoletto, Verdi. Lohen grin, Wagner. Occhi di Fata, Verdi. Pag- liacci, Leoncavallo. Mattinata, Leoncavallo. Volksbadhuis. In de week van 2-8 September 1907 werden genomen 263 baden lste kl. 2de kl. kuipbaden 16 kuipbaden 40 regen 17 regen 179 school kinder »a5ct 11 Brandstichting in «de West". Door den commissaris van politie alhier is 125.belooning uitgeloofd voor hem of haar, die inlichtingen geett, welke leiden tot ontdekking van den dader der brandstichting die jn «De West" plaats had, in den nacht van 6 op 7 dezer. Teeken- en vakschool „St. Jozef." De nieuwe cursus van de teeken- en vakschool «Sr. Jozef', een der meest verdienstelijke stich tingen van den Ned R. K. Volksbond afd. Schie dam, is gisteravond in het Bondsgebouw geopend. De leerlingen, daartoe met de onderwijzers in een der beneden-lokalen vereenigd, werden door den voorzitter der Bondsaldeeling, den heer T. H. J. Mouwens, met enkele bestuursleden mede aan wezig, toegesproken. Hun werden eenige maat regelen van orde medegedeeld en aanbevolen den nieuwen cursus weder getrouw en volijverig te volgen. Het groot aantal leerlingen, 106, dat zich voor dezen cursus heeft aangegeven, zoodat nog een aantal adspirant-leerlingen die nog ter schole gaan, moest wjjken voor hen die reeds op een ambacht zijn, duidt wel aan, welken hoogen bloei deze cursus heeft bereikt. Moge die bloei tot heil van den toekomstigen vakwerkman van bestendigen duur blijke Heden-morgen is door den ontvan ger der invoerrechten en accijnzen een valsche gulden in beslag genomen met den beeldenaar van H. M. de Koningin met loshangend haar en dra gende het jaartal 1897. Het randschrift is zeer slecht nagebootst. Gister-namiddag 64 uur viel op de Koemarkt het paard, gespannen voor een vracht wagen van Vroeg in de Wey, tegen de straat door dat 't uitgleed. De boom van den wagen brak daardoor. Het paard werd weder op de been geholpen, waarna de wagen verder reed. UIT ROTTERDAM. Nadat op verzoek van de zij|de der werklieden de onderhandelingen inzake de elevator-kwestie den 28 Augustus waren heropend en van de zijde der Elevatormjj. diverse concessiën wa ren gedaan met eisch dat gister Maandag, de boycot zou worden opgeheven, werd Zaterdag avond andermaal acht dagen uitstel gevraagd, wat van de zijde der werkgevers geweigerd werd, daar de kwestie reeds 'zoolang sleepende werd gehouden en reeds zooveel was toegegeven. Alle onderhandelingen zijn daarmede afgebroken. Een brutale dief. Men meldt aan de «Tijd": In verband met de brutale berooving van een kantoorbediende op het postkantoor te Amsterdam, waarbjj de dief onder voorgeven een beambte van de posterijen te zjjn, zich meester wist te maken van een aangeteekend stuk, inhoudende een drie tal wissels van aanzienlijke bedragen, kunnen wjj nog het volgende brutale staaltje mededeelen De benadeelde, de heer B., werd dezer dagen opgebeld door den directeur van het postkantoor, dia hem vroeg of er iets naders in verband met den brutalen diefstal - was vernomen en of reeds bericht uit Parjjs was ontvangen dat de wissels daar gepresenteerd waren, of dat wellicht reeds naar Parjjs getelegrafeerd was om bij aanbieding de wissels niet te voldoen. Gaarne, zoo voegde de directeur er allerhoffelijkst aan toe, zou hg met den heer B. een onderhoud te zgnen kantore heb ben, waarom hjj, den heer B. zjjn rjjtuig zond, waarmede deze naar het postkantoor zou worden gereden. De heer B. maakte nog bezwaar en ver zekerde dat het laatste onnoodig was, daar hij wel even kon komen oploopen. Maar zwichtte ten slotte voor de vriendelijke woorden van den direc teur en beloofde het rjjtuig te zullen wachten. Intusschen al wat dien middag kwam, het rjjtuig, waarom de heer B. den directeur van het post kantoor opbelde met de vraag hoe het er nu eigen- ljjk mee zat. Wie stelt 's heeren B.'s verbazing voor, toen hjj vernam dat den directeur noch van het onderhoud noch van een rjjtuig iets bekend was, en dat hjj dus diefc middag eenvoudig een gesprek had gev^rlflSfermoedeljjk met den sluwen oplichter, wien hëfrfcr om te doen was geweest uit den mond van den heer B zelf te vernemen hoever het reeds met de door de recherche geno men maatregelen stond en. of de haven in Parjjs nog veilig was om daar de gestolen waar zonder kans op aanhouding aan den man te kun nen brengen. Nog kunnen wij aan een en ander toevoegen, gaat het schrijven voort, dat de schelm zich te Amsterdam bevindt, althans een dezer dagen heeft hij bg een bankier in de Kalverstraat de kleinste drie wissels gepresenteerd tjjdens afwezigheid van den patroon, die zich op de beurs bevond. De be- bediende zeide eerst zijn patroon over de zaak te moeten spreken en verzocht den man 's middags terug te komen. Intusschen was hjj wel zoo wjjs zich niet meer te vertoonen. De recherche zet haar nasporingen jjverig voort. Nona. Te Lichtenvoorde is het vierjarig zoontje van den schoenmaker K. aan de nona overleden. Moordaanslag. Te Kaatsheuvel heeft een afschuweljjke moordaanslag plaats gehad. De ge broeders Netten hadden ruzie met zekeren Mar tina» Dameallen waren dronken. Damen werd

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1907 | | pagina 2