Stads- en Gewestelijk Nieuws, Gemengd Nieuws. wijziging van de begrooting voor Hoofdstuk sV (Binnenlandsche Zaken1906 wijziging van het Reglement op het beleid der Regeering in de koloniën Suriname en Curasao toekenning van een voorschot ten behoeve van een stoomvaartverbinding tusschen Nederland, Brazilië en Argentinië instelling van een fonds voor de spoedige af werking van de stelling van Amsterdam benevens de bespreking omtrent Staats-exploi- tatie van mynen (welke bespreking by de be handeling van Hoofdstuk X der Staatsbegrooting 1907 werd uitgesteld) voorts het wetsontwerp betreffende de opsporiBg van delfstoffen van Staatswege. De vredesconferentie, «Er bestaat" schryft de «Courier de la Confé rence" maar weinig hoop dat er in den loop dezer week nog een algemeene vergadering plaats heeft. Vermoedelijk zullen er de volgende week twee of zelfs drie plaats hebben. Het scbynt byna zeker dat de Conferentie met haren arbeid op zyn vroegst gereed zal zyn over drie weken Het zou volstrekt niet te verwonderen zyn, indien de Conferentie nog byeen was op den 20en October. De commis sies en sub-commissies vergaderen nog maar ge- statig voort en er worden steeds opnieuw rappor teurs benoemd over allerlei vraagstukken. Alleen het rapport van baron Guillaume over de ver plichte arbitrage of scheidsrechterlijke uitspraak beslaat 260 bladzyden. De paperassenberg is enorm 1 In verband met de voortzetting van de Vredes conferentie ook na 30 September, op welken dag het Scheveningsch seizoen eindigt en alle établis sementen worden gesloten, zal dit jaar het Palace- Hotel aldaar, waar zoovele gedelegeerden in ver blijven, worden opengehouden tot hun vertrek, terwyl de gedelegeerden en andere by de Confe rentie betrokken gasten in het Hotel Kurhaus en het Grand-Hotel, hun verblyf naar het Palace- Hotel overbrengen. Do suikerhandel tusschen Java en Japan. De „Straits Times" meldt dat door den Ne- derlandsehen gezant in Japan inlichtingen wer den ingewonnen betreffende de toekomst van Ja- vaansche suiker op de markt aldaar en kansen van suiker van Formosa om daarvan een mede dingster te worden. Men verzekerde den gezant dat het waarschijnlijk nog wel tien jaar zal du ren, eer Formosaansohe suiker op de markt ge vaarlijk zal worden voor andere suikers. Postzegels buiten omloop gesteld. Bij gouvernementsbesluit van den 22sten Augus tus is bepaald, dat alle Nederlandsch-Indische frankeerzegels, van emissies, voorafgaande aan de laatste, zijnde voor die beneden 5 cent van 1901 tot en met 1902 (cijferteekening) en voor die van 10 cent en hooger van 1903 tot en met 1906 (buste der Koningin naar links, voor zoo ver die zegels niet reeds bij vorige beschikking buiten omloop zijn gesteld^ na 1 Januari 1908 niet meer gangbaar en waardeloos zullen zijn voor de kwijting van posten of rechten, die door de post- adiministratie geheven worden. De burgemeester van Amsterdam. De afwezigheid van burgemeester van Leeuwen, die op 't oogenblik te Venetië vertoeft en een verlof voorloopig voor twee maanden heeft aan gevraagd, dreigt voor Amsterdam van veel ernsti ger beteekenis te wezen, dan vermoed werd. De heer van Leeuwen heeft zidhi totaal overwerkt en door zijn familie wordt er met allen ernst hij hem op aangedrongen, dat hij zijn ambt als burgemeester der hoofdstad zal neerleggen. Ver wacht. wordt dat mr. van Leeuwen ditmaal aan dien aandrang zal toegeven. De beweerde onregelmatigheden in Hilversum. In den gemeenteraad van Hilversum van gister tverd met betrekking tot het rapport der commis sie in zake de beweerde onregelmatigheden met alle stemmen de motie aangenomen De raad dankt de commissie en daar het niet is gebleken dat door gemeente-ambtenaren onre gelmatigheden zijn gepleegd, gaat over tot de orde van den dag. Twee commissieleden bleven buiten stemming. Middenstand. Het Congres van den Bond van Vereenigingen voor den Handeldryvenden en den Industrieelen Middenstand zal in 1908 in de maand Juli te Dor drecht plaats vinden. nog 8 man personeel in dienst, die 't gewone loon nog ontvangen. Vier der ontslagenen hebben reeds elders werk gevonden. Een dezer kwam in gemeentedienst. De commissaris van politie te Hilversum. In den raad te Hilversum werd gisteren door den burgemeester medegedeeld, dat gedurende zyn reis buitenlands de commissaris van politie den inspecteur van politie een deel zijner werkzaamhe den had ontnomen. Bij terugkomst had de burge meester gelast deze werkzaamheden weer te laten doen door den betreffenden inspecteur. Daar de commissaris hierop niet wilde ingaan, heeft de burgemeester over deze zaak zjjn beklag ingediend by de regeering, waarop fay het antwoord thans wachtende is. De Kamerverkiezing te Schiedam. Voor de verkiezing van een lid van de Tweede Kamer in het hoofdkiesdistrict Schiedam vaca ture mr. O. J. H. graaf van Limburg Stirum zyn heden by den burgemeester ten raadhuize ingediend tien lysten en wel vier met den naam van den heer j h r. mr. D. J. de Geer (christ.-hist., antirev. en kath.) een met den naam van den heer A. F. W. Idenburg (diss, antirev. Vlaardingen) een met den naam van den heer d r. J. van Leeuwen (soc.-dem.) een met den naam van den heer A. P. Staal man (christ.-dem.) drie met den naam van den heer H. J. V e r- steeg (vryz.-dem., oud- en unie-lib.) Over deze candidaten zal nu Woensdag 9 Octo ber moeten worden gestemdherstemming, zoo noodig, op Dinsdag 22 October. Het aantal kiezers voor de Tweede Kamer in het hoofdkiesdistrict Schiedam bedraagt volgens de kiezerslyst voor 1907 Schiedam I 1073 II 1389 III 1405 Vlaardingen 3044 Vlaard. Ambacht 226 Overschie 589 Schiebroek 79 Kethel 278 Totaal 8083 Het ontslagen personeel van de U. T. M. Zaterdag-middag kreeg het ontslagen personeel bericht, hun equipementstukken te komen inleve- veren aan het hoofdbureau. Daar werd toen den koeteiers hun gestorte waarborgsom a f50 met rente op rente uitbetaald. De conducteurs, die f100 waarborgsom hebben moeten storten, zullen die later erlangen. Voorts werden nog enkele fooien verdeeld. Doch er was meer. Het comité uit de burgery, die zich het lot der ontslagen U. T. M. mannen heeft aangetrokken heeft er n.l. zorg voor gedragen, dat gelden bijeenkwamen om de broodelooze lui te helpen. Namens dat comité dan werd mede den gehuwden s/4 van hun oude loon uitgekeerd, den ongehuwden de helft. De U- T. M. heeft voor de liquidatiewerkzaamheden De „Nederlander" spreekt over de Vlaarding- sche motie, waarvan in ons vorig blad is mel ding gemaakt. v i „In zekeren zin zoo schrijft het blad - staat de christ.-hist. partij buiten dit geschil, maar daar aan het slot der motie óók voorkomt eene, zij hel zacht ingekleede, afkeuring „dat de ohrist.- hist. partij' in Schiedam alsook het hoofdbestuur dier partij niet is bereid gevonden daartoe over te gaan" (tot het aanbieden van een zetel in de Tweede Kamer aan dr. Kuyper) willen wij er toch een enkel woord van zeggen." „De verhouding waarin ons blad staat tot den christ.-hist. candidaat, schijnt daartoe geen hin derpaal, nu deze zich volmaakt buiten de onder handelingen gehouden beeft en zelfs, toen hij' van de wrijving vernam, zijn vrienden uitdruk kelijk in de gelegenheid heeft gesteld bun aan bod van een candidatuur terug te nemen". Dat de christelijk-historisc|hien in het district Schiedam meenden den zetel niet te mogen prijis- geven, acht het blad begrijpelijk. Zij (hebben Schiedam na moeilijken, taaien strijd telkens weer moeten veroveren. De heer van Limburg Stirum, ten tijde der „splitsing" in de antirev. gelederen (1894) gekozen, moest in 1896 ten strijde tegen een antirev. candidaat, den heer Idenburg, en in 1901, teen er in het grootste deel van het land reeds rechtsche samenwerking bestond, kre gen de Schiedamsche dhristelijk-historischen het dubbel moeilijk, doordat dezelfde antir. tegen- candidaat. van 1897 thans ook den steun der katholieken erlangde. „Er zijii dan ook zoo schrijft de „Nederlander'2 verder inderdaad weinig districten in ons land, waar de christelijk-historisdhen zich door histo rische redenen zoozeer van hun redbt verzekerd houden als te Schiedam. „In de Vlaardingsche motie wordt gedoeld op een soort contra-beleefdheid tegenover Leiden. Doch behalve dat te Leiden de dbrist.-hist. can didaat slechts gesteld werd om het district voor de rechterzijde te winnen, beseft men toch wel, dat het voor een partij niet aangaat, een district, waar ze breede wortelen onder de kiezers heeft en zich sterk gevoelt, prijs te geven voor een district, waar ze betrekkelijk weinig beteekeiit Wanneer straks het tegenwoordig lid voor Leiden bij een generale verkiezing ook elders gesteld wordt en b.v., gelijk allerminst onwaarschijnlijk is, weer te Amsterdam of Rotterdam gekozen wordt, dan zal voor den eventueel openvallenden Leidschen zetel, wanneer de wind in het land sterk genoeg rechtsch is, hoogst vermoedelijk we- dei een antirevolutionair gecandideerd worden. Voor een dergelijk onzeker bezit het moeizaam gewonnen en zelfstandig behouden Schiedam zon der slag of stoot prijs te geven, meenden de christ-hist. leiders aldaar niet te mogen doen. „Op één punt dunkt ons de Vlaardingsche motie juist, b.1. wat aangaat de omschrijving der coa litie zooals dié sub lo is aangegeven. Daaruit volgt dan ook, dat men het onzerzijds den anti revolutionairen o.i. niet kwalijk had kunnen ne men, zoo zij te Schiedam nogmaals een kans hadden willen wagen en een eigen candidaat. ge steld hadden. De coalitie, zooals die in 1901 na de verkiezingen en met 't oog op het optreden van het Kabinet tot stand kwam, liet. dit inder daad volkomen toe. Maar dit te erkennen is ge heel iets anders dan van de christelijk histori- schen te eischen, dat zij zonder strijd Schiedam zouden loslaten. Juist het ontstaan en het ka rakter der coalitie, waarop de Vlaardingsche motie zich tegenover het centraal-comité' beroept om den eigen candidaat te mogen stellen in een christ.-hist. vacature, maakt ook de dhristelijk- historischen dubbel gerechtigd tot hun pogen dien vacanten zetel te behouden. „Het komt ons voor, dat men eikaars rechten over en weer loyaal behoort te ontzien. „Wanneer de anti revolutionairen een eigen can didaat hadden willen stellen, had men dit onzer zijds hun niet kunnen euvel duiden. Wanneer de Vlaardingsche dissidenten dit nóg willen doen, komen zij misschien in conflict met hun partij- organisatie, maar zeker niet met eenige verplich ting tegenover ons. Doch anderzijds bestaat voor het „betreuren," dat de cbristelijk-lhistorischen in Schiedam den zetel niet wilden abandonneeren, zeker ook allerminst reden. Het „Centrum" schrijft: „In de verworpen motie komen zeer zeker overwegingen voor, die van gewicht zijn. En niemand zal ontkennen, dat er alleszins termen bestaan, om een man als dr. Kuyper weer in de Kamer te brengen. Maar tot welke critiek men ook gerechtigd moge zijn, boven alles staat het belang der ^amen- werking, noodzakelijk om Schiedam als vast dis trict voor de Rechterzijde te behouden. En bovendien is het een onafwijsbare eisch voor elke organisatie, dat de minderheid zich, hoe sterk zij' wezen moge, onderwerpt aan het besluit der meerderheid. Wij, begrijpen, dat, na de verkiezing te Leiden, waar men dr. De Visser in de Kamer terug bracht, het voor de anti-revolutionnairen eenigs zins moeilijk valt, te Schiedam weder op een christelijk-historisclhi man te stemmen, vooral nu hun eminente leider nog altijd geen mandaat her kreeg. 1 Maar het was ook voor de katholieken niet steeds gemakkelijk, hun kiezers te bewegen in districten met een sterk Roomsohe bevolking op anti-revolutionnaire en christelijk-bistorisclhie can didaten te stemmen, en tóch deden zij het. De noodzakelijkheid der Rechtsche coa litie en het hooge belang, dat ons volk beeft bij een meerderheid en een kabinet uit de Rech terzijde bepaalden den koers van hun beleid." "'Goedkoop getoillet.teerd! «De Tele- saaaf" geeft in het «Dagboek van een Amster dammer" d.d. 23 dezer, de vermakelyke mededeeling van een abonné, die het wedervaren vertelt van twee zijner vrienden, pas uit Indië, aangekomen en daags te voren geknipt en «geschoren" te Amsterdam by den kapper pardon coiffeur Fred, de Praneuf aldaar. De heeren hebben daar niets gekocht. Toen ze vroegen hoeveel ze te be talen hadden na de ondergane kunstbewerking) werd bun geantwoord «Aan de cassa s. v. p." En daar hadden ze te betalen elk slechts f26.25 en 25 cent voor den bediende, te zamen alzoo f53. Protest had niet gebaat Wat de coiffeur voor de heeren had gebruikt, kon vanwege de hygiëne niet meer voor een ander gebruikt wordeD, de aange broken flacons ergo ook niet. Alzoo Lebben de heeren de gebruikte waar met gekwiteerde rekening in ontvangst genomen. De rekening luidt als volgt: Amsterdam le 20 Sept. 1907. Sept. 20 1 paires des brosses a cheveux dr- Cowdell (extra) f 8.50 1 flacon végétale 2.50 3 flacons dr. Cowdell - 7,50 1 flacon brillantine j.75 3 brosses 2 éponges 1 bals nickelée Opération et taille - l. f 26.25 Af 10% voor contante betaling - 2.62,5 Totaal f28.87,5' Als t in Den Haag gebeurd was, zou men meenen met een paar leden der Vredesconferentie te doen te hebben hier gold de chique en da daaraan geëvenredigde dépenses een paar Delische tabakkers, die later als weer de Chinees hun Kromo ze knipt, nog wel eens aan den deftigen coiffeur in Neerlands hoofdstad zullen denken. Gemeenteraad. Vergadering van dan Raad der gemeente Schie dam op Dinsdag 1 October 1907, des namiddags 2 uur ten Raadhuize. Gemeentelijke Arbeidsbeurs. Gevestigd in het Beursgebouw telefnr. 244. Geopend alle werkdagen van 9J tot 11 uur voormiddag. Maandag, Dinsdag en Vrydag van 8 tot 9 uur 's avonds. Gevraagde Arbe idskrachten. Kuipers jongens voor stoomkuipery kleer makersleerling jongens voor sigarenfabriek mandenmakersjongen halfwas smoutzetter halfwas bakker bakkersjongen loopjongen timmermansjongen. jongen voor bottelary dienstbode koperslager mandenmaker (fles- scbenbeteener). Aangeboden Arbeidskrachten. Timmerman zakkenmaker stokermachi nist letterzetter bakker portierhalfwas plaatwerker halfwas timmerman halfwas verver halfwas kuiper huisknecht—koetsier straatmakerhalfwas bankwerker voorslager personen voor lichte werkzaamheden was- sehen aan huis gevraagd naaiwerk aan huis gevraagd dagmei«je jongens voor kantoor grofbankwerker smidsjongen. De heer G. Rebers; herdacht Maan dag jl. dat hij 121/2 jaar ten kantore van notaris Blaisse werkzaam is. Toen de jubilaris dien dag s morgens op het kantoor kwam, werd hem door den patroon als blijk van ingenomenheid met^ijn ijverige plichtsbetrachting onder zeer hartelijke be woordingen een geschenk onder couvert aange boden. l Ook van andere zijden werden den heer Rebers blijken van belangstelling gegeven. Schandelijk. In den nacht van Zaterdag op Zondag heeft een laaghartige een paard van den stalhouder Van Heukelem te Groningen, dat in de weide te Marum graasde, de tong uitge sneden. De heer Van H. looft f 100 uit voor het op sporen van den dader dezer gemeene daad. Schip gezonken. Gisteravond, omstreeks half zes, is op de rivier de Maas te Rotterdam, ter hoogte van het Prinsenlh'oofd, een tjalkschip, geladen met steenkolen, zoodanig in aanraking gekomen met een zeesleepboot, dat het tjalkschip een 100 M. verder in de Koningshaven gezonken is. De schipper met zijn gezin zijn gered door de bemanning van de stoomboot Havendienst 3. De sleepboot Kreeg geen averij. Vorst. Men meldt ujt Twello dato 23 Sept. aan de „Tel.": Het heeft hier en in de omgeving in den afge- loopen nacht allerhevigst gevroren. De vorst van dezen nacht kan niet als een gewone nachtvorst beschouwd worden, daar de thermometer tot be neden het vriespunt daalde. Alle in den tuin staande zomergroenten hebben dan ook danig geleden en de pluk van vele soorten boonen kan als geëindigd worden beschouwd. Alle slooten waren met een ijslaag bedekt. Duizenden visschen dreven dezer da gen aan de oppervlakte van de Dinkel onder de gemeente Losser. Ze waren blijkbaar geheel be dwelmd, hetgeen wordt toegeschreven aan hét verfwater, dat door de fabrieken te Gronau op de Dinkel was geloosd. Tal van personen maak ten van deze gelegenheid gebruik de visschen buit te maken en ze in omliggende plaatsen te verkoopen. j 1 Voor een paar jaar heeft men onder dezelfde omstandigheden zoo'n wonderbare vischvangst ge daan; toen, evenals nu, zeer tot schade van hen, die tegen extra tarief het vischrec(ht in de Din kel hadden gekocht. 1 De RotterdamSche Beurs. Naar wij le zen heeft zich gisterenmiddag ter Beurze te Rot terdam een incident voorgedaan. Een der voornaamste Duitsche graanimporteurs, de lieer R., aldaar zich ophoudend en aan wiens optreden voor een groot deel geweten wordt de stagnatie in den graandoorvoer daar ter stede, werd aangemaand onmiddellijk het Beursgebouw te verlaten, ten einde onaangename bejegening te voorkomen. De Duitsche graanimporteur heeft daarop het Beursgebouw onmiddellijk verlaten. Flinke belooning. De persoon, die het vaandel van het 4e reg. infanterie heelt terugg e- vonden, dat in de legerplaats te Zeist was ver loren gegaan, heeft van den commandant van dat regiment een belooning van f25.ontvangen. Een Chineesche wonderdokter, die beweert een afdoend middel te hebben gevonden tegen de malaria, heeft iemand genezen, die aan genoemde ziekte leed, doch bij1 wien het onder gaan eener kinine kuur tot geen resultaat had ge leid, zegt het „Soer. Hlbd." Wij bedoelen, zoo schrijft het blad een in- landsch werkman van een der ateliers te Soe- rabaja, die reeds een paar maanden a#n koorts sukkelde en al dien tijd niet in staat is geweest om geregeld te werken. Met veel kinine werd hij de koorts wel voor een paar dagen de baas, maar hij bleef zich onwel gevoelen, en hoewel hij ook dan onder toezicht van een dokter dja- wa prophylactisch dezelfde medicijn bleef gebrui ken, kwam toch de koorts steeds terug. Toen hoorde de zieke van den chineeschen dokter. Zijn chef hield hem aanvankelijk van een be zoek aan dien medicijnman terug; echter tever geefs. Dezer dagen bracht de zieke een bezoek aan Yap Goan Thay; deze onderzocht den pa tiënt, gat hem een injectie in den rug en daarop een kruidendrank, te drinken. Den morgen daartjA j i i 1

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1907 | | pagina 2