Stads- en (Gewestelijk Nieuws. wonende te Strjjen, een jaarlijksche toelage ver leend van f 100. H. M. de Koningin. Op last van Hare Majesteit de Koningin brengt de directeur van het Kabinet der Koningin in de Stct. (no. 226) ter algemeene kennis, dat, gedurende Harer Majesteits verbljjt in het buitenland, de aan Hoogst Dezelve gerichte brieven in gesloten om slagen, voorzien van een adres aan Hare Majesteit op de gewone wjjze, per post, kunnen worden ingezonden of bezorgd bij het Kabinet der Koningin te 's-Gravenhage. Van adspiranten voor de betrekking van klerk der posterijen en telegrafie. Daarvoor worden vjjf- en-twintig plaatsen opengesteld, waarvan vjjf voor ongehuwde vrouwelijke candidaten. Men zie bijzonderheden in de Stct, Chef van den generalen staf. Als chef van den generalen staf, ter vervanging van luit.-generaal Kool, wordt genoemd generaal majoor Sabron, inspecteur van het militair onder was. Actie tegen belastingambtenaren. De heer Henri Polak deelt in het gister ver schenen Weekblak van den A. N. D. B. mede, dat er pogingen aangewend worden door de diamant bewerkers om een gemeenschappelijke actie op touw te zetten tegen da belastingambtenaren, die den diamantbewerkers veel te hoog aanslaan en geen rekening houden met het slechte jaar, dat achter den rug is. De heer Polak verzekert, dat er allen reden is voor krachtig optreden en deelt tot toelichting een paar sterke staaltjes mede. De minister van Justitie met verlof. De minister van Justitie is met verlof drie we ken naar Zwitserland vertrokken. Mr. J. P. Moltzer. f Het lid van den Raad van State, mr. J. P. Moltzer is gister na zeer geruimen tijd ziek te zijn geweest, overleden te Doom, alwaar hij tot herstel van gezondheid vertoefde. De heer Moltzer, die van 1881 tot 1895 hoog leeraar was te Amsterdam, werd in laatstgenoemd jaar benoemd tot lid van den Raad van State, waar hij zitting had zoowel in de afdeeling voor de geschillen van bestuur als in die van justitie. Ook was de overledene vroeger lid van de Pro vinciale Staten van Noord-Holland. Wijlen mr. Moltzer bereikte den leeftijd van 57 jaar. Zijn vele verdiensten jegens het land wer den o.a. erkend door zijn benoeming tot ridder van den Ned. Leeuw. Het stoffelijk overschot zal Zaterdag te 's-Gra venhage op de algemeene begraafplaats worden ter aarde besteld. Het Kamerlid S. v. d. Bergh. Naar men aan „L. e. V." mededeelt, zal de heer S. v. d. Bergh, afgevaardigde voor district I te Rotterdam in de Tweede Kamer, wegens andere drukke bezigheden, o.a. van directeur van Van den Bergh's Ltd., zich bij eene eventueele tusschentijdsche of bij de e.k. periodieke Kamer verkiezing, niet meer beschikbaar stellen. De burgemeester ran Amsterdam. In tegenspraak met alarmeerende berichten om trent den gezondheidstoestand van den Amster- damschen burgemeester, den heer Van Leeuwen, wien het voornemen wordt toegedicht om af te i'tdeh, kan de „Echo" mededeelen, dat de bur gmeester niet ernstiger de gevolgen ondervindt ...n de drukke bezigheden, aan zijn ambt ver- nonden, dan ieder ander, die in dezen gejaagden tijd met werk overladen is. Aan aftreden moet de burgemeester op het oogenblik niet denken. De vrouw als studente. Prof. Van Hellen heeft bij de opening zijner colleges aan de universiteit te Groningen de kwestie van de vrouw als studente ter sprake gebracht. Herinnerende aan het oordeel van prof. Blok te Leiden, die in een bespreking Van Annie Salomons' boek over het meisje als studente de vrouw op grond van zijn ervaring minder geschikt uoemde voor de studie dan de man, richtte de spreker woorden van bemoediging tot zijn vrouw- lijke leerlingen -en deelde mede, dat zijne in drukken, eveneens gegrond op ervaringen van tal van jaren, geheel anders waren en hij de vrouw wel degelijk en zeer beslist gelijkwaardig aan den man oordeelde in dit opzicht. Uitvindingen en Rijkseigendom. »De Tjjd" deelt mede, dat bjj ministerieele be schikking is bepaald^ dat uitvindingen en verbe teringen, ai dan niet toegepast in de Rijkswerk- plaatsen en magazijnen, die in het leven zjjn ge roepen met medeweiking van den burgelijken ambtenaar van de artillerie-inrichtingen, worden beschouwd te zjjn Rijkseigendom. De vergunning tot het toepassen ot het doen toepassen van bedoelde uitvindingen of verbete ringen elders dan in voormelde Rijksinrichtingen, is den burgelijken ambtenaar slechts geoorloofd met machtiging van den minister van Oorlog. Gereformeerd Gymnasium te Kampen. Gister is in het gebouw Irene te Utrecht een algemeene vergadering gehouden van afgevaardigden en leden der Nationale Vereeniging tot overneming van het Gereformeerd Gymnasium te Kampen en besloten het gymnasium over te nemen, terwjjl een definitief bestuur gekozen is. De Yrjje Universiteit. Gisteravond werd in de Gereformeerde kerk op ■>- Krizerstracht bq de Spiegelstraat te Amster- 'ia een druk bezochte samenkomst gehouden, ui veruano met de aanvaarding (op beden) door «ir. L. Bouman van het hoogleeraarsambt in de psycdiatrie aan de Vrije Universiteit, waarmede aan die bijzondere inrichiing van hooger onderwijs een beyin wordt gemaakt met de vestiging eener riieoische Ucuheit. R. K. Handels- en Kantoorbedienden. Aan R. K. Handels- en Kantoorbedienden in Ne derland is een circulaire verzonden, waaraan het volgende is ontleend »Op 19 September j.l. werd te Deventer opge richt eene vereeniging van R. K. Handels- en Kantoorbedienden, welke vereeniging zich ten doel stelt de tot-stand-koming te bevorderen van een Nationalen Bond van R. K. Handels- en Kan toorbedienden in Nederland. Onder Handels- en Kantoo- bedienden wenscht deze vereeniging te verstaan alle Handelsbedienden of Kantoorbedienden, die geheel of gedeeltelijk in administratieven loondienst zjjn bjj an deren. Volgens haar meening komen dus in aan merking voor het lidmaatschap van den Bond a. «Handelsbedienden"Procuratiehouders, Chefs de Bureaux, Beursbedienden, Depothouders, e.d. b. «Kantoorbedienden"Boekhouders, Corresponden ten, Expediteurs, Fakturisten, Schrijvers, KlerkeD, e.d. c. allen, die op eenigerlei wjjze geheel of ge deeltelijk als Kantoor- of Handelsbediende in bo venomschreven zin kunnen worden beschouwd. Andere categorieën »Handels"bedienden, als Winkelbedienden, Magazijnpersoneel, Kantoor knechts, e. d., wenscht de Vereeniging niet in den Bond te zien opgenomen, en wel voornamelijk op grond van deze practische overweging dat de belangen van laatstgenoemde Handels bedienden zoodanig verschillen van de belangen der eerstgenoemde Handels- en Kantoorbedien den, wat betreft met name Opleiding Vakon derwijs, Salarissen, Arbeidsduur, enz., dat het in hooge mate onpractisch en ontactisch zou zjjn, alle categorieën «Handels"- en Kantoorbedien den in één Bond te vereenigen. Voor Winkelpersoneel e.d. aGht de Vereeniging de vorming van een afzonderlijken Bond noodza kelijk. Het zou te uitvoerig worden, hier het nut en de noodzakelijkheid van Vakorganisatie voor R.K. Handels- en Kantoorbedienden te bepleiten. Zjj hier volstaan, met slechts eenige punten aan te stippen, die een leiddraad kunnen zjjn voor een dergeljjk pleidooi, en noemen wjj hier1. Bu reau voor Plaatsing, met vertakkingen door het geheele land. 2. Een flink geredigeerd Vak- Orgaan. 3. Een ondersteuningsfonds, tegen de gevolgen van ziekte en werkloosheid. 4. Rege ling van het vakonderwijs, resp. -opleiding. 5. Bestrijding van oneerljjke concurrentie, van de zjjde van Onderwijzers, Gepensioneerden, en voor al ook van vrouwelijk personeel. 6. Vacantie- dagen. 7. Arbeidsduur. 8. De rechtspositie van den Handels- en Kantoorbediende. 9. Salarissen. 10. Volontairs- en Leerlingstelsel. Enz. enz. Nu is het de vraag, op welke wjjze komt de Nationale Bond in beginsel het gemakkelijkst tot stand zonder groote kosten van oprichting, enz. Zeer eenvoudig. Laat ieder Handels- ot Kantoor bediende, die met bovenstaande instemt, die wat gevoelt op sociaal gebied, die meent, dat een Vak- vereeniging voor R. K. Handels- en Kantoorbe dienden in den strjjd om het bestaan een gebie dende eisch is, en dringend noodzakelijk, onver schillig in welke plaats van Nederland hij woont, zijn naamkaartje zenden, of nóg beter een schrjj- ven richten aan het adres van den Secretaris der opgerichte Vereeniging, den heer M. J. Link, As senstraat 57, Deventer Uitvoerige inlichtingen en mededeelingen zullen hem dan onmiddellijk worden toegezonden. Het ligt natuurlijk in de bedoeling, wanneer de plannen eenigszins een vasteren vorm hebben aangenomen, op de dan te ontwerpen Statuten de goedkeuring te vragen van het Doorl. Episco paat. Post* en telegraafdienst Blijkens mededeeling in de Stct. (no. 226) zal jr in Februari 1906 een onderzoek plaats hebben Nachtarbeid Tan Bakkers. In de middagzitting trad eergisteren als spre ker op de heer mr. P. J. M. Aalberse uit Leiden, met het onderwerpDe Staat en de nachtarbeid der bakkers, waarbij hij de volgende onderdeden besprak 1. De taak van den Staat in hét algemeen; 2. de taak van den Staat, in het bijzonder ten opzichte van de arbeiders; 3e. de taak van den Staat ten opzichte van den nachtarbeiders, spe ciaal van bakkers. i 1 De noodzakelijkheid der afschaffing betoogen- de, wees spr. er op, dat er een bezwaar is, dat tegelijk practisch en principieel is, en wel de vraag: Mag de Staat, ook aan de patroons nacht arbeid verbieden?" ,Want dit staat vast: doet de Staat dit niet, dan is de heele maatregel onuit voerbaar, zooals bijv. in Noorwegen bleek. De gestelde vraag beantwoordde spr. bevestigend met een uiteenzetting van de begrippen: vrijheid per soonlijke vrijheid en vrijheid in het hedrijf. Dé rede va Tl mr. Aalberse, die betoogde dat niets bewijst de kwaliteit van het brood door de afschaffing van den nachtarbeid zou lijden, werd besloten met de volgende conclusie: De Staat heeft tot taak 'het redht te beschermen, de Staat heeft den plicht en dedh&lve ook het recht den nachtarbeid te verbieden, voor zoover de arbeid niet noodzakelijk is uit een oogpunt dat onder breking van het bedrijf het berokkenen van ern stig nadeel zou beteekenen; het nadeel dat ont staat door beperking van de persoonlijke vrij heid weegt niet op tegen het veel grootere goed, dat op deze wijze door tusschenkomst van den Staat wordt verkregen. Levendige toejuichingen vielen spr. ten deel. h In de avondzitting trad op ds. R. J. Rudolf. De afschaffing van den nachtarbeid en het huis gezin tot onderwerp van zjjn pleidooi voor de volstrekte noodzakelijkheid van de afschaffing van den bakkersnachtarbeid nemend, ontwikkelde hij een drietal eenvoudige stellingen: 1. dat het be drijfsleven zich zooveel mogelijk naar het gezins leven moet richten; 2. dat het huiselijk leven dor bakkers door den onnoodigen bakkersnacht arbeid wordt ondermijnd; 3. dat staatsinterven tie noodzakelijk is om het gezinsleven van bak kerspatroons en -gezellen tegen dezen hinder van het bakkersbedrijfsleven te vrijwaren. Tot nadere toelichting der eerste stelling ont wikkelde de inleider een drietal gedachten1. het huiselijk leven is de scfhioonste gave, die de mensch op aarde bezit; 2. het huiselijk leven is een onafwijsbare levensbehoefte voor den mensch 3. aan het behoud van het huisgezin hangt het behoud van staat en maatschappij en van heel onze Westersche beschaving. Spr. eindigde met den oproep tot de bakkers, om in naam der ware vrijheid een wet te vra gen tot verbod van den bakkersnachtarbeid. Die wet zal vrijheid brengen voor gezinsleven en bedrijfsleven beide. (Levendige toejuichingen.) Ook na deze rede volgde eenig debat, in de beantwoording waarvan spr. deed uitkomen, dat er geen verschil Van zienswijze is tusschen hem en mr. Aalberse in zake de overheidsbemoeiing. Het Congres werd gisterochtend voortgezet. Eerste spreker was dr. A. Kuyper. Spr.'s on derwerp was: De nachtrust in het bakkersbedrijf, genomen tegenover de ordinantiën Gods Er aan herinnerende, dat in elk bedrijf tegenstrijdige be langen bestaan, ook in het bakkersbedrijf, en zich afvragende of er een ordinantie Gods is op dit stuk, wijst spr. op het 6e vers van hel 7e hoofdstuk van Hosea: „De bakker slaapt den ganschen nacht". Hieruit blijkt, dat reeds in Jein zalem de bakkers nachtrust hadden. Spr. zet uit voerig uiteen, dat zoowel in de natuur als in den mensch alles er op wijst, dat de dag is voor den arbeid, de nacht voor de rust. Van de 1600 millioen menschen, welke de aarde lelt werken er zeker 1550 millioen overdag en rus ten 's nachts. Alleen de wilde dieren gaan 's nachts op roof uit. 1 De zaak is te verdeelen in drie punten: de materieele natuurnoodwendigheid, het wezen van de zonde en haar gevolgen en het offer van enkelen voor hoogere belangen van gemeenschap. Uitvoerig zet spr. uiteen dat geen enkel belang den nachtarbeid der bakkers eischt, zooals bij sommige andere bedrijven, bijv. post, telegraaf, politie, pers, enz. Er wordt gewezen op Noor wegen, maar, vraagt spr., dat zegt niets anders dan dat we een hetere wet moeten maken. Laten we beginnen, den nachtarbeid voor de bakkers te verbieden. Ook het ploegenstelsel moet niet toegelaten worden. Alleen wenscht spr. uitzon dering voor patroons, die met het eigen gezin arbeiden. Zijn conclusie is, dat men er niet zal komen dan na krachtige propaganda. De cons ciëntie van het publiek moet bewerkt worden. God wil het eindigde spr. en daarom zul len we overwinnen. (Luid applaus.) Negen personen namen deel aan het debat. Eenige debaters achtten ook verbod van nacht arbeid der patroons met hun gezin noodzakelijk. De inleider beantwoordde kor tel (jk de verschil lende sprekers. Circa halftwaalf kwam minister Veegens onder toejuichingen van het publiek de zaal binnen. 1 Hierna sprak dr. A. C. A. Hoffman, arts te Gouda, over het verband tusschen nachtarbeid en gezondheidsleer. i 1 Ten slotte sprak de heer W. H. Nederhoed ten voordeele van de afschaffing van den nacht arbeid, waarna het Congres gesloten werd. De R'.-K. arheidersvereenigingen tellen ïn ronde cijfers te Enschedé, Oldenzaal, Haaksbergen en Nijverdal resp. 800, 300, 120 en 70 leden. Hier van gaan er ten gevolge van het bisschoppelijk besluit en hef verzet daartegen, af 500, 200, 45 en 70 allen leden van Unitas en van de R.-K Arbeidersvereeniging. Te Nijverda! zal deze laatste dus geheel ophouden te bestaan. Van Oldenzaal werd gemeld, dat de afschei- ding een proces tengevolge zal hebben over de geldelijke aangelegenheden; doch wij vernemen nader, dat eene minnelijke schikking getroffen zal worden. In verband met bovenstaande, kunnen wijl nog vermelden, dat op initiatief van St. Lambertus, te Hengelo, (eene vereeniging, welke zich vier jaren geleden van Unitas afscheidde), thans po gingen worden aangewend tot oprichting van eene R.-K. Diocesane Textielarbeidersvereeniging in Twente. Bond tegen vaccinedwang. Gister werd door het bestuur van den bond tegen vaccinedwang aan H. M. de Koningin het destijds gepubliceerde adres in particuliere audiën tie aangeboden. Dit adres ging vergezeld van een album bevattende ruim 49 000 handteekeningen van adhaesiebetuigen, terwijl tevens ruim 280 kerkeraden en andere corporaties van sympathie met het adres bljjk gaven. Staatscommissie voor den Middenstand. De staatscommissie voor den middenstand heeft in de drie jaar van haar bestaan bjjna geen vor deringen met baar arbeid gemaakt. Dit moet des te meer worden betreurd nu bekend wordt, dat de samenwerking in deze staatcommissie niet de juiste is en met name tegen de leiding van den voorzitter, den heer R. P. J. Tutein Nolthenius, ernstige bezwaren in den boezem der commissie zijn gerezen. Zoo iets is jammer, want het werkt altijd belemmerend op den voortgang der belang rijke zaken, die nog te doen staan. Toch moet de ontslagname in den laatsten tjjd van meerdere leden hierin te zoeken zjjD. In de vergadering, die de staatscommissie eer gisteren heeft gehouden, is, naar wij vernemeD, een motie aangenomen, waarin het optreden van den voorzitter, in zake de voordracht van leden voor de enquête commissie wordt betreurd. (Tel.) De Kamerverkiezing te Schiedam. Door de afdeelingen Vlaardingen en Schiedam van den Landelijken Bond van Miliciens zijn de volgende vragen gesteld aan de 5 candidaten voor de Tweede Kamer: le. Zijt gij bereid bij eerie eventueele verkie zing mede te werken tot verwezenlijking van punt b. van ons program: Afschaffing der 3e herha lingsoefening; cn 2e. van punt d.Vermindering van militie- en landweerplichten, waaronder wij in de eerste plaats verstaan afschaffing der land weeroef enin- gen' Unitas. Men schrijft aan de „Tel." uit Enschedé, dato 25 dezer: j Zooals wij reeds meldden, Verwierp de tex tielarbeidershond Unitas de reorganisatievoor stellen van den aartsbisschop van Utrecht, en mogen, als gevolg van deze verwerping, de le den van die vereeniging na 1 October a.s. geen lid meer zijri van de R.-K. arbeidersvereeniging. De afdeeling St. Severus, alhier, scheidde zich af, om als zelfstandige vereeniging te blijven bestaan. Nijverdal en Haaksbergen besloten het zelfde, resp. met 2 en 5 stemmen tegen. Zeer waarschijnlijk volgt ook Oldenzaal, waar Maandag a.s. wordt vergaderd. Unitas zal dan op denzelfden grondslag als neutrale vereeniging blijven beslaan, doch de R.-K. arheidersvereenigingen zullen een sterken knak krijgen. Dit kan men nagaan uit het vol- v. i i i Gemeenteraad. Vergadering van den Raad der gemeente Schie dam op Dinsdag 1 October 1907, des namiddags ten 2 ure. Vaststelling der notulen van de vergadering van 20 Aug. en 3 Sept. jl., en verdaging van die van 17 September jl. Mededeelingen. Ingekomen stukken. Agenda: 1. Benoeming van een onderwijzeres in de nuttige handwerken aan school G. Voorgedragen zjjn: 1. mej. M. Oranje, volont. onderwijzeres te RotterdamII. mej. J. Odé, tjjd. onderwijzeres te Rotterdam. 2. Benoeming personeel Herhalingsschool voor jongens (Hoofd de heer v. Bochove). Aanbevolen zjjn a. J. G. van Vlaardingen en W. Broek, (voor 8 uur per week)b. J. A. Boer en J. G. van Vlaar dingen, (voor 6 uur per week); c. T. van Waart en L. Schefïers, (voor 8 uur per week); d. W. Broek en J. van Meurs, (voor 4 uur per week); e. 3. van Meurs en W. Broek, (voor 4 uur per week). 3. Benoeming Herhalingsschool voor meisjes, (Hoofd de heer Kerdel). Aanbevolen zjjn a. 3. A. van der Poel en W. Broek, (voor 6 uren per week)b. W. Broek en J. G. van Vlaar dingen, (voor 4 uren per week)c. mej. M. C. Sonneveld en J. C. E. v. Bemmel, (voor 8 uren per week)d. voor onderwijzeres in nuttige hand werken, (voor 4 uren per week)mej. J. C. E. v. Bemmel en P. W. Ooms en e. voor onderwijs in koken, mej. N. C. A. van Dobben. 4. Benoeming van een lid van het College van Curatoren van het Gymnasium, (vacature H. J. Versteeg). hoor curatoren worden aanbevolen de heeren I. Dr. M. A. BrantsII. Mr. C. Jentink. 5. Voorstel van B. en W. tot verhooging der jaarwedde van de onderwjjzers S. Houtman en W. Broek. 6. Voorstel van B. en W. tot vaststelling van den pensioensgrondslag voor den heer J. A. de Brujjne, op 21 Juni 1878, benoemd tot leeraar aan de Middelbare scholen alhier. l C

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1907 | | pagina 2