Stads- en Gewestelijk Nieuws. Gemengd Nieuws. De werkzaamheden van 't Parlement zullen tot Januari wel niet heel veel bijzonders ople veren." t. Daarentegen zegt de Haagsehe briefschrijver der „Arnhemsche Courant"1 „Natuurlijk zal geen der ministers zijn poli tieke recepten bij de „Standaard" gaan halen, maar dientengevolge is* naar mijn bescheiden mee ning de kans groot, dat het gauw „hommeles" worden zal. Het onvoorziene buiten rekening la tende, zal er vóór de openbare behandeling der Staatsbegrooting wel geen botsing ontstaan en vermoedelijk is het zelfs de bedoeling het be- groolingswerk ditmaal ietwat binnen de grenzen te houden, opdat 't afschuwelijk gescjharrel in de laatste week vóór Kerstmis, mét avond- en nachtzitting, nu eens vermeden worde. Maar met een politiek debat begint de budget-beraadslaging toch en, naar ik meen, zal het Grondwets-ont- werp dan bij de Staten-Generaal zijn ingediend en daarmede een wijde deur open staan om een incident binnen te lokken, dat wel eens noodlottig worden kan. En de begrootingen zelve zouden geen gevaar opleveren, als wij maar met het militaire vraag stuk, althans in zijn hoofdlijnen, afgerekend had den. In den boezem der linkerzijde schuilt hier 't, gevaar; Oorlog en Marine beide zijn steencn des aanstoots voor menigeen van links, ook zon der de sociaal-democraten er bij te halen. De hooge eindcijfers, de stelling van Amsterdam, de kustverdediging zijn netelige onderwerpen, een uitbarsting op 't militaire veld zou geen buiten gewone verrassing wezen. 2Jelfs ware 't zoo vreemd niet, wanneer eerlang de instelling van het fonds voor een snelle afwerking van het Amsterdam- sche reduit den boel kwam op stelten zetten." Oranje Nassau-Oord. Men meldt uit 's Gravenhagei Tot 2den geneesheer aan het Sanatorium Oranje Nassau-oord zal worden benoemd M. D. Horst, arts te Leiden, die in afwachting van zijn defini tieve benoeming gister reeds de betrekking aan vaard heeft. I 1 i I Zeeuwsch comité voor Grondwetsherziening. De heeren Herman Snijders te Middelburg, M. Kole Jr. te Kruiningen, J. Goetheer te Oudelande, M. de Korte te Ierseke en Jac. Welleman te Krab- bendijke, hebben zich vereenigd tot een „Zeeuwscjh comité voer grondwetsherziening." Dit comité heeft zich met een circulaire tot verschuilende ver- eenigingen gewend, waarin de noodzakelijkheid wordt betoogd van een krachtige propaganda voor grondwetsherziening en algemeen kiesrecht. i. 1 L (L- en y.) Posttarief voor het buitenland. We herinneren er aan, dat op het laatste post- congres besloten is, het standaard-tarief (d.i. dus voor Nederland 121/2 cent) op 1 October toe te passen voor brieven tot twintig gram. Vroeger was dit vijftien gram. Onderwijs. Naar de „Standaard" mededeelt, hebben B. en W. de kl. onderwijzers, leden van den Bond van N. 0., bij schrijven een berisping toegediend naar aanleiding van hun actie in opdracht van het bestuur van den Bond om een rapport samen te stellen omtrent hetgeen het hoofd van de school op een dag alzoo uitvoert. Het Vredespaleis. «Architectura" weet mede te deelen, dat na de plechtige eerste steenlegging door den heer Nelidoff de eerste steen weer weggenomen is. Vermoedeljjk des heeren Nelidoff's metselvaar- digheid in twijfel trekkende, schrijft het blad, deed daags na de plechtigheid der rotsvaste met seling des gedenksteens, de directie van den bouw dien steen door profane sjouwermanshanden los werken en op een zeer ordinairen kruiwagen weg voeren van de plek waar kort te voren de vrede lievende grootheden zich vereenigd hadden om getuige te zijn van de beteekenisvolle handeling de plaatsing van den eersten steen voor den Tempel, den blanken Vrede toegewijd! De steen staat thans, in afwachting van komende dingen, verlaten in den hoek van een der werk lokalen van het voor de directie ingericht gebouw op Zorgvliet. Kiesrechtwijziging. Men meldt uit 's-Gravenhage De bondsvergadering van de kiesvereenigirg «Nederland en Oranje" zal Vrijdag vergaderen. Do heer Talma zal dan de kierechtwjjziging be spreken. Donderdagavond te voren zal de anti re volutionaire kiesververeeniging «Nederland en Oranje" een ledenvergadering houden, tot behan deling van de kwestie van het huismanskiesrecht. Vijftig jaar raadslid. Eon zeldzaam feit had jl. Vrijdag te Nootdorp plaatsOuder vele blijken van belangstelling her dacht de heer Joh. Steeneveld Sr. aldaar den dag, waarop hij vóór 50 jaar tot raadslid gekozen werd. Gedurende de laatste 20 jaar was de jubi laris als wethouder werkzaam. Samson te 's-Gravenhage. In de zitting van den gemeenteraad te 's-Gra venhage interpelleerde gisteren de heer Wesseling over de ordeverstoring, Zaterdagavond op de Groote Markt voorgekomen door de anti-kerkelijke propaganda van den anarchist Samson en andere propagandisten. Spr. stelde de volgende vragen Stellen de bestaande verordeningen B. en W. in staat om hinderlijke propaganda op de open bare markten te weren Zoo ja, waarom worden de betrokken bepalingen niet gehandhaafd Zoo neen, zijn B. en W. dan bereid een wijzi ging of aanvulling in dezen geest b\j den Raad aanhangig te maken Welke maatregelen denkt de waarnemende bur gemeester, als hoofd der politie, te nemen om, in afwachting van eventueele wijziging der veror deningen, verstoringen der openbare orde op de markten voortaan te voorkomen De voorzitter, wethouder Simons, antwoordde, dat hjj de tot B. en W. gerichte vragen in hun college zal overbrengen. Wat de tot spr. zelf gerichte vraag betreft, zeide hij, dat in overleg met den hoofdcommissaris afdoende maatregelen tot handhaving der openbare orde worden be raamd. Bond van klerken bij 's Rijksbelastingen. Op de laatste huishoudelijke vergadering van de afdeeling «Rotterdam en omstreken" van den Bond van klerken bjj 's Rijks belastigen werd de volgende motie aangenomen «De afdeeling «Rotterdam en omstreken" van den Bond van klerken bij 's Rijks belastingen gezien de Staatsbegrooting 1908, hoofdstuk VII1&, in verband met art. 109 van het Koninklijk be sluit van 30 Maart 1901, no. 19, verz. no. 36; noodigt alle zusterafdeelingen uit mede te ijveren, dat geen klerk solliciteere naar een vacature be neden f480". De Kamerverkiezing te Schiedam. Van de zijde der voorstanders van de candi- datuur-Idenburg schrijft men aan de «Stand". «Zaterdagavond 28 September had te Vlaardin- gen een vergadering plaats van de voorstanders van de candidetuur-Idenburg. De voorzitter van het voorloopig comité gaf een overzicht van de toedracht der zaak, zooals zij tot heden was ge- loopen. De lijst was Woensdag jl. te Schiedam ingeleverd met 50 namen van antirev. kiezers nit Vlaardingen en 10 dito uit Schiedam. Den vier leden van het voorl. comité werd de leiding verder toevertrouwd en nog drie personen werden aan dit comité toegevoegd om de zaak zoo krachtig mogelijk aan te vatten. He comité bestaat uit de heeren A. C. v. Win gerden, H. Brederveld, W. Brouwer, A. v. Rijn, A. Brinkman, P. De Willigen en G. W. v. d. Berg. Besloten werd door het district aanbevelings biljetten te verspreiden, en verder waren reeds vele aanwezigen bereid om deel te nemen aan persoonlijk huisbezoek. Staande de vergadering werd reeds voor ruim de helft der te maken onkosten geteekend, zoo dat men vol moed deze onaangename, maar plichtmatige verkiezingscampagne tegemoet gaat". S. T. M. Gedurende de maand September zgn door de Schiedamsche Tramwegmaatschappij 25946 pas sagiers vervoerd. Gevonden voorwerpen in de tramrijtuigen. Terug te bekomen tusschen 9—11 uur v.m. kantoor Remise, Hoofdstraat 301. Een mesje. 2. Een portemonaie. 3. Twee Couponboekjes in houdende eenige Coupons. 50-jarig bestaan der gasfabriek. Heden voor 50 jaren werd de gasfabriek alhier in bedrijf gebracht. De gasprjjs was toen 20 cent per M3. Gister-avond is door de politie a 1- hier aangehouden J. B., die gesignaleerd stond in het «Algemeen Politieblad" voor f 15 boete, subs. 15 dagen hechtenis. Hjj betaalde de boete. DIT VLAARDINGEN. Dr. H. Schokking uit Vlaardingen, heeft Ihet beroep bij de Ned. Herv. Gemeente te 's Graven hage aangenomen. Zooals men weet, is de heer Schokking ook voorzitter van de Friesch Christelijk Historische Kiesvereeniging te Vlaardingen. UIT ROTTERDAM. De vraag van de firma Swarttouw om 600 bootwerkers heeft voorloopig een poover resultaat gehad. Want in de Sleephellingsstraat, waar men zich gister-avond tusschen 7 en 9 uur melden kon, liepen dien tijd wel een massa stakers en reden de huzarenpatrouilles, maar bootwerker^ die zich kwamen melden, deden zich maar heel enkelen voor en die enkelen poogden nog zoo bedekt, mogelijk het aanneemlokaal te bereiken in de hoop niet door de buiten staanden opgemerkt te worden. 1 r Bij de Vereeniging van Stuwadoors in de Ca- landsiraat meldden zich vandaag een 60-ta.l per sonen, meest van buiten deze stad. Onvoorzichtig. Te Loosduinen heeft een jongmensch zich ernstig verwond dopt onalge- scboten patronen van de manoeuvres tot ontplof fing te mengen. De dokter moest tal van stukjes koper der hulzen uit den arm halen. De vader, die er bij stond, kreeg ook ver wondingen aan den arm, maar nog meer in het gelaat. De vrees voor bloedvergiftiging bij den zoon schijnt geweken. Wedden op renbanen. Het verminderen van de animo voor het dobbelen op de courses heeft, naar de Haagsehe chroniqueur van de «N. Gron. Ct." meldt, een combinatie van handige lui op 't denkbeeld gebracht en men is doende met de uitvoering een nieuwe onderneming op touw te zetten, die gelegenheid zal geven tot 't wedden op de renbanen met resitutie van 50 pCt. van het verlies tegenover afstand van 25 pCt. van de winsten. Het risico wordt hierdoor dus beperkt. Brutale diefstal. Zondagmorgen is te Loenen o. d. Veluwe een brutale diefstal gepleegd. Tijdens den dienst in de R.-K. kerk maakte een Duitscher zich meester van 4 buiten de kerk staande rjjwielen. Twee dezer bracht hy naar het station en liet ze naar Cleef transporteerendaar na ging hij de andere rijwielen, die hij in een bosch onder plaggen verborgen had, halen. Inmid dels was de diefstal echter ontdekt en werd de schuldige gegrepen en vastgehouden totdat de politie aanwezig was. De man is geboeid naar Apeldoorn vervoerd onderweg deed hij 't voorkomen alsof hij waan zinnig was. Watergebrek. Men schrijft van Urk Hier neemt de behoefte aan drink- en waschwater met den dag toe, nu een steeds wolklooze hemel den zoo lang gewenschten regen onthoudt. Bijna alle regenbakkan zijn ledig. Zaterdag kwam daarom een met IJsel-water geladen schip alhier aan om in de nijpende behoefte te voorzien. Inbraken. Den laatsten tjjd heeft een com plot van waarschjjnlgk drie inbrekers de omstreken van Beverwijk en Velsen tot operatiebasis gekozen. Verschillende kleine inbraken werden gepleegd en in den nacht van Zaterdag op Zondag zijn ze zelf zoo brutaal geweest in het dorp Veleen hun slag te slaan. Toen toch is ingebroken bij de familie Van Kralingen wonende tegenover hotel De Prins aan den Velserstraatweg. Onder meer zjjn geroofd eenige zilveren voor werpen, een beurs met geld, ongeveer 35 gulden» eenige spoorkaartjes en een abonnement op de H. IJ. S. De driestheid van deze inbraak overtreft alle andere, die op meer afgelegen plaatsen werden gepleegd. De politie doet ijverige nasporingen, doch tot heden vergeefs. Nobele vinder. Te Amsterdam verloor een bediende van een effectenhandelaar een porte feuille met wissels en bankpapier. Deze werd gevonden door een rijksambtenaar, die ze aan den eigenaar op de Keizersgracht terugbracht. Deze bood den vinder eene belooning aan, het geen geweigerd werd, doch verzocht den inmid dels ontslagen, gehuwden bediende weder in dienst te nemen, waaraan bereidwillig voldaan werd. R ij w i e 1 d i e f aangehouden. De politie te Nunspeet heeft de hand gelegd op een persoon, die verdacht wordt in den laatsten tijd zich aan verschillende rijwieldiefstallen te hebben schuldig gemaakt. Hij noemt zich v. d. Berg, ook wel Redde mons, doch zijn eigenlijke naam moet zijn E. D. Bekker, afkomstig van Enschedé. Hij heeft hekend onder Putton rijwielen ont vreemd en te Nunspeet verkocht te hebben. Poging tot moord. Te gehucht Wolfsberg, gem. Echt, had eergisterenavond een poging tot moord plaats. De 23-jarige landbouwer Jan Pee tere werd vlak voor zijne woning door zekeren L. Jutten inet een revolverkogel in den buik ge schoten. De getroffene verkeert in ernstig levens gevaar. De dader is gearresteerd. Door een kat gebeten. Verleden week werd, zoo meldt de „L. K.", zekere P. uit Oud- Vroenhoven vrij ernstig in den vinger gebeten door zijn kat. Uit een lijkopening van de inmid dels verdronken kat werd het vermoeden dat het dier aan dolheid leed bevestigd. De twee echte lieden P., beiden door dezelfde kat gebeten, zijn naar het instituut Pasteur te Brussel vertrokken. Té zwaar beladen. De spoorboot varend van Middelburg op Zierikzee was gister bij het Katsche veer, ten gevolge van overwicht, verplicht 124 stuks vee af te ladefi. De boot, die gelukkig aan de eene zijde aan een stalen tros vastlag, helde naar den anderen kant zoo sterk over, dat eenige fietsen, die op de raderkast stonden, daarvan afgleden en in het water vielen. Ook een fox-terrier verdween in de diepte. Er ont stond een paniek, doch de passagiers kwamen behouden, maar velen van hen niet zonder moeite, aan wal. Onderscheidene passagiers durfden de reis niet verder voortzetten. De overstrooming in Span je. DeSpaan- sche couranten geven kolommen vol bijzonder heden over de overstrooming. Duizenden hebben have en goed verloren. Er zijn in het gebied van den watersnood verscheidene menschen ge' vangen gezet die op klaarlichten dag met het mes in de hand aalmoezen verlangden, om den honger van hunne kinderen te kunnen stillen- De streek is met ontzaglijke massa's slib bedekt. Aan de zeekust spoelen voortdurend lijken waar van een aantal niet herkend kunnen worden. Vele zijn die van landverhuizers die te Posadas op hun inscheping wae|h;tten. Het regent nog altijd- Eenige Spanjaarden te Buenos-Aires hebben tele grafisch 25,000 pesetas overgemaakt. Vergadering van den Raad der gemeente Schiedam op Dinsdag 1 Oct. 1907, des namiddags 2 uur. Voorzitter: de Burgemeester, de heer dr. M- A. Brants. Tegenwoordig 19 leden Afwezigde heeren mr. von Briel Sasse en R's- De notulen van de vergadering van 20 Augustus en 3 September worden vastgesteld. Ingekomen stukken. De Voorzitter doet mededeeling dat bjj bet College van B. en W. is ingekomen Van den minister van Binnenlandscbe Zaken» missive houdende mededeeling dat het besluit van den raad dd. 20.Augustus, waarbij M. J. de Boer» voor den cursus 4907/8 is benoemd tot leeraa1' aan het Gymnasium, wordt goedgekeurd Kennisgeving Van B. en W. missive houdende voorstel om aan de herhalingschool verbonden aan de school A het onderwijs in handelsrekenen met een les- uur uit te breiden en daartoe de verordening te wijzigen Ter visie gelegd ter behandeling in een volgen* de vergadering Idem proces-verbaal van de door hen gedane kasopneming bjj den Gemeente-ontvanger Kennisgeving Van den heer C. Doets, adres houdende verzoek om eervol ontslag tegen 1 October a.s. als leeraaf in vakteekenen aan de Burger-Avondschool B. en W. stellen voor, het gevraagde ontslag eervol te verleenen met ingang van een door hun college aan te geven datum in verband met de belangen van adressant en de school Daartoe wordt besloten Van mej. C. P. Beth, missive houdende dank betuiging voor hare benoeming als onderwijzeres aan school D en mededeeling dat zij 4 December a.s. in functie hoopt te treden Kennisgeving Van de afd. Schiedam van den Bond van Ned- onderwijzers, adres houdende verzoek om aan de onderwijzers en onderwijzeressen zonder hoofdakte het zelfde aantal verhoogingen toe te kennen, als die met hoofdakte vergezeld van een momorië vaQ toelichting In handen van B. en W. om advies Van A. Tieman adres houdende verzoek hem te vergunnen met ongestreken mast of schoorsteen de brug over de Buitensluis te passeeren In handen van B. en W. om advies Van den Ned. Schildersgezellen-bond en van de afd. Schiedam van dien Bond adres houdende verzoek om het gebruik van loodhoudende verven voor werken van de gemeente, hetzij deze uitbe steed of in eigen beheer worden uitgevoerd, te verbieden, met memorie van toelichting In handen van B. en W. om advies Van het bestuur der vereeniging «Kunst aan het Volk" adres houdende verzoek om op de gemeente-begrooting voor het volgende jaar een post uit te trekken ter subsideering hunner ver eeniging en zulks naar aanleiding van het Raads besluit van 28 December 1906 om subsidie te verleenen aan vereenigingen tot veredeling van volksvermaken In handen van B. en W. om advies Van G. P. Schefïers en 4 anderen, allen be woners van de Warande tusschen Laurensstraa' en Schoolstraat, adres houdende verzoek het bjj behandeling van de verbetering der Warande daar heen te leiden dat er ook een bestraat overpad gemaakt wordt tot aan het bestraatte gedeelte van de Lourensstraat Zal op gelet worden wanneer hat onderwerp aan de orde komt Van het bestuur van den R. K. Volksbond, adres houdende verzoek om voor het vervolg in aan merking te mogen komen voor een subsidie vai> f 500.voor de Teeken- en Vakschool van die° Bond In handen van B. en W. om advies Van H. Beckeren A. Dz. en A. J. Porter explo*' d.d. 10 October, waarbij de gemeente wordt gedag' vaard om op Dinsdag 8 October a.s. te verscbij' nen voor het kantongerecht alhier, in zake d® betaling van f 100.voor verrichte arbitrage^ In handen van B. en W. om advies. De heer mr. Jansen vraagt of er te dezef zake advies is ingekomen. De Voorzitter zegt, dat dit advies eerst overlegd moet worden als Ged. Staten zich in deZe zaak mengen. De heer Dirkzwager vraagt ot 't niet wij' zer zou zjjn die f 100 uit te betalen, teneinde gee° goed geld naar kwaad geld te gooien, te mee{ daar wij ze schuldig zjjn. De Voorzitter brengt in herinnering da de Raad dit 29 Juli geweigerd heeft. De heer Dirkzwager blijft vreezen, da deze zaak ons aldus nog meer zal kosten. De Voorzitter meent, dat de Raad ge®0 andere beslissing zal willen nemen dan reeds gevallen is. De heer Dirkzwager wijst op de veraD' derde samenstelling van den Raad. De heer Van Westendorp meent, dat a's de vorige spreker zich op die samenstelling b?' roept, de nieuwe leden dau van de zaak kenO' zouden moeten nemen en die reeds den 8n diep!' H|j verzekert dat de betrokkene wel toegeven wi'i maar h|j onder druk van anderen staat. Spr. z°° 't bejammeren als wij ons hier niet konden ver' werendit is geen kwestie die door arbitrage ka worden uitgemaakt. De heer Wittkampf zegt, dat hoewel Wfl gevaar loopen bij deze zaak, hij zich bjj het voo1" stel wil neerleggen. Het voorstel wordt aangenomen met 18 tege° 1 stem. Tegen de heer Dirkzwager. Agenda. Aan de orde is Benoemingen. Benoeming van een onderwijzeres in de nuttige handwerken aan school G. t - t

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1907 | | pagina 2