Verspreide berichten. Staten-Generaal. Binnen] and. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Gemengd Nieuws. Ook uit het noorden van Spanje komen nog alarmeerende berichten. Het alarm begint weer in het bekken van Llo bregat bij Barcelona, waarvan het peil weer tot meer dan twee meter gestegen is. De nPetit Parisien" bericht, dat sedert Sep tember herhaaldelijk aanslagen hebben plaats gehad op de kruitkamers en wachtposten te Vin- cennes. De daders zyn niet ontdekt. Thans heeft zich te Verdun het geval voorgedaan, dat een onbekende 's nachts tot de kruitkamer trachtte te naderen. De schildwacht gaf vuur, doch werd toen door drie man aangevallen. Toen er assisten tie kwam, namen zij de vlucht, zonder dat men ze kon achterhalen. De Spaansche koning gaat een bezoek bren gen aan de door de overstrooming geteisterde provincie?. Volgens berichten van de »Sun" hebben de seismografen van Washington en Albany een hevige aardbeving geconstateerd op Woensdag morgen te halftien. TWEEDE Zitting van Donderdag 17 Oct. De Amsterdamsche stelling. De minister van Oorlog (de heer Van Rappard) zet zijn rede over het wetsontwerp in zake de stelling van Amsterdam voort. Hij be toogt, dat de organisatie der levende strijdkrach ten best kan samen gaan met de afwerking dei- stelling. Spreker beschouwt, dit wil hy uitdruk kelijk zeggen, het leger natuurlek als de hoofd zaak, maar dat neemt niet weg, dat het leger steun moet vinden in versterkingende waarde waarvan, door den minister in den breede wordt betoogd. De stelling van Amsterdam zal een machtig steunpunt zjjn voor ons leger, dat inmid dels .toch kan worden verbeterd. Werden niet het 9e en 10e regiment opgericht, terwijl aan verschillende forten werd gewerkt. Door dit alles bevordert men een harmonische samenwerking tusschen leger en versterkingendat heeft ook De Roo van Aldewereldt gewild, wat spreker nader uiteenzet. Een ander bezwaar van de tegenstanders is, dat aan het nut der stellingen met meer geloofd moet wurüen. De minister kon ook dit met toegeven heel Europa bewijst het tegendeel. Het nut der Hollaudsche waterlinie wordt door spreker volko men erkend en zoo die linie er niet was, zou hij ze er willen maken. Maar toch blijft de stelling van Amsterdam hoofdzaak en die moet eerst wor- uen vuiiooid, al wil spreker ook aan de waterlinie wat ooeu, en, wat nu de kustdefensie betreft, die he hoen zeer zeker groote beteekems. Als de stel ling van Amsterdam hoofdzaak is, volgen de kust- versterkingen op haar in belangrijkheid, en daarop komt dan eerst de waterlinie. De verdediging der kustversterkingen moet komen in één hand, hetzy t>y ue marine, hetzy by de landmacht. Wat doet nu de minister van Marine op dit oogenblik, Hg onderzoekt. (Gelach.) Hjj onderzoekt in welse hand de verdediging der kustversterkin gen moet komen. Spreker gaat vervolgens de be zwaren na, tegen de inrichting der stelling aan gevoerd. Up lechnisch-militaire gronden wordt de inrich ting en de constructie der stelling door spreker zeer in den breede verdedigd. De minister noemt verschillende voorbeelden van bekende buitenland- sche stellingen, waarvoor millioenen en millioenen zjjn besteed. Van de door hem aangevraagde 8 millioen zjjn er 5 millioen bestemd voor forten, die zjjn noodig. Het zou verkeerd zyn met de afwerking der stelling te wachten, tot we een zeer goed leger hebben. Volgens den heer Thom son is het leger niet goed en moeten we dus ook maar de stelling onvoltooid latenwaar moeten we ons dan verdedigen Spreker begrijpt het niet. Hy verdedigt de in zjjn zjjn nota genoemde jaartallen en beroept zich nog op de krygskunëe van prins Maurits. Nu is een en an der gecritiseerd, maar dat doet spreker denken aan een anecdote. Daar zei eens iemand tegen een staatsman, dat Cesar niet goed had gemanoeu vreerd, hjj had dit en dat moeten doen, en toen antwoordde die staatsman: »Wat jammer, dat gij niet vóór Cesar hebt geleefd, dan had dien er zjjn voordeel mee kunnen doen". (Gelach). De heer Van Kol: We zouden dat ook voor den heer Thomson kunnen wenschen. (Luid gelach). De minister kan zich hierbjj niet aansluiten. Hij is veel te bljj, dat de heer Thomson nog in ae Kamer is (gelach), maar met het oog op diens voorspellingen zegt hjj tot hem: »Wat een ge luk, nat gjj niet in de middeleeuwen hebt geleefd, want dan werdt gjj verbrand". (Luid gelach). Spreker blylt zich tegenover den tegenwoordigen afgevaardigde van Leeuwarden beroepen op een vroegeren, den heer De Roo van Aldewereldt, die het voor een klein land, als het onze, zeer ver keerd zou vinden, wanneer niet alle pogingen werden aangewend om Amsterdam zoo sterk mo gelijk te maken. De heer van Kol wil een commissie van onder- derzoekmaar, vraagt de minister, wat moet zulk een commissie nu eigenlijk doen- De heer van Kol beriep zich op generaal Knoop, maar deze verzette zich ook tegen dergelijke commissies. Spreker is het hiermede eens een commissie is niet noodig Hjj tracht de bezwaren van den heer Van Kol tegen de stelling te weerleggen, een daarvan was deze, dat de koepels zoo klein zjjn, maar daarin moest de heer Van Kol zich geheugen, want hoe kleiner koepel, hoe kleiner mikpunt en hoe min der trefkans. Vindt de heer Van Kol dat niet goed. By al zjjn bezwaren heeft de heer Van Kol abso luut geen rekening gehouden met het terrein, maar dat doet onze genie wel en die legt geen forten aan, waar ze niet noodig zjjn. Door het aanwezig zjjn van groote plassen als de vijand in Haanem is, is de stelling verloren, zei de heer Van Kol. Spreker ziet dat niet in, het rooeilyke oegini dan pas voor hem. Ook in het doorsteken an üen Lekdijk ziet de minister geen groot ge vaar, tenminste niet als het gedaan moet worden door den aanvaller, want voor dien zal het zoo gemakkelijk niet vallen. Ook de rede van den heer Marcbant bestrydt de minister uitvoerig. 1 Hij had o.a. gezegd, dat er te veel gesehut in de forten isdat moet een vergissing zijn, want er is juist geen geschut in de forten. Hij weer spreekt, dat, wanneer de stelling zoo sterk is, het leger er zich te spoediger in zal terugtrekken. Het feit, dat de zaak twee jaar lang heeft gerust, moet een aansporing zijn om het nu des te sneller te doen. Zou het wel practisch zjjn om de kust- versterking en de stelling Amsterdam in één fonds te brengen Spreker meent van niet. We zitten in een moeras, zei de heer Tydeman. Zoo dat waar is, kunnen we er best uit, dat ligt aan u. En dat ligt aan mjj, zegt de ministerdat ligt aan onze samenwerking. Spreker zegt nog, dat het volkomen zeker is, dat hy over eenigen tjjd zal komen met een voor stel tot aanschaffing van houwitsers. Het verdere gedeelte zyner rede wenscht de minister uit te spreken in geheime zitting. De vergadering werd niet meer heropend en wordt heden voortgezet. Het Kon. Echtpaar Mecklenburg. Men meldt uit Schwerin: Prins Hendrik is eergisteren uit Dresden te Dobbin teruggekeerd. Gister is daar de groothertog van Mecklenburg- Schwerin aangekomen, die met prins Hendrik op het meer van Krakow ging jagen. Gisteravond kwamen de groothertogin van Mecklenburg en de groothertog van Saksen-Weimar voor twee dagen op bezoek. Mr. H. r. d. Hoeven. Naar men verneemt heeft de hoogleeraar in het strafrecht te Leiden, mr. H. van der Hoeven, het besluit genomen, zjjn ambt met het begin van den volgenden cursus neder te leggen. Dr. Leyds. Dr. Leyds zal op raad van zjjn medicus eerlang wederom een zachter klimaat moeten opzoeken, om daarin geruimen tjjd te verblijven. (»Z.-Afr. Post".) Flores. Bljjkens een uit Nederlandsch-Indië ontvangen regeeringstelegram hebben op Flores onze troe pen veel verzet ondervonden. In Rokka en de aangrenzende landstreek werden vele versterkte kampongs genomen en hadden aanvallen van den vijand met blanke wapens en te paard plaats. By verschillende ontmoetingen zijn in onze nan. den gebleven 198 gesneuvelden vyanden en groote hoeveelheden wapens. Onzerzijds werden gedood 4 inlandsche marechaussees. Alle hoofden van de Rokka-streek hebben zich onderworpen en den eed van trouw afgelegd. Het verzet aldaar is geëindigd. De Deputatenvergadering. Naar ons onder alle reserve uit Amsterdam wordt medegedeéld, moeten in de gister aldaar gehouden, niet voor de pers toegankelijke Depu- tatenvergadering zeer scherpe debatten zjjn ge voerd, waarbij zich het meeningsverschil in hoofd zaak voordeed tusschen de heeren Kuyper en Fabius. Prof. Fabius moet daarin aanleiding hebben gevonden zich aan de verdere discussies te ont trekken en de vergadering hebben verlaten. Het meeningsverschil liep over het Huismans kiesrecht. (»Vad.") De «Standaard" meldt nog In de gister gehouden Deputatenvergadering werd dr. Kuyper tot voorzitter gekozen in de plaats van dr. Bavinck, diejbedankte. Tot assessor werd dr. Bavinck gekozen. Eenheid van tijd. In de laatste te Leiden gehouden vergadering van de Kamer van Koophandel werd, naar aan leiding van het door de commissie van den graan handel te Amsterdam aan de Tweede Kamer in gezonden adres, houdende het verzoek den Am- sterdamschen tijd als wettelijken tijd in te voeren, besloten dit adres voor kennisgeving aan te ne men maar in verband daarmee tevens besloten zich tot alle Kamers van Koophandel in Neder land te wenden met verzoek te willen meedeelen, of, afgescheiden en onafhankelijk van de vraag, welke tijd het wenschelijkst wordt geacht, het niet ernstige overweging verdient, zich gezamen lijk tot de Tweede Kamer te wenden, met krach- tigen aandrang het daarheen te leiden, dat, welke tijd door een ieder op zichzelf ook mocjhit gewenscht worden, in elk geval eenheid van tijd kome en de Kamers van Koophandel uit te noodigen mededee- ling te doen, of zij bereid zijn daartoe mee te werken en op welke wijze zij meunen, dat aan dit denkbeeld uitvoering zal kunnen worden ge geven. I Wijziging Briefporttarief. Met stille trom is, 1 October een bij Kon. be sluit van 30 Sept. (Stbl. nos. 260 en 261), vast gestelde wijziging van ons posttarief met Indië en het buitenland in werking getreden, een wij ziging waarvan tot het publiek nog weinig is doorgedrongen, en die niettemin van nog al groot belang is voor het briefverkeer. Deze wijziging is een uitvloeisel van het post- congres te Rome. f Zij komt daarop neer, dat voor het verkeer met de Nederlandsche Koloniën en Bezittingen en met. het buitenland, (het maximum briefge- wicht voor enkelvoudig porto, dat tot dusverre 15 gram was, is gebracht op 20 gram. Het bedrag van het porto is hetzelfde gebleven, maar men kan voor hetzelfde bedrag 5 gram meer verzen den. Desgelijks moet voortaan niet meer voor elke volgende 15 gram, maar voor elke volgende 20 gram (of gedeelte daarvan) het bedrag van het porto met het enkelvoudige bedrag worden verhoogd. Het buitenland'sch tarief kan gewijzigd worden bij Kon., besluit. Voor wijziging van het binnen- landscb tarief is een wet noodig. Wij kunnen nu nog mededeelen, dat een wets voorstel tot wijziging van bet binhenlandsclhi brief port den Raad van State reeds verlaten heeft en eerlang bij de Tweede Kamer zal worden ingediend. 1 (Vad.) R. K. Middenstand. In 't Zuid-Hollandsch Koffiehuis te 's Gravenhage werd Dinsdagmiddag ten twee uur een Centrale vergadering gehouden van »De Hanze", bond van R. K. vereenigingen van den Handeldryvenden en Industrieëlen Middenstand in het bisdom Haarlem, De vergadéring werd geleid door den voorzitter, den heer J. A. A. Verheek van Rotterdam. Precies 2 uur werd de vergadering geopend door den voorzitter, die alle aanwezigen welkom heette en zeide, dat hij een openingswoord achterwege zou laten, om dr. Nouwens de gelegenheid te geven, het oprichten van een Arbeidsbeurs te be spreken. De notulen werden goedgekeurd. Hierna kwam dr. Nouwens aan het woord. Spr. wees op de groote nut dat een arbeidsbeurs stichten kan, wanneer op alle plaatsen, waar vereenigingen zijn, een correspondent werd aangesteld, die in verbinding staat met den Directeur der opgerichte Arbeidsbeurs der Hanze in het bisdom 's Hertogen bosch, den heer Schoenmakers te Geertruidenberg. Deze is bereid alle gewenschte inlichtingen te verstrekken. Het is niet alleen een voordeel voor den Mid denstand, doch ook voor ondergeschikten om een goede betrekking te verkrygen. Daarom wekte spr. de aanwezigen op om spoedig met het stichten van een beurs een aanvang te maken. De voorzitter dankte dr. Nouwens en gaf de verzekering, dat het bestuur het plan met warmte zou aanbevelen waar het noodig was. Vervolgens was aan de orde punt 4 der agenda Vastgesteüing van het huishoudelijk reglement. Na eenige redactiewijzigingen werd het aangenomen. Nu bekwam de heer H. J. Visser het woord tot het inleiden van punt 5 Bespreking van een informatié en incassobureau. Zeer duidelyk werd door den inleider aangetoond, hoenoodzake ijk een dergelijke instelling is. Hij wees op het mtormatie- en incassobureau te Haarlem, dat zoo uitstekend en tot groote tevredenheid werkt. Spr. drong tot oprichting van zulk een instelling aan. De heer Jacobsen van Alkmaar stelde, voor de vereenigingen vry te laten in de te nemen besluiten hij wilde, dat iedere afdeeling de handen aan het werk zal slaan, op welke manier dan ook. Na eenige discussies werd hiertoe besloten. Als plaats voor de volgende Centrale Jaarver gadering werd Haarlem aangewezen. Bij de rondvraag vroeg o.a. de afgevaardigde van Hoorn het woord. Deze stelde voor, een actie op touw te zetten met het doel de regeering ,te ver zoeken stappen te doena. tot verkrygen van goed onderwys in de hoogste klasse der lagere scholen in het enkel boekhouden, zoo noodzakelyk voor zaken en bedryven, en tevens in de grond slagen en beginselen van het dubbel boekhouden b. onderwijs in de hoogste klasse van teekenen, wat betreft projectielyn en perspectief, beide noodig als grondslag voor vak- en bouwkundig teekenen. Dit voorstel werd gesteund door den heer v. Haren, afgevaardigde van Rotterdam. De voorzitter zeide, dat het voorstel volgens zijn persoonlijke meening prachtig was doch het bestuur kan op het oogenblik niet beslissen, of het voor de Regeering aannemelyk zou zyn. Het bestuur zal zich in verbinding stellen met enkele leden der Tweede Kamer om te vernemen of dit plan practisch uit voerbaar is. Hiermede nam de voorsteller genoegen. Nadat nog eenige zaken van huisboudelijken aard besproken waren, sloot de voorzitter met den christelijken groet de vergadering. De Kamerverkiezing te Schiedam. In de openbare vergadering Maandag-avond van wege de Christelijke partyen in de Officieren-Ver- eeniging te houden, zal met ds. Postma, uit Voorburg, ook als spreker optreden baron van Wijnbergen, lid van de Tweede Kamer der Staten- Generaal. Bioscope. De aangekondigde bioscope voorstellingen in de Officieren-Vereeniging hebben gister-avond een aanvang genomen voor een publiek, dat zeker voor het financieel succes dezer onderneming veel groo- ter had kunnen zijn. Toch was hetgeen er gege ven werd het gering entree, dat voor deze voor stellingen wordt, geheven alleszins waard. Een enkele voorstelling uitgezonderd, die beter achter wege had kunnen blijven, waren over het geheel deze voorstellingen voor een gemengd publiek wel te zien. Komische en tragische tooneelen wisselen elkaar voordurend af. Drama's en levensbeelden en de bekende feeriën en tooverpantomimes, die men in schouwburg en circus gewoonlijk te zien krijgt, worden hier gegeven met zoo treffende juistheid alsof het publiek van de voorstelling in de bedoelde localiteiten getuige was. Het publiek toonde herhaaldelijk zijne ingeno menheid met de voorstelling, waarbij enkele drama's door den heer Keyzer in een voordracht nader werden verklaard. Bij de verdere voorstellingen, die nog in de eerst volgende dagen zullen gegeven worden, zal zeker de bioscope-maatschappij zich in een grooter publiek mogen verheugen dan nu bij deze eerste voorstelling aanwezig was. De kindervoorstellingen zyn 's middags 2 t,re in plaats van 's nam. 5| ure, zooals aanvankelijk was aangekondigd. Verdronken. Sedert gister-middag ruim 4 ure werd vermis' de vijfjarige Tb. van Duikeren, wonende in een hofje aan den Noordvestsingel. Gisteravond omstreeks 11 ure werd het lijkje van den knaap door een buurman met een haak uit de Noordvestsingelgracht opgehaald. Vermoedelijk is het kind al spelende aldaar te water geraakt. Gister-avond moest de politie op het stationsemplacement assistentie verleenen, teneinde van daar een persoon te verwijderen, en diens naam op te nemen, die zonder plaatsbewijs uit den trein kwam. Later in den nacht werd bedoelde persoon zwer vende gevonden en werd hem door de politie nacht verblijf bezorgd. UIT OVERSCHIE. Men meldt ons De heer mr. D. J. De Geer zal Maandag October, des avonds 8 uur, in »De vergulde Koetswagen" spreken. Onderwerp»Nationale politiek.". UIT ROTTERDAM. Gisteravond is heel het tramverkeer in de binnenstad van elf uur tot kwartier voor twaal ven gestoord geweest. Van alle lijnen bleet alleen op lyn 4, die rond de binnenstad over de Singels rijdt, de diens, gehandhaafd. Alras bleek, dat men de oorzaak te zoeken had in de omgeving van het Beursplein, want, zoodra men met de tramwagens onder den rook daarvan kwam, giugen plotseling alle lichten uit en de wagens stonden, na enkele meters voortgereden te zijn, als een paal. De montage-wagen van de R. E. T. M. werd gerequireerd. Men ging op zoek en toen bleek dat kortsluiting was ontstaan in den bliksemafleider aan een arbeidspaal, staande op het Beursplein, tegenover het Poolsch kolfiehuis. Toen dit ver holpen was, kwam er langzamerhand regel in het gestoorde verkeer. Aanvankelijk haperde dit nog, want veel stroom werd gebruikt, doordat een te groot aantal motorwagens zich in den beginne tegelyk op een voedingspunt bevonden, hetgeen de automaat aan de electrische centrale deed uit slaan. Maar ook dit redresseerde zich spoedig vanzelf. Doodslag. Men meldt uit Wijchen aan de »'s-H. Ct.": Woensdagavond ontstond met het huiswaarts keeren tusschen Th. R. en N. N. hevige twist, die zoover liep, dat Ifi. R. den laatste met 0 dennespar zoo toetakelde, dat hij levensgevaarlyk gewond werd. ib. R. is voorloopig in hechtenis genomen. Gistermorgen circa 7 uur is N. N., gepension- neerd militair, ten gevolge van zijn verwonding overleden. Een. verdwenen deurwaarder? Me» bericht, dat bij (het parket der Tielsche Recht bank de stukken, "welke aan den Drutenschc» deurwaarder W. K. K. ter beteekening ware» gezonden, terug ontvangen zijn met de tijding, dat deze Drutenaar spoorloos verdwenen is, n» oneonigheden te hebben "gehad waaraan zqlfs revolver zou zijn te pas gekomen. Een d y n a m i e t f a b r i e k. De sVenlosche Ct." schrijft omtrent de oprichting eener dyna- mietfabriek in de buurt van Venlo, het volgende Eenige Nederlandsche met Belgische indus- trieelen zyn voornemens in de gemeente Grub- benvorst, ter plaatse genaamd Dennenoord", nabij Horst, een fabriek op te richten tot vervaardiging van dynamiet en zekerheids-ontploffingsmiddelen, voornamelijk ten behoeve van het mijnwezen, en doen reeds de noodige stappen ter bekoming der concessie. De fabriek, wier ontwerp aan de modernste eischen voldoet, zal bestaan uit meer dan 30 ge bouwen verspreid over een terrein van ruim 31 hectaren. De noodige beweegkracht zal ontleend worden aan stoom en electriciteit, welk laatste ook dienen moet voor verlichting, terwjjl een centrale calo- rifère, zorgt voor verwarming. Deze interressante industrie zal veel arbeids krachten vergen. Op een veldwachter geschoten. Té Annadaal onder de gemeente Echt (L.) was eer- gisterennacht de veldwachter H. C. met twee col lega's op surveillance. Op eenigen afstand ont dekten zij stroopers met den z.g. lichtbak. Toen eerstgenoemde beambte zich in de ricjhting der

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1907 | | pagina 2