Staten-Generaal. Binnenland. Gemengd Nieuws. Stads- en Gewestelijk Nieuws. een geleidelijken overgang zou vormen tot een toestand als in Frankrijk of Zwitserlan d". Voorts zou men door het aannemen van het denkbeeld Van Houten de moeilijkheid vermeden öf te zeer verwant, of wellicht vijandig aan Duitsch- land te schijnen. Ook wijst «menig recent feit" er op, dat men goed doet niet alle controle uit banden te geven op huwelijken, waaruit onze heerscbers kunnen voortkomen. Eindelijk betoogt de ervaren staatsman, dat krachtige aandrang tot regeling in zijn geest moet uitgaan van volk en vertegenwoordiging niet van de Koningin, die in zekeren zin tegen over haar familieleden zou komen te staan door het nemen van het initiatief, hoewel die verwan ten zelf er wellicht niet eens aan hechten en geldelijk schadeloos gesteld kunnen worden. Het slot van den brief is gewijd aan het Twee-Kamersstelsel, dat ook een punt van over weging uitmaakt in grondwetsherzieningstijd. De heer Van Houten verklaart zich te dien aanzien sterk voor behoud van den tegen woord igen toestand van onontbindbaarheid van de Provinci ale Staten. Daardoor zou meent hjj het hoofddoel van het Twee-Kamersstelsel worden ge mist. Ook het recht van amendement wil hij niet aan de E. K. toekennen, maar aan het bezwaar tegemoet komen, dat deze gedwongen is, wetten aan te nemen om het daarin uitgedrukt beginsel ondanks «tastbaar onjuiste detailbepalingen" Dit zou dan kunnen geschieden door haar de be voegdheid te geven een ontwerp aan de Tweede Kamer te renvoyeeren bij gemotiveerd besluit waarin bepaalde bezwaren worden geformuleerd, de f w. K. zou dan vrjj blijven, die bezwaren weg te ruimen of het nogmaals ongewijzigd aan de, E. K. ter aanneming of verwerping voor te leggen. TWEEDE KAMER. Zitting van Maandag 4 Nov. Geopend 's middags uur. Voorzitter de heer Roëll. Ingekomen is de mededeeling van het overlijden van den heer Okma, welke met een brief van rouwbeklag is beantwoord. Besloten wordt het wetsontwerp nopens de ouaerdomsverzekering te stellen in handen van de Commissie van Onderzoek over de verzekerings wetten en dat omtrent administratieve rechtspraak eveneens in handen te stellen van een commissie van voorbereiding. Beèedigd en geïnstalleerd wordt het nieuw benoemde lid voor Schiedam, de heer De Geer. Besloten wordt morgen in open bare vergadering te behandelen de Indische Begrooting, het wets ontwerp nopens de opleiding van Indische rechts kundigen en een Indische aanvullingsbegrooting. Voorts dat van nu at tot 24 December ook Maandags zal worden vergaderd en wel om kwart over één, terwijl de volgende 4 dagen der week zal worden vergaderd om kwart over tien. Op verzoek van den heer Ketelaar zegt de voorl zitter toe te overwegen, of nog vóór het reces het wetsontwerp omtrent de nieuwe salarisregeling voor onderwyzers behandeld kan worden. Onder de andere gasten van Bonivard zijn op het oogenblik ook o.a. de Fransche oud-minister van marine Lockroy en zijn echtgenoote. Het vorstelijk verblijf is voorloopg bepaald op veertien dagen. Daarna zal waarschijnlijk de terug- reis naar Nederland aanvaard worden, met het oog op het bezoek van den Duitschen Keizer. Het weer is nog steeds zeer gunstig. Nederland en België. Reuter seint uit Brussel: 1 De Hollandsch-Belgisc|h,'e commissie voor een economische toenadering tusscihien beide landen vergaderde gister in het Senaatsgebouw onder leiding van den heer Beernaert en is definitief geconstitueerd. De commissies, wier taak wij gister reeds meld den, werden geïnstalleerd. In zij!n rede zeide Beernaert, dat het nieuwe en gemeenschappelijk onderzoek kans heeft tot een resultaat te komen, want wij hebben vóór ons de openbare meening. Zooals ik in Den Haag zeide, schijnt de tegenwoordige tijd, waar men soms door do wereld een gevoel van broeder schap voelt gaan, tot een écjhee te zullen leiden wanneer men ons beider lot wil doen samen smelten, Maar het bestaan van jhiet eene land hangt af van dat van (hét andere en wiji hebben gemeenschappelijke bronnen en bejhpeften. .Een onafhankelijk België zou niet kunnen bestaan zon der een onafhankelijk Nederland. Het is beter op elkaar te steunen. Wij zouden wederzijds onze te nauw beperkte markten uitzetten en wij zou den aan kracht, rijkdom en invloed winnen. Het Nederlandsche comité heeft tot voorzitter den heer Heemskerk, tot ondervoorzitter Tyde- manj het Belgische comité resp. Beernaert en Staatsminister Dupont. 1 Uit Parijis seint Reuter: j 1 De „Tëntps" wijdt het buitenlandsdb overzicht aan de Hollandsch Belgische overeenkomst. Het blad is van oordeel, dat vóór mén denkt aan politieke en militaire toenadering, eerst econo mische en commercieele toenadering voorbereid moet worden. De „Temps" erkent trouwens, dat op dit doel het streven der Hollandsch-Belgiscbe commissie gericht is. keizer, te Amsterdam behalve ihet Rijksmuseum en het Burgerweeshuis, ook de collectie-Six zal bezoexken. il. JU. de Koningin. Heden-morgen vertrok H. M. de Koningin van Apeiuoorn naar Den Haag. H. M. is voornemens morgenmiddag weder uit de Residentie naar Het Loo te vertrekken. De Koninklijke familie komt tegen de tweede helft van December van het Loo, tot het voorjaar weer haar verblijf in de residentie vestigen. Minister Rink op Uet Loo. De minister van Binnenlandsche Zaken, mr. Rink, is gister op Het Loo door de Koningin in audiëntie ontvangen. Standbeeld Frederik Hendrik. H. M. de Koningin heeft als terrein voor plaatsing van het standbeeld van Frederik Hen drik, hetwelk de Duitsche Keizer aan H. M. ten geschenke gaf, aangewezen het voorplein van het Huis ten Bosch. Audiënties. De gewone audiënties van de ministers van Marine en Koloniën zullen Vrjjdag 8 Nov. niet plaats hebben. De Koningin-Moeder in Zwitserland. De Zwitsersche correspondent van de »N. R. Crt." schrijft Donderdag-namiddag is, komende per rijtuig van Bex, in het hotel Bonivard te Territet afge stapt H. M. de Koningin-Moeder, vergezeld van haar zuster, prinses von Erbach, en van jhr. van Tets, kamerheer, en baronnesse van Ittersum, eeredame van H. M. Het overige gevolg kwam met den trein. Het hooge gezelschap bewoont in het hotel Bonivard den geheelen bel-étage, die door de goede zorgen van mevrouw dejweduwe Alblass, tevens eigenaresse van Grand Hotel des Salines in Bex waai' de Koningin-Moeder tot dusverre verbljjt hield, speciaal voor dit bezoek verfraaid en met het noodige comfort voorzien is. Bij aankomst der hooge gasten waren de tuinen van het hotel bevlagd en versierd. De heer van de Wall Repelaar, vice-consul voor Nederland te Montreux, begroette H. M. de Koningin-Moeder aan den ingang van der. tuin. De jongeheer Al blass, wiens overleden vader een Nederlander was, bood ruikers aan versierd met de nationale kleuren Het keizerlijk bezoek. De correspondent van de »Tel" te IJmuiden schrift De werkzaamheden aan de toebereidselen voor de ontvangst van H.H M.M. den keizer en de keizerin van Duitschland zjjn in vollen gang. Zoo is men bereids aangevangen met de verbetering der straatwegen, de verfraaiing van de grasgazons in de nabijheid van de nieuwe sluizen en het schilderen van hout en jjzerwerk. Voor den goeden gang van zaken en ter bevor dering der veiligheid, worden aan de gewone ver lichting van de sluizen nog toegevoegd vier elec- trische booglampen en zes gloeilichtlampen. (Deze zes lampen zullen niet weder worden afgebroken, doch voortdurend des avonds bljjven branden). Het wachthuis aan de zuidzijde rechts wordt gerestaureerd en ingericht tot wachtkamer van een hooggeplaatst militair of politie-ambtenaar. Even voorbij de sluis wordt een aanlegsteiger met trap gebouwd voor den aanleg van stoomsloepen en booten. Zeer vermoedelijk toch zullen alle aan wezigen oorlogschepen, benevens de «Hohenzollern" gedurende den avond en den nacht op stroom blijven liggen. Langs dezen steiger zullen weder vier booglampen worden aangebracht en aan de overzijde van het kanaal tegenover den steiger twee. Het gerucht gaat, doch dient nog officieele be vestiging, dat Z. M. de keizer een bezoek zal brengen aan de centrale der rjjks-eleotriciteits- werken, een prachtige inrichting, volkomen een hoog bezoek waardig. Om daarop voorbereid te zijn, worden alle bui tenwerken grondig nagezien en de terreinen ver beterd, terwijl het gebouw nieuw geschilderd wordt. Verder vernemen we nog, dat de „Hohenzol lern", met het keizierspaar, vergezeld van drie kruisers, nl. de „Schamhorst", de „Könjgsberg" en de „Sleipner", tegen den avond van den 19en November wordt verjwaoht. Daar Ihét dien dag te ongeveer vijf uur slechts water zal zijn en dit zeker het beste tij! voor binnenkomen, zal de aankomst wel omstreeks dat tijdstip zijn. Van het oogenblik af, dat de flotille in zicht zal komen, mag geen ander stoom- of zeilschip de (haven uit- of ingaan, terwijl ook bij den tocht door (het kanaal den volgenden morgen alle overtollige vaar tuigen zullen worden geweerd. Zooals bekend, zullen H.H. M.M. gedurende den avond en den nacht streng ihét incognito bewaren. Een der redenen daarvoor is, dat de hooge be zoekers ©enige uren rust willen genieten na de vermoeiende dagen, in Engeland doorgebracht. Om die rust te verzekeren, worden uitgebreide maat- ïegelen getroffen. Voor zoover de ligplaats van de „Hohenzollern" nog niet door hekwerk van het sluisterrein is afgesloten, worden meerdere afsluitingen aangebracht; terwijl ook aan de over zijde van het kanaal over voldoende lengte raiS- terwerk zal worden opgezet, om het publiek, dat zeker in grooten getale aanwezig zal zijn, op behoorlijken afstand te houden. Des morgens daar aan volgend zal het incognito zijn opgeheven en zullen we de schitterende flotille het kanaal zien opstoomen. j j Het „N. Y- d. D." deelt mede, dat de Duitsche Gehuwde vrouwelijke ambtenaren bij den Post- en Telegraafdienst. Bij K. B. zjjn ingetrokken de K. B. van 2 Maart 1904 en 31 Mei 1906 betreffende eervol ontslag uit den dienst van vrouwelijke ambtenaren in ge val van huwelijk. In verband met eerstgenoemd K. B. zal in geval van huwelijk van een vrouwelijk ambtenaar, door den directeur daaromtrent, als tot dusver, bericht zijn in te zenden, tevens bevattende de mededeeling of de betrokken ambtenaar in dienst wenscht te blijven, in welk geval zal worden overwogen of het dienstbelang zich daartegen niet verzet. Prov. Bond van R. K. Kiesvereenigingen. Bereid is aan de kiesvereenigingeD, aangesloten bjj den Prov. Bond van R. IC. kiesvereenigingen in Zuid-Holland, toegezonden de agenda voor de vergadering van 12 Januari 1908, welke bijeen komst van bijzonder gewicht is door de omstan digheid, dat daarin een nieuwe voorzitter moet worden gekozen (vacature-Von Fisenne) en de re glementsherziening moet plaats hebben. Deze herziening waarvoor het concept de vrucht is der samenwerking van een commissie met het bestuur, heeft ten doel, eenige gebleken leemten in de organisatie aan te vullen en de taak van den Bond vollediger te omschrijven. Hooger loon. Naar men uit goede bron verneemt, is er een maatregel bjj de Staatsspoorwegen op handeD, die voor verscheidene spoorwegmannen van veel be teeken is is. Bjj de Staatspoor, waar op meerdere stations nachtdienst bestaat, krjjgt dit personeel voor nachtwerk dezelfde bezoldiging als het per soneel, dat steeds dagdienst heeft. In alle andere bedrjjven wordt echter voor nachtwerk steeds een toelage van 25 a 50 pCt. verstrekt! Het personeel der Staatsspoorwegen zal binnenkort ook van deze gunstige bepaling genieten. Op een station der S. S. (en weldra zullen meerdere volgen) hebben personen, die nachtdienst verrichten, kort geleden ongeveer 20 pCt. toelage op hun salaris ontvangen, voor den tjjd dat zjj nachtdienst dedeij. Spoorwegtarieven. De Rotterdamsche correspondent van het «Hbld." meldt Met ingang van 1 November zjjn bjj alle Neder landsche spoorwegen zoogenaamde stationskosten ingevoerd, bedragende voor alle zendingen, dus ook voor die van en naar het buitenland, voor stuk goederen 2 ets. per 50 kilo met een maximum van 50 cent per zending en van wagenladingen 50 ct. voor eiken wagen. Voor wagenlading ruwe goederen is per wagen 25 ct. verschuldigd. Het zonderlinge hiervan is, dat eerst nu, dus na den datum van inwerkingtreding, van die voornemens der spoorwegen bljjkt, terwjjl op het zoogenaamde derde vervolg op het Nederl. Spoorwegtarief te lezen is, dat de minister van Waterstaat reeds 4 October deze heffing goedkeurde, een heffing overigens die voor groote vervrachters een aan- zienljjk bedrag uitmaakte, waarmede zjj zeker gaarne van te voren rekening hadden gehouden. Gedurende de maand October 1907 werden genomen 945 baden. lste kl. 2de kl. kuipbaden 73 kuipbaden 110 regen 69 -regen 612 school kinder «a5ct.81 Gister-middag 5V4 ure is de bagger man der gemeente P. Lanzer door het uitschieten van den haak van zjjn schuit in de Schie gevallen. Hjj werd door burgers van den wal afgered en weder op zjjn schuit geholpen. DIT ROTTERDAM. I'M De Rotterdamsche Haven. Op last van den Minister van Oorlog werd in de verschillende garnizoensplaatsen geen verlof verleend naar Rotterdam in verband met gevallen van mishandeling van ongewapende mariniers en huzaren, die aan het passagieren waren en die werden aangevallen door kwaadwilligen. De heeren A. Plate, J. H. Veder en J. J. Van der Leeuw stellen zich, naar men verneemt, bjj de aanstaande verkiezing voor de Rotterdamsche Ka mer van Koophandel niet meer beschikbaar. In de vacante voorzittersplaats van den heer Plate zal, zjjn wjj wel ingelicht, de heer G. H. Hintzen worden benoemd. DIT DELFT. Naar verluidt, is men weer een stap nader geko men tot de oplossing van 't reeds zoolang han gend geschil der grensregeling tussen Delft. Hof van Delft en Vrjjenban. Van Ged. Staten zou nl. bjj B. en W. van Delft aangaande die kwestie een gewjjzigd plan zjjn ingekomen. Zondagsrust. In de algemeene vergadering der Ned. Ver. lot bevordering van Zondagsrust te Utrecht komen o.a. de volgende voorstellen aan de orde Het hoofdbestuur dringe aan op sluiting van de Rjjksbruggen op Zondag, of althans van die brug gen, die ten dienste zjjn van kerkgangers, gedu rende een bepaalden tjjd voor en na kerktjjd. De vergadering drage aan het hoofdbestuur op, bjj het gemeentebestuur van Haarlem pogingen aan te wenden tot intrekking van het besluit om de Zondagsdiensten van bet personeel, verbonden aan het Stedeljjk Museum, te vermeerderen. Het hoofdbest. wendde zich tot de sigarenfabri kanten in Nederland, voor zoover zjj depóts in ons land hebben, ten einde hen op te wekken, hun depóts op den Zondag te sluiten. Het hoofdbesuur wendde zich tot de eigenaren van confectiemagazjj nen in ons vaderland, om te bewerken, dat hun magazjjnen op den Zondag gesloten bljjven. Wat kan er gedaan worden in het belang van de Zondagsrust voor diaconessen, ziekenverpleegsters en verplegers in diaconessenhuizen en hospitalen Des avonds 8 uur openbare vergadering in het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen. Als sprekers zullen optreden mr. L. J. Plemp van Duiveland, en dr. J. Nouwens R.-K. pr., algemeen adviseur van De Hanze te Heeswjjk, terwijl de Utrechtsche Vereeniging voor Kerkgezang, direc teur de heer W. Van der BI jjeenige nummers zal ten gehoore brengen. Ernstige vechtpartij. Men meldt uit 's-Gravenhage, d.d. 4 November: In de beruchte Schapensteeg was fclet gister-avond weer bijzonder roerig, en, zooals meermalen, eindigde het standje in een vechtpartij', nu tusscjhen huzaren en bur gers. Een dezer laatsten, een zekere S., houder van een z.g. „zaakje", in de Brouwersstraat, waar zonder „verlof" of „vergunning" bier en ster ken drank wordt getapt, kreeg een sabelhouw over den rechterarm, zoodat hij vrij ernstig aan dit lichaamsdeel werd gekwetst en een der vin gers van de rechterhand bijna werd afgehouwen. Pvadal de politie de vechtenden had gescheiden en de rust weer hersteld was, is de verwonde S. teruggekomen met een groot stuk hout eu heeft faj daarmee een der huzaren een slag tegen het hoofd toegebracht. Bewusteloos en uit de ooren bloedend, zakte de getroffene ineen. Hrj werd overgebracht naar 't militair jhlospitaal, waar bleek, dat zijn toestand hoogst zorgelijk was. De dader is aangehouden en door de politie gehoord. '11' Het ongeluk te Hilversum. Omtrent het ongeluk aan den overweg bij den Liebergerweg te Hilversum meldt men nog: De openbare meening luidt, dat het onbegrij pelijk is, hoe de Maatschappij op die plaats een dergelijk persoon kon aanstellen. Reeds meerma- len zijn daar kleinere ongelukken voorgekomen,- uitsluitend te wijten aan den boomwachter R. Dc naam van den derden persoon bij' het ongeluk omgekomen is Visscher, een werkman, vader van o kinderen. De toestand van de gewonde vrouw is redelijk, doch nog zorgwekkend. Heden zal een onderzoek worden ingesteld. Ook verluidt, dat de verlichting aan dien overweg op dien avond zeer slecht was. Hoe droevig het ook is, toch mag men nog van geluk spreken, daar even goed een veel grooter aantal personen onder den trein had kunnen geraken. 1 Levensgevaarlijke verwonding. Zon dagavond heeft de metselaar Pijper een zoon van den timmerman Hensema te Oude Pekela ernstig met een mes in den rug gestoken. De toestand is ernstig. De dader werd gearresteerd. Een Duitsche torpedoboot. Menmeldt uit IJmuiden: Gistermorgen arriveerde een groot© Duitsche torpedoboot de D 4, die de visscherij- vlag voerde. Daar geen ligplaats was aangevraagd, mocht niet gesclhut worden. Volksbadhuis. In de week van 28 Oct.-3 Nov. 1907 werden genomen 219 baden lste kl. 2de kl. kuipbaden 17 kuipbaden 23 regen 20 regen 151 school kinder»&5ct 8 Aanvaring. Zaterdagavond is door de stoom boot van Sneek op Joure bij Joure van achteren aangevaren een met klei geladen, nog nieuw schip, In den achterboeg kwam een groot gat, het schip zonk onmiddellijk. Met moeite werden de kinderen, die reeds in de kooi lagen gered. Een Duitsche luchtballon. Men meldt uit Kampen d.d. 3 Nov.Hedenmiddag ruim 2 uur, daalde in Oosterholt, bij Kampen, neer de luchtballon „Eiberfeld welke te 11.45 uur op gelaten was te Boéhum. De drie reizigers waren. Duitschersde cjhef was de heer F. Uredat, hoofd ingenieur bij de electrisehe installatie te Essen. De ballon kwam ongelukkig bij het dalen in een sloot terecht; een der (hieeren was er bij' tijds, uitgesprongen. De reizigers zijn heden 5 uur ver trokken naar Emmerich, terwijl de ballon per wagen is vervoerd naar het station Kampen, om te worden opgezonden. Gevaarlijke individuen. Bij de arres tatie Zondagmiddag van den gesignaleerden A„

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1907 | | pagina 2