Binnenland. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Gemengd Nieuws. By art. 120bis spreekt de heer V e r h e y over de toelage van de met politie belaste militairen, waarvoor een memorie post is uitgetrokken en bei-preekt daarby de samenstelling en inrichting der bezetting. Spr. keurt de gansche organisatie volkomen af, waarvan hy het systeem trouwens niet volkomen begrijpt. De heer Van Kol verzet zich tegen de "plan nen van den heer Verhey. Hy ziet geenerlei be zwaar in een vermindering der bezetting welke toch altyd slechts gering in omvang is. De Minister verdedigt de voorgestelde plannen, die het groote voordeel hebben, dat zjj tenminste de menschen hun bezigheden regelen. e algemeene beschouwingen worden gesloten, en de begrooting van Curaqio aangenomen. Thans komt aan de orde de Begrooting van Suriname. D heer Van Doorn stemt volledig in met het program van den gouverneur en is tevreden met de houding der Koloniale Staten, die den gouverneur in zyn plannen steunen. Overigens moet men afwachten. Hoe het met de bacoven- cultuur zal gaan. De opbrengst van de cacao is lang niet ongunstig en heeft in de 7 eerste maan den van dit jaar reeds meer opgebracht dan in gansch een vorig jaar. Het uitzenden van tijdelijke ambtenaren naar de koloniën zou wellicht nuttig kunnen zyn. Een zwarte stip bljjft het opium schuiven, dat weliswaar door de Staten aanstonds is onder de oogen gezien, maar waaraan ook de Byksregeering aanstonds haar aandacht dient te schenken. De oprichting eener centrale suikerfa briek door het gouvernement, wordt door spr. sterk verdedigd als geenszins strydig met deBrus- selsche Conventie. Volgens die Conventie mag de Staat door fiscale wetgeving de concurrentie niet bevorderenmaar dat is heel wat anders. Spr. beroept zich tot staving zijner opinie op de ge schriften van prof. D'Aulms, onzen gedelegeerde te Brussel. De heer P a t y n spreekt over de voorgestelde geldleening op korten termyn, waarvan de gou verneur maakt den sluitsteen zyner financieele politiek, wat voor spr. een grief is. Er wordt met allerlei vage termen over uitgaven gesproken. Spr. ziet in de voorgestelde methode een gevaar. Men schept zich een tydelyke verruiming van middeleu, waarvan ten slotte een styging van het budget het gevolg is. Die tydelyke leeningen kunnen in het waarschijnlijkste geval niet dan schadelyk zyn. Nog verschillende andere soortge lijke bezwaren worden door den spreker opgesomd. En vooral wordt eene begrooting moeilyk te be- oordeeien, naarmate zy gecompliceerder is saam- gesteld. Wat by wyze van uitzondering misschien goed zou kunnen werken, is als regel geheel on- gewenscht. Spr. is er allerminst van overtuigd, dat we hier op den goeden weg zjjn. Toch wil spr. voor deze wet stemmen. Als de minister kan toezeggen, dat in volgende jaren zoo iets zich niet herhalen zal. Vanavond voortzetting. Avondzitting van Maandag 18 Nov. Begrooting van Suriname. De beraadslaging wordt voortgezet over de begrooting van Suriname en het leeningsontwerp voor die kolonie, waarby de heer P i e r s o n, zich ten aanzien van het laatste ontwerp aan sluitend by den heer Patyn, de rede van den heer Van Doorn bestreed, daarby betoogende, dat ue suiter-conventie aan de oprichting van een gouveruemeuts suikerfabriek in den weg staat. Ue neer Van Vuuren verdedigde het lee ningsontwerp, blyk van practische financieele poliuek van gouverneur Idenburg, wien hy hulde bracnt. Dank /.y dit nieuwe stelsel, zal men in de kolonie de tering naar de nering weten te zetten en al accepteert spreker dit voorstel niet ais het goede, hy neemt het aan als het beste wat te arygen is. De heer Van Kol, betoogende dat de Kolo niale Staten zich loyaal tegenover den gouver neur gedragen, wees op de styging der pryzen oer eerste levensbehoeften, gevolg van opdrijving der indirecte belastingen, waarover de bevolking terecht ontevreden is. Hulde brengende aan den gouverneur voor de krachtige doorvoering van de opiumwet, hoopte hy, dat desgelijks gehandeld zou worden by de alcoholbestryding. Spreker cntiseerde krachtig de houding der regeering, die aan de Koloniale Staten ten onrechte het recht van amendement onthoudt en drong voorts aan op maatregelen in het belang der hygiëne en op steun aan de zending, zoomede op bevordering van den spoorwegbouw in het Saramanca-district. Hy drong alsnog aan op de voortzetting van proeven voor de boschcultuur, op maatregelen tegen de groote sterfte en op verbetering van den veestapel. De Minister van Koloniën stemde in met' de hulde aan de Koloniale Staten gebracht. Getracht wordt den leden vergoeding voor reis kosten te verleenen. Aan de ontwikkeling der nijverheid (lucifers- en goudindustrie) wordt aandacht gewjjd,- zoomede aan boschcultuur. Met den hier te lande aanwezigen chef van den ge neeskundigen dienst in Suriname zullen maat regelen ter verbetering der hygiëne worden be sproken. Ut- tneoretische bezwaren daartegen erkennende, veidedigde de minister breedvoerig, als praciisch doeltreffend voor Suriname, 't leenmgs-ontwerp. Subsidie voor een suikerfabriek bleef de minister onmogelijk achten, maar hij deelde mede, dat de kans groot is, dat de fabriek te Paramaribo wordt opgericht, zonder steun van regeeringswege. Het leeningsontwerp werd daarna aangenomen. £1 Hierna werd overgegaan tot de behandeling der artikelen van Surinaamsche begrooting, waarby de heer Van Kol tegenover den heer Van Deventer verdedigde de noodzakelijkheid van de bestraffing van ^afgoderij", terwijl de heer Schaper protesteerde tegen de schending van briefgeheim door den procureur-generaal in Suriname. De minister verdedigde de bestraffing der »afgodery" door rechters, die de toestanden in de kolonie kennen. Terzake van het briefgeheim gelden in de kolonie andere regelen dan onze Grondwet ten deze stelt. Er is intusschen verschil van meening ontstaan of in casu tegen de wet is ge handeld. Er zal getracht worden aan dit dubium een einde te maken. De begrooting van Suriname werd daarna a a n- g e n o in e n, evenals het «wetsontwerp tot het aangaan van een leening voor de doortrekking van den spoorweg tot Dam" en dat betreffende het slot der Curafaosche rekening over 1903. Heden voortzetting van de behandeling der Staats begrqqüng. Officieele berichten. Bij Kon. Besl. is verleend de zilveren eere medaille, verbonden aan de orde van Oranje- Nassau, aan J. F. HaVermans, bode bijl den Hoo- gen Raad der Nederlanden. De komst van Keizer Wilhelm. Naar wij vernemen, wordt de Duitsclie Keizer, uit Engeland komende, den 6n December hier te lande verwacht. De Duitsche Keizerin. Men meldt uit Apeldoorn De trein, waarmede de keizerin vanavond naar Postdam vertrekt, zal van het station Apeldoorn vertrekken, zoodat de stoet zich in rytuigen van het Loo naar Apeldoorn begeeft. De nieuwe Koninklijke stallen. Men meldt van 't Loo aan »Het Vad." Gister had de aanwijzing van den bouw der nieuwe Kon. stallen op 't Loo plaats. Er was veel belangstelling. Aannemers uit alle oorden des lands vereenigden zich in het hotel »De Nieuwe Kroon", waar teekeningen waren geëxposeerd. Wy waren in de gelegenheid gesteld een en ander te bezich tigen. Het wordt een zeer fraai gebouw in carré- vorm, het hoofdgebouw met 15 meter hoogen toren met klok, alles met drie verdiepingen. Aan de voorzijde van het front zijn gelegen de rijtuig- stallen en aauspanplaatsen. In het hoedpaviljoen is gelegen de voorzyde der koetshuizen, zadel makerij, tuighuizen, in beide zijvleugels de paar denstallen. Er is plaats voor meer dan 100 paar den. Het gebouw wordt opgetrokken in klassieken styl, eenvoudig wit met banden in rook steen, met eigenaardige antieke poortjes met jaartal in Romeinsche cyfers. Tusschen de drie vleugels is een ruime binnenplaats, grenzende aan het Kon. Park. Vrydag waren reeds alle bestekken uitver kocht, terwyl nog een massa postwissels inkwamen. Audiënties. De gewone audiëntie van den minister van Financiën zal op Donderdag 21 November a.s. niet plaats hebben. De gehuwde ambtenares. Nu de bepaling, dat vrouwelijke ambtenaren van den post- en telegraafdienst by huwelijk entslagen worden, opgeheven is, is, naar de »Echo" verneemt, aan de vrouwelijke ambtenaren, die tegeu haar wil werden ontslagen toen zy in het huwelyk traden, de vraag gedaan of zy vóór 12 December willen mededeelen of zy by voorkomende vacatures in aanmerking wenschen te komen om in haar vroegeren rang weder in dienst te treden. Staatscommissie voor den Landbouw. By Kon. besluit van 15 November 1907 zyn benoemd tot leden van de by Kon. besluit van 20 Juni 1906 ingestelde Staatscommissie voor den landbouw, de heeren J. P. Wiersma, te Ferwerd (gem. Ferwerderadeel), en mr. P. A. Diepenhorst, te Amsterdam. (St. Ct.) Bestrijding der tuberculose. Naar uit goede bron wordt medegedeeld, hebben Ged. Staten van Noord-Holland geen termen kun nen vinden om goedgunstig te adviseeren op de verzoeken van de vereenigingen te Amsterdam, Haarlem en Den Helder tot bestrijding der tuber culose, om steun van de Provincie. In de najaarszitting van 1906 werd een verzoek, toen door Haarlem alleen gedaan, afgewezen, om dat prof. Jos. van Hamel een gecombineerd optre den der vereenigingen in Noord-Holland in het vooruitzicht stelde. Verkeersveiligheid. Op uitnoodiging van dr. C. P. C. Bosch kwa men Zaterdagavond te 's-Graveahage eenige be langstellenden en deskundigen bijeen, om te be ramen, hoe men zou kunnen geraken tot meerde re veiligheid tegenover het toenemend verkeer, in het byzonder dat der automobielen. Uit de besprekingen bleek, dat men het vrjjwel er over eens was, dat vele auto's zooals zy vaak bestuurd worden, een gevaar opleveren, dat voorkomen moet en kan worden. Men drong aan op het eischen van een kundigheidsrybewys en op betere aanpas sing der politie aan het moderne verkeer. De in voering van een maximumsnelheid vond verdedi ging, doch vele andere sprekers verzetten zich ten sterkste hiertegen en tegen elke wijziging van art. 15 der Motor- en Rywielwet. Algemeen was men echter van meening, dat een eventueel te vormen comité zich niet uitsluitend zou hebben bezig te houden met het automobilis me, maar met de veiligheid van het verkeer in den breedsten ziD. Ten slotte werd besloten dat dr. Bosch namens de vergadering zich zou wenden tot de besturen der vereenigingen en lichamen, welke geacht kun nen worden in het vraagstuk belang te stellen, met het verzoek een of twee vertegenwoordigers uit hun midden aan te wjjzen, die, aangevuld uit het publiek, een comité zullen vormen, dat de zaak in studie zal nemen. (Vad.) Rijksmiddelen. Do staat der opbrengst vair Rijksmiddelen over de maand October geeft eëii afbeeldsel van de economische toestanden in het algemeen, Gedd- schfiarschte is er allerwege en het kan niet uit blijven, dat de Staatskas, die enkel geldige munt specie ontvangen wil, er onder lijdt. Bijna alle onderdeden vertoonen een mindere opbrengst dan in dezelfde maand van het vorige jaar, behalve bij die, waar de ontvanger met z'n „waarschuwin gen" en „aanmaningen" dwingt tot afschuiven. Bij do vermogensbelasting heeft hem dit evenwel niet eens geholpen. In 't geheel is bifna 3 ton minder ontvangen, en nu leverde de wisselvallige successiebelasting nog 3 ton meer dan in 'i906. Over de 10 maanden is de totaal-ontvangst nu nog 8 ton bij de raming achter, een tekort waar over men zich niet behoeft te Verontrusten, «laar de laatste maanden dit nog Wel zullen goedmaken. Vergeleken met 1906 is er een surplus van 2 7 millioen, niettegenstaande liet successierecht nog ruim 1 ton, de hypotheekrenten bijna 1 ton, het zegelrecht 1/2 en het registratierecht 1-yma 41/2 ton ten achter is. Ook op accijnzen van wijn, gedistilleerd en zelfs op bier en azijin is een min der bedrag verkregen. Een en ander wijst zeker op 'don ernst der economische gebeurtenissen. Vereenvoudigde spelling. Door de «Vereeniging tot vereenvoudiging van onze schrijftaal" is een adres gericht tot de Eerste en Tweede Kamer der Staten-Generaal, waarin, onder verwijzing naar een vroeger adres aan den minister van Binnenlandsche Zaken, (waarin werd verzocht »het daarheen te leiden, dat aan het ge bruik van de vereenvoudigde spelling geen bezwa ren worden in den weg gelegd en de in voering van bedoelde spelling niet worde belem merd van de zijde der e verheid en der schoolauto- riteiten), wordt medegedeeld, dat thans byna alle onderwyzersvereenigingen aan bedoeld adres adhae- sie hebben betuigd. De bedoeling van het streven der vereeniging wordt verder uiteengezet. Nederlandsche Vereeniging van Postzegelverzamelaars. Onder presidium van den heer C. Wafelbakker, te Amsterdam, hield de N. V. v. P. eergiste ren in het Park, te Hoorn, haar algemeene ver gadering. In zijn inleidend woord wijdde de .r/itter eenige woorden aan de nagedachte nis van den heer D. M. de Heer, van Rotter dam. I f j j Na goedkeuring van het jaarverslag en dér re kening en verantwoording komt in behandeling de begrooting over 1908. Deze wordt vastgesteld ten bedrage in ontvangst en uitgaaf van f2175, waarvan f 70.65 onvoorzien. De vereeniging telt thans 10 afdeelingen, n.l. Amsterdam, Arnhem en omstreken, DoesburgDoetinchem, Friesland, Den Haag, Haarlem, 's Hertogenbosch, Twente, Utrecht en West-Friesland, met 336 betalende le den. 1 1 r Tot bestuursleden worden Herkozen de heeren P. J. van Harderwijk, Schiedam, en M. Wins, Rotterdam, terwijl tot leden der financieele com missie worden gekozen de heeren A. W. Polman en J. N. Pisuisse. Amsterdam. Arnhem wordt aangewezen als de plaats, waar het volgend jaar de algemeene vergadering zal worden gehouden. Ook dan zal een tentoonstel ling aan de Vergadering worden verbonden. Aan de orde was thans het voorstel van het bestuur, om ter beschikking van den bibliothe caris te stellen een som, groot f50, om de ont brekende tijdschriften aan te vullen. Het gevraag de krediet werd toegestaan. Besloten werd om in Mei 1909, ter viering van het 25-jarig bestaan der Vereeniging, een internationale tentoonstelling te houden. Na zeer uitvoerige discussie, werd als plaats aangewezen Amsterdam met 27 stemmen, tegen 14 op Den Haag. - i Het bestuur wérd machtiging verleend een uitvoerend comité te benoemen en alle maatre gelen te nemen, ten einde aan de tentoonstel ling het welslagen te verzekeren. Tot dekking der allereerste onkosten wérd aan hét bestuur een krediet Verleend van f75. Aangenomen werd het voorstel van het be stuur om de N. V. v. P. te doen toetreden tot den ,op te richten Nederlandschen Bond. Hierna werd de vergadering mét de gewone plichtplegingen gesloten. j 1 Volksbsdhuis. In de week van 41—47 November 1907 werden genomen 251 baden lste kl. 2de kl. kuipbaden 21 kuipbaden 34 regen 23 regen 166 school kinder 5 ct 7 Gister-middag is door den heer J. Pinster, aannemer alhier, aangifte gedaan, dat zijn rywiel, dat hij een oogenblik onbeheerd had laten staan in de Stryensche straat, hem ontstolen is. De politie stelt een onderzoek in. Te Tunis is 15 dezer aangekomen de stoomsleepboot «Sedjoumi", gebouwd op de werf »Gusto" alhier. UIT BOTTERDAM. De elevator-maatschappy heeft besloten tot den aanbouw van zes nieuwe elevators. Het aandeelenkapitaal werd met f 1.200.000 vermeerderd. De moord te Zeist. De correspondent van de „Tel." te Zeist meldt dato 18 November om trent de afschuwelijke moordgeschiedenis nog het volgende Den ganschen dag werd het onderzoek met den grootsten ijver voortgezet, in den middag door den rechtercommissaris Schepel van Utrecht. 1 Vier personen zyn achtereenvolgens gearres teerd, nl. de twee, wier namén ik reeds meldde, een zekere Kors, en de looper van een kassiers kantoor te Zeist, J. Overhorst genaamd. En toen het gerecht al meer en meer ging vorschen, en de verdachten al verder in het nauw bracht, viel er één door de mand: de bierhuis houder Velen bekende. i En wat hij bekende, is zoo afschuwelijk, zoo intens laag, dat men zich afvraagt, hoe vier men schen, vier vaders nog wel, tot zoo iets kunnen komen. f De bekentenis komt hierop neer Toen Zaterdagmiddag omstreeks een uur de ongelukkige de kroeg aan den Van Reenenweg binnen kwam, werd hij dadelijk door T. van Ee aangegrepen en geworgd, bij welke daad Van Velen het slachtoffer vasthield. Hierop werd het lijk, na van alle geldswaarde beroofd te zijn, in (den kelder geworpen, waar het bleef liggen, tot des avonds half twaalf. Toen is het door de beide schelmen wegge bracht, geassisteerd door den melkboer Kors, die het op den rug moet hebben genomen en in de moddersloot naast het kerkhof hebben geworpen, terwijl Verschillende, re#ds genoemde voorwerpen, daar wérden neergelegd. j Het gestolen geld werd in Veiligheid gebracht bij een familielid te Utrecht. Alles is geschied op voorstel van Overhorst, die als loon een bedrag van f 100 ontving. Bij de afzending van dit bericht hebben de drie overigen nog niet bekend. Het „U. D." vermeldt o.m. het volgende om trent den roofmoord te Zeist: Bij een door de politie ingesteld onderzoek is gebleken, dat de jongen Zaterdagavond ergens gewurgd is, waarna het lijk des nachts naar de plaats moet zijn gebracht, waar men het Zon dagmorgen heeft gevonden. i De twee aangehoudenen staan beiden ongun stig bekend. De bier huishouder V. verklaarde Zon dag aan de justitie, dat de jongen 's morgens bij hem is geweest, binnenkwam door de voor deur en het perceel verliet aan den achterkant. V. droeg het rijwiel voor hem' door de woning naar achteren. De vrouw Van V. verklaart daar entegen, dat de jongen door de voordeur is bin nengekomen en ook door de Voordeur is heen gegaan. Deze verklaringen strijden dus met el kander. Het bierhuis van V. staat op 100 h 150 meter afsfands Van de sloot, waarin h'et lijk werd gevonden. Verder is tijdens het justitieel onderzoek gebleken, dat beide verdachten Zaterdagmiddag in Utrecht zijn geweest, waar zij zich hebben opgehouden in de tapperij van Van Schaik aan den Leidschen weg. De een beweert om kwart over 5 weer te Zeist terug te zijn geweest, de ander zegt over 9 pas terug te zijn gekomen. Degeen, die het vroegst terug is gekomen, werd omstreeks half 4 aan De Bilt gezien, loopende terwijl beiden verklaren met de tram naar Utrecht te zijn gegaan. r Wat de een om half 4 aan De Bilt deed, is onopgelost gebleven. Het voorloopige onderzoek heeft, aangetoond, dat de jongen 8 10 uren dood is geweest, toen men hem vond; hij moet te water zijn geworpen, na vermoord te zijn. Ongelukken. In de beetwortelsuikerfa briek der firma De Ram Co. te Rosendaal is gisternamiddag de werkman Ant. S. tusschen eene machine bekneld geraakt en dermate ge wond, dat de dood spoedig intrad. De overledene laat eene weduwe met 6 jeugdige kinderen na. Het driejarig kindje van den heer v. K. te Hillegom, dat Zondag in aanraking kwam met de brandende kachel, is in het Academisch Zieken huis te Leiden aan de brandwonden overleden. Slachtoffer van de «Berlin". Men schryft van den Hoek van HollandOp ver zoek der familie is het lyk van den heer Böhm- lander gister naar Neurberg vervoerd om aldaar in het familliegraf bygezet te worden. Geen berooving. Men meldt uit Haarlem: Het gerucht, dat de kruidenier S. die te Half weg verdronken werd gevonden zou zyin beroofd, is gebleken onjuist te zijn. Volgens de familie, had hy niet meer geld by zich, dan Voor een dag vertermgskosten. i j Staking in de Houthaven te Amster dam. Een vrij ernstig conflict is gisteren in de Houthaven te Amsterdam uitgebroken. Officieelei berichten daaromtrent konden wy tot nu toe bij de werkgevers noch bij de arbeiders-organisatie iri het havenbedrijf Verkrijgen, doch van andera zijde vernemen wy hét Volgende: Een der voormannon in de VakVereeniging der bootwerkers men noemde ons den naam D. Copier werd reeds eenigen tijd door de werk gevers van hun booten geweerd, wijl bet dezeft.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1907 | | pagina 2