Dagblad, voor Schiedam en Omstreken. 30ste Jaargang. Dinsdag 10 December 1907. No. 8982. Abonneert U op de Miero MieflamscliE Com iet gratis Geïllustreerd Zondagsblad prijs 10 c. p. weet, 0.15 p.iml, 1135 p. 3 fflj. Buitenlandsch Nieuws. FEUILLETON. Gelouterd. Verspreide berichten. Staten-tteneraal. ABQNNEKENTSPRIJSj Dit blad verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen, en kost voor Schiedam per 3 maanden f 1.35, per maand 45 cent en per week 10 cent. Franco per post door geheel Nederland f 2.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons BureauBoter- straat 50 en tyj alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. BureauBOTERSTRAAT 50. PRIJS DER ADYERTENTISN; Van 16 regels f 0.92 met inbegrip van bewijsnummer. Elke regel daarboven 15 cent. Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Ingezonden mededeelingen 25 cent per regel. Voor herhaaldelijk adverteeren worden uiterst bil- lijke overeenkomsten aangegaan. Telefoonnummer 85. Postbus no. 39. RUSLAND. Een telegram te Ween en ontvangen verzekert, dat de Tsarina, geboren Alexandra Feodorovna, prinses van Hessen, ernstig ziek zou zijn tenge volge van influenza. De keizerin, weduwe is uit voorzorg aan het ziekbed van haar schoondochter ontboden. De keizerin van Rusland is 37 jaren oud. Wijl de studenten van de universiteit te Kieff verboden bijeenkomsten hielden, heeft de gouver neur bevolen een aantal hunner het verblijf aan de universiteit te ontzeggen. Daaronder bevinden zfcfi 30 studenten behoorende tot het gouverne ment van het Zuid Westen en 1.36 tot het gouver nement van Kielt en de naburige districten. Bo vendien zijn 49 studenten tot gevangenisstraf ver oordeeld. 1 ZWEDEN. Uit Stockholm wordt gemeld dat de uitvaart van koning Oscar binnen zeventien dagen, in elk geval voor Kerstmis, zal plaats hebben. DUITSCHLAND. In een Berljjnsch ochtendblad leest men, dat de kanselierscrisis nog niet ten einde zou zijn. In plaats van Bütow zou prins Max zu Für- stenberg voor den post van kanselier bestemd zijn, baron v. Marsthall zou Radolin als gezant te Parijs vervangen. Verder zou Hellmuth v. Molt- ke, de chef van den generalen staf, in plaats van graaf Hülsen Haseler, den chef van het militaire kabinet des Keizers, komen. SPANJE. Koning Alfonso is te Madrid teruggekeerd. Za terdag-middag heeft hij een onderhoud gehad met Maura, den minister-president. De pers heeft om trent dat onderhoud vernomen, dat de Koning aan minister Maura zijn opgetogenheid mededeelde over de ontvangst, die hem in Engeland was ten deel gevallen van 'de Engelsche aristokratie, en vooral van de koninklijke familie. De koning dacht wel, dat hij en de koningin in 't vervolg hun bezoeken aan Engeland dikwijls zouden herhalen. Naar aanleiding van het gesprek van koning Alfonso en Maura, wordt een half-amhtelijk be richt over' Marokko de wereld ingezonden. Frank rijk en Spanje, heet het, zouden tusschenkomen in Marokko als het gezag van sultan Abd-el-Azis, die gesteund wordt door Europa, mocht ophouden. In dat geval zouden Frankrijk en Spanje, als lasthebbers van Europa voor de veiligheid in de Marokkaansche havens zorgen. Maar de toe stand van Marokko is aan deDteterende hand, zegt het half-ambtelijke bericht, en van verder gewa pend optreden door Frankrijk en Spanje zal dus wel niets behoeven te komen. Naar het Hoogduitsch van KARL. ED. KLOPFER 7> Een aristocraat kon geene meer fluweelachtige hand hebben. Deze slanke jongeling was geens zins een gewone spitsboef en zijne bewering, dat ook hij tot de tol nu toe onbesproken per sonen behoorde, was zeker te gelooven. Des te verrassender was daarom zijn kalm, doel treffend optreden en zijn geheel© manier van handelen, toen hij de verbintenis met den aan staanden compagnon bij; zijne duistere zaak aan gegaan had. Koloff voelde zich andermaal getroffen door eene zekere prikkelende overspanning bij het herdenken van zijn avontuur en sliep eindelijk in met de overtuiging, dat ook hij voor zijnen toestand den rechten man gevonden had. TWEEDE HOOFDSTUK. i Oscar Gawirlowitsch Olfers. I f 1 f „Is Mijnheer Olfers reeds op het kantoor?" vroeg mijnheer Strömholt, de chef van de ijzergieterij der firma W. A. Strömholt, aan den ITALIë. De Romeinsche correspondent van „De Tijd" me hit.: Zooals ik reeds seinde, was het Zondag 8 De cember 25 jaar geleden, dat kardinaal Rampolla, toen nog secretaris der Congregatie Voor buiten gewone kerkelijke aangelegenheden, door den kardinaal-aartspriester Howard in de basiliek van St. Pieter werd geconsacreerd als ti tul air-aartsbis schop van Heraclea. Z.Em, wilde echter volstrekt geen uiterlijken luister van dit juhilé; maar op aandrang Van het kapittel va,n St. Pfeter, waarvan hij aartspriester is, woonde hij Zondagmorgen daar de plechtige Hoogdienst bij en werd hem in de kapittelzaal een prachtige oorkonde op perka ment overhandigd. In deze oorkonde staat vooral vermeld de vorstelijke mildheid waarmee kardi naal Rampolla, als een ware Macaenas zijne basi liek begunstigde. 0. a. schonk hij; aan St. Pieter een kunstvol draagbaar altaar, dat hij processie's wordt gebezigd, dén gouden kelk, die Leo XIII bij zijn gouden, priesterfeest gebruikte en tot gedachtenis aan zijn trouwen Staatssecretaris naliet, en verle den jaar nog 100.000 francs tot herstel der kerk gewaden. Kardinaal Rampolla leeft, na Leo XIII's ver scheiden, zeer teruggetrokken, en bijna uitsluitend voor zijn archeologische studie's. Maar hij blijft toch steeds een eminente figuur onder de Erni- nentie's van Rome. God spare nog lang zijn kost baar leven voor de Kerk, waarvan hij reeds zoo vele jaren een der krachtigste steunpilaren en edelste sieraden is! MAROKKO. Volgens den »Times"-correspondent moet Moe- ley Hafid een beetje bang zijn om tegen de troe pen van Abd-el Aziz op te rukken. Beide sultans moeten niet in staat zjjn hun troepen te betalen en daar hiervan voor het grootste deel het succes afhangt, zijn beiden een beetje huiverig. Abd-el-Aziz moet hebben last gegeven een vroegeren minister van oorlog, die te Tetuan in de gevangenis was, in vrijheid te stellen. Een telegram' uit Melilla meldt, dat bij: de laatste ontmoeting de troepen van den sultan gesla gen 7zijn door de legermacht van den roghi (preten- üenfj én deze laatste hun tegenstanders achter volgd hebben tot het kamp van Mar-Chica, zich mieester maikehd van een 'kanon en tal van gevan genen. De troepen van den roghi hebben de douer van Kabdana verbrand. ZUID-AFRIKA. De Natalsche regeering heeft eindelijk bekend gemaakt, wat haar in Zoeloeland drijft. Zij heeft een ljjst openbaar gemaakt van moorden en aan slagen, in Zoeloeland gepleegd: In April is een inlandsch dokter, vroeger in de kraal te Oesoe- toe dienst doende, vermoord en in Augustus het loyale opperhoofd Sitsjisjili; in October werd een bediende, die op zijn bellen verscheen. „Oscar Gawirlowitsch is sedert gisteren avond in 't geheel nog niet thuis gekomen." Mijnheer Strömholt beet zich op de lippen en knikte met ©en gezicht, dat zeggen wilde: Dat heb ik wel gedacht! Toen liet hij den be diend© met een wenk vertrekken. •Nu, wat zeg je daarvan, Elli!" vraagde mijn heer Strömholt, toen hij met het jonge meisje, dat aan de ontbijttafel zat, weder in de prach tige eetzaal alleen was. Hij kwam dichter bij haar met het horloge in de hand. „Tien mi nuten over negen het gaat te ver, zooals dat heer in den laatsten tijd de zaken ver waarloost." Eerst nu beurde de jonge dame het bekoor lijke kopje met donkerblond haar op van het journal van St. Petersburg, welke feuilleton tot nu toe hare geheele attentie in beslag scheen genomen te hebben. „Dat heer! Welke heer?" zeide zij met een begin van guitachtig lachen. „Nu, wij spreken toch over Olfers „O zoo! Sedert wanneer, lieVe papa, noemt ge hem dan niet meer bij zijnen voornaam?" Strömholt trok zenuwachtig aan een van zijne grijs wordende bakkebaarden, terwijl op zijn overigens gladgeschoren gezicht, zich eene lichte verlegenheid vertoonde. In het volgende oogen- blik kreeg hij echter weder de uitdrukking van ijzeren gestrengheid terug. „Dat kan zoo niet langer voortduren. Oscar komplot ontdekt om het loyale opperhoofd M'boe- zos en diens zoon te vermoorden; in November weid het loyale opperhoofd M'poeméla vermoord, enz. (Loyale Zoeloes zijn die Zoeloes die de En- gelscben tegen hun eigen volk hebben geholpen.) De daders ontkwamen steeds, waaruit de. regee ring opmaakt, dat er een algemeene samenspan ning is om hoofden, die Engeland trouw zijn, daarvoor te straffen. Daaraan moest een einde komen. De officieren, die met een magistraat en een dokter naar Oesoetoe zijn, om Dinizoeloe het be vel te brengen om voor den burgerlijken rechter te Eshowe te verschijnen, zijn twee kolonels. Een rijtuig is mede om zoo noodig Dinizoeloe te ver voeren. i f Dr. Colenso te Londen, die vroeger Botha be handeld heeft toen deze in Londen was, heeft uit Pieter-Maritzburg een telegram ontvangen van zijn zuster, waarin het bericht wordt bevestigd, dat zij onder de Krijgswet uit Zoeloeland is ver wijderd. Het telegram meldt verder nog, dat de oor logspartij in Natal de overhand heeft gekregen over de vredespartij. - Dinizoeloe zoo heet het verder wordt op grove wijze belasterd. Het was geheel onnoo- dig Dinizoeloe door troepen te laten gevangen nemen. 1 I j De correspondent te Durban van de Londensche „Standard" verneemt uit Zoeloeland, dat de meer derheid onder de Zoeloes zich rustig houden en vredelievend gezind zijn. Zij hebben noch geld, noch voedsel zoolang het Kafferkoorn nog niet is geoogst. De oude Zoeloes wenschen Dinizoe- ioe's verbanning, omdat de vorst uitsluitend oor heeft voor de opvattingen van de jongeren, die hem slechten raad geven. j Naar uit Pietermaritzburg aan de «Daily Mail" wordt gemeld z|jn de meeste bladen er voor, de de rijkstroepen in Zoeloeland te hulp zullen komen wanneer de crisis zich uitbreidt. Zij erkennen dat Natal alleen niet in staat is den toestand te beheerschen. Het heet dat de Engelsche gouver neur van Natal, Nathan, desnoods ook voor de hulp van Engelsche troepen zou zijn. Sommige berichten melden, dat de inboorlingen aldaar voor zien zyn van nieuwerwetsche vuurwapenen. Er zou een groote voorraad geweren verborgen zijn in bergspelonkens. Er schjjnt een bijeenkomsten van hoofden van Zoeloeland op til te zijn, waar de voor te stellen hervormingen ter sprake zou den komen. Tot deze hervormingen behoort de op heffing van het stammen-stelsel en de ontrekking grootendeels van de macht en het toezicht over de inboorlingen, aan de stamhoofden. De macht der stamhoofden en het toezicht over de inboor lingen zouden worden opgedragen aan ambtenaren. CHINA. De opstandelingen in de Chineesche provincie Kwang-si hebben talrijke voordeelen behaald en maakt reeds sedert twee maanden op onver antwoordelijke wijze misbruik van mijne toe gevendheid. En, nu ja! ik zal het maar zeggen' Ik ben tot de overtuiging gekomen, dat liet langzamerhand tijd wordt hem te Verstaan te 'geven, hoe hij zich gedragen moet. Welke positie gelooft die jonge heer toc-h, dat hij' in ons huis inneetnt?" Elli antwoordde weder op haren zachten met lichte ironie vermengden toon: „Ik denk wel die, welke gij' hem zelf gegeven hebt. Hebt gij' hem, niet steeds verzekerd, dat hii uw zoon was en dat hij u als den natuurlijken plaats vervanger van zijnen overleden vader moest aanzien?" „Gabriel Olfers, zijn vader, was mijn beste vriend, dat is waar en zij.ri aandenken blijve biji mij in eere? Ik heb zijnen zoon, toen hij van de Polytechnische school kwam, als vo lontair in mijn huis genomen en hem de rechten van een zoon gegeven, ik was hem' van ganscher harte genegen, en beschouwde het als eene vereerende taak, hem eene zekere toe komst te geven." „Terwijl ge hem stilzwijgend zelfs bestem- det voor uwen aanstaanden schoonzoon. Strömholt trok bij deze woorden weer zenuw achtig, met de neusvleugels en zijne stem klonk nog helderder. „En juist omdat ik als een vader jegens hem gehandeld heb, meen ik het recht en zelfs den plicht te hebben „Hem misschien weg te jagen?" viel Elli hem den Tsjing nan-pas aan de grens van Tonking bezet, die ia den Fransch-Chineeschen oorlog van 1884 van veel beteekenis is geweest. De beweging richt zich duidelijk tegen het regeeringshuis. De opstandelingen zjjn rjjkeljjk van wapens en schiet voorraad voorzien, die uit Tonking binnengesmok keld zijn. Het wai-woe-poe beeft steun van Frank rijk gevraagd, om den sluikhandel in wapens te keeren. De gouverneur-generaal heeft last gegeven, om alle beschikbare troepen tegen de opstandelin gen samen te trekken. i De Duitsche keizer is gister in den voor middag te Londen gekomen en zal naar blijven tot zijn vertrek uit Engeland. Een dejeuner ver- eemgüe gisteren in Buckingham palace koning Eduard keizer Wilhelm en de prins van Wales. Men verhaalt een aardig trekje van de lief dadigheid van keizer Wilhelm. Om liét londs voor de tuberculose-lijders, door de koningin-we duwe van Saksen en prinses Matliilde gesticht, te stijven, zou de Keizer er in toegestemd hebben met eigen hand een serie kerstmispostkaarten te beschilderen, die verkocht zullen worden ten voor- deele van het werk. Natuurlijk zal daaraan gróote waaide worden gehecht. Volgens waarnemingen door het betrokken bureau gedaan hoeft er den 7n Decemner 's avonds 10 ii. 30 m. 'een soort van aardbeving plaats gehad in verschillende plaatsen van de nr^iacic Catania (Sicilië) bijzonder te Veppurana en te Etuca, waar verscheidene huizen zijn ingestort. Totnogtoe is er geen enkel slachtoffer te betreu- ren- i m f-f i Een draadbericht uit Brest meldt, dat er storm woedt op dé kusten wan den Atlantischen oceaan. De kusttelegraaf te Ouessant signaleerde ©en groote driemaster, van zijn zeilen en ra's ontdaan op vijf mijlen breedte. Men wist nog niet tot welke nationaliteit het schip behoorde. Een verkenningsboot heelt zich uit de haven naar de plaats des onheils begeven. Volgens een telegram uit Calcutta is er een aanslag gepleegd op een trein, waarin Sir Andrew Eraser, assistent-gouverneur van Bengalen met zijn vrouw en ambtenaren, op weg was naar Kharagpur. Op een gegeven punt ontplofte er iels onder den trein, waardoor de wagens werden opgehesen en de koppelingen verbroken. Hierdoor trad van zelf de rem in werking, en de trein kwam tot staan zonder dat er ongelukken gebeur den. In den grond had de ontploffing een diep gat geslagen. TWEEDE KAMER. Zitting van Maandag 9 Dec. Ingekomen zjjn *ie geloofsbrieven van het nieuw- gekozen lid voor Sneek, den heer mr. S. de Vries Czn. in de rede, terwijl zij haren vader met eenen goedigen glimlach aankeek. De oude heer werd boos en stiet met den eenen voet geweldig op den grond. f „Ja, waarlijk dat zou best kunnen gebeu ren, als hij het er op liet aankomen en den boog nog strakker spande!" „Dat wil dus zeggen, dat gij het nu nog met zachtere middelen wilt probeeren, is het met?" i .De lieer Strömholt hield de handen achter zijnen rug en liep met gebogen hoofd op en neder. Na een poosje ging hij wat zachter en minder snel voort. „In alle geval wil ik wel bekennen, dat ik mijnen vroegeren invloed op den stijfkop verloren heb; ik weet waarlijk niet waardoor „Werkelijk niet?" viel Elli opnieuw zoo een voudig mogelijk hem in de reden. „Nu, dan kan ik het u zeggen, papai" De vader wierp op zijn dochter eenen scher pen blik en keerde zich toen met een driftig gebaar om. Maar Elli stoorde zich daaraan niet. Zij ging op hare eenvoudige manier voort, met een glimlach op de mooie lippen, terwijl zij met liarè donkerblauwe oogen het k.nderdjke spelen van hare yingers volgde, die met den zilveren lepel aan den gladden buitenkant van baar chocoladekop klopte. i (Wordt vervolgd^ J L

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1907 | | pagina 1