Dagblad voor Schiedam en 30ste Jaargang. Zaterdag 21 December 1907. iNo. 8992. EERSTE BLAD. Officieele berichten. Controle echtheid Schiedamsche Jenever. Openbare Yerkooping. Buitenlaudsch Nieuws. Verspreide berichten. Binnenland. ABONNEMENTSPRIJS.! Dit blad verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen, en kost voor Schiedam per 3 maanden f 1.35, per maand 45 cent en per week 10 cent. Franco per post door geheel Nederland ƒ2.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons BureauBoter- straat 50 en bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. PRIJS DER ADVERTENTIëNi Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Ingezonden mededeelingen 25 cent per regel. Voor herhaaldelijk adverteeren worden uiterst Ujke overeenkomsten aangegaan oiterst bil- BureauBOTERSTRAAT 50 Telefoonnummer 85. Postbus no. Dit nummer bestaat uit twee bladen en een met gesloten deuren te verhooren ook de pers had geen toegang. Geïllustreerd Zondagsblad Burgemeester en Wethouders van Schiedam, geven hiermede kennis dat een verzoek is ingeko men om onder Contróle gesteld te worden, overeen komstig de verordening tot regeling van de^ door de gemeente Schiedam uit te oefenen Contróle op de echtheid van Schiedamsche Jenever, van de Naamlooze Vennootschap Nederlanasche Branderij, Gistfabriek en Distilleerderij, voorheen de firma's H. Jansen Co., H. C. Jansen en Herman Jansen, te Schiedam, voor hare Branderij-Distilleerderij Nieuwe Haven nos. 293/95 en voor hare Bran derij Noordvest nos. 97/101 en noodigen belang hebbenden uit hunne bezwaren, overeenkomstig art. 3 der verordening dd. 25 Februari 1902 (gem. blad no. 6), binnen 8 dagen na heden in te dienen. Schiedam, 21 December 1907. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. A. BRANTS. De Secretaris, V. SICKENGA. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, zjjn voornemens op Vrijdag 27 December a.s. des middags ten 12 ure, ten Raadhuize aan te besteden de levering van Ijzerwaren, gereedschappen, borstels, doeken, drogistartikelen en verdere mate rialen, ten behoeve vau den dien-t der gemeen tewerken, gedurende het jaar 1908. Het bestek ligt ter inzage op bet Bureau van Gemeentewerken en is ter Gemeente-Secretarie (afdeeling A) tegen betaling van 30 cents ver krijgbaar. Inschrjjvingsbiljetten in te leveren een uur voor de aanbesteding ten raadhuize. Burgemeester en Wethouders der Gemeente Schiedam zijn voornemens, ten overstaan van den Deurwaarder G. S. MONTFOORT, op Yrjjdag, den 27 December 1907, des namiddags ten 2 uur, publiek a contant te verkoopen aan het Stoomgemaal bjj de Algemeene Begraaf- plëldltiS een partij oud griet-, plaat- en staaf ijzer. Te voren te zien. rusland. De Tsaar richt zich in een oekase tot den mi nister van Oorlog en betoogt, dat zjjn voornaam ste zorg is de bevestiging van de strijdkrachten des lands en daartoe reeds een aantal maatregelen zjjn genomen, vooral wat betreft de verbetering van de dienstvoorwaarden voor de soldaten. De Tsaar erkent, dat een verbetering in den in den materieelen toestand van het officieren korps noodzakelijk is. Ondanks de treurige ge beurtenissen van het voorgaands jaar, die de wel vaart des lands ernstig benadeelden en zware offers eischten, zal, zegt de Tsaar, een verhooging van de officierssalarissen vanaf 14 Januari 1909 worden ingevoerd. Volgens draadbericht uit St. Petersburg heeft de politie de innige overtuiging, dat de terroristen sedert kort een grooten slag beramen tegen den Tsaar, de keizerlijke familie en de ministers, die ook de nieuwe Douma zal treffen, die, hoewel in het begin betrekkelijk liberaal, van steeds meer reactionaire gevoelens blijk geeft. Vandaar de talrijke gevan gennemingen van journalisten in de laatstverloopen dagen en de dageljjksche huiszoekingen, die echter tot heden geenszins der politie den draad van het komplot, 'tzjj werkelijk bestaande [of ingebeeld» iö handen hebben gegeven. DUITSCHLANI), In het geding von Moltke tegen Harden, werd gister een neef van Kuno von Moltke, de proost Otto von Moltke, gehoord die omtrent Kuno von Moltke een zeer gunstige getuigenis aflegde. Hij Verklaarde in de verhouding van Kuno von Moltke tot zjjn vrienden nimmer iets sexueels-erotisch °Pgemerkt te hebben. Daarop werd besloten prins Filips Eulenbu rg, graaf Kuno von Moltke, en mevrouw von Elbe ZWEDEN. Eergistermergen had te Stocholm,met groote plech tigheid, de uitvaart van koning Oskar plaats. De kist werd eerst door adjudanten van den overleden koning en vervolgens door matrozen van het kasteel naar den met zes paarden bespannen lijk koets gedragen, waarna de stoet zich naar de kerk Riddarholmen in beweging zette. Alle klok ken der stad luidden. Op den langen weg, waar langs de vlaggen halfstok uithingen en andere teekenen van rouw waren aangebracht, stonden de troepen en-haie opgesteld. Achter de lijkkoets schreden de koningen van Zweden en Denemarken, de koninklijke prinsen van Zweden, prins Heinrich van Pruisen, aartshertog Friedrich van Oostenrijk, Ferdinand, infant van Spanje, de Fransche gezant, prins Arthur van Connaught, grootvorst Konstan - tjjn, de kroonprins van Roemenië, de Turksche gezant, prins Max van Baden, de vorst van Wied en de overige buitengewone vertegenwoordigers van verschillende regeeringen. De koninginnen Van Zweden en Denemarken reden in een rijtuig naar de kerk, waarin de aartsbisschop de godsdienst oefening leidde. De koningin-weduwe van Zweden was door haar ziekelijken toestand verhiuderd, bij de uitvaart tegenwoordig te zjjn. De artillerie lostte 42 scho ten. Het was mooi winterweer. SERVIë. De Servische Skoepsjtina zette de beraad slagingen voort over de interpellatie, gehouden naar aanleiding van den moord op de gebroeders Novakwitsj. De nationalisten veroordeelden het gedrag der regeering. Een van hen, Veljkowitj. herinnerde aan de geschiedenis der dynastie Ob- renowitj', die door een ophooping van loyaliteits- betoogingen steeds meer impopulair was geworden en ten slotte onderging. Mogen zulke demon stration, als b.v. de oprichting van het Karageorge- witsj standbeeld, aan de tegenwoordige dynastie niet een geljjk lot bereiden I PERZIë. Een telegram uit Teheran van gister meldt Tengevolge van de tusscbenkomst van de gees telijkheid heeft de menigte zich verspreid en zjjn de menschen naar huis gegaan. De plattelandbe woners, die zich te Teheran rumoerig gedroegen, zijn naar hun woonplaatsen teruggekeerd. Er is een nieuw ministerie gevormd met Nizames-Sultané als minister-president en minister van financiën. MAROKKO. De algemeene toestand in Marokko is de laatste dagen eenigszins verbeterd. Het overschot van Moelai-Hafid's mehalla, onder bevel van Moelai-Rasjia, schijnt zich op het oogen- blik in de buurt van Medioena te bevinden, waar dit leger het de stammen lastig tracht te maken, die hun onderwerping reeds aan Frankrijk hebben aangeboden. Men houdt het nu voor waarschijnlijk, dat generaal Drude deze gelegenheid te baat zal nemen, het werk door Abd-el-Aziz' troepen begonnen, te voltooien, m. a. w. dit overblijfsel van de strijdkrachten van den tegensultan geheel te vernietigen. Aan de Algerjjnsche grens hebben de meeste stammen zich reeds onderworpen. Alleen de Beni Snassen volharden nog bjj hun verzet. Abd el-Aziz wil naar dezen stam een vertegenwoordiger zenden, die iederen verderen opstand zal hebben te onder drukken en die tegenover Frankrijk verantwoor delijk zal zjjn voor verder agressief optreden. AMERIKA. In de Vereenigde Staten is men onthutst, maar vooral verstoord over een bewering van admiraal Rodjesvenski betreffende den tocht der Amerikaansche slagschepen-vloot. Deze zeeman, die het inderdaad weten kan, heeft aan een Ameri kaansche dagbladschrijver meegedeeld dat z. i. de Japansch zeeofficieren, marine-soldaten en matro zen, man voor man genomen, beter voor hun taak berekend zijn dan de Amerikaansche. De Russische admiraal motiveerde deze uitspraak door er op te wyzen, dat de Japansche vloot zich heeft gevormd in de praktijk van den oorlog en daaraan vooral haar superioriteit ontleent In de vereenigde Staten is deze appreciatie alles behalve in goede aarde gevallen. Weinig naties ter wereld zjjn zoo prikkelbaar bij kritiek van buitenstaanders als de Amerikaansche. De bewering van den overwonnene van Tsoesjima heeft dan ook heel wat kwaad bloed gezet. Tal van bladen heb ben vuur gevat op het ongunstig oordeel van den Russischen admiraalzoo betoogt b. v. de »New York Postdat de kanonniers aan boord van de Amerikaansche slagschepen het wereldre cord van treffers houden voor het schieten met zwaar geschut in open zee. Overigens heeft deze geanimeerde discussie slechts academische waarde. De vloot van »Bob" Evans is nu eenmaal onderweg en uit de manier, waarop zjj den tocht volbrengt, en uit den tijd dien de slagschepen voor de groote reis zullen noodig hebben zal te leeren zjjn, in hoeverre de Russische admiraal juist heeft gezien. Men is er trouwens, in mirinekringen te Washington vol strekt niet van overtuigd, dat alle schepen van de armada het ook werkelijk tot San Francisco zullen kunnen brengen. Er zuilen er onderweg wel een aantal afvallen. CHINA, Generaal Yintsjang, oud-gezant van China te Berlijn, heeft aan den correspondent van de sLokal-Anzeiger" te Shanghai verklaard, dat het Hemelsche Rjjk het Krupp-kanon zal invoeren. De Keizer moet volgens genoemden generaal grooten spoed betrachten met de invoering der militaire hervormingen, die hem te langzaam gaan. Ook in het modern Staatsrecht zou de Keizer groote belangstelling toonen. De spoorweg van Tientsin naar Tjen-Kiang zal volgens Yintsiang binnenkort worden geopend. De Fransche pers begroet met merkelijke koelte den veldtocht der Engelsche pers ten gunste van een overeenkomst tusschen Denemarken, Zwe den, Noorwegen, Holland en België, ten einde zich hunne onzijdigheid en de onschendbaarheid van hun grondgebied gewaarborgd te zien door Frank rijk, Duitschland en Rusland. De bladen doen op merken, dat Zweden bij voorbaat dit voorstel waarin 't niets ziet, verwerpt. Als Engeland dweept met het denkbeeld den vrede aan de Scan dinavische Staten, Nederland en België te verzeke ren, dan is 't omdat 't daarbij eene anti-Duitsche bedoeling heeft. De kleine Staten moeten hier te meer wantrouwen toonen, omdat de onzijdigheid dikwijls leidt tot eene bedrieglijke en gevaarlijke gerustheid. In de ure des gevaars zou bovendien die onzijdigheid niets blijken, vooral wanneer 't staat tusschen do beide waarborgende mogendhe den Duitschland en Engeland. De Parijsche »Temps" noemt eveneens het En gelsche plan een hersenschim en een scheef voor stel. De kleine mogendheden hebben daarentegen het grootste belang zich onderling te vereenigen Holland en België bjjv., maar winnen er niets bij zich onder de beschermende voogdij der groote mo gendheden te stellen. Die toch is over 't geheel te duur. De Duitsche regeering heeft het recht ver kregen om voor het leger het stelsel van telefonie zonder draad te exploiteeren, uitgevonden door den Deen Paulsen. Dientengevolge zullen de Duitsche exploitanten in staat zijn van af het volgende jaar Europa in mondelinge gemeenschap te brengen met Amerika. De »Figaro" meldt, dat de katholieke liefde zusters (Augustinessen) die sinds eeuwen belast waren met den verplegingsdienst in het groote stedelijke gasthuis te Parijs, kort na Nieuwjaar daar zullen worden vervangen door leeken-verpleeg- sters. Door een-en-twintig gemeenteraadsleden is tot de eerwaarde moeder-overste een schrijven gericht van dankbaarheid, deelneming en protest tegen dezen maatregel. Een draadbericht uit Rome meldt, dat gister-ochtend half zeven een aardbeving heeft plaats gehad te Bruzzano en te Feruzzano. Om half twaalf is een lichte aardschok gevoeld te Sienna. De schokken hebben intusschen volstrekt geen schade veroorzaakt. De Bulgaarsche regeering heeft hare verte genwoordigers in den vreemde opgedragen bij de kabinetten krachtig verzet aan te teekenen tegen den onlangs door een Grieksche bende nabjj het dorp Blasta op 25 Bulgaren gepleegden moord. De Bulgaarsche regeering stelt ook de misda dige onverschilligheid der Turksche overheids personen in het licht, die, hoewel kennis dragende van het bestaan van Grieksche benden en van de vijandige beschikkingen door de Grieken tegen de Bulgaren genomen, in plaats van de Bulgaarsche reizigers bescherming te verleenen, zich er mede vergenoegden hen door slechts 3 gendarmes te doen begeleiden. Een draadbericht uit Port Said meldt, dat een gedeelte der kolenwerkers in het Suez-kanaal tot staking is overgegaan. De doorvaart van het kanaal zal daardoor vertraagd worden. Uit New-York wordt geseind, dat de aan staande invoer van 800.000 dollars goud wordt gemeld. Gisteren heeft in de Kamer van afgevaardig- den te Washington de heer Mac Henry (Pennsyl- vanië) een wetsontwerp gedeponeerd, bedoelend de instelling van een bureau, belast met een onderzoek in te stellen naar de ongelukken in de kolenmijnen. Een der amendementen op dit ontwerp ingediend, strekt om geldelijken onder stand te verleenen door middel van een kas gevormd door de storting van een cent per ton door al de kolenmijnen der Ver. Staten. Officieele berichten. Bfl Kon. besluit is mr. J. H. Van Koven,' ge- zaatschapsraad bjj Hr. Ms. gezantschap te Londen benoemd tot officier in de orde van Oranje-Nassau.' Bjj Kon. besluit is bevorderd tot commandeur in de orde van den Nederlandschen Leeuw A. baron Schimmelpenninck van dén Oye van de Poll en Njjenbeek, voorzitter van den Hoogen Raad van Adel, te 's Gravenhage. Bij Kon. besluit is met ingang van 1 Febr. 1908 aan A. baron Schimmelpenninck van der Oye van de Poli en Njjenbeek, op zjjn daartoe gedaan ver zoek, verleend een eervol ontslag als voorzitter van den Hoogen Raad van Adel, onder dankbetui ging voor de gewichtige diensten door hem als zoodanig en daar te voren als lid van dat collega bewezen. Bij Kon. besluit is W. F. Bruens, concierge en tevens kamerbewaarder bjj het Departement van Buitenl. Zaken, benoemd tot broeder in de orde van den Nederlandschen Leeuw. Prins Hendrik. In antwoord op een telegram van gelukwensch, dat prins Hendrik van Pruisen hem met zjjne benoeming tot vice-admiraal van de Duitsche vloot had gezonden, heeft de Prins der Nederlanden geseind »Ik ben trotsch, dat ik nu met de Duit sche marine een beD." J. S. Korteweg. Te Heenvliet is in den ouderdom van 69 jaren overleden de heer J. S. Korteweg, burgemeester van Heenvliet en Abben broek, lid van de Provin ciale Staten van Zuid Holland, voor het district Brielle. Eene schenking. Mevr. de wed L. Westerwoudt, geb. Klinger, heeft namens wglen naar echtgenoot de gemeente Zaandam eemge antiquiteiten, betrekking hebbende op Zaandam ten geschenke aangeboden. Daar die voorwerpen inderdaad eene interes sante versiering aan de raadzaal zullen kunnen geven, hebben B. en W. den gemeenteraad voor gesteld, deze dankbaar te aanvaarden, onder waar- deering der door den overledene jegens deze gemeente getoonde goede gezindheid en onder dankbetuiging aan mevr. de wed. Westerwoudt. Staatscommissie voor gemeentefinanciën. De staatscommissie voor de gemeentefinanciën hield Donderdag haar eindzitting, waarin het rapport geteekend werd. Te dier gelegenheid bood Woensdag de voor zitter der staatscommissie, mr. Van Nierop, aan zyn medeleden een luisterrijk diner aan in het restaurant »De Twee Steden". t

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1907 | | pagina 1