Dagblad voor Schiedam en Omstreken. Kerstmis. 30ste Jaargang. Dinsdag 24 December 1907 No. 8994. EERSTE BLAD. Nieuw) aarswenschen Nieuwjaarswenschen Buiteniandsch Nieuws. Verspreide berichten. Binnenland. ABONNEMENTSPRIJS) Dit blad verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen, en kost voor Schiedam per 3 maanden ƒ1.35, per maand 45 cent en per week 10 cent. Franco per post door geheel Nederland ƒ2.— per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons BureauBoter- straat 50 en by alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. BureauBOTERSTRAAT 50. PRIJS DER ADVERTENTIëNs Van 1—6 regels ƒ0.92 met inbegrip van bewijsnummer. Elke regel daarboven 15 cent. Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Ingezonden mededeelingen 25 cent per regel. Voor herhaaldelijk adverteeren worden uiterst lyke overeenkomsten aangegaan. bil- Telefoonnummer 85. Postbus no. 39. Wegens het Hoogfeest van KERSTMIS zal de NIEUWE SCHIEDAMSCHE COU RANT, Dagblad voor Schiedam en Omstre ken, Woensdag-en Donderdag-a vond niet verschijnen. In ons blad van Dinsdag 31 December kunnen, evenals vorige jaren, worden geplaatst. De prijs per annonce van hoogstens 6 regels bedraagt 50 cents. Deze advertentiën kunnen van at heden aan ons bureau worden bezorgd. Bethelems Heiland. Ik wil den dood des zondaars niet, spreekt God de Heer Indien gij, o mensch, eens door het gerecht zoudt worden uitgeleid ter executie, en gij hoordet u door uwen koning geggei), dat hij u gratie schonk, o hoezeer zoudt'gij u reeds verheugen - in ?s kqmogs gQedr beid! Doch ia<U§a vwst het recht kan eenmaal met veranaeru women, maar om u toch te sparen, zal ik, ik, uw koning, voor u in den dood gaan, en u daai- mêe inlijven bij de koninklijke familie, ja, u doen deelen tevens in al haar bezit, vooiwaai gij zoudet uw leven te kort achten om de ede 1- moedigheid van dien koning te bezingen. De kleene Koning Jesus nu kwam in Bethe- lem om zóó voor ons, voor u, o lezeis, en vooi mij, te doen, Ons wachtte de eeuwige brand stapel of ondergang. De Heiland is gekomen om voor ons te worden gekiuisigd, en ons zoo tot koningskinderen te maken van den hemel- schen Vader en erfgenamen van dat wondere Koningrijk hierboven, waar alles juicht „m de amethysten zalen", waar alle brave dierbaren worden teruggezien, waar alle tranen woiden afgedroogd, en waar de lichtende zon der glone voor niemand ondergaat in alle eeuwen ei eeuwen 1 O, wonder der liefde in Bethelem ./De Hemelvader had den mensch, oorspronkelijk, reeds geschapen voor het geluk, toen Hij hem plaatste in het Paradijs der genoeglijkheden en met dien mensch Zelf sprak, zooals een vriend spreekt met zijn vriend. De mensch echter tiad alle die liefdedaden en alle liefdeplannen Gods zóó met voeten dat van het geluk geen sprake meer zijn kon. Doch, omdat Gods liefde en barmhartigheid verre uitstaat boven 's menschen ergste boosheid, en omdat het Gode met Waar dig was, Zijn werk in heel het menschelijk geslacht te zien ondergaan, nam de Tweede Persoon der Heilige Brieenheid 's menschen zaak wederom als de zijne op, en waar de zonde overvloedig was geweest, zoude de genade nog overvloediger zijn, want voortaan zoude de vriendschap Gods niet voor éénen keer aan den den mensch worden geschonken als eerst aan Adam, maar zelfs voor den hervallenden mensch, zoude, bij waarachtig berouw, zelfs meermalen herstel der eerste liefde Gods worden aange boden. En zóó straalt Gij reeds heerlijk in uwe kribbe, O, groote Zon der onomvattelijke Liefde! Diegene doet u de smartelijkste godslastering aan, welke zeggen zoude, dat er voor hem mis schien geen barmhartigheid meer wezen zal by U. Gij strekt nu reeds Uwe kleine armen uit de armoedige windselen, om heel der wereld dat heilig en diepzinnig woord, uit de psalmen van uw vromen stamvader David toe te loepen Bij den Heer is barmhartigheid, bij Hem is overvloedige verlossing O, wonder der liefde in Bethelem l Zelfs ha de herhaalde belofte der aanstaande verzoe ning, door God, bij monde van talrijke heilige profeten, aan den mensch gedaan, bleef God vreemd aan den mensch. Bij de Joden Van het Oud-Verbond stond het vast. dat, als een sterveling God hier op aarde zoude aan schouwen, het aardsch leven van dien sterve ling, door dat aanschouwen, zoude eindigen. Toen dan de tweede Persoon der Allerheiligste Drieëen- heid uitgaan zoude tot 's menschen verlossing, wilde Hij den mensch zóó nabijkomen in een zachtmoedig vertoon, dat alle schrik van den mensch voor Zijn God en Zaligmaker zoude verdwijnen, en dat de mensch tevens daardoor de hoogere liefde voor de dingen ge makkelijker tot zijn heil zoude aanvadrden se dert hij den Onzichtbaren God na Diens mensch- wording, in zichtbare menschengestalte had mogen zien. Zöo schiep dan de Tweede Per soon der Heilige Drieëenheid, bij onze Verlossing, zich geen schepsel van hoogen rang om daaraan Zijn Goddelijke natuur te verbinden, zoo ging Hij zelfs de zalige geesten van.de Engelenkoren voorbij, en Hij nam - zoo zegt Sint Paulus - het geslacht aan van AbrahamHij heeft," zoo jubelt dezer dagen het Credo der Katho lieke Kerk in bijzondere devotie. - Hij heeft het vleesch aangenomen. uit de Allerheiligste Maagd Maria, en Hij is mensch geworden. Een arm, een pasgeboren mensch, ja Een kind verkleumd van koude in den winternacht I Een telg van Abraham in schijn, met Abrahams na geslacht gelijk in volks ver valEen voedster kind van Joseph, Dat dertig jaren werken kwam Een Zoon van koning David naar het vleesch, en daarom ter dood gezocht door den tiran He- rqdes I Een slachtoffer, een L^m Gods voorZijpe njèdemenscljen, (jje iptergeen §teep zqude pezit- ten om het vermoeide hoofd te doen rnaten. Die allerlei verdriet naar ziel en lichaam va n y.ijno me- demenschen kwam ondergaan, om ten slotte door die medemenschen, als een boosdoener door hunnen hoogepriester zeiven te worden losge laten, en aan een heiden te worden overgeleverd, zoodat Hij als een monster van boosheid, van oproerzucht en volks verleiding met roeden ge- geeseld, en met nagelen aan een kruishout zou de geklonken worden, te midden van twee moordenaren En dan nog dat vreeselijke merkteeken der- zonde 1 Steeds zoude voortaan de Oneindig- Heilige, Hij Die in Zijn Engelen vlekken vond. Die de zonde haat en haten moet met een eeuwigen haat, onder de menschen, als mensch, dus in ui terlij ken schijn, als een zondaar bestaan, Hij zoude, bij de Besnijdenis over acht dagen, het bloedig merkteeken van Abrahams volk in zich opnemen, als wachtte ook Hij op den grooten Nakomeling uit Abrahams zaad, in Wien alle geslachten der aarde, naar Gods belofte, zouden gezegend worden; Hij zoude Zich, later, ook ter opdracht naar den Tempel laten dragen als moest ook Hij Gode nog worden toegewijd Hij zoude later getrouw op ieder Paaschfeest, te Jeruzalem, het Paaschlam eten der oude Wet, ter gedachtenis der Verlossing van de Joodsche vaderen uit Egypte, en ter afbeelding van de groote Verlossing aller volken uit Sa tans tyranny. En als Hij dan, in de laatste jaren Zijns levens, aan den Jordaan voor het oog der menigte komt verschijnen, opdat Zijn voorlooper Joannes Hem aan de toegestroomde stammen met den vinger zoude aanwijzen, zie, dan gaan de Hemelen wel open boven het hoofd van dien Godmensch, dan getuigt wel de hemelsche Vader: „Deze is Mijn welbeminde Zoon", en dan komt de H. Geest wel zichtbaar nederdalen maar, niettegenstaande al het tegen streven van Joannes, eischt en ontvangt de Heilige der Heilige daar het Doopsel van boet vaardigheid, want zoo sprak Hij tot dien reinen Joannes: Zóó behoort hetdat Wij alle ge rechtigheid vervullenbepaald die van het boe ten over zonden van anderen, en ook het eeren van iederen Godsgezant in diens prediking, al kon die prediking, uiteraard, den Godmensch niet vermanen. En zoo onzen Heiland reeds in Bethelem er kennend, worden wij als overstelpt met de les sen van ootmoed en van de hoogste naasten liefde, welke heel zijn leven gaan vervullen. Voor anderen alles prijs te geven, glorie, rijk dom en vreugde, aan anderen verongelijking vergeven en hun kwaad jegens ons met goed te vergelden, tot heil van anderen zelfs als zon daar door te gaan, het wordt ons alles immers reeds geleerd in Bethelem, Wel hem, die dit alles by Jesus' kribbe begrijpt! Wel hem, die de viering van het Kerstfeest niet alleen stel len zal in zoete gemoedsontroering, maar veel meer in heldhaftige navolging! Hoe slechter de tijden zijn, en hoe treuriger onze wereld, des te inniger wórde onze eenheid met den Koning der offerende liefde in Zijn stal te Bethelem, opdat wij Zijn verlossingswerk helpen voortzet ten op aarde P. M. BOTS, r.k. pr. Leiden. RUSLAND, Een telegram uit St.. Petersburg meldt, dat het proces Stössel e.a. inzake de overgave van Port- Arthur is onderbroken, tengevolge van de vermis sing van verscheidene gewichtige documenten, die in het bezit waren van generaal Smyrnofï. Men weet niet of zy zijn zoek geraakt dan wel gestolen zyn. DUITSCHLAND. De »Vossische Zeitung" wyst in een artikel op de wending in de publieke opinie in zake het veel besproken proces-Harden. De stemming is gedrukt. Graal Moltke kan als hij wil, elk oogenblik het mooiste eerherstel krjjgen. Het schijnt bjjna alsof het Harden gaat als den Bi.Vowbslée iiger Brandt, die het aanzien moest, dat de epne getuige na den andere hem in den steek liet. Het blad bericht nog dat Eulenhnrcru~- Een telegram uit Iquique, by het departement van Buitenl. Zaken te Washington ontvangen, meldt, dat de troebelen veel ernstiger zyn dan aanvankelijk werd gemeld. 200 stakers zyn ge dood. De troepen maakten by den aanval gebruik van'mitrailleuses. Negenhonderd Chineesche soldaten, die hun soldy niet hadden gekregen, zyn te Blagovestchenk (Mantsjoerye) in opstand gekomen en hebben de stad beschoten. 1500 man van de geregelde Chineesche soldaten hebben de opstandelingen aangevallen. Het ernstige gevecht had tot resultaat, dat de opstandelingen het onderspit moesten delven. Ter gelegenheid van het leest van koningin Victoria-Ena heelt koning Alfonso gister gratie verleend aan vier ter dood veroordeelde misdadigers en 31 andere veroordeelden, waaronder een, die wegens majesteitsschennis, en een wegens die, pers delict, in de gevangenis zat. Gister is te Barcelona in een trein een bom gevonden. Toen men de bom naar het politie bureau in de Phiiippus Neriusstraat wilde bren gen, sprong zy. Twee personen werden gewond. Tot nuntius te Brussel is benoemd mgr. Tacchi, apostolisch degelaat te Konstantinopel, vroeger bisschop van Citta delia Pieve, een klein I bisdom in de buurt van Rome. I Volgens berichten in verschillende bladen is te Brussel bericht ontvangen dat Edward Joris den en Bernstein een klacht zal indienen wegens do Dt>i—j:a:_aoo hy jio WoWandelinsr van de zaak voor de schepenrechtbank tegen hem geuit. ITALIë. Naar luid van een bericht uit Rome aan de »Petite Republique," heeft prins Albert van Monaco de uitnoodiging van koning Victor Em manuel, om hem een bezoek te brengen, aange nomen. Het Vaticaan heeft thans een protest geformu leerd, overeenkomend met het document uitge vaardigd bij het bezoek van president, Loubet aan het Quirinaal. TURKIJE. De nGaulois" verneemt uit Konstantinopel, dat de koning van Italië voornemens is in het begin van 1908 een bezoek aan den Sultan te brengen. PERZIë. Het nieuwbenoemde kabinet is door de Nationale Vergadering aanvaard. Men vermoedt, dat het mi nisterie den Sjah zekere eischen zal stellen aan gaande de verwijdering van troepen en aangaande de wet op de erfopvolging. Indien de Sjah deze eischen niet zal inwilligen, vreest men nieuwe verwikkelingen. Het bericht, dat de provincie Aserbeidsjan den Sjah voor afgezet heeft verklaard, heeft te Teheran groote ontsteltenis verwekt. Ernstiger is een later bericht, dat de Nationale Vergadering het ontslag van het kabinet en de afzetting van den Sjah zal eischen, indien de troe penmacht, die het Parlementsgebouw omsingelt, niet wordt teruggeroepen. De jonge kroonprins zou dan onder een regent schap tot Sjah worden uitgeroepen. Men ziet, de toestand is nog in geenendeele verbeterd. Integendeel zou een dergelyke stap van de Nationale Vergadering nog grooter verwarring ten gevolge hebben. g.ii.nc inygu m Antwerpen is gisteravond een tele gram ontvangen waarin stond: »Grace part de- main Edouard Joris". Het benent werd nog niet officieel bevestigd. 't Engelsche ministerie van Buitenlandsche Zaken zal binnenkort een witboek publiceeren met de rapporten der verschillende Britsche con sulaire agenten over den Congo. Uit Barcelona wordt bericht, dat een trein, komende van San Andres, met een trein uit Fran krijk in botsing is gekomen. Een politieagent werd gedood en vjjf reizigers gekwetst. Te Bocca is van een in aanbouw zynd huis een muur ingestort. Vijl werklieden werden ver pletterd. Offlcieele berichten. Bjj K. B. zyn benoemd tot ridder in de orde van Oranje-NassauW. Moelker, voorzitter der Toolsche visschersvereeniging, te Tholen, en A. A. E. C. Voeten, secretaris der gemeente Philip pine; en is de aan voormelde orde verbonden eere-medaille, in zilver, toegekend aan D. Verschuure, secretaris der visschersvereeni- ging te Yerseke en N. RamelooKusse, mossel baas te Philippine. By K. B. is benoemd tot ridder in de orde van Oranje-Nassau C. P. J. Stam, procuratiehouder by J. Duyvis styfselfabrikant, te Koog aan de Zaan. De crisis. In de gister gehouden vergadering van den Ministerraad is nog geen definitieve beslissing ge nomen. CHILI. Berichten te Hamburg ontvangen, zeggen, dat een oproerige beweging zich vrijwel meester heelt gemaakt van de provincies. Antofagasta en Tara- paca. De opstandelingen hebben de spoorweglij nen veroverd. Ongeveer 8000 hunner zij opweg naar de havenstad Tarahaca in Inquique om den uit voer van waren aldaar met geweld te beletten. De regeering van Chili heeft oorlogsschepen af gezonden, Ook verwacht men, dat spoedig een Duitsch en een Eogelsch oorlogsschip voor de ha ven zal verschijnen. De oorzaak van het oproer zoekt men in de algemeene malaise; tengevolge waarvan drie koper mijnen in de provincie Atacoma het bedrijf moes ten staken. Dat leidde tot een oproerige beweging onder de arbeiders, die zich ook uitbreidde over de beide bovengenoemde provincies. Onthulling' van het standbeeld van Frederik Hendrik. Het standbeeld van den Stadhouder Frederik Hendrik, door den Duitschea Keizer aan onze Koningin ten geschenk gegeven, is gister-voormid dag op het voorplein van het Huis ten Bosch te 's-Gravenhage onthuld. De onthulling ging met eenige plechtigheid gepaard. Langs den voorgevel van het paleis was opgesteld een eerewacht in groot tenue van het regiment Grenadiers en Jagers met muziek van de Kon. Mil. Kapel. Onder de aanwezigen bevonden zich, naast de groot-officieren van Hr. Ms. Huis en het gevolg van vorstelijke personen, luitenant-generaal van Ermel Scherer, de kolonel-commandant van het regiment Grenadiers en Jagers baron van Voorst, tot Voorst, alsmede de minister van Buitenlandsche Zaken jhr. van Tets van Goudriaan. Klokslag II uur reed H. M. de Koningin met Prins Hendrik het plein op, weldra gevolgd door rtHrtliA I-—- -vfAvu u41"

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1907 | | pagina 1