tads- en iïewesteijjk iNieuw». H. M. de Koningin-Moeder. De vorstelijke perso nen werden door het Wilhelmus begroet. Nadat de vorstelijke personen hadden plaats genomen, droeg de Duitsche gezant, de heer von Schlözer in opdracht van zijn Souverein het stand beeld aan H. M. over. De Koningin richtte zich onmiddellijk tot den gezant en hield in de moedertaal de volgende toespraak sik verzoek Uwe Excellentie bij Z. M. den Keizer de tolk te willen zijn van Mijne diepge voelde dankbaarheid voor dit zoo vorstelijk en zooveel beteekenend geschenk Mjj door Uwe tusschenkomst aangeboden. Ik geef U de verzekering dat Ik de gevoelens, die Z. M. geleid hebben tot het schenken van dit standbeeld van onzen gemeenschappelijken voor vader, hoogelijk waardeer. Dit standbeeld zal een kostbaar pand zjjn van de vriendschap van Uwen Doorluchtigen Souve rein voor Mjj en Mijn Volk." Na dit antwoord begaf Koningin Wilhelmina zich naar een op korten afstand van Haar geplaatst salontafeltje, waarop H. M. door het trekken aan een koord het kleed, dat het gedenkteeken omhulde, deed vallen, zoodat het beeld thans voor iedereen zichtbaar werd. De Duitsche gezant legde daarna uit naam des Keizers een lauwerkrans aan den voet van het standbeeld. H. M. bezag daarna het gedenkstuk. Het beeld van Frederik Hendrik verrijst op een hardstfeenen piëdestal in krijgsmanskleedjj met den veldheer staf in de eene hand en met de andere aan het gevest van het zwaard, en het oog. Het is gego ten uit metaal, dat een lichtgroene weerschijn afwerpt. De voorzijde van het voetstuk vertoont zich een gedenkplaat, waarop in gulden letteren een opschrift ter herinnering aan den geschied kundigen persoon, wien dit monument wordt gewijd. Het gezicht van het standbeeld is gericht naar de zijde van den Leidscben straatweg. Nadat H, M. de eerewacht had geïnspecteerd reden de vorsteljj&e personen wederom naar de stad terug. Afscheid uuitsehe gezant. Men meldt uit 's-Gravenhage, 23 Dec.: De ondubbelzinnige sympathie, welke de naar München verplaatste Duitsche gezant bij ons Hof, de heer C. Von Schloezer, en zijne beminnelijke gade, tijdens hun vijf-jarig verblijf in de residentie in zeer breeden kring hebben weten te verwerven, spiegelde zich hedenmiddag af in het staatsspoor- station, toen Zijne Excellentie en mevrouw te 4 uur voorgoed deze stad verlieten, om, na eenig loeven in Dresden en Berlijn, naar Beyerens hoofd stad te vertrekken. De minister van Buitenlandsche Zaken, de voor zitter der Tweede Kamer, en een onnoemlijk aan tal andere autoriteiten, leden van het korps di plomatique, leden van de beide Hofhoudingen, dames en heeren uit de kringen der Duitsche kolonie, bestuurs- en andere leden van de Duitsche viootvereeniging, te 's-Gravenhage, dames en hee ren uit de uitgaande kringen der hofstad, het voltallige personeel der Duitsche legatie, enz., enz,, verdrongen zich, eerst in de wachtzaal, daarna op het perron, om de vertrekkenden, ten einde op de meest hartelijke wijze afscheid te nemen van 't vriendelijke echtpaar, dat uit deze stad zooveel oprechte, vriendelijke gevoelens me- deneemt en onuitwischbare herinneringen achter laat. Nooit zag men bij het vertrek van een diplomaat zulk een belangstellend uitgeleide. Mevrouw von Schloezer kon het aantal bloem stukken, dat haar bij deze gelegenheid werd aan geboden, niet torschen; het vulde voor een groot deel de spoorwegcoupé. Zichtbaar aangedaan, namen de gezant en me vrouw afscheid van allen. Eenige uren voor het vertrek van den trein had een deputatie uit de Deutscher Flottenverein en de Duitsche kolonie den aftredenden gezant, in het gebouw der legatie, een kunstvol bewerkt eere-adres aangeboden. Zooals reeds vroeger is. gemeld, heeft II. M. de Koningin den gezant heden te 12 uur nog ln afscheidsaudiëntie ontvangen. H. M. heeft den heer Von Schloezer het Groot kruis van de Oranje Nassau-orde verleend. Staatscommissie Gemcenteflnanciën. Wij meldden reeds, dat het rapport der Staats commissie adviseert tot een wijziging der gemeen tewet ten aanzien eener verruiming van het ge meentelijk belastinggebied. Met name worden, naar de »N. R. Ct." meldt, aangeduid een belasting op de naamlooze vennoot schappen, uitbreiding der belasting op de ge bouwde en ongebouwde eigendommen, de heffing eener zakelijke gemeentelijke bedrijfsbelasting in den geest van het tegenwoordige straatgeld, en tevens worden voorgesteld de overdracht op het Rijk of Rijk en provineie der kosten voor krank zinnigenverpleging en een uitkeering aan de ge meenten ten opzichte der traktementen van bur gemeesters en secretarissen. Aan het rapport zijn toegevoegd een aantal afzonderlijke no'as. o.a. door de heeren Treub en Km. i ''effeim nf-o,md. onder te stellen regelen aan de 'e siellen regelen, aan de gemeenten van de personeele en grondbelasting; door den heer v. Nierop tot verhooging der rjjksuitkeering door de heeren Heemskerk en Pollema tot wijziging dier uitkeering, maar naar een stelsel van ingrij penden aard en met inachtneming van den nood- stand in de gemeenten. Voorts zijn nota's ingediend door de heeren Pollema en Sickenga betreffende de armenzorg in Friesland en door de heeren Van Nispen tot Seve- naer en Van Dedem. Dr. P. Hiddingh. -j- Te Assen is op 51-jarigen leeftijd overleden dr. P. Hiddingh, lid van den Raad en lid der Staats commissie voor den landbouw. De Middenstand in 1907. Vanwege de afdeeling Handel van het Dep. van Landbouw, Nijverheid en Handel, werd tot den voorzitter van den Middenstandsbond het verzoek gericht, door den Bond te doen bewerken een overzicht van den toestand van de grossierderjj en het winkelbedrijf gedurende 1907, zoo meldt het orgaan van den Bond. Het voornemen bestaat om in het begin van 1908 door de bovengenoemde afdeeling Handed en verslag het licht te doen zien omtrent den toe stand van handel, nijverheid enz. in Nederland gedurende 1907. Behangers en Stoffeerders. Te Utrecht is Zondag een congres gehouden van den Behangers- en Stoffeerdersbond, waarin o. a. een motie werd aangenomen, uitsprekend de wenschelijkheid van vereeniging met den Meubel- makersbond. Gisteren werd het congres gevolgd. De bond telt 14 afdeelingen met 500 leden. Accijnsgoederen. Het Stbl' no. 329 bevat een Kon Besl. van den lOden dezer, tot aanvulling van het Kon. Besl. van 18 Februari 1905 (Stbl. no. 78), houdende nadere bepalingen omtrent het vervoer en de nederlagen van accijnsgoederen in het terrein van toezicht langs de grenzen. De burgemeester van Ambt-Almelo. Men meldt uit Almelo aau de »Tei." Naar aanleiding der in de raadszitting van j.l. Dinsdag aangenomen motie, laat het zich aanzien, dat, indien de burgemeester niet vooraf zijne excuses heeft aangeboden, geen der Raadsleden zich eene benoeming tot wethouder zal laten welgevallen. Hel heeft de aandacht getrokken, dat het Twentsch Vofksblad (hoofdredacteur mr. G. J. Sybrandy) in zyn nummer van gisteren geen melding maakt van de door den Raad aan genomen motie. Tragisch ongeluk. In den winkel van den slager Lensveld, aan de Hoofdstraat no. 209, kwamen gister-avond, om a uur de 32-iaricre brandersknecht J. C. Vol, wo- nende in de Visschersstraat, met zijn zwager om een stuk worst te koopen. Op hun herhaald geroep te helpen. Zij dachten dat de baas misschien in zijn slachtplaats, gelegen in een gang naast den winkel, zou zijn. Zij begaven zich toen daarheen. In de slachtplaats had men intusschen gemeend, dat er volk jn den winkel was. „Toe, jö", zei baas Lensveld tot zijn knecht, „ga eens kijken of er volk is". De knecht, de 17-jarige D. H. van Houten, wonende Hoofdstraat, ging daarop tip een drafje naar den winkel, een vlijmscherp sla gersmes voorzich uit in de hand houdend. Onge lukkiger wijze liep hij in het donkere gangetje tegen Vol op, waardoor het mes, dat hij in de hand hield, in diens (Vol's) linker lies drong. Aan vankelijk liet de bekomen wonde zich niet ern stig aanzien. Doch toen V. in de slachtplaats kwam, zakte hij plotseling neer. Men haalde ter stond dr. Ris, die den man verïond en op wiens advies hij per brancard naar de echtelijke woning werd gebracht. Toen Vol thuis te bed was gelegd, werd zijn toestand aanmerkelijk ernstiger, zoodat het raad zaam werd geacht hem naar het Ziekenhuis over te brengen. Helaas, hebben alle pogingen, die daar aan gewend zijn om hem jn het leven te behouden, gefaald I Vol overleed vannacht reeds om IV2 uur. Zijn vrouw, die met 5 jeugdige kinderen ach terblijft, gaat diep gebukt onder dit smartelijk verlies. De geheele bevolking op het Hoofd is onder den indruk van het noodlottig ongeluk en is vol mede lijden over het beklagenswaardig gezin, dat zich zoo plotseling zijn zorgzamen kostwinner ziet ont nomen. Arbeidsovereenkomst. De aangekondigde vergadering van de Schie- damsche Patroonsvereeniging, waarin een lezing over de wet op de Arbeidersovereenkomst zou worden gehouden, werd gister-avond in het „Volks huis" alhier gehouden. De voorzitter der Patroonsvereeniging, de heer Th. van Dijk, leidde daartoe met enkele woorden bij de vergadexing in den heer mr. J. L. I. Vlaanderen, secretaris van het departement der maatschappij van Nijverheid te Haarlem, die ze ker eene specialiteit op dit gebied mocht geacht worden. De heer mr. Vlaanderen, daarna zijne rede aan vangend, schetste eerst jn hoofdzaak de wet op de Arbeidsovereenkomst als een wet regelende de verhouding tusschen werkgever en werknemer, een wet dus waarin sprake is van patroon en werkman, van bepaalden arbeid en van een zeker loon. De bepaling dus wie arbeider en patroon zijn, welke arbeid verricht wordt en wat onder loon verstaan wordt, moet in deze wet omschre ven zijn. Arbeidsovereenkomsten op een derge lijke wet gegrond, kunnen worden aangegaan tus schen verschillende personen, behalve de gehuwde vrouw, die de toestemming van haar man be hoeft, tenzij, zij koopvrouw is, en van minderjari gen, die de bewilliging van hun vader of voogd noodig hebben. De vraag, op welke wijze die overeenkomstig moeten worden aangegaan, mondeling of schrif telijk, kon spr. aanstonds in dien zin beantwoor den, dat 't wenschelijk is, ze schriftelijk aan te gaan; de kosten behoeven niet af te schrikken, allerminst den werkman, daar de wet ze ten laste van den patroon brengt. De arbeid moet in die overeenkomsten uitdruk kelijk omschreven worden; want niet bedongen arbeid is voor het contract niet geldig. Daarom is 't gewenscht de omschrijving iets ruim te nemen en bijv. toe te voegen: en alle verdere werkzaamheden, die hem door den patroon zullen worden opgedragen. Inzake het loon bevat de wet tal van bepa lingen. Over het geheel zijn dat de algemeen geldende regelen, maar toch met enkele opmerke lijke uitzonderingen. Zoo bepaalt de wet, dat de werkman, wanneer hij geen arbeid verricht toch recht op loon heeft in de volgende gevallen: lo. wanneer hij tengevolge van een ongeval niet in regeling of op andere wijze daarin reeds is voor zien, Zoo is de patroon, wanneer de Ongevallen wet hem 70 0/0 van zijn loon verzekert, verplicht de resteerende 30 0/0 aan te vullen zoolang de tijd der arbeidovereenkomst duurt; 2o. in geval van ziekte; daarvoor geldende zelfde bepalingen en wordt dus afgetrokken wat bijv. de werknemer uft ziekenfonds geniet; 3o. wanneer bijzondere dringende omstandigheden verplichten niet te ar beiden, zoo bijv. bij de bevalling der vrouw, wan neer iemand uit het huisgezin moet begraven worden; als wettelijke redenen verplichten, bijv. de gang naar de stembus; jn al deze gevallen heeft de werkman recht op loon. Alleen kan de patroon bij overeenkomst een uitzondering op dien regel maken, maar dit moet dan bepaald bij. schrif telijk contract geschieden. In dit verband wordt ook omschreven, waaruit het loon bestaan kan; 't kan bestaan in geld, maar ook wel jn andere dingen. Beslist heeft de wet uitgesloten, dat dit zouden kunnen zijn alco hol of alcoholhoudende dranken en de gedwongen winkelnering is daarbij volstrekt geweerd, maar overigens heeft de wet ruime bepalingen: loon kan ook zijn gedeeltelijk in voedsel Ier plaatse van den arbeid versterktkleeren, die de werkman bij het werk moet dragen; bepaalde hoeveelheden de eerste levensbehoeften behoorend bijv. brood; gedeelte van de (stof die verwerkt wordt, bijv. loon aan breisters; vrije woning of gebruik van lokalenstalling voor een beestgebruik van werk tuigen, die de werkman bij zijn arbeid noodig heeft; onderricht dat, vooral aan den jeugdigen arbeider wordt verstrekt; al deze zaken kunnen door het begrip loon omvat worden. Op het in andere zaken dan hier genoemd betalen van loon heeft de wet boete gesteld, die echter niet meer dan een derde van het bedon gen loon mag bedragen. Ook is verordend, dat het loon, zelfs al is 't in vreemd geld vastge steld, in Hollandsch geld moet betaald worden; alleen voor enkele grensplaatsen met name ge noemd, is hierop eene uitzondering gemaakt. Evenzoo zijn bepalingen gemaakt omtrent tijds- of stukloon en is vastgesteld, dat het loon op een bepaalden tijd niet op een willekeurig tijd stip moet betaald worden; voor hen, die min der dan 14 loon per week verdienen, is bepaald, dat het loon na hoogstens 14 daag moet betaald worden; voor hen die meer loon genieten, is eene groote speling toegestaan. Ook is de loonsbetaling aan een bepaalden dag gebonden, als dat op Za terdag is, dan kan er respijt zjn tot Dinsdag, maar moet er |dan 5 °/o bijbetaald worden en zoo stijgt de boete voor te late betaling na de eerste vier dagen telkens in percentage. Voor het geval het geheele loon nog niet kan betaald worden, omdat dat eerst na afloop van het werk bekend wordt, heeft de wet een zeker percentage bepaald. Wanneer eindigt een arbeidsovereenkomst? Voor zoover dit niet uit de overeenkomst blijkt en ze dus voor onbepaalden tjd is aangegaan, gelden daarvoor zoodanige termen als het plaat- seljk gebruik aangeeft of, zoo er geen gebruik is, als het gebruik van de meest nabij gelegen plaats of de meest overeenkomende arbeid be paalt. Een opzeggingstermijn van zes weken zal veelal geldig zijn, maar best is, die termijn in het contract vast te stellen. Wanneer de werkman overlijdt, is het contract niet alleen feitelijk, maar ook rechtens ontbonden, maar met den werkgever is dit niet het geval: wanneer de patroon over lijdt, zijn de erfgenamen wettelijk verplicht de overeenkomst na te komen en voor den tijd daar van den werkman zijn loon uit te betalen, tenzij Inj schriftelijke overeenkomst anders bepaald is. Wat de arbeidsovereenkomst betreft, zitjn er ook „dwingende redenen," die zoowel den pa troon als den werkman het recht geven de over eenkomst te doen eindigen. Zoo kan de patroon het werk doen eindigen, wanneer de werkman der wederpartij nadeel toebrengt, de overeenkomst niet deugdelijk naleeft of niet bekwaam is voor het werk waarvoor hij is aangenomen, wanneer hij zich aan diefstal schuldig maakt of anderszins handelt in strijd met de wet of de goede zeden, zich zelf of anderen opzettelijk lichamelijk nadeel toebrengt; in al dergelijke gevallen bij twijfel ter beoordeeling van den kantonrechter kan de patroon de arbeidsovereenkomst doen eindi gen. Wederkeerig kan de werkman den patroon gedaan geven, wanneer de patroon het loon niet op tijd voldoet of op andere wijze zijne verplich tingen tegenover den in- of uitwonenden arbei der niet nakomt. Als een waarborg; dat de werkman zijne verplich tingen tegenover den patroon voldoet, is bij deze wet ingevoerd het staangeld, dat in enkele vakken, o.a. hij de bootwerkers, reeds bestaat. Maar de wet heeft de bevoegdheid van den patroon tot heffing van dit staangeld vastgesteld. Zoo is be paald, dat 't nooit meer mag bedragen dan Vxo per looftsbetaling en dat 't beperkt is tot een maximum van 12 maal het dagloon. De patroon is ook gehouden, binnen drie in een Spaar bank ten name van de werklieden dit staangeld te beleggen, waarop hij eventueele schade mag verhalen, 1 Verder werd nog door inl. besproken het col lectief arbeidscontract, dat door vereenigen van patroons met vereenigingen van werklieden kan gesloten worden, zooals bijv. de Juweliersbond met den Diamantbewerkersbond te Amsterdam er een heeft gesloten. Van die overeenkomst wordt wel de werknemer bij niet naleven der over eenkomst ontslagen, maar de werkgever nietniet de patroon, maar de patroonsvereeniging die de overeenkomst sloot, kan die ontbonden zien. liet sluiten van een collectief arbeidscontract, dat in vele gevallen wenschelijk is, moet dus op goette gronden geschieden; de bepalingen van zoo'n con tract behooren wel overwogen en goed gesteld te worden. Ten slotte bevat de wet-nog bepalingen op. het getuigschrift. Dat getuigschrift mag niets be vatten wat ten nadeele van den werkman is, tenzij uitdrukkelijk dit recht is voorbehouden. De patroon, die gehouden is 't te geven, mag daarin dus veelal niet de redenen van het ontslag geven vermelden, maar kan zich die bevoegdheid bij schriftelijke overeenkomst voorbehouden. Om trent den duur der arbeidsovereenkomst is nog bepaald, dat zij niet voor onbepaalden tijd kan gesloten worden, maar tot hoogstens vjjf jaar is beperkt. Hiermede meende spr., voor zoover zijn ge hoor betrof, de voornaamste bepalingen van de wet op de (arbeidsovereenkomst uiteengezet te hebben, zich tot verdere inlichtingen gaarne be reid verklarend. Van de gelegenheid tot het stellen van vra gen, daarna door den voorzitter gegeven, werd nng Hoor velen gebruik gemaakt. De vragen wer den door den inleider duidelijk en ter voldoening van hen, die ze gesteld hadden, telkens beant woord. Nog werd door inl. tengevolge van eene bespre king aan de bestuurstafel uiteengezet, dat ook dienstboden wel degelijk onder deze wet vallen. De wet bevat ten deze eenige van de nu bestaande gewoonten afwijkende regelen. Zoo is bepaald, dat bij dienstaanbieding niet alleen de moeder, maai' ook de vader moet medekomen, dat de werk- gevende partij ook loon moet betalen voor den duur eener ziekte en voor geneeskundige behande ling zorgen moet, tenzij uit anderen hoofde daarin is voorzien. De vergadering werd daarna door den voor zitter, met een dankwoord aan den spreker en onder dank voor de trouwe opkomst, gesloten. Alex Benner. Zooals reeds uit de herhaalde aankondigingen bleek, zal de welbekende firma Benner, te begin nen Donderdag-avond aanst. een reeks voorstel lingen met haar bioscope in de Officieren-Vereeni- ging alhier geven. De voorstellingen van den heer Benner worden overal met het grootste genoegen bijgewoond. Zij geven ongetwijfeld het beste wat op dit gebied te verkrijgen is. De beelden zijn prachtig. Van trillingen is daarbij geen sprake en van de nog hinderlijker flikkeringen wordt niet het geringste bemerkt. De heer Benner brengt zelf zijn pro jecties op het doek en heeft daarin als perfect ontwikkeld technicus de hoogste volkomenheid bereikt. In den heer Hardlooper heeft hij buiten dien een uitnemend explicateur gevonden. In het reuzenpracht-program munten vooral uit de grand opera Faust en andere geheel nieuwe voorstel lingen, wijl de heer Benner geen reeds bekende beelden opnieuw vertoont. Bljjft de talentvolle ondernemer er zich op toeleggen een zeer verscheiden publiek zonder aanstoot te voldoen, zooals hij verzekert, dan zal hem zeker ook hier de gunst van het publiek in ruime mate verzekerd zijn. Moge dit reeds Donderdag aanst. blijken I Zangvereeniging „St. Cecilia." Door de geplaatste advertentiën is reeds ge bleken, dat „St. Cecilia", der bekende traditie getrouw, ook ditmaal weer in den Kersttijd eene soirée amusante geeft. Donderdag aanst., tweede Kerstdag, zal zij in de Bondsgehoorzaal o.m. opvoeren „De Wonder dokter", de comische operette van H. Kipper, die alom waar ze werd opgevoerd, zulk een uit bundig Sflseeg haxh Wijl jlejze gpj®éa ysm igdefees u „vnllr" Wam ookioi aiaoxjacUaü. op(iag6Il OIU lien staat is to Wörken, toiuzij, door ocxxc wettelijke Tftn rlp vnnrthrpndealen ran hpf HpH.rgf. mitc E/rji tot

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1907 | | pagina 2