Dagblad voor Schiedam en 30ste Jaargang. Dinsdag 24 December 1907. ISo. 8994. TWEEDE BLAD. NATIONALE MILITIE. Officieele berichten. Kennisgeving. Kennisgeving. Si|«WOilf Openbare Yerkooping. Stiiten-Genoraal. Gemengd Nieuws. ABONNEMENTSPRIJS.) Dit blad verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen, en kost voor Schiedam per 3 maanden f 1.35, per maand 45 cent en per week 10 cent. Franco per post door geheel Nederland f 2.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons BureauBoter- straat 50 en bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. BureauBOTERSTRAAT 50. PRIJS DER ADTERTENTISN: Van 1—6 regels 0.92 met inbegrip van bewijsnummer, kike regel daarboven 15 cent. Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Ingezonden mededeelingen 25 cent per regel. Voor herhaaldelijk adverteeren worden uiterst HjKe overeenkomsten aangegaan. bil- Telefoonnummer 85. Postbus no. 39, De Burgemeester van Schiedam, Brengt bjj deze ter kennis van de ingezetenen Dat het kohier der belasting op bedrjjfs- en andere inkomsten No. 6 dezer gemeente, over het dienstjaar 1907/8, door den heer direc teur der directe belastingen te Rotterdam op den 23sten December 1907 executoir verklaard, op heden aan den ontvanger der directe belastingen alhier, ter invordering is overgemaakt. Voorts wordt bij deze herinnerd, dat een ieder verplicht is, zijnen aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen, alsmede dat heden de termijn van zes weken ingaat, binnen welken bezwaarschriften tegen eenen aanslag, op genoemd kohier voorkomende, behooren te worden ingediend. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 24sten December 1907. De Burgemeester voornoemd, M. A. BRANTS. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, herinneren bij deze alle belanghebbenden aan hunne verplichting tot het doen van aangifte ter inschrijving voor de nationale militie, in de maand Januari 1908. K. De bepalingen der Mihtiewet 1901, die be trekking hebben op de inschrijving, luiden as volgt Art. 13. Voor de militie wordt ingeschreven lo. ieder minderjarig mannelijk Nedeilandei, die binnen het Rijk, in het Duitsche Rgk, of in het Koninkrijk België verbhjf houdt 2o. ieder minderjarig mannelijk Nederian r, wiens vader, moeder, of voogd binnen het Rijk, in het Duitsche Rijk of in het Koninklijk Bel- der, die binnen het Rijk, in het Duitsche Rijk of in het Koninkrijk Belgie woonplaats heeft 4o. ieder mannelijk ingezetene met-Nedei- lander, zoo hij op den lsten Januari vjsm het 19de levensjaar was ingetreden en met veikeeit in een der bij art. 15 omschreven gevallen. Ingezetene is, voor de toepassing van het bepaalde hierboven onder 4o. A. de binnen het Rijk verblijf houdende mm deriarige niet-Nederlander o. wiens vader, moeder of voogd hmnen het Rijk woonplaats heeft en haar geduiende de voorafgaande achttien maanden in het Rijk ot de koloniën of bezittingen des Rijks in andeie werelddeelen gehad heelt; - hH b van wiens ouders de langstlevende bij zijn of haar overlijden in het hierboven onder a omschreven geval verkeerde, al veikeeit zijn voogd niet in dat geval of al is deze buiten 's lands gevestigd c. die door zijn vader, moeder of Vöogd vei- laten is, of die ouderloos is of in wettelijken z geen vader of moeder heeft en van wien me bekend is dat hij een voogd heeft, indien hy gedurende de voorafgaande achttien maanden in het Rijk verblijf gehouden heeft; B. de meerderjarige met-Nederlandei, die binnen het Rijk woonplaats heeft en haai ge durende de voorafgaande achttien maanden in het Rijk of de koloniën of bezittingen des Rijks in andere werelddeelen gehad heeft Voor minderjarig wordt voor de toepassing van het bepaalde hierboven onder A gehouden hij die minderjarig is, in den zin der Nedeilandsche wet. Voor meerderjarig wordt vooi de toepas sing van het bepaalde hierboven onder B ge- houden hij, die meerderjarig is in den zin van voormelde wet. Art. 14. De inschrijving geschiedt lo. van hem bedoeld in art. 13, eeiste zin- snede lo. Zoo hij binnen het Rijk verblijf houdt en zijn vader, moeder of voogd aldaar woonplaats heeft, in de gemeente der woonplaats van vadei moe der of voogd Zoo hij binnen het Rijk veiblyf houdt en zijn vader, moeder of voogd elders dan binnen het Rijk woonplaats heeft, in de gemeente waai hij verblijft houdt Zoo hij door zijn vader, moeder of voogd vei- laten is, ouderloos is of in wettelijken zin geen vader of moeder heeft en het niet bekend is dat hij een voogd heeft, in de gemeente, waar hij verblijf houdt Zoo hij in het Duitsche Rijk verblijf houdt, in de gemeente Amsterdam; Zoo hij in het Koninkrijk België verblijf houdt, in de gemeente Rotterdam 2o. van hem, bedoeld in art. 13 eerste zin snede 2o. Zoo zijn vader-, moeder of voogd woonplaats heeft binnen het Rijk, in de gemeente der woonplaats van vader, moeder of voogd is de woonplaats van vader, moeder of voogd in het Duitsche Rijk, in de gemeente Amsterdam; is zij in het Koninkrijk België, in de ge meente Rotterdam; 3o. van hem, bedoeld in art. 13, eerste zin snede So. Zoo hij woonplaats heeft binnen het Rijk, in de gemeente zijner woonplaats Zoo hij woonplaats heeftin het Duitsche Rijk, in de gemeente Amsterdam Zoo hij woonplaats heeft in het Koninkrijk België, in de gemeente Rotterdam 4o. A. van hem, bedoeld in art. 13, eerste zinsnede 4o., indien hij minderjarig is Zoo hij verkeert in het geval, in de tweede zinsnede van dat artikelonder Aa omschreven, in de gemeente, waar zijn vader, moeder of voogd woonplaats heeft; Zoo hij verkeert in het geval, in die zinsnede ondef A b omschreven, in de gemeente, waar zijn voogd woonplaats heeft; is de woonplaats van dezen buiten 's lands, dan geschiedt de inschrijving in de gemeente waar de minder jarige verblijf houdt; Zoo hij verkeert in een der gevallen, in even- bedoelde zinsnede onder Ac omschreven, in de gemeente, waar hij verblijf houdt B. van hem, bedoeld in art. 13, eerste zin snede 4o., indien hij meerderjarg is in de gemeente, waar hij woonplaats heeft. De in de vorige zinsnede als plaats van in schrijving aangewezen gemeente is die, waar het verblijf of de woonplaats gevestigd is of was op den lsten Januari van het jaar, vol gende op dat, waarin de in te schrij ven persoon het 18de levensjaar volbracht, tenzij het iemand geldt, wiens inschrijving te Amsterdam of te Rotterdam "moet geschieden wegens verblijf of woonplaats onderscheidenlijk in het Duitsche Rijk of in het Koninkrijk België. Art. 15. Voor de militie wordt niet ingeschreven lo. de ingezetene niet-Nederlander, die bewijst te behooren tot een staat, waar de Nederlanders niet aan den verplichten krijgdienst zijn onder worpen of waar ten aanzien van den dienstplicht het beginsel van wederkeerigheid is aangenomen 2o. hij, die bewijst in de koloniën of bezittin gen des Rijks in andere werelddeelen verblijf te houden of woonplaats te hebben, al heeft zijn vader, moeder, voogd of curator woonplaats binnen het Rijk. Art. 16. Hij, die volgens art. 13 behoort te worden in geschreven, is verplicht zich daartoe bij Burge meester en Wethouders der gemeente, waar volgens art. 14 de inschrijving moet geschieden, aan te geven tusschen den lsten en den 31sten Januari van het jaar, volgende op dat, waarin hij het 18de levensjaar volbracht. Bij ongesteldheid of afwezigheid van hem, die zich ter inschrijving moet aangeven, alsmede in een der gevallen, hierna in de vierde zinsnede omschreven, rust de verplichting tot het doen der aangifte: indien het een minderjarige betreft, op zijn vader, moeder of voogd; indien het een meerderjarige betreft, die on der curateele gesteld is, op zijn curator. De verplichting van vader, moeder of voogd geldt evenwel slechts zoo hij of zij binnen het Rijk, in het Duitsche Rijk of in het Koninkrijk België woonplaats heeft. Behoudens de uitzonderingen bij de volgende zinsnede gemaakt, rust de zorg voor het doen der aangifte uitsluitend op den in te schrijven minderjarige indien zijn vader, moeder of voogd niet binnen het Rijk, in het Duitsche Rijk of in het Ko ninkrijk België woonplaats heeft; indien zijn vader of moeder of beiden de ouderlijke macht missen indien hij door zijn vader, moeder of voogd verlaten isof indien hij ouderloos is of in wettelijken zin geen vader of moeder heeft en het niet bekend is dat hij een voogd heeft. Hij, die door de bestuurders, in art. 22 ver meld, ter inschrijving moet worden opgegeven of die in dienst is bij de zeemacht, de marine- reserve en het korps mariniers hieronder begre pen, bij het leger hier te lande of bij de kolo niale troepen, is tot het doen van de aangifte niet verplicht. Voor hem of haar, die tot het doen der aan gifte verplicht is, kan de aangifte geschieden door een ander, daartoe schriftelijk gemachtigd. De volmacht blijft onder Burgemeester en Wet houders berusten. De wijze waarop van de gedane aangifte moet blijken, wordt door Ons bepaald. Art. 18. Voor de militie wordt ook ingeschreven of opnieuw ingeschreven lo. ieder minderjarig mannelijk Nederlander, die na den lsten Januari van het jaar, volgen de op dat, waarin hij het 18de levensjaar vol bracht, en vóór het intreden van het 21ste levensjaar zijn verblijf binnen het Rijk, in het Duitsche Rijk of in het Koninkrijk België ge vestigd heeft 2o. ieder minderjarig mannelijk Nederlander, wiens vader, moeder of voogd na den lsten Januari van het jaar, volgende op dat, waarin de minderjarige het 18de levensjaar volbracht, en vóór het intreden van diens 21ste levensjaar zijne of hare woonplaats binnen het Rijk, in het Duitsche Rijk of in het Koninkrijk België gevestigd heeft; 3o. ieder mannelijk minderjarige, die na den lsten Januari van het jaar, volgende op dat, waarin hij het 18 levensjaar volbracht, en vóór het intreden van het 21ste levensjaar Neder lander of op nieuw Nederlander is geworden, zoo hij in een der hierboven onder lo. om schreven gevallen verkeert, of wiens vader, moeder of voogd verkeert iri een der gevallen hierboven onder 2o. omschreven 4o. ieder meerderjarig mannelijk Nederlan der, die na den lsten Januari van het jaar, volgende op dat, waarin hij het 18de levensjaar volbracht en vóór het intreden van het 21ste levensjaar zijne woonplaats binnen het Rijk, in het Duitsche Rijk, of in het Koninkrijk België gevestigd of er woonplaats verkregen heeft ,5o. ieder mannelijk meederjarige, die na den lsten Januari van het jaar, volgende op dat, waarin hij het 18de levensjaar volbracht, en vóór het intreden van het 21ste levensjaar Ne derlander of op nieuw Nederlander is geworden, zoo hij in een der hierboven onder 4o. omschre ven gevallen verkeert 6o. ieder mannelijk niet-Nederlander, die na den lsten Januari van het jaar. volgende op dat, waarin hij het 18de levensjaar volbracht, en vóór het intreden van het' 21ste levensjaar ingezetenen of op nieuw ingezetene is geworden in den zin der tweede zinsnede van art. 13. Hierbij gelden de laatste zinsnede van dat artikel en art. 15. Ten aanzien van de gemeente, waar de in schrijving of de inschrijving opnieuw moet ge schieden en van de verplichting tot het doen van aangifte ter inschrijving of ter inschrijving opnieuw gelden de eerste zinsnede van art. 14 en de laatste vijf zinsneden van art. 16. De aangifte ter inschrijving of ter inschrij ving op nieuw van hem, die volgens de eerste zinsnede van dit artikel moet worden inge schreven geschiedt binnen dertig dagen na het verkrijgen of, werd hij reeds vroeger inge schreven doch van het register afgevoerd, na het terug erlangen van het Nederlanderschap of van het ingezetenschap, of na de vestiging van verblijf of de vestiging, of het verkrijgen van woonplaats binnen het Rijk. in het Duit sche of in het Koninkrijk België. De inschrijving geschiedt in het register be treffende de lichting van het jaar, waartoe de in de eerste zinsnede van dit artikel bedoelde persoon volgens zijnen leeftijd behoort. Art. 166. Met boete van tenminste vijftig cents, en ten hoogste f100. wordt gestraft de overtre ding van de artt. 16, 18 en 22. Dientengevolge wordt aan alle mannelijke ingezetenen, die geboren zijn in het jaar 1889 kennis gegeven, dat in het gebouw de St. JORIS DOELE, aan het Doeleplein alhierop dagen en uren hieronder vermeld, tot hunne inschrijving, meer bepaaldelijk gelegenheid zal worden gegeven, te weten op ZATERDAG den 4den Januari 1908, voor hen wier geslachtsnamen beginnen met een der letters A tot en met M., en MAANDAG den 6den Januari 1908, voor hen wier geslachtsnamen beginnen met een der letters N. tot en met Z, telkens van des voormiddags half tien tot des middags twaalf uur. Voor hen die verzuimd hebben of verhinderd waren, zich op een der voornoemde dagen ter inschrijving aan te geven zal daartoe, ten Raadhuize der gemeente, alsnog gelegenheid bestaan op iederen werkdag der maand Januari a.s. op de uren, hierboven vermeldterwijl het register van inschrijving, ingevolge art. 23 dei- meergemelde wet, op den 31sten dier maand voorloopig zal worden gesloten. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 2isten December 1907. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. A. BRANTS. De Secretaris, V. SICKENGA. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, zijn voornemens op Vrjjdag 27 December a.s. des middags ten 12 ure, ten Raadhuize aan te besteden de levering van Ijzerwaren, gereedschappenborstels doeken, drogistartikelen en verdere mate rialen, ten behoeve van den dienst der gemeen tewerken, gedurende het jaar 1908. Het bestek ligt ter inzage op het Bureau van Gemeentewerken en is ter Gemeente-Secretarie (afdeeling A) tegen betaling van 30 cents ver krijgbaar. Inscnrjjvingsbiljatten in te leveren een uur voor de aanbesteding ten raadhuize. Burgemeester en Wethouders der Gemeente Schiedam zgn voornemens, ten overstaan van den Deurwaarder G. S. MONTFOORT, op Vrjjdag, den 27 December 1907, des namiddags ten 2 uur, publiek a contant te verkoopen aan het Stoomgemaal bjj de Algemeene Begraaf plaats een partij oud giet-, plaat- en staafijzer. Te voren te zien. EERSTE KAMER. Zitting van Maandag 23 Dec. Da geloofsbrieven van het nieuw benoemde lid voor Noord-Brabant, den heer K. A. M. Raajjma kers, na rapport, uitgebracat door de haeran Von Fisenne, Van Baijma en Van Löoea Sdi, goedge keurd zijnde, wordt de heer Raammakers binnen geleidhij legt de eeden af, wordt door den voorzitter gefeliciteerd en neemt zitting. De afdeelingen worden op da gebruikelijke wijze door loting opnieuw samengesteld. De Voorzitter wanscht daarna de ver gadering tot morgen om tien uur te doen uiteen gaan. Aldus wordt besloten. Misdaad? Te Ter Heijde heeft het sterfgeval van een vierjarig meisje groote ontsteltenis teweeg gebracht. Nadat' het ljjkje eerst door twee ge- meentegeneesheeren onderzocht was, is het door den burgemeester van Monster in beslag genomen en verzegeld verzonden naar het ziekenhuis te 's-Gravenhage. Volgens burengeruchten heeft het kind gedurende haar leven geen zachte behande ling ondergaan. De moord te Haarlemmermeer. Zaterdag heeft in deze zaak te Haarlem een nieuw instructie plaats gehad, in het huis van bewaring ditmaal, omdat de verdachte tot 3 Januari a.s. nog is gedetineerd en ook omdat J. K.. de man, die de uitlatingen over het geval deed, daar voorloopig in arrest zit. Nu hij toch weer naar de openbare terechtzit ting is verwezen wegens tal van inbraken, bljjft hjj gesloten. Hij had gedacht als belooning voor zjjn verklappen op vrije voeten te komen. Redding van schipbreukelingen. Door de redding van de bemanning van het ss. «Ninian Paton" te Nieuwediep, op 3 Dec. jl., be draagt het totaal der, sinds de oprichting, met de middelen der N.- en Z.-Hollandsche Reddingsmaat. schappij geredde schipbreukelingen 4224. Van het ss. »Ninian Paton" werden onder moeiljjke omstandigheden 38 personen gered. De ramp bjj Terschelling. Men meldt van W. Terschelling aan de »L. Crt." Het pleit is beslecht. De blazer van Douwe Kooiman, «Terschelling 5", is met man en muis vergaan! De omstandigheden wijzen er op, dat het vaartuig met de gestrande boot in aanraking is geweest. Deze was de Zweedsche boot «Antwerpen" van Gefle naar Zaandam. Ze heeft haar deklast, be staande uit planken, gemerkt K kroontje W, over boord geworpen. De kapitein der «Antwerpen' heeft tot heden ontkend. De ongelukkigen, die bij deze ramp zjjn omgekomen, zjjn, zooals reeds is gemeld, de schipper Douwe Kooiman, oud 40 jaren, gehuwd en vader van 8 kinderen de knecht Volkert Grol, oud 30 jaren, gehuwd en vader van 2 kinderen en de jongen Pieter Kooiman, neefje van den schipper, oud 13 jaren. De ramp heeft een diepen indruk op de be volking alhier gemaakt. Zware mishandeling. Mm msldt uit RoermondZondagavond heeft het mes wederom geducht dienst gedaan. Een zekere Notté werd door een zekeren Horm zoodanig met een mes een snede of steek in de borstkas toegebrach t,

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1907 | | pagina 5