Dagblad voor Schiedam en Omstreken. 31ste Jaargang. Maandag 13 Januari 1908. No. 9007 AN an eert D op ie Nieuwe ScMeiaisclie Courant uratis 10o d. »a«.ö45p.iaal.fl.35 b.3ml. Oflicieele' berichten. Kennisgeving. Controle echtheid Schiedamsche Jenever en schiedainschen Moutwijn. Buitcnlandsch Nieuws. FEUILLETON. Gelouterd. Binnenland. (Wordt raxotoü. ABONNEMENTSPRIJS» Dit blad verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen, en kost voor Schiedam per 3 maanden ƒ1.35, per maand 45 cent en per week 10 cent. Franco per post door geheel Nederland ƒ2.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons BureauBoter- straat 50 en bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. BureauBOTKKSTRAAT 50 PRIJS DER ADVERTENTIëN: Van 16 regels 0.92 met inbegrip van bewijsnummer. Elke regel daarboven 15 cent. Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Ingezonden mededeelingen 25 cent per regel. Voor herhaaldelijk adverteeren worden uiterst bii lijke overeenkomsten aangegaan, Telefoonnummer 85. Postbus no. 39- DRANKWET. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, brengen, ingevolge art. 12, le lid der Drankwet, ter openbare kennis, dat bjj hen een verzoek is ingekomen van JOHANNES CHRISTIAAN B0- NEK AAS alhier om vergunning voor den ver koop van sterken drank in het klein gebruik ter plaatse van verkoop in het benedenlokaal van het pand Lange Haven no. 114; en herinneren, aat, ingevolge het 3e lid van art. 12 der Drankwet, binnen 2 weken, na deze bekendmaking, tegen het verleenen van de ver gunning, schriftelijk bjj hun College bezwaren Worden ingebracht. Schiedam, 13 Januari 1908. Burgemeester en Wethouders voornoemd. M. A. BRANTS. De Secretaris, V S1UKENGA. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, Geven hiermede kennis, dat overeenkomstig de verordeningen tot regeling van de door de ge meente uit te oefenen Controle op de echtheid van Schiedamsche Jenever en Schiedamschen mout wijn onder Controle der gemeente zjjn gesteld De Naamlooze VennootschapGisfabriek «De At las" voorheen M. Kranen Schiedam voor hare Branderij-Distilleerderij gelegen Kethelstraat 15 yellevest 12 en De Naamlooze VennootschapNed. Branderij, Gistfabriek en Distilleerder^ voorheen de firma's H. Jansen Co., H. C. Jansen en Herman .lansen voor hare Branderij geleg-n Noordvest nos. 971101 en voor hare Branderij-Disulleerdery gelegen Nieuwe Haven nos. 293/295. Schiedam, 13 Januari 1908. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, M. A. BRANTS. lïe Secretaris, V. SICKENGA. NOORWEGEN. Volgens „Aftenposten" worden koning Edu- ard en koningin Alexandra den lOen Februari to Cristiania verwacht en zullen zij den 24en den sneeuwschoen-wedstrijd op Holmenkollen bij wonen. Volgens „Morgenbladet" zouden zij ech ter eerst in de tweede helft van Februari komen. DUITSCHLAND. De ambtelijke „Darmstadter Zeitung" komt in een bericht uit Berlijn op tegen de in de binnen- en buitenlandsche pers onlangs opgedoken ge ruchten, dat de katahrdhale aandoening, waaraan de Keizer lijdende was, door zijn verblijf in Enge land niet verbeterd, doch integendeel verergerd Naar het Hoogduitsch van KARL. ED. KLOPFER. 31) Hij liep op haar toe eu vatte hare handen, die hij zonder ophouden met har3tocbtelijk vuur aan zijne lippen drukte. „Is het niet ver wonderlijk, dat ik eerst nu gevoel wat gij altijd voor mij waart?" ging hij voort, stame lend van smart en vreugde tegelijk. „O Elli, boe bemin ik je 1 Laat nwm mij nu gevangen nemen laat mij den misslag boetenzelf onder het zwaard van den beul zal mij het heerlijke bewustzijn niet verlaten, dat gij mij vergeeft en mijner in liefde ged nkt." Zij had zich in weemoedig medelijden aan £ijne liefkozingen overgegeven. Nu echter rukte zij zich los, begrijpende, wat het volgende «ogenblik van haar eischte. Zij schudde de Huivering af, die haar bij zijne herinnering aan het schavot moest zijn overvallen. Zij erkende het groote g waar, waaraan de ongelukkige blootstond in zijn vollen omvang en kende ook naren plicht. „Geen wooid nu meer over onze liefde", fluisterde zij vast besloten. Gij herinnert mij nog ter rechter tijd, wat nu van elke minuut is. Het blad deelt mede, dat het heele praatje allen grond mist en volkomen onhoudbaar is. De otficieuze „Norddoutsche" schrijft: De Fransche afgevaardigde Francis Laur heeft aan de „Frankf. Ztg." medegedeeld, dat „meri" aan den Keizer tijdens zijn verblijf op Highcliffe een memorie heeft voorgelegd over de regeling van „het Elzassisch-Lotlbaringsche vraagstuk". In <le. zen vorm is de bewering onjuist. Naar waarheid had gezegd moeten worden, dat de heer Francis Laur zelf een omvangrijke uiteenzetting over El-- zas-Lotharingen aan het adres van Z. M. naar Highcliffe heeft gezonden. Aan hiet geschrift van den heer Laur kon echter geen aandacht geschon ken worden. i PORTUGAL. Uit Lissabon wordt gemeld, dat het daar in de Opera tijdens een voorstelling van Hernani tot een groot tumult is gekomen. De- Koning en de Kroonprins waren in den schouwburg. Van de bovenste galerijen werden een menigte vlie gende blaadjes met een proclamatie van den troon pretendent Dom Miguel en zijn vrijzinnig regee- ringsprogTam in de zaal geworpen. De politie nam de papieren in beslag en vele mensclien werden, onder hevig verzet, in hedhtenis genomen. De Koning werd uitgejouwd en er werd gejuicht voor Dom Miguel. De Koning en de Kroonprins gingen, voor het einde van de voorstelling, heen. ITALIë. Dezer dagen had de Roineinsclie correspon- dent van „De Tijd" het voorrecht, den H. Vader te zien en te spreken. Z. H. zag er heel goed uit. Maar een melancolieke en zorgelijke uitdruk king op zijn goedhartig gelaat viel niet te ont kennen Zyn geregelde werkkracht, zoo hoorde hij van nabij, die van geen vermoeienis schijnt af te weten, moet nog zeldzaam zijn, hoewel Pius X bijna 73 jaar telt. Mannen in de volle kracht huns levens kunnen nauwelijks tegen den H. Va der opwerken. TURKIJE. In een Zaterdagnamiddag ten huize van baron Marschall, den deken van het diplomatieke korps, te Constantinopel gehouden bijeenkomst, werden de gezanten het eens over de bewoordingen van de collectieve nota. Na geteekend te zijn, werd de nota onmiddellijk bij de Porte ingediend. Zij verklaart in korte en krachtige bewoor dingen, dat de mogendheden volharden bij (hun eisch betreffende de verlenging van de mandaten der personen belast met de hervormingen. MAROKKO Het gerucht, dat Moelai Ilafid tot Sultan is uitgeroepen, wordt bevestigd. afhangt. Gij moet weg, ja, ja 1 Gij moogt u niet laten arresteeren. Gij moet vluchten Maar-daar gij aan de speeltafel alle3 verloren hebt, zoo ontbreken u zeker de noodige midde len voor een verre reis Wacht een oogenblik, ik hen' dadelijk weder hier." Zij sloop in de kamer daarnaast, vervolgens in haar boudoir en kwam na weinige minuten terug met een ebbenhouten kistje, dat zij op de piano plaatste en haastig openmaakte. „Daar, deze beurs zij is, Goddank 1 nog tamelijk gevuld. neem ze! En dan hier dit zijn brillanten, kettingen en armbanden uit de nalatenschap mijner moeder. Gij kunt ze in het buitenland ten gelde maken. Neem maar, neem! Wat aarzelt gij? Heb ik'je dan niet lief en verlangt mijn hart er niet naar, u in veiligheid te weten? Ik heb immers aan niets gebrek en u komt de kleinste waarde van pas." „Elli, Elli!" snikte hij. Verder bracht hij er niets uit. De tranen liepen hem uit de oogen, terwijl hij beide handen voor 't gezicht drukte. En zij tastte met vlugge, krachtige handen toe, als eene flinke htisvrouw, die den scheiden den man met groote voorzorg de mondbehoeften inpakt. Zij opende zijne reistasch, die aan den riem van den schouder hing en deed er het geld en de sieraden in. Eindelijk sloot zij de tas en streek ze glad, wierp hem den mantel om den schouder en Volgens berichten uit Fez van 4 dezer, is Moe- lai Hafid dien dag tot Sultan uitgeroepen, als gevolg van een bijeenkomst van de hoofden der kampplaatsen, die Abdel Az'.s afzetten en Moelai Hafid tot Sultan uitriepen. Zij zonden aan Moelai Hafid een kennisgeving, welke de onderteekeningen van hen en van alle pasja's droeg. Moelai Hafid werd tot Sultan uitgeroepen onder de twee volgende voorwaardengeen betaling van belastingen en afbreking van alle andere betrek kingen met de Europeanen, dan die welke door de gebruiken en bij reglement zijn voorgeschreven. Van admiraal Pbilibert is een telegram te Parjjs ontvangen, dat kalmte heerscht in alle havens van Marokko en op de kust. Het Parjjmhe «Journal des Debats" zegt, dat de ministers Clemenceau, Picquart, Caillaux 'en Regnault gister-ochtend geconfereerd hebben ter zake van den toestand in Marokko en de ge beurljjkheii van beschermende maatregelen ter- verzekering van de veiligheid der Europeanen te Marokko en in het algemeen in de Marokkaansche havens, waar Frankrijk politiedienst heelt, be sproken hebben. Nauwkeurige inlichtingen zijn gevraagd van den Franmhen consul te Rabat, waarna men zal besluiten, welke maatregelen te nemen zjjn. PERZIë. - De Sjah vah Perzië heeft gisteren de gezan ten van Duitschland, Oostenrijk-Ilongarije en Tur kije ieder afzonderlijk in audiëntie ontvangen. De besprekingen moeten een zeer hartelijk karakter gedragen hebben. AMERIKA. Een verschrikkelijke brand heeft Zaterdag het hui-s Parker, Uoion Square te New-York ver nield. De geheele brigade pompiers van de be nedenstad was aan het werk om het woedende element te bestrijden. Negen personen, die zich in het brandende huis bevondea, werden met mueite gered door middel van een kabeltouw dat hun vanaf het dak van een der naburige huuen werd toege worpen en waaraan zij zicti te midden van rook en vlammen lieten afzakken. Toch is er nog belangrijke persoonlijke en stof felijke schade aangericht. Drie pompiers hebben bij het ongeval het leven verloren en een vijftig tal is ernstig gekwetst of bekwam brandwonder. Men weet nog niet of er nog bewoners van net huis zijn omgekomen. Een groot importeur, wiens waardevolle goederen in het buis geborgen waren, leed een verlies van circa vijf millioen Irancs en een bewonderenswaardige artistieke col lectie van den beer Henry Walter, die op een gelijk bedrag ge«chat wordt, ging mede verloren. Een boodschap van den gouverneur van Mississippi aan de wetgevende vergadering van uien staat heeft de rassenveete in Noord-Amerika plotseling zeer sterk verlevendigd. Die boodschap leunde toen voor een oogenblik tegen zijn borst. „Ga nu maak het ons niet moeilijk door een lang afscheid; de oogenblikken zijn kostbaar en beiden hebben wij moed noodig. Kus mij nog eens zooEu nu, leef wel - leef - wel en denk aan niets anders, dan dat ge vrij moet zijn. Ik zal voor je bidden en elke mijl, die ge in veiligheid zult afleggen, zal mijne ziel troosten, die u vergezelt en op uwe redding hoopt. Kunt ge mij zonder gevaar van uit een veilig toevluchtsoord schrijven, doe het dan. Bekommer u niet om mij ik zal sterk zijn in de hoop op wederzien hier of ergens anders! Ga nu maar ga, ik kan van angst geen adem halen, zoolang ge nog hier ver toeft. Zij kon de tranen niet weerhouden, die haar over de wangen liepen, maar met moed onder drukte zij het verlangen nog. langer in zijne armen te liggen. Het was nu geen tijd tot een nutteloos gejammer. Olfers was zwakker dan zijHij zou het nog lang niet van zich verkregen hebben, van haar te scheiden. Ach, hij wilde haar immers nog zooveel zeggen van zijn innig berouw, van zijne onemdige liefde, van de smartelijke schaamte, waarmede hem hare hemelsche goedheid vervulde. Doch de ontroering maakte het hem onmogelijk, ook maar eenige onsamenhangende woorden te doen hooren. Elli zelve drong hem de deur uit naar de voorkamer en in de gang. Zij bezwoer hem zich goed te houden en geen ge- slaat een vijandigen toon tegen de negers aan. De gouverneur keurt de onzinnige gelijkstelling bij de grondwet van blanken en negers sterk af. Deze theorie is, zegt hij, inderhaast opgesteld in een hatelijken geest van onkunde. De praktijk toont er de afschuwelijke en noodlottige gevol gen van. De gouverneur acht de gelijkstelling van blanken en zwarten in de Vereenigde Staten de grootste misdaad die in de vorige eeuw tegen de beschaving gepleegd is. De negers hebben dien tengevolge een nietswaardig vernis van een laag soort van beschaving aangenomen en zijn onbe kwaam, om deze zoogenaamde beschaving te ver duwen. De gouverneur beveelt aan de negers te dwingen hun eigen scholen te bezoeken. De op leiding van de negers behoort overigens zuiver lichamelijk te zijn. Een beschaafd neger is immers misdadiger dan een onbeschaafd blanke. De correspondent van de „Daily Telegraph" meent, dat de meerderheid van de blanken in het Noorden en het Zuiden de denkbeelden van den gouverneur beamen. Prins Hendrik. Z. K. H. de Prins der Nederlanden verliet heden de Residentie teneinde eenige dagen op Het Loo door te brengen. Donderdagavond komt de Prins weer terug. De crisis. Van welingelichts zijde verneemt de „N. Ct.", dat mr. Heemskerk zich vóór zijn tweede confe rentie met H. M. de Koningin nog niet bezigge houden heeft met hiet formeeren van een Kabinet. De besprekingen, tot dusver door mr. Heems kerk gehouden, hadden in hoofdzaak ten doel zoo nauwkeurig mogelijk vast te stellen welke, in den verwarden toestand van dit oogenblik, de eigenlijke politieke verhouding in de Tweede Ka mer is en zich er van te vergewissen, dat, zoo het hem gelukt een Kabinet te formeeren, dit aan de groene tafel plaatsnemende, zich het recht om aldus te handelen, niet zal zien ontzeggen. Die zekerheid, dat hij „met beide beenen ep den grond" staat, schijnt de heer Heemskerk lihans te hebben verkregen. Uit de verdere inlichtingen ons verstrekt, heb ben wij den indruk gekregen, dat thans met veel kans van slagen getracht wordt een Kabinet, uit sluitend uit de rechterzijde samen te stellen, en dat dit ministerie Heemskerk in zijn program op den voorgrond zal brengen zoodanige urgente onderwerpen van algemeen belang, waaromtrent tusschen rechts en links geen principieel verschil bestaat, maar ten aanzien waarvan afwijkende meeningen zich meer voordoen in den ooezem der verschillende partijen zelf, zoodat op de tot standkoming met gemeen overleg in de li/s jaar racht te maken. Zij bleef nog aan de leuning der trap. totdat zij hem beneden de deur hoorde openen en weggaan. Eerst toen zij hem buiten wist* keerde zij terug en viel in haar slaapkamer op het bed, terwijl zij in een hartverscheurend snikken losbrak, waarbij al de moed, dien zij zooeveu nog getoond had, eensklaps verdween. Toen Olfers op de straat kwam zag hij reeds de eerste stralen van den dageraad boven de massa huizen aan gene zijde van de groote Newa flikkeren. Ja, hij moest zich haasten. Vooruit naar het Warschauer station! Als alles goed ging, zou het geen uur meer duren of hij zou de stad achter zich hebben. Het was reeds volkomen helder dag, toen Elli, die onder het weenen van uitputting eindelijk onbewust .ingeslapen was, ontwaakte. Zij richtte zich op het gebeurde van den vorigea nacht, waarvan zij onophoudelijk ge droomd had, stond in maar al te akelige helderheid voor haren geest en zy schrikte, toen zij zag, dat zij zich niet ontkleed had. Als haar kamenier haar zoo aangetroffen had, zon zij niet geweten hebben, welke verklaring zij had moeten geven.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1908 | | pagina 1