Dagblad voor Schiedam en Omstreken. 3isie Jaargang. Woensdag 15 Januari 191)8. Mo. 9009 Buitenlandsch Nieuws. Verspreide berichten. üntnTmla«id, ABQNNEMENTSPRIJS: Dit blad verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen, en kost voor Schiedam per 3 maanden 1.35, per maand 45 cent en per week10 cent Franco per post door geheel Nederland 2.— per kwartaal. Aizonderlijke nummers 2 cent. d, worden dagelijks aangenomen aan ons BureauBoter- aat 50 en bij alle Boekhandelaren; Postdirecteuren en Brievengaarders. BureauBOTERSTRAAT 50 PRIJS DER ADVERTENTIëN: an 1 6 regels 0.92 met inbegrip van bewijsnummer Eike regel daarboven 15 cent. Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Ingezonden mededeelingen 25 cent per regel. Voor herhaaldelijk adverteeren worden uiterst bil- lijke overeenkomsten aangegaan. Telefoonnummer 85. Postbus no. 39, BELGIë. Minister-president Schollaert deelde gister in de ministerieele verklaring mede, dat, de dood van zyn voorganger geenerlei wijziging heeft gebracht in het program der regeering. De minister-president gaf daarop een overzicht van de verschillende phasen der onderhandelingen betreffende den Kongo. Zonder vooruit te willen loopen op de uitkomsten van den arbeid der kolo niale commissie kunnen wij zeide hg vast stellen, dat het wetsontwerp, hetwelk het verdrag van aftand goedkeurt, de verwachtingen betreffende den toestand van de stoffelijke welvaart der kolo nie in de toekomst bevestigd, misschien overtrof fen heeft; enkele punten kunnen nog opgehel derd worden, maar de verdienste van het werk is onaantastbaar. Deovergroote meerderheid van het Belgische volk vraagt om naasting van den Kongo. Het uur heeft geslagen om een definitief besluit to nemen. Het denkbeeld, dat de Kongo voor ons nioet zgn, heeft zoo vast in de groote menigte post gevat, dat zij aan de kolonie reeds de naam van Belgisch Kongo gaf, maar de bewoordingen van het verdrag wekten eemge bezorgdheid zelfs bjj de deskundigen op koniaal gebied. Een onder zoek der kwestie zal aantoonen of de bezwaren gegrond zjjn en of die niet uit den weg kunnen vvorden geruimd. De voorgestelde overeenkomst eischt overeenstemming van de twee contractan ten. Laat ons bij het onderzoek dezer vaderland- sche kwestie geen andere gedachte hebben dan de welvaart van het vaderland, de inboorlingen et* de kolonie. Wij doen een beroep op de mede- Werking van allen I FRANKRIJK. In de Kamer hield het oudste lid in jaren een toepraak, waarin bij hulde bracht aan de strijders ,n Marokko. Hij maakte melding van de ver schijnselen van ontreddering in de instellingen, Welke noodig zijn voor het maatschappelijk leven. Hfj zeide te meenen, dat de regeeringsvorm berust °P de grondwet van 1875, dat door de parlemen taire comité's een dictatuur wordt geoefend, en dat vrijheid en gerechtigheid dreigen «te verdwij nen voor de Jacobijnsche politiek. Brisson werd gister met 329 van de 375 uitgebrachte stemmen tot voorzitter der Fransche Kamer gekozen. Jaurès zal in de Kamer een interpellatie indie nen over het optreden der Framchen in Marokko; bij zal vragen die interpellatie onmiddellijk na de samenstelling van het bureau in behandeling te uemen. indienen. Zij zullen verzoeken dit spoedeiscbend te verklaren. Zjj geven als reden voor die hervorming op het feit, dat een parlementaire groep, hoe gering in getalsterkte die ook ls, naar welgevallen elke stemming door haar dwarsdrijverij kan verhin deren. RUSLAND, De Petersburgsche correspondent van de vDaily Mail" seint, dat men zoowel aan het Russische "ainisterie van Buiteniandsche Zaken als aan bet Duitsche gezantschap te Petersburg erkent, dat er tusschen Rusland, Duitschland en Zweden onderhandelingen gaande zijn over de handhaving Van den status quo in de Oostzee. Het Zweedsche Telegraafagentschap kan rnede- deelen, dat de voorbereidende gedachienwisseling, die bestemd is de betrokken mogendheden over de handhaving van den status quo in de Oostzee tot overeenstemming te brengen, volstrekt niet bet doel heeft het beginsel afbreuk te doen, dat de Oostzee een open zee moet bljjven. De «Berlingske Tidende" te Kopenhagen zegt, at de onderhandelingen uit, den aard der zaak met gevoerd konden worden buiten Denemarken, at aan den ingang der Oostzee ligt, om. De bë- angen van Zweden en Denemarken vallen in deze 2&ak ook in hoofdzaak samen. Denemarken zal ec ter tot geen overeenkomst toetreden, die niet f 6 m°gendheden, die bjj de Oostzee belang heb- en, goedkeuren (dus ook Engeland). De bjjzonder- eu van de Oostzee-entente kunnen echter nog niet openbaar gemaakt worden, aangezien de zaak nog niet beslist is. .Ul' d®ze mededeelingen bljjkt duidelijk, dat er 11 er aa een 0f andere overeenkomst betreffende de Oostzee in wording is. OOSTENRIJK-HONGARIJE De Hongaarscheafgevaardigden, lede der coalitie, ,n bet parlement een voorstel tot hervor ming van het reglement van orde der Kamer MAROKKO. Een Franschman, de heer Vafier Pollet, door Mouley Hafid belast met zendingen bjj den heer ftegnault, gezant van Frankrijk te Tanger, en. Pichon heeft gisteren aan den Parij-chen Temps'' verzekerd, dat de sultan van Fez aanzienlijke gel delijke hulpbronnen heeft en een leger van 22.0U0 man vaste of verbonden troepen op ver schillende punten verzameld. Hg voegde er bij, dat Mouley Hafid bereid is alle verdragen, in be grepen het verdrag van Algesiras, te eerbiedigen (Men zal zich herinneren dat Mouley Hafid slechts als sultan door de Ulema's van Fez erkend is, op voorwaarde dat hij de conferentie van Algesiras niet zou erkennen). CHINA. Uit Shangai wordt gemeld, dat de Chineesche bankier Yui gearresteerd is ter zake van de bewe ging die hij heeft uitgelokt tegen de Engelsche bank Jardine en Mathew, concessionarisse van de leening voor den spoorweg naar Chi-Kiang. 't Schijnt dat, aldus de vreemde kapitalen boven het inlandsch kapitaal begunstigend, de regeering te Peking op weg is eene oproerige beweging uit te lokken. Benden van ontevredenen, herinnerend aan die der boxers, toonen zich alom, brandend en plunderend. Het gevaar voor eene anti-dynastieke beweging, vooral wanneer de oude keizerin, zooals de geruch ten zich meer en meer bevestigen, de macht aan de onbekwame handen van haar neef, den keizer, zal overlaten, zou steeds meer te duchienz gn. Naar aanleiding van minister Vnn Moltke's rede in den Landdag, wordt in de Berignsche bladen de vraag besprokon of inderdaad, zooals bjj zeide, de politie met groote bezonnenheid optrad. Velen zjjn het daarmee niet eens. De Iialiaanschs minister van Bui'enlandsche Zaken ontving een telegram van Menelik, waarin gemeld wordt, dat hjj reeds alle maatregelen nam om de Abyssiniërs uit het achterland van Benadir terug te trekken. Nasporingen omtrent bet ver- bljjf van de bevelhebbers van Lug, Bougwanni en Molinair zullen woruen gedaan en gevangenen en buitgemaakt vee zullen worden uitgeleverd. De politie te Odessa heeft 20 personen ge arresteerd, beschuldigd van een complot, dat ten doel had de woning van den generaal-gouverneur, generaal Kaulbnrs, en het bureau van de gendar merie in de lucht te doen springen. Het Koninklijke palnis te 's-Gravenhage Aan de „Haagsche Kiekjes" van het „Nieuws blad van het Noorden" ontleenen we het na volgende r i „Bracht het Nieuwjaar vorst in het land, voor het officieele Den Haag bracht het het Galahal, groot evenement in vele huisgezinnen. Het wil wat zeggen als „pa naar het bal" toe moet! Het leest van dit jaar geleek precies op het bal van het vorig jaar, las ik in de bladen. Gasten, die ik er over hoorde spreken, beaamden deze op merking ten volle. Algemeen was weder de ver zuchting over de weinige plaatsruimte in de feest zalen ten Paleize. De meer dan 1000 gasten ston den eenige uren als haringen in een toh op elkander gepakt en velen, niet met spierkracht door moeder natuur bedeeld, hebben alleen de twee buffetten, welke in de zalen opgesteld wa ren, gezien. Er bijl komen konden zij niet, laat slaan iets nuttigen en gebruiken. Door de gebrek kige plaatsruimte schijnt het niet mogelijk te zijn om meer dan 2 buffetten op te richten. Vandaar dat die runs op de buffetten gedurende het Ga labal of klompenbal genaamd een zekere ver maardheid hebben verworven. Het is een vaste vraag1, die men aan invité's, welke er vandaan komen, stelt: heb je wat gehad? Mij dunkt, dit is een zeer ongewenschte toestand gn wijst er op dat de behuizing van onze Koningin beneden de waardigheid van het Hoofd van den Staat is. Zoodra er meer dan een paar honderd gasten zijn, is het Paleis te klein om dit toch gering aantal personen een behoorlijke receptie te ver leenen. Zoo is alles na venant. Iedereen kan zich hiervan overtuigen. Telken jare worden hier over klachten vernomen. Toen de Duitsche Kei zer onze Koningin in December j.l. wilde bezoe ken en er nog sprake was, dat de Keizer hier een nacht zou overblijven, kon er van dit plan niets komen, omdat er in het Paleis geen ruimte was om den Keizer en zijn gevolg een passend onderdak te verleenen. Dit is toch eigenlijk een schande in de eerste plaats voor het getheele Nederlandsche volk. Wat zal men hiervan in Ber lijn wel gedacht hebben? Maar ook ons gemeente bestuur, juister gezegd onze gemeenteraad, gaat hier niet vrij uit. Was de bouwspeculatie in on zen raad niet oppermachtig, dan zou hoogstwaar schijnlijk in 1901, toen de gemeente Zorgvliet had kunnen koopen, de kwestie van de behui zing onzer Koningin een definitieve oplossihg ge vonden hebben. Maar onze bouwgrondspeculan ten in den raad zagen geen heil in de verplaatsing van het Paleis in het Noordeinde naar een nieuw paleis op Zorgvliet. Ergo is daar niets van ge komen. Nog eenmaal, ik geloof in 1905, heeft er kans bestaan om den toestand flink te regelen, rr.aar wederom is dat op niets uitgeloopen, om dat toen de „belangen" van de heeren bij de uitbreiding van de binnenstad elders betrokken waren. Wie weet, als dat afgewikkeld is, de hee ren er „uitgesprongen" zijn zooals dat heet, of dan misschien niet de aandacht van hieeren spe culanten op de huizenrichting Noordeinde valt. Maar misschien wil dan de Koningin niet, wat ik mij zeer goed zou kunnen begrijpen. Hoe ook ik vind dezen toestand een onduldbare ergenis en de man, die daaraan een einde zou maken, zou zeker op den steun van alle weldenkende, fatsoenlijke ingezetenen kunnen rekeheh. Ik heb echter altijd nog een flauwe hoop, dat de heeren speculanten zich eindelijk eens stevig in den raad zullen compromitteeren."- candidaat gesteld voor de Prov. Staten den heer K. van Andel,. burgemeester van Zuidland en Oudenhoorn. De Kabinetscrisis. Gisteravond had in Den Haag weder een bij eenkomst plaats van de heeren Heemskerk, Kuyper, Talma en de leden van de Katholieke Kamerclub. s|c Naast den Burgemeester als aanstaand Minister van Koloniën, hoorden wij nu ook de goede kan sen vermelden van wethouder Bevers als Mi nister van Waterstaat. (Vad.) „Negen gewone mensehen." Uit een hoofdartikel van het oud-liberale >Utrechtsch Dagblad" Met eenstemmige gelatenheid ziet men het scheidende ministerie vertrekken. Eenerzjjds ligt dit aan de weinige sympathie, die dit Kabinet vermocht te wekken er is geen persoon in, die imponeert en altgd weer wordt men herinnerd aan een etiket, door een blad der bnkerzgde er bg zgn optreden opgeplakt»negen gewone mensehen." Andererzjjds is deze stemming een symptoom van diepere roerselen in de volszielmen begint er in Nederland van doordrongen te worden, dat het met het parlementaire stelsel niet langer gaat. Eerste Kamer. Gisteren hield de commissie van rapporteurs der Eerste Kamer voor die hoofdstukken der staatsbegrooting, waartoe behooren de algemeene beschouwingen, zitting. De andere commissie kwam reeds in een der vorige dagen bijeen. Lid Ged. Staten Zuid-Holland. Naar men aan »Het Vad." uit goede bron mee deelt, moet er ernstig sprake van zgn, dat mr. J. Brunt Jr., Burgemeester van 's Gravenzande, de opengevallen plaats van lid van Ged. Staten dezer provincie (vacature-Kemink) zal innemen. Prov. Statenverkiezingen. De centrale A.-R. kiesvereenigiog in het district Brielle heeft in de vacature-Korteweg De mij neon cessies. »Hqf Volkdeelt mede, dat dadelijk na de Kamervergadering van 22 October in de sociaal democratische Kamerfractie het denkbeeld is overwogen, een wetsvoorstel in te dienen, waarbg de bevoegdheid om mgnconcessies te verleenen wordt overgebracht van den minister naar het- parlement. Een voorloopig onderzoek werd inge steld, en na de houding van den minister op 22 November is met de voorbereiding van zulk een ontwerp een aanvang gemaakt. Bijzondere leerstoelen aan Rijksuniversiteiten. Wjj lezen in bet »Vad.": Naar wij vernemen, is door invloedrijke leden der Christ.-Historische partjj, die zich met de »Vrjje" universiteit te Amsterdam niet kunnen vereenigen, doch die bijzondere leerstoelen aan de Rijksuniversiteiten willen stichten, een vereeniging opgericht onder voorzitterschap van mr. J. Schok king, te Dordrecht. Zgn wij wèl ingelicht, dan zou ook het anti-revolutionnaire Tweede Kamerlid mr. H. A. van de Velde in den raad van direc teuren hebben zitting genomen, waarvan verder nog lid zgn mr. P. Briët, te Leiden (secretaris), jhr. mr. C. G. A. van Asch van Wjjck, te Rotter dam (penningmeester) en jhr. dr. L.'de Geer, te Velp. In een te Utrecht te houden vergadering zal ds. Wagenaar, te Rotterdam, voor deze bewe ging een propagandarede uitspreken. Aantal Advocaten. Het geheelé aantal advocaten, bij onze rechts colleges ingeschreven, bedraagt 817, daarvan zijln er alleen in Amsterdam 227, in Rotterdam 82 en in Utrecht 67. I Christelijke Studieclub. Naar wij vernemen, is dezer dagen definitief opgericht een Christelgk-Sociale Studie-Club, die op geregelde tijden te Utrecht vergasert en zich ten doel stelt de maatschappelijke vraagstukken te bestudeeren van uit positief christelijk oogpunt. Reeds werd in de voorbereidende vergadering ge handeld over »De taak van de Kerk", »Sociale Prediking" en »den tegenwoordigen stand van de christelijk sociale actie"; terwijl men thans bezig is met de bestudeering van de zedelijke en econo mische grondslagen van het eigendenwrecht en binnenkort het vraagstuk van de kerkelijke armen zorg wenscht onder het oog te zien. (Tgd.) Ongevallenwet. Men meldt d. d. 14 Januari uit 's-Graven- hage. In de hedenavond gehouden vergadering van de Kamer van Koophandel en Fabrieken kwam o.m. in behandeling een verzoek om adhaesie aan de bekende motie van de Vereeniging van Neder landsche Werkgevers nopens de werking van de Ongevallenwet en naar aanleiding van het aan hangige wetsontwerp. Er werd levendig over deze zaak gedebatteerd. Terwijl de voorzitter meent, dat praeadvies van n commissie noodig is, werd door den heer Van Embden aangevoerd, dat door de Vereeniging van Werkgevers zelf niet anders dan een commissie van enquête wordt ge wenscht en dat men immers met een poging om meer licht te krijgen, steeds sympathie kan betuigen. Tegen deze beschouwing komt de secretaris, de heer Verbroek, op die er op wjjst, dat men dan adhaesie zou hebben te betuigen aan ieder verzoek om instelling van een staatscommissie en buiten dien, dat de motie nog een aantal uitspraken meer inhoudt, waarmee men eventueel zou verklaren het eens te zgn. De heer Van Santen uit grieven tegen de wyie van werken van de Rijksverzekeringsbank, met welke grieven de heer Silleris niet instemt, welk verschil den heer Koppel reden is, het voorstel des voorzitters tot benoeming van een commissie van praeadvies te steunen. Aldus wordt dan ook besloten, waarna in de commissie van praeadvies benoemd worden de hee ren Ten Hagen, Van Santen en De Niet en de secretaris zich bereid verklaart om ook de com missie ter zjjde te staan.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1908 | | pagina 1