Stads- en Gewestelijk Nieuws. In onze Vroedschap. hotel «de Twee Steden" had deze plaats in Terband met de crisis. Door de Katholieke Kamerclub werd n.l. eene commissie van vijf leden benoemd, om met de leiders der antirevolutionnaire partij eene bespre king te houden over het kiesrecht vraagstuk." Kanaal Geldersche Tallei. Een comité, waarin behalve de heeren jtoir. J. W. A. Barchman Wuytiers, burgemeester van Amersfoort, als voorzitter, en H. U. Prakke, di recteur der gasfabriek te Veenendaal, als secre taris, nog een achttal andere heeren zitting heb ben, heeft zich tot H. M. de Koningin gewend met een adres waarin zij te kennen geven dat zij zich hebben vereenigd tot een comité voor het ver krijgen van een scheepvaartwater van den Ilijn door de Geldersche Vallei, de Eem naar de Zui derzee. I Uitvoerig zet het comité in dit adres uiteen de voordeelen, welke niet alleen voor de Gel dersche Vallei en de aanliggende gemeenten deze verkorte scheepvaartweg naar Amsterdam zou kunnen opleveren, maar ook voor handel en indus trie in het algemeen, terwijl een eventueel© droog making der Zuiderzee het plan niet in den weg behoefde te staan. Catharina Alberdingk Thijm. j- Te Amsterdam, is overleden de bekende schrijf ster Catharina Alberdingk Thym, dodhter van den hoogleeraar Alberdingk Thijm. In 1848 te Amsterdam geboren, ontving zij hare opvoeding aan een paar buitenlandsche pensionaten. In Bel gië, en later in Duitsehland legde ziji het staats.- examen af en na haar terugkeer in ons land behaalde zij ©enige diploma's voor het lager onderwijs. Zij vestigde zich in 1881 te Londen en stichtte van daaruit, te Rotterdam het week blad „Lelie en Rozenknoppen". Daarna leidde zij achtereenvolgens „De Hollandsche Lelie", „La jeune Fille" te Brussel en „Journal des jeunes filles te Parijs. Zij schreef van 18811894 een reeks kinderwerken en romans en opende in 1895 te Amsterdam een tehuis voor arme zwervende vrouwen en meisjes en kinderen, dat in 1900 ophield te bestaan. Het kuilnet. Op Urk circuleert een adres aan de leden der Tweede Kamer, houdende het verzoek, hun stem niet te serieenen aan een mogeljjk voorstel van de regeering, houdende het handhaven van het kuil net en het gebruik daarvan als vischnet. De be- teekenis van den inhoud van dat adres, hetwelk reeds door een 100-tal visschers van Urk is on derteekend, komt het best uit door de daarin voorkomende tirade, dat door de onderteekenaars het uur gezegend zal worden, waarop door de regeering het woord uitgesproken zal worden «Weg met den kuil". Het heeft voorts de strekking, een adres van een 100 tal andere Urker visschers, ook aan de Tweede Kamer gericht, te ontzenuwen, daar dit (volgenseerstgenoemdeadres)vol onware argumenten is, terwijl de onderteekenaars van het le adres de regeering aanbieden, haar van raad en advies in deze aangelegenheid te dienen. Eierenhandel en -aitvoer. Door de »Vereeniging tot verbetering van de Pluimveehouderij en tamme konijnenteelt in Ne derland" is eene lrening van f14000 aangegaan. Voor dit geld wordt de centrale eierenverkoop te Rotterdam en te Amsterdam overgenomen. Eene commissie van toezicht op den centralen verkoop van eieren is benoemd, waarvan tot voorzitter is gekozen de heer Van Genderen Stort te Groningen en de beer P. J. P. Lampe te Den Haag. Vroeger werden millioen kilo eieren in ons land ingevoerdthans is de productie dermate toegenomen, dat in 1107 18 miliioen kilo eieren un nn* land zjjn uitgev erd. Reorganisatie Kamers van trbeid. Do coo mi-ooe benoemd door de Veroenigir g van Voorzitters en Secretarissen van Kamers van Arbeid in Nederland, teneinde aan te geven, op welke wijze een reorganisatie der Kamers dient te geschieden, welke commissie beslaat uit de heeren mr. H. L. Drucker. (voorzitter), mr. Ph. Falkenburg, W. Havers, J. H. van Heek, D. de Klerk, jhr. mr. O. F. M. M. van Nispen tot Seve- naer, mr. E. M. Meyers (secrt.). Henri Polak, J. H. A. Schaper, Jos. de Sterke, A. S. Talma, J. van Waardhuizen en mr. J. H. van Zanten beeft besloten door middel van vragenlijsten een onder zoek in te stellen omtrentde beide volgende hoofd vragen. le. Welke zijn de ervaringen met de Kamers van Arbeid opgedaan, en hoe moet over hare wer king worden geoordeeld 2e. Hoe' moeten samenstelling en bevoegdheid der Kamers van Arbeid worden geregeld, om deze beter aan haar doel te doen beantwoorden De commissie, prjjs stellende op de meening van ben, die door hun ervaring of door hun studie tot oordeelen in dezen bevoegd zjjn, heeft de voorzitters der bestaande en der opgeheven Ka mers van Arbejd, de haar bekende patroonsveree- nigingen een aantal vakvereenigingen van werk lieden en een aantal mannen van studie verzocht, de vragenlijst te willen Invullen. Deze lijst telt 92 vragen en bestaat uit twee gedeelten als vragen omtrent de werking der tegenwoordige Kamers en vragen omtrent taak en bevoegd heid der Kamers by eene nieuwe wettelyke re geling. De Commissie verzoekt allen, die geen vragen lijst hebben bekomen, maar meenen haar mede- deelingen te kunnen doen, welke voor baar arbeid van gewicht kunnen zijn, vóór 45 Febr. a. s. een vragenlijst te willen aanvragen by den secretaris der Commissie, mr. E. M. Meyersi Heerengracht 291 te Amsterdam en deze in te vullen. Unitas. Men meldt aan de «N.R.Crt.": Het aantal leden van «Unitas", den Christeljjken katoenbewerkersbond, is in 1907 gedaald van 5000 op ruim 3400. Deze daling is gedeeltelijk een ge volg van het verzet der geesstelykheid tegen den Bond, gedeeltelijk van het bedanken der afdeeling Losser-Glanerbrug, die zich bij den Duitschen Bond aansloot. Nederl. Vereeniging voor Luchtvaart. Verschenen zjjn de ontwerp statuien van de «Nederlandsche vereeniging voor luchtscheepvaart", gevestigd ie 's-Gravenhage. Haar doel is de lucht vaart in den ruimsten zid en in al hare vertak kingen en toepassingen, door alle geoorloofde middelen te bevorderen. Zij legt zich eveneens toe op de ontwikkeling van alle hulpwetenschappen, welke in eenig verband tot de luchtvaart staan, en wjjdt hare aandacht aan industrieele- en handels belangen, welke bij de luchtvaart betrokken zijn. Zij tracht dit doel o.a. te bereiken door het in studië nemen .vau alle onderwerpen, welke tot de luchtvaart behooren door het doen en bevor deren van proefnemingenhet voorbereiden en leiden van stelselmatig uit te voeren opstijgingen voor een wetenschappelijk doel en van andere ballonreizen het deelnemen aan het internationaal onderzoek van den dampkring, enz. Volgens het ontwerp-huishoudelyk reglement zal het gewone lidmaatschap f 10 bedragen. Den 25 Januari e.k. zal voor de vaststelling van de statuten en de verkiezing van een definitief bestuur een algemeene vergadering gehouden worden, te 's Gravenhage, des voormiddags 11 uur, in het Logegebouw, Fluweelen Burgwal 22. Kamer van Koophandel en Fabrieken. Maandag-middag hield bovengenoemde Kamer, onder voorzitterschap van den heer mr. W. H. Jansen, vergadering. De heer mr. W. H. Jansen werd herbenoemd tot voorzitter en de heer J. H. Houtman tot voorzitter-plaatsvervanger. De notulen der vorige vergadering werden voor gelezen en ongewijzigd vastgesteld. De heer J. H. Houtman, die aan de beurt van aftreding was, werd herkozen tot lid der commis sie voor de Beurs, tevens commissie van den graanhandel, zoodat deze commissie is blijven bestaan uit de heeren J. H. Houtman, D. F. W. Prins en B. A. J. Wutkampf. De heeren J. H. Houtman, F. J. Smit en B. A. J. Wittkampf werden benoemd tot leden der com missie, die met den secretaris het verslag der Kamer over het afgeloopen jaar zal ontwerpen. De rekening van ontvangsten en uitgaven der Kamer over het jaar 1907 werd vastgesteld in ontvangsten op f 889,67, in uitgaven op t 568.41 en als sluitende derhalve met een batig saldo van f321.26. Zjj zul aan den gemeenteraad worden gezonden. Van de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Arnhem had de Kamer een afdruk ontvangen van haar adres aan den minister van Justitie, waarin tot Zijne Excellentie het verzoek wordt gericht om bij de behandeling van het vraagstuk van de bestrijding der oneerlijke concurrentie rekening te willen houden met het misbruik van reclame, voorkomende bij den verkoop van waren, welke op flssch of kruik worden verkocht, en daarin bestaande, dat de pi jjs per ftesch ot kruik wordt geadverteerd, zonder daarbij te vermelden, dat die flescb of kruik kleiner van inhoud is dan algemeen gebruikelyk is. De afdruk van dit adres, waarin 'er ook op wordt gewezen, dat dit misbruik gemak- ke.yk zou kunnen worden onderdrukt, indien voorgeschreven ware, dat voor den verkoop per kruik of flesch alleen kruiken ot flesschen mogen worden gebruikt, waarop de inhoudsmaat duide lijk staat vermeld, met strafbaarstelling tevens van het gebruiken van kruiken of flesschen, waar op valsche inhoudsmaten zijn aangegeven, was vergezeld van een missive, waarin door voor noemde Kamer werd medegedeeld, dat adbaesie- betuiging aan haar verzoek door haar zeer op prijs zou worden gesteld. De Kamer besliste om er adhaesie aan te betuigen. Naar aanleiding van het by missive d.d., 13 November 11., door Burgemeester en Wethouders gedaan verzoek om van bericht en raad te dienen omtrent de al of niet wenscheljjkheid der instel ling van een Zaterdag-avondmarkt tot bescher ming van den winkelstand tegen de rondrijdende kooplieden, werd besloten aan Burgemeester en Wethouders mede te deelen, dat de Kamer om een vijftal redenen het in het leven roepen van zoo'n markt met verbod aan kooplieden om op Zaterdag-avond met hun waren rond te rijden weDscbelyk acht. Tevens werd besloten hun mede te deelen, dat de plaatsen, die naar hare meening voor het houden van een markt op Zaterdag-avond in aanmerking komen, zyn de Gedempte Broers- vest by het Volksbadhuis, de Markt, de Lange Kerkstraat en de Broersvest tusschen de Lange Kerkstraat en de Boterstraat. Tengevolge der omstandigheid dat by de behan deling der gemeente-begrooting voor 1908 in den gemeenteraad opnieuw een verkorting was bepleit van den diensttijd der brug- en sluiswachters, hadden Burgemeester en Wethouders bij missive, d.d. 16 November 1.1., de Kamer verzocht om haar advies over de vraag of de belangen van handel en scheepvaart door zulk een verkorting niet te zeer zouden worden geschaad. Dientengevolge was ter vergadering van 20 November 1.1. door de Kamer een commissie benoemd om prae-advies hieromtrent uit te brengen. Overeenkomstig het advies van deze commissie werd thans besloten op zoo evenbedoelde missive te antwoorden, dat een verkorting van den tjjd, waarop de bruggen en sluizen geopend worden, met de belangen van handel en scheepvaart niet is overeen te brengen. Bij de rondvraag werd er de aandacht op gevestigd, dat de branders en distillateurs nadeel ondervinden van sommige bepalingen van het Koninklijk Besluit van den 23sten October 1907 H. 277, tot regeling^jvan kosten inzake den in-, uit- en doorvoer, van goederen en de accijnzen. Dientengevolge werd aan den heer H. J. Jansen en den secretaris opgedragen om naar aanleiding dezer zaak een adres aan den minister van Finan ciën te ontwerpen. De vergadering werd daarna door den voorzitter gesloten. Werkloosheid. In een Dinsdagavond gehouden vergadering van afgevaardigden van verschillende werkliedenvere nigingen en de Kamers van Arbeid in deze ge meente werd een permanente commissie voor de werkloosheid in het leven geroepen, waarin werden benoemd de heerenDr. M. A. Brants, P. de Bruin, H. van der Drift, mej. J. Gazan, M C. M. de Groot, P. J. van Harderwijk, S. Hjjman, Dr. J. van Leeuwen, J. van der Most, T. J. H. Mou- wens, A. C. A. Nolet, C. Ploojj, J. E. van Riet, J. M. van der Schalk, H. J. Schemerman, F. J. Smit, G. W. Snel, J. Stegman, H. de Vringer en J. H. van Westendorp J. Dz. Voorloopig werden aangewezen tot Voorzitter, de heer F. J. Smit, tot Secretaris de heer H. de Vringer. In een de volgende week te houden vergade ring zal een definitief bestuur worden gekozen. Handeldrijvende Middenstand. Wij herinneren aan ée vergadering van den «Handeldrjjvenden Middenstand", welke heden avond 8£ ure in het Verkooplokaal alhier zal gehouden worden. Sociale Cnrsus. Morgen (Vrydag)avond zal, op den negenden cursusavond, de weleerw. pater Bartjjn het onder werp inleiden «Kerkelijke Plechtigheden." Toegang voor leden en donateurs en leden der by de Katholieke Sociale Actie aangesloten ver- eenigingen. Aller opkomst verzocht. Lezing—Jhr. De Geer. In de Maandag 20 Januari, des avonds 8 uur, in het lokaal «Patrimonium" aan de Tuinlaan te houden cursus-vergadering van het Ned. Werkl. Verbond «Patrimonium" zal als spreker optreden de heer jhr. mr. D. J. de Geer, lid der Tweede Kamer, met het onderwerp «Verplichte verzeke ring". De vergadering is toegankeljjk voor leden van «Patrimonium" en geestverwanten. In den afgeloopen nacht is aan het politiebureau door den politiegeneesheer verbonden de 21-jarige loswerkman H. H. P. H. den H. met een ernstige verwonding aan het achterhoofd, volgens verklaring hem toegebracht door een koet sier, die hem in Rotterdam naar hier had gereden en hem die zonder aanleiding had toegebracht. Nader bleek echter, dat de mishandelde niet heeft willen of kunnen betalen. Hij noch zyn kameraad, die ook een opstopper en daardoor een niet belanarjjke verwonding aan het linkeroog bekwam, wat in het bezit van voldoende middelen om den rit, dien zjj samen maakten, te kunnen betalen. Heiden-morgen half zeven reed de landbouwer Hoogenboezem, wonende Oude djjk 1, met een met twee paarden bespannen melkwagen op den Rotterdamschen dijk in de richting van Rotterdam, toen een der paarden door de gladheid van den weg uitgleed, en op de rails der Electri- sche Tram terecht kwam. Daar te tram uit Rotterdam in aantocht wa en Hoogenboezem niet bij machte was het span voor den tyd van tramaankomst te verwyderen, liep hjj de tram tegemoet en waarschuwde te stoppen, wat men onmiddellijk deed, doch niet kon verhinderen, dat de wagen op den hellenden weg voortschoof en tegen het op de rails liggen de paard terecht kwam, waardoor dit beest een ernstige verwonding aan den kop bekwam. Op last van den veearts werd het paard op de werf van Verkaaik aan den Buiten havenweg af gemaakt. UIT KETHEL EN SP ALAND. Do uitslag der wedstrijden op de banen der Kelhelsche ijsclub is als volgt: Hardrijden1ste prijs M. van der Loo, 2e prjjs C. van der Loo> 3e prijs J. de Bruin, allen van Kethel. Schoonrijden (voor paren): 1ste prijs de heer A. Bregman van Schiedam, met mej. E. Bade, van Kethel, 2e prijis, de heer P. de Bruin met mej. A. de Bruin, 3e prijis de heer C. v. d. Loo, met mej. A. Nooteboom, allen van Kethel. Schoonrijden voor heeren: 1ste prjjs, M. v. d. Loo, 2e prijs, II. Nooteboom, 3e prijs C. v. d. Loo, allen van Kethel. De door Kelhelsche ingezetenen uitgeloofde ©ere prijs, voor dames-rijdsters, werd gewonnen door mej. A. de Bruin. Gister waren er wedstrijden voor jongens in schoonrijden en rijden met prik- en tonsleden, die mede zeer in den smaak vielen. Het ijsfeest is uitmuntend geslaagd. Nieuwjaarsrede. Raadsverslag. Straatnamen. Hondenbelasting. Schoolverhuring. Rondvraag. De eerste vergadering door den Raad dezer ge meente in bet nieuwbegonnen jaar gehouden, be gon als gewoonlijk met de Nieuwjaarsrede van den burgemeester, die een kort overzicht gaf van hetgeen het jaar 1907 voor de gemeente belang- rjjks had opgeleverd, 't Was hoofdzakelijk een jaar geweest van voorbereiding. Veel was er in dat jaar voorbereid, dat men later hoopte in het belang der gemeente verwezenlijkt te ziet). In. tusschen was er toch nog veel werkelijk directe arbeid verricht. Aldus betoogend, noemde voorz. na de regeling van de administratie der private bezittingen, die van de financieele verhouding van de Gasfabriek en Drinkwaterleiding tot de ge meente, de Beursbelasting, de ruime subsidie-ver leening aan de Ambachtsschool, de verbetering van enkele straten enz., natunrijjk besluitend met de beste wenschen voor de gemeente en de ge meen teraadsleden Hoewel wjj geen wanklank willen mengen in het optimistisch concert van gewisselde tevreden heidsbetuigingen tusschen 's Raads voorzitter en der vroeden senior, moet 't ons toch van 't hart, dat er zeker veel meer vruchtbaren arbeid in 1907 had kunnen verricht worden, als door Raad en College beiden de zaken wat anders behandeld waren. Een goede voorbereiding der te be handelen onderwerpen en een welberaden sa menwerking van Raad en College leidt zeker tot resultaten, die tot verhoogden dank en tevreden heid zouden stemmen. Als niet telkens de voor stellen verdaagd en gerenvoyeerd behoeven te worden, zal zeker de richtige afdoening der zaken niet weinig bespoedigd worden. Dat de Raad daar- bjj zjjne bekende breedsprakigheid de Voor zitter wees er terecht op heeft te temperen, ligt voor de hand. Als zooals nu, een eenvoudig onderwerp voor de derde maal in een Raadszitting behandeld wordt, schieten de zaken zeker niet op. Waar de heer Gouka in deze zitting na de opmer king van den heer De Bruin over het veranderde in het door mr. Jansen gesprokene den wensch heeft uitgesproken voor eene veranderde vaststelling van het verslag, heeft hjj ons zeker uit 't hart gesproken. Het officieel verslag geeft dikwyls volstrekt niet weer wat de Raadsleden gezegd hebben, alleen wat zjj hadden willen zeggen. Tot zoover moet de vryheid van verbetering en wjjziging niet gaanhet verslag behoort weer te geven wat er werkeljjk gesproken i s, anders i s 't geen verslag. Het voorstel in zake de Straatnamen heeft zeker een zeer eigenaardig verloop gehad. Nadat in de vorige vergadering de stemmen gestaakt hadden over het voorstel, om de Frankestraat te herdoopen in St. Ludwinastraat, na zoo herhaalde lijk paleeren met het herdoopingsargument, kwamen thans B. en W. zelf, het voorstel-Smit overne mend, met het voorstel de Frankestraat te her doopen als St. Ludwinastraat. Een veelvoudig stemmotiveeren ging aan de stemming over dit voorstel voorat. Voor den heer Honnerlage Grete was natuurljjk het bezwaar, niet tegen een voor stel van B. en W. te willen stemmen,'opgeheven, nu B. en W. by nadere overweging besloten voor te stellen, de straat van «Volkshuisvesting" Fa- bristraat te noemen en dus «St. Ludwinastraat" voor een andere straat kon bestemd worden. Voor zoover de wethouder van onderwjjs tot die nadere overweging en dus tot eene gewenschte schik king heeft meegewerkt, verdient hjj zeker den dank van alle die St. Liduina's roemrjjke naam gaarne in een onzer hoofdstraten vereeuwigd zagen. Merkwaardig was vooral de motiveering van den heer Van Westendorp. Nu 't bleek, dat de bewoners der huizen van «Volkshuisvesting" niet gaarne hunne straat «St. Ludwinastraat" za- cen genoemd, meend- hjj er alle reden was, deze straat Fabristraat te noemen en vond hjj er niets op tegen de Frankestraat in St. Ludwinastraat te herdoopen, den wensch van een groot deel inge zetenen dezer gemeente eerbiedigend. Als de tegenzin van de bewoners der huizen van «Volks- huisvesting"geen gelegenheidsargument was,moeten zeggen, dat zjj er niet veel beter- op geworden zjjn want voor een Roomsche heilige die zy wilden weren, krjjgt hunne straat nu den naam van een Roonaschen pastoor, die nog wel niet tot het getal der heiligen gerekend wordt, maar er wellicht om zjjn ver strekkende liefdadigheid eenmaal toe zou kunnen behooren. Principieel tegen verandering van straatnamen zjjnde, speet den heer Van der Schalk de wankelmoedigheid van B. en W, en maande hjj hun tot meer standvastigheid. Al was 't tegen den zin der bewoners van de huizen van «Volkshuisvesting" dat hunne straat St. Ludwina straat genoemd werd, daaraan hadden zjj zich niet

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1908 | | pagina 2