brem^iigd Nieuws. Handelsberichten. Beurs van New-York. moeten storentegen een aldus van den eenen kant naar den anderen slingeren meende hg te moeten waarschuwen. Daarentegen prees de heer Wittkampf den practischen zin van B. en W. om naar den wensch van de bewoners van een bepaalde straat en een groot deel der inge zetenen te handelen. Nadat het voorstel met 146 stemmen was aangenomen. Tegen stemden de linkscbe Raads leden met uitzondering van den wethouder Van Westendorp en den heer De Groot, die mede vóór stemde vroeg mr. Jansen terecht een verbeterde spelling van den straatnaam. Het verouderde Ludwina stemt zeker niet met den Latjjnscben naam, zooals hij terecht opmerkte. Liduina, de meest gebruikelijke spelling, zal ingevolge zgne opmer king gevolgd worden. Zoo zal dus, dank zij het krachtig initiatief van het Raadslid, den heer Smit, St. Liduina's ge zegende, roemrijke naam vereeuwigd worden in een onzer hoofdstraten, die, aldoor verlengd, de verbinding zal worden tusschen de oude en de nieuwe stad, de hoofdverkeersweg tusschen het uitbreidende Schiedam en het naburige Vlaar- dingen, in de nabijheid van het gesticht waar armen en noodlijdenden onder St. Liduina's schutse verpleegd worden. Zoo prijkt, langs den zelfden weg, den naam van den onvergetelyken priester, wiens weldadigheid nu nog na vele eeuwen Katholieken en on-Katholieken onder vinden, op de straat waar ondernemingszin het volk huisvest. Een aan het eind dezer eerste jaarszitting weer die «eeuwige" hondenbelasting. Wat is er over dit zoo eenvoudig onderwerp nog uit den treuie gediscusseerd 1 Zelfs St. Crispijn kwam er nog bij die zich toch, trots alle legenden, aan een h o n- d e velletje voor zijn armenschoenen wel niet zal vergrepen hebben. Ook over de meer of minder economische sterkeren is weer druk geschermd. Alle amendementen, die verlaging van het tarief beoogden, werden intusschen verworpen. Daaren tegen vond wel ingang het amendement Van der Laan, om voor de honden, die bij den schouder gemeten meer dan 60 ct, hoog zgn, f10 zonder korting te doen betalen. Die zoo'n veel verslindend verscheurend dier, eigenlijk in een diergaarde thuishoorend, er op nahoudt, zeide de heer Witt kampf terecht, kan dat wel betalen. Zoo werd dan eindelijk de hondenbelasting met éen stem meerderheid aangenomen. Ons komt 't voor dat zoowei College als Raad, die er drie zit tingen aan wgdde, hier vrij nutteloos werk heb ben verrichtmet eene eenvoudige aanvulling der oude verordening had 't mr. Jansen zeide 't zoo juist zeer goed kunnen gevonden worden. Nadat bjj het voorstel in zake de verhuring van de Warande-school voor het christelijk onder wijs de wethouder van onderwijs op voortreffelijke wijze den heer De Bruin had gerustgesteld bg zjjn teedere zorg voor de «armeluiskinderen", stelde mr. Von Briel Sasse bij de rondvraag in het ware, juiste licht het streven van den heer Van der Schalk om alleen naar bekwame menschen te vragen bjj vervulling 'van vacatures bjj de com- missiën van toezicht op het middelbaar en lager onderwijs, Wjj vertrouwen, dat nu, zg die met het opmaken der voordracht eventueel zijn belast- de bekwamen onder alle richtingen zullen weten te ontdekken, Toen ten slotte nog de wethouder van Finan ciën onze aandacht ten zeerste gespitst had op het prae-advies in zake hetvklein bouwwertje" dat we met spanning verbeiden, sloot de Voorzitter de openbare vergadering en ging de Raad weer achter de gesloten dubbele deuren. Wat werd er nu weer «voorbereid" Drankwetontduiking. Volgens eene me- dedeeling, die aan de „N. R. Crt." gedaan werd, zouden er verlofhouders zijn (namen werden ons niet genoemd), die, om de drankwet te ontduiken, aan de binnenzijde van hun jas een zak hebben, gemaakt van varkensblaas, met een rand van zeemleer. Door «en afvoerpijpje worden dan de glazen uit dien zak gevuld. Hij, die ons deze mededeeling deed, voegde er bij, dat deze nieuwe vinding den verkoopers van flesschen met een melkkleur, bij sommige verlofhouders wel bekend, wel eens een niet onbelangrijke concurrentie zou kunnen aandoen. Een kwaadaardige olifant. Een der oppassers in den circus van den heer Schu mann, in het circus-gebouw van den heer Carré aan den Binnen-Amstel te Amsterdam thans on dergebracht, heeft :het gister-morgen hard te ver antwoorden gehad. De man was bezig het hok van een der oli fanten schoon te maken, toen de kolussus hem plotseling met een stevigen zeit tegen den muur drukte. Op zijn schreeuwen werd hij gélukkig spoedig door kameraden ontzet, maar hij' was toch zoodanig gedrukt, dat hij op den grond viel toen de olifant hem „los" liet. Zeer ernstig aan hoofd en borst verwond en gekneusd werd het slachtoffer naar het lsraë- lietische Ziekenhuis aan de Keizersgracht over gebracht, waar de doktoren zijn toestand zorge lijk meenden. De verwonde heet Johannes Preijer en is 27 jaar oud. De olifant, die ook door Preijter altijd goed Werd behandeld, moet in een aanval van kwaad heid zgn „streek" hebben uitgehaald. Moordaanslag. Gistermiddag tusschen drie uur en half vier werd biji mr. Vroesom de Haan op den Singel te Amsterdam een cliënt met zijn zwager aangediend. Nauwelijks waren zij binnen gelaten of Üe 25-jarige B. loste een viertal revol verschoten op mr. V. de H., die hem troffen in den pols, de lendenen en zitdeelen. De dader vluchtte de kamer uit, de gang door en de straat op, doch werd later op aanwijzing van mr. De H. door een agent gegrepen. De zwager legde mr. De Haan op een canapé, waarna de hospita, de eerste hulp verleende. Onmiddellijk werd de politie getelephoneerd, die, na de wonden voorloopig met middelen uit de verbandkist verbonden te hebben, mr. De H. in een rijtuig naar het Binnen-Gasthuis liet ver voeren. 1 Nadat de dader door de hospita herkend was, werd hij naar het bureau Pietershal vervoerd, alwaar een eerste verhoor plaats had. Hij' deelde mede door een transactie, welke tusschen zijn ouders en mi-. De H. heeft plaats gehad, tot zijn wraakneming te zijn gekomen. De wonden, mr. De H. toegebracht, zijn niet levensgevaarlijk. Nader vernemen we dat het on derzoek wordt geleid door den commissaris Kos ter Henka. i j B. heeft volledig bekend. Berouw heeft hij' niet integendeel sprak hiji er zijn teleurstelling, over uit dat hij niet beter getroffen had. De revolver was geheel leeggeschoten. (Hbld.) Slaapziekte. De vrouw van J. van Doorn te Hazerswoude is op 59-jarigen leeftijd overleden, na 9 dagen? slapende te hebben doorgebracht. Een merkwaardige reis. Een zonderling reisavontuur is Maandag ondernomen door een levend wezen, reizende met den trein, die te Groningen uit Leeuwarden aankwam. Onze be richtgever meldt ons dienaangaande het volgende Zij was in Harlingen en wenschte, hoewel het weder nu juist niet zoo aanlokkelijk was, klaar blijkelijk een reisje te maken naar Groningen. Zonder voorzien te zijn van een plaatsbiljet had zij, uit vrees van ontdekt te worden, in plaats van i n den trein, onder een rijtuig derde klasse plaats genomen, waar zij een ge makkelijk plaatsje had uitgezocht en zich ste vig had vastgeklemd. Geen enkele klacht over haar onverwarmde zitplaats was over haar lippen gekomen, zelfs niet toen gedurende de rit haar zand en grint om de ooren stoof. Steeds nader kwam zij tot haar doel, een scherp, doordringend gefluit, kondigde aan, dat zij te Groningen was. i Bij het nazien van den trein werd zij ontdekt en uit haar wel eenigszins gevaarlijke positie verlost. i Een rangeermeester nam haar liefderijk op zijn armen om haar een veilig en warm plaatsje aan zijn haard te verschaffen. Uit voorzorg dat de reizigster weder reisavonturen zoude onder nemen. werd zij zoolang in een ledig honden hok opgesloten, waar... poes verbleef tot tijd en wijle zij naar haar nieuw tehuis werd overge bracht om van haar avontuur te bekomen. (Pr. Gr. Ct.) Brand. Gister is te Winterswijk een blok van vier nieuwe woningen van den heer Nijenbuis afgebrand. Geen brandspuiten konden te hulp komen. Alles was verzekerd. Voorbarig. Uit Helmond verzoekt men aan de „N. R. Crt." mede te deelen, dat het bericht omtrent de sluiting der Koninklijke Nederland- sche Cacaofabriek minstens genomen voorbarig is. Men hoopt de fabricage van helmcacao en chocolade op een andere manier te kunnen voort zetten. 1 Katholiekenvervolging in West-Rus land. In het diocees Wilna, waar tegen de geheele geestelijkheid een gerechtelijk onderzoek is inge steld wegens „verzet tegen regeeringsdaden", heeft de gouverneur, „voor onbepaalden tijd" niet slechts katholieke processies, doch ook pledhtige gods dienstoefeningen verboden, de katholieke kinder- asylen gesloten en alle ordesgeestelijken het land uitgebannen 1 Aldus de „Litewski Kurjer". Het ongeluk in he t B o i s-de Boulogne- Volgens het „Journal", vermoedt men, dat er bij het ijsongeluk in het Bois-de.Boulogne, te Parijs, behalve twee jongens van wie de lijken gevonden zijn, nog drie personen zijn verdronken. Brand te Par ijls. Een ernstige brand heeft gisteren de bureaux van „l'Argus de la Presse" op den hoek van de „rue Drouot en de „rue Grange Batelière" te Parijs verwoest. Bij dezen brand had een emstig ongeluk plaats. Bijl de aankomst van een stoomspuit wilde een foto graaf een kiekje nemen, toen het magnesium- tlacon, dat hij vasthield ontplofte, vijf personen verwondend. Twee personen bekwamen verschrik kelijke brandwonden aan het gelaat; zij werden in zorgwekkenden toestand naar het hospitaal ge bracht. j GrootebrandinCanada. De groote mijn- inrichting te Maple Leaf in Canada, die een maand geleden geopend werd, is geheel door brand jrer- nield De schade wordt op een millioen dollar begroot. Zwarte pokken te Brest. Op 31 October 1.1. deed de Duinkerksche stoomer «La Ville de Carthage", komende van de door zwarte pokken besmette stad Oran, de Fransche havenstad Brest aaD, omdaar een pokkenlijder aan wal zetten. De zieke werd naar het burgorhospitaal vervoerd, waar hij stierf. Hij schjjnt echter, dat er doodeljjke kiemen zgn blgven hangen, want in hetzelfde hospitaal is thans een pokken-epidemie uitgebroken. Er zjjn 5 gevallen, waarvan reeds een met doodelijke afloop. Het ziekenhuis is voor het publiek verboden. Strenge maatregelen zullen worden genomen, om deze plaag te keeren. Brand in een wolkenkrabber. Te New-York wordt algemeen beweerd, dat de vree- selijke brand, waarvan we reeds melding maak ten, veroorzaakt werd door brandstichting en men verdenkt er Armeniërs van de sekte der Hentsjakisten van. In het enorme gebouw bad ook een Armeensche maatschappij tot den ver koop van Oostersche iapijien baar tenten opge slagen. Verleden jaar werd de directeur hiervan voor het huis door etyi Armeniër vermoord, dien men daarvoor ter dood veroordeelde. Zjjn sekte- geneoten hadden openljjk verklaard, hem te zullen wreken, wanneer hjj niet in vrjjheid gesteld werd. Men deukt, dat de brand hiervan het gevolg is. Deze gebeurtenissen heeft de New-Yorkenaars 'n beetje angstig gemaakt voor de reusachtige huizen, en men heeft alle hoop te verwachten, dat de huren binnenkort verlaagd zullen worden, zoodat de menschen hun heil niet meer in de wolken behoeven te zoeken. De brand te Boyertown. De Londensche bladen bevatten kolommenlange telegrammen over de oorzaken en het verloop van het ongeluk te Boyertown. De ramp viel voor in den Roades- schouwburg, waar een kindervoorstelling werd gegeven, ten bate van de Lutheraansche St.. Jans Zondagsschool. Als eerste nummer van 't pro gram, natuurlijk een kinematograafvertooning. On der gejubel zagen de kinderen de eerste heelden op 't scherm geprojecteerd, toen, opeens, een ontploffing zich deed hooren en een vlam van het toestel de hoogte insdhoot. Een ontzaglijke paniek volgde. Mannen, vrouwen en kinderen stortten zich, als verdwaasd, naar de uitgangen. Er waren er slechts tweeen in de openingen was het gedrang zóó fel, dat de menschen el kaar vertrapten. De kinderen geraakten daarbij het eerst onder den voet. De meeste lijken waren dan ook van kinderen onder de vijftien jaar. Bij den dollen ren naar de' deuren werden de petro leumlampen omgestooten, die op verschillende plaatsen in de zaal waren aangebracht. Er ont stond dus in de zaal op verscheiden plaatsen brand Bovendien had de opeenhooping van men schen op enkele punten der zaal ten gevolge, dat daar de vloeren braken en vele ongelukkigen in de gewelven daaronder vielen. Nog geen vijf minuten na de ontploffing was de tooneelzaal één vlammenzee. De voorstelling was bijgewoond door ca. 700 personen, van wie meer dan een derde dood of gewond zijn. De aanblik van den schouwburg nabij de deu ren was gruwelijk. De lichamen van dooden en gekwetsten lagen daar metershoog dooreen. Tal van personen hebben getracht zich te redden door van balkons of uit bovenramen te springen; enkelen moesten die wanhoopsdaad met het leven boetenanderen braken armen of beenen. De rouw in het stadje is algemeen. Bijna alle gezinnen van Boyertown dat een drieduizend zielen telt hebben een of meer leden onder de slacht offers. I De a an houder wint. De „Shipping Ga- zette" weet de volgende vermakelijke geschiedenis te verhalen: In het huis van bewaring op Ellis Island be vindt zich Benjamin Axelrod, een twaalfjarige kriaap, die voor een paar dagen als „blinde pas sagier", met het Russische stoomschip „Arconia" daar aankwam. Hij komt van Penchunka, Podena, Rusland, en heeft in de laatste twaalf maanden reeds zeven reizen als „blinde passagier" naar New York gemaakt. Den beambten vertelt hij steeds zijn gewone verhaalzijn ouders zijn te arm om de groot© familie te kunnen onderhouden en zoo is hij weggeloopen, met het doel, naar Amerika te gaan en daar zijn fortuin te maken. Hij- wordt evenwel steeds teruggezonden. De „Arconia" was reeds twee dagen van Rot terdam in zee, toen een kleine, smerige jongen uit een kolenbunker kroop, om voedsel te zoe ken. Hij werd gevat en van toen af totdat men te New-York aankwam, werkte hg in de keu ken Hij behoefde zijn verhaal niet weer op te disschen, want het was reeds de tweede maal, dat kapitein Jorgensen het jongmensch onder ge lijke omstandigheden moest medenemen. De jongen heeft één reis gedaan met de „Mos- kwa", twee op de „Lituania" en andere op ver schillende Russische schiepen, sinds hij 10 Juli 1906 zijn huis verliet. Telkenmale komt hij weer in Rotterdam terug en wacht daar op de eerstvol gende boot. Hij is niet alleen bij verschillende matrozen bekend, maar ook de havenpolitie kent hem en orders zijn uitgevaardigd om naar hem uit te zien. Toch weet hij steeds alle waakzaam heid te ontsnappen. i Dezen keer zal evenwel zijn wensch vervuld worden, want de Hebrew Charities Society heeft zich zijn zaak aangetrokken. Toestanden in Canada. Naar aanlei ding van de ongunstige berichten die inden laat- sten tgd omtrent Canada zijn gepubliceerd, werd, zegt de «Nieuwe Crt., ons mededeeling gedaan van eenige ofïicieele berichten van de Canadeesche regeering, o.m. hier ter stede ontvangen. Het eerste is een officieel bericht van den kolonisatie-directeur te Toronto, 27 December 1907, en luidt aldus «Groote bedragen Canadeesch geld werden in in de laatste tjjden vastgehouden door de finan- cieele crisis, die in de Ver Staten heerschte. Dit veroorzaakte onrust en beperking van Bank-krediet en industrieele ondernemingen waren gedwongen haar werkzaamheden te verminderen hoewel ge- noegzam bestellingen waren ingekomen. De gewone stilstand in de bouwvakken gedu rende dezen tijd van het jaar, heeft ten gevolge dat een groot aantal mannen werk moeten zoeken en verkrggen in andere vakken. Echter vonden zg dit jaar minder werk. Ook veroorzaakte geldschaarschte een vermindering van c.a. 40 p.Ct in de houtproductie Ontario. De paniek is nu voorbg, en de handel berkrggt haar gewoon verloop. De industrieele ondernemin gen nemen haar werklieden weder in dienst. De handelslieden koopen voorzichtig, doch de handel is zeer goed. Het aantal werkloozen is zeer over dreven er is geen ongewone ellende in Toronto of elders in Ontario, waarvoor de plaatselijke lief dadige instellingen niet zonder moeite kunnen zorg dragen. Emigranten die werk noodig hebben, doen niet verstandig hier in den wintar te komen, doch naar alle waarschijnlijkheid zullen de gewone, gunstige toestanden werder in Maart en April be reikt worden". Het andere is een telegram, door lord Strath- cona, hooge commissaris van Canada, op 20 De cember van den minister van Binneniandsche Za ken te Ottawa ontvangen luidende «Het verslag over den oogst in Manitoba in 1907, stelt den geheelen graanoogst van die pro vincie op 99,000.000 schepels, waarvan 40.000.000 schepels, bestonden uit tarwe, 42.000.000 schepels uit haver en 17.000.000 schepels uit gerst. De geheele oppervlakte waarop de oogst ingezameld is, was vier en drie kwart millioen acres. Van 22 November tot 9 December zgn zeven en een half millioen schepels tarwe uit West-Canada over de meerenroute verscheept. Het prachtige weder duurt in West-Canada voort. Op 13 December 1.1. was in Calgary (Alber ta) het ploegen in vollen gang. De financieele en handelsverhoudingen verbete ren wederom, zoodat het gevaar van de paniek uit de Vereenigde Staten schgnt te zgn voorbij gegaan." Wisselkoersen te Rotterdam. 16 Jan. I Per Telegraaf. Disc. 3 m. Kort. Londen. 5 pCt. fl 1.92£ /12.08£ Parijs3£ 47.60 48. Antwerpen en Brussel 5 47.25 47.95 Duitsche Rijksbankpl. 657.95 58.87$ BEURS VAN SCHIEDAM, 16 Jan. 1908 Officieel© noteering van de Commissie uit de Kamer van Koophandel voor de Beurs. Moutwijn: f 103/4 per Hectoliter cont. zonder fust en zonder belasting. Namens de Commissie voor de noteering D. F. W. PRINS. L Stemming: zeer vast. Bond van Distillateurs Moutwijn: 12. Jenever: 16.— Amst. proef 17'/». Prima Graanspiritus 20 a 20 Spoeling: f 1.40. HAMBURG, 15 Jan. Spiritus in loco vast; per Jan. mk. 317/4 Feb./Mrt 317/a <zl.) ANTWERPEN, 15 Jan. Petroleum. Amerik. vastin loco fr. 22. Jan. fr. 22.oer Feor. fr. 22 */4, per 3 eerste md. fr. 22'». PARIJS, 15 Jan. Spiritus (slotkoers) kalm; per hectoliter; per Jan. Ir. 42.25 betaald, per Febr. fr, 42.50 42.75 per Maart/April fr. 43.25 betaald, per 4 md. van Mei fr. 44.50 a 44.75, per 4 laatste md. fr. 40. 40.50, per 3 md. van Oct. fr. 38.75, a 39. NEW-YORK. Mais, Western in loco 15 Jan 661/8 14 Jan. 665 CHICAGO. Mais: Jan. Vlei Juli Sept. 15 Jan. 60i j, 58'/8 587s 14 Jan. 607a 59y« 59ys Rogge traag. Mei. 15 Jan. 76 14 Jan. 78 Openingskoers van heden. (Medegedeeld door de firma Wed. D. C. Kok.) Openingk. Slotk. Openingk. Slotk. 16 Jan." 15 Jan. 16 Jan. 15 Jan. Atchison 73'/t 73'/» South Pac. 76 76 Rock Isl. 14s/4 143/4 South Rail lQi/j 101/, Erie 15'/, 16 Union Pc. 125'/» 126'/» Mis. K 26'/4 265/8 Steel 30 30'/s Ontario 35'/» KC Sout.g. 233/, Norfolk 68'/j dito pr. 53'/, Sttmmiagkalm.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1908 | | pagina 3