Scheepsramp flamclbo Btads- en Gewestelijk Nieuws. Ingezonden. Schiedam, 23 Januari 1908. te Amsterdam en Rotterdam, en slechts enkele leden der Duitsche kolonie alhier. Mgr. van Meyel. Men meldt uit Roermond, dat de hoogwaardige heer Mgr. Van Meyel, vicaris generaal van het bisdom, voorzien is van de HH. Sacramenten der stervenden en dat de toestand van den hoogen lijder zeer ernstig is. Het Speet wet je. Naar de «Leeuw. Ct." meldt, is door de Regee ring afwijzend beschikt op het verzoek van gemeen tewege, ondersteund door belanghebbende visschers, om toepassing van het zoogenaamde Speetwetje te verkrijgen voor de gemeente Stavoren, in dier voege, dat van 15 Maart tot 1 Mei door vrouwen werk zou mogen worden verricht in de haring- rookerij tot 42 uur des avonds. Statenverkiezing Brielle. In de vergadering van afgevaardigden van vrij zinnige kiesvereenigingen in het district Brielle, gister te Spjjkenisse gehouden, is tot candidaat voor de Provinciale Staten gesteld de heer' S. C. Korte- weg, te 's Gravenhage, lid en secretaris-penning- meester van het hoofdbestuur der Hollandsche maatschappij van Landbouw. Luchtscheepvaart. De voorbereidingscommissie, in de algemeene vergadering van de«Nederlandsche Vereeniging voor Luchtvaart" op 19 October 1.1. aangewezen, met de organisatie dier vereeniging voor te be reiden, heeft tot vaststelling der statuten en van het huishoudelijk reglement, benevens tot verkie zing van het definitief bestuur, de leden der ver eeniging uitgenoodigd tot een algemeene verga dering op Zaterdag 25 Januari a.s. te 's-Graven- hage, in het Logegebouw, Fluweelen Burgwal 22. Deze vergadering zal des voormiddags te 11 uur aanvangen. Internationaal postcongrea. Naar wij vernemen, zal het gewone vjjfjaarljjk- sche congres van de landen, aangesloten bjj de Internationale Postvereeniging, ia April of Mei van dit jaar te Lissabon worden gehouden. («Vad") Vereeniging van Deurwaarders. De »Vereeniging van Deurwaarders bij de ver schillende Rechtscollegiën in Nederland" zal op Zondag 26 Januari, 11 uur, in het American- Hotel te Amsterdam een algemeene vergadering houden. Credietwet-Oorlog. Ingediend is een Ontwerp-Credietwet voor den dienst van het Departement van Oorlog, noodig geworden na de verwerping der Oorlogsbegrooting. De beschikking over de benoodigde gelden wordt voor den tijd van zes maanden aangevraagd, dus voor de helft van het aanvankelijk uitgetrokken bedrag. In het belang van den dienst wordt ech ter de beschikking gevraagd over het volle be drag op enkele artikelen. Een Zweedsch gezantschap. Een buitengewone zending van Zweden is belast met de kennisgeving der troonsbestijging van den nieuwen koning aan het Nederlandsche hof. Aan het hoofd dier missie staat onder-admiraal Palander, opper-adjudant van koning Gustaaf. Na eerst te Londen d e zending te hebben vervuld, komt die missie naar Brussel en gaat dan naar Den Haag. Nog zijn bepalingen opgenomen eenerzijds ter voorkoming van dubbele belasting (in Nederland en het buitenland), anderzijds in dien zin dat ook belastingplichtig zullen zijn de buitenlands gevestigden, die het genot hebben van Ihier te lande gelegen onroerend goed. Katholiek dagblad. Te Amsterdam zal een groot Katholiek dagblad worden opgericht. Dc Nautilus. Uit Santa Cruz de Tenerife, op de Kanarische eilanden, ontvangen wij een paar Spaansche kmn ten toegezonden, waarin eenige feestelijkheden be schreven worden, die daar ter gelegenheid van het bezoek van het Nederlandsdhc oorlogsschip „Nautilus" zijn gegeven. De commandant Bau- duin bood o. a, aan eenige families, die met den Nederlandschen consul Hardisson bevriend zijn, een bal champêtre aan. Een deel van de gasten begaf zich per boot, anderen, die zich minder „zeerobben" voelden, per as naar de plaats van samenkomst. De verslaggever van de „Opinion" schrijft geestdriftig over den schoonen tocht te water, waarbij het vaartuig als „door een Veneti- aansch kanaal" gleed, begeleid door de scheeps- kapel in een andere boot. Het onthaal van de gasten was „schitterend". Te hunner eere werd een noenmaal aangericht, waarbij o. a. de echt Nederlandsche gerechten huzarensla en haringsla met mayonaise werden opgediend en met den champagne niet karig werd omgesprongen. Men was vroolijk bijeen tot de schemering daalde. Voor de zee-officieren, zegt de „Opinion" poëtisch, eene dubbele schemering; want toen de zonneschijf schuil ging, vertrokken ook de schoone vrou wen. Later op den avond waren de Nederlandsche officieren de gasten van den burgerlijken gouver neur, die hen tot een voorstelling in den schouw burg had uitgenoodigd. Verder lezen wij, dat de commandant van de „Nautilus" den bewoners van Santa Cruz ook een groot genoegen heeft gedaan, door zijn muziek kapel op de Plaza de la Constitucion .op Nieuw jaarsdag een avondconcert te laten geven. De toeloop was groot en het gehoor liet het niet aan toejuichingen ontbreken. De alcalde (burgemeester) en verschillende raadsleden beloonden de muzikanten in een nab(j gelegen restaurant met ververschingen. Toen de kapel na zevenen naar den steiger wegtrok, deden honderden, die op de maat van de muziek mee liepen, hun uitgeleide. En nog op weg naar boord werden z(j luide nagejuicht. El Tiempo geeft aan de Nederlandsche zeelui een bijzonder pluimpje voor hun onberispelijke houding aan den wal. Zij heeft er vele mensc|!ien over hooren roepen. Zelfs de republikeinsche El Progeso is vol lof voor de Nederlandsche gasten en hun spel. In de „Opinion" vinden wij nog vermeld, dat de „Nautilus" de bewoners van Santa Cruz ver rast heeft, door in den Oudejaarsnacht de ver schijning van het nieuwe jaar met muziek, vuur werk en kanongebulder te begroeten. De andere schepen vielen met hun misthoorns in. (N. R. Ct.) Een protest aan Gedep. Staten. Bij Gedeputeerde Staten van Noord-Holland is gister een protest ingediend namens de erven van wijlen jhr. Rutgers van Rozenburg, omtrent het bouwverbod door den Raad van Haarlem, 8 Januari jl. gelegd op een deel der gronden, aan die erven toebehoorende, beoosten de Am- sterdamsche vaart. j Bij dat protest is overgelegd een kaart, die den toestand van het heden volkomen juist weer geeft en duidelijk aantoont, dat het motief, waarop de Raad het gedeeltelijke bouwverbod op die gron den legde, nl„ dat het bouwen over de grenzen daarvan slechts toekomstmuziek zou zijn, niet is gemotiveerd. De bevolking van 's-Gravenhage. Het zielenaantal van 's-Gravenhage bedroeg op 31 December 1906 248,995. Door vestiging dezer stede kwamen er in 1907 20,025 bjj, terwjjl er door vertrek naar elders 18,513 afgingen, hetgeen dus nog een vermeer dering gaf met' 1512 zielen. Het aantal geborenen in 1907 bedroeg 7360, het aantal overledenen 3365, een vermeerdering van het zielenaantal dus met 3995. zoodat op ultimo December 1907 het zielenaantal was gestegen tot 254.502, waarvan 219.626 te 's-Gra- venbage en 34.876 te Schevenitigen, Inkomstenbelasting. Minister De Meester heeft alsnog ingediend zijn Memorie van Antwoord zonder de bijlagen 86 bladzijden groot op het voorioopig verslag der Tweede Kamer over het wetsontwerp tot hef fing eener inkomstenbelasting. De Minister verdedigt breedvoerig, de nood zakelijkheid van nieuwe belastingen met het oog op de invoering van sociale maatregelen en even zeer dus de versterking der middelen. Indien men thans den voor belastingherziening beschikbaren tijd voorbij laat gaan en haar uitstelt tot dat de Kamer in beslag is genomen door de behandeling der sociale wetgeving, dan zal er, zoo zegt Z.Exc., bij den stroeven gang der wetgeving ten onzent nog in geen jaren aan de invoering der door velen uit verschillende partijen gewenschte soci ale wetgeving te denken zijn. Dacht de Minister bij de indiening der belas tingwetten daaruit 8 millioen te putten, door thans aangebrachte wijzigingen wordt dit bedrag thans voorioopig teruggebracht tot zes millioen. Het reeds in gereedheid gebrachte wetsontwerp in zake de heffing van een debietrecht op tabak zal voorshands achterwege blijven. Het ontwerp vermogensbelasting is omgewerkt in dien zin, dat, met behoud van de grondbe ginselen, eene belasting der vermogensinkomsten wordt mogelijk gemaakt, in den regel naar haar werkelijk bedrag. Slechts ten aanzien van de ver mogensinkomsten uit ondernemingen is behoud der fictie van 4 pCt. onvermijdelijk gebleken. In verband met den samenhang van zijn voor stel met de ge-meente-financiën, heeft de Min. hei ontwerp voorts zoodanig gewijzigd, dat daarbij thans niet opzettelijk meer rekening wordt gehou den met de aan de plaatselijke directe belas tingen te stellen eischen. Na de aangebrachte wijziging nopens de bere kening der inkomsten uit vermogen en de gemeng de inkomsten zal verder zoowel de eigengeërfde boer als de grondeigenaar die zijn land niet zelf bewerkt, naar zijn werkelijk zuivere inkomsten worden aangeslagen. Volgens het gewijzigd wets ontwerp zullen niet worden aangeslagen zij, die alleen inkomsten uit vermogen hebben, welke minder bedragen dan f500 en zij, die alleen in komsten uit andere bronnen hebben, welke min der bedragen dan f650. Voorts zal blijkens het gewijzigd wetsontwerp de kinderaftrek ten minste 50 ets. bedragen. Voor de regeling van den aanslag wordt de boekencontróle ingevoerd, waarbij gebruik is ge maakt van den wenk om de bevoegdheid tot inzage der boeken alleen te verleenen aan den vertegenwoordiger der belastingadministratie. De controle is niet beperkt tot de boeken, doch om vat alle bescheiden, die voor de vaststelling der waarheid van belang zijn. Ook het denkbeeld, de administratie te machtigen tot het vorderen van opgaven betreffende loonen en salarissen is over genomen. Gemengd Koor. De zaDgvereeniging «Gemengd Koor", directeur de heer Bern. Diamant, gaf gisteravond de aange kondigde uitvoering van het oratorium «Paulus" van F. Mendelssohn Bartholdy in de zaal der Officieren-Vereeniging, die door een vrjj verscheiden publiek goed bezet was. Het oratorium «Paulus", een der eerste compo- sitiën van den beroemden bankierszoon Felix Mendelssohn Bartholdy, den 5n Februari 1809 te Hamburg geboren en den 4n November 1847 te Leipzig overleden, beeft tot onderwerp het won derbaar leven van den Apostel der volkeren en vertolkt vooral de aangrijpende tooneelen, die zich groepeeren om de steeniging van den H. Sietanus en de bekeering van Saulus op den weg naar Damascus, die tekst en muziek in het volle licht stellen. Het toonwerk, den 22n Mei 1836 op het Rjjn- sche muziekfeest te Dusseldorp het eerst opgevoerd en daarna met gewijzigde compositie op tallooze plaatsen ten gehoore gebracht, had alom een ver bazend succes. Ook in onze gemeente is 't geen onbekende. Keeds vroeger werd 't hier met veel succes opgevoerd. Dat »Gemengd Koor" 't heeft durven bestaan dit werk, ondanks de vele moeilijkheden, weer op te voeren, getuigt zeker van een moed, die aan vermetelheid grenst. Zien wjj met welk gevolg deze bijzondere uitvoering plaats had. Voor deze uitvoering van Mendelssohn Barthol- dy's oratorium «Paulus", naar woorden uit de H. Schrift door Julius Schubring, bad «Gemengd Koor" zich voorzien van een reeks solisten, die zeker alleszins in de muzikale wereld mogen ge noemd worden. Bijzonder waren onder hen te prij zen Gerard Zalsman, Walter vau Son en mevr. Jac. Dresden-d'Hont. Vooral mevr. Dresden-il'Hont, alt, imponeerde door haar schoon geluid en stemmige voordracht. Jammer was 't zeker, dal er voor haar met meer te doen viel. De heer Gerard Zalsman, bas,vertolkte de schoone parijj van Saulus-Pautus op uitnemende wjjze, hoewel de overheerlijke aria: Gott, sei mir gnadig nach Deiner Güte o.i. niet tot haar volte reent kwam. Waar wjj er juist ons op spitsten, Zalsman in zjjne kracht en volheid en tevens in al zjjn mildheid van stem te hooren, viel bjj ons 't meest tegen. Had wellicht het snelle tempo hieraan eenige schuld. De heer Walter van Son, tenor, zong zjjne partjj met innigheid en warmte en behaalde vooral in de cavatine: Sei getreu bis in den Tod een welverdiend applaus. Ook de andere bas solist, de heer Coen Muller, heeft zjjne taak goed, verdienstelijk vervuld. Ware voor de sopraan, frau Thea Dora Reicher- Pusch uit Berljjn, niet eene te veel belovende reclame gemaakt, wjj zouden er veel goeds van te zeggen hebben. Nu moest zjj echter tegenvallen. Wat evenwel niet wegneemt, dat hoe spits hare stem ook in de hoogte was, zjj toch met veel gevoel en goede school heeft gezongen, Bljjven nog de koren. Een woord van lof, aan de dameskoren en niet het minst aan de sopranen. Zjj zongen met vastheid, met vertrouwen en met veel élan. De mannestemmen echter waren be neden het middelmatige. Zoowel voor de tenoren als de bassen bleek dit werk te zwaar. De hooge noten en figuren kwamen in bet geheel niet tot hun recht, waarom juist het mooiste vooral in de zoo schoon bewerkte sublieme koren verloren ging. Ten slotte het orkest. De fluit deed zeer leeljjk en de pauken hadden, dunkt ons, gevoegljjk kun nen weggelaten zjjn, daar deze alleen bjj vol or kest tot hun werkelijke waarde komen; nu leken zjj er als aangeplakt en misten daardoor hunne uitwerking. Een woord van welverdienden lof behoort zeker gegeven te worden aan den voortreffelijken diri gent, den heer Bern. Diamant, die, ondanks al de genoemde bezwaren 't toch aangedurfd heeft dit oratorium op te voeren. Het succes van deze uit voering is, nevens de solisten, voorzeker aan zjjne bekwame, energieke leiding te danken. onaardig klaaglied in Uw geëerd blad aanhief, op alles en nog wat, waarvan men als inwoner van Schiedam, tegenwoordig niet meer in de ge legenheid is te profiteeren. Het is mjj slechts te doen, om te beproeven of 'k diegene Diet kan leeren kennen en bijeenbrengen, welke inzien, dat men met mokken, klagen en afgeven op Schiedam, niet dat verkrijgt wat men er mist, en toch zoo gaarne zou zien en wen- schen.— U, geachte heer redacteur, zal ook daartoe, zoo ik vertrouw, Uwe gewaardeerde medewerking wel willen verleenen, en verzoek ik U derhalve zeer beleefd dit stuk in Uw geëerd blad een plaatsje te geven, omdat ik er naar zou willen streven met dezulken, hier in Schiedam ook weder een ijsbaan te verkrijgen. AI degenen die zulks met mjj wenschen, noodig ik hiermede beleefd uit, om als bewjjs van in stemming hun naamkaartje, bjj voorkeur vóór Zondag, te willen zenden aan bet bureau van dit blad, geadresseerd aan EEN SCHIEDAMMER. Gister-middag werd door een po litieagent in de Gerrit Verboonstraat tegen de straat liggende gevonden, de 8-jarige J. Broks, woneDde 's Gravenlandsche polder, die verklaarde door een anderen jongen tegen de straat te zjjn geworpen en niet te kunnen ioopen. De agent nam den jongen op en ontbood een dokter, die constateerde, dat het rechterbeen was gebroken en dat verbond. De knaap werd daarna door den agent naar huis gebracht. Door den zwaren rjjp, die als een centenaarslast alom drukt, zjjn vele draden van het telefoonnet dezer gemeente gebroken. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie). Van ingezonden stukken wordt de kopy niet teruggegeven. Ijsbaan. Mjjnheer de Redacteur, het ligt niet in mijne bedoeling om ook eens op een andere wjjze te gaan jeremieeren met den Jeremias die verleden jaar in korte en veelzeggende woordjes een niet Woensdag-avond. Aan den Hoek van Holland heerscht thans geen verbijstering. Er wordt niet gejammerd, geweend en ook de natuur is heel anders dan in den tjjd van de groote ramp van den winter 1907. Geen storm loeit, geen hagel of sneeuw maakt het verblyf in de open lucht tot een verschrikking. En natuur lijk ook op dit oogenblik, in den laten avond van Woensdag, zeggen de deskundigen, en herha len zjj gretig tot elkaar, dat er voor het dozjjo, de twintig, de vier-en-twintig, de zeven-en-twintig menschen, die verondersteld worden in de ver miste booten te zjjn, ten eenenmale geen gevaar bestaat, aldus meldt het »Vad". Ieder doet rustig en gerust en alles heeft zjjn gewone Hoek-van-Holland-aanzienleeg, vervelend, verlaten, maar de ware stemming is niet in over eenstemming met het uiterljjk voorkomen van de dingen hier. Er was onbehaaglijkheid toen bleek van het vermissen van menschen, die elk oogenblik kon den terugkomen en waarscbgnljjk «binnen een kwartierije", «binnen een uurtje", «binnenkort" terug zouden zjjn. Die onbehaaglijkheid werd sterker, griezeliger, kouder, naar gelang de mist dikker werd en de uren vergingen en steeds zeide men met meer stelligheid, maar eigenijjk veel te vaak om geheel en al gemeend te zjjn, dat de passagiers wel al heel lang op een der voor anker liggende schepen zouden zjjn overgagaan. Maar daar kwam de reddingboot voor de eerste maal terug: zjj hadden 18 schepen aangeroepen, of er ook schipbreukelingen waren en er moeten wel veertig schepen daar in den mist liggen, in volle zee, vóór den Waterweg, zonder heen of weer te kunnen, omdat er geen hand voor oogen te zien is. En telkens kwam de leddingboot voor de derde en vierde maal terug. Hoeveel schepen er toen aangeroepen waren, vernam men niet, maar het aantal «vermoedelijk in den mist" zittende vaartuigen was gestegen tot hon derd. De mist werd dikker en bjj die duisternis kwam de duisternis van den avond en schipper Jansen wie kent hem niet meer zeide, dat «als het niet opklaart" er van nacht maar niet uitge trokken zou worden. Hei is of je in een zak vaart. Dat steeds in rook vervliegen van de met zoo veel stelligheid uit ervaren mond vernomen gerust stellingen krjjgt iets erg «unheimisch'', angstigs en onheilspellends, en zoo is de stemming op dit oogenblik niet meer gerust, zelts niet meer onbe haaglijk. Onheilspellend kloilken ons ook de ver verzekeringen van kapitein Jansen van het red- dingswezeD, dat dit «niet onmogeljjk" was, en dat «wel kon zjjn" en men besloot, om de kust af te zoeken, «of de vreemdelingen in den dikken mist hier of daar aan wal gekomen waren en zonder heg of steg te weten in de duinen zaten. Drie politiemannen, twee in dienst van de ge meente 's Gravenzande en één onbezoldigde, trok ken er op uit met acetyleenlampen. Drie mannen langs de Holland-che kust en als het ware ge- blindoekt door mist en nacht, is bun kloeke, loffelijke pogingen meer dan een pour acquit de de concience gedaan 7 Naast de kans dat de schip breukelingen reeds geland zjjn of op een der on zichtbare schepen zjjn overgegaan, blijft nog steeds de mogelijkheid dat de sloep op dit oogenblik ronddoolt in den geheimzinnigen wolkensluier, gelukkig op kalm water, maar de witte verrader lijke sluier zelf blijft dreigen, dreigen. De «Amsterda m". Bij een bezoek aan de „Amsterdam" bleek dat de geseinde bijzonderheid omtrent het reeds leeg pompen van het schip onjuist was. Integendeel moet dit leegpompen wachten tot dat het lek ten minste voorioopig is gestapt en daarmee is de firma Smit en Co. belast. Het schip werd buiten het vaarwater aan den. grond gezet, omdaf men vreesde, dat wanneer het op de reede lag de toegang voor andere schepen geheel zou zijn aigesloten. Nadat Ihet schip aan den grond zat is het door den op komenden vloed weer losgekomen en, om on geveer halfvier, was men druk bozig het sclhip weder aan den grond te brengen. Kapitein Richmond van de „Amsterdam" liet weinig los. Alleen weersprak hij de bewering van een der passagiers, dat de „Axminster" zoo ge makkelijk te bereiken was. Het ia dus niet t§

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1908 | | pagina 2