Scheepsramp Harwichhoot. Binnenland. Gered. Stads- en (Jewestelyk Nieuws. Men vermoedt nu, dat de ontevredenheid onder de studenten daardoor nog grooter zal worden Uit San Francisco meldt men, dat daar weer twee vermeende Japansche verspieders in hechte nis zyn genomen, die verrast werden by het ver kennen van de voornaamste battery van het fort Stevens (Oregon). Men vond by hen niets ver dachts. De «Times" verneemt uit San Francisco, dat daar opnieuw valsche geruchten de ronde doen dat de Japansche reservisten uit de Vereenigde Staten worden teruggeroepen. Die geruchten ont staan door het vertrek van een groot aantal Ja panners uit Canada en de Vereenigde Staten. Vraagt men hen naar de reden van hun terug keer, dan antwoorden zij ontwykend. De Japan ners, zegt de correspondent, zyn blykbaar erg zenuwachtig. Velen, die zaken hebben, ruimen hun voorraad op. De vergadering van de Arbeidersparty te Huil heeft gistermiddag met een meerderheid van 45.000 stemmen, besloten, het socialisme tot hoofddoel der Arbeidersparty te maken. Dit is een verrassend besluit, nadat dezelfde vergadering den vorigen dag juist het tegen deel besloten heeft, hetgeen de meeste bladen toejuichen. Heden daarentegen jubelen de socia listen. Op de vergadering gaven vele leden, die geen socialist zyn, o. a. de bekende Shackleton, hun teleurstelling over de overwinning van het socialisme in de partij te kennen. De Arbeidersparty, zeiden zy, zou er door ten gronde gaan. De Crisis. Het Correspondentiebureau zendt het volgende communiqué «Sedert mr. Heemskerk de Kabinetsformatie aanvaard heeft, bevindt hy zich bijna voortdurend hier ter stede, ook in verband met de voorgaande raadpleging van den samensteller door H. M. de Koningin en het overleg met de partygroepen Nog gisterenmiddag had de heer Heemskerk een onderhoud met H. M. Van meer dan één goed ingelichte zijde wordt intusschen verzekerd, dat de heer Heemskerk nog niet met de samenstelling gereed is". Het Kabiuet-Heemskerk Jzn. Het »N. v. d. Dag" verneemt nog, dat de heer Micbiels van Verduynen bestemd is om als minister van Buitenlaudsche Zaken op te treden in het kabinet Heemskerk. Dr. Kuyper. Volgens den schrijver der «Haagsche Brieven" in de «Zaanl. Ct." zal dr. Kuyper niet in het Kabinet zitting n^men, maar in de plaats van den heer Heemskerk in het district Sliedrecht Kamer candidaat gesteld worden en daar vermoedelijk ook wel gekozen worden, daar Sliedrecht behoort tot wat men noemt de vaste rechtsche Kamerdis tricten. Dr. Kuyper zou dan weder de leider der a.-r. party in de Tweede Kamer worden. Hr. Ms. „Gelderland". Hr. Ms. «Gelderland" is gister vertrokken van Gurapao, tot het maken van een reis, van Panama en Columbia, om te dokken in New Orleans. Op reis zuilen eenige plaatsen in Mexico worden aan gedaan. Op de terugreis heeft de commandant kapitein ter zee Van Asbeck, het voornemen Haïti en Cuba aan te doen. Geheimhouding. Naar de »Tyd" meldt, is voor rykswerklieden by de inrichtingen, behoorende tot de landmacht, het volgende bepaald «Het is den werkman verboden om, zonder ver gunning of machtiging, vanwege het hoofd, mede deelingen te doen nopens zaken, hem uit hoofde van zijn dienstbetrekking bekend. Dit verbod geldt niet ten aanzien van het doen van mededeelingen aan personen, die krachtens hun betrekking of op grond van eenige bepaling, kennis van die zaken moeten dragen, of kennisneming daarvan kunnen vorderen." Aankoop van gebouweu. In den gisteravond te's-Hertogen bosch gehouden raadsvergadering zyn o.m. goedgekeurd door B. en W. ingediende voorstellen tot aankoop van ge bouwen en terreinen ad f40,000 en inventaris daarvan ad f 9,300, teneinde deze in te richten voor gemeentelijk slachthuis. De toestand gister-avond. Gister-avond werd uit Hoek van Holland het volgende gemeld: Het is nu vijf uur in den middag. De mist, die tegen 1 uur minder werd het wordt lichter op zee, rapporteerde verheugd een der loodsen is even dik als te voren. Slechts even heb ik vandaag de schijf der zon gezien, bleek en wate rig, overigens mist, mist, mist I En de barometer stijgt nog altijd. Geen kans op wind en zoo lang het stil blijft als nu, is er geen verandering te wachten. De toestand wordt met het uur pijnlijker, en de dag in hoopvolle verwachting begonnen, eindigt droef en naargeestig. De oude zeelui schudden neerslachtig het hoofd en steeds grooter wordt in hun oog de kans, dat de zwaar bemande sloep tusschen de veertig of vijftig schepen, die voor den Waterweg liggen, door naar zee is gedreven. De reddingsboot is van middag om 4 uur bin nengekomen na een 18 schepen gepraaid te- heb ben. Steeds kwam hetzelfde wanhopige antwoord: niets gezien. De mogelijkheid dat de sloep is afgedreven naar volle zee begint steeds waarschijn lijker te worden: de sloep had anders allang, hetzij in de buurt van Scheveningen, hetzij ergens op Goeree geland moeten zijn. koor gebrek aan leeftocht is men niet bang. Ik heb op de „Dresden" in de sloepen het aan wezige proviand gezien en dit is voor een 30 tal personen ruimschoots gedurende eenige dagen voldoende. De kompassen en de riemen en het zeiltuig zijn eveneens in orde. Erger is het echter gesteld met de kleeding. Uit de achtergebleven bagage, die thans in de douaneloods is opgebor gen, blijkt dat velen in hun nachtgewaad in de boot moeten zijn gestapt. Hoe de ongelukkigen het heel dien langen nacht en deze beide dagen moeten gehad hebben, men siddert bij het bloote denkbeeld. De hoop, dat zij nog op een der vele schepen onder gebracht zijn, moet nog niet worden opgegeven. Een veeg teeken is het, dat hier in het station alles in gereedheid wordt gebracht voor een even- tueele ontvangst der ongelukkigen, Dr. Den Hou- ter, hoofdinspecteur der volksgezondheid is over gekomen, tegelijk met dr. Ruysch, eveneens inspec teur, en samen met dr. Diamant, uit de dagen der „Berlin"-ramp wel bekend, en dr. Van der Voort, treffen zij de noodige maatregelen. Ook is er reeds de groote ziekenwagen (automobiel) van dr. Essers uit Amsterdam gearriveerd. Men is dus op een noodlottigen afloop voorbereid. Tegen 4 uur ben ik een uur de pier opge wandeld. In den beginne ging -lat nog, doch bij het „licht was het een hopeloos gezicht, die droeve, grijze, ondoordringbare massa overal om u heen en daar tusschen door het gedempte ge luid der fluiten en bellen der voorgaats liggende schepen; 't was te beklemmend, te huivering wekkend dat kille gordijn, waarachter wie weet hoeveel leed geleden wordt. Tegen 6 uur ging een gerucht, dat de ver miste boot gesignaleerd zou zijn, doch helaas, er bleek niets van aan. In de stationswachtka mer, het centrale punt van het leven hier, zit nu een vader uit Utrecht, die de absolute ze kerheid heeft, dat zijn zoon zich onder de ver misten bevindt. Zijn bagage werd aan boord van de „Amsterdam" gevonden. Ook zyn er een heer en dame, die telkens in tranen uitbarstten. Ook zij hebben een lieve betrekking onder de ver misten. Vreemd deed het aan, toen wij tegen 6 uur hoorden, dat de „Gouwzee" zee zou kie zen. Den heelen dag heeft het vaartuig gereed gelegen en thans, nu de mist op zijn dikst is, zal men zoeken gaan. Georganiseerde onderzoekings tocht. De mist was om 7 uur nog steeds ontzettend en de «Dresden", de gereedliggende «Harwichboot", gaat niet uit. Zy zal wachten tot morgenochtend. Varen by dit weer is gekkenwerk. Ik sprak zoo juist kapitein Jansen in de reddingsboot. Hy is nog vol goeden moed en gelooft wis en zeker, dat de vermisten op een de schepen zitten. Morgenochtend wordt een goed georganiseerde onderzoekingstocht ondernomen. Dan gaan tege- ljjk een viertal booten in zee, die elk een gedeelte van het terrein voor haar rekening nemen Een leidende gedachte schynt er bij het red dingswezen hier tot dusverre niet geweest te zijn. Iedereen werkt op eigen verantwoording. Gemeld wordt, dat met de eb een lyk is voor bij komen dryven. Het blijkt waar te zyn er is werkelijk een mannenlyk voorbijgedreven, doch men is er niet in geslaagd, her op te visschen. Vermoed wordt, dat het 't lichaam is van een hier eenige weken geleden te water geraakten stoker van de Holland-Amerika-lyn.Laat ons het beste hopen. Van de namen der vermisten is nog weinig met eenige zekerheid te zeggen. Op de meeste kof fers en tasschen staan slechts voorletters en tot de opening ervan kan men ndtuurlyk nie t over gaan. Het plan bestaat, om hedennacht tegen 2 uur, als het opklaart, zee in te gaan. Op zee. De «Tel." had aan het Centraal-station te Am sterdam een der passagiers opgewacht, die in den dikken mist gistermorgen met de Harwichboot «Dresden" is gearriveerd. De nachtboot komt in gewone omstandigheden te ongeveer 5.15 uur aan den Hoek van Holland. Gister-morgen echter was het 10.40 uur, dus ruim 5 uur over tyd op het bei rekkelijk korte traject Harwich-Hoek van Holland. «Maar" aldus vertelde de jonge Eugelsch- man ons«er was ook somwylen geen hand voor oogen te zien. De mist was zoo dik, dat je 'm wel kon knypen 1 «Reeds kort nadat we vannacht waren uitge varen, kwam de mist zóó geweldig dik opzetten dat de vaart sterk verminderd en eenige tyd geheel gestopt werd". Waren de menschen onrustig «Neen, dat was niet bepaald het geval. Er waren 112 passagiers aan boord, maar niet velen zyn zich bewust van het gevaar voor aanvaren, dat zoo'n mist veroorzaakt. Wel werkten voor durend de mistsignalen, maar 'r was op je eigen schip zelfs niets te onderscheiden, zoodat een ander vaartuig slechts op gehoor kon worden waarge nomen.Maar als men bij zulk weer eenmaal in elkahrs vaarwater zit, ontloopt men de aanvaring niet 1 «De kapitein begreep natuurlyk de zaak wel. Want alle voorzorgsmaatregelen liet hy nemen. De booten gereed voor 't uitzetten enz. «Den benauwdsten tyd hebben we tegen bet binnenloopen doorleefd. De mist dik, om te sny den. Over boord kijkende kon men zelfs de zee niet zien en op het voordek zag ik by wylen de brug niet. Vandaar kon men dus ook niet vooruit zien. Gedachtig aan het gebeurde waren toen wel velen onzer angstig. We stonden reeds vroeg in den ochtend by clubjes aan dek, waar de mist zelfs de geluiden onzer gesprekken dempte. «Langzaam voorwaarts, dan weer stilliggende en luisterende naar andere mistsignalen is het de «Dresden toch gelukt veilig binnen te loopen. We moeten, volgens zeggen, vele voor anker lig gende schepen gepasseerd zyn, maar de mist liet ons maar één romp zien 1 Toen we aan land stapten, was het een heele opluchting en dan is de zorg weer spoedig vergeten. Maar 't was be nauwd op zeel". De toestand voor den N. Waterweg Kapitein John Scobbie, gezagvoerder op het s.s. «Rotterdam", van de geregelde vaart van Rotter dam op Grangmouth, schryfc, naar «Scheepvaart" meldt, het volgende aan de heeren D. Burger Zoon. «Zooals de zeelieden weten, is een misthoorn geplaatst op het lichtschip «Maas", en eveneens een aan den Hoek van Holland. Op Zondagavond 19 dezer, waren geen van deze beide misthoorns in werking. Het is een betreu renswaardig feit en een algemeene klacht van de op deze haven varende schepen, dat de misthoorns geplaatst, aan den ingang van den Nieuwen Waterweg, niet betrouwbaar zyn. Ik stuurde koers van het lichtschip «Maas" naar de Noor- derpier, verwachtende, de misthoorn daar ge plaatst, te zullen hooren, doch, niettegenstaande den dikken mist, had deze opgehouden te blazen dat zeer bedriegelyk is voer den zeeman en hem doet twijfelen aan zyn positie, terwyl hy door te stoomen, groote kans op ongelukken krijgt. Daar ik het raistsignaal niet hoorde, ankerde ik ten 11 uur s avonds op een paar scheepsleng ten van de boei, welke van hare gewofte plaats weggenomen, nu geplaatst is op een wrak, en het was eenigen tyd na middernacht, alvorens de misthoorns weder gehoord wer den. Geregeld sedert vele jaren op de Hollandsche kust varende, kan ik verklaren, dat ik zeer dik wijls in dikken mist vlak by het lichtschip «Maas" geweest ben, zonder dat daar mistsignaal gebruikt werd. Men kan er niet op rekenen, dat de mist- sienalen geblazen worden zooals dat behoort en zooals dat geschied op alle andere my bekende toegangen uit zee van het begin van mist of sneeuw af, totdat het weder helder is. Aan den Hoek van Holland schynt men bevreesd de mist signalen te doen hooren. Wy gebruiken, allen den welbekenden gids van Dirkzwager voor den Niewen Waterweg, waarin de automatische licht brulboei duidelyk is aange geven en ik ben van meening, dat deze belang rijke boei onder geen beding verplaatst mag wor den, zooals nu geschied is, zonder behoorlijke kennisgeving aan da kapiteins van de geregelde lijnen die dikwyls toch zonder loods hebben bin nen te komen. Men zegt my, dat reserve-materiaal zeer kost baar isen dat zulk een boei ongeveer f 12.00 0 kost, maar wat beduidt dit alles, vergeleken by het wagen van menschenlevens, schepen en ladin gen, zooals dit aan den Hoek van Hollan d gebeurt. Hoe spoediger deze toestand verholpen wordt, des te beter", Vorstel y ke belangstelling. Gister-middag hield het rytuig, waarin H. M. de Koningin en Prins Hendrik waren gezeten, voor het bureau van het »Vad." te 's-Gravenhage stileen lakei stapte af en vroeg om de laatste bulletins van den Hoek van Holland, welke hy aan den Prins overhandigde. De vermisten. Vermoed wordt, dat een 6 a 7 tal landgenooten onder de vermisten zyn, twee bedienden van Fur ness en Nephew uit Rotterdam, het echtpaar Kniver van Engelsche nationaliteit, Harel mr. van Bristol H. Muller uit Groningen, H. R. de Jong, student te Utrecht, komende van Liverpool, W. Brotherson op reis naar Berlyn, een zekere Levison Norman dy. Salomonski, eigenaar van de boterfabriek Ba- tava te Nymegen, en mr. Beacleek- Verschillende berichten. De autoriteiten te Hoek van Holland hebben den minister van Marine verzocht, torpedobooten van zoeklicht voorzien uit te zenden, om te helpen zoeken naar de vermiste reddingboot met schip breukelingen. Te IJmuiden is een combinatie gevormd, om als de mist optrekt, onmiddellyk boogsgewys de Noordzee af te stoomen tot het Westgat en de Zeeuwsehe monden, om de sloep met schip breukelingen te zoeken. Nader seint men uit IJmuiden De sleepboot «Assistent" van A. D. en C. E. Zurmühlen te Amsterdam is uitgerust tot onder zoek naar de boot met schipbreukelingen van de «Amsterdam". Dekens, medicijnen en opwekkings middelen zullen worden meegenomen. Men vertrekt tegen twee uur. Indien de mist opklaart, gaan meer schepen mee. Dokter Rommeling van IJmuiden, heeft zich bereid verklaard mee te gaan, en eveneens de heer Van der Steur van de reddingsbri gade. De Prins aan den Hoek. Prins Hendrik bezocht met de directie van het vaartuig »P. Caland" de «Amsterdam" en ging van daar uit langs de kust naar Scheveningen. Men seint ons heden uit Hoek van Holland 21 passagiers en de bemanning van de vermiste sloep zyn gered door een Noorsche boot. De «Gouwzee" nam ze over en bracht ze hier aan land. Onze speciale verslaggever te Hoek van Holland seint nader De sleepboot «Gouwzee", die mede met nog an dere vaartuigen, w. o. de reddingboot, naar zee was vertrokken, om de vermiste sloep op te sporen en de voor anker liggende schepen te praaien, teneinde te vernemen of soms door hen iets van de ongelukkigen is besmeurd, is heden-middag tegen twaalf uur hier aangekomen. De «Gouwzee" meldde dadelyk by het binnenvaren van den Nieuwen Waterweg, dat zy de passagiers en be manning, die in de vermiste sloep zaten, aan boord had. Met groote vreugde werd deze tyding hier vernomen. Dadelyk na het bekend worden van de blijde mare begaven talryke personen zich naar den kant om van het aan wal stappen der geredden getuige te zyn. Een interview. Onmiddellyk na aankomst had ik een onder houd met den geredden Nymeegschen boterfabri- kant Salomonsky. Hy vertelde my, dat hy slechts twee uren in de sloep van de «Amsterdam" had gezeten. Wy werden opgemerkt, zeide hy, door de Noorsche Stoomboot «Songa", waarop men dadelyk aanstalten maakte om de schipbreukelin gen aan boord te halen. Wy waren 23 in getal en zyn zonder veel moeite op de Songa" ge komen. De bemanning van de «Songa" heeft al het mogelyke gedaan om ons te helpen. We kregen dadelyk volop te eten en te drinken; het ontbrak ons aan niets. Veel angst hebben we op onzen zwerftocht van twee uren niet gehad, omdat wij vast overtuigd waren, dat een der vele booten, die in onze onmiddellijke nabyheid moesten zyn', ons wel zou opmerken. Ik heb de menschen in de boot moed inge sproken en het gevaar, waaraan wy blootstonden, als zeer miniem voorgesteld. Toen wy eenmaal op de «Songa" waren, dachten wy slechts aan onze verwanten, die geheel zonder eenig bericht zouden blijven. Wat waren we heden-ochtend bly, dat het weer ophelderde en wy eindelijk gelegen heid zouden krygen naar binnen te stoomen 1 Maar toen we vanochtend de «Gouwzee" langszy kregen om ons over te nemen, was het weer uog niet zoo helder dat onze kapitein naar binnen durfde gaan." Aan den Hoek heerscht eene algemeene vreugde sedert de tyding, van de behouden aankomst der schipbreukelingen meer en meer is bekend ge worden. Men kan zich wel voorstellen hoe bizonder ge lukkig de familieleden en vrienden der geredden zyn, die in angstige spanning hier sedert eenige dagen verwijlden. Niet alle geredden vonden hier hun verwanten; zy lieten echter dadelyk naar huis seinen dat zy behouden waren. In den familie kring zal men zeer zeker verbaasd hebben gestaan zoo betrekkelyk onverwacht het heugljjk nieuws te vernemen. Met verschillende treinen vertrokken de gered den naar de plaats hunner bestemming. In den Hoek was het in den namiddag weer doodstil daar nu ook de meeste journalisten der binnen- en buitenlandsche bladen vertrokken zyn Op het telegraafkantoor te Hoek van Holland is het thans nog buitengewoon druk. Om 3 uur lagen er vanmiddag nog een 50-tal telegrammen, waaronder van 1000 woorden. Bevolking tc Schiedam. Loop der bevolking gedurende het j aar. Op 3i December 1906 bestond de bevolking der gemeente uit 44507 15531 30038 Zy onderging in 1906; vermeerdering door: M. V. T. geboorte538 502 1040 b. vestiging in de gemeente 11731160 2333 1711 1662 3373 en vermindering M. V. T. sterfte. 242 231 473 vertrek uit de gemeente 990 1056 2046 1732 1287 2519 Zoodat het aantal inwoners is vermeerderd met 479 375 854 Op 31 December 1907 bestond 14986 15906 30892 Minnen. Vrouwen Totoil,

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1908 | | pagina 2