8taten-Ueneraal. Binnenland. stads- en We westelijk Nieuws. Gemengd Nieuws. de politie voor buiten de stad Tandzjer is gevormd, volgens de acte van Algeciras. De rechtbank te Washington heeft bjj von nis vastgesteld, dat de wet, waarbij spoorweg maatschappijen het recht wordt toegekend zich zekerheid te verschaffen, of haar beambten lid zijn van een organisatie, en hen op dien grond te ontslaan, strijdig met de grondwet is. Het rechtsgeding, dat tot dit vonnis aanleiding gaf, vond zijn oorzaak in het ontslag van een beambte van den Louisville-Nashville-spoorweg, omdat hij lid van een vakvereeniging was. De Petersburger «Novoye Wremia" publiceert, een brief uit den Kaukasus, meldend dat een groot gedeelte der regimenten in Aziatisch Tur kije zijn gemobiliseerd. Waarschijnlijk zal in de lente de geheele troepenmacht van het vierde militaire district van den Kaukasus, zijnde 15 di- visiën infanterie, 6 regimenten cavalerie, 234 nieuwe kanonstukken en 65 regimenten Kurdische cavalerie, bevattende 25000 manschappen, gemo biliseerd worden. De Kurden zün reeds in de grensstreken verschenen. Geweerschoten zijn reeds gewisseld en alles schijnt aan te duiden, dat de Turken voornemens zjjn in de richting van de rivier Araxe op te rukken. Perzië zal dus op zijn hoede moeten zijn. Een draadbericnt uit St. Petersburg meldt dat eerlang een belangwekkend proces te wachten is. De wedewe van kapitein Rusky, te Port Artnur gedood, stelt een proces in tegen md. Stoessel in zake de teruggave van 2000 roebel wegens twee koeien die zjj te Port Arthur aan de vrouw van den generaal gelaten heeft, om er de melk van aan de zieken en gewonden te verstrekken. Md. Stoes sel wordt beschuldigd de melk ten hare proiyte verkocht te hebben voor een roebel de flesch en zelfs gepoogd te hebben, de koeien voor de over gave der vesting te verkoopen. Een ,der Londensche bladen verneemt uit Petersburg, dat in alle stilte in Transkaukasië, aan de Perzische Noordwestgrens, een belangrijke spoorweg is aangelegd, welke nu zoo goed als ge reed is om te worden in gebruik genomen. De lijn loopt van Coloekanoe (even bezuiden Enwan) le Djoelta: een afstaud van ca. 190K.M. Zg kruist de rivier de Araxes, welke stroom wordt over spannen door een prachtige brug. Rusland heeft daardoor zijn lang gekoesterd plan verwezenlijkt, en een directe spoorwegver binding tot stand gebracht tot aan de Perzische grens. Djoelfa ligt aan de Araxes, waar deze de grens vormt tusschen Russisch Transkaukasië en Noordwest Perzië, De groote beteekenis dezer ljjn voor eventueele troepenbewegingen, bljjkt dadelijk wanneer men op de kaart de ligging nagaat. Als krachtig hulpmiddel ter versterking der po sitie van de Russen aan de Perzische grens, juist in deze dagen nu van alle kanten aan het Per zisch grondgebied wordt geknabbeld, zal deze nieuwe ljjn wel spoedig een rol spelen. EERSTE KAMER. Avondvergadering van Dinsdag 28 Januari. Ingekomen is het overlijdensbericht van het lid der Eerste Kamer J. H S. Brouwers. De voorzitter brengt hulde aan de nage dachtenis van dit blad. Besloten wordt heden (Woensdag) de Staats- begrooting aan de orde te stellen, na de be handeling van het wetsontwerp betreffende de suiker'conventie. Hierna wordt de vergadering ge sloten. De Prins der Nederlanden. Een telegram, van eergisteren, uit Oldenburg meldt Prins Hendrik der Nederlanden is tot een kort bezoek aan het groothertogelijke hof hier aange komen. Audiënties. De gewone audiëntie van den minister van Binnenlandscbe Zaken, zal op 1 Februari e.k. niet plaats hebben. Centrale Commissie voor de Statistiek. Bij Kon. besluit zijn, met ingang van 1 Febru ari 1908, benoemd tot leden der Centrale Com missie voor Statistiek: mr. P. J. M. Aalberse, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, te Leiden, en mejuffrouw dr. E Kleerekooperad- junct-inspectrice van den arbeid, te Deventer. De Crisis. Naar men uit betrouwbare bron aan de »Msb.'' verzekert, zal mr. Loeff wiens naam reeds wer d genoemd in verband met de oplossing der crisis in geen geval een Minister-portefeuille aanvaarden- Consul-Generaal Knobel. De »N. Ct." meldt dat de heer Knobel, consul- generaal te Johannesburg, zijn huishouding opbreekt en zich te Pretoria in de Hollandscbe Club gaat vestigen. Mevrouw Knobel gaat 20 Februari neet haar kinderen scheep naar Holland. Een en ander moet, naar het blad meent, het gevolg zjjn van de omstandigheid, dat de heer K. nog altjjd niet de f 10.000 meer bezoldiging is toegekend, welke hem in uitzicht was gesteld, niettegenstaande daarop telkens van verschillende zijden is aangedrongen. Generaals. Den Vorsteljjken luitenant-generaal la suite" nog niet eens meegerekend, telt het officierenkorps van ons rustig vredesleger het fabelachtigljjkende getal van 20 generaals, actieve en non-actieve. Daarentegen heeft het Indische leger, dat voort durend wel terdege in werkeljjken dienst is, slechts 3 generaals, alle drie dan nog maar generaal- majoor. Vergaderzaal Eerste Kamer. De min. van Waterstaat deelt in de M. v. A. op het Voorl. Verslag aan de Eerste Kamer mede, dat de Commissie voor de Grafelijke Zalen in mondeling overleg zal treden met de huishoudelijke commissie der Eerste Kamer over de verbetering der vergaderzaal, aan welke echter bjj de uitvoering der bouwplannen geen andere bestemming zal ge geven worden. Veeziekte. Aan een ontwerp van wet tot wijziging van de wet op het Veeartsenijkundig Staatstoezicht en de veeartsenjjkundige politie wordt op het oogen- blik aan het ministerie van Landbouw krachtig gewerkt, zoodat dit spoedig bjj de Kamers kan worden ingediend. Vóór het vee dat de weide weder ingaat, zullen de nieuwe bepalingen gelden, waardoor beproefd zal worden in het vervolg besmettelijke veeziekten, als het mond- en klauwzeer, krachtiger te be strijden, zoodat epidemieën als in het vorig jaar niet meer kunnen voorkomen. Vooral de op te leggen straffen bjj overtreding zullen zeer ver zwaard worden. Een Proefverkiezing. Namens de Nederlandsche Vereeniging voor Evenredige Vertegenwoordiging heeft zich de se cretaris, de heer C. E. van Koetsveld te Rijsenburg, tot de lokale Utrechtsche pers gewend om daar ter slede met haar hulp op Dinsdag, Woensdag, Donderdag en Vrijdag tot 1 uur eene proefver kiezing te doen houden, volgens het systeem der E. V. Niet alleen zal deze proefneming plaats hebben om de mogelijkheid te bewjjzen van het stelsel, doch tevens om er den grond, voordeelen en gemakken van aan te toonen. Een centraal- stembureau zal op een nader te bepalen dag in het openbaar zitting houden om den uitslag der stemming, naar de bjj de redacties der plaatselijke bladen ingekomen biljetten, op te maken. Coufectiebedienden. In de te Utrecht gehouden algemeene jaarljjk- sche vergadering van den Nederl. Bond van Con- fectiebedienden waren 31 afgevaardigden aanwezig. Tot leden van het centraal bestuur werden de tegenwoordige functionarissen bjj acclamatie her kozen. Een voorstel tot oprichting van een fonds voor werkloosheid werd na een kort debat, met algemeene stemmen aangenomen. Punt 9 van de agenda, luidendeverplichte toetreding tot het ziekenfonds met uitkeering bjj overlijden, werd eveneens met 28 tegen 3 stemmen aangenomen,;het- geen tot gevolg had, dat de motie om beide be sluiten op 1 Maart in werking te doen treden, goedgekeurd werd. In beginsel werd besloten tot oprichting van een vakblad, waartoe met Juni of juli van dit jaar overgegaan zal worden, daar dan gebleken kan zjjn of dit besluit levensvatbaarheid heeft. In beginsel werd besloten over te gaan tot oprichting van een plaatsingsbureau. Op verzoek van de afdeeling Leiden zal de bond steeds al zjjn krachten bljjven aanwenden ter verkrjjging van algeheele Zondagsrust, waarvoor zoo mogeljjk een landelijke agitatie op touw gezet zal worden. Nog werd besloten om ten dienste der vereeniging' aan de spoorwegmaatschappij verlaging van tarief te vragen. Gemeenteraad. Openbare vergadering van den Raad der ge> meen te Schiedam op Dinsdag 4 Februari 1908, 's namiddags ten 2 ure. Vaststelling van de notulen der vergadering van 24 December 1907. Mededeelingen. Ingekomen stukken. Agenda: 1. Verzoek van F. L. van Maanen om eervol ontslag als leeraar aan de Hoogere Burgerschool. 2. Voorstel van B. en W. om N. J. A. Rolda- nus te benoemen tot tjjdeljjk leeraar in de Schei kunde aan de H. B. S. van 1. April a.s. tot 15 Juli a.s. 3. Voorstel van B. en W. tot verhooging van de jaarwedde van dr. C. R. Vermaas als leeraar aan het Gymnasium. 4. Voorstel van B. en W. tot vaststelling ran het kohier der in komsten-belasting no. 2, dienst 1907/8. 5. Ontwerp-besluiten tot wijziging der begroo tingen, dienst 1907 en 1908. 6. Voorstel van B. en W. tot splitsing van de kiesdistricten II en III voor den Gemeenteraad in stemdistricten en aanwjjzing van de stemlokalen. 7. Voorstel van B. en W. tot wijziging van de verordening op de heffing van een plaatselijke directe belasting naar het inkomen. 8. Voorstel van B. en W. tot wjjziging van het dwarsprofiel van de Lange Nieuwstraat. 9. Voorstel van B. en W. tot beschikbaarstel ling van een crediet van f 30.000.voor het rioleeren en bestraten van straten in de Gorzen. 10. Voorstel van B. en W. tot demping van de sloot, loopende achter de panden no. 11 tot en met 21 aan de Nieuwe Haven. 11» Voorstel van B. en W. tot uitgifte in erf pacht van een perceel gemeentegrond aan de St. Liduinastraat voor de stichting van een Ambachts school. 12. Voorstel van B. en W. om hen te mach tigen met de vereeniging sde Ambachtsschool voor Schiedam en Omstreken" overeen te komen om trent een verhooging der vergoeding voor het ge bruik van lokalen der op te richten Ambachts school voor de B. A. S., in verband met het we gens intusschen gewijzigde omstandigheden be- noodigd zjjn van meer lokalen, dan waarop werd gerekend. 13. Verzoek van de bewoners aan den Kethel- weg om verlichting van den Kethelwegmet prae-advies van B. en -W. 14. Adres van D. de Lange, waarbjj hjj ver zoekt dat de Gemeente zal overnemen zijn grond aan de Oosterstraat tegen beschikbaarstelling van grond aan de Prins Frederik Hendrikstraat. En verdere voorstellen en mededeelingen. Spaarbank Ned. R. K. Volksbond. Wjj maken belangstellenden er op attent, dat morgen(Dinsdag)-avond ten 8 ure, in het Bonds- gebouw, de algemeene jaarvergadering van de spaarbank der Bondsafdeeling zal worden gehouden voor de inleggers, en verdere belangstellende leden van den Ned. R. K. Volksbond. B. en W. stellen den Raad voor afwjjzend te beschikken op het verzoek van bewo ners van den Ouden djjk en Spieringhoek om ver lichting van den weg naar Kethel. Door B. enW. wordt aan den Ge meenteraad voorgesteld het profiel der Lange Nieuwstraat en het peil dier straat te wjjzigeD, overeenkomstig de bjj bun voorstel gevoegde teeke- ning. Zjj vragen tevens machtiging om het verleggen van de bestrating aldaar in eigen beheer te doen uitvoeren. De 25-jarige B. S., die gisternacht wegens wederrechtelijk vertoeven op een anders erf in bewaring werd gesteld, trachte gister-mid dag en -avond herhaaldelijk in bedoeld huis, waar hjj kostganger geweest was, binnen te dringen. Dit gaf aanleiding tot een vechtpartij, waarbjj B. S. aan de knie verwond werd. De verwonde werd in de politiewacht aan de Hoofdstraat verbonden. Aan den kapelmeester van de Be i- ersche kapel, den heer H. Ullrich, is door den burgemeester vergunning verleend om van Maart tot halt Juni van dit jaar, des Maandags en Dins dags, op straat muziek te maken. De directie der Holl. IJ z. Sp. Mjj., te Amsterdam, heeft besloten het maken van grond en kunstwerken, verhardingen, afsluitingen enz., een en ander voor de omlegging van den spoor weg A msterdam Rotterdam, in verband met wjjziging van dien spoorweg over de Delftshaven- sche Schie, te gunnen aan den heerE. Wienhoven te Schiedam, ofschoon deze als de laagste inschrij ver f72,000 boven de begrooting van 1701.000 was bjj de gehouden aanbesteding. Egmond a/zee heeft gasverlichting gekre gen. Een vergissing. Gistermorgen heeft zich ten kantore van de Kasvereeniging te Amsterdam een tooneeltje afgespeeld, dat het navertellen wel waard is Een looper der firma Hulscher en Van Willigen presenteerde aan de kasvereeniging een chèque ter waarde van f 25.000. De man had nog even een boodschap in de buurt te doen waarom hjj zich verwijderde, zeggende zoo dadeljjk terug te zjjn. Zooals men weet, gaat er immer eenigen tjjd overheen, voor en aleer de verrekening van chèques in de boeken der bank nauwkeurig ge boekt zjjn. De looper kon zich dus zonder tijd verlies verwijderen. Wie stelt echter 's mans ver bazing voor, toen hij terugkomende vernam, dat de 25 mille reeds waren uitbetaald. Algemeene consternatie. De schrik sloeg kassier en looper om het ljjt. De kassier had duidelijk geroepen, »Hul- scher en Van Willigen" en gezien, dat iemaud de f25.000 had opgestreken. Intusschen was de heer uit de P. C. Hooftstraat, die dezen morgen ook bjj de bank een chèque had gepresenteerd, thuisgekomen. Hjj haalde zjjn portefeuille voor den dag om het geld in de brandkast te bergen doch stond een oogenblik sprakeloos van verbazing De bankjes hadden zich niet alleen op merkwaar dige wjjze in zjjn portefeuille vermenigvuldigd, maar bjj meer aandachtige beschouwing bleek, dat hjj de vermeende biljetten van f 25, f 50 en f 100, welke samen het door den heer geïnde be drag van f1000 zouden moeten vormen... f26.000 waarde vertegenwoordigde.. De heer meende zeker slechts f 1000 in zjjn portefeuille gestoken te heb ben. Fluks op de tram naar de Kasvereeni - ging. Als de heer de Kasvereeniging binnentreedt en de algemeene vezslagenheid ziet, is hem plotseling alles duideljjk en de zwaar be wolkte lucht is als door een toovers lag op geklaard, wanneer de 25 mille verdwjjnen in de stevige tasch van den gesch rokken looper. Werkloozen. Het hoofdbestuur van den Alg. Ned. Rjjkswerkliedenbond te Amsterdam heeft het initiatief genomen, in combinatie van de commissie van Maatschappelijk werk, van ge noemden Bond, een concert te organiseeren, dat in den loop van de maand Februari zal worden gegeven in het kerkgebouw van de Evang. Lu- thersche Gemeente aan het Spui en waarvan de geheele opbrengst in handen zal worden gesteld van de commissie ten behoeve der werkloozen 190708. Reeds hebben voor dit doel hun wel willende medewerking toegezegd, de heer A. Pomper, organist en de Wognumsche Zangveree- niging Jacob Kwast, terwjjl met bekende krachten nog wordt onderhandeld. Naar men verneemt is in de eergisteravond voortgezette vergadering van het R.-K. diamant- bewerkersgilde »St. Eduardus" f 3000 uitgetrokken, met welke som men de plannen tot uitkeering aan werkelooze diamantbewerkers hoopt uit te voeren. Men acht dit bedrag toereikend tot April, terwjjl voor dien tjjd opnieuw een algemeen ver gadering zal worden belegd teneinde middelen te beramen en de wjjze te bespreken waarop die steun na dien zal worden voortgezet. Brandstichting. Men meldt uit Sneek d.d. 26 Jan. aan de ïL. Crt". Zaterdag nacht werd de politie alhier gewaarschuwd, dat er zeer zeker een binnenbrand was in een woning nabjj den oliemolen «de Monnik" aan de Franekervaart. Daar de bewoners afwezig waren, durfoen de de buren zeker niet handelend op te treden. Bg komst der politie kon de brand nog gelukkig met emmers water gebluscht worden. In de kamer vond men bjj onderzoek een pot of test met vuur en kolen en niet ver van daar opgestalde manu facturen langs den wand. Ook vond men o.m. een laken riekende naar petroleum. De bewoner, een kleine koopman, is Zaterdag-morgen nog in zjjne woning geweest en daarna naar Woudsend gegaan. Daar een en ander de politie verdacht voorkomt, is de man in bewaring genomen. Diefstallen. Eergister-middag, gedurende den schaftjjd, is op de fabriek Kremersmaten, van de firma Van Heek Co., te Easchedé, uit een gesloten lessenaar van een der fabrieksbazen, een bedrag van ruim f400 ontvreemd, welk bedrag aldaar zooals gewoonljjk bewaard werd, om 's avonds het weekloon uit te betalen. Van den dader geen spoor. Volgens een nader bericht is de vermiste som op f 13.50 na teruggevonden in een pakhuis. Twee jongens te Nqkerk, G. v. B. en T. V., hebben zich een bedrag van dertig gulden, toe komende aan hun patroon, den landbouwer W B., toegeëigend. De een is door de politie aange houden en heeft bekendde ander is niet te vinden. Stationsverfraaiing. Wie wel eens in Engeland gereisd heeft, zal dikwjjls op kleinere stations de fraaie tuintjes, vol met bloemen en heesters, bewonderd hebben. Ook in ons land vindt men iets dergeljjks op 'n enkel station. Ten einde nu de stationschefs aan te moedigen, om wat meer voor de verfraaiing hunner stations te doen, heeft de directie der Hollandsche Spoor een werkje doen samenstellen, dat als leiddraad voor het aanleggen en onderhouden van stationstuinen kan dienen. Verder zullen vanwege de directie de voor den aanleg benoodigde zaden en heesters gratis worden verstrekt. In Eageland worden jaarljjks prjjzen uitgeloofd voor de mooiste stations- tuinen. Misschien volgen de vereenigingen tot bevordering van het vreemdelingenverkeer dit voorbeeld na. Brand teSteenwjjk. Gistermorgen om - streeks 7 uur is een deel van de z.g. «kazerne", een aaneengebouwde reeks woningen, met één- kamerwoniugen, in de Kampstraat te Steenwjjk door brand vernield. Door den krachtigen wind grepen de vlammen snel om zich heen, zoodat, toen de brandweer ter plaatse kwam, reeds een 4-tal kamers waren uitgebrand. De waterstralen uit de waterleiding voorkwamen verdere onheilen- De uitgebrande woningen werden bewoond door J. Aalderson, J. Gaal, J. Bakker en Frans ten Veen. J. Bakker was niet tegen brandschade ver zekerd. Het rjjwiei in het leger. In 1897 werden ten behoeve van het wapen der infanterie, voor bet eerst voor rekening van het Rjjk, proe ven met rjjwielen genomen en werd besloten de levering van een aantal rjjwielen aan de Simplex rijwielen- en machinefabriek te Amsterdam op te dragen. Tegen de zware.eischen, die in den dienst aan de rjjwielen worden gesteld, bleken deze op den duur echter niet bestand, hetgeen den inspec teur der infanterie in 1903 aanleiding gaf, 6 der meest bekende rjj wieltabrikanten uit te noodigeu, eenige rjjwielen naar inzicht ten behoeve van het leger te vervaardigen en aan eene vergelijkende proef te doen onderwerpen. Nadat aan deze uitnoodiging was gevolg gegeven bleek dat 4 der 6 fabrikaten als ongeschikt ter zjjde moesten worden gesteld en dat slechts de Fongers- en de Simplex-rjj wielen voor verdere proefnemingen in aanmerking konden komen. Ach tereenvolgens werden nu in 1903. 1904 en 1905 aan beide fabrieken in bestelling gegeven en aan vergelijkende proefnemingen onderworpen: 20, 36 en 35 rjjwielen, waarbjj werd bepaald, ten einde eene zoo juist mogelijke vergelijking te kunnen i j j 1Li_!'F -

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1908 | | pagina 2