Dagblad voor Schiedam en Omstreken. 31ste Jaargang. Vrijdag 31 Januari Ï908. So. 9023 A b o a a e e r t D op de Gelou.terd. Mieawe ScMeflamsciie Conrani met gratis GelMreert Zoaiaisbi priis 10 c. p. weet. 0.15 p. ani f 1.35 p. 3 mi Officieele berichten. Kennisgeving. FEUILLETON. ABONNEMENTSPRIJS: Dit blad verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen, en kost voor Schiedam per 3 maanden f 1.35, por maand 45 cent en per week 10 cent. Franco per post door geheel Nederland 2.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: Boter- straat 50 en bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. BureauBOTERSTRAAT 50 PRIJS DER ADVERTENTIëN: Van 16 regels 0.92 met inbegrip van bewijsnummer. Elke regel daarboven 15 cent. Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Ingezonden mededeelingen 25 cent per regel. Voorherhaaldelijk adverteeren worden uiterst bil- lijke overeenkomsten aangegaan. Telefoonnummer 85. Postbus no. 39 De Burgemeester van Schiedam, Gezien de art. 11, 12 en 13 der kieswet, Noodigt de mannelijke ingezetenen, die den 15den Mei a.s. den leeftijd van 25 jaar hebben bereikt, uit om: lo. wanneer zij in eene andere gemeente over het laatstverloopen dienstjaar in eene der Rijks directe belastingen zijn aangeslagen, (wat de grondbelasting betreft in eene andere gemeente of in meer gemeenten te zamen tot een bedrag van ten minste ƒ1.daarvan door overleg ging van de gekwiteerde aanslagbiljetten vóór 15 Februari a.s. ter gemeente-secretarie te doen blijken 2o. wanneer zij als mede-eigenaar of wegens eene onverdeelde nalatenschap, aandeel van minstens 1. hebben in aanslagen in de grond belasting zonder dat hun naam bij den aanslag is vermeld, daarvan overeenkomstig het model, dat ter secretarie verkrijgbaar is, en onder over- legging der gevorderde bewijsstukken, mede vóór 15 Februari a.s. ter gemeente-secretarie aangifte te doen- So. wanneer zij aanspraak meenen te kunnen maken om op de kiezerslijst geplaatst te worden krachtens huur van een huis of gedeelte van een huis, krachtens eigendom, vruchtgebruik of huur van een vaartuig, wegens inkomsten uit dienstbetrekking of als inwonende zoon in het bedrijf of beroep der ouders werkzaam, wegens pensioen of lijfrente, wegens inschrijving van ten minste ƒ100.— in de Grootboeken der Na tionale Schuld of van ten minste 50 in eene spaarbank, of omdat zij met goed gevolg hebben afgelegd een examen, ingesteld door of krach tens de wet of aangewezen bij algemeenen maatregel van bestuur en in verband staande met de benoembaarheid tot eenig ambt, de vervulling van eenige betrekking of de uitoefe ning van eenig bedrijf of beroep, daarvan, mede overeenkomstig een der ter gemeente secretarie verkrijgbare modellen, voor zooveel noodig, vóór 15 Februari a.s. aldaar aangifte te doen. Voor hen, die krachtens vroeger gedane aan gifte op de ioopende kiezerslijst dezer gemeente voorkomen, is hernieuwde aangifte onnoodig. indien de plaatsing op de kiezerslijst berustte op: lo. bewoning van een huis of gedeelte van een huis of van een vaartuig, mits zij op 31 Januari alsnog hetzelfde huis of een gedeelte van hetzelfde huis of hetzelfde vaartuig be wonen 2o. genot van pensioen of lijfrente; 3o. bezit van eene inschrijving in de Groot boeken der Nationale Schuld of van een inleg in eene spaarbank; 4o. aflegging van een examen. Daarentegen is hernieuwde aangifte voel nood'a voor hen wier plaatsing op die lijst berustte op lo. bewoning van een huis of gedeelte van een huis of van een vaartuig indien zij niet meer op 31 Januari hetzelfde huis of een ge deelte van hetzelfde huis of hetzelfde vaartuig bewonen; of 2o. genot van inkomen in dienstbetrekking, ot als inwonende zoon in het bedrijf of beroep her ouders werkzaam, hetzij met of zonder ge hot van pensioen of lijfrente Naar het Hoogduitsch van KARL. ED. KLOPFER. 45) Dat hij ook zoo dom geweest was, om Katja, oe kamenier, die hem even als al de dienst - oden van zijn huis, blindelings gehoorzaamde, eg te sturen. Misschien had de kerel wel hit gunstig oogenblik gewacht. Mogelijk aa hij het vorstelijk paar reeds vanaf des morgens bespied en opgemerkt, hoe de Vorst «tot- was uitgegaan om met den stationschef over dat ellendig oponthoud te gaan?' Waar was hij nu heenge- meSeW?n ®onstei'he in 't geheim de groote een donW, ,re3ÜurauezaaL Daar Sinds in mannen u1-? stonh een groep jonge Vorst nadeido n, miss,chien daar bij zijn? De voist naaeide deze plaats onder voorwendsel een c°uiaiat te halen, die daar aan den muur bij, dat hij zich vergist had Koloff was verdwenen. Nu had hii sDÜt d it- hij hem niet dadelijk aangehouden had Hii had hem tenminste scherper in 't oo°- moeten houden. Doch het zou niet moeilijk "zijn, den gehaten knecht weder op te sporen, en'een- Van de bepalingen der kieswet, die op het bovenstaande betrekking hebben, luidt Artikel 1. De leden van de Tweede Kamer der Staten- Generaal worden gekozen door mannelijke inge zetenen des Rijks, tevens Nederlanders, die den leeftijd van vijf en twintig jaren hebben bereikt, voor zoover zij over het laatstverloopen dienst jaar In eene of meer der Rijks directe belas tingen zijn aangeslagen, het te dier zake ver schuldigde voor of op den lsten Maart voldaan hebben, en a. over het laatstverloopen dienstjaar zijn aangeslagen in de grondbelasting voor een be drag van ten minste een gulden, in de vermo gensbelasting, in de belasting op bedrijf- en andere inkomsten of naar een of meer der vijf eerste grondslagen van de persoueele belasting, zooals die is geregeld bij de wet van 16 April 1896 Staatsblad n. 72)of b. indien zij niet overeenkomstig het bepaalde sub a zijn aangeslagen, voldoen aan eene dei- volgende voorwaarden lo. dat zij als hoofden van gezinnen of a-ls alleen wonende personen op den 31sten Januari sedert den lsten Augustus van het vorige jaar hebben bewoond, krachtens huur, een huis of een gedeelte van een huis, waarvoor met of zonder bijbehoorenden of in huur gebruikten grond of lokalen en bij gebouwen, niet ter bewoning bestemd, de wer kelijke huurprijs pei week berekend, ten min ste heeft bedragen de som, voor de gemeente of het gedeelte der gemeente, waar het huis gelegen is, vermeld in de bij deze wet gevoeg de tabel(f 1.75) of wel achtereenvolgens in de zelfde gemeente twee zoodanige huizen of ge deelten van huizen of krachtens eigendom, vruchtgebruik of huur, eenzelfde vaartuig van ten minste 24 kubieke Meter inhoud of 24030 Kilogram laadvermogen 2o dat zij op den 3 lsten Januari sedert den lsten Januari van het laatstverloopen jaar achtereenvolgens bij niet meer dan twee per sonen, ondernemingen, openbare of bijzondere instellingen in dienstbetrekking of als inwonende zoon in het bedrijf of beroep der ouders werk zaam zijn geweest en als zoodanig over dat jaar een inkomen hebben genoten als voor de ge meente of het gedeelte der gemeente, waar zij wonen, is vermeld in de bij deze wet gevoegde tabel, (f450.—). of dat zij op den lsten Februari in het genot zijn van een door eene onderneming, openbare of bijzondere instelling verleend pensioen of verleende lijfrente van gelijk bedrag met dien verstande dat voor hen. die in beide gevallen verkeeren zoo noodig, ter bereiking van het vereischte bedrag, het inkomen, het pen sioen en de lijfrente worden samengeteld 3o. dat zij op den lsten Februari sedert een jaar den eigendom met recht van vrije beschik king hebbep van ten minste f 100. (nominaal), ingeschreven in de Grootboeken der Nationale Schuld of van ten minste f50.-, ingelegd in de Rijkspostspaarbank, in eene gemeentelijke spaar bank of in eene spaarbank beheerd door het bestuur van eene rechtspersoonlijkheid, be zittende vereeniging. van eene naamlooze ven nootschap, van eene coöperatieve vereeniging of van eene stichting Onder de bijzondere spaarbanken, bedoeld bij het vorige lid van dit artikel zijn de banken, opgericht na 1 Mei 1900, alleen begrepen voor zoover en voor zoolang als zij blijkens opgave maal in zijn handen, dan zou hij spoedig ge noeg de zekerheid van zijn vermoeden er uitgehaald hebben. Hij had het geleerd uit het beurtelings blozen en verbleeken de waarheid te lezen op het gelaat van den misdadiger. De courant voor zich houdend, loerde hij over den rand heen. Hij was overtuigd, dat Koloff zich in de zaal bevond. Daar kwam plotseling een man in uniform voorbij, bleef voor den graaf staan en groette met groot respect. „He, is u daar, meneer de Ispravnik," (een der hoogste politiebeambten uit een district) zeide de Vorst op een minzamen toon. „Hoe komt gij hier?" Het was de Ispravnik van Wilna, die den keizerlijken Staatsraad Murawin kende. „Dienstzaken, Doorluchtigheid!" antwoordde de man fluisterend. „We hebben hier een moeilijke taak." „O, dat begrijp ik! Wegens die geschiedenis daar ginds aan de Wilija? Lieve hemel, gelooft gij dan werkelijk, dat dat gespuis zich nog hier op het tooneel van hun misdaad bevindt?" „Waarom niet? Eenigen zeker. In Wilna hebben wij vannacht twee personen gearres teerd, die zeer verdacht zijn „Het is zonder twijfel een goed georganiseerde bende en zij kunnen zich, wanneer ze niet al te zeer in t oogvallen gemakkelijk verstrooien. De verwarring, die in deze streek heerscht, begunstigt hunne vlucht zeer." De Vorst dacht een oogenblik na, terwijl hij aan het bestuur der gemeente, waar zij geves tigd zijn, een waarborgfonds van f25000 bij de Nederlandsche Bank gebben gedeponeerd. 4o. dat zij met goed gevolg hebben afgelegd een examen, ingesteld door of krachtens de wet of aangewezen bij algemeenen maatregel van bestuur en in verband staande met de benoem baarheid tot eenig ambt. de vervulling van eenige betrekking of de uitoefening van eenig bedrijf of beroep. Artikel 5. Onder hen, die den leeftijd van vijf en twin tig jaren hebben bereikt verstaat deze wet hen, die den leeftijd hebben bereikt vóór of op den 15den Mei. De aanslag der vrouw in de Rijks directe belastingen geldt voor haren man, die van min derjarige kinderen wegens goederen, waarvan hun vader het vruchtgenot heeft, voor hunnen vauer. Aanslagen in de Rijks directe belastingen, waarvoor eerst na 31 December van het laatst verloopen jaar een aanslagbiljet is uitgereikt, blijven voor de toepassing van het bepaalde bij art. 1 buiten aanmerking. Aanslagen in de grondbelasting wegens on roerende goederen eener onverdeelde nalaten schap gelden ook voor den mede-eigenaar, wiens naam niet bij den aanslag in het kohier is vermeld, mits zijn aandeel in dien aanslag ten minste één gulden bedraagt. Door den aanslag in de grondbelasting in art. 1 vermeld, worden de hoofdsom en de Rijks- opcenten verstaan. Aanslag in de vermogens-, bedrijfs- of per soneel belasting geeft geene aanspraak op kies recht indien hij het gevolg is van eene met de waarheid strijdige aangifte. Bij de berekening vau den werkelijken huur prijs die ook verschuldigd kan zijn inden vorm van contributie aan eene coöperatieve bouwver- eeniging, wordt inaandhuur tot weekhuur herleid door deeling met 4, jaarhuur door deeling met 50 en vind geen aftrek plaats van de som, verschuldigd voor gas- of waterleiding, ingeval deze in den huurprijs is begrepen. Bij de berekening van het inkomen, bedoeld in art 1 b, 2o., eerste lid, worden vrije woning of inwoning en vrije kost en inwoning gerekend op het bedrag, voor de gemeente of het gedeelte der gemeente, waar zij genoten worden, vermeld in de bij deze wet gevoegde tabel; enkel vrije kost op het bedrag, vermeld in de laatste kolom, verminderd met dat. vermeld in de voorlaatste kolom dier tabel. Overigens komt alleen geld in aanmerking (vrije woning of inwoning f87.50: vrije kost en inwoning f300.-) Ten aanzien van vrijen kost wordt geene rekening gehouden met den Zondag of alge meen erkende Christelijke feestdagen, of, voor zooveel Israëlieten betreft, met den Sabbath. Indien de aard der werkzaamheden in een bedrijf medebrengt, dat zij in den regel een gedeelte van het jaar niet worden uitgeoefend, wordt ter berekening van den tijd, gedurende welken iemand volgens het vorig artikel in dienstbetrekking is geweest, de tijd medegeteld, gedurende welken de werkzaamheden, waarvoor hij in dienst is, hebben stil gestaan, ook indien gedurende dien tijd de dienstbetrekking tijdelijk was opgeheven. Indien het inkomen, bedoeld in art. 1 b. 2o., als vast week-, veertiendaagsch-, maand- of zich langs den baard streek. Toen wenkte hij plotseling den Ispravnik om hem naar de naastbijzijnde vensterbank te volgen. „Wacht eens; gij kunt gelijk hebben. Daar is mij zooeven een knaap opgevallen, die op mij eenen zeer twijfelachtigen indruk maakte. Ik ken hem. Het is mijn vroegere secretaris, Gregor Dimitrijewitch Koloff. Ik heb hem weggejaagd om zijn slecht gedrag. Dat doet overigens niets tot deze zaak. Ik weet slechts, dat de man tot nu toe te Petersburg woonde, waar ik hem heb laten gadeslaan, omdat hij mij verdacht voorkwam en dat hij zonder betrekking, ja zelfs zonder onderkomen was. Om hierheen te komen had hij dus geld noodig. Vanwaar kreeg hij dat? Misschien stelt gij er belang in, dat van hem te vernemen, tegelijk met de redenen, die den man hierheen brach ten." „Ah zoo," zeide de beambte verrast en haalde reeds zijn notitieboekje uit den zak om den naam van den verdachte op te scirijveii. „Dat zijn al reeds vo irtreffelijfce punten van aanhou ding. Een jonge heer twijfelachtig sujet uit Petersburg, waar hij waarschijnlijk ook gestudeerd heeft „Zoo is het. En dat hij zich bij de ontevre denen uit de beschaafde proletariërs aangesloten heeft, dat kan men nauwelijks betwijfelen. „Sla een waakzaam oog op dat individu Gij bewijst mj daarmede persoonlijk eenen grooten dienst, want ik geef er u mijn woord van eer op, ik jaarloon is genoten en dit loon wegens ziekte of verwonding gedurende ten hoogste twee maanden niet of niet ten volle is ontvangen, wordt het geacht tot het normale bedrag te zijn genoten. Indien in de plaats van het inkomen, bedoeld in art. 1 b. 2o., eene tijdelijke ongevallenrente wordt genoten, wordt deze, zoolang zij wordt genoten, in rekening gebracht tot een bedrag, gelijk aan het normale loon. Inkomen, pensioen en lijfrente, bedoeld in art. 1 b. 2o., der vrouw geldt voor haar man, dat van de inwonende minderjarige kinderen voor de helft voor hunnen vader. Indien gedeelten eener gemeente in de bij deze wet gevoegde tabel afzonderlijk worden genoemd, wordt de grens tusschen die gedeel ten door Ons, Gedeputeerde Staten gehoord, bepaald en wanneer verandering van omstandig heden daartoe aanleiding geeft, gewijzigd. Van deze besluiten wordt mededeeling gedaan in de Staatscourant, met bijvoeging van de adviezen van Gedeputeerde Staten, voor zoover bij de besluiten van die adviezen is afgeweken. Artikel 3. Van de uitoefening van het kiesrecht zijn uitgesloten zij, wien het kiesrecht ontzegd is bij eene onherroepelijk geworden rechterlijke uitspraak; zij, die in gevangenschap of hechtenis zijn; zij, die bij onherroepelijk geworden rechter lijke uitspraak de beschikking of het beheer over hunne goederen hebben verloren zij, die in het burgerlijk jaar, voorafgaande aan de vaststelling der kiezerslijsten onderstand van ee.ie instelling van weldadigheid of van een gemeentebestuur hebben genoten. Artikel 6. Voor de bevoegdheid tot het kiezen van leden der Provinciale Staten gelden dezelfde regelen, als die welke in de artt. 1—5 voor de bevoegd heid tot het kiezen van leden der Tweede Kamer der Staten-Generaal zijn gesteld, met dien verstande, dat men bovendien ingezeten der provincie moet zijn. Art. 7. Voor de bevoegdheid tot het kiezen van leden van den gemeenteraad gelden dezelfde regelen als die, weike in de artt. 1—5 voorde bevoegd heid tot het kiezen van leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal zijn gesteld, met dien verstande, dat men bovendien ingezeten der gemeente moet zijn, en dat zij, die niet vallen onder art. 1 a, over het laatstverloopen dienstjaar in de gemeente moeten zijn aange slagen in eene plaatselijke directe belasting tot ten minste het bedrag, voor de gemeente of het gedeelte dei gemeente, waar zij wonen, vermeld in de tweede kolom der sub. art. 1 b. lo., bedoelde tabel en hun aanslag in die belasting op den lsten Maart ten volle moeten hebben voldaan (f 1.75). Aanslag in eene plaatselijke directe belasting geeft geene aanspraak op het kiesrecht, indien hij het gevolg is van eene met de waarheid strijdige aangifte. Schiedam, den 30sten Januari 1908. De Burgemeester voornoemd, M. A. BRANTS. weet, dat ik zelf alle redenen heb, mij voor hem in acht te nemen." „ZooDat is voldoende, Doorluchtigheid I en ik acht mij door deze goede inlichtingen tot den grootsten dank verplicht. Het zal mij niet verwonderen, als later blijken zal, dat wij in deze man een gewichtige vangst zullen gedaan hebben." „Eene vangst! Ja, ja! doe maar uw best,, dat het er werkelijk toe komt." „Ik zal alles in het werk stellen en meen te kunnen verzekeren, dat hij ons niet ontsnappen zal." „Als gij hem hebt, bericht het mij dan te Petersburg. Misschien gelukt het mij daar ook iets nader over Koloff te vernemen wat tot de zaak behoort. Ik herhaal het uik in teresseer mij zeer voor dit geval en ik zal bij gelegenheid niet in gebreke blijven een prijzenswaardigen dienstijver op de geschikste plaats naar behooren ter sprake te brengen. De Ispravnik boog zeer nederig met een vroolijk gelaat. Deze Gregor Dimitujewitch Koloff was daarmede reeds heimelijk veroor deeld, öf als Nihilist, öf als iemand, die een bijzonder plan tot aanslag tegen Vorst Murawin koesterde öf als een of ander verdachte, en met zulke lui behiefde men in deze tijden, waarin den geringsten politiebeambte de scnerp ste maatregelen waren aanbevolen, waarlijk niet veel complimenten te maken. CEooK vervotgd).

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1908 | | pagina 1