Verspreide berichten. Binnenland. Htads- en Gewestelijk Nieuws. worden tal van maatregelen genomen om deze geheim te houden, maar niettemin schijnen ai deze geruchten wel een ondergrond van waarheid te hebben. En intusschen vervolgt de Armada der Ver- Staten kalm haar weg naar den Stillen Oceaan. Is het niet zeer begrijpelijk, dat de gemoederen van het groote publiek in Amerika en ook daar buiten eenigermate in opgewondenheid geraken bq de gedachte, welke bedoelingen de Ver. Staten met het zenden van die reuzenvloot toch wel kunnen hebben In Bologna staken de bakkers. De militaire bakkerjj zal de stad van brood voorzien. Keizerin Eugenie, weduwe van Napoleon III, heeft aan de Benedictijnen van Farnborough (Engeland) geschonken de kerk en de abdij van St. Michel, welke zij had doen bouwen om er de mausoleums van Napoleon III en den keizerlijken prins, door de Zoeloes gedood, in te vestigen. De Engelsche minister van Financiën, Asquith, gisteren een deputatie van kiesrecht vrouwen ontvangende, heeft haar gezegd, dat zij veel gerucht voor niets makenwant de regee ring, hoewel het vrouwelijk kiesrecht volstrekt niet ongunstig gezind, heeft noch den tjjd noch den lust een desbetreffend ontwerp in de zitting van het tegenwoordige parlement in te dienen. De kwestie zal binnen drie jaar aan het oordeel der kiezers onderworpen worden. Of de man-vrouw tjes nu zullen zwijgen De Noord-Amerikaansche unie heeft gisteren door aankoop bjj een openbaren verkoop in eigen dom verkregen de vlag van het fregat «Chesa peake", die haar door de Engelsche marine in 1813, gedurende den oorlog van 1812—14 was ontnomen. Dinizoeloe zal vervolgd worden wegens moord. Het Zoeloeopperhoofd Mangati, een der getuigen tegen Dinizoeloe, heeft zelf terechtge staan wegens «openbaar geweld" en is tot 5 jaar dwangarbeid veroordeeld, Te Bombay is eeD openbare vergadarÏDg ge houden om tegen de behandeling van de Engelsch- Indiërs in Transvaal te rrotesteeren. Er waren een 7000 menschen, zegt Reuter, en de voorman nen van Hindoes, Mohamtdanen en Parsi's waren erbij. Een spreker herinnerde aan de heldendien- sten, die Indiërs den Engelschen in den Boeren oorlog hadden bewezen. De Prins in Dnitschland. Z. K. H. de Prins wordt a.s. Zondag uit Schwe- rin in Den Haag terugverwacht. De Crisis. In strijd met het gisteren door ons overgenomen bericht in «De Telegraaf", dat mr. J. A. Loeff in het nieuwe Kabinet zal optreden, wordt verzekerd, dat mr. A. P. L. Nelissen, lid van den Hoogen Raad, de portefeuille van Justitie zal waarnemen voor Oorlog hoorden wjj noemen generaal majoor F. H. A. Sabron. De andere namen van het «Tele graaf'-lijstje schijnen juist te zijn. Verzekerd wordt, dat wegens een heden plotselin ge opgekomen bezwaar, in verband met een medisch advies omtrent de gezondheid jvan een der voor een portefeuille aangezochte heeren, eenige ver traging in de oplossing der ministerieele crisis zal ontstaan. («Tijd.") Noordzee. Naar aanleiding van Renter's telegram uit Londen, dat de Engelsche regeering van de Duitscbe regeering bericht had ontvangen omtrent de strek king van voorstellen betreffende de Noordzee, en dat die voorstellen, die gegrondvest zjja op het beginsel der handhaving van den territorialen status quo de volle goedkeuring van jle Engelsche regeering zouden hebben verworven, hebben wjj ons tot het ministerie van buitenlandsche zaken gewend. Wq ontvingen van het departement bericht, dat het «geene mededeelingen verschaffen kan nopens het onderwerp." (»N. R. Ct.") Volgens een nader telegram, gister-avond uit Berlijn verzonden, is de volgende half-ambtelijke nota van Duitsche zijde openbaar gemaakt: In de Duitsche ambtelijke kringen verbergt men piet de voldoening over de wending die de tus- schen Berlijn en Londen gevoerde onderhande lingen over de kwestie van den status quo in de Noordzee, heeft genomen, maar deze onder handelingen zijn nog verre van geëindigd. Men móet zich nog over de bijzonderheden verstaan. De besprekingen hebben tot dusver geleid tot een overeenkomst tusschen de kabinetten van Londen en Berlijn over de gunstige gelegenheid om de belanghebbende mogendheden te winnen voor een verklaring ten aanzien van de hand having van den status quo in de Noordzee, maar noch de vorm waaronder die verklaring zal wor den afgelegd noch haar woordelijke inhoud is vast gesteld. Er staat voor het oogenblik nog niets zwart op wit. De loop der onderhandelingen heeft, zegt men, bewezen, dat van weerskanten de beste bedoe lingen op dit gebied voorzitten. Wat de uitslag betreft, deze zal de onloochenbare bevestiging er van zijn, dat Dnitschland geenszins er aan denkt, den huidigen territorialen status quo der Noordzee te wijzigen en dat dit land niet in het geheim hongert, naar dit of dat punt van dit of dat ge deelte van het Nederlandsch of Belgisch gebied. Men beweert, dat Dnitschland geheime bedoe lingen had toen het 't initiatief nam tot de ont worpen verklaring. Door zijn handteekening on der dat stuk te zetten, geeft Duitschland het beste antwoord op deze betichtingen. Al Worden de besprekingen nu nog maar alleen tusschen Berlijn en Londen gevoerd, het spreekt vanzelf dat de belanghebbende mogendheden daar over gepolst zijn. Er werd geenerlei tegenstand ondervonden. Men twijfelt er niet aan of de ont worpen verklaring vindt overal een gunstig ont haal. Zij is inderdaad een nieuwe waarborg voor den vrede. Wat Frankrijk, dat zeker op de hoogte dezer onderhandelingen gehouden is, meer in het bijzon der aangaat, dit land weet dat deze overeenkomst in geen enkel opzicht wijziging zal brengen in de politiek van de entente cordiale, want deze blijft in de internationale politiek het noli me lan gere. De aanvaring der „Amsterdam". De Londensche correspondent van de »N. R. Ct" seint Lord Hamilton, voorzitter van den Great-Eastern- spoorweg, zeide gistermiddag te Londen op de halfjaarlyksche vergadering van aandeelhouders, dat de ramp met de «Berlin" een verderfeljjken mvloed had gehad op het verkeer van de maat schappij met het vasteland in 1907. De jongste ongevallen aan den Hoek hadden dien invloed natuurljjk niet verminderd. Sprekende van het geval van de «Vienna", en de «Amsterdam" zeide hjj, dat beide het gevolg waren van den dikken mist. De kapiteins van die booten waren z. i. niet te .laken, De stranding van de «Vienna" schreef hij toe aan de nalatig heid van den Nederlandschen kustdienst in zake den gasboei, en. het falen van den misthoorn bracht den kapitein en den Nederlandschen loods van de wjjs. Aangaande de aanvaring van de «Amsterdam" achtte de voorzitter het gewenscht om de reden dia ik gisteravond geseind heb, niets meer te zeg gen. Alleen verklaarde hij, dat het geheel onge grond is, te meeneD, dat de Nieuwen Waterweg moeieljjk en gevaarlijk is. Hjj voert naar Rotter dam, de derde haven van Europa, en wordt jaar lijks door duizenden sehepen gebruikt, hetgeen de veiligheid en de lichtbevaarbaarheid van den Wa terweg bewqst. Vijf en dertig jaren heeft de Great Eastern dien waterweg gebruikt, zonder een ongeluk te krjjgen, bij alle weer en wind. Voorts loochende de voorzitter, dat de maatschappij den kapiteins beveelt, om door allen storm en mist door te stoomen, teneinde bijtjjds aan te komen. Integendeel wordt hun gelast, geen onnoodig ge vaar te loopen. Apologetische volksbibliotheek. Dat het in deze dagen, waarin het ongeloof driest het het hoofd opsteekt en onder alle stan den zijne slachtoffers zoekt, noodig is te zorgen voor een breede ontwikkeling op godsdienstig ge bied, is ingezien door de Apologetische Vereeni- ging «Si. Petrus Canisius," welke in overleg met de Uitgevers-vennootschap «Fuiura" het initiatief heeft genomen tot de uitgave eener Apologetische Volksbibliotheek. Zjj stelt zich voor, een groote reeks brochures, van 16 bladzijden druks, uit te geven, waarvan de geringe prijs het een ieder, die 't wèl meent met ons Roomsche volk, mogelijk zal maken er in zjjn kring eenige tien- of hon derdtallen van te verspreiden. Vooral ook wordt op deze uitgave de aandacht gevestigd van de Z.E. en W.E. H.H. Geestelijken in den catactnsmus en de patronaten zuilen ver schillende dezer brochures zeer geschikt verspreid kunnen worden, nadat ze eerst mondeling nog eens zijn toegelicht. Zoo komen ze overal onder het volk. Doch ook de plaatselijke comité's van de K. S. A., de Propagandaclubs, de R. K. Middenstands- en Werklieden-vereenigingen zullen zich zeker niet onbetuigd laten. De pr(js is niet hoog, en de inhoud degelijk en bevattelijk. Dezer dagen verschijnt no. 1 van deze Apologe tische Volksbibliotheek. Zjj is getiteldIs er een God 7" In de volgende nummers zullen achtereenvolgens de navolgende onderwerpen behandeld worden Heeft God de wereld geschapen?; Bjj bel en Na tuurwetenschap Stammen de menschen van apen af?; Heeft de men<ch een ziel?; Over het hier namaals WonderenDe Vrijdenker en zjjn ge loof Is de Kath. Kerk onverdraagzaam De BiechtIs er een moraal zonder God Kan de godsdienstlooze moraal de godsdienstige moraal vervangen De christelijke radicalen en de voor uitgang Heeft Christus geleefd Het ontstaan van het Christendom; Is Christus van den dood opgestaan Is Christus de zoou Gods De Maagd en Moeder Gods Maria; Is het Pausdom door Christus gesticht?; Pausdom en Beschaving Slechte Pausen; Pausdom en InquisitiePausdom en Heksenprocessen Katholieke Kerk en Moderne Kuituur; Het economisch verval der Kath. volke ren; Lijkverbranding; Spiritisme of de moderne spookzieners Godsdienst en OpenbaringIs de Bijbel menschen werk Is de Bjjbel aan de Ka tholieken verboden Ziedaar, door het opnemen van de titels der eerstuitkomende brochures, wel het best deze Apologetische Volksbibliotheek gekarakteri seerd. De prijzen zjjn zeer laag gesteld. Wanneer wjj ten slotte hieraan toevoegen, dat het Z. D. H.den Bisschop van Haarlem heeft be haagd. tot censor voor de Apologetische Volks bibliotheek te benoemen den oud-hoogleeraar, deken P. L. Dessens, te Leiden, dan staat tevens vast, dat deze brochures den waarborg geven, dat zjj in leerstellig opzicht onberispelijk zjjn. Moge het aan de vereenigde pogingen van «St. Petrus Canisius" en «Futuro" gelukken om deze Apologetische Volksbibliotheek onder vele tien duizendtallen in ons vaderland te verspreiden. Wjj betwijfelen dan niet, dat getuigd zal kunnen worden hier is een groot en goed werk ver richt. Christelijk-Historische partij. De organisatie van de Christelijk Historische partij gaat, naar de »Ned." meldt, steeds rustig voort. Alleen in den loop van 1907 hebben zich veer tien nieuwe afdeelingen bjj de partij gevoegd, terwijl er nog op tal van plaatsen Christeljjk- Historische kiesvereenigingen zjjn, die zich nog niet aangesloten hebben. Dr. B. Reiger. De vergadering van den Utrechtschen gemeen teraad duurde gister-avond hoogstens een kwartier, maar het was een kwartier, dat diepen indruk op de aanwezigen heeft achtergelaten. Aller eerst had de voorlezing plaats van een schrij ven van de echtgenoote van den burgemeester, waarin mededeeling gedaan werd van diens overlijden. Toen nam de waarnemende voorzit ter, mr. Van Lier, het woord, om een korte rede uit te spreken ter nagedachtenis van den overledene. Alle leden rezen van hunne ze tels op. Het weinige, dat hij zeide, zal zeker warmen weerklank in aller harten hebben ge vonden. Spreker herdacht dr. Reiger achtereen volgens als raadslid, wethouder en burgemeester en roemde zijn hooge kwaliteiten. In alle op zichten was hij de leider van het Dagelijksch Bestuur der gemeente in de vergaderingen. Spreker noemde hem een burgemeester van den allereersten rang. Wat Utrecht aan hem te danken heeft, is niet met een enkel woord te zeg gen. Het nageslacht zal het weten te waardee- ren. Namens het Dagelijksch Bestuur, den gemeen teraad en de burgerij, gaf Spreker de verzekering, dat burgemeester Reiger zal voortleven in dank bare herinnering. Vervolgens voerde nog het woord de heer De Beaufort, als oudste lid in jaren van clen Raad. Hij schetste de groote verslagenheid en de diepe droefheid, die algemeen heerschte hij het vernemen der noodlottige tijding van het overlijden van den voortreffelijken burgemees ter. Het is schier onbegrijpelijk, dat hij is weg genomen en zijn stem nimmer meer gehoord zal worden, noch elders, noch in onze raadszaal. Op zijn beurt prees de heer De Beaufort de hooge gaven van den burgemeester en zijn onpartijdig heid. Aan de gaven van het hoofd, paarden zich de gaven van het hart. Hij had een nobel karakter en was aangenaam in den omvang. Er ging een zekere bekoring van hem uit en hij boeide een ieder. Tot het Laatste oogenblik werd de hoop op herstel levendig gehouden. Die hoop is ver vlogen, maar de dankbaarheid blijft, hetgeen voor de familie een troost kan zjjn. De waarnemende voorzitter sloot de vergadering met de mededeeling, dat het schrijven van ken nisgeving met een brief van rouwbeklag zal wor den beantwoord. Diep geschokt gingen de raads leden uiteen. De publieke tribune was stampvol met belang stellenden. Men meldt nader uit Utrecht, dat de begrafe nis van het stoffelijk overschot van den burge meester, dr. B. Reiger, Dinsdag zal plaats hebben. Tegen het Nieuw-Malthusianisme en de Pornografie. Op aitnoodiging van bet Ned. Werk. Verbond «Patrimonium" had Dinsdag te Utrecht eene ver gadering plaats van afgevaardigden van ver schillende R. K. en Prot. Chr. Werklieden-organi saties, de Ned. Middernachtszendingver., de Ned. Ver. tot bestrijding van het Neo-Malth. en van de besturen der Heldringgestichten, om te be raadslagen over eene te voeren actie tegen het Nieuw-Malthusianisme en de Pornografie. Van enkele andere organisaties Waren betuigingen van instemming met dit doel ingekomen. Eenparig be sloot de vergadering zich te vormen tot een comité lot bestrjjding van genoemde volkszonde. Eene commissie van 5 personen werd aangewezen tot het opstellen van een of meer vlugschriften en tot het ontwerpen van voorstellen voor verdere te voeren actie. IJsbaan. Blijkens een in ons blad geplaatste advertentie zal heden- (Zaterdag) avond, om 8 uur, in de Veranda van de S. O. V. een bijeenkomst worden gehouden em ts trachten een ijsbaan in onze stad te bekomen. Een winkelier verzoekt ons er de aandacht op te willen vestigen, dat vele winkeliers, die gaarne zouden medewerken tot oprichting van een ijsbaan, met het oog op den voor hen zoo drukken Zaterdag-avond, niet in de gelegenheid zijn de bijeenkomst van heden-avond bij te wonen. Hjj zou gaarne zien, dat de winkeliers, die met het plan sympathiseeren, aan een der onderteekenaars van de advertentie hun naamkaartje zonden. Aanbesteding. Door den architect H. Gabel is gisternamiddag aanbesteed de bouw van zeven woonhuizen aan de Brouwerstraat. Ingekomen waren de navolgende biljetten Joh. J. Varekamp, te 's Gravenzande, f10730.— G. Borsje, te Zwjjndrecht, f 11,236.10; L. v. Bellen, te Rotterdam, f11797.— A.Timmermans en Zoon, te Schiedam, f11980.— N. v. d. Vel den, te Schiedam, f11998.-; G. Pijl Cz. en J, Stooker, te Oud-Beierlaod, f12090.— W. Stoker, te Oud Beierland, f12180.— Cn. Simons, te Oud- Beierland, f12190.— M. Goossen, te Maassluis, f 12400.W. Lans en H. de Paier, te Rotter dam, f12725.L. v. d. Linden en R. Maarland, te Vlaardingen, f13076.-; P. Slavenburg en N. Scheurkogel, te Schiedam, 113336.—A. J. v. d. Hoef, te Rotterdam, f13560 J. Bergshoef, te Rotterdam, f13799.— R. P. Overweel, te Rot terdam, f14395.— J. v. Oosten, te 's Gravenbage, f14457.D. de Lange, te Schiedam, f14696.— D. v. Leeuwen en Th. v. Gink, te Schevemngen, f15000.-- G. Zuurmond en G. v. d. Raad, te Scheveningen, f16450.— G. Krabbendam, te Schiedam, f i8000. De gunning van bet werk werd nog aange houden. S. T. M. Gedurende de maand Januari zijn door de Schiedamsche Tramwegmaatschappjj 19998 pas sagiers vervoerd. Katholiek leven. De Vereeniging «Katholiek Leven", sedert eeni- gen tijd te dezer stede opgericht, heeft zich aan gesloten bij het plaatselijk comité der Kath. Soc. Actie. Op Maandag 17 Februari a.s. zaf eeue voor alle Katholieken toegankelijke vergadering worden ge houden, waarin als spreker zal optreden de weleerw. pater W. de Veer. S. J. V. P. N. De onderafd. Schiedam en omstreken der V.P.N. zal Maandag 3 Februari a.s., des avonds 8 uur, haar Alg, Ledenvergadering houden in het lokaal van de Schied. Spoehng-vereeniging. Behandeld zal o.m. worden het jaarverslagrekening en verantwoording; verkiezing bestuursleden verkie zing commissaris van het Prov. bestuur en verkie zing afgevaardigden voor de vergadering van het Prov. bestuur. Voorts zal een bepreking worden gehouden over de in dit jaar alhier te houden tentoonstelling en zullen de leden worden ingelicht over de in Maart a.s. te Rotterdam te houden tentoonstelling. Aan het slot der vergadering zal onder de aanwezige leden toewijzing geschieden van twee broedsels eieren van raskippen. Gemeentelijke Arbeidsbeurs. Gevestigd in het Beursgebouw tele fur. 244. Geopend alle werkdagen van 9£ tot 11| uur voormiddag. Maandag, Dinsdag en Vrijdag van 8 tot 9 uur 's avonds. Gevraagde Arbeidskrachten. halfwas bakker halfwas smoutzetter fles- schenbeteener schoenmaker-jongen wa genmakersjongen krullenjongen kleerma kersleerling behangersjongen halfwas behan ger. Voor buiten de stad. monteur-bankwerkers dienstbode dag meisje. Aangeboden Arbeidskrachten, timmerlieden halfwas timmerman stoker machinist jongens voor kantoor bakker portier koetsier huisknecht schipper straatmaker verver halfwas verver smidsjongensmid halfwas bankwerker zakkenmaker loodgieter chauffeur metselaar personen voor lichte werkzaamheden wasschen aan huis gevraagd schoonmaak ster naaiwerk aan huis gevraagd machinebankwerker koperslager pakhuis knecht kraandrijver - halfwas plaatwerker grondwerker Gevonden voorwerpen. Aanwezig aan het commissariaat van politie twee lederen riempjes. Te bevragen aan de volgende adressen portemon - naie met eenig geld, v. d. Bosch, kl. Baan 37 heerenhoed, v. d. Hoek, Raam 18; vrouwenzak met portemonnaie enz., Kinderbuurt 246zilveren broche, de Vette, Overschiesche straat 168 wan delstok, W. H. v. d. Snel, Overschiesche Dwars straat 167a; deksel van een vuilnisbak, v. d. Meer, Nieuwstraat 45; zwarte vrouwenmuts, v. d. Moer, Zijlstraat 22; vjjt balken, Koetsveld, Maasdijk 1portemonnaie, v. Vliet, Hoofdstraat 47 overhemd, Zonneveld, Broersveld 103 gedeelte van een koperen kraan, Veldhoven, Laan 8gou den oorbelletje, Veltman, Louronstraat 151kin- derschort, Nhring, Broersveld 134; kinderkous, Gokke, Nieuwe Buurt 5jongensjas, Wed. Bubber- man Nieuwsticht 72.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1908 | | pagina 2