Dagblad voor Schiedam en Omstreken. Al Dineert 0 05 ie Nienwe Sclieiamie Con Biet iratis UelMeeri ZoMatsllail prijs 10 c. p. weet 0.45 p. Ml f 1.35 p, 3 ri 31ste Jaargang. Dinsdag 4 Februari 1908, No. 9026 feuilleton. Gelouterd. Officieele berichten. Stads-Ziekenhuis. Buitenlandsch Nieuws. De Koningsmoord in Portugal. ABONNEMENTSPRIJS: Dit blad verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen, en kost voor Schiedam per 3 maanden f 1.35, per maand 45 cent en per week 10 cent. Franco per post door geheel Nederland f 2.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: Boter- straat 50 en bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. BureauBOTERSTRAAT 50 PRIJS DER AD VERTENTIëN: Van 16 regels f 0.92 met inbegrip van bewijsnummer. Elke regel daarboven 15 cent. Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Ingezonden mededeelingen 25 cent per regel. Voor herhaaldelijk adverteeren worden uiterst bil- lijke overeenkomsten aangegaan. Telefoonnummer 85. Postbus no. 89. Allen, die nog iets over 1907 van bet Stads ziekenhuis te vorderen hebben, worden dringend verzocht hunne rekeningen vóór '15 dezer aan de adjunct-directrice in te zenden, De Commissie van Administratie M. A. BRANTS, Voorzitter. W. A. v. DOLDER Dz., Secr. Pennm. Schiedam, 3 Februari 1908. Depolitieketoestand. In alle beschaafde landen is het aangrijpende nieuws van den afschuwelijken vorstenmoord in Portugal's hoofdstad met ontzetting ontvangen. Algemeen geven de bladen hun afkeuring over de bloedige tafereelen van Zaterdag-namiddag te kennen en zijn met diep medelijden vervuld voor de koningin, die als moeder, echtgenoot en vor stin zoo zwaar is getroffen. Met de politieke toestanden, die tegenwoordig in Portugal bestaan, zou men een aanslag tegen minister-president Franco, die er de dictatuur had ingevoerd, hebben kunnen begrijpen; de Portu- geezen zijn licht ontvlambaar en Franco zelf moet de vrees hebben uitgedrukt, dat vroeg of laat tegenover hem geweld zou gepleegd worden. Nie mand waande echter het leven des konings in gevaar, in een land waar feitelijk de verantwoor. delijke minister aansprakelijk is voor de gevolgde politiek. l Intusschen begrijpt men niet het volslagen ver- waarloozen van voorzorgsmaatregelen, aangezien de betoogingen, onlangs tegen de koninklijke fami lie gericht, de regeering tot groote voorzichtigheid hadden moeten nopen. f De toestand was nu eenmaal zoo, dat het ver zet tegen het koningshuis niet alleen door de republikeinen werd gevoerd, maar dat ook de hoofden der monarchale oppositiepartijen alle be trekkingen met het hof (hadden afgebroken. Feitelijk werd aldus door velen koning Carlos verantwoordelijk gesteld voor de politiek van Franco waarbij dient gezegd te worden dat misschien de koning al te openlijk voor die poli tiek in het krijt getreden was. L Van den anderen kant mag worden aangevoerd dat een overtreden der grondwet in Portugal niet dezelfde beteekenis heeft als bij ons, bij voor beeld. Het eigenlijk grondwettelijk regiem heeft in Portugal nooit bestaan; voor alle partijen, ook voor degenen, die nu tegen Franco in het harnas staan, is de grondwet iets geweest, .vaar men buiten ging als het noodig was en als de politiek het vroeg. I i Verder mag men aanvoeren dat de voornemens van Franco allerlofwaardigst waren; allen die Naar het Hoogduitsch van KARL. ED. KLOPFER. 47) Hjj begreep volstrekt niet, dat de brutale eisen van den inspecteur zoo woordelijk zou worden opgevolgd en ontving in den loop van die vernederende behandeling menigen duw van de onbeschofte gendarmen. Met gevoel loze onderwerping liet hij eindelijk alles met zien geschieden. Men doorzocht zijne zakken; men rukte hem de das af en ten slotte het eene kleedingstuk na het andere. Zelfs de laarzen werden afgenomen, want er mochten zich tusschen de zolen eens verborgen papieren, nstructies van een nihilistisch centraal comité Mnrere §eheime dingen bevinden. ZwiisenV vlu»heid en een verdacht schril ver u gendarmen hun werk. De odmaakte nm aa? tafeltje proces-verbaal vvachtmeester v i a V00rwerP dat hemde Tie m oote n V001'leSde> en toonde daarbij eene gioote onverschilligheid, die duidelijk genoeg verraadde dat hem dat alles zeer ge woon was. Olfers begreep, dat hij op geen enkele vraag antwoord te wachten had en toch zou hij zoo gaarne willen weten, wat men hem kennen, noemen hem een verstandig en eer lijk man. Wat hij verlangde was de invoering van een zuiver parlementair regiem. Na het aftreden van de ministers Luciano Cas tro, hoofd der progressieven, en Hintze Ribeiro, hoofd der regeneradores of conservatieven, is er van tjjd tot tjjd in Portugal wel een sprake ge weest van republikeinsche woelingen, maar sedert den dood van Latino Coeiho scheen de anti-dynas tieke partjj sterk aan kracht te verminderen. Indien de Republikeinsche partij in de twee laatste jaren luidruchtig kon optreden was het te danken aan de verdeeldheid in de monarchale gelederen, veroorzaakt door de politiek van Franco. Zooals wij reeds zeiden, was de voor twintig maanden in Portugal door Franco ingevoerde dictatuur onvermijdelijk geworden om een einde te maken aan de schreeuwende misbruiken in het Poriugeetche bestuur. Indien koning Carlos èn de progressieven, èn de regeneradores van het bewind verwijderd hield, was het omdat hij innig overtuigd was dat geen van beide oude partijen bij machte was om Por tugal uit het moeras te halen, waarin het gezakt was. Om het land op te beuren, om bet den weg der hervorming te doen inslaan, meende de koning een man met wilskracht en vasi beradenheid als Franco noodig te hebben, iemand die met ^ze en hand kon regeeren. 't Gaat niet aan om thans uitspraak te doen over het passende of niet passende van hei regiem der laatste twee jaren; 't is de geschiedenis die daarover een oordeel zal vellen en wellicht zal zy aan koning Carlos recht laten wedervaren voor de krachtdadigheid, waarmee hjj te werk is gegaan- De nieuwe Koning. Het staat nü vrijwel vast, dat de misdaad, in al haar gruwelijkheid, het tegenovergestelde doel zal bereiken van hetgeen wat de koning-mjorde- naars zich voorstelden. De 18-jarige infant Manuel, tweede en' laatste zoon des konings, zat het voordeel behalen van de reaciie, die deze gruweldaad zal verwekken en die de wegdrijvende genegenheid naar het konings huis leiug zal voeren. Wjj meenen niet dat de tragedie van Zaterdag de voorbode was, beter gezegd, bet signaal eener 'revolutionaire beweging, die tot doel had het koninkrijk omver te werpen. Ware zulks wel het geval geweest, dan zou deze volksbeweging onmid dellijk gevolgd zijn en daar blijkt niets van. De republikeinsche denkwijze heeft overigens geen diepe wortelen in den Portugeeschen bodem geschoten en, zoo koning Carlos en de hertog van Braganza zjjn gedood, de jongste zoon is aan de slachting ontsnapt en in hem leeft het koninkrijk voort. Aan zijne zijde vond hij een machtige groep aanhangers der monarchie, die bem trouw hebben gezworeD. Leger en vloot hebben eveneens bun aanhankelijkheid betoond, zoodat van een revolu tie in den waren zin des woords geen sprake is. met hem voorhad, en waarvan men hem be schuldigde. Doch hij had even goed tot ma chine's of automaten kunnen spreken. Einde lijk wierp men hem een ouden soldatenmancel als eenig kleedingstuk om en toen verlieten de schrijver en de gendarmen het vertrek, tot op één na, die met het geweer over schouder de wacht bleef houden. Men liet hem niet eens eenen stoel, alsot men bang was, dat hij in eene dolle vlaag daarmede op den gendarme zonde aanvallen en hij moest op den versleten vloer gaan liggen, als hij moede werd. Hij hoorde aan gene zijde van het beschot af en toe de fluisterende stemmen der politiebeambten, die met elkaar spraken en de woorwerpen, die men hem ontnomen had,aan een nauwkeurig onderzoek onderwierpen Het reizend publiek moest de zaal reeds lang verlaten hebben. Ja nu verkondigde het schrille fluiten der locomotief, dat de trein weder vertrok. Natuurlijk, men wachtte niet op hem. Olfers zonk steunend tegen den wand en beet wanhopig op de nagels. Hij overwoog de mogelijkheid, dat men netn, op een bevel tot aanhouding van nit Petersburg als den moordenaar van graafLudeskoy herkend had, hoe wel hij zich met een valscneapas n i1 willen doen doorgaan voor een zekeren Koloff. Bovendien bestond de mogelijkheid, dat in de herberg te Swensjany de een of audere toevallige luisteraar de geheele afspraak cusscheu beide jouge min nen gehoord nad de wand van het dakka mertje was immers zoo dun als papier en Terloops willen wij nog opmerken, dat Franco 'n zijn strenge politiek één ding vooral niet over het hoofd heeft gezien, n.l. te trachten den trouw van leger en vloot te winnen. Inderdaad blijkt hjj hierin te zijn geslaagd, door het verhoogen der vroeger zeer schrale officierstractementen. Daar bij de landmacht en no? :neer bij de zeemacht veel aan politiek gedaan wordt, was het winnen van hun trouw een hoogst belangrijke factor waar mede rekening moest worden gehouden. Franco heeft den Koning stellig in nauwere betrekking tot het leger gebracht, door hem bv. aan te sporen inspecties en parades bij! ie wo nen, wat den zwaar]ijvigen Koning echter niet bijster aanstond. f De infant Manuel, hertog van Beja, dien het noodlottig toeval geheel onvoorbereid op den vor. stentroon roept, is, zooals men weet, eerst acht tien jaar oud. f i Van zijn prilste jeugd af leidde de koningin ook de opvoeding van haar tweeden zoon, even als ze dat bij den kroonprins deed. Tot zjjn tiende jaar leidde de moeder uitsluitend het on derwijs van den knaap, daarna vervingen knappe professoren haar plaats. Wiskunde behoorde steeds tot zijin geliefkoosde vakken, doch vóór alles trok de zee hem aan. Op zijn veertiende jaar maakte de infant Ma nuel een reis naar Griekenland, Egypte, Konstan tinopel en Palestina, die een onvergetelijken in druk bij hem heeft achtergelaten. Van den nieuwen Koning vinden wij nog ver meld, dat hij toch zonder regentschap mag re geeren. Uit den aard der zaak is te verwachten, dat grooten invloed op de regeering zal worden uitgeoefend door zijn moeder, Koningin Amalia (zij is een zuster van den Hertog van Orleans), die een fijnbeschaafde vrouw is, en door 's Ko nings oom, den Hertog van Oporto-. De moordenaars. Men seint uit Madrid aan „Daily Telegraph" Franco was verwittigd geworden dat een mon sterachtige aanslag tegen de koninklijke familie werd voorbereid en had talrijke maatregelen ge nomen. Na den aanslag schoten de politieofficie ren op de moordenaars. Het hoofd der bende is een Franschman, met een slecht verleden; 't was hij die de anderen had aangeworven. Meer dan 30 man zijn bij den aanslag betrokken. Zij waren in groepjes verdeeld en de groep die den koning en zijn zoon doodde, telde 12 man. Zij waren gewapend emt karabijnen, revolvers en pistolen. Volgens officieele berichten zou fle po litie het bewijs bezitten dat de aanslag werd ge daan op last en op de kosten,van een voornaam persoon behoorende tot de republikeinsche partij. Men zegt dat een oud-minister der conservatieve partij in de zaak is gemengd e-n over de Spaan- sche grens is gevlucht. Avonds van den moordaanslag, rond elf ure, ontstond een vreeselijke paniek in de stad, daar dat deze verrader alles aan de politie-had aan gebracht. Dan dacht hij er aan, wat men wel het eerst met hem zoude aanvangen en hij verdiepte zich in de meest kwellende gissingen. Hij luisc-rde naar het minste gedruisch dat hij hoorde, maar niets was te vernemen wat hem op de hoogte had kunnen brengen van zijn lot. De gendarme naast hem stond, als uit hout gesneden daar, geleund met de handen op het geweer, waar de lange bajonet dreigend boven uit stak; in de andere kamer scharrelde hier of daar een beambte of verzette de stoelen onder de schrijftafel; van tijd tot tijd klepperde het telegraaftoestel, maar uit niets kon men merken dat men aan den gevangene dacht. Hoordaar klonk buiten de electrische signaal- klok bimbang, bimbang, bingbamg. Dat kon digde de aankomst van eenen trein aan. Toen bemerkte hij eenige beweging en hoopte hij dat men zich zijner zou herinneren. Waarlijk daar werd de deur geopendde wachtmeester trad binnen gevolgd door een gendarme, die Olfers zijne kleeieren toewierp. Deze waren in een vreesehjken toestand; overal was de voering gescheurd en men scheen zelfs de naden losge tornd te heoben om te zien of daartusschen niets verdachts te vinden was. Olfers begnep niets van dat alles en keer den wichtmsester verbaasd aan, als wist hij niet, wat lij met dat vernielde gewaad zou beginnen. „Nu, vooruit, aankieeden snauwde men hem toe. Denk je soms dat we hier tijd tot wachten men. allerwege geweerschoten hoorde. Eene ge wapende aanval op de woning van Franco werd afgeslagen. r Heel den nacht hadden schermutselingen plaats tusschen de troepen en gewapende benden. Te middernacht ontdekte de politie een maga zijn van wapens en bommen en een voorraad re volutionaire proclamaties. Tusschen de aangehoudenen in den loop van den nacht in wier bezit men wapens vond, be vonden zich niet enkel republikeinen, doch ook bekende personen uit andere partijen. Het Portugeesche gouvernement richtte tot de Spaansche overheden lange telegrammen om langs de grenzen een troepencordon te plaatsen, om de vlucht der samenzweerders te beletten. In alle havens zijn maatregelen genomen om het ver. trek van verdachten te beletten. Volgens officieele inlichtingen was het doel heel de koninklijke familie om 't leven te brengen. Franco te vermoorden en dan de republiek uit te roepen. De koningin is als bij mirakel gered, want haar hoed en (haar pels zijn met kogels doorboord. *,on dag-avond barstte er op eenige punten te Lissabon een hevig geweervuur los. Gewapende mannen, vertelde men, hadden getracht 2 com pagnieën infanterie mede te sleepen, die hen ech ter met geweerschoten terugsloegen. Inlichtingen uit Huelva melden dat Portugeesche familiën in grooten getalle vluchten naar Spaan sche grenssteden. Het nieuwe ministerie. Het kabinetFranco gaat, zooals Reuter gister reeds seinde, heen. Admiraal Ferreira, de man die Franco opvolgt, heeft volgens een bericht uit Lissabon zijn mi nisterie al zoo goed als bijieen. Het nieuwe mi nisterie zal waarschijnlijk als volgt zijn samen gesteld admiraal Ferreira do Amarol, cerste.mi- nister zonder portefeuille; Matthias Mines, oor log; Alpoim, justitie; Texeira de Souza, finan ciën; Beiras, binnenlandsche zaken; Wenceslai Lima, buitenlandsche zaken; José Azevedo, open bare werken; Antonio Arbual, marine. Het nieuwe kabinet zal echter eerst na de begrafenis van den vermoorden koning en diens zoon benoemd worden. De troonpretendent De „Neue Freie Presse" verneemt uit de om geving van Miguel de Braganza, dat deze niet poogt thans zijn aanspraken op den troon te doen gelden, daar hij niet de moeilijkheden van de Koningin en den Koning wil vermeerderen. Maria Therese, de zuster van den pretendent, deed aan de Portugeesche legatie haar betuigingen van deelneming overbrengen, waar de salons voort durend bezët zijn door voorname personen uit de politieke en diplomatieke wereld. hebben, totdat het jou belieft? De onbeschofte toon van dien man liet Olfers raden, wat nem te wachten stond. Hij trok zijn kleeren aan. Toen wachtte hij. dat men hem zijn schoeisel gaf, maar hij ontving slechts zijnen hoed of liever enkel het vilt daarvan, want de voering en het leder ontbraken, ja, de rand was er zelfs afgetrokken. „En de laarzen?" waagde hij te vragen. „Wat laarzen? Die zijn natuurlijk stuk ge sneden en wij kunnen je geen andere verschaffen. Je zult barrevoets loopen, jij schoft, en wat komt er dat ook op aan „Waarheen riep Olfers, ontsteld en getrof fen door zulk een onteerende behandeling. „Dat zal je wel -zien. Maak nu maar voort, daar is reeds de trein." Inderdaad reed op hetzelfde oogenblik een trein voor het station. Olfers had echter geen tijd om uit het raam te kijken, want zijn aandacht werd door een ander gedruisch, dan het sissen van de loco motief gewekthet was het gerinkel vau een bos sleutels in de nabijheid. Hij keek om, en zag den wachtmeester, die nu in den zak van zijn uniformjas greep. Wordt vertwlpd). •b S'S? i

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1908 | | pagina 1