Verspreide berichten. tads- en «iewestelijk Nieuws. Binnenland. btemeng'd Nieuws. Verschillende berichten. Te Oporto stelt het publiek Franco verantwoor delijk. De daar wonende Spanjaards vroegen hun gouvernement er een oorlogschip heen te zenden. De Spaansche kruiser „Prinzessa de Asturias"- is op last der regeering naar Lissabon vertrok ken. 1 Men seint uit Madrid aan „Daily Telegraph": Het Engelsche eskader te Vigo heeft last ont vangen onverwijld naar Lissabon te stoomen. Uit Parijs wordt geseind dat de Fransche le den der families d'Orleans en Braganza naar Lis sabon vertrokken zijn. De 1 Ij k p 1 e c h t i g h e d e n. Uit Lissabon wordt nog gemeld De tentoonstelling van de lijken der beide ko ninklijke slachtoffers zal waarschijnlijk heden een aanvang nemen. De kamer waar de lijken zul len worden tentoongesteld, is tot chapelle ardente ingerichtde waardigheidsbekleeders van het Hof houden er de wacht. De koning is gekleed als generaalde kroonprins draagt de uniform van kapitein van het tweede lansierskorps. De kisten zjjn met een kristallen deksel gesloten. De begrafenis zal vermoedelijk Zaterdag plaats hebben. Men gelooft dat de prins van Wales, de infant Carlos van Bourbon (Spanje) en de hertog van Aosta (Italië) er hunne respectieve landen zullen vertegenwoordigen,evenals een buiten gewoon Fransch gezantschap en verschillende deputaties van regimenten, waarvan koning Carlos kolonel was. In de doodenkapel worden voort durend tot den dag van begrafenis H. H. Missen gelezen, waarbjj de koninklyke familie tegen woordig is. RUSLAND. In Rusland worden uit vrees voor te groote opwinding onder de terroristen, bijna alle tele grammen uit Lissabon tegengehouden. Slechts de Minister van Buitenlandsche Zaken kreeg een kort telegram, waarin het feit in het kort werd mede gedeeld. De Tsarina werd niet in kennis gesteld met het gebeurde, om haar reeds zeer geschokt zenuwgesteld niet verder in de war te brengen. De vreemde gezanten, onze minister van Bui tenlandsche Zaken en vele Nederlandsche autori teiten legden bezoeken bij den gezant af, van wiens woning de Portugeesche vlag halfstoks uit hangt. Oeurwaarder Rijksbelastingen. Naar het „Hbl." verneemt moet in Oegisel be sloten zijn bij eventueele vacatures de betrekkingen van deurwaarder bij 's rijks belastingen te platte- lande op te dragen aan de commiezen bij dien tak van dienst. baar gesteld door de heeren Scheurman en Stolk, gewonnen waren door de leden C. van Aken en C. J. Vincent, werd de vergadering gesloten. C. Brunt P.Jzn. -j- Gister overleed te Woerden zeer onverwacht op 37-jarigen leeftijd, de heer C. Brunt P.Jzn., lid der Provinciale Staten van Zuid-Holland voor het kiesdistrict Gouda. t Mentnwei-eilnnden. De correspondent van de „N. R. Ct." te Batavia seint: Bij een poging om Noord-Pagei (Mentawei-eilan- den) tot gehoorzaamheid te dwingen werd de luitenant Van Seventer door een pijlschot gewond. Spoor- en tramwegpersoneel. Zondagmiddag is na een lezing van den heer J. J. Kempeneers, uit Delft, te Enschedé een afdeeling opgericht van de spoor, en tramweg- personeel-vereeniging St. Raphael, aanvankelijk met 23 leden. f „de Maasstreek". De Onderafdeelirjg »de Maasstreek" van den Ne- derlandschen Bond van Gemeente- Ambtenaren, zal den 12en Februari a. s. een vergadering houden in Maison van der Hejjden alhier. Onze ou d-s tad genoot, de bariton z a n- ger Hickendorff, die nog eenigen tijd te Berlijn zijn zangstudies heeft voortgezet, is met succes opgetreden te Rudolstad in Von Herzogenberg's „Die Geburt Christi", te Frankfort a/d Oder in Brack's „Achilleus". Den 18n April zal hij te Bucharest in Haydn's „Schöpfung" meewerken biji een concert dat door de vorstelijke personen zal bezocht worden; verder in concerten te Er furt en Berlijn, waar hij in Hoffmans „Udine" zal optreden. f Over een tournee in Rusland is de heer Hic kendorff nóg in onderhandeling. Ned. R. K. Secretariaat van Post- en Telegraafbeambtcn. Op de laatstgehouden vergadering van het sec retariaat is besloten dit jaar in de maand Augus tus het congres te houden te 's-Hertogenbosah. Uiterlijk einde Mei worden punten van behandeling bij den secretaris ingewacht. Te Breda is een nieuwe afdeeling van het sec retariaat opgericht. 1 UIT ROTTERDAM. De kleermakersvereeniging tEendracht maakt Macht" te Rotterdam, heeft tot den gemeente raad een adres, gericht met het verzoek, te Rot terdam te willen oprichten een gemeente-kleer makerij. waar zullen worden vervaardigd alle be- noodigde kleederen voor politie, brugwachters, telefoonbeambten, enz. Het adres gaat vergezeld van een memorie van toelichting met een overzicht van het plan, waar naar adressante meent, dat zulk een gemeente- kleermakerij zal moeten zjjn ingericht. DUITSCHLAND. Het verluidt, dat het Engelsche koningspaar binnenkort het bezoek zal beantwoorden, dat de Duitsche keizer en keizerin in November van het afgeloopen jaar aan Engeland heeft gebracht. De datum van die reis naar Berlijn is nog niet vastgesteld. Zij zal echter niet plaats hebben tij dens het verblijf van het Engelsclhe koningspaar te Kopenhagen en Christiania, daar koning Ed ward voornemens is, alsdan direct naar het zui den te vertrekken. Uit Ain-Sefra, (Algerië) wordt gemeld: Een com pagnie van het eerste regiment van het vreem denlegioen, op weg om Forthassa als garnizoen te betrekken, is overvallen en verstrooid door een sneeuwstorm. Het meerendeel der manschappen konden in een deemiswekkenden toestand het tentenkamp te Forthassa bereiken, maar 21 man schappen van het vreemdenlegioen werden leven loos onder de sneeuw bedolven gevonden. Men vreest dat er nog meer slachtoffers zijn; de na- sporingen worden voortgezet. De commissie uit het hoofdbestuur der Rus sische genie heeft de uitwerking ten einde ge bracht van het plan voor den bouw van een bestuurbaar luchtschip, type „Patrie", dat 5 pas sagiers zal kunnen vervoeren. De ballon wordt door Russische werklieden met Russisch mate riaal vervaardigd. De motor is reeds in aanmaak. De bouw en de complet© uitrusting van den ballon zullen tegen het midden van September beëindigd zijn. Handelsonderwijs Men meldt ons uit Amsterdam Dezer dagen maakten wjj melding van het plan, ontstaan in den boezem der Nationale vereeni- ging voor Handelsonderwijs om n.l. meerdere pro paganda voor het lager handelsonderwijs te doen maken door het beleggen van propaganda-verga- deringen, waarop bekende sprekers als woord voerders zullen optreden. Wjj vernemen thans, dat de navolgende heeren, dte tot dtt doel werden uitgenoodigd, reeds toezegging hebben gedaan, de heeren H. G. Harkema, Harlingen P. Huisman, Groningen; A. KelleuaersJbzn, Meerlo(Limburg) Dr. J. Nouwens, Heeswjjk; A. van der Schaaf, Amsterdam. De heer van der Schaaf is de secre taris der Nationale vereeniging voor Handelson derwijs en directeur van de Avondschool der ver eeniging Handelsonderwijs te Amsterdam. Officieele berichten. Bij K. B. is benoemd tot ridder in de orde van Oranje-Nassau J. J. Soer, commissaris van politie te Rotterdam. Prins Hendrik in de residentie terug. Prins Hendrik kwam gisterochtend om 10 uur uit Schwerin, in Den Haag terug. De Crisis. Men meldt ons van particuliere zjjde uit Den Haag Met absolute zekerheid kan worden gemeld, dat de Haagsche wethouders J. S Bevers de porte feuille van Waterstaat zal aanvaarden. Aan dit bericht wordt de verzekering toegevoegd, dat er nog wel een dag of 10 kan, verloopen voor en al eer het officieele bericht inzake Kabinetsformatie in de ^Staatscourant" zal worden opgenomen. De koningsmoord in Portugal. Nauweljjks waren Zondag de treurige berichten officieel bevestigd, of H. M. de Koningin droeg haar ordonnanc-'-officier, baron Van Voorst, op, haar rouwbetuiging over te brengen aan graaf De Selir, Portugeescb gezant, uit wiens woning de Portugeesche vlag halfstoks waait. H. M. de Koningin-Moeder liet een condoleaDce- bezoek brengen door jhr. De Ranitz. V. P. N. Gisteravond hield de afd. Schiedam van de Vereen, tot bevordering der pluimveehouderij in Nederland haar jaarlijksche algemeeene vergadering De voorzitter, de heer J. M. van der Schalk, deelde mede, dat ter gelegenheid van het 5-jarig bestaan der vereeniging dit jaar een tentoonstel ling hier ter stede zal worden gehouden. Uit het jaarverslag, door den secretaris uitge bracht, blijkt het aantal leden in 1907 van 149 tot 135 te zijn gedaald. En werden 229 kuikens van 2 3 dagen, 101 van 6 weken en te zamen 1801 broedeieren vaa de bekende nutrassen afge leverd. Het fonds voor de tentoonstelling bedraagt f'108.28. De rekening en verantwoording, bedragende in ontvangst en uitgaven f283.84, met een kassaldo van f6.55, werd, nadat deze door twee leden was nagezien, onder dank aan den penningmeester voor zjjn beheer, goedgekeurd. Tot bestuursleden werden herbenoemd de hee ren J. J. Jonker Roelants en W. v. der Most, terwijl in de plaats van den heer G. Zonneveld, die de gemeente had verlaten, de heer B. P. H. Jansen werd gekozen. De heeren J. Jonker Roelants en B. P. H. Jan sen werden herbenoemd tot afgevaardigden ter Provinciale vergadering en de heeren W. v, d. Most en A. H. de Langejtot hun plaatsvervangers. De onderafdeeling zal 2 rammelaars aankoopen en deze bij 2 personen stationneeren. (Vóór 15 Februari kunnen gegadigden zich opgeven bjj den heer J. H. Scheuerman). Besloten werd voorts de broedmachines wederom te gebruiken, en alleen kuikens van 2 a 3 dagen beschikbaar te stellen 25 cent per stuk, alsmede broedeieren van de bekende rassen. Op 13 en 14 Maart a.s. zal door de Rotterdara- sche afdeeling een tentoonstelling worden gehou den, waarop ook de Schiedamsche afdeeling mag inzenden. De leden, die wenschen in te zenden, worden verzocht voor 10 Februari a.s. aan den heer Scheuerman hiervan bericht te zenden. Wanneer 5 leden hebben ingezonden, wordt een zilveren medaille uitsluitend voor Schiedamsche inzenders beschikbaar gesteld. Evenals het vorige jaar zullen de toornen kip pen, waarvan broedeieren worden verstrekt, vooraf worden gekeurd. De bespreking over de tentoonstelling werd uitgesteld tot een hiertoe speciaal te beleggen vergadering. Nadat 2 stel broedeieren, welwillend beschik- Vergadering van den Raad der gemeente Schie dam op Dinsdag 4 Februari 1908, 's na middags 2 uren. Voorzitter; de Burgemeester, de heer dr. M. A. Brants. Tegenwoordig 19 leden. Afwezig de heeren Van der Laan en Ris. De notulen van de vergadering van 24 December 1.1. worden vastgesteld, terwjjl die van 14 Januari j.l. werden aangehouden. Ingekomen stukken. De Voorzitter doet mededeeling dat bij het Col lege van B. en W. zijn ingekomen Van Ged. Staten dezer provincie, missive ten geleide van een uittreksel uit het Koninkl. Besluit d.d. 28 December j.l. no. 59, waarby goedkeuring wordt gehecht aan hun besluit d.d. 18 November 1907 G. S. no. 131), tot vaststelling der jaarwedde van elk der wethouders op f 1500, met insane van 1 Januari 1908; 6 B Kennisgeving Idem missive tengeleide van een uittreksel uit het Kon. Besluit d.d. 7 Januari 1908, no. 1 en uit den daarbij behoorenden staat, houdende goed keuring van het Raadsbesluit d.d. 26 November j.l. tot heffing van opcenten op de hoofdsom der personeele belasting ten behoeve dezer gemeente Kennisgeving Idem missive ten geleide van de door hen goed gekeurde Raad besluiten d.d. 14 Januari j.l. a tot af en overschrijving op de begrooting van uitgaven voor den dienst van 1907 van een bedrag van f4765 en b tot wijziging van de begrooting van inkomsten en uitgaven, dienst 1907, met een bedrag van f548i79.40£ Kennisgeving. Ingekomen van B. en W. een missive tenge leide van een -apport van den directeur der ge meente-drinkwaterleiding, van de betrokken Raads commissie betreffende die waterleiding Kennisgeving Idem missive houdende voorstel om een crediet toe te staan van f10800.—, gedeeltelijk voor vernieuwing en gedeeitelyk voor uitbreiding van de gasfabriek B. en W. stellen voor dit nog heden te behan delen biertoe wordt besloten Idem missive houdende mededeeling van hun onderzoek naar de fioancieële en rëele gevolge van opheffing van het Gymnasium Ter visie gelegd ter behandeling in een volgen - de vergadering. Van de heer J. M. van der Schalk, missive houdende verzoek hem ontslag te verleenen als lid der Commissie tot herziening der erfpachtsvoor- waarden Het gevraagde ontslag wordt onder dankbetui ging voor de in deze bewezen dienst verleend Van de Kamer van Koophandel en Fabrieken missive ten geleide van de rekening van hare ontvangsten en uilgaven over bet jaar 1907, met de daarby behoorende stukken li handen van de Fmaocieele commissie ge steld om onderzoek en advies Van regenten van het St. Jacobs-Gasthuis missive ten geleide van de rekening en verant woording van het door hrn gehouden beheer over genoemd gesticht gedurende bet jaar 1907; In handen van de financieele commissie ee- steld. s missive van diezelfde regenten houdende mededeeling dat van de door de gemeente over 1JU/ toegestane subsidie een bedrag van f 296.31 met is gebruikt, hetwelk zij ter beschikking van van de gemeente stellen op zoodauige wijze als de Raad oirbaar zal vinden te besluiten; De heer Van der Schalk, vraagt, na korte verklaring van den voorzitter, nog nadere inlichtingen. De Voorzitter, deelt mede, dat de commis sie zich niet gerechtigd achtte deze gelden uit te geven voor de Raad zich daaromtrent verklaard had. De heer Van der Schalk wil voorstellen, dit over te schrijven op de nieuwe rekening van het gasthuis. De heer De Groot spreekt zyn vreugde uit over deze wijze van handelen der commissie, maar wenscht op de betrokken begrooting het gebruik dier gelden te zien. Nadat de Voorzitter hem daaromtrent bevre digende verzekering heeft, gegeven, wordt het voorstel zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Van den heer Co. Pnidix, adres houdeude dank betuiging voor zijne benoeming als onderwijzer van school G. Kennisgeving Van mej. S. J. Lazonder, adres houdende ver zoek om eervol ontslag als hoofd der openbare meisjesschool alhier met ingang van 1 Mei a.s. Het gevraagde ontslag wordt eervol met ingang van 1 Mei e.k. verleend. Van G. W. J. van der Sloot adres houdende ver zoek hem met ingang van 1 Februari alsnog te vergunnen de lompen van de gemeente-reiniging voor het door hem ingeschreven bedrag weg te halen of hem anders een schadeloosstelling toe te kennen, met advies van B. en W. Zal straks aan de orde worden gesteld. Van H. Gabel adres houdende verzoek hem vrijstelling van art. 17, le lid, der Bouwverorde ning te willen verleenen voor het bouwen van zeven woonhuizen aan de Brouwerstraat, met advies van B. en W. Komt straks aan de orde. Van J. C. van Deventer, als liquidator der firma van Deventer Co., adres houdende verzoek om teruggave van niet schuldig betaalde precario- belasting over 1902—1908; met advies van B. en W. Komt straks aan de orde Van A. A. de Graaf, adres houdende verzoek om hem te verburen de kade in het Zuidergors met de daarbij beUoorende werf tegen f 80 per jaar met advies van B. en W. Ter vissie gelegd ter behandeling in een vol gende vergadering Agenda. Aan de orde is Ontslagverleening. Verzoek van F. van Maanen om eervol ontslag als leeraar aan de Hoogere Burgerschool De wethouder van Onderwy*, de heer Hon' nerlage G r e t e, wenscht met 't oog op ue mogelijkheid de heer Van Maanen een week vroe ger ontslag zou kunnen krygen en de plaatsver vanger dan onmiddeilyk in dienst zou ireden de toevoeging met ingang van 1 April of zooveel vroeger enz. Het gevraagde ontslag wordt aldus eervol ver leend. Benoeming. Voorstel van B. en W. om N. J. A. Roldanus te Delft te benoemen tot tydelyk leeraar in de schei kunde -aan de H. B. S. van 1. April a,s. tot 15 Juli a.s. Hiertoe wordt besloten met 17 stemmen, 2 in blanco. Jaarwedd e-v erhooging. Voorstel van B. en W. tot verhooging van de jaarwedde van dr. B. C. Vermaas als leeraar aan het Gymnasium Op grond van art. 2 der verordening regelende de jaarwedden van de leeraren en beambten van de openbare scholen voor Hooger en Middelbaar onderwijs, wordt de jaarwedde met f 100.— ver hoogd en den grondslag voor pensioen nader' vast gesteld op 12400. Kohier Inkomstenbelasting. Voorstel van B. en W. tot vaststelling van het kohier der plaatselijke directe belasting naar het inkomen no. 5, dienst 1907/8, met een bedrag van f688,325. Wordt z. h. s. goedgekeurd. Comptabiliteit' Ontwerp-besluit model C. 'tot wijziging van de begrooting van inkomsten en uitgaven, dienst 1907, met een bedrag van f3030.—, en dienst 1908, met een bedrag van f 3b000, noouig om te kunnen betalen den onderbouw van de brug over de Buitensluis en waarvoor de Raad reeds een crediet verleende. Wordt z. h. s. goedgekeurd. Stemdistricten. Voorstel van B. en W. tot splitsing van de kiesdistricten II en III voor den Gemeenteraad in stemdistricten en aanwyztng van de stemlo kalen. District II wordt gesplitst in twee stemdistricten het gedeelte dat een nieuw d strict vormt ts be grepen tusschen de lyn welke loopt van dé Kreu- pelstraat, L. Kerkstraat, Ged. Baansloot, AcUter het WiUemshofje, Lange Weezenbuurt, Hoogstraat naar denRott.Dyk, Broersvest, Overschiescue plein tot uitgang met de oude schooi— Wy ma Broers veld ais stemlokaal. District III wordt gesplitst eveneens in twee districten en wel net gedeelte omsloten door de lyn loopende van de grensscheiding in de Maas door de Voorhaven, Buitenhaven, Nieuwe Haven, Westerhaven, Sputkanaal verlengd tot de grens der gemeente in de Maas met de schooi in de Dwarsstraat als stemlokaal. De stemlokalen Doele en Gymnastieklokaal blij ven bestaan. De heer Van der Schalk vraagt of deze regeling ook niet voor Prov. Staten enz. kan gelden. De Voorzitter zegt, dat als dit voorstel, voor den Gemeenteraad bedoeld, wordt aangenomen, B. en W. zich daarby gemachtigd achten, du ook tot Staat en Kamer uit te strekken. Het voorstel wordt zonder houfdeiyke stemming aangenomen. (De zitting duurt voort.) Ongelukken. Zaterdagnamiddag geraakte te Nijmegen een der aannemers van het stellen der ijzeren palen van het in aanleg zijnde rijkstele foonnet bij dit werk in de knel, door het onder- uitschuiven van een stropketting bij het strijken van den bok; een zijner beenen werd verbrij zeld. Zaterdag wilde de 26-jarige arbeider G. H., op de Heide te Dieren, in de achterdeur van zijn woning staande, op een wilde duif schieten. Plotseling valt het geweer uit zyn handen, en hij krijgt de volle lading in het rechterbeen onder de knie, terwijl zijn vrouw nog een gedeelte door de kleeren kreeg. De man is onder vreeselijke pijhen naar het ziekenhuis vervoerd; het been moet geheel versplinterd zijn. Sedert enkele weken worden er twee jongens uit de gemeente 'slleer Arendskerke vermist. Aan den Sloedam zijn Zaterdag twee klompen aangespoeld, welke door de ouders herkend werden als die van hun vermiste kinderen. Van beide jongens was er een klomp bq. Te Kork-Dried is Vrijdag yerdrou-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1908 | | pagina 2