telegrammen! Binnenland. Htads* en (itfwestelijk Nieuws. Dit Doemde spreker een schandelijk feit en hij kwam er hettig tegen op, dat de minister, in plaats van dit schandelijk feit te geeselen naar verdienste, spreker, die deze daad heeft afgekeurd, slechts attaqueert. Spreker vroeg, ot dit een daad is, een minister waardig. (Bewe ging). De Voorzitter verzoekt deze zaak hier verder te laten rusten, daar debat over deze kwestie beter op zijn plaats is bjj de behandeling van de conclusie der commissie uit de' Kamer naar aanleiding van den minister gevraagde in lichtingen. De Minister was hiertoe bereid en bepaalde zich tot een protest tegen de voor stelling, thans door dan heer v. Idsinga gege ven. Na nog eenige discussie tusschen den mi nister en den heer Van Duymaer van Twist, werd het algemeen debat gesloten en de Cre- dietwet, benevens een supploiaire Vesting- begrooting voor 1907, zonder stemming goedge keurd. De Kamer is daarna tot nadere bjjeenroeping gescheiden. De Zweedsehe afgezanten. De Zweedsehe afgezanten, belast met de offici- eele bekendmaking aan het Nederlandsche Hof, van den dood van koning Oscar en de troonsbe stijging van Gustaaf V, zijn gisteravond te uur uit Brussel te 's-Gravenhage aangekomen, en aan het Hollandsche Spoorstation begroet door den luitenant te zee le klasse jhr. Von Muhlen, den hun door H.M. toegevoegden adjudant. De zending bestaat uit admiraal Palander de la Vega graaf Wachtmeister en kapitein Thurdin, adjudant van den admiraal. Admiraal Palander voerde het bevel over het poolschip «La Vega", dat met de expeditie Nor- denskiold, in 1880, den noordoostelijken doortocht volbracht. Ter herinnering aan dit belangrijke feit, werd de koene zeevaarder in den adelstand verheven en gemachtigd den naam de la Vega aan zijn geslachtsnaam toe te voegen. De lede» van het gezantschap hebben hun intrek genomen in «Hotel des Indes". gressen zijn daar wel het sprekendst bewijs van. Het vierde, verleden jaar te Nijmegen gehouden, was een groot succes voor den Middenstand. Dit jaar zal het vjjtde gehouden worden en wel te Dordrecht in de maand Juli. De Dordrechtsche Winkeliersvereniging, onderafdeeling van den Middenstandsbond, heeft zich bereid verklaard als regelingscommissie dienst te doen, ten einde de congressisten een waardige ontvangst te bereiden. Reeds hebben eenige bijeenkomsten plaats gebad, waarin de voorloopige maatregelen zjjn besproken en de werkzaamheden verdeeld. Verschillende auto riteiten hebben zich bereid verklaard zitting te nemen in het Eere-Comité, waarvan het eere- voorzitterscbap is aangeboden aan den Commis saris der Koningin in Zuid-Holland, mr. J. G. Patjjn. Z.H.E.G. heeft zich deze benoeming laten welgevallen. Binnenkort zal het Comité volledig worden bekend gemaakt. Nog kunnen wjj melden dat zich hebben gevormd een Hoofd-commissie en een financieele-, maaltijd-, pers-, feest-, ontvangst en hotelcommissie, welke bunne voorbereidende werkzaamheden reeds hebben aangevangen. Het Congres en de feestelijkheden, waaraan, naar wjj vernemen, zeer veel zorg zal worden besteed, zul len gehouden worden in het gebouw der Vereeni ging «Kunstmin". leenen aan de monarchale regeering, op voorwaarde alle polemiek over het afgetreden ministerie wordt vermeden. Over het nieuwe kabinet' laat het blad zich voorts gunstig uit. Eergister is Franco ten paleize geweest en zou het weenende verlaten hebben. Naar gemeld wordt, hebben alle gouverneurs en zeer vele autoriteiten hun ontslag aangevraagd. LISSABON, 6 Februari. Amoral, de minister president, heeft een langdurig onderhoud gehad met Castro, hoofd der progressisten, en Vilhena, leider der regeneradores. In de ochtendbladen werd gister ingunstigen zin over het ministerie geschreven. LISSABON, 6 Februari. Eenige aanhangers van den troonpretendent Miguel hebben ten paleize in het register hun namen geplaatst. Door alle ministers van het ministerie-Franco is een afscheidsbezoek aan den nieuwen koning gebracht. Naar officieel wordt medegedeeld, is vastgesteld, dat de derde persoon, die na den aanslag werd doodgeschoten, niet medeplichtig was aan den koningsmoord. Eerste Kamer. De Eerste Kamer der Staten Generaal is bijeen geroepen tegen Vrijdag 7 Februari, te 2 uur des namiddag. De duur van de crisis. De vrijzinnige bladen beginnen zoowaar al te smalen op den langen duur van de ministerieele crisis. Een liberale formateur zou wel vlugger klaar zijn gekomen, zoo geven ze te verstaan. Ziehier echter den duur der laatste zeven Neder landsche Kabinetscrisissen Aanvrage ontslag. Benoeming. Duur. 1888 26 Maart 20 April 25 dagen 1891 10 Juni 21 Aug. 72 189 i 28 April 8 Mei 10 1897 30 Juni 26 Juli26 1901 1 Juli 31 Juli 30 1905 3 Juli 17 Aug. 45 1907 12 Febr. 5 April 52 Deze laatste crisis stond in 't teeken van minister Staal en latei we rusten, wijl daarbij eerst nog sprake was van 't heengaan aller minis ters, die later besloten te blijven. Maar die van 1905 dan, welke werd opgelost door den heer Borgesius. Deze deed er 45 dagen over, terwijl de huidige crisis dagteekent van 24 December dus thans 43 dagen duurt. Voor verwjjt is dus nog allerminst aanleiding gesteld dat eenig verwjjt van pas ware bij een zoo teere zaak als een kabinetsformatie, waarbjj met allerlei omstandigheden rekening moet worden gehouden. (»Rsb.") De flntern. Tentoonstelling te Brussel in 1908. Onze Amsterdamsche correspondent schrjjft ons Dezer dagen vertoefde in Krasnapolsky alhier een tweetal dagen de heer J. Mestdag, lid van bet Belgisch tentoonstellingscomité, met het doel alle gewenschte inlichtingen te verstrekken aan koop lieden en fabrikanten die op de Belgische expositie hunne artikelen wenschen tentoon te stellen. Wjj hebben van deze gelegenheid gebruik gemaakt het een en ander omtrent deze tentoonstelling te ver nemen en geven weer hetgeen ons welwillend werd medegedeeld. Een tweeledig doel beoogen de ondernemers met deze tentoonstelling, van welke Prins Albert bereids het beschermheerschap heeft aanvaard. Natuurljjk is 't eerste doel de bevordering van Handel en Nijverheid en Verkeer doch in de tweede plaats bedoelt zjj een bevor dering van het ambacht te zjjn. In hoeverre het plan kans van slagen heeft laten wij daar, doch men hoopt op een batig saldo om met dit batig slot propaganda voor het ambachtonderwjjs te maken en beurzen beschikbaar te kunnen stellen voor flinke jongelieden, die in het een of ander ambacht wenschen te worden opgeleid. De ten toonstelling zal in vier verschillende afdeelingen worden ondergebracht. Uit de meeste Europeesche Industrielanden werd reeds toezegging tot deel name ontvangen. Men deelde ons mede dat ook reeds uit Nederland tal van firma's hunne mede werking toezeg en, D tentoonstelling wordt ge houden van Mei tob October. Drie kinderen verdronken. Het te Schiedam thuisbehoorende en door kapi tein Koymans uit Rotterdam gevoerde Rijnschip «Union II" is eergis eroebtend, volgens een be richt uit Duisburg, in een sneeuwstorm, nabjj Alsutn in aanvaring geraakt met een Egan- stoomschip. De «Union II" werd in de midscheeps getroffen en zonk binnen eenige minuten. De zich aan dek bevindende kapitein spoedde zich naar de kajuit om zjjn reeds slapende familieleden te redden. Echter stond de kajuit reeds vol water waaruit de vrouw van den gezagvoerder zich ter nauwernood kon redden. De drie nog slapende kinderen, oud 6 en 3^ jaar en eene maand, konden niet worden gered en verdronken. Het Egan- stoomschip beliep slechts lichte schade. Gister werden door de H. IJ. S. M. proefritten gehouden op de nieuwe spoorljjn, die het hoofdspoor tusschen Rotterdam en Schiedam verbind met de havenwerken aan den rechter Maasoever als de Ruige Plaat, Schiehaven, Park haven enz. Vergadering van den Raad der gemeente Scliie- dam op Dinsdag 4 Februari 1908, 's na middags 2 uren. (Slot). In de gister gehouden Algemeene Vergadering van aandeelhouders der Prov. Cred. en Spaarbank, waarin vertegenwoordigd waren 143 aandeelen, werd door de directie ver stag uitgebracht over het 2e boekjaar. Uit het verslag bljjkt, dat werden geplaatst f55 600.— aan 4^% schuldbrieven, ingekocht f6400.—, in omloop was op 31 D*c. '07 een be drag van f150.000. - Aan credieten werd verleend een bedrag van 1 116 378.67 aan aflossingen werd ontvangen f64.0J8.65i. Op 31 Dec. '07 stond to taal uit een kapitaal van f 194.387,12£. Aan de posito's en spaargelden werd ontvangen f59.530.40 terugbetaald f49.477.07i. Het saldo op 31 Dec. '07 verschuldigd bedroeg f 17.494.92. Na afschrij ving op kanioorboedel 33% f245.28, oprich tingkosten 100% t 248, dienst der leening 100% fl.853.17i, totaal f 1846.45, wijst de winstreke ning een netto-winst aan van 14021.82. Na stor ting van f402.18 voor het Reservefonds en vor ming eener extra reserve van f 1.267.64 werd het dividend bepaald op 7%, terwjjl aan de houders der 4i% schuldbrieven met winstaandeel fl.-~ per 11000.wordt uitgekeerd en op de oprich- tingsaandeelen f3 /5 per stuk. Alle leeningen zijn gedekt door persoonlijke of zakeljjke zeker heid. In 1907 werden door de Bank geen verliezen geleden. De aan de beurt van aftreding zjjnde commissarissen, de heeren Mr. J. C. von Briel Sasse en A. C. van Wieringen, werden herkozen. Tot onderwjjzer aan een openbare lagere school te Hilversum is benoemd de heer W. Broek, onderwijzer alhier. Het werk aan de Brouwerstraat alhier is gegund aan Joh. J. Varenkamp te 's-3ravenzande. Giste r-a vond is in de Schie een pakschuit gevaren tegen twee vaarboornen van de pakschuit van Van der Velden, die in de Schie lag, waarbij de vaarboornen werden gebroken. De eigenaars verstonden zich over de schade. Gisteren is in de Gorze een be- woner van dat stadsgedeelte door een hond in den rechterpols gebeten, waardoor hij aan dat lichaams deel verwond werd. De man is in de politiewacht aan de Hoofdstraat verbonden. Vijfde Middensttuidscongres. De Middenstand heeft zich sinds den aanvang der 20ste eeuw krachtiger dan ooit geweerd, em zich tusschen de andere standen te handhaven en zjjn belangen zelfstandig te behartigen. Hare con- ÜIT HOEK-VAN-HOLLAND. Uit Hoek van Holland wordt gemeld, dat zich aldaar op aanstichting van dr. S. Diamant een co mité gevormd heeft, dat zich ten doel stelt uit de burgerij een corps van geoefende personen samen te stellen voor het verleenen van eerste genees kundige hulp aan schipbreukelingen. Uit Portugal. LISSABON, 6 Februari. De «Diario Illustrado" (orgaan van Franco) zegt, dat zjj steun zal ver- Wijzi ging Dw arsprofiel. ,_^00rstel van B. en W. tot wijziging van het^ arsprofiel aan de Lange Nieuwstraat. Dc heer Van der Schalk kan zich' met het voorstel zooals 't hier ligt; niet vereenigen. Het verhoogd voetpad moet niet zoo smal wor den, dat men daar niet kan passeeren, maar vooral de tram behoort niet midden door de varbreede keistraat te gaan; dat geeft slechts nooderooze kosten. Spr. zou daarom willen dat dit voorstel teruggenomen werd, het trottoir tot hoogstens 75 duim versmald werd en de tram dicht langs de hoornen zou gaan. De heer Kranen wijist op den toestand aan de Lange Nieuwstraat. Hij meent, dat de straat alleen door de rails van de tram veel te lijden heeft en kan zich wel vereenigen met het denkbeeld van den .vorigen spreker, de rails meer naar den kant van de boomen te ver leggen. r i De wethouder Van gemeentewerken, de heer Van Westendorp, bestrijdt de meening dat de verlegging van de tramrails niet noodig zou zijn; de toestand aldaar behoeft zeker verbe tering en 't hangt slechts van de medewerking betrokken eigenaren af die te verkrijgen j als bijv. de heer Van der Schalk er toe kon medewerken om den toestand bij het huis van mevr. de wed. Van der Schalk, waar de pas sage het smalst is, te verbeteren, zouden wij reeds een heel eind gevorderd zijn. Maar voor het verkrijgen van een beteren ^aterafloop moe ten bepaald de rails verlegd worden; er is daartoe geen andere weg. De heer Van der Schalk kan zich', waar deze zaak meer dan een jaar loopt, deze ver. schrikkelijke haast niet begrijpen. Het afstaan van een stoep, waardoor een huis niet ver fraaid wordt, is een zwaar werk; overigens be grijpt spr. deze persoonlijke kwestie niet. Ver. der handhaaft spr. zij'ne meening over dit voor stel, dat hij gaarne door B. en W zag terug genomen 6 De heer Van Westendorp meent, dat hier ergerlijke woorden als bijv. wankelmoedigheid door een Raadslid tegenover het College zijn gebruikt. Het voorstel is op tijd ingediend en de regelmatige weg is daarbij gevolgd. Het argu ment van het smalle trottoir kan weth. niet be amen; alleen op die aangeduide plaats zal 't smal zijn, anders niet. De heer Van der Schalk kan niet goed be grijpen de bewering dat het trottoir <e smal wordt; veeleer geldt voor hem het belang van de middenstraat; daarom zou hij! de tram meer naar den kant van de boomen verlegd willen zien. Ook de rijstraat in de Tuinlaan zou spr. wel verlegd, maar niet smaller gemaakt willen zien. i De Voorzitter geeft eenige nadere inlich tingen omtrent de wijze waarop men denkt de straat aan de Lange Nieuwstraat te verleggen. De heer VanderSchalk meent desondanks zijne bezwaren tegen 'de voorgestelde dwars profiel-wijziging te moeten handhaven. De heer V a n W e s t e n d o r p betoogt dat het Plan omtrent de bestrating met scoriae bricks niet goed begrepen is; het doel is, de keien uit de Tuinlaan voor de bestrating van de Lange Nieuwstraat aan te wenden en de Tuinlaan met scoriae bricks te bestraten. De heer Kranen hoopt, dat ingang zal vin den de practische wensch om de rails eer der meer naar den boomenkant dan naar het midden te verleggen. Het denkbeeld de Tuin laan met scoriae bricks en de Lange Nieuw straat met keien te bestraten, kan hiji ook niet neamen; hij meent 't precies andersom moest zijnde koetsiers zullen toch bijvoorkeur de tuinlaan kiezen om naar het Hoofd te rijden en de rails mijden. De heer mr. Jansen is 't in zekeren zin eens met den wensch de tramrails meer naar den kant der boomen en niet naar het midden verleggen. Hij acht de verstrating van de Lange Nieuwstraat een kostbare luxe, die een uitgaaf van circa f 10.000 zal vorderen. Het aanzien van de straat wordt er niet beter door en de waarde der panden zal verminderen- uaarom is hij er tegen. De heer Wittkampf vraagt of de rijstraat o ree der wordt dan aan de Tuinlaan, De heer Van Westendorp zegt, dat zijl b/2 a 7 wordt, terwijl de Tuinlaan 5 is. -, !lheer Van Westendorp meent, dat een gif te van f 10.000 gewettigd is om een einde aan den ellendigen toestand te maken. Na repliek van de heeren Van Her Schalk en den Voorzitter zegt de heer Van der 1; dat hij1 er zich gdhieel mede kan veree- mgen, de rijstraat vooral niet smaller te ma- ;„!]J<Lhfrer De Groot vraagt eenige nadere inlichting omtrent do bedoeling met. den aanleg van de beide betrokken straten. De Voorzitter antwoordt dat B. en W. zich de Lange Nieuwstraat denken als rijweg en de Tuinlaan als wandelpad, waartoe zij veelal, vooral 's Zondags, gebruikt wordt. Dje heer Van Westendorp verduidelijkt nog nader de meening van het College De heer Van der Drift vreest, dat men de scoriae bricks maar al te spoedig stuk zal rijden. r De heer Van der Velden merkt op, dat er toch reeds voor het Gymnasium, waar druk rijverkeer is, scoriae bricks liggen. Het voorstel wordt aangenomen met 15--4 stemmen Tegen stemmen de heeren Ben der, Van der Schalk, Kranen en mr. Jansen. Crediet-verleening. Voorstel van B. en W. tot beschikbaarstel ling van een crediet vau f3000, voor het rio- leeren en bestraten van de Maasstraat, Zalm- straat, Ploegstraat, Houtstraat, Steenstraat, de straat aan het Wilbelminaplein en het verlengde aan de Brouwerstraat, en de verbetering van het riool in de Groenelaan. Dc Voorzitter gééft eenige toelichting tut dit. voorstel, dat een algeheele verbetering van de straten in het Gorzekwartier beoogt. De heer Van der Drift verheugt zicih over de voorgestelde verbetering, waarin nu ook een deel van de Brouwerstraat begrepen is. De heer Van der Schalk betreurt 't, dat het nool betrekkelijk kort geleden 10 jaar aangelegd, nu geen dienst meer zal kunnen doen. f- De Voorzitter beaamt die opmerking. De heer mr. Jansen vraagt eenige inlich ting inzake de bestrating. De wethouder van gemeentewerken, de heer Van Westendorp, zegt, dat 't de bedoeling is het verlengde van de Brouwerstraat met klinkers te bestraten wat een verschil van f 1500 uitmaakt. Wat het riool betreft, spijt hem de verlegging, maar t. is erg slecht en moet ver wijderd worden; bij de opgraving is gebleken dat t scheef en schots lag en erg lekte. De heer Van der Velden spreekt van ver schillend profiel. De heer De Groot hoopt, dat men deze zaak met zoo zal laten doorgaan en onderzoe ken wie hier schuld beeft. De Voorzitter zegt na nadere opmerkin gen van de heeren De Groot en Van der Drift dat het College het betrokken belang zal behartigen. Het voorstel wordt daarna zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Slootdemping. Voorstel van B. en W. tot demping van de sloot loopende achter de panden No. 11 tot en met 21 van de Nieuwe- Haven, dit werk van gemeentewege te doen uitvoeren en bjj te dra gen is de kosten van het maken eener erfscheiding waar dit noodig is. De kosten hier van worden geraamd op f150. De heer Gouka betoogt, dat 't het belan" van den meest betrokken eigenaar is de be' schikking over de te dempen sloot te hebben en dien grond in erfpacht te krijgen. De heer Van Westen dorp zegt, dat aan uit voorstel een lijdersgeschiedenis verbonden is. De gedempte sloot kan niet in erfpacht gegeven worden, omdat de heer Van Dijk (bloe mist) daarover erfpacht heeft. Intusschen had het Cohege 't zoover gebracht dat Van Dijk een deel van zijn erfpacht wilde afstaan, maar de heer Van der Mark was daarmede niet te vreden en wenschte het geheel in erfpacht le hebben. De heer Gouka verklaart, dat Van der Mark behoefte heeft aan de sloot, als men een meter voor zijn pand een heining zet, wordt hem licht en lucht nagenoeg geiieel ontnomen. Dc heer Van Westendorp verzekert dat al 'l, mogelijke te dezer zake is gedaan, maar de betrokkene wil niet; de heer Gouka moet zelf maar eens met Van der Mark beginnen. Dc heer G ka zegt, de heer Van der Mark hier dupe wordt, maar de geheele erfpacht kan men hem met geven als die aan Van Diik behoort. J Het voorstel wordt zonder hoofdelijke stem ming aangenomen. Ambachtschool. Voorstel van B. en W. tot uitgifte in erf pacht van een perceel gemeentegrond aan de St. Liduinastraat voor de stichting van een Am bachtschool. B. en W. stellen voor om aan de Vereeniging «de Ambachtschool voor Schiedam en omstreken" een opgehoogd terrein groot 3000 M2 aan de St. Liduinastraat in erfpacht te geven berekend tegen een waarde van f 7.30 per MJ en zulks voor 75 jaren, om daarop slechts een Ambachts school te stichten. Voorstel van B. en W. om hen te machtigen met de vereeniging «de Ambachtschool" over een te komen omtrent een verhooging der ver goeding voor het gebruik van lokalen der op te richten Ambachtschool voor de Burger-Avond school in verband met het wegens de intus schen gewijzigde omstandigheden benoodigd zijn van meer lokalen dan waarop gerekend is. Wegverlichting. Verzoek van bewoners van den Kethelwegom verlichting van den Kethelweg met prae advies van B. en W. De heer mr. von Briel Sasse begrijpt dat er financieele bezwaren zijn, maar zou er toch zeer sterk voor zjjn adressanten in hun wer kelijk billijk, rechtmatig verlangen tegemoet te komen. Kan hun geen gasverlichting worden gegeven, dan overwege men of hun pet-oleuin- verhehting kan bezorgd worden. Hij stelt dus vcor dit preadvies aan B. en W. terug te zen- den, hun verzoekend de kosten van petroleum verlichting in overweging te willen nemen. heer Kranen meent dat men dan vra gen moet, de kosten Van petroleumverlichting van elk weggedeelte in overweging te nemen want er zullen meer aanvragen komen. to Voorzitter beaamt, dat hier een ante cedent zal gesteld worden. De heer mr. von Briel Sasse handhaaft desondanks zijn voorstel. De heer mr, Jansen merkt op, dat de be woners van den Kethelweg in een bijzondere positie verkeeren. Aan den Oudendijk zijn een aantal bewoners, die onder deze gemeente be lmoren en dus verlichting mogen vragen Waar nu toch ook de Rotterd. dijk voor zoover er woningen zijn, verlicht wordt, meent spr. dat ook do hier bedoelde ingezetenen op een of andere manier moeten geholpen worden De V o o r z i t te r zal in het College de' vraag ter sprake brengen of 't mogelijk is de menschen door petroleumverlichting te helpen. Overeenkomstig het preadvies wordt daarna

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1908 | | pagina 2