Dagblad voor Schiedam Omstreken. 31ste Jaargang, Zaterdag 8 Februari 1908. No. 9030. TWEEDE BLAD. Staten-Ueneraai. früiueiigd Nieuws. ABONNEMENTSPRIJS: Dit blad verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen, en kost voor Schiedam per 3 maanden f 1.35, por maand 45 cent en per week 10 cent. Franco per post door geheel Nederland f 2 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: Boter- straat 50 en bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. BureauBOTEKSTKAAT 50 PRIJS DER ADVERTENTIëN: \an 1 6 regels f 0.92 met inbegrip van bewijsnummer. Elke regel daarboven 15 cent. Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Ingezonden mededeelingen 25 cent per regel. Voor herhaaldelijk adverteeren worden uiterst bil- iijke overeenkomsten aangegaan. Telefoonnummer 85. Postbus no. EERSTE KAMER. Zitting van Vrijdag 7 Febr. Koningsmoord in Potugal. De Voorzitter houdt de volgende toespraak Myne heeren. Naar aanleiding van de droevige ge beurtenis, die dezer dagen in Portugal heeft plaats gevonden, heb ik de eer, u voor te stellen, ons aan te sluiten by de woorden, daarover in de Tweede Kamer gesproken, en Zjjne Excellentie, den minister van Buitenlandsche Zaken te verzoeken, by de Portugeesche regeering de tolk te willen zjjn van de gevoelens van smart en afschuw, door den deelneming in den diepe rouw van de over blijvende leden der koninklijke familie." Aldus wordt besloten. De Mijnraad en Minister Veegen s. Ingekomen is een missive van den minister van Landbouw, Nijverheid en Handel, waarin deze mededeelt, naar aanleiding van het desbetreffend debat in de Eerste Kamer, zich tot den mijnraad te hebben gewend, met verzoek, hem mede te deelen, dat tegen overleggmg van het scurijven van den voorzitter van den mijnraad aan den minister alléén, voor de leden der Eerste Kamer in geheim geen bezwaar bestaat. De voorzitter van den mjjnraad heeft echter geweigerd vergun ning te geven, afschrift van dit schrijven, zelfs geheim, over te leggen. Wel wilde de mijnraad een uittreksel publiceeren, maar daar neemt de minister geen genoegen mee. De heer R ego ut houdt een uitvoerige rede, ten betooge, dat de scbuid van het gebeurde ge heel ligt bij den minister. Spr. zou voor overleg ging van alle stukken ziju. indien deze minister niet deimssonair was, maar thans kan het niet, want dan zou later de zaak moeten worden be sproken, waar de minister niet bij was. Credietwet oorlog. Op voorstel van den voorzitter wordt be sloten, na in de afdeelingen de van de Tweede Kamer ingekomen wetsontwerpen te hebben onder zocht, deze Zaterdagochtend te 11 uur in openbare vergadering te behandelen. De vergadering wordt gesloten en de leden gaan in de atdeeling. De vergiftiging te Tilburg. Eergister avond heeft de justitie uit Breda te Tilburg een onderzoek ingesteld in zake de vergiftiging op de Loopkens. De uitslag hiervan is, dat aan geen misdaad, maar aan een noodlottige vergissing het ongeluk is te wijten. De zieken nemen in beter schap toe. i I Valschemunters. Door de politie te Gouda zijn gister twee personen gearresteerd, die ver dacht worden van het maken en uitgeven van valsch geld. De zaak is ontdekt, toen een wegens dronkenschap gearresteerd individu, een bekend straattype, werd gefouilleerd en daarbiji i'enige valscbe guldens voor den dag kwamen. Een nader verhoor bracht aan 't lidhit, vanwaar het valsche geld afkomstig was. Een direct ingesteld onder zoek had de arrestatie van twee personen, K. S. ?n ^ot Sev°lg- Beiden zijn knutselaars, •a]£ rijKvi el reparateur, half smid. Gereedschappen ©n2 werden in beslag genomen. Willem van den Toorn f Vrijdagmor gen overleed te Scheveningen de bij iederen be zoeker dezer badplaats zoo goed bekende badman illem van den Toorn. Hijl werd geboren den en September 1827 en bereikte dus den leeftijd van ruim 80 jaar. Merkwaardig feit. Men herinnert zich de schrikkelijke ramp der „Berlin" aan den Hoek 1907 den naCllt Van 19 °p 20 Februari Onder de verongelukten was toen de heer A. L. die 6011 weduwe met 8 kinderen geen dact 6 L' ls gelooviS Katholiek, en Taden dathefrv0^,01 WeduWe en baden, dat het lijk van den beminden echtenoot en vader nog eens mocTht terug gevonden worden De weduwe had een groote devotie tot den H Antonius en nep vooral diens voorspraak in, om dat zij met het stoffelijk overblijfsel van haar echtgenoot ook diens trouwring mocht terug vin den. Het lijk van den, hoer L. spoelde na lan gen tijd aan, het werd herkend aan eenige frag menten ondergoed maar helaas!... de trouwring ontbrak. Weduwe en kinderen, hielden echter niet op de voorspraak van den H. Antonius in te roepen, en tot hun groote vreugd© kregen zij op Oudejaarsavond 11. bericht, dat... de ring op de pier hij den Hoek van Holland was gevon den door een soldaat. Tien en een halve maand dus na de ramp werd zulk een klein zwaar gou den voorwerp, dat onder normale omstandigheden in het zand van den zeebodem moet doordringen, teruggevonden door een vertrouwd persoon op een smalle steenen pier, vooral in dit jaargetijde zeer weinig bezocht. i We bepalen ons tot de mededeeling van dit feit, zonder het te beoordeelen. Een ieder denke ervan wat hij wil. („Geld.") Het zeehospitium. Zooals reeds is me degedeeld, vindt de oprichting van een zeehos pitium. waar ook lijders aan tuberculose worden opgenomen, in de nabijheid van de badplaats te Domburg, veel tegenstand. In de „Middelb. Ct." deelt nu de heer J. J. B. v. Berlekom, arts te Middelburg, mede, dat het zeehospitium hoogstens 16 bedden zal be vatten ter verpleging van lijders aan verschillende ziekten, waaronder ook lijders aan beginnende tuberculose. r Het oordeel van dr. Th. G. den Hou ter, inspec teur van de volksgezondheid voor Zuid-Holland en Zeeland, is, dat een dergelijk hospitium voor de omgeving volstrekt gevaarloos is, en hij spreekt de hoop uit, dat men er niet toe komen zal. eenige belofte te doen, om patiëntjes, met welken vorm van tuberculose ook, te weren, indien het verblijf in het hospitium voor hen heilzaam kan zijn. r i Mond- en klauwzeer en de export. Een der drukste varkensmarkten in Friesland zijn de wekelijksche marktdagen (des Woensdags) te Wolvega. Er wordt daar veel opgekocht voor het buitenland, dat per spoor verzonden wordt, Gister groote teleurstelling onder de opkoopers der diverse krulstaarten. Onder Wolvega isnl. mond en klauwzeer uitgebroken en de burgemeester kon dus geene certificaten afgeven, noodig voor den exporthandel. Voor de opkoopers een schadepost wellicht. Snoeplust, Men meldt uit Steenwyk Voor enkele dagen kwam men by den winkelier H. Wagter, nadat het huis enkele oogenblikken on beheerd had gestaan, tot de ontdekking, dat ie mand aan de achterzijde de woning was binnen gedrongen. Een verder onderzoek leidde tot de ontdekking, dat uit de toonbanklade ongeveer f9 was verdwenen. Hoewei men tegen niemand ver denking koesterde, volgde toch aangifte bij de politie. Deze kreeg argwaan tegen F. S., een elfjarig mekje, door baar buitengewoon snoepen. De heer B. van Toledo, inspecteur van politie, stelde nu een onderzoek in en vond in de school, in het naaikisije van genoemd meisje, verborgen in een cbocoiadebusje, een bedrag van ongeveer f 7.50. Bekentenis volgde; fi.50 had zjj voor lekkernijen uitgegeven. Het Carnaval te 's-Bosch. In een eer gisterenavond gehouden vergadering van de leden der sOetelaonksche Club" is besloten, dat vanwege die Club op Zondag 1 Maart e. k. een luisterrijke matinee zal worden gegeven, dat by die gelegen heid Prins Amadero Ricosti di Carnavallo de ge bruikelijke Troonrede zal uitspreken en de nieuwe Burgervaojer van Oeteldonk zal worden geïnstal leerd; voorts zullen de verschillende vereenigingen van Den Bosch, die daarvoor in aanmerking kun nen worden gebracht, door den Raad van Elf worden aangeschreven en verzocht hun medewer king te verleeüen voor de samenstelling van een optocht, die alsdan zal voorstellen de inhaling van Oeiteldonks burgervaojer. Tegen theekhoeieryen. Het »Maand- blad" tegen de Vervalschingen schryft»Wy lazen in »De Scheepvaart", dat, volgens een bericht uit Londen, twee barges, elk met 100 a 130,000 kilo gram thee aan boord, op de Tüeems gezonken waren, en vernamen verder, dat deze bedorven lading voor Amsterdam bestemd was en reeds 50 kisten in comsumptie gebracht waren, terwyl daarentegen een ander bericht luidt, dat deze thee in Londen vernietigd is geworden. Wy achten het onzen plicht deze tegenstryding mededeelingen ter kennis van de autoriteiten op sanitair gebied te brengen, opdat door officieel onderzoek de waar heid moge blyken. Al zijn wij overtuigd, dat de degelyke groothandelaren zich niet zullen inlaten met het in den handel brengen van bedorven waar, is het toch zeer noodzakelijk aan minder consciëntieuze personen zelfs de gelegenheid te ontnemen, om door het zoo onzuivere Theems- water beschadigde thee met goede te mengen, deze tegen songekend lage pryzen" te verkoopen, en zoodoende een hoogst oneeriyke concurrentie in het leven te roepen. Het vernietigen en in ieder geval het verbieden van den invoer van dergelijke waar, dunkt ons ten zeerste in het algemeen be lang te zyn." De verbreiding der Joden. Volgens bet voor kort verschenen sJewisch Yearbook" be draagt het aantal der over de geheele aarde ver breide Joden ongpveer 11.081.000 zielen.- Van dit aantal wonen er in Europa 8.748.000. in Amerika 1.556.000, in Afrika 33i000, in Azië 342 000 en in Australië 17000. In Europa zyn de Joden als volgt over de verschillende landen verbreid. Rus land 5.100.000 Oo^teuryk Hongarijë 2.100 000, Duitschland 600 000, de Balkanstaten 400.000 België en Nederland 105.000, Frankrijk 80 000 en Italië 40.000. De meest door Joden bevolkte steden zijn New- 4ork met 700.000, Weenen met 130.000, Berlijn met 95.000, Londen met 80.000 en Jeruzalem met 30.000 Volgens de laatste volkstelling woonden op 1 Jan. 1900 in Nederland 98.343 Ned. Israëlieten en 5645 Portugeesche Israëlieten. (Vragen v. d. Dag). Dompers! De »Moniteur" heeft den uitslag meegedeeld der prijskampen, welke tusschen de vier Belgische hoogescbolen plaats hadden. Hier volgt de uitslag voor 1907 Leuven Luik Gent Brussel Wijsbegeerte en Letteren2110 Rechtsgeleerdheid 3 0 0 0 Natuurlijke weten schappen 1 00 0 Geneeskunde. 2 3 12 Samen 8 4 2 2 Leuven alleen behaalt zooveel pryzen als de andere drie hoogescholen samen. Denkt nu niet dat dit eens sper geluk" gebeurt, dat Leuven hare meêdingsters klopt. Inderdaad, in 1906 behaalde Leuven 11, Luik 7, Gent 3, Brussel 2 pryzen. En sinds 1890 tot 1908 bekwam Leuven 137 prijzenLuik en Gent 182dus gemiddeld 91 en Brussel 46. Dus hier nogmaals gaat Leuven, de katholieke Hoogeschool, aan 't hoofd van het wetenschappe- lijk leger, en Brussel het troetelkind der vrij metselaars komt altyd, volgens onzalige ge woonte, achterna gepikkeld. En. toch zyn de katholieken dompers (sH. v. A.") Versterking van Emden. Emden tegen over Delfzijl wordt versterkt. Voor eenigen tyd deed het bericht in de pers de ronde, dat Emden 400 man veldartillerie in garnizoen zou krijgen, ter beveiliging der Eemsmonding. Die geruchten worden thans ten volle bevestigd. Een terrein van ruim 6 H. A. is be cbikbair. Het in orde brengen daarvan en het bouwen der kazerne geschiedt voor rekening van Emdenhet Ryk neemt de rentebetaling en amortisatie der voor dit doel op genomen gelden op zich. De kosten worden op ljj milloen mark geraamd. (Vad.) Elfecten opgeëischt. Zekere E. Dres den, een Londensch visckkooper, die zijn zaken drijft in Stamford Hill en Billingsgate, heeft eer gisteren voor den politierechter van de Gildenhai de teruggaaf geiëscht van eenige obligatiën. welke hem to oehoorden. doch door de politie waren in beslag genomen. Deze obligatiën hadden deel uit gemaakt van een partytje effecten, door Dresden bij de firma Keyser Co., Threadneedle Str., City, ter verzilvering aangeboden. De firma de K. zond het partytje op naar Amsterdam, waar bleek dat de meeste effecten afkomstig waren van den effectendiefstal, gepleegd ten kantore van den heer Burderhout, te Rotterdam. De gestolen stukken werden door de Nederlandsche politie aangehouden de Londensche poiitie houdt nu de overige vast. En deze laatste stukken waren het die Dresden kwam opeischen. Hy had de geldswaardige papie ren, naar hy zeide, ontvangen van een reiziger, De Grodt. De politierechter nam nog geen beslissing. De Rotterdamsche firma beweert, dat ook de stukken, die in handen zyn der Londensche politie, by haar zijn gestolen. Hoeveel woorden gebruikt men? Deze vraag beantwoordt een Eagelsch tijdschrift. D e Engelsche taal schjjnt de grootste woordenschat te bezittenin de vStandard Dictionary" vindt men 350.000 Engelsche of verengelschte woorden en uitdrukkingen, onder welke laatste een groot aan tal technische- In het practische leven komt men natuurlyk met heel wat minder klaar. Shakespeare, die over een geweldige woordenschat moet hebben beschikt, maakt in zyn werken slechts van 16.000 woorden gebruik, Milton van 8000. Heden ten dage gebruikt een geletterd mensch niet meer dan 3000. Minder geletterden doen het met 500 en in vele afgelegen dorpen zyn 200 vol doende. Om kranten of tijdschriften te lezen, be hoeft men niet meer dan 2000 woorden te kennen. Ramp voor paardenfokkers. By de laatste telling van paarden te Parys bleken er 9000 stuks minder te zyn dan het vorig jaar. Men schryft dit toe aan het meerdere gebruik der automobielen. Overseinen van portretten. Een nieuwe methode voor de electrische overseining van portretten is door den heer Pascal Bsrjonneau te Parys getoond aan een groote vergadering in de zalen van de vSociété des ingeneurs civils"» Het sein- en ontvangtoestel werd eerst verbonden met een van Parys naar Marseille en terug naar Parys loopende dubbele geleiding van 1726 K.M- lengte en een portret van den onder-minster vo or posterijen en telegraphie werd meermalen uitstekend overgebracht, hetgeen iederen keer een tijdsruimte vorderde van 15 minuten. Daarop schakelde Ber- jonneau de geleiding uit en voerde een overseining van het portret langs draadloos telegraphischen weg uit. De aangevraagde medewerking van het station voor draadlooze telegraphie op den Eiffel- toren kon niet verleend worden, omdat proeven aan den gang waren van het marinebestuur met Casablanca. Er bleel dus niets anders over, dan het sein- en ontvangtoestel in dezelfde ruimte op te stellen, hetgeen principieel geen verschil maakt en de belangrijkheid van het resultaat niet ver mindert. Luchtballon-kuren voor tubercu leus e n. By de aandacht die tegenwoordig aan de luchtscheepvaart gewyd wordt, kan het nauwe lijks verwondering wekken, dat het denkbeeld ge boren is, om de lyders aan tuberculose per lucht ballon naar de hoogere sfeeren te zeDden, om hen daar van stof- en bacteriën-vrye lucht te laten genieten, die hier beneden hoe langer hoe minder gevonden wordt, zegt het vMed. Wbl." De luchtballonkuur maakt een gestadige toeneming der hoogte mogelijk, alsmede een individualiseeren in de gradu'eering der hoogte, zooals dit in 'n sanatorium niet te bereiken is. Een ander gewich tig voordeel der vaerosta-therapie" is, dat de patiënt zich boven de nevelen verheffen kan, waarin zoo dikwyls de hoogten-stations van Zwit serland des zomers gehuld zyn en dat by boven dien nevel de weldadige zonneschijn kan gaan ge nieten. De herhaalde luchtverandering by de aerosta therapie zou ook niet anders dan van gunstigen invloed knnnen zijn. Chr. Beck, die al deze voordeelen der lucht ballonkuur in de Académie des Sciences onlangs heeft uitgemeten, stelt zich voor, dat aan een ballon captif lighallen bevestigd worden, waarin de patiënten dagelijks groepsgewijze hun kuur doormaken..

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1908 | | pagina 5