Dagblad voor Schiedam en Omstreken. Kiezerslijsten. omert IJ op ie Nienwe ScMeiamsclie Con 3iste Jaargang. Donderdag 13 Februari 1908, INo. 9034 Gelouterd. jrlis II) c.vreet. 0A5P aa4.fl.35 p.3M. Buitenlandsch Nieuws. FEUILLETON. Verspreide berichten. ABONNEMENTSPRIJS: Dit blad verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen, en kost voor Schiedam per 3 maanden 1.35, per maand 45 cent en per week 10 cent. Franco per post door geheel Nederland f 2.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: Boter- straat 50 en bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. BureauBOTERSTRAAT 50. PRIJS DER ADVERTENTIëN: Van 1—6 regels ƒ0.92 met inbegrip van bewijsnummer. Elke regel daarboven 15 cent. Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Ingezonden mededeelingen 25 cent per regel. Voorherhaaldelijk adverteeren worden uiterst bil- lijke overeenkomsten aangegaan. Telefoonnummer 85. Postbus no. 39, De besturen der R. K. PROPAGANDA- CLUBS zullen op Donderdag 13 Februari Vrijdag lé Februari, telkens van 7—9 ure 's avonds, zitting houden in de navolgende lokalen BONDSGEBOUW, Lange Haven, ZUSTERSSCHOOL (AURORA) Oversell, straat, ZUSTERSSCHOOL (GORZE) Dwarsstraat, voor het verstrekken van inlichtingen in zake het kiesrecht, w\jl vóór 13 Februari de- noo- dige formulieren voor plaatsing op de kiezers lijsten moeten worden ingezonden. RUSLAND. Gister werd te Helsingtors de gewone zitting geopend van den Finschen Landdag. De gouverneur-generaal heette uit naam van den Tsaar de afgevaardigde welkom. De voorzitter antwoordde in de Finsche taal en zeide, dat het Finsche volk met ongeduld de ver wezenlijking der hervormingen verwacht. Met verloochening der plaatselijke wetten is een der hoogste ambten in Finland toevertrouwd aan iemand, die werkdadig er toe heeft bijgedragen, dat een stelsel in het land werd ingevoerd, dat door den Keizer-Groothertog bij manifest van 4 November i905 grootmoedig werd ingetrokken. Het Finsche volk is zich er van bewust, dat de van de voorvaderen geërfde wettelijke regeling bepaald noodig is tot regelmatige binnenlandsche ontwikkeling. De voorzitter legde namens den Landdag de gevoelens van diepen eerbied en ver knochtheid aan de voeten van den vorst (levendige toejuichingen.) OOSTENRIJK-HONGARIJE. In de Oostenrijksche delegatie werd gister de beraadslaging over de begrooting van buitenland- scbe zaken voortgezet. Kramarz betreurde het, dat men in het bui tenland aan de buitenlandsche politiek van Oos tenrijk strekkingen toedicht, welke zij in werke lijkheid niet heeft, nodhi in Oostenrijk noch in Hongarije. Men zou nooit een meerderheid vinden voor een aanvallende politiek in de Balkansfaten. Er zou evenwel zeide hij een aanslag kun nen worden gepleegd op den hervormingsarbeid in Macedonië, indien Oostenrijk aan Turkije een concessie vroeg voor een spoorweg op het oogen- blik zelf, dat het noodig zou zijn krachtiger mid delen te bezigen bij den hervormingsarbeid, want dat zou tot een samengaan tusschen Rusland en de Westelijke mogendheden kunnen leiden, een samengaan, dat gevaarlijk zou kunnen wor den. i' 1 Naar het Hoogduitsch van KARL. ED. KLOPFER. 52) ZEVENDE HOOFDSTUK. 1 De macht der liefde. Elli zat in den Amerikaanschen schommel stoel aan den vlammenden haard, ineengekrom pen, alsof zij koud was, in weerwil van het flikkerend vuur naast haar. Tegenover haar, twee schreden van haar verwijderd, zat de heer Upuisky, nu eens kijkend naar zijne zwavel gele handschoenen, dan weder naar het in 't vnnr .®®kleede meisje, dat voor hem zat en voor dèet °Plettendheid scheen te hebben, dan de eloeieiïdi V0llken' die nu en dan uit a geiende stukken hout in den haard on S Sien hedElr Sedelt den laats4 zomer niet gezien had die zou haar niet lidht her- kend hebben. Hare jeugd verried zich nog in de omtrekken van hare teedere gestalte, maar hare houding was vermoeid, bijna ziekelijk en het eertijds zoo vroolijke gelaat, dat eenmaal scheen gediend te hebben tot speelplaats van spotzieke, miniiegoodjes, was nu dootr voortdu- Baron von Aerenthal besteeg hierop liet spreek gestoelte. De sprekers beantwoordende, zeide liij, dat het Drievoudig Verbond in het leven werd geroepen om het evenwicht in Europa standvas tiger te maken. In het bij'zonder Duitschland en Oostenrijk hebben een wederkeerig belang. Elk hunner blijft groote mogendheid, maar elke staat jaagt bijzondere belangen nal De Duitsche be langen in de Oostzee of in de Noordzee b.v. raken ons niet. De minister omschreef de Balkan- politiek, die men niet, met oeconomische zaken moet verwarren. De kwestie betreffende de ont wikkeling van den handel door middel van spoor wegen heeft niets te maken met de overeenkomst met Rusland, welke alleen beoogt den status quo in de Balkan te handhaven zonder de strekking te hebben van verovering van gebied. De spoor wegkwestie is bij uitsluiting Oostenrijksch-Hon- gaarsch en het is niet toe te laten, dat deze een ongunstigen invloed oefent op- den hervormings arbeid in Macedonië, ten aanzien waarvan Oos- tenrijk-Hongarjje het geheel en al eens is met Rusland. Echtex hebben eenige mogendheden die de acte van Berlijn onderteekenden gewenscht deel te nemen in ons optreden; twee namen het aan. De minister zeide alle pogingen goed te keuren, welke gedaan werden om den toestand in Europa standvastiger te maken. Hij hoopte op de goedkeuring van de delegatie. Rapporteur Bacquehem zeide: Wij' sympathisee- reri met het optreden van Frankrijk in Marokko, in het belang der beschaving. Wij; hiopen, dat onze pogingen op oeconomisch gebied een zelfde gevolg en de waardeering van Frankrijk zullen hebben. De begrooting van buitenlandsche zaken werd daarop goedgekeurd. PORTUGAL. In de giste'r gehouden zitting van den Raad van State is besloten gratie te verleenen aan de matrozen, die deelgenomen hebben aan de muite rijen van April 1906- Vandaag zal het gratiebe- sluit ambtelijk worden bekend gemaakt. Na de bijeenkomst van den Raad van State ontving de Koning alle raadsheeren, die hg vrien delijk toesprak. De raadsheeren waren daar zeer gevoelig voor. Gisternamiddag kwamen nog ten paleize om afscheid te nemen de adelborsten, waar de jeug dige koning vroeger bij behoorde. Koning Manuel onderhield zich eenigen tjj'd met hen en was zeer bewogen zijn vroegere kameraden bijeen te zien. Het republikeinsche Kamerlid Costa is gis teren te Lissabon teruggekeerd. Een zeer groot publiek juichte bem geestdriftig toe. Aan het station waren vele leden van de republikeinsche partg tegenwoordig, om hem te verwelkomen. De meest jeugdigen onder zgn vereerders namen hem op de schouders en droegen hem in triomf naar zijn rjjtuig. Daarop volgde een soort bloemen- rende zwaarmoedigheid verdonkerd. Wel had den die donkerblauwe oogen het afgeleerd in vroo]ijken moed te flikkeren! Hoe verbleekt wa ren de zwellende lippen, waarvan eens het kin derlijke gebabbel in zijne snaakschheid als zoete klokketonen verrukt had. 'Wanneer dat lieve mondje nu begon te lachen, dan lag daarin cene uitdrukking, die een menschenvriend door het hart moest snijden; van vroolijiklheid en levenslust was .geen spoor meer op haar gelaat te bemerken. Het was, alsof het grootste deel van haar leven reeds achter haar lag. Ziji was levensmoede; zij had voor alles, wat haar nu overkwam, slechts eene koele onverschilligheid. Had haar vader haar vroeger dikwijls op on verantwoordelijke wijze uit laffe toegeeflijkheid den vrijen wil gelaten, hoeveel te meer nu, nu zij meer zelfstandig was geworden. Niemand kon er zich dan ook op beroemen, invloed op haar uit te 'oefenen; zij ging steeds haar eigen weg, en verachtte de gezellige kringen, waarin zij zich vroeger zoo vroolijk betoond had. Zij ontving hare gewone bezoeken, omdat de be leefdheid dit eischte, doch bekommerde zich verder niet in 't minst om de buitenwereld, waarover zij1 zich overigens zelden had bekom merd. Van de vroegere bekenden was alleen die mijnheer Opinsky nog een tamelijk geregelde gast in het huis van Strömiholt. Deze kwam echter eerst sedert den vorigen herfst meer dan vroeger. Toen behoorde hiji sleclhts tot de vluch tige bezoekers van Strömholt. Hij was de eenige doopde kinderen Flora's regenden in zoo grooten getale op Costa neer, dat bij tot aan de borst er dtor bedekt werd. Tweemaal sprak het bejubelde rnensch zijn vereerders toe, watmieuwe losbarstin gen van enthusiasme veroorzaakte. SPANJE. Gisterochtend uit den ministerraad komende, ontkende de minister van binnenlandsche zaken, dat er iets bijzonders in de politiek van Spanje is voorgevallen; hij1 logenstrafte' verder de be richten van eenige bladen, meldende dat de Spaan- sehe regeering van de Fransche regeering een nota over Marokko heeft ontvangen. TURKIJë. Telegrammen uit Consiantinopel melden dat men in de Armeensche kerk te Van een voorraad kisten met geweren en dynamiet heeft gevonden- De Turksche soldaten, die de kisten vervoerden, verden aangevallen door Armeensche revolutio nairen en een hevig gevecht ontstond in den loop van hetwelk de dynamiet ontplofte. Heel de wjjk zou in de lucht gevlogen zgn. Men zegt dat een groot getal personen is omgekomen. MAROKKO. Een brief uit Mazagan van 9 Februari zegt, dat een detachement troepen van Abd-el-Aziz, gekantonneerd te Mazagan, zich heeft meester gemaakt van Azemmour en de omliggende forten. Deze stad behoorde aan de Hafidisten. Men weet nog niet of er een gevecht heeft plaats gehad. Over het Engelsche kanaal hangt sedert eenige dagen een zeer dikke mist. Joe Chamberlain zal waarschijnlijk voor eenigen tijd naar San Remo gaan, waar hij zgn intrek zal nemen in de villa »La Vadetta". De eergisteren in hechtenis genomen stem- reebtvrouwen, verschenen gister voor het poli tiehof in Westminster. Zij1 werden veroordeeld lot de betaling van boeten of 6 weken gevange nisstraf. Acht en veertig besloten de gevangenis in te gaan, de anderen betaalden de boete of wer den vrijgelaten. Prins Edel-Friedricb, tweede zoon van den Duitscben keizer, heeft op zjjh doorreis van Lissa bon komende, te Pargs niet alleen het Hotel des Invalides, maar ook de basiliek van het Allerb. Hart op Montmartre bezocht. Hoewel er een macht nieuwsgierigen op da been waren, werd geen enkele vijandige kreet gehoord. De Parjjsch »Temps" zegt, dat de overbrenging van de asch van ZoU naar het Pantheon, defini tief op den 2n April is bepaald. Te Brussel is overleden Adolphe Dechamps, zoon van den oud-minister, en neef van den over leden kardinaal-aartsbisschop van Mechelen. Hij heeft in de Belgische politiek een belangrijke rol gespeeld. geweest, die den ouden man na de treurige gebeurtenissen van den laats ten zomer met eene hartelijkheid was komen bezoeken, die den ter- neergebogen, eenzamen vader welkom geweest was. Elli gewende zich aan den omgang met dezen wakkeren, steeds gedienstigen man, dat wil zeggen: zij duldde zijne vriendschap, maar zou hem in geen geval gemist hebben, als hij haar wat minder bezocht, of zijne bezoeken geheel en al nagelaten had. „Vindt gij niet, Elli, dat ik werkelijk gelijk heb?" vroeg hij zacht. Zij hief het hoofdje op, als opgeschrikt uit eenen droom en keek hem wezenloos aan. Hij zuchtte bedroefd. „Ach, gij hebt weer aan heel wat anders gedacht) En ik, dwaas, verbeeldde mij;, dat gij naar mij luis terde t!" „Pardon, ik ben soms wat verstrooidWat was dat voor eene opmerking, die ik toevallig niet gehoord heb?" „Eene opmerking? O, Elli! Ik sprak reeds tien minuten lang tot u; ik put mi]1 uit om uw schijnbare belangstelling nog meer te boeien en heb slechts voor doove ooren gepreekt Wil ik maar heengaan?" „Als ik u verveel, Wasil Wasiljewitsch „Of gij mij verveelt? Ik geloof, dat het juist omgekeerd is." „Neen, neen, gij ziet immers, ik ben zoo onbescheiden, zoo egoistisch, dat ik mij geen dwang opleg, door naar u te luisteren, terwijl ik over iets anders nadenk." De pastoor van Ars (Lotharingen), Maneuray, die op den 26en Januari, den verjaardag van Kei zer Wilhelm, zulk 'n opzienbarende rede hield, zal vervolgd worden. Gister was er in Londen ministerraad. Daar de suffragettes in den laatsten tijd weer meer en meer van zich laten hooren, was er een sterke politiemacht voor het gebouw, waar de minister raad werd gehouden, op de been. Die stemrecht dames bezorgen den autoriteiten heel wat last 1 De begrafenisplechtigheid van Mustapha Kamel Pacha (wiens overlijden wij dezer dagen vermeldden) had eergister plaats, in tegen woordig- heid van 50.000 personen, waaronder een groot getal studenten. De doodstraf van madame Goold is veran derd in levenslangen dwangarbeid. BiUHeniaiid. Offlcieele berichten. Bq Kon. besluit van 8 dezer is bevorderd tot officicier in de orde van Oranje Nassau, de heer C. Boldingh, adjunct directeur met rang van ad ministrateur bij de Grootboeken der Nationale Schuld, te Amsterdam. Koninklijk bezoek aan de Kantwerkschool. Men meldt ons uit 's-Gravenhage H. M. de Koningin-Moeder bracht Woensdag een langdurig bezoek aan de Kantwerkschool in de Javastraat. De directrice en jhr. E. van Loon, voorzitter van de Nederiandsche Kantwerkschool, leidden de vorstin rond, die een vol uur met de meeste belangstelling van alle bijzonderheden kennis nam. Ministerraad. De nieuwe ministerraad heeft, naar de „N, Ct." meldt, gistermiddag een langdurige bijeenkomst gehouden. Oud-Minister Rink. Naar „De Rotterd." verneemt, zal mr. P. Rink, oud-minister van binnenlandsche zaken, te 's-Gra venhage blijven wonen en zich aldaar als prak- tiseerend advocaat vestigen. Interim van Koloniën. Het is mogelijk, dat het uitstel in de ambts aanvaarding van den nieuwbenoemden minister van Koloniën verband houdt met de belangen der bacove cultuur, wélke juist in deze maanden een zeer belangrijk stadium intreedt. De eerste oogst wordt thans verwacht, het product moet worden geplukt, verscheept en aan de Amerikaansche vruchtenmaatschappij afgeleverd, en het zou niet anders dan begrijpelijk zijn wan neer de heer Idenburg de kolonie niet wenschte te verlaten, aleer deze werkzaamheden, waarvan voor de welvaart van Suriname zooveel afhangt, onder zjjn oppertoezicht waren afgeloopen. (N. Ct.) „En wat waren dat 'dan voor gedachten?" vraagde hij na eenig oponthoud, zijn armstoel wat dichter bijschuivende. Zij schrikte toen zij eene zekere stoutmoedigheid in zijn vraag be speurde. Zij gevoelde het, hij wilde eindelijk het onderwerp aanroeren, dat hij reeds lang gaarne besproken wilde hebben. „Wasil Wasiljewitsch 1" zeide zij: verwijtend en vreesachtig en keek over hem heen, alsof zij gelegenheid zocht om te vluchten. „Ik kwel'u misschien met zulke eene vraag; ik schijn u opdringend en ruw, nu ik mijne teederste gevoelens niet langer kan verzwijgen. Maar ik geloof, dat het noodzakelijk is, dat wij' die schijnbare onhartelijkheid tusschen ons ter zijde stellen en onze meest verborgen ge dachten in het volle daglicht plaatsen." „Voor wien noodzakelijk?" lispelde zij, een weinig geërgerd over zijn aandringen. „Vooral voor u zelve, Elli ArwedownaGij gaat ten gronde onder deze eigenzinnige zwaar moedigheid, die in tegenspraak is met de eischen uwer natuur. Er ligt eene ware verbittering in de droefheid, die gij! aan het verleden wijdt en die voor zoo ver ik kan opmerken, eei erger wordt dan dat zij! vermindert. Ik heb er reeds met uwen vader over gesproken en deze deelt mime meening met groote zorg. Wordt vervolgd •et i

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1908 | | pagina 1