Stads- en Gewestelijk Nieuws. Gemengd Nieuws. De heer Idenburg zou n.l. de kolonie niet wenschen te verlaten, aleer de werkzaamheden van den eersten oogst, waarvan voor de welvaart van Suriname zooveel afhangt, onder zijn opper toezicht waren afgeloopen. Naar wij uit zeer betrouwbare bron vernemen, is dit de reden niet. De heer Idenburg keert bin nenkort uit Suriname terug, maar zal zich voor herstel van gezondheid eerst eenige maanden naar het Zuiden begeven. («Avondp.") Oud-minister Rink. Het «Vaderland" spreek, het bericht tegen, dat mr Rink zich te 's-Gravenhage als praciiseerend advocaat zou gaan vestigen. Hij heeft nog geener lei beslissing genomen. Rheden. Naar de »Tyd" nader vermeent, wordt behalve jbr. J. W. Van Nispen tot Sevenaer, die allereerst in aanmerking komt, ook genoemd als candidaat voor de vacature Tweede Kamer in het district Rheden. jhr. Alting van Geusau, kapitein der grenadiers te 's-Gravenhage. Tietjerksteradeel. Naar de «Res.bode" verneemt, heeft ds. D. G. Postma, te Voorburg, de hem van antirev. zijde in het district Tietjerksteradeel aangeboden can- didaatstelling in de vacature-Talma voor de Tweede Kamer aangenomen. Oud minister van Tets. De oud-minister jhr. Van Tets zal voorloopig nog niet in den diplomatieken dienst terugkeeren, maar vooreerst in Den Haag blijven wonen. Burgemeester van Utrecht. Onder degenenen, die worden genoemd voor het opengevallen burgemeestersambt dezer stad, staan volgens sommigen vooraan: mr. N. de Ridder, burgemeester van Leiden, en mr. P. Rink, afge treden minister van Binnenlandsche Zaken. (Centrum). Telegraaf-Conferentie, Op de internationale telegraaf-conferentie, die in Mei te Lissabon wordt gehouden, treden als gedelegeerden op voor Nederland: de directeur- generaal der posterijen Pop en de hoofd inspecteur Kruyt, en voor Nederlandsch-Indië de »eferen- daris aan het departement van Koloniën Perk en de commies by dat departement Gerdes Ooster beek. Sociale week. Van het Centraal Bureau van de K.S.A. ont vingen wy de volgende mededeeling Woensdag vergaderde te Utrecht de Centrale Vergadering van de K.S.A. onder meer tot voort zetting van de besprekingen omtrent de te houden Sociale Week. Met aigemeene stemmen werd oesioten voorhands niet tot reorganisatie van de Sociale Week over te gaan; doen deze, benoudens enkele, met-ingrypende wyzigingen, te blijven organiseeren zóó, dat zoowel het oorspron kelijk karakter als de duur benouden biijven. Van een finale afschaffing der Sociale Week was noch in deze, noch in de vorige vergadering sprake. Zoo spoedig mogelijk zal worden gepubliceerd, in welk bisdom en in welke gemeente de Sociale Week dit jaar zal gehouden worden. Ziekenfondsen. In eene eergisteravond gehouden druk bezochte vergadering van den Goudscben Bestuurdersbond van ziekenvereenigingen, waarby zoo goed als alle ziekenkassen zyn aangesloten, en waarin dr. J. C. Rups de wenschelijkheid betoogde, van verminde ring der uitkeenngen aan door een ongeval ge troffenen, die ook uitkeering ontvangen uit de Rijksverzekeringsbank, met het oog op den slech ten, fiaancieelen toestand der ziekenkassen, werd met groote meerderheid een motie aangenomen) die zich in dien geest uitsprak. Uit Leiden. De gemeenteraad van Leiden heeft gister, voor namelijk uit financieele overwegingen, besloten niet in te gaan op het voorstel van den heer A Mulder, om over te gaan tot het dempen der Mare. Besloten werd echter het ryden van vrachtwagens en motorrijtuigen in de richting naar de Oudevest, aan de oostzijde te verbieden. Nieuw gemeentehuis te Hilversum. Door B en W. van Hilversum wordt voorge steld, voor den bouw van een nieuw raadhuis een prijsvraag uit te schrijven. De kosten van den bouw zullen de som van f150.000 niet te boven mogen gaan. Wederinvoering der doodstraf. In een Woensdag te Leeuwarden gehouden provinciale vergadering van den Bond van afdee- lingen van «Patrimonium" in Friesland, is o. a, .op voorstel van de afd. Midlum besloten, aan den Bond den wensch te kennen te geven, zich te doen uitspreken voor het weder invoeren van de dood straf, en dit punt te brengen op de agenda van de eerstvolgende vergadering van den Nationalen Bond. Middenstaudsvertegenwoordiging. Een van minister Veegens laatste daden is ge weest, een stap te doen in de richting der mid denstandsvertegenwoordiging, welke hy blijkbaar wilde zoeken in de verbeterde inrichting der Kamers van Koophandel. In verband toch met de reorganisatie dezer colleges achtte hij het van veel belang te weten, welk gedeelte ongeveer van die Kamers tot den middenstand geacht moet worden te behooren. Te dien opzichte werden bereids opgaven door de gemeenten verstrekt, maar daaruit bleek niet steeds duidelijk, of de daarin vermelde bedrijven door de opgegeven kiezers als grootbedrijf dan wel als kleinbedrijf worden uitgeoefend. Ten einde een meer volledig en op kennis der lokale verhoudingen berustend overzicht van de bestaande toestanden te verkrijgen, riep de minis ter de tusschenkomst in van de Commissarissen der Koningin, om van de betrokken gemeentebe sturen te vernemen, hoeveel van de kiezers van de Kamer van Koophandel en Fabrieken hunner gemeente gerekend moeten worden tot den mid denstand te behooren, zoo mogelijk met splitsing naar de verschillende in de opgave over het jong ste jaar genoemde bedrijven. Een en ander liefst zoo recent mogelyk bijgewerkt. Waar het niet wel mogelijk is, een algemeen voor het geheele land scherp omlijnd criterium voor het begrip middenstand te geven, was het 's ministers bedoeling, dat de vraag, of bepaalde bedrijven en in bepaalde bedrijven bepaalde per sonen al dan niet tot den middenstand behooren, aan het oordeel van elk gemeentebestuur worde overgelaten. De gemeentebesturen toch aehtte hy het best in staat, de vraag met kennis der bij zondere, in elke plaats bestaande toestanden te beantwoorden. Alles goed en wel, maar zouden de midden- standsvereenigingen den minister niet veel beter kunnen inlichten 't Is waar, niet overal bestaan nog dergelijke corporaties, doch die er zyn, ga men liefst niet voorbij, want juist daar kan meD wenken verwachten, die rekening houden met de praktijk. Misschien wil minister Talma het rondschrij ven van zyn voorganger wel in dezen zin aan vullen. (Res.) Woeker. De commissie, benoemd om vanwege de Natio nale Vereeniging tot Bestrijding van den Woeker, een onderzoek in te stellen naar de werking der Voorschotbanken, enzheeft besloten, zich voor loopig alleen bezig te houden met een onderzoek naar de werking dier ondernemingen te 's-Gra- venhage. Zy verzamelt daartoe thans adressen van bestaande voorschotbanken en particuliere geld schieters. met het doel daarna een meer speciaal onderzoek in te stellen naar de wyze van werken dezer instellingen en personen. De Kiezerslijsten. Wij wijzen er ook te dezer plaatse op, dat de besturen der R. K. Propagandaclubs heden-avond voor het laatst in de bekende lokalen zitting hou den tot het verstrekken van inlichtingen in zake het kiesrecht, wijl 't heden de laatste dag is dat het kiesrecht kan worden aangevraagd. Tot middernacht kunnen desbetreffende formu lieren in de bus aan het stadhuis worden gestoken daarna is 't onherroepelijk te laat. Gemeenteraad. Vergadering van den Gemeenteraad van Schie dam op Donderdag 20 Februari a.s., 's namiddags ten 2 ure. Op de agenda staan de volgende voorstellen 1. Voorstel van B. en W. tot vaststelling van een verordening tot regeling van het presentiegeld van de leden van den gemeenteraad. 2. Ontwerp-besiuiten model B. en C. tot wij ziging der gemeente-begrooting dienst 1907. 3. Voorstel van B. en W. tot wyziging van de begrooting van de Gemeente-Reiniging, dienst 1907. 4. Voorstel van B. en W. tot wyziging van de begrootingen, van de Gasfabriek en Drinkwater leiding, dienst 1907. 5. Voorstel van B. en W. tot verkoop aan D. de Lange van grond aan de Prins Frederik Hendrikstraat. 6. Voorstel van B. en W. tot verhuur van de kade aan het Zuidergors met de daarby behoo- rende werf aan A. van der Graaf. 7. Adres van G. W. J. van der Sloot over het weghalen van lompen van het terrein van den ge meente-reinigingsdienst, met prae-advies van B. en W. En verdere voorstellen en mededeelingen. Gymnasium. Naar aanleiding der uitnoodiging van den ge. meenteraad bij de behandeling van de Gemeente - begrooting 1908 om een onderzoek in te stellen naar de financieele en ideële gevolgen van op heffing van het Gymnasium alhier, hebben B. en W. thans aan den Raad overgelegd het uitvoerig rapport van den rector, dat concludeert tot in standhouding van het Gymnasium. Tevens zyn daarbij gevoegd missives van den inspecteur van het Hooger Onderwys en Curatoren, die hunne instemming betuigen met genoemd rapport. B. en W. verklaren in een bij deze stukken gevoegd schrijven, dat zij zich geheel met den gedachtengang der adviezen kunnen vereenigen. Handeldrijvende Middenstand. De vergadering van wege de vereeniging voor den handeldryvenden middenstand, gister-avond in het Verkooplokaal gehouden, was in tegenstel ling met de vorige vergadering, slechts matig be zocht. Nagenoeg een dertigtal leden waren met het bestuur vereenigd. De Voorzitter, de heer Joh. Brounts, heette allen welkom ter vergadering ei^ wees op het succes met de eerste vergadering verkregen, den wensch uitsprekend dat zich steeds meer leden by de vergadering zouden aansluiten, immers hoe meer leden zij telt, des te meer kracht zal er van baar uitgaan en aldus de vereen igingsgeest steeds meer bevorderd worden. In verband met de verschillende onderwerpen, in deze vergadering te behandelen, herinnerde spr. in deze vergaderering van han- deldryvenden aan het spreekwoord«tijd is geld", en verzocht hy dus bjj de bespreking der agenda punten bijzaken ter zijde te laten en alleen op de hoofdzaken te letten, Daarna werden de notulen der vorige vergade ring door den secretaris, den heer Jan Zoetmul der, gelezen en onder dank voor de goede samen stelling onveranderd goedgekeurd. De Voorzitter deelde vervolgens mede, dat van het gemeentebestuur een schryven was ingekomen meldend dat in den Raad de kwestie van een Zaterdag-avond-markt was ter-sprake gekomen met verbod aan de kooplieden om rond te rijden. Men dacht den winkelstand te beschermen door aan kooplieden te verbieden met hun waren rond te ryden. Waar echter in den kring van het ge meentebestuur nog twijfel bestaat of de winkel stand met een Zaterdag-avond-markt zou gebaat worden, wenschte men -gaarne het gevoelen der vereeniging te vernemen. Dit schryven was in een bestuursvergadering besproken. Men kwam echter tot het besluit, darbij deze kwestie te veel belangen waren ge moeid, om ze door het bestuur alleen te doen uitmaken en besloot ze in de eerstvolgende aige meene vergadering ter sprake te brengen. Daarna merkte de Voorzitter op, dat in deze vergadering te behandelen waren het huishoude lijk reglement en de ingekomen stukken, waar onder het schryven van B. en W., dat aan het eind der vergadering zou behandeld worden. De Voorzitter, daarna nog mededeelend, dat zich 19 nieuwe leden voor de vereeniging hadden aangemeld, herinnerde er aan, dat deze leden volgens het ontwerp-reglement by ballotage moeten worden benoemd, wyl er echter nog geen reglement was, stelde hij voor ze ditmaal zon der ballotage aan te nemen, waartoe by accla matie besloten werd. Alvorens tot de behandeling van het ontwor pen reglement over te gaan, meende de Secreta ris, er moest gevraagd worden, of er staande de vergadering nog aanwezigen als leden wilden toe treden, waarna zich nog een tweetal personen als lid opgaven. De Voorzitter stelde daarna aan de orde de be handeling der statuten, waarby de heer Bal- Gabel voorstelde boven art. 3 ter nadere verdui delijking te stellen het woord »Doel."j Door den heer Bal-Gabel werden voorts nog een aantal redactie-wijzigingen in bedenking gegeven en bij art. 4, aangevende ëe middelen, waardoor de vereeniging haar doel tracht te bereiken, voorgesteld al. »A het stellen of aanbe velen van candidaten voor het lidmaatschap der Kamer van Koophandel en Fabrieken te Schiedam" aldus te wyzigenh het stellen of aanbevelen van candidaten voor leden van den Gemeenteraad en van de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Schiedam en voor leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal. Door den heer Van Wijngaarden werd voorge steld de wyziging alleen tot het aanbevelen van candidaten voor leden van den Gemeenteraad te beperken, zoodat de Vereeniging zich althans niet op het terrein der hoogere politiek zou bewegen. De beide voorstellen deden in bunne toelichting uitkomen, dat 't niet te doen was om politiek te voeren, maar alleen om die candidaten te weren, die toonden heelemaal niets voor den midden, stand te gevoelen. Onbegrijpelijk genoeg werd over beide voor stellen, die toch niet hetzelfde beoogden, gelijk tijdig gestemd, waarna zij met 28 stemmen tegen 6 voor en 2 in blanco werden verworpen. In art. 6 werd geschrapt de alinea, bepalend dat men door verklaring in staat van faillissement het lidmaatschap verliest. Daarentegen werd in- gelascht een nieuw artikel vaststellend dat men het lidmaatschap verliest «door lid te worden van eene coöperatie> die in het nadeel is van den handeldryvenden middenstand", Met 25 tegen 7 stemmen en 1 in blanco werd tot laatst bedoelde aanvulling besloten. In de slotalinea van bedoeld artikel, bepalend «Donateurs zyn zy die de vereeniging steunen met eene jaarlijksche bijdrage van minstens f2.50", werd dit bedrag in f3 gewjjzigd. Het denkbeeld om de contributie op f 2.50 te bepalen, kon echter geen ingang vindenbesloten werd ze voorloopig op fl.50 te houden met de bepaling ze elk jaar opnieuw zal worden vast gesteld. Op het vergevorderd uur werd, terwijl er nog andere urgente zaken te behandelen warende behandeling der statuten, tot het hoofdstuk «bestuur" gekomen, tot de volgende vergadering verdaagd en nog de bespreking van de bovenbe doelde kwestie van een Zaterdag-avond-markt aan de orde gesteld. By de langdurige bespreking van dit onderwerp toonden enkelen in een Zaterdag-avond-markt volstrekt geen heil te zien, terwyl anderen meer het woord huldigden«waar het volk is, daar is de nering" Ten slotte besloot men aan het gemeentebestuur te adviseereri, dat men niet tegen een Zaterdag-nvond-markt is, mits in de betrok ken verordening de bepaling wordt opgenomenj dat vreemde kooplieden (geen Schiedammers) geweerd worden. De vergadering werd daarna omstreeks half twaalt door den voorzitter op de gebruikelijke wyze gesloten. Naar wy vernemen, zal morgen (Zaterdag) het koperen priesterfeest van den weleerw. pater Verhey, kapelaan der Singelkerk, gevierd worden, door eene plechtige H, Mis ten 9 ure, door den geachten jubilaris op te dragen. Daarna zal er in de gebruikelijke middaguren gelegenheid zijn, den jubileerenden priester geluk te wenschen. Bjj de politie is heden-morgen ge deponeerd een valsch bankbiljet van f40. Gister-namiddag is aan den Korten Achterweg de 14-jarige J. van der Toorn, wonende aan de Laan, met het oploopen van een vliegertje tegen een emmer heet water aangeloopen die daar op de straat stond, tengevolge waarvan hij brandwonden aan hoofd, borst en armen bekwam. Naar huis gebracht, werd hem daar geneeskun dige hulp verleend. Woensdagavond hield de Onder- afdeeling «de Maasstreek" van den Nederl. Bond van Gemeente-ambtenaren in «Maison van der Heyden" te Schiedam eene vergadering. Het verslag en de rekening en verantwoording over 1907 werden goedgekeurd. Tot candidaat voor het lidmaatschap van het Hoofdbestuur werd gesteld de heer H. T. Klein gemeente-secretaris en- ontvanger van Vrijenban. Tot afgevaardigde ter vergadering van de afdeeling Zuid-Holland werd benoemd de heer A. H. W. van Luik, tot zyn plaatsvervanger de beer G. Montfoort. Aan het bestuur werd over gelaten te bepalen waar de volgende vergadering zal worden gehouden, te Vlaardingen of te Bnelle René de Clercq, dichter te Gent, zal Woensdag 16 Februari, des avonds 8 uur, in «Musis Sacrum" alhier, voor de leden van het Alg. Nederl. Verbond optreden metNatuurgedichten en Liederen. Adriaan v. d. Stap, bariton te Ryswyk, zal ter afwisseling zich doen hooren. Da componist J. P. J. Wierts, uit Delft, heeft de pianobegeleiding op zich genomen. UIT BOTTERDAM. Op 2 Februari jl. is te Rotterdam op 92-jarigen leeftyd overleden mej. J. C. Eickma. Door dit overlyden komt het Doofstommen-instituut alhier in het vrye bezit van de aanzienlijke som, die jaren geleden aan deze instelling vermaakt werd door de broeders Eickma, van welke de een wethouder dier gemeente, de ander griffier by ëe rechtbank aldaar geweest is. Na aftrek van de door het Doofstommen-instituut uit te keeren legaten bedragen deze nalatenschappen te zamen pl. m. 170,000. Te Rotterdam is gisterochtend overleden in ruim 95£-jarigen ouderdom de heer dr. Matthys Christiaan Mensing, geboren aldaar 30 Juli 1812. Ongelukken. By het te Nieuwendiep bin nenkomen van Hr. Ms. pantserschip «De Ruyter" is gistermiddag een ongeluk gebeurd, dat echter betrekkelijk nog goed is afgeloopen. Terwyl men bezig was het schip in de buitenhaven aan den wal te meren, is een strakgespannen zware raa- nillatros van de meerpaal geslipt, waardoor vele toeschouwers, volwassenen en kinderen, die in de nabyheid stonden, werden getroffen. Zij werden door den tros vac den been geworpen en sommi gen bekwamen vrjj ernstig letsel. Echter in 't oog houdende wat de gevolgen wel hadden kunnen zyn, is het ongeval nog gelukkig afgeloopen, daar niemand levensgevaarlijk verwond werd. Aan de Gastelsche beetwortelsuikerfabriek te Stampersgat is eergisteravond de zware bok van een heistelling omgevallen en terecht gekomen op het hoofd van den surveillant A. P. Deze werd levensgevaarlijk gewond. Een fortuintje. Naar de «Avondp". verneemt, hadden de winkeliers in het Noordeinde te Amsterdam een 40 tal, zich verbonden ieder f2 te betalen voor eiken dag, dat de aannemer van het rioleeringswerk dit vroeger opleverde dan by by contract verplicht was. En wyl het werk 20 dagen vóór den voorgeschreven termjjn gereed kwam, was dit voor den aannemer een fortuintje van f1600. Mormonen in Nederland. In de laatste dagen zyn in Nederland verscheidene Mormonen- zendelingen aangekomen, die zich van uit New- York naar Hamburg hadden ingescheept. Toen ze merkten dat hun het verblijf in Duitschland ver boden was, richtten ze hun schreden naar gast vrijer oordenze trachten thans in ons land zieltjes te winnen voor hun leer. De oud-minister van Oorlog be dreigd. Een merkwaardig geval zal zich te Leeuwarden de volgende week voordoen. In de Woensdag, 19 Februari a.s., aldaar te houden zitting van 4e arrondissement-rechtbank zal o.m. I r l i

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1908 | | pagina 2