Dagblad voor Schiedam en Omstreken. Krss r„gTci" i»n.,.£ 31ste jaargang. Maandag 17 Februari 1908. No. 9037. Abonneert U op de feuilleton. Gelouterd. Nieuwe ScMaisclie Courant met patis Mustard MapM prijs 10 c. p. veel, 0.45 p. mi,fl.35 p. 3M. Offlcieele berichten. Kennisgeving. V Openbare Yerkooping. Sliedrecht. Buiteiilaiidsch Nieuws. ABONNEMENTSPRIJS: Dit blad verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen, en kost voor Schiedam per 3 maanden f 1.35, por maand 45 cent en per week 10 cent. Franco per post door geheel Nederland f 2.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons BureauBoter- straat 50 en bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. Hx'' BureauBOTERSTRAAT 50 PRIJS DER ADVERTENTIëN: Van 16 regels 0.92 met inbegrip van bewijsnummer. Elke regel daarboven 15 cent. Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Ingezonden mededeelingen 25 cent per regel. Voor herhaaldelijk adverteeren worden uiterst bil- iijke overeenkomsten aangegaan. Telefoonnummer 85. Postbus no. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, brengen ter kennis van de ingezetenen, dat het Kohier No. 5 der plaatselijke directe belasting naar het inkomen dienst 1907/1908 door den gemeenteraad vastgesteld in zijn vergadering van den 4n Februari 1908 en den 10 Februari 1908 door heeren gedeputeerde staten dezer provincie goedgekeurd, aan den ontvanger der gemeente ter invordering uitgereikt en in afschrift gedurende vijf maanden, te rekenen van heden, op de secre tarie der gemeente voor een ieder ter lezing is nedergelegd. Wordende voorts een ieder aangemaand zijnen aanslag op de bepaalde termijnen te voldoen, op straffe van vervolging volgens de wet. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 17den Februari 1908. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. A. BRANTS. De Secretaris, V. SICKENGA. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, zyn voornemens ten overslaan van den Deurwaar der G. S. MONTFOORT op Vrijdag 21 Februari 1908, des namiddags 2 uur, publiek om contant geld te verkoopen aan de West vest nabij de Korte Haven een groote party afbraak, en daarna aan de Nassaustraat nabjj het Kanton gerecht Iepen- en Kastanjeboomstammen. Doordat de beer Heemskerk minister van Bin- nenlandsche Zaken is geworden, zal hy, evenals de andere leden van het kabinet, die een Kamer zetel hebben bezet, zyn mandaat ter beschikking der kiezers stellen. Zoo zal dus binnenkort in het district Sliedrecht in de plaats van den heer Heemskerk een andere afgevaardigde moeten gekozen worden. Velen vragen zich reeds af wie de candidaat van rechts ditmaal zal zyn. Temeer, wyl de anti revolutionairen in Tietjerksteradeel blijkbaar be sloten zijn den heer Talma opnieuw te candideeren, en er dus feitelyk maar één anti-revolutionaire Zetel open komt. »Het Centrum wist dezer dagen reeds te be- berichten, dat als candidaat voor Sliedrecht werd genoemd de heer Krap, oud-lid der Tweede Kamer voor 's-Gravenhage. Indien er werkeljjk een groote groep kiezers in het district Sliedrecht is, die dien weg op wil, dan moeten wy zulks ten zeerste betreuren. Sliedrecht is het oude district van den oud dimster Kuyper, van een man aan wien het christelijk Nederland zeer veel te danken heeft. En wie terugdenkt aan de dagen van April 4903 zal moeten erkennen, dat niet alleen aan die zjjde Naar het Hoogduitsch van KARL. ED. KLOPFER. 55) m ,m harentwille had hij gemoord en zjj was chtig, al zouden ook alle meschen haar y^preken. Zjj leed met hem en dat zij niets sehorrw^u ?ard van ziJn 'flden, dat juist ver scherpte hare boete. zti^RWtlk> eea vurig' verteread verlangen had zy toch al die maanden lang op tijding gewacht I had men hem gelak'V», wint anders nr"InTer3 T een arrestatie ,ets vernomen een proces tegen hem zoude in gang zijn Als hi zweeg dan was hy daartoe wel gedwongen De lichtde h' kwam °°k nlets daarvan het toch beWyZe" van eenea zelfmoord waren ,Va?®' de politie zich onmogelijk daarmede had kunnen tevreden stellen. Men joe« hem misschien van plaats tot plaats; hij durfde het met wagen, een letter naar het iaderland te zenden, of indien hy het reeds gewaagd had, dan was de brief misschien onderschept geworden Kortom er waren honderd waarschijnlijkheden om het wegblijven van eenig teeken van leven 'van hem te verklaren. sympathie voor dezen genialen staatsman ge vonden wordt. Wij zullen niet in een beschouwing treden van zyne politieke loopbaan, daar deze voldoende be kend kan worden geacht. Maar wy willen alleen opkomen tegen het stelselmatig verwekken van antipathie tegen den persoon van dr. Kuyper. Zelfs sommige katholieke organen (o.a. de N. Tib. Crthebben zich niet geschroomd in deze met de liberalen en socialisten mee te doen. De toeleg blijkt meer en meer te bestaan om dr. Kuyper buiten de Kamer te houden. Men lette maar eens op hetgeen in de komende dagen in -de pers der linkerzijde zal worden opgedischt. De »N. R. Ct." begon reeds met »een vette kluif" de saus zal daar wel spoedig by worden ge voegd. Door de anti revolutionairen in het district Sliedrecht zal stellig de candidatuur van dr. Kuyper op den voorgrond worden gesteld. Men kan daar te meer zeker van zijn, omdat de anti-revolutio naire party in de Kamer thans haar beste woord voerders mist. Wd het nieuwe Kaninet'krachtig staan, dan dienen ook de rechter groepen in de Kamer flinke sprekers te beziiten. die hei Kabinet by de behandeling van belangrijke wets<>; twerpen moeien kunnen steunen door 'top ie nemen tegen de voormannen der imker groepen. Wanneer er iemand thans in aanmerking moet komen orn de leemte aan te vullen, in de anti-revolutionaire groep ontstaan, dan valt ons oog reeds dadelijk op dr. Kuyper. De politiek, welke hij in 19011905 heelt gevoerd, zal nu door het kabinet Heems kerk in meer of minder gewjjzigden vorm worden voortgezet. Mr. Heemskerk is een te principieel man dan dat men van hem een kleurlooze regeering zou kunnen verwachten. Het is dus alleszins ge motiveerd dat in de tegenwoordige omstandigheden dr. Kuyper weer in de Kamer plaats neemt. Van hetgeen Sliedrecht thans zal doen, zal veel afhangen van de houding der christelijk-histori- schen. Mag men geloof hechten aan hetgeen dezer dagen in wel ingelichte kringen werd beweerd, dan zouden de chistelyk historischen niet bereid zijn in genoemd district mede te werken om de verkiezing van Dr Kuyper mogelijk te maken. Dr. Kuyper heeft iudertyd verklaard, en zal dit ook nu weer doen, dat hy alleen dan candidaat wil zijn, wanneer hij gecandideerd wordt door de drie coalitiepartijen (anti rev., christ-hist. en kathj. Blijkt er geen volkomen overeenstemming, m.a.w. weigeren de christelijk historischen hun volledigen steun en medewerking dan wil dr. Kuyper, evenals het vorig jaar in het district Schiedam, geen candidatuur aanvaarden. Het district Schiedam heeft den christelyk-historischen geleerd hoe er in anti-revolutionaire kringen over hun halfslachtige houding wordt geoordeeld. Laten in Sliedrecht ditmaal de christelijk histo rischen toch eens toonen, dat het hun ernst is met de katholieken en anti revolutionairen bjj Op hetzelfde oogenblik, dat boven in de salon de samenspraak tusschen Opinsky en Elli plaats had, bad de heer Stro nholt beneden in het kantoffr, een niet minder gewichtig onderhoud met den chefboekhouder der firma. Strömholt en de oude beambte stonden tegen over elkander in het kantoor met bleeke, strakke gezichten. De heer Strömholt met gerimpeld voorhoofd, nadenkend, de heer Höizel, de getrouwe bediende met angstigen blik over den lessenaar kijkende naar zijn principaal, terwijl zjjne handen steunden op de menigte papieren op de schrijf tafel. Eindelijk waagde hy het, het lange zwijgen te verbreken. Ia het aangrenzende kantoor was alles ledig; de chef had met opzet de middag pauze gekozen, om met den kantoorchef alleen te zijn, maar in weerwil van dit alles sprak hij zoo zacht, alsof er oubescheiden ooren te vreezen waren. »Nog zijn wij niet verloren I" Strömholt öegon hevig: »Du wil ik hopen. Meent gy dan, dat ik reeds aan zoo iets dacht »Het verheugt my Het verheugt my\ dat gij den toestand niet zoo ernstig inziet," stamelde de heer Hö zei, zich langs da gladgeschoren kin wrijvende, terwql zijn gerimpeld gelaat een weinig opklaarde. »Gtj hebt. echter zelf geme-nd kwam6n morgen' toea da jibstydtng uit Ttflts »By God! Het is een vreeselijke slag," zuchtte iS'-roaaholt, met beide leaden door het dunne verkiezingen eendrachtig samen te werken. Zy kunnen daar thans veel goed maken en voorkomen dat hun eigenaardig optreden ernstige gevolgen ie de toekomst zal hebben. RUSLAND. g Do vervanging van den heer Gerhard door gene raal Bechmann als gouverneur-generaal van Fin land, reeds eenige weken geleden voorzien, is verwezenlijkt op het oogenblik dat een inte.rpel- lulie over de zaken van het groothertogdom bij de Dóuma is ingediend. Zekere feiten, waaronder de. meest opvallende zijn het zenden van mili- taire krachten naar de grenzen van het groothertog dom en de herroeping van den Tsaar van de fi nancieel? besluiten onlangs in Finland genomen, hebben voldoende de bedoeling van den Tsaar in lijf!! licht gesteld biet groothertogdom te russifice ren ten spijt van zijn eed bij de aanvaarding der régeermg gedaan. Van nu af is 't bijna zeker, dat ter gelegen heid van de interpellatie over de zaken van het groothertogdom en op de beweerde overtreding der wet door de autoriteiten van Helsingfors, de rech terzijde van de Douma de opheffing zal vragen van de Dieta en de toelating van de Finsehe deputatie in de Douma terwijl dan Finland het zelfde aantal afgevaardigden als de andere grens provinciën zou bekomen. De uitvoering van dit plan "zal zeker in Finland op ernstigen tegenstand stuiten. De reactie verwekt biji dit alles den Tsaar de autocratische, onbegrensde macht te herstel len en het manifest van October 1905 te vernieti gen. i' Een curieuze statistiek, dezer dagen open baar gemaakt, meldt, dat de Russische boeren in massa naar Siberië uitwijken. In de eerste tien maanden van 1909 zijn 410.904 personen naar Siberië uitgeweken, hopende daar verbetering hun ner1 positie te vinden. De groote meerderheid irdusschen vormende bijna 64000 families zijn in het land gebleven, hoewel sleclhfs 48000 hunner land in pacht hiebben gekregen. Het me'erendeel der uitgewekenen heeft zich gevestigd in den omtrek van Tomsk. Vele emi granten zijta door gunstige tarieven naar het uitèr- ste oosten gelokt. De meesten kwamen echter na korten tijd terug om terreinen in het westen te zoeken. 1 PORTUGAL. Een bizondere berichtgever van de „Berliner Lokal-Anzeiger", die in Portugal vertoeft om aan zijn blad indrukken mede te deelen over den poli tieker. toestand aldaar, schrijft het volgende Na den moord op den koning, is er een kalme omwenteling aan den gang, de verandering van de monarchie in de republiek. Het koningschap buigt zich voor de democratie en volksmenners. hoofdhaar gaandedoch nu was er mets hevigs meer in zijne stemde getrouwe oude had hem wel weten te herinneren, dat het niet noodig was, voor hem iets te verbergen, en dat het ook niet mogelyk was. »Wie zou zoo iets hebben kunnen verwachten. De Oost-Kaukasische spoorwegmaatschappij failliet Eene onderneming, die zooveel scheen te beloven, dte zoo goed stond waarvan men zeide, dat de actiën alle in soliede handen waren! »Zoo iets was volstrekt niet vooruit te zien. Het kan ook wel niet eerlijk toegegaan zyn. Men mag aannemen, dat de leiding der zaken niet aan goede handen was toevertrouwd. Dit zou volstrekt niets ongewoons zijn I" »Och, wat baat ons al dat redeneeren Nu hebben wij slechts met het verschrikkelijke feit te doen, dat al onze leveringen van materiaal over het loopende jaar eenvoudig verloren zyn. Dat wil zoo veel zeggen, dat twee millioen roebels zuiver weg zyn, is het niet zoo?" Hölzel nam een papier uit den voor hem lig- genden stapel, en las het met een bekommerd gezicht., waarbij de groote bril op zyn neus als van medegevoel beefde en sidderde. sRuina twee millioen en daarbij zija de trans portkosten nog1 niet eens gerekend, die ons ver lies nog aanmerkelijk zuilen vergrooten. »Ja, die transportkosten. Die zullen het ons onmogelijk maken het misschien nog voorradig materiaal van de bedriegers terug te bekomen. Di dwarsliggers, de toestellen, de objecten voor Het tracht te redden wat er aan stoffelijk goed nog te redden valt. Herstelt het zich van zijn paniek en wil het weer zijn kracht gaan too nen, dan zal het weggevaagd worden. De vreem deling, die oog en oor den kost geeft, moet wel denken dat dat zelfs zonder veel bloedvergieten zou' gebeuren, want het aantal trouwe onderdanen, die bereid zijn den troon met hun leven te ver dedigen, schijnt gering, i j' De berichtgever schrijtt verder, dat men ten on rechte koningin Amelia voorstelt als de vrouw die dadelyk met krachtige hand voor en met haar zoon optreedt. De smart heeft haar integendeel verlamdmaar zij waakt voor de veiligheid van haar zoon. Uit haar paleis kan zy de Engelsche kruisers voor anker zien liggen. Van het nieuwe ministerie verwacht de schryver weinig goeds. De twee partyen, waaruit het gekozen is, hebben niets met elkaar gemeen dan aanhanke lijkheid aan de monarchie. Amaral, de eerste minis ter, heeft zich zelf een nieuweling in de politiek genoemd. Dit blok-ministerie, berustend op een min derheid, tracht door toegeven en beloften de wel willendheid van de republikeinsch gezinde meer derheid van het volk te winnen. De schrijver hekelt dan het amnestieeren in den wilde van politieke gevangenen, verraders, muite lingen. In het leger vordert intusschen de zaak der republikeinen. Het ziet er dus in Portugal niet rooskleurig uit ITALIë. De H. Vader heeft Donderdag in bijzondere audiëntie ontvangen het comité voor de feesten van den II. ChrysostomuS en mede de Oosfer- sehe patriarchen en bisschoppen te dezer gele genheid in Rome aanwezig. Zij werden voorgesteld aan den H. Vader door kardinaal Vine Vannutelli die zijn erkentelijkheid uiisprak voor de plechtigheid des vorigen daags, waardoor de Paus Rome een schouwspel had doen genieten welke luister zonder weergade was in de geschiedenis. Hij besloot zyn toespraak met het uitspreken van wenschen voor den terugkeer der afgescheiden broeders. De H. Vader las daarop een zeer lang en zeer belangrijk schrijven voor, dat dienen moet als Encycliek over de Oostersche kerken. Hij bedankte de patriarchen en bisschoppen, die* naar 11 oine v.aren gekomen en de vermoeienissen van een lange reis hadden getrotseerd en hij prees de verdiensten van het christelijk oosten, bakermat des Christendoms, vruchtbaar aan genieën als een II. Jch. Chrysostomus: hjij sprak zyn verlangen uit, dat de vooroordeelen zouden tvorden weg geruimd die den terugkeer van zoovelen nog ver hinderden en herinnerde aan de ontelbare blij ken van genegenheid, welke de Roomsche Pau sen aan het Oosten betoond hadden. Nooit hebben de Pausen zich streng of onver schillig voor het Oosten getoond. De Pausen heb- waterleiding en verlichting, de Engelsche holle balken, dat alles I »Oud yzerantwoordde de boekhouding met een wanhopig schouderophalen. ACHTSTE HOOFDSTUK. De Boeteling. Met Nieuwjaar kwam het transport, waarby Oilers zich bevond in de loodmynen van het Al- gassidal aan. Het was gedeeltelijk aan den zomer tijd te danken, waarin het stoombootverkeer op de Wolga van Nischni-Novogorod tot Perm goed geregeld is en de rivieren bevaarbaar zyn, dat deze reis, die anders dikwijls een jaar of langer duurt zoo voorspoedig was gedaan. Te dien tijde waren de étappengevangenissen onderweg niet meer zoo overvol als heden, omdat de Russiscb-Turksche oorlog onder het gepeupel, dat toch het hoofdbestanddeel der boetelingen uitmaakt, ter dege opruiming had gehouden, en eerst de latere gebeurtenissen in het Gzarenrijk eene buitengewone vermeerdering te weeg zouden brengen in het verzenden dezer treurige menschen- karavanen. Van Ural af geschiedt het transport der gevangenen te voet. Reeds voorbij .Tekaterina- burg, de laatste stad op Europeeschen bodem, kreeg Olfers den juisten indruk van de beteekenis van den tocht. Het was in d»n avond, toen men den beruchten reispaal bereikte, die de scheiding tusschen het Europeesch en Aziatisch Rusland aanduidt. (Wordt vervolgd)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1908 | | pagina 1