Verspreide berichten. Stads- en Gewestelijk Nieuws. bon tot de kruistochten aangespoord, welker mis lukking aan den H. Stoel niet verweten mag wor den, want deze is altoos bedroefd geweest over de dienstbaarheid waarvan hun zeer geliefde kin deren in het Oosten het juk moesten gevoelen. De H. Vader wees op de encyclieken van Pius IX en Leo XIII en de menigvuldige pogingen van den laatste voor de Oosterlingen; hij prees de hier aanwezige prelaten dat zij de waarheid in ar moede en ontberingen wilden dienen; zij zullen in het Oosten verkondigen dat Rome hun ritus eert zelfs zoover dat het den overgang van den Ooster- schen tot den Latijinschen ritus vedhiinderlmaar de Goddelijke wil heeft Rome gemaakt tot de bewaar ster van Christus wilsuitvoering, zooals ook door de Oostersche kerkvaders zeiven wordt geleeraard. De Paus bemint vurig het Oosten, zoozeer- zelfs, dat hij wenscht een terugkeer van die scüioo- ne dagen uit het verleden, toen uit het Oosten zelts Pausen voortkwamen als Anacletus en Gre- gorius III. Na den Pauselijiken zegen ontvangen te heb ben bedankte de patriarch Cyrillus en liet de 11. Vader allen toe tot het kussen van Zijn ring. De mailboot „Prinses Josephine", die Za terdag-middag 4 ure van Dover vertrokken was, is eerst Zondag-ochtend te Ostende binnengeko men. Zij was in botsing gekomen met een Staats- sleepboot, die haar ernstige schade had toege bracht. f Eenige directeuren van groot© scheepvaart maatschappijen achten 't noodig bekend te ma ken, dat de voeding der passagiers aan boord van de transatlantische schepen uitstekend is. Zij constateeren, dat er vijf a zes maaltijden per dag worden gegeven en er over het geheel steéds overvloedig voedsel aan boord is. Intusscben zijn zij voornemens de keuken aan boord van hun stoomschepen uit oogpunt van economie te her vormen. I Men seint uit Rome Ter gelegenheid van den verjaardag van de executie van Giordano Bruno en de aanstaande discussie over het godsdienstonderwijs in de scho len, die Dinsdag in de Kamer wordt geopend, hebben de zoogenaamde volkspartijen, ;en getale van 3000 personen ongeveer, gister-namiddag een meeting gehouden op de Piazza Fiori voor het monument van den beweerden martelaar der vrije gedachte. Vier redevoeringen zijn door de socialisten ge houden om de vernietiging van het godsdienst onderwijs in de lagere scholen te vragen. Een dagorder in dezen zin is aangenomen. Na de meeting hebben eenige botsingen plaats gehad tusschen de betoogers en de politieagenten. Vijf hunner zijn gekwetst, ook is een der betoogers verwond. Men vertelt te Lissabon, dat koning Manuel onder de deputatie van de Academie der weten schappen de tegenwoordigheid van professor Pa- trosa, republikein, dezen laatste gevraagd heeft in het paleis te komen er bijvoegende: Gij zijt republikein, maar, evenals ik zijt gij een vriend des lands, en op dat punt stemmen wij overeen. De officieuss vSüddeutsche Reichskorres- pondenz" scbrjjft over de geruchten aangaande het aftreden van von Bülow en het zoeken naar een opvolger. In afzienbaren tjjd, zegt het blad, is dat zoeken naar een vjjfden rijkskanselier doel loos. In elk geval zal die nieuwe rijkskanselier evenmin met een minderheid in den Rjjksdag kunnen regeeren gelijk de liberalen wenschen, en evengoed schikkingen moeten treffen als Bü low; en het noodigst is een vergelijk tusschen conservatieven en liberalen, dat tot een blokpoli- tiek voert. Het blad waarschuwt de liberalen tegen een samengaan met de socialisten. Vrijdag toen het Stillen-Oceaan-eskader in 't zicht zou komen, stonden te Valparaiso reeds vroeg duizenden nieuwsgierigen te wachten. Om twee uur des namiddags vertoonden zich de sche pen aan den horizon. Kort daarop verschenen ze, begeleid door Cbileenscbe oorlogsschepen, op de reede. De president van Chili, Montt, en het corps diplomatique, bevonden zich aan boord van het schoolschip «Jeneral Baquedano". De gebruikelijke plichtplegingen werden gewisseld. Antonio da Costa, de vroegere leeraar voor krijgswetenschap van koning Manuel, zal tot diens particulier secretaris benoemd worden. Met het oog op de duurte der levensmiddelen heeft de keizer van China 300.000 taels gegeven voor de armen zijner hoofdstad. goede bron te kunnen meedeelen, dat reeds spoe dig nsdat aan den heer Heemskerk de Kabinets formatie was opgedragen, door het partijbestuur in het district met dezen afgevaardigde en Dr. Kuyper overleg is gepleegd, of de laatstgenoemde weer bereid zou worden bevonden een eventueélé candida tuur te aanvaarden, en dat reeds toen met de meeste beslistheid die vraag ontkennend moet beantwoord zijn. Het „Vaderl." voegt hieraan toe: Zooals men zich herinneren zal, is Dr. Kuyper adeen geneigd een candidatuur te aanvaarden van de drie rechtsche groepen en, naar wij uit Siie- drecht vernamen, moet er bij de Christelijk-His- toriscben aldaar weinig opgewektheid bestaan om den oud-Premier te candideeren. Tietjerksteradeel. De afdeeling Drachten van de S. D. A* P. heeft Vrjjdagavond in een druk bezochte vergadering tot voorloopige candidaten gesteld voor het lidmaat schap der Tweede Kamer de heeren W. H. Vlie gen, redacteur van dHet Volk" te Amsterdam, en A. H. Gerhardt, hoofd eener school te Amsterdam. Van liberale zjjde worden als candidaten ge noemd mr. E. Schaafsma te Bergum en mr. Th. van Weideren baron ReDgers te Oenkerk. (Leeuw. Ct.) Mr. Hennequin. In het district Oostburg loopen, volgens »De Tijd", weer hardnekkige berichten, als zou de beer mr. Hennequin zjjn Kamerlidmaatschap ter beschikking zjjner kiezers stellen, met het oog op zjjn gezondheid. De heer G. A. Vorsterman van Oyen, te Aar denburg, lid der Staten van Zeeland, wordt reeds genoemd als candidaat der liberale partij. BiititmMai'ci. Tijdelijk gouverneur van Suriname. Na minister's Idenburg vertrek, zal de betrek king van gouverneur van Suriname tjjdeljjk opge dragen worden aan mr. Hofstede Crull, procureur- generaal van het Hof van Justitie. De Portefeuille van Oorlog. Naar ons ter oore kwam, moet generaal Sabron op uitdrukkelijk verzoek van H. M. de Koningin zich bereid hebben verklaard als minister van Oorlog op te treden. (ïCentr.") Tweede Kamerverkiezing. Men meldt uit Sliedrecht aan de „N. R. Ct.'1: Nu in de laatste dagen de geruchten weer opduiken, als zou men in het district Sliedrecht het voornemen hebben, Dr. Kuyper candidaat le stellen voor de Tweede Kamer* meenen we uit Een interview met miniater Kolkman. Een redacteur van „De Maasbode" heeft een onderhoud gehad met den minister van Finan ciën, mr. Kolkman. Hij schrijft daarvan o.a. het volgende Wij brachten mr. Kolkman de gelukwenschen over van zijn Rotterdamsche kiezers, en tevens de betuiging van hun spijt, dat zij na de moeilijk verworven overwinning hem zoo spoedig reeds moes len missen. Die klacht had mr. Kolkman ook uit zijn district Rheden ontvangen, waar zijn kiezers er sterk op aandringen, dat hij minstens tot het jaar 1909 hun vertegenwoordiger in de Tweede Kamer zou blijven, daar hij dat jaar zijn zilveren jubilé als Tweede-Kamerlid zou vieren. Maar de nieuwe minister heeft 't onvoorwaar delijk geweigerd, aan een Inconsequentie als mr. Zaaok van den Bergh zou hij zidfi niet schuldig maken, en van rechts had men steeds geprotes teerd tegen een combineeren van een mandaat als Kamerlid met het ministerschap gelijk mr. Bor- gesius en Lely hebben gedaan. Het ministerschap heeft mr. Kolkman nooit ge ambieerd, hij is nu eenvoudig de resultant van de omstandigheden. De nieuwe minister lachte wat over het beweren van de „N. R. Crt.", als zou hij zijn zetel op het departement van Financiën slechts danken aan het optimisme, waarmee hg den toestand van 's lands financiën placht te be schouwen. Hij ontkent, dat hij een verwoed te genstander is van elke verhooging van directe belastingen, maar als hij vroeger minister Harte waarschuwde, tegen de voorgestelde vijf opcen ten op vermogens- en bedrijfsbelasting, dan ge beurde dit, omdat naar zijn oordeel de minister die opcenten niet noodig had, en de uitkomst kwam zijn inzicht bevestigen, want minister Harte hieid drie millioen over. Hetzelfde gebeurde hij de opcenten, die minister De Meester doordreef, ook toen verzette mr. Kolkman er zich tegen, omdat hij ze niet noodig achtte, en minister De Meester hield het dubbele van minister Harte over. Was zijn optimisme dus verkeerd geweest? Ieder nieuw minister, die voor het eerst het testuur van een departement op zich neemt, komt daar natuurlijk als een vreemde, hij moet zich geheel in de zaken inwerken. „Ook voor mij is dat een heel© zorg", zeide mr. Kolkman en leuk voegde hij er aan toe, „ik heb, uitgezonderd mijn vrouw en mijn kinderen, nooit meer dan een candidaat en een klerk onder mij gehad in de dagen, toen ik nog noiaris te Didam was, en nu krijg ik opeens een departement met honderden menschen onder mijn bestuur". i I „Of 'I waar was", informeerden wij, dat het Kabinet onmiddellijk bij zijn optreden een plan tot grondwetsherziening aan de Kamer zou over leggen? Mr. Kolkman haalde even z'n schou ders op. „Och", zeide hij, „waar komen zulke praatjes nu vandaan? Voordat je goed en wel zit, moet je aan je nieuwe begrooting beginnen, en als je die er door hebt gehaald, staan de nieuwe verkiezingen voor de deur. Dan moeten de kie zers weer uitspraak doen, of ze van ons gediend zijn, ja of neen. Wij zullen nu rustig en ernstig aan den arbeid gaan, doen, wat we op onzen weg vinden, en afwachten, hoe de Kamer ons ontvangen zal. Wij zullen ons best doen om voor eerst niet naar huis te worden gestuurd; u be- grijpf, dat er mannen zitting hebben in het mi nisterie, die zich niet voor een paar maanden of een half jaar uit hun positie hebben laten nemen". Toen moest de minister naar een vergadering. De verslaggever vergezelde hem een eind en schrijft verder: „Ja" lachte mr. Kolkman, toen we over het Pk-in kwamen, „hier liep ik obk tens met een pels aan, 't was in de dagen der groo te staking van 1903. Een individu sprak mij aan, en vroeg me, of ik wel wist, dat hij over acht dagen in mijn pels zou rondloopen". „Zoo, beste vrind i" beantwoordde mr. Kolk man den spreker, „maar dan heb jc er toch zeker een blauw oog van mij bij". Als aardige bijzonderheid vertelde de minister ook nog, dat mr. Bevers, mr. Nelissen en hij, de drie Katholieke ministers van het nieuwe Ka binet, allen van één en dezelfde studiojaar en klasse waren". Mgr. Gallier. Z.D.Hw. mgr. A. J. Callier, bisschop van Haarlem, zal beden (Maandag) poseeren voor den beeldhou wer Ttiom. Balfoort, ter voltooiing van het relief portret, dat hjj op verzoek van den uitgever Rudolf Muller te Amsterdam zal vervaardigen en door dezen in den handel zal worden ge bracht. Nieuwe kiezers. Te Amsterdam hebben zich 1237 personen op gegeven als huur-, loon-, spaarbank- en examen kiezer. Het vorige jaar bedroeg dit aantal 1166. Een Troinp-museum. Reeds een achttal jaren geleden werden in verschillende plaatsen van ons land gelden inge zameld, met het doel te Brielle, de geboorteplaats van den grooten vlootvoogd Maerten Harpertzoon Tromp, tot oprichting van een museum te gera ken, hetwelk den naam van Tromp-museum zou dragen. In dit museum zou dan tevens de uitge breide platenverzameling van wijlen den heer VerHuell, aan de stad Brielle geschonken en welke zich ten stadhuize bevindt, een plaats worden ingeruimd. Langen tjjd hoorde men niets meer van de voorgenomen plannen en men meende dat van het een en ander wel niets zou komen. Thans hoopt men de voorgenomen plannen eindelijk verwezenlijkt te zien, althans het voornemen moet bestaan de vroegere teekenschool te Brielle er voor in te richten. (Hbl.) Gemeente-Ambtenaren. Het bestuur der afdeeling Zuid-Holland van den Nederlandschen bond van gemeenteambtenaren heeft nogmaals een adres aan Gedeputeerde Sla- ten dier provincie gericht met het verzoek de jaarwedden van de burgemeesters, secretarissen en ontvangers te herzien. Sociale week. De sociale week der Katholieke Sociale Actie zal dit jaar gehouden worden te Rotterdam. Katholieke vakorganisatie. Mr. Aalberse sprak Vrijdag-avond te Rotterdam o.a. over Katholieke vakorganisatie. Wij ontlee- nen aan het verslag van het „Centr." hierover hel volgende: Er zijn twee stroomingen. De eene partij staat op het standpunt van den klassenstrijd, de on verwacht de zegepraal -van de rechtvaardigheid in het maatschappelijk leven. Spr. geeft een historisch overzicht Jer Ned. Vakbeweging. Het Nederlandsch Arbeiders-Secre- tanaat (N. A. S.) is anarchistisch. Daarom werd door de sociaal-democraten "die zich met het anarchistisch princiep niet konden vereenigen het Ned. Vak-Verbond (N. V. V.) op gericht in 1905. f Er is geen begrip, zegt spr. dat meer in strijd is met de Katholieke beginselen dan de Klassen strijd. Geen enkel Katholiek kan zich dan ook op het standpunt van den klassenstrijd plaat sen. En daarom zijin de Katholieken dan ook uit de z. g. h. Neutrale Vakver. getreden uit princiep Dat uittreden wordt ons verweten door de som. dem. Zij schelden ons breekijzers, doch zij vergeten dat zij hetzelfde (een eigen vakvereém- ging stichten) gedaan hebben uit princiep, als wij nu doen eveneens uit kracht van ons beginsel. Uit een leerrijk citaat van een Duitsch sec. dein. blijkt duidelijk, dat er geen neutraliteit be staat Neutraliteit is beginselloos en mist daar door alle levenwekkende kracht. In den breede behandelt spr. de dikwijls door applaus onderbroken de vraag: Christelijke of Katbo.ieke vakorganisatie. Dit is voor ons Katholieken, na den duidelijk uitgesproken wil van ons Doorluchtig Episcopaat geen vraag meer. Doch spr. toont helder aan, dat zelfs zonder het verlangen der Bisschoppen de principieel katholieke vakorganisatie voor ons de tenig ware en goede is. Hij is altijd geweest voor zuiver katholieke vakorganisatie. Al gaan wij met de protestanten in de politiek samen, toch denkt niemand er aan gemengd chris telijke kiesvereenigingen te stichten. Zouden wij die bezitten, dan hadden wij nu op het oogenblik geer. ministerieHeemskerk. Sommigen zeggen: Wij katholieken kunnen geen stevige katholieke vakorganisatie stichten. Wij zjjn te weinigen. Doch als alle katholieke werkers zich vereenigen in katholieke vakvereenigingen, dan vormen wij door ons derde deel der bevol king een macht, grooter dan alle ander© vak vereenigingen samen. Als wij dan nog zwak zijn, roept spr. uit, dan ligt het niet aan onze Bisschoppen» maar nan die serels, die te lam zijn om lid te worden von onze katholieke vakvereenigingen. (applaus) Hebben de socialisten een ideaal in den toe komststaat, waaraan ze zelf niet erg hard ge- looven, wij vinden ons ideaal in het kruis van den Christus. Spr. noemt den katholieken Mid denstand als een navolgenswaardig voorbeeld. De Middenstanders hebben niet geaarzeld de neutrale vereeniging te verlaten en principieele vereéni- gingea te stichten. Spr. brengt hulde aan die flinke katholieke mannen (toejuiching). 'Het woord onzer herders is voor ons wet! En nu is er wel gezegd door liberale kranten, dat wij, die naar onze geestelijke leidsheeren luis teren, geen ruggegraat hebben, doch spr. denkt hierover zóó: Hebben wij dan voor onze bis schoppen diep gebogen, wij kunnen dan toch later met. opgeheven hoofd voor God verschijnen. Spr. emdigt zijn zeer schoone improvisatie met de hoop uit te spreken, dat allen heden-avond een beter inzicht in de kwestie der vakvereenl- ging mogen hebben gekregen en dat velen in zijn woorden een aansporing mogen vinden om toe te treden tot hun Roomsche vakvereeniging. A r bitrage-uitspraak. Men meldt ons Inzake het geschil tusschen de Naamlooze Ven nootschap »Spaarnestad" te Haarlem en haren voormalige eervol ontslagen directeur, den beer H. G. van Alfen, heeft de arbitrage-commissie, bestaande uit de heeren Passtoors, Kamerlid, Den Haag, J. Reynes, groot-industrieel, J. Lipps, fabri kant, W. van de Kamp, gemeenteraadslid, en B. Leignette, notaris, te Haarlem, uitspraak gedaan welke hierop neerkomt lo. De Vennootschap is verplicht 30 aandeelen van den heer van Alfen over te nemen k 400 2o. f 2500 obligaties eveneens voor de volle waarde. 3o. Uitbetaling van f2750 schadevergoeding. Beide partjjen hadden zich vooraf schriftelijk verbonden, zich bjj de uitspraak der commissie neer te zullen leggen. Alg. Ned. Verhond. Wij herinneren aan den kunstavond, die Woensdag door de afd. Schiedam van bet Alg. Ned. Verbond is georganiseerd. Dien avond zal de bekende dichter René de Clercq te Gent, natuurgedichten en liederen voordragen. Adriaan van der Stap, bariton te Rijswijk, zal eenige liederen zingen, terwijl de pianobegeléi- ding in goede handen is bij J. P. J. Wierts, componist te Delft. Dit te zameu belooft dus een genotvollen avond, waarvan zeker velen ge bruik zullen maken. Leden hebben toegang ieder met twee dames; meerdere dames kunnen geintroduceerd worden tegen betaling van f0.50.Aan onderwijzers en onderwijzeressen wordt toegang verleend ad f 0.25 per persoon. Voor het lidmaatschap kan men zich aanmelden bij Mevrouw Hingman, Oostsingel 42. Gevonden voorwerpen. Aanwezig aan het Commissariaat van politie: sleutel, fabriekspenning no. 87, medaillon met 2 portretten. i lerug te bekomen aan de volgende adressen duimstok, Bouman, Hoogstraat 194; manchet met vergulde knoopen, Hoogenboezem, Oudedijk 1; kinderschoentje, Meijer, Grofbaan 60; portemon- naie met eenig geld, Bras, Baan 5; gouden oor knop, v. d. Hoeven, Villastraat 2; pakje, waarin 1 pr. bretels enz., en zakmesje, v. d. Bos, Emma- straat 23; zilveren charivair van een horloge ketting, C. Hansier, Kreupelstraat 45; onderlijfje, Hersbach, Groeneweegje 26. De tooneel- en letterlievende vereeniging ^Geestesbeschaving" alhier heeft in den tooneelwedstrjjd door de tooneelvereeniging »Tua res agitur" te Breda uitgeschreven, den eer sten prjjs behaald. De prjjs werd toegekend voor de opvoering van het drama vEerloos"; de prjjs voor den besten tooneelspeler werd toegekend aan den vertolker van de rol van Friiz Halma in het zelfde stuk. De uitreiking der prjjzen met de daarbjj be- hoorende diploma's is op 5 April a.s. bepaald. Bij het Zaterdag te 's-Gravenhage ge- houden examen nuttige handwerken slaagde o.m. mej. C. M. Bras van hier. De vorige week heeft onze bariton, de heer Jan van Rjjsselberg, zjjae medewerking verleend, tot het concert door »de Delftsche zan gers", directeur de heer J. G. van Meel, in Stads Doelen te Delft gegeven. Daaromtrent lezen wjj in de »N. Delftsche Ct." het volgende Als solist noemen we, op de eerste plaats, den heer Jan van Rjjsselberg, bariton uit Schiedam. Deze, met een enorm, volklinkend overweldi gend geluid, toegeruste zanger, had dezen avond een zware taak, welke evenwel door hem op uit stekende wjjze vervuld werd. Promogaf hjj Aria uit »Paulus" van Mendels sohn Bartholdysecundo: »Die Glocke lüutet" van Arnold Spoeltertiomaakte hjj deel uit van het Haagsch kwartet, dat ten gehoore bracht: »Ave Maria" van Fr. Witt en sLandknechtsstünd- chen'van Orlando di Lassoquarto vervulde bjj eene voorname rol in het »Requiem", waar hjj ver schillende solo's voor zjjne rekening had, en daar-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1908 | | pagina 2