Htads- en frewesteip Nieuws. Berkelvallei. Ged. Staten van Gelderland hebben op een des betreffende vraag geantwoord, dat zij, evenals de minister, genegen zijn, alleen voor den bouw der stuwen, noodig voor de bevloeiing der Berkelvallei, een voorstel tot subsidie in te dienen bjj Prov. Staten, wanneer het stuwplan wordt opgemaakt door een technisch persoon. Daarom is den inge nieur Post opgedragen, een stuwplan met begroo ting van kosten te ontwerpen. Gelijk men weet worden de kosten van het heele werk begroot op f300,000. Zomerdienstregeling. H. IJ. S. M. De minister van Waterstaat brengt ter kennis van belanghebbenden, ten vervolge op de mede- deeling, voorkomende in de vStaats-Courant" van 20 Februari 1908, betreffende de dienstregeling van de Maatschappij tot Exploitatie van Staats spoorwegen, dat bjj de boekhandelaren firma Gebroeders Van Cleef, te 's-Gravenhage, tot een beperkt aantal exemplaren verkrijgbaar is gesteldi de ontwerpen voor de Zomerdienstregeling 1908, aangeboden door de Hollandscbe IJzeren Spoor wegmaatschappij, respectievelijk de Nederlandsche Centraal Spoorwegmaatschappij, tegen betaling van respectievelijk f 0.22£ en f 0.11 per exemplaar e» van eventueele portokosten. Voorts wordt een exemplaar van deze ontwer pen,ter kennisneming door belanghebbenden, neder- gelegd op de griffiën der onderscheidene provinciën en ter secretarie van verschillende gemeenten. Eventueele opmerkingen, betreffende deze dienst- regelings-ontwerpen, moeten, ten einde vóór de vaststelling van de dienstregeling in overweging te kunnen worden genomen, rechtstreeks ingezon den worden vóór of op 5 Maart 1908 aan het de partement van Waterstaat. Mr. van Houten over het Ministerie. In No. 6 van zijn „Staatkundige Brieven" be- srpeckt mr. Van Houten de oorzaak van het af treden van het Kabinet-De Meester, z.i. onver mijdelijk na het afvallen der groep-Tydeman van de limcsche coalitie. Over de be teekenis van bet Ministerie-Heemskerk schrijft de heer Van Hou ten het volgende Uit welken gedachtengang is dit ontstaan? Niet uit dien, welken Kuyper den eenig mogelijken acht, zoolang de Kamer van 1905 bestaat. De verkie zingen van 1905 liepen over de vraag: vóór of tegen Kuyper en zijn politiek. Wilde men die vraag opnieuw tegen de meerderheid in 1905 aau de orde stellen, dan had Kuyper zelf moe ten optreden en was dadelijke Kamerontbinding onvermijdelijk. Het kabinet-Heemskerk is ipsofuc tol e wijs, dat het die vraag niet opnieuw aan de orde wil brengen. De meerderheid van 1905 heeft niet gereageerd tegen de subsidieering, in zoo ruime mate als Kuyper heeft doorgedreven, van groepsscholen nevens de openbare lagere scho len. Integendeel heeft Rink aan dit stelsel verdere uitbreiding gegeven. Dit hoofdpunt van de par- tijgrocpeering van tientallen jaren verdwijnt dus uit de practische politieken strijd voor een niet afzienbaar tijdperk. Voor de Katholieke en Chris- lelijk-Historische groepen was Kuyper voor dit d„el de leider geweest en voor dit doel alleen, niet voor al wat er verder in diens vruchtbaar brein mocht zijn of worden ontworpen. Eerst wanneer wederom iets aan de orde mocht komen, waarover de in 19011905 vereenigde groepen het eens zijn, maar dat zij toch slechts door Kuyper's talent kunnen bereiken, zal weder een nieuwe Kuyper-aera kunnen aanbreken; wat na tuurjijk zijn wederoptreden in de Kamer niet be hoeft te verhinderen, indien hij tevreden wil zijn met de positie van een gewoon Kamerlid en met den invloed, die hij niet dicteert. De ver kiezingen van Schiedam en Sneek leverden reeds het bewijs en de kabinets-formatie bevestigt het. dat de drie groepen der rechterzijde hem niet met blanco-volmacht aan het hoofd willen stellen Daarom is het ministerie-Heemskerk nog niet, wat men noemt, een „Cabinet d'affaires". Veel eer wordt de Kamer „Chambre d'affaires, ge durende den tijd, dien het kabinet behoeft om in wetsontwerpen zijn eigen politiek te doen ken nen. Over die politiek zullen de eerstvolgende verkiezingen loopen, hetzij in 1909, hetzij eer der, ir.dien een conflict ontstaat. Dat is volkomen regelmatig en constitutioneel. De Kroon moet re- gteren in overeenstemming met de meerderheid di.r Kamer, maar aan haar behoort het initiatief voor elke politiek, van welke zij verwacht, dat de meerderheid zich er mede zal vereenigen. Een verlegenheids-ontbinding, waarbij de stem bus het initiatief zou krijgen, om aan de Kroon den weg te wijzen, zou tegen den geheelen gèëst van het constitutioneel stelsel indruisdhen. Is de tijd voor een nieuwe politieke groepeering geko men wat na de inzinking der Borgesiaansche en de terzijdestelling der persoonlijk-Kuvperiaansche het geval schijnt te zijn, en acht Heemskerk zich geroepen tot die nieuwe groepeering het initiatief fe nemen, dan maakt hij een volkomen eonstitu tioneel gebruik van het vertrouwen, dat de Kroon in hem stelde en hebben wij zijn daden af te wachten. f Tekort der katholieken. Men schrijft uit Delft aan „De Tijd.'F: Ter vergadering van de R. K. Studentenver. eeniging „Sanctus Virgilius", hield Woensdag pa ter Ligtenberg een rede, getiteld: „Een tekort van den ontwikkelden katholieken leek.'5 Een mooie rede, en om inhoud, en om vorm, en om zeggingskracht. Hij wijst op een tekort van den katholieken leek in het algemeen van den kath. student in het bijzonder. In dezen tijd van voor of tegen Christus is 'bet ons een heilige plicht te bekennen, dat wij zijn Roomsch-Katiholiek in de meest uitgebreide beteekenis. Bekénuén moe ten we, maar meer nog kennen; kennen de we tenschap der Roomsche geloofs- en zedenleer. Als oorzaken van dat tekort noemt spreker: ge brek aan kennis en als gevolg daarvan gebrek aan waardeering. Als verklaring, ten deele als verontschuldiging zelfs, voert spreker aan de woor den „Waaraan wij gewoon zijn, dat achten wij niet." Zooals we onverschillig, ondankbaar vooral voortschrijden te midden van wuivende koren velden, omdat we eraan gewoon zijn, zoo gevoe len we niet meer het boogverheffende van de groote waarheden van ons geloof, omdat we /e kennen van kind af aan, ze hebben ontvangen als een erfenis, zonder dat moeitevol streven on zerzijds ertoe heeft bijgedragen een diepere keu nis te verwerven van haar hoogere beteekenis, Daarbij komt de sleur als een gevaarlijke ziekte, gevaarlijk vooral omdat ze onzichtbaar voortwoe kert aan het mooiste in onze ziel. Als gevolgen noemde spreker: 1. Veruiterlijking van het katholieke leven. We houden nog aan de vormen, zonder te kennen warmte van inhoud. Kan bet anders of ook daar van zulkn we ons spoedig ontdoen; zien we daarvan niet in Frankrijk het even betreurens waardige als waarschuwende voorbeeld? 2. Inwendig verval en als voorbeelden daar van de dalende eerbied, het toenemende aantal gemengde huwelijken enz. We mogen niet vertrouwen, dat de genade al ken ons voldoende zal zijn, maar moeten onze kennis vermeerderen, opdat kennis en genade in elkaar grijpen en elkander volkomen door dringen. Meerdere kennis, ze is noodig vooral in onze dagen, waarin 't gevaar voor infectie anzienlijk is toegenomen; noodig niet alleen om persoonlijke redenen, maar ook om het nageslacht. V ij moeten het nalaten een erfenis, grooter dm die, welke wij hebben ontvangen, omdat het er meer behoefte aan zal hebben. In onzen tijd moeter. we allen worden strijders, met de apolo geten van beroep als centrale kracht. Luid applaus beloonde spreker voor zijn en thousiaste woorden. Mr. Gallée. f Men meldt ons uit Veenhuizen Gister (Zondag) overleed te Veenhuizen de heer Mr. J. H. P. Gallée, hoofddirecteur der Rijkswerk inrichtingen aldaar- Voor bij tot dit ambt benoemd werd, was de overledene achtereenvolgens directeur der gestichten No. 1 en 2. De Middenstand op audiëntie. Naar het nN.bl. v. Ned." verneemt, is het bureau van de Staats-commissie voor den Middenstand, bestaande uit de heeren R. P. J. Tutein Nolthenius, J. S. Meuwsen en prof. Anne Anema, gistermiddag op audiëntie geweest bij den nieuw benoemden minister van Landbouw, Nijverheid en Handel, den heer A. S. Talma. Deze audiëntie bad uit sluitend ten doel Zijne Excellentie officieel met de heeren in kermis te brengen. Ned. R. K. Volksbond. Afd. Schiedam. De maandeljjksche vergadering, ditmaal door den tweeden voorzitter geleid, werd gisteren op den gewonen tijd gehouden. De voorzitter, de heer J. J. van Hees, de ver gadering openend, deelde mede, dat wegens druk ke werkzaamheden van den heer Mouwens als voorzitter der Bondsafdeeling, de leiding aan hem was opgedragen. De voorzitter deed daarna door den secretaris, den heer A. A. Marrevee, de notulen der vorige verga dering lezen, die tot eenige aanmerking aanleiding gaven. De heer J. H. Frederiks merkte op, dat daarin niet was vervat, de opmerking door hem als rap porteur van de commissie van verifieurs der jaar rekening gemaakt om van het batig saldo dier rekening af te schrijven op goederen en mobilair. Ook vroeg spr. of het bestuur deze wensch over eenkomstig een goede boekhouding in overweging had genomen. De voorzitter antwoordde op een en ander, dat de gewenschte aanvulling van de notulen zou plaats hebben, maar dat het bestuur op financieel advies van den rechtskundigen adviseur dit jaar nog niet tot bedoelde afschrijving zou overgaan. In nader antwoord, aan den heer Frederiks, die zijn bevreemding over dit advies te kennen 'gaf, deelde de voorzitter mede, dat de penningmeester, de heer Voorwald, zelfbij Jansen na bedoelde vergadering was gaan informeeren. De heer Frederiks legde zich bij dit antwoord voorloopig neer, zich nader onderzoek voor behoudend. Naar aanleiding van de notulen der laatstge houden vergadering kon voorz. nog mededeelen, dat nu te meer bleek dat van het roy.eren van het lid daarin besproken, geen sprake was, wijl hij zelf als lid der afdeeling ontslag had genomen. Daarna werden door den voorzitter nog de vol gende mededeelingen gedaan Sedert de laatste vergadering hebben zich weer een dertiental nieuwe leden, waaronder enkele adspiranten, opgegeven. Staande de vergadering zelfs nog de zoon van een donateur, die de Bonds- afdeeling steeds krachtig financieel heeft gesteund. Voorz. hoopte dal de nieuwe leden steeds een voorbeeld aan de oude zullen nemen en vooral trouw de vergaderingen zullen bezoeken. Door den dood ontviel aan de Bondsafdadeeling het medelid H. Kemmer. Hem in aller gebed aanbevelend, verzekerde de voorz., dat voor de gebruikelijke H.H. Missen die hem vanwege den Bond toekwamen, reeds gezorgd was. Hg is het tweede lid die als lid van Weduwensteunfonds overlijdt en als zoodanig is aan zgne weduwe een som van f28 uitgekeerd. Voorz. hoopt, dat vóór bet derde lid komt te orerl jjdep, de deelname aan dit fonds nog veel grooter zal zjjn. In de maandvergadering in Maart moet de ver kiezing van vijf bestuursleden plaats hebben we gens periodiek aftreden van de heeren Albers, Biok, Groenendaal. Van Hees en Huyskes, die zich er-ne herkiezing voor de volgende periode willen later welgevallen. De candidaatstelling isgeorend tot Maanitag 16 Maart, 's avonds 9 ure. Na 9 ure, worden geen briefjes meer aangenomen. Elk tien tal leden heeft bet recht candidaten te stellen, mits die candidaten verklaren, dat zjj eene even tueele verkiezing zullen aannemen. In de bedoelde maandvergadering zal als spreker optreden de weleerw. pater Knippenburg, kapelaan der Singelkerk, die hetzelfde onderwerp zal be spreken dat bjj onlangs in den socialen cursus behandeld heeft: de Katholieke Kerk en bet So cialisme. Het groot belang der betrokken rede doet verwachten, dat zjj door een grooter gehoor zal worden bijgewoond dan onlangs daarbij tegen woordig was. Daarna deelde de voorzitter nog mede, dat den volgenden Zondag 's middags halfeen eene buiten gewone vergadering zou gehouden worden over een urgent onderwerp, dat niet voor openbaar heid bestemd is. Waar gewezen werd op het samenvallen met het aanbiddingsfeest in een onzer kerken, deelde de voorzitter mede, dat deze ver gadering, om dringende redenen te houden, niet kon worden uitgesteld. Na nog de lezing van eenige laatst uitgekomen katholieke geschriften te hebben aanbevolen, merkte de voorzitter nog, dat in de volgende maand geen verkiezing voor den Centralen Raad zou plaats heben, wjjl die slechts om de twee jaar geschiedt. Van het bestuur der Timmerlieden-vereeniging was het verzoek ingekomen een collecte te hou den voor de stakende, timmerlieden te Boxtel, die in plaats van de gevraagde loonsverhooging ver mindering van loon hadden gekregen. Ieder zou toch erkennen, dat een weekloon van f9 voor 12 uren dagarbeid te gering moest worden geacht. Waar de wenscbeljjltheid van het samenkomen van de besturen der verschillende vakverenigin gen erkend was, meende men, dat het nuttig kon zjjn ook de besturen van de onderafdeelingen van vermaak eens te samen te doen vergaderen, ten einde ook deze voeling met elkander zouden houden. In den loop der maand Maart zal bedoelde vergadering worden gehouden. De voorzitter deelde ten slotte nog mede, dat de penningmeester, die zooveel voor de Bondsaf- deeling over heeft, weder een cursus in gewone administratie en boekhouding zou geven, waaraan de leden kunnen deelnemen. Daartoe moeten zjj zich deze week bjj den heer Voorwald aanmelden. Waar vooral de noodzakelijkheid van dit onder richt voor den middenstand steeds meer big kt, zou zeker van den cursus een ruim gebruik worden gemaakt. Nadat de voorzitter nog de uitvoering van de zangvereeniging »St. Cecilia", 's avonds te houden, had aanbevolen, werd nog door den heer J. H. Frede riks het belang van een goed geordende leeszaal ter sprake gebracht. De voorzitter en het bestuurs lid, de heer Albers, deden daaromtrent mededee lingen, waarmede eerstbedoelde spreker zich voor loopig tevreden stelde. Door den heer Hengst werd namens de Propa gandaclub »St. Paulus" medegedeeld, dat hare secretaris zich bjj den commissaris van politie vervoegd had met de opmerking, dat men meende, de siraatcolportage weer oogluikend werd toege laten. De commissaris had daarop verscherping van het politie-toezicht beloofd maar tot nu toe was niet gebleken, dat bjj een nieuwen last aan de agenten had gegeven. De club stelde zich voor te dezer zake, desnoods by de hoogste politie autoriteit alhier, diligent te big venDe voorzitter raadde haar, in dezen niets te doen zonder het aldeelingsbestuur te kennen. Daarna werd de vergadering op de gebruikeljjke wjjze, met gebed, gesloten. Door bet harmonie-orkest »St. Ambrosius" werden tjjdens en na de vergadering uitge voerd ïFeestmarsch" van J. F. M. Smits, ouver ture—Hans Sachs, Therese-walzer van C. Faust en nunter dem Sterren banner" van Souza, welke uitvoering een welverdiend applaus uitlokte. De heev J. M. Voorihuyzen, die ons in het stukje „Mijn positie' reeds zijn bijzonder talent liad doen kennen gaf daarna een nieuwe voordracht „Flipje Sukkel'Hoewel wij de bijzondere waarde en allerminst de moreele strekking van dit stukje niet kunnen erkennendronkemanstooneeltjes; op die wijze voorgesteld, werken niet in den geest dei drankbestrijding, bewonderden we toch bet bijzonder talent van den voordrager, die zoo bij zonder leuk-comische typen weet weer te geven. Na de pauze vergastte „St. Cecilia"- ons op de hier meermalen opgevoerd© comisdhe operetté van H- Kipper: „Incognito", of Vorst tegen wil en dank. De eigenaardige truc, waartoe het incog nito reizen van den vorst aanleiding geeft, nl. dat een eenvoudig timinerinansgezeJ die men bjj vergelijking met een portret als de.' vorst meent te herkennen, als vorst ingejbaald en gehuldigd wordt, terwijl de eigenlijke vorst met zijn adjudant zich niet weinig met bet geheel© tooneel achter de coulissen vermaakt, kwam door de voortref felijke actie zoowel als zang van St. Cecilia's leden alleszins tot het bedoelde reclit. Het zoo eigenaardig in geweven liefdeshistorietje werd ook ditmaal bijzonder goed afgespeeld. Het stuk was zeer goed geregisseerd; de fraaie costumes trok ken ook bijzonder de aandacht evenals de typeering der verschillende, bijzonder de hoofdpersonen, die uitnemend verzorgd bleef. Voor bet muzikale gedeelte van het zangspel, zooals t nu werd opgevoerd, hebben wij ook niets dan lof te geven. Zoowel koren als solisten kweten zich uitnemend van hunne moeilijke laak, waar die schoenen zang aan goede actie moest paren. Het publiek loonde hen dan ook herhaal delijk met krachtig applaus, dat zeker alleszins verdiend was. De zangvereeniging „St. Cecilia" heeft met deze soiree zeker weder velen aan zich verplicht. Voor de weken van onthouding weer intreden, zulk een Soiree nog eens Je kunnen bijwonen, dat is een waar, voortreffelijk genot. Moge „St. Cecilia", al dus door de verhoogde sympathie van Schiedams ingezetenen gesterkt, onder de bezielende leiding, van haren directeur, den heer A. M. den Draak, steeds hoogjer stijgen op het steile pad der kunstI Bereide zij ons nog tal van zulke genotvolle avonden, als zij er gisteren ons een geboden heelt, 1 f Zangvereeniging „St. Cecilia". Be zangvereeniging „St. Cecilia", onderafdeeling der afd. Schiedam van den Ned. R. K. Volks bond, gaf gister-avond de aangekondigde aüree in de Bondsgeboorzaal, die door een talrijk publiek geheel bezet was. Nadat het harmonie-orkest „St. Ambrosius", dat over 't geheel den avond met eenige klein© nummers opluisterde, eenige feesttenen had doen hooien, nam de uitvoering van het zeer geva rieerd program een aanvang. Allereerst werd door de bekende kwartetzangers van „St. Cecilia" uitgevoerd het kwartet „Bekeerd'I lan Bart Verballen, (het verplichte nummer in de eerste afdeeling van den kwartetwedstrjjd van „St. Cecilia", den 20n October 1907 alhier ge houden. Nog beter, zouden we zeggen, dan bjj dien wedstrijd werd dit eigenaardig nummer door deze uitnemende krachten der zangvereeniging uitgevoerd, 't Verwierf dan ook een krachtig ap plaus van het opgetogen publiek, dat 't met ge noegen weder hoorde. Baarna volgde in de eerste afdeeling nog een vijftal nummers, die den feestgenooten eveneens bijzonder voldeden. Na het guitig stukje „Mars kramers" door een tweetal leden van „St. Ceci lia" voorgedragen, gaf de heer J. J. Schafthuizen ons bet in-mooie stukje „Mammie zaj komen", dat met veel gevoel voortreffeljjk door hem werd voorgedragen. „De muzikale Poppenkast" had ook nu weder een uitbundig succes. Zoowel de pop- penkasthouder als het viertal zangers van „St. Cecilia" hadden eer van hun werk, dat ook nu weer de lachspieren geweldig in beweging bracjhit» De storm. Zaterdag-avond heelt het hier ter stede zeer zwaar gestormd. Tegen 8 uur had de storm wel zjjn hoogtepunt bereikt, 't Was toen een waar noodweer. De schade, die in de stad en op de buitenwegen werd aangericht, is aanzienijjk. Op de Hoogstraat viel van het calé—Slavenburg een geheel dakraam onder oorverdovend lawaai op straat. Een voorbjjganger werd er door getroffen en aan het hoofd verwond. Van het huis van den oud wethouder, den heer G. Visser Bzn., aan de Korte Haven, werd de rechterzijde van het breede dak grootendeels ver nield. De groote kerktoren heeft het ook moeten ont gelden. Een groot aantal leien en reepen lood werden van den torenspits afgerukt. Aan het dak van het Stadhuis en vele andere daken in die buurt werd schade veroorzaakt. Eveneens werd nogal schade aangericht aan de Broedersschool, aan de Nieuwe Haven. Een lang stuk zink, van het dak dezer school afkomstig, kwam in de Nieuwe Haven terecht. Op verschillende plaatsen in de stad, vooral in den omtrek van de Warande, zjjn een massa rui ten ingedrukt en panuen van de daken gevallen. Op den Ketheiweg vond men Zondagochtend een houten schuur, die door den feilen wind was opgenomen, geheel in elkaar gedrukt. In de Laantjes ontwortelde de storm een vjjf- tal boomen. Op de Korte Haven en in de Dam- laan zjjn eveneens boomen omvergeworpen. Op den Vlaardingscben djjk zyn Zaterdagavond twee met twee paarden bespannen wagens van de glasfabriek te Vlaardingen van den djjk gewaaid. Een voerman sprong er nog intjjds af, terwjjl de andere onder de paarden geraakte en ernstig ver wond werd. Ten huize van P. Donkers in de Hoofdstraat is op den zolder een begin van brand gebluscht} „Door Plicht tot Recht". Zoo is de titel van het maandblad der Chris- teljjk-Protestantsche Vereeniging van Post- en Telegraaf beambten, dat sedert enkele dagen te Rotterdam is verschenen. Het blad beoogt natuurljjk propaganda te maken voor de bedoelde vereeniging, die er naar streeft in cbristeljjken geest de belangen der betrokken vakge- nooten te behartigen. Alweder een bewjjs voor de activiteit onzer christeljjk-protestantscbe broe ders, dat in katholieke kringen navolging verdient. Zou, zoo meenen we te moeten vragen, ook hier niet een vereeniging der katholieke post- en tele graaf beambten tot het beoogde doel leiden Kon hier niet een correspondentschap worden opgericht van de betrokken vereeniging, die te Rotterdam sedert eenigen tjjd bestaat De katholieke post- en telegraaf beambten zullen dit zeker wel in ernstige overweging willen nemen. St. Jozefs-Gezellen-Yereeniging. Wjj vestigen de aandacht op achterstaande ad vertentie, waarin de fancy-fair door de St. Jozefs-;

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1908 | | pagina 2