Dagblad voor Schiedam en Omstreken. eerstïT blad. 3Isle Jaargang Zaterdag 29 Februari 1908. W 9048 Officieele berichten. Kennisgeving. een Onderwijzeres, Buiteulandsch jSieuws. V erspreide berichten. Biimeutaind. ABONNEMENTSPRIJS: Dit blad verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen, en kost voor Schiedam per 3 maanden f 1.35, per maand 45 cent en per week 10 cent. Franco per post door geheel Nederland 2 per-kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: Boter- straat 50 en bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. BureauBOTERSTRAAT 50. PRIJS DER ADVERTENTIëN: Van 16 regels ƒ0.92 met inbegrip van bewijsnummer. Elke regel daarboven 15 cent. Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Ingezonden mededeelingen 25 cent per regel. Voor herhaaldelijk adverteeren worden uiterst bil lijke overeenkomsten aangegaan. Telefoonnummer 85. Postbus no. 39 Dit nummer bestaat uit twee bladen en een Geillustreerd Zondagsblad. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, Doen te weten Dat de Raad der gemeente in zijne openbare vergadering van den lOden December 1907 heeft vastgesteld de VERORDENING tot hetfingeener belastiRg onder den naam van BeursbelastiDg. Dat in dezelfde openbare vergadering door den Raad der gemeente is vastgesteld de VERORDENING op de invordering der belasting onder den naam van Beurs- belasting. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 29sten Februari 1908. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. A. BRANTS. De Secretaris, V. SICKENGA. Burgemeester en Wethouders van Schiedam. maken benend dat van Maandag 2 Maart a.*. ten kantore van den Gemeente-Ontvanger abon- neinents-kaarten verkrijgbaar zijn voor Beurs bezoekers. Schiedam, 29 Februari 1908. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, M. A. BRANTS. De Secretaris, V. SICKENGA. kunnen wij den toestand voor hem letterlijk on houdbaar maken. D-odh, wij wenschen bovenal dat de quaestie, die de Belgen vooral aangaat, door de Belgen wordt opgelost. Pe „Times" zegt in een artikel over de Congo „Iedereen weet, dat België hoegenaamd niet vèr- antwoordelijk is voor de gru'welen in Congo, die de •afkeuring uitlokten van verscheidene Belgische staatslieden. België kan de beste oplossing van het vraag punt bezorgen; wij allen hebben in ingeland vertrouwen in zijn macht om een einde te maken aan de misbruiken. Wij hopen dus, dat België de oplossing zal aanbrengen en die oplossing moet snel en afdoende zijn." In tweede lezing werd gister het ontwerp voor vrouwenkiesrecht, door Stranger (liberaal) inge diend. in 't Lagerhuis met 271 tegen 92 stem men aangenomen. Gladstone hoewel persoonlijk vóór vrouwenkiesrecht, verklaarde, dat de regee ring in dezen neutraal zal blijven en dat er geen kans bestaat, het ontwerp gedurende deze zitting tot wet te zien worden. Volgens „Gaulois" zal de eerste nieuwe ver richting zijn de bezetting van Saffi, iangs waar al dc wapens en wapenvoorraad worden bin nengesmokkeld. „Petite République" en „Petit-Parisien" betoo- gen dat het zenden van meer troepen niet de minste wijziging brengt in de Marokkaansche po litiek dei' Fransche regeering. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, zijn voornemens op Maandag 2 Maart a.s., des middags te 2 uur, ten Raatlhuize in het openbaar te verhuren oen perceeltje land met daarop staande houten schuur, aan den Rottordamschen dyk. De gewijzigde voorwaarden liggen op de Ge meente-Secretarie ter inzage. Herplaatsing wegens misstelling. Aan de Openbare School D. te Schiedam, (riootd de heer J. tlAGE) wordt gevraagd met akte vrije- en orde-oefeningen. hoogedaanVan^aarWefide Va" f550-- wordt ver voor de akte vijje- en ordeoefeningen met f 25.—; voor de akte nuttige handwerken metf2n. voor de akte handteekenen met f50.— - voor de hoofdakte met f200.— voor 2, 4, 6 en 9 jarigen dienst bq het lager onderwqs met 1 50.— voor ieder tijdvak, en kan worden verhoogd na twaalfjarigen dienst en voor de bezitter der hoofdakte borendien na 15 18n il-jarigen dienst bij het lager onderwijs mede met t 50 voor ieder tijdvak hetzjj de dienst in de gemeente of elders, hetzij bij het openbaar of net bqzonder onderwijs werd verricht. Soüicitatiën in te zenden aan het adres van Burgemeester van Schiedam voor 4 Maart a.s. ITALIë. Sedert 20 Februari vertoeft een smaldeel der Russische vloot in de Italiaansclhie wateren. Op dien datum kwamen de schepen Tsesarewitsj Sla- wa en Bogatyr, onder bevel van admiraal Lber- hardt te Napels binnen. Nadat de admiraal en de officieren aldaar den hertog van Aosta 'hadden begroet, zijn zij op 22 dezer naar Rome gegaan, waar zij1 eenige dagen bleven. Hun verblijf in de hoofdstad kenmerkte zich door een onafgebroken rij van officieele fees telijkheden. Van hun kant gaven de Russen in het hotel var. den Russischen gezant een schitterende soi ree aan de Romeinsche autoriteiten. Maandag jl. werden de Russen door den Koning in gehoor ontvangen. Men fluistert, dat dit bezoek van het Russische eskader eenige politieke beteekenis heeft. Admiraal Eberhardt zou namelijk de overbren ger zijn van een brief van den Tsaar aan den Koning van Italië, waarin over een eventueel be zoek van den Tsaar aan Rome wordt besproken. Men zal zich herinneren, dat een paar jaar geleder, epn voorgenomen bezoek van den Tsaar aan Italië moest worden opgegeven, omdat de scdaal-democraten toen besloten hadden tot een manisfestatie tegen den man, dien zij verantwoor delijk hielden voor den toestand in Rusland. Het schijnt, dat het bezoek van het Russische es kader een proefballon is, om de houding van de Italiaansche bevolking te leeren kennen. Van deze houding 'zou ,bet afhangen, of het bezoek van den Tsaar aan Rome binnenkort zou plaats hebben. MAROKKO. zegt dat, hoewel RUSLAND. De krijgsraad zetelend in de Peter cn Paulus vesting te St. Petersburg sprak gister zijn vonnis uit over de voor eenige dagen aangehouden ter roristen, beticht een aanslag te hebben beraamd °P hef leven van grootvorst Nikolaas. Zeven zijn tei dood veroordeeld, waaronder twee vrouwen en den Italiaanschen journalist Calvino. ENGELAND. De Lngelsche bladen bespreken nog steeds druk o Oongo-kwestie. De verontwaardiging, die de houding van Engelapd in deze in België heeft verwekt, trachten sommige bladen eenigszins te verzachten. Br. „Standard meent, dat het Belgische volk geer. enkel woord van sir Edw. Grey kan kwa lijk nemen, Hij heeft aangedrongen dat de over dracht van Congo geschiedde op voorwaarden, die het volledig toezicht der natie over de ko lonie en over de koloniale agenten verzekeren. Engeland zal dan niets meer te zeggen hebben, want het erkent, dat de Belgen niet minder ver licht en niet minder mensclhlievend zijn dan de Engelschen. Wil Koning Leopold echter een groot deel van Congo.als privaat bezit behouden, dan De „Temps" zegt dat, hoewel er nog geen antwoord van generaal d'Amade is gekomen, ver sterkingstroepen voor Marokko gereed zijn, voor voor ontleend aan Algerië en 1/3 aan Tunis, om op het eerste oogenblik te vertrekken. Dc „Matin" spreekt van 3000 man en zegt dat het bijna zeker is dat generaal d'Amade ver sterkingen zal vragen. De andere bladen spreken van 5000 man. Frank rijk zou aldus 10.000 a 12.000 man in Marokko hebben en het opperbevel zou toevertrouwd wor den aan een divisie-generaal. Men spreekt alge meen van generaal Liautey, die eergisteren.avond, naar Parijs ontboden, uit Algiers vertrokken is. De bladen keuren deze keuze goed, alhoewel „Petii Journal" meent dat de gebeurtenissen aan de Algerijinsche grens daar wellicht de tegenwoor digheid van een bekwaam veldheer meer noodig maken. Zaterdag-avond zal C le me nee au over dit alles beraadslagen met generaal Liautey. Do „Petit Parisian" zegt dat Frankrijk besloten is een slag te slaan, om er in Marokko in eens mee gedaan te maken. Ook het aantal oorlogs scheper. zal vermeerderd worden. De tegenwoor dige wapenstilstand zal wel een 14 dagen duren, tot al de versterkingen ter plaatse zijn. De „Echo de Paris" denkt dat de krijgsver richtingen zullen gestaakt worden tot Rascihen. PERZIë. Moordaanslag op den Sjah. Gisternamiddag 3 uur werden te Teheran in een nauwe straat van het dak van een huis 2 hommen geworpen naar den Sjah, die naar Dos. jantepeh reed, waar hij- eenige dagen wilde door brengen. De eene bom sprong in de lucht, de andere kwam in de nabijheid van de automobiel van den Sjah op den grond en ontplofte daar 3 voorrijders werden gedood, de chauffeur en een twintigtal anderen gewond. De Sjah zat niet in dc automobiel, maar in het rijtuig, dat op eeni- gen afstand daarachter volgde. De Sjah steeg hit en begaf zich naar het dichtst bijzijnde huis, vanwaar hij ongedeerd het paleis bereikte. Een nauwkeurig onderzoek, ingesteld in het huis. van waaruit de bommen werden geworpen er. in andere huizen, bleef zonder gevolg; er werd niets verdachts gevonden. Te Trapani heeft men de som, noodig tot be taling van Nasi's boete, reeds bijeen. Er was een inschrijving van een stuiver per hoofd in gesteld De som zal in klein geld uitbetaald wor den, teneinde het populaire karakter der mani- 'A'estatie tot het laatst toe te handhaven. De bevolking van Trapani besloot, Nasi, zoo- lane- hij niet onverkiesbaar verklaard wordt, tel kens opnieuw haar stem als afgevaardigde te geven. 1 Nog wordt uit New.York gemeld: De aanslag op den sjah van Perzië, die slechts onschuldige slachtoffers heeft gemaakt, heeft hier weinig verwondering gewekt. Sedert zijne komst op den troon nu 13 maan den geleden heeft Mohammed Ali de meest be wogen regeering die men zich denken kan. Zijne onderdanen, geheel vervuld van de proef met het constitutioneel stelsel door zijn vader, Mouz zafer-ed-Dine ingevoerd, hebben hem van den aanvang af verdacht het parlementaire regime te willen vernietigen of vervalschen; zij- hebben hem er toe gebracht zijne Belgische raadslieden af te danken, en drie of viermaal van ministers te veranderen; zij hebben zijn grootvizier eenige maanden geleden vermoord en schijnen hem ook niet te hebben vergeven zich te hebben ondèr- worpen aan het Engelsche-Ilussische verdrag dat zijn rijk aan de handelsondernemingen van En geland en Rusland overlevert, waarvan de Perzen zelf zijn uitgesloten. Verdwaalden, die hem niet voldoende nationalist en reactionnairen die hem te veel onderworpen vonden aan de bevelen van een jong en buitensporig parlement, evenals li beralen die hem onvoldoende constitutioneel vonden, zij allen moeten in staat worden geacht, zich var hem te willen ontlasten, evenals men den, voorlaatsten sjah 'op gewelddadige wijze ver wijderd heeft. De aanslag werd dan ook alge meen verwacht en 't is te vreezen, dat de moor denaars, die hun doel misten, opnieuw zullen beginnen. Terwijl Perzië aldus aan de begeerlijk heid van Engeland en Rusland is blootgesteld en het. dreigend conflict met Turkije door het terugtrekken der Turksche troepen nog verme den werd, dreigt 't nu ten prooi te vallen aan de binnenlandsche twisten, die den troon be dreigen en aan de vreemde kuiperijen eén gémak. kelijik voorwendsel tot interventie zullen bieden. In het licht van deze merkwaardige feiten wordt te New-York de aanslag op den sjah van Perzië als een teekenend en kwaadaardig feit beschouwd. voer van suiker en petroleum in de verwachting van verhoogde douanerechten. Sommige belang rijke fondsen staan thans lager dan zelfs ge durende den oorlog, doch de nationale «vaarden zijn vast- Het Amerikaansche Congres heeft Root ge machtigd de buitenlandsclhe regeeringen uit te noodigen afgevaardigden te zenden naar de in September a.s. te Washington te houden inter nationale Tuberculose-conferentie. Er heeft een gerucht geloopen, dat, volgens berichten uit Casablanca generaal d'Amade een ongeluk zou zijn overkomen. Dit gerucht is ech ter door niets bevestigdmen beschouwt het dan ook als een verzinsel. JAPAN. Men meldt uit Tokio dat de depressie, welke sedert de vorige lente op de Japansche Stock Exchange heerscht, nog toegenomen is, ten ge volge van de ongunstige buitenlandsche handels balans, die wed-er toe te schrijven is aan de afname van den uitvoer naar China en Amerika, wegens de waardevermindering van zilver en de beperking in de Amerikaansche industrie. Doch de toestand is nog verergerd door groeten in- De aanrijding van het koninklijk rijtuig. Aan een mededeeling van het schrijven na mens Z. K. H. den Prins der Nederlanden ter stond na het ongeval in de Parkstraat te 's-Gra- venbagc tot de directie van de Haagsche Tram weg-Maatschappij gericht, voegde de „Haagsche Courant" het volgende toe: „De stuurder Reder heeft, naar we met ze kerheid weten, niet alleen geen schuld aan het ongeval, maar heeft bovendien door zijn uiter mate snel en doordacht handelen oogenblikkelijk vóór het ongeluk, heel wat ernstigs voorkomen. Daar moet óók de aandacht op worden gevestigd. Hi', heeft den zandstrooier in beweging gebracht, terzelfder tijd de electriscbe rem gebruikt, en eindelijk nog tegenstroom gegeven, waardoor de wagen achteruit fiep, en het koninklijke rijtuig voor absoluut verbrijzeld worden tusschen tram en draadpaal werd bewaard! Aan de tegenwoordigheid van geest van dezen stuurder is dus het voorkomen van een onheil, dat wellicht allemoodlottigste gevolgen zou ge had hebben, te danken." Naar aanleiding van deze mededeeling en van de verschillende lezingen die omtrent ,1e toe dracht der zaak de ronde hebben gedaan, heeft de „N. Ct." zich tot de directie van de H. T. M. gewend m-et het verzoek, haar, op grond van de thans in haar bezit zijnde volledige en defi nitieve uitkomsten van het terstond ter zake in gestelde officieele en ampele onderzoek, nog eèns nauwkeurig in te lichten omtrent de juiste toe dracht van het ongeluk. Daaraan gaarne voldoende heeft de directie aan de ,,N.' Ct." meegedeeld, dat inderdaad kan gezegd worden dat de wagenbestuurder C. Reder van motorwagen 107 door zijn tegenwoordigheid van geest en door zijn vaardigheid van handelen het leven van de Koningin en den Prins en van do beide hofbeambten, in het rijtuig gezeten, heeft gered, althans allen bewaard heeft voor hoogst ernstig lichamelijk letsel. In hoofdzaak is dit de feiten wijzen het uit te danken geweest daaraan, dat de man, teen hij plotseling het gevaar waarnam, zonder zich één oogenblik te bedenken, met de meeste stiptheid de voorschriften heeft opgevolgd, welke gegeven zijn voor het geval dat hij in nood ver keert. Dil feit, dat zoodanige voorschriften niet alleen bestaan en voortdurend het personeel worden ingescherpt, maar dat zij ook in een zeer ernstig geval, waar alle factoren aanwezig waren om zelf? den kalmsten en waakzaamsten man van schrik zijn tegenwoordigheid van geest ie doen verliezen, zonder eenige aarzeling volledig zijn toegepast, mag als een niet geringe geruststelling voor het publiek worden beschouwd. En des te beter zal inen dit beseffen, wanneer men eens nagaat wat er in dit geval vermoedelijk zou gebeurd zijn, wanneer de bestuurder 00 maar één ondeelbaar oogenblik te laat met zijn noodmaatregelen was geweest. Was toch de tram, die m de Parkstraat na tuurlijk een behoorlijke vaart had en nog een aanhangwagen achter zich aan trok, niet binnen ecn zeer korten afstand tot stilstaan gebracht, dan zou zij vroeger het punt hebben bereikt, waar de botsing thans plaats had en het Ko ninklijk rijtuig niet, gelijk nu, aan de achter zijde hebben voortgeduwd tot den paal in 't mid-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1908 | | pagina 1