Dagblad voor Schiedam Omstreken. 31ste Jaargang Zaterdag 7 Maart 1908. INIo. 9054 EERSTE BLAD. Buitenlandsch Nieuws. Birnieitlaisd. ABONNEMENTSPRIJS: Dit blad verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen, en kost voor Schiedam per 3 maanden f 1.35, per maand 45 cent en per week 10 cent. Franco per post door geheel Nederland 2.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: Boter- straat 50 en bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. BureauBOTERSTRAAT 50 PRIJS DER ADVERTENTIëN: Van 16 regels ƒ0.92 met inbegrip van bewijsnummer. Elke regel daarboven 15 cent. Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Ingezonden mededeelingen 25 cent per regel. Voor herhaaldelijk adverteeren worden uiterst bil- lijke overeenkomsten aangegaan. Telefoonnummer 85. Postbus no. 39, Dit nummer bestaat uit twee bladen en een Geïllustreerd Zondagsblad. Rrief van Keizer Wilhelm aan den Engelschen minister van Marine. Oroote sensatie in Engeland. In de „Times" van gister-ochtend kwam een stuk voor van den militairen medewerker van dat. blad, dat tot titel draagt: „Onder welken ko ning?" Jlet luidt als volgt: 1 „Aan den hoofdredacteur van de „Times" Ik acht het mijn plicht, u te verzoeken, de aandacht van het publiek te vestigen op een kwestie- van zeer groot gewicht. Ik heb vernomen, dat Z. M. de Dujtscihe kei zer onlangs een particulier schrijven aan lord Tweedmjouth, den minister van Marine, heeft ge richt, naar aanleiding van de Engelscjhe- en Duit- sth© vlootpolitiek, en dat Zijtn sclhrijven is te beschouwen als een poging, om, in .het belang van Duitschland, dèn minister, verantwoordelijk voor de marine-begrooting, te influenceeren. De brief is zonder eenigen twijfel authentiek, en er is een antwoord op gezonden. Onder deze omstandigheden, en daar de zaak niet lang geheim kan worden geftnouden, ten ge volge van het aantal personen, die er ongeluk kigerwijs en verkeerdelijk van op de hoogte zijn gebracht, durf ik hopen, dat gij er op zult aan dringen, dat het sclhnjven in kwestie, evenals het antwoord, zonder uitstel aan het parlement zullen worden voorgelegd." t Dit schrijven heeft natuurlijik groot© opschudding verwekt. De limes zelf levert een uitvoering com mentaar op de mededeeling van haar correspon dent. De wijize waarop dit toonaangevende En gelsehe blad ziclh uitlaat is wel een duidelijk bewijs van de groote verontwaardiging die in zekere Engelsehe kringen -het denkbeeld van één inmenging van Duitschland in de Engelsehe bin. nenlandsche politiek heeft doen ontstaan. Het blad schrijft o.a.„De mededeeling van onzen militairen medewerker, die wij heden pu. hticeeren, zal bij1 de bewoners van dit land ge voelens van pijnlijke verrassing en billijke veront- v aardjging wekken. Wij zijn in staat zijn verklarin gen te bevestigen, volgens welke onlangs door Keizer Wilhelm aan Lord Tweedmoutlh, den En. gelschen Minister van Marine, een schrijven is geiicht betreffende de Duitsclhe en Engelsehe vloot politiek en ook, op dit schrijven is geantwoord. Niemand zal gelooven, dat Keizer Wilhelm dezen rief met een ander doel geschreven heèft, dan m Duitschland's belang. De Keizer heeft den titel van admiraal van. Engelsehe marine, maar indien deze titel be schouwd wordt als recht gevende aan een bui- tenlandsch vorst, om zkjb in onze binnenland- Bche aangelegenheden te mengen door middel van geheime briefwisseling met biet hoofd van een departement, waarvan de nationale veiligheid af- •angt, dan zou het tijd worden zoo spoedig mo gelijk dit soort van voristelijke onderscheidingen af te schaffen." Veronderstelt eens, zegt het blad, „dat Koning ward, die een gelijksoortig voorwendsel zou urnneu vinden, om zich in de Duitsclhe aan gelegenheden te mengen, een dergelijk schrijven eheffende administratieve aangelegenheden, aan hoofd van het Duitsche Departement van Ma. me ol Oorlog zou gericht hebben, wat zou dan Duitschland's houding geweest zijd?? n liet geheeie land zou dan één kreet van woede en afkeuring zijtn opgegaan en de geheeie wereld zou gezegd hebben, dat Duitschland in ziin recht was." J Over de houding van Tweedmouijbi is de „Times'' al even slecht te spreken. „Veronderstelt eens anderzijds, Vervolgt de Ti mes", dat mannen als Pitt of als Palmerston, aan het hoofd van het Departement van Marine staande, met een dergelijk doel van een buiten landsch Vorst brieven ontvangen hadden. Zouden zij dan gelukkig geweest zijn mek een dergelijk blijk van Keizerlijke gunst of zouden zij met ver ontwaardiging vervuld zijtn bij een dergelijke bö. oordtc ling van hun vaderlandsliefde en hun trouw Zouden zij gewacht hebben op een pressie van buiten, om dan eerst een zoodanige mededeeling aan het Parlement bekend te maken?" Ten slotte eischt het blad het recht op van het Engelsehe volk, dat de brief en het ant woord daarop worden openbaar gemaakt- „De leering, die het land er uit trekt, ligt voor de hand, zoo besluit het blad. Indien men tot dusverre nog eehigszins twijfelde aan de be: teekenis van de uitbreiding der Duitsche vloot, dan kan die twijfel niet langer meer bestaan in tegenwoordigheid van een poging, gedaan om in vloed uit te oefenen op onzen verantwoordelijken Minister van Marine, ten gunste der Duitsche belangen, een poging, die slechts dient om mogelijk te maken, dat de Duitsche toebereidselen de onze inhalen." 1 Men ziet, de toon van dit invloedrijke blad is vrji: scherp. i Koning Eduard, die heden-ochtend van Parjjs naar Biarritz zou vertrekken, heeft zich uit Londen inlichtingen doen verstrekken over het incident-Tweedmouth. Zoo noodig, zou hj zijn vertrek naar Biarritz uitstellen. De Berlijnsche avondbladen, gewagend van de uitlatingen van de «Times" met betrekking tot den briet van den Keizer, behouden zich de vrijheid voor, de zaak nader te bespreken, zoodra geloofwaardige inlichtingen te dezer zake zqn verkregen. RUSLAND. Een draadberiebt uit St. Petersburg meldt, dat om het tekort op de begrooting van 4908 te dekken, de heer Kovotzefl, minister van Financiën, van plan zou zijn, eene binnenlandscbe leening van 150 millioen te sluiten. De vraag rijst daarbij zeker of het crediet van Rusland in den vreemde zoo zeer geleden beeft, dat een buitenlandsche lee ning moeilijk kan geplaatst worden. FRANKRIJK. Een draadbericht uit Parijs meldt Men weet, dat op de beide kabinets attachés Cruppi en Symian ernstige maatregelen zijn toe gepast, omdat zij den socialistiscben afgevaardigde Emile Constant materiaal hebben verschaft voor zijn interpellatie over de marine. Een incident heeft zich te dezer zake Vrijdag middag voorgedaan in de couloirs van de Kamer van afgevaardigden. De attaché Mandel, van het ministerie-Clemen- ceau. verdacht het gerucht verspreid te hebben, dat de afgevaardigde Astier de beide attachés in kwestie den heer Clemenceau had aangewezen, beeft dit formeel ontkend en de heer Berteaux, oud minister van oorlog, heeft hem daarop op levendigen toon gelogenstraft en gedreigd hem de ooren van het hoofd te trekken. De heer Mandel heeft daarop aanstonds ontslag genomen als chef van het kabinet-Clemeuceau, om zijn geheeie vrjjheid van bandelen voor te behou den en heeft den heer Berteaux zijne getuigen gezonden. Met beslistheid wordt medegedeeld, dat sir Charles Hardiuge, onder.staatssecretaris van Bui tenlandsche Zaken, aangewezen is als opvolger van sir F. Berties, in het ambt van B ritselt ge zant te Parijs. Hardinge wordt beschouwd als de schepper van de Marokko.poiitiek van Engeland en is ook met de occulte geschiedenis van de actie van Algeciras volkomen vertrouwd. De Fransche minister van openbare werken, de heer Barthou, is Vrijdagavond omstreeks half zeven het slachtoffer geworden van een ongeval, dat de meest ernstige gevolgen had kunnen hebben. De auto-taxi, waarmede bij naar z|jn huis, Avenue d'Antin, terugkeerde, is tegen een der groote straat lantaarns van het plein der Champs Elysees ver brijzeld. De minister, door glasscherven op ver scheiden plaatsen in het gelaat gewond, is aan vankelijk verzorgd in een apotheek en daarna naar zijne woning terugkeerd. De kwetsuren zijn niet ernstig en schijnen slechts een of twee dagen rust te eischen. President Fallières en koning Eduard heb ben Vrijdag-middag vriendschappelijke bezoeken gewisseld. In den Franschen Senaat heeft de minister van oorlog, generaal Picquart, Vrijdag verklaard, dat het effectiet der in Marokko saamgetrokken troepen achtereenvolgens is opgevoerd tot 13000 man; hun onderhoud, er inbegrepen dat der troe pen van Oudja en der Beni-Snassen en de ver plaatsing van het materiaal, heeft tot heden ongeveer 16 milloen gulden gekost. De minister van marine, de heer Thomson, oordeelt buitendien; dat de buitengewone uitgaven voor de marine 4 millioen zullen bedragen, daarin niet begrepen het herstel van de vaartuigen, dat geleidelijk wordt voortgezet. U. M. de Koningin naar Engeland. De Engelsehe bladen komen met het bericht, dat H. M. de Koningin van den zomer een bezoek zal brengen aan haar tante, de hertogin van Al bany, te Claremont bij Esher. Ofschoon het een gewoon bezoek geldt aan een familielid, is er sprake van naar de Londensche correspondent van de «Birmingham Daily Post" meldt, dat Hare Majesteit een officieel bezoek zal brengen aan de City van Londen, teneinde een adres in ontvangst te nemen. Het is eveneens mogenlijk, dat Hare Majesteit eenige dagen op Windsor zal logee'ren. bjj den koning en de konin gin van Engeland, voor Hare Majesteit naar Den Haag terugkeert. Vermoedelijk heeft het bezoek in het midden van Juni plaats, doch officieel is de datum nog niet vastgesteld. Eenige maanden geleden werd reeds nit Londen gemeld, dat H. M. de Koningin en Z. K. H de Prins der Nederlanden in Juni naar Engeland zoudan gaan. Toen werd evenwel dit bericht on middellijk uit Den Haag tegengesproken. Audiënties. De gewone audiënties van de ministers van Justitie en Landbouw, Handel en Nijverheid zul len op Woensdag 11 Maart a.s. niet plaats heb. ben. Tweede Kamer. Men meldt uit 's-Gravenhage Naar men verneemt, zullen na afloop van do in de volgende week te houden openbare verga, dering van de Tweede Kamer, behalve de reeds genoemde wetsontwerpen o.a. nog in de afdeelin. gen worden onderzocht: het wetsontwerp tot be krachtiging van de overeenkomst met de Maat schappij tot Exploitatie van Staatsspoorwegen, be treffende een aanleg en de exploitatie van èen spoorweg van Heerlen naar Valkenburg; het wets ontwerp tot verhooging en aanvulling der wa- terstaatsbegrooting voor 1907 (voor het aanstel ler. van een nieuw te benoemen hoofdingenieur voor de spoorwegen enz.); het wetsontwerp tot tot aanvulling en verhooging van hoofdstuk II der Staatsbegrooting 1907 (voor aankoop en her stelling van decoratiën); het wetsontwerp betref fende het overbrengen van den rijksweg V eisen lJmuiden in beheer en onderjhioud bij de gemeen te Velsen; het wetsontwerp voor de onteigening ten behoeve van de verbreeding van openbare verbindingswegen in de gemeente Stad.Almelo het wetsontwerp betreffende wijlziging van de ere. dietwet voor oorlog (betrekkelijk het onder de wapenen roepen van de derde ploeg bij de on. bereden korpsen). van gameente-ambtenaren. Dit bureau tracht de gemeente-besturen behulpzaam te zijn ter voor ziening in de behoefte aan tijdelijke werkkrachten in geval van verlof, vacature, ziekte of anderszins. Het bureau houdt eene lijst aan van hen, die be reid zijn tjjdeljjk eene betrekking van secretaris ef ontvanger eener plattelandsgemeente, secretarie- of ontvangersambtenaar of ambtenaar tot bijstand van ambtenaren van den burgelijken stand te vervullen. Gemeentebesturen ontvangen, tegen eene zeer geringe vergoeding, van het bureau opgaaf van beschikbare candidaten. Dat het bureau nut tig werkt en zjjne tussehenkomst is aan te be velen, bljjkt wel hieruit, dat in den korten tjjd van zijn bestaan reeds verschillende personen als secretaris en secretarie-ambtenaar in flinke be trekkingen door zijn tussehenkomst zijn geplaatst- De griffiersbenoeming in Overijsel. Men meldt uit Den Haag aan de «Zwolschs Ct" Bjj beschikking van den minister van Binnen- landsche Zaken is, krachtens machtiging van de Koningin, op het adres van mr. J. van Setten en andere leden van de Prov. Staten van Overjjsel. om vernietiging van het besluit der Staten tot renvooi van de voordracht voor de griffiersbenoe ming, te kennen gegeven, dat er geen termen zjjn om aan het verzoek te voldoen. Bureau voor vreemdelingenverkeer. Inzake het algemeene bureau voor reclame en reisiiuormatie van de Vereeniging voor Vreemde, tinge river keer, kan, naar het orgaan der vereeni ging meldt, nader worden bericht, dat ook de directie van het Kurfhaus te Scheveningen een jaarlijksché subsidie van f500 beeft toegezegd. Zeer waarschijnlijk zal worden voorgesteld, dat het bureau wordt gevestigd te Den. Haag. Voor dat geval heeft 'het bestuur der vereieniging aldaar bereids de onmisbar© samenwerking in uitzicht gesteld. Tijdelijke plaatsing vau gemeente-ambtenaren. Sedert 1 Januari is in werking het bureau van plaatsing, opgericht door den Nederlandschen bond De „Tabanan". Men meldt uit Vlissingen Het stoomschip «Tabanan", van de Rotterdan»- sche Lloyd, wordt op Donderdag 19 dezer water gelaten. De laatste beletselen zullen worden weg genomen door Z. K. H. den Prins der Nederlan den, die daarvoor op dien dag te 12 uur alhier zal komen. Direct na het afloopen zal Z. K. H. het kiel- leggen b(jwonen van het mailstoomschip voor de Koninklijke Hollandsche Loyd, voor haren dienst op Zuid-Afrika. Oud-Minister Kraus. De oud-minister van waterstaat, deheerKruus, heeft zich Donderdag-morgen, vergezeld van zijne echtgenoote, op reis begeven voor langeren tijd- Eerste plaats van bestemming was Rome. Rijksverzekeringsbank. Naar wij vernemen ligt het in het voornemen van Minister Talma weldra een omstandig onder zoek in te stellen naar de inrichting en werking van de Rijksverzekeringsbank. (N. v. d. D.) Nieuwe Waterweg. Het «Hbld." verneemt, dat op een dezer dagen door den minister van Waterstaat aan het bureau der Rotterdamscbe Kamer van Koophandel toege stane audiëntie is gebleken, dat de minister Bevers het ontwerp van z|jn voorgangers betref fende de verbetering van den Nieuwen Waterweg handhaaft. Havenmeesterskwestie te Beverwijk- Na de heeren C. A. Zwager en J. J. W. van Waterschoot van der Gracht, heeft nu ook het katholieken raadslid de heer C. Poel voor het lid maatschap van den Raad bedankt. Hoewel onmiddellijk verband houdende met de havenmeesterskwestie, wordt het bedanken van deze heeren ook beschouwd als een protest tegen den candidaat voor den Raad van de Katholieke Kiesvereeniging «Recht en Plicht", den heer J. Eyking. Het gerucht loopt, indien de heer Eyking mocht gekozen worden, ook de overige raadsleden, de heeren Breukelaar, Veldbuyzen, Van Zanten, Cor- nelissen, Langendjjk en Braun, niet langer wen- schen zitting te nemen. Omtrent de havenmeesters-kwestie meldt het «Nieuws v. d. Dag" In de jongstgebouden Raadsvergadering was tot haven- en marktmeester benoemd een niet Katho liek niettegenstaande ook een Katholiek op de aanbeveling van Burg. en Weth. bad gestaan. Het bestuur der Katholieke Kiesvereeniging «Rechten Plicht" heeft dit den katholieken raadsleden zeer kwalijk genomen en in de ledenvergadering werd afkeuring uitgesproken over de houding dezer 'Raadsleden. Deze beide genoemde heeren achten zich daardoor verkort in hunne zelfstandigheid

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1908 | | pagina 1