Dagblad voor Schiedam en Omstreken. Het Éne Kantoierecltspliii. 31ste Jaargang. Dinsdag 10 Maart 1908. ïSo. 9056 Buitenlandsch Nieuws. Binnenland. ABONNEMENTSPRIJS: Dit blad verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen, en kost voor Schiedam per 3 maanden f 1.35, per maand 45 cent en per week 10 cent. Franco per post door geheel Nederland f 2 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: Boter- 3traat 50 en bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. BureauBOTERSTRAAT 50 PRIJS DER ADVERTENTIëN: Van 16 regels f 0.92 met inbegrip van bewijsnummer. Elke regel daarboven 15 cent. Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Ingezonden mededeelingen 25 cent per regel. Voor herhaaldelijk adverteeren worden uiterst bil- lijke overeenkomsten aangegaan. Telefoonnummer 85. Postbus no. 30 De brief van keizer Wilhelm. In het Hoogerhuis is gister de brief van den Duitschen keizer aan lord Tweedmouth ter sprake geweest. Lord Tweedmouth legde ongeveer eenzelfde ver klaring af als door Asquith 6 dezer was gedaan. Hij deelde mede, dat hij den Keizer 20 Fe bruari had geantwoord en voegde er aan toe Ik verzoek het Huis de verzekering te mogen geven, dat ik vast geloof, dat de door mij gevolgden weg goed was en dat die er toe moest leiden, te be reiken, wat wij allen zoo innig wenschen, n.l. alles wat in ons vermogen is te doen om de goede verstandhouding tusschen het Duitsche rjjk en ons te versterken. Landsdowne zeide, dat de oppositie Lord Tweed mouth niet wilde dwingen af te wjjken van zijn voornemen om de briefwisseling niet openbaar te maken. Spreker was bevreesd dat Tweedmouth zijn eigen geheim had verraden ot aan anderen had toegestaan het in zjjn plaats te verraden en de uitslag was zoo ongunstig mogeljjk geweest. Allen, die wenschten, even ernstig als Tweed mouth dit wenschte, dat de betrekkingen tusschen Engeland en Duitschland van zoo vriendschappe lijk mogelijken aard zjjn, moeten het in hooge mate betreuren, dat dit voorval er toe geleid heeft de openbare meening te prikkelen en te veront rusten. De oppositie - aldus ging Lansdowne voort wenschte niets te doen noch te zeggen om die geprikkeldheid te verergeren of de ver legenheid, waarin deze gebeurtenis de regeering moet hebben gebracht, te vermeerderen. Lord Rosebery sprak spottend over de dwaze gevolgtrekkingen, welke uit dit onbeduidende voorval zjjn gemaakt, en kwam krachtig op tegen de pogingen van een deel der pers in de twee landen om een slechte verhouding tusschen de beide naties te doen ontstaan. Ook in het Lagerhuis werd de regeering gister over den brief geïnterpelleerd. Op de gestelde vra gen antwoordde Asquith, dat hjj niets had toe te voegen aan zijn mededeeÜDg van Vrijdag, be halve, dat Lord Tweedmouth onmiddellijk toen tj s Keizers brief ontvangen had en voor dien te beantwoorden, dien brief aan sir Edward Grey ad laten zien, die t met Tweedmouth eens was, dat die brief geen ambtelijk karakter droeg en behandeld moest worden als eene particuliere mededeeling. Asquith voegde hieraan nog toe: Het is dui delijk dat er geen kwestie van kan zijn een par ticuliere en persoonlijke briefwisseling in het Huis ter tafel te brengen. SPANJE. Koning Alfonso is gister van Madrid naar Bar celona, een broeinest van anarchisten en andere verdachte lieden, vertrokken. Men weet, dat van verschillende kanten den Koning ontraden werd zich daar heen te bese ven. 6 De jeugdige Koning heeft echter gemeend, toch zyn plan te moeten doorzetten. De trein, waarmede hij de reis maakte, vertrok om tien minuten over zessen. De gebeele ko ninklijke familie, met uitzondering van koningin Victoria, vergezelde Z. M. naar het station, waar hjj begroet werd door de ministers en een groot aantal generaals en andere officieren. Een ont zaggelijke menigte juichte den Koning hartelijk toe. De minister-president en de minister van Ma rine vergezellen koning Alfons naar Barcelona. PERZIë. Volgens een telegram uit Teheran is Kavam el Molk Sjirazi Zaterdagochtend in zqn huis in Sjirus oodgeschoten. Deze misdaad zal waarschijnlijk een eiad maken aan de troebelen in Sjiras, daar de vermoorde de voornaamste oorzaak was van de ontevredenheid in die stad. Dat seint ten minste de berichtgever te Teheran van de »New-York Herald twaalf ure in de residentie aangekomen, ten einde, geljjk gemeld is, enkele dagen de gast te zijn van H. M. de Koningin-Moeder. H. M. de Koningin Emma begroette den Vorst, Haren verwant, op het plankier voor de koninklij ke wachtzaal, waar Z. M. eveneens verwelkomd werd door de prinses van Teek. Tot deze ontvangst, uitsluitend door verwanten, bepaalde zich de begroeting van Z. M., wiens komst zooals men weet, uitsluitend een familie bezoek geldt. De Koning reisde in een salonwagen van de Wurtember^sche spoorwegmaatschappij en was vergezeld van slechts éen heer zijner hofhouding. In gesloten rijtuig reed de vorstelijke familie naar het paleis van H. M. de Koningin-Moeder- De komende regeringsverklaring. De speciale Haagsche correspondent van de ïLeeuw. Ct.", Haganus, schreef gisteren Naar ik heden, van doorgaans welingelichte zijde verneem, zou het nieuwe Kabinet by het eerste ontmoeten der Kamer in bare verklaring zich principieel aanmelden als een rechtsch Kabi net, zonder echter voor de nog loopende zittings periode een zekere concentratie-politiek den weg af te snijden. Grondwetsherziening zal in uitzicht worden gesteld met huismanskiesrecht als grondslag. Wetsvoorstellen, waarin een en ander geformu- leerd, zouden de Kamer eerst tegen het afloopen der 4-jarige periode bereiken en den feitelijken inzet vormen voor de Dgroote" verkiezingen. Tot dat tijdstip zou het Kabinet baar taak afbakenen tot arbeid, welke een conciliante samenwerking der verschillende partijgroepen niet onmogelijk maakt, en het regeeringsprogram van een rechtsch Kabinet niet in het gedrang kan worden gebracht. Tweede Kamer. Naar men verneemt, zal na afloop van de deze week te houden openbare vergadering van de Tweede Kamer, bebalve de reeds genoemde wets ontwerpen, nog in de afdeelingen worden onder zocht het wetsontwerp (no. 245) tot goedkeuring van het protocol, den 19en December 1907 te Brussel gesloten nopens toetreding van Rusland tot de op 5 Maart 1902 te Brussel gesloten overeenkomst betreffende de suiker belasting. De Koning van Wurtemberg te 's-Gravenhage. Z. M. koning Wilhelm II van Wurtemburg is gisterochtend per Staatsspoor ten ongeveer half Minister Idenburg en minister Fock. De »Java-Bode" schrjjft Met onverdeeld genoegen is in ambtenaars kringen vernomen dat de tegenwoordige gouver neur van Suriname, de heer A. W. F. Idenburg, die £e voren reeds een drietal jaren het ambt van minister van Koloniën bekleedde (van September 1902 tot Augustus 1905) de vermoedelijke opvol ger zal wezen van den tegenwoordigen minister, mr, D. Fock. Veel mesr dan bet groote publiek weet, zjjn door laatstgenoemde voorstellen, hier te lande met zorg voorbereid, ter zjjde gesteld, waarvoor men niet zelden als reden heeft opge geven de afkeuring, die velen van de denkbeelden van dien staatsman bij de autoriteiten hier te lande te beurt viel, waaruit niet zelden onvoldoende kennis van de Indische toestanden en verhou dingen doorschemerde. »Zoo werd b.v. het naar algemeen gevoelen deugdelijke plan, om Java in drie gouvernementen in te deeleD, door den heer Fock van de baan geschoven, een maatregel, welke op den duur toch getroffen zal moeten worden, met alleen in het belang van de decentralisatie van het steeds meer intensief wordend bestuur op dit eiland maar ook om, door inkrimping van het aantal Europeesche bestuursambtenaren, de positie van de overblijvende bestuurders te ver heffen. Ook de wjjze, waarop de minister ook na de verwerping in de Tweede Kamer van het wetsontwerp tot onteigening van het particuliere land Nanggoeng, het vraagstuk tot onteigening dier landen behandelde, of liever niet behandelde, waarvoor hjj indertijd als lid van de Staten- Generaal zoozeer gejjverd heeft, legt geen schit terend getuigenis at van zjjne werkzaamheid als staatsman. Holland (vacature-C. Brunt P.Jzn.) de heer P. J. Brunt Czn, (Christ.-Hist.) te Woerden. Atjeh. De correspondent te Batavia van de „N- R. Ct." seinde gister: Eerst gisteren-nacht is een bende van 60 man ons etablissement te Idi binnengedrongen om wa pens te rooven. De bende liet 4 dooden en 4 gewonden achter. Wij leden geen verliezen. Nias. De correspondent van dë „N. R. Crt." te Ba tavia seint: j Stafkapitein Baerveldt is met 4 brigades mare chaussees naar Nias vertrokken ter verkenning en pacificatie. i Mentawei-eilanden. Uit Batavia wordt aan de „N. R. Ct." geseind: Luitenant Van Loenen is miet 4 brigades mare chaussees naar de Mentaweieilanden vertrokken. Prov. Statenverkiezing. Door de R.-K. Centrale Kiesvereeniging in het district Gouda werd gisteren tot definitief candi- daat gesteld voor de Provinciale Staten van Zuid- Tietjerksteradeel. Kerkvoogden der Herv. Gemeente te Nijéga (Tiet- jerksteradeel) hebben besloten het kerkgebouw aldaar, met het oog op de verkiezing voor de Tweede Kamer, voor de sprekers der verschillende politieke partijen open te stellen, mits met be hoorlijk vrij debat en de noodjge orde. Sociale Week. De dit jaar te Rotterdam te houden Sociale Week zal uitsluitend gewijld zijn aan de behande ling der „Sociale Gemeentepolitiek". Minister Bevers. Door minister Bevers is per circulaire aan alle conk".entiën van den H. Vincentius a Paulo ken nis gegeven van zijn ontslagname als President van den Hoofdraad der Vereeniging van den H. Vincentius a Paulo in Nederland. De groote en zware verplichtingen van bet ministerambt ma ken het 'hem ten ©enenmale onmogelijk het pre sidentschap te blijven vervullen. Het Duitsche oorlogsschip „Moltke". Het Duitsche oorlogsschip „Moltke" kwam gis ternacht op de reede te Vlissingen, alwaar het schip ankerde. Thans ligt bet in de haven. Nader wordt gemeld, dat de „Moltke" vermoe delijk acht dagen te Vlissingen zal verblijven. Middenstandsbanken. Ds benoemde commissie tot oprichting van een centrale credietinstelling voor den middenstand in de noordelijke provinciën, heeft besloten op verschillende plaatsen in 'het noorden van Fries land, te beginnen met Leeuwarden, Sneek en Heerenveen, coöperatieve hulpbanken op te rich- ten. r Ongevallenwet. De Amsterdamsche Expediteurs vereeniging, vereeniging van werkgevers op scheepvaartgebied, de vereeniging van werkgevers in het veembedrijf en de Schuitenvoeders-patroonsvereeniging, allen te Amsterdam, hebben zich in aansluiting bij de bekende motie der vereeniging van Nederlaudsche werkgevers, bij uitvoerig adres gewend tot den minister van Landbouw, met het verzoek een commissie te benoemen van onpartjjdige deskun digen buiten het bestuur der Rijksverzekerings bank, ten einde een onderzoek in te stelfen naar de uitvoering en werking der geheele Ongevallen wet en op grond van den uitslag van dat onder zoek voorstellen te doen tot verbetering van alles wat in de practijk verkeerd is gebleken. „Mercurius" Door het hoofdbestuur van den Nationalen Bond van Handels- en Kantoorbedienden Mercurius" zal op de algemeene bondsvergadering, 4 April te Utrecht te houden, het volgende werkprogram worden voorgesteld a. enquête naar den maatschappeljjken staat der leden, ter samenstelling van een statistisch bareau en ter voorbereiding van een verzekering tegen werkeloosheid van handels- en kantoorbedienden b. uitvoering der instelling van registers van goede en slechte kantoren in de afdeelingen van den Bond c. actie ter verkjjging van een algemeene invoe. ring eener jaarljjksche vacantie van minstens 8 achtereenvolgende dagen d. uitgave en doelmatige verspreiding van het rapport der commissie tot het ontwerpen eener model-arbeidsovereenkomst van handels- en kan toorbedienden. Ia verband met dit punt zal het bondsbestuur voorstellen, dat de afdeeÜDgen, voor zoover noodig, oprichten een bureau voor arbeids recht, terwyl hetzelf een zoodanige instelling in het leven roepe, in 't bijzonder ten behoeve der algemeene leden. Do tijden, waarin Schiedam met een zwarte kool stond aangemerkt en iedereen afgaf op de dood. s-ohe jeneverstad,die wegkwijnde door inzinking der jeneverindüstrie, zijn langzaam, zeer langzaam voorbijgegaan. Een nieuw tijdperk is aangevan gen. Wij staan nu op het keerpunt, dat ons geven zal een nieuw Schiedam, met belangrijke indus trieën. Overal, waar men thans hieenblikt, ontwaart het oog de teekenen van 'hernieuwden opbloei. Kon vroeger terecht gezegd worden, dat „de schiïellhieid" van Schiedam's inwoners, die van Rotterdam hadden groot gemaakt; nu zou men het kunnen omdraaien en zeggen, dat de groote energie en de knappe koopmansgeest der Rot terdammers ons hebben wakker gesdhud. Ünt. waakt uit den langjarigen slaap is men hier gaan inzien, dat de ligging van Schiedam, om in aan merking te komen voor de vestiging van indus trieel© ondernemingen en de schepping van nieu we welvaartbronnen, nog zoo slecht niet is. We zagen in de laatste jaren vele „uitgebro ken branderijen", overblijfselen van vroegere wel vaart, teekenen geworden van diep verval, ge heel verdwijnen. Hier kwam een rij moderne win kelhuizen. er voor in de plaats; daar rezen ele gante woonhuizen, voorname fabrieken en maga zijnen op de grondvesten op. En aan den Maas kant, die daar zoo afgetrokken, eenzaam ver laten lag, ziet men nu massale fabrieksgebou wen, werk verschaffend aan verscheidene hon derden arbeiders. f j „Volkshuisvesting" zorgde voor een aantal nieuwe, uitmuntend ingerichte arbeiderswoningen en gaat dadelijk weer beginnen met den bouw van nog een blok dier huizen, waaraan de Le- hceftc. zich meer en meer doet gevoelen. Particuliere bouwers hebben ook het hunne er toe bijgedragen om aan de uithoeken der stad een beter aspect te geven. Schiedam kreeg een nieuw Liduinagesticht, door do milddadigheid van vele aanzienlijke katholie ken d aargeste ld. Verscheidene naar de eiscthen des tijds ingerichte schoolgebouwen moesten wor den opgericht, tengevolge van den snellen aan was der bevolking. Verleden week werd de nieuwe Huishoud- en Industrieschool geopend, waardoor het jongere geslacht der vrouwelijke bevolking in staat wordt gesteld zich op verschillend gebied te bekwa men. Ook voor onze jongens zal weldra een gebouw worden gesticht, de Ambachtsschool, ge legenheid biedend van het zoo noodzakelijke vak- ouderwijs te profiteeren en zich tot degelijke vak lui op te werken. f Wie niet blind is, moet erkennen, dat allom teekenen zijn waar te nemen, dat Schiedam uit een wegzinking is opgeheven en den weg van den vooruitgang is opgegaan. Morgen (Woensdag) zal weer een prachtig ge bouw voor den publieken dienst worden open gesteld Een breede schare voorname autoritei ten zullen zich dan naar de Lange Haven Le geven, om tegenwoordig te zijn bij de plechtige opening van het nieuwe Kantongerechtsgebouw. Schiedam mag trots zijn op dit weelderige ge bouw want, naar ons een der ambtenaren der afdeeling „Justitiegebouwen" van het departement van Justitie verzekerde, is het een der mooiste kantongerechtsgebouwen van ons land. Onze zegs man doelde natuurlijk niet op den uitwendigen bouw, maar op het interieur. Omstreeks het jaar 1803 werd dit pand, meer bekend onder den naam van „het huis jget liet

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1908 | | pagina 1