Htads- en Gewestelijk Nieuws. Gemengd Nieuws. bordes", voor rekening van een der voornaamste ingezetenen, den heer Comelis Nolet, (hij was de eerste Maire dezer stad, 1808/1811) gebouwd. Vermoedelijk is het gebouwd door den meester timmerman Dirk Huygen. In de oude bescheiden van „Fabricage" vonden we vermeld, dat op 81 Januari 1803 aan dezen toestemming werd ver leend, in afwijking van bestaande bepalingen, om de grcote stoep meer naar voren op te trek ken Eerst, in 1804 schijnt het huis te zijn voltooid, daar in het lofwerk van ibiet plafond in de voor- kamei, links van den hoofdingang, ((thans tot griffie ingericht) het jaartal 1804 en de initialen „C. N. L." staan gegrift en ook in de leedjes op het dak hetzelfde jaartal werd aan- gc'rotten. Voor het huis gereed was overleed de echtgè- nc ote van den heer Nolet, een dodbter vin den endernemer van de Kaatsbaan in de Plantage, zoodat hij als weduwnaar het huis met zijn zoon, den heer Antlhionie Nolet, heeft bewoond. Nadat de heer Com. Nolet in financieele moei lijkheden was geraakt, werd het huis bij gedwon gen verkoop door zijn zoon Anthonie terugge kocht, die het met zijne beide echtgenooten de eerste eene Duitsche, de tweede eèn dochter van Arend van der Burg na zijns vaders overlijden heeft bewoond. De laatste edbtgenoote van den heer Antlhonie Nolet heeft nog vele jaren na het vroegtijdig verscheiden van haar echt genoot met hare kinderen op het „bordes" ge woond. Na haar overlijden woonde er nog eeni- gen tijd hare dodbter, die echter spoedig deze giootsche woning verwisselde voor een beschei den optrek, expres voor haar gebouwd, voor bet klocster aan de Tuinlaan, dat haar echter niet lang tot woon strekte. i Toen kreeg het „hooge bordes" nieuwe eige naars en andere bewoners. De heer A. Beekman, vroeger directeur onzer Hoogere Burgerschool, heeft 't een paar jaar met zijn gezin en pensio nairs bewoond. Laatst was het merkwaardig ge bouw eigendom van mej. Van der Hegden te Nijmegen, die 't voor de som van f8000 ver kocht aan de gemeente Schiedam, welke 't, zoo als mer weet, in ruil voor het oude kantonge rechtsgebouw aan de Sdhoolstraat aan het Rijk afst< nd. Het merkwaardig huis sdhieen een oogenblik nog meer historische beteekenis te zullen erlan gen door het bezoek in 1811 van keizer Napoleon L Alles was daarvoor reeds in gereedheid ge bracht; doch de gewelddadige veroveraar kwam niet. Wel werd hij te Rotterdam ontvangen en in de Leeuwenstraatsche kerk door pastoor Van Bcekum uit Schiedam toegesproken; maar de maire van Schiedam, eigenaar van het bordeshuis, mocht hem niet ten zijinent zien komen. In de eerste jaren der negentiende eéuw hééft het huis met het hooge bordes veelbewogen dagen beleefd De heer Corn. Nolet, maire in den Fran- schen tijd, was patriot en aldus lang geen p e r- son a grata bij de Oranjeklanten, allerminst to Overschie, die zich door hun onstuimige Oran- jclieid. deden kennen. Herhaaldelijk weiden dan ook in den tijd van onze onafhankelijkheidswor den, „Oranje boven", door woeste benden de ruiten van het bordeshuis ingegooid, de trappen van het bordes m£t uitwerpselen besmeurd en de grootc bel op onrustbarende wijze geluid tot schrik der dienstboden, die veelal alleen in het huis vertoefden. Dat deze gewelddaden in dien feilen bewogen tijd de hartstochten nog meer deden prikkelen en iet andere onbezonnen daden vervoerden, is wel te denken. Zoo trokken op zekeren avond de knechts uit de branderijen van den heer Noiet achter het bordeshuis gezamenlijk door de stad, zingende het lied van de Vlaamscfhe meid, dia ten strijde trok „voor Napoleon Zijne Majes teit" (in manskieeren vermomd om haren min naar te volgen, die in het leger diende). Dat lied was in dien tijd streng verboden, het zingen daarvoor werd als op een oproerkreet beschouwd. Spoedig nadat dat patriottisch lied door Schie dams straten had weerklonken, kwam de schout of baljuw met zijne makkers naar het hooge bor des dat heklommen werd. De groote bel werJ geluid. Wie is daar riep een bedeesde stem van binnen. „De wacht, doe open" was het korte antwoord. De deuren werden geopend en de wacht, binnentredend, vond in de gang allereerst de van schrik bewustelooze dienstbode, Jolhanna Zuid- wijk, die in een naburig vertrek werd gedragen. Daarna door de groote gang naar de achter gelegen branderijen gaande, vond daar de wacht eenige der patriottische zangers, die geboeid en naar de politiewacht meegevoerd werden. Enkele bran,dersknechts wisten zich echter aan het vor- schend oog der gerechtsdienaars te ontrekken en hielden zich dagen schuil op de meelzolders, waar zij door de dienstboden van het noodige werden vcorzien; een of twee wisten zelfs in den avond van dak tot dak klimmend veilig hun woning te bereiken. Ock op andere wijze werd de eigenaar van liet bordeshuis in de historische gebeurtenissen dier felle bewogen dagen gemoeid. Herhaaldelijk weid hij bij het gaan naar en van de Beurs be moeilijkt. Op zekeren dag stak hij zelfs een lood, uit een der kleinere ramen getrokken, in den zak om zich tegen zijne aanvallers te verweren. Toen men hem op straat meer met aandrang vroeg, Oranje te dragen, antwoordde hij, wel nu, ik z a 1 Oranje dragen, stak zich in den winkel van mej. WahaHeijiligers een cocarde op den hoed, een strik op de borst, een lint om den arm er nam nog een cocarde in de hand „voor zijr. zoon". Aldus getooid, bereikte de heer Corn. Nclei veilig zijne woning; het- volk uit de bran derijen, dat met stookijzers achter de poort voor alle gebeurlijkheden gewapend stond, behoefde daarvan geen gebruik te maken. Later, toen de omwenteling van 1813 hare wel dadige uitwerking deed gevoelen door de vast stelling onzer Staatsvormen, veranderde ook de gezindheid van den eigenaar van het bordeshuis. De beer Nolet deed in zijne ijzergieterij aan de Buitenhaven twee prachtige liggende herten gie ten als een geschenk voor koning Willem I, die 'c welwillend aanvaardde. De beide herten strek ken nog tot sieraad van den ingang van den Gevers Deynootweg te Scheveningen, waar ze geplaatsi werden. - In een bepaalden stijl is het ,jhuis met het bordes" niet gebouwd. Het komt in bouwtrant het meest overeen met dien, waarin het gebouw van den commissaris der Koningin in de pro vincie Noord-Holland is gemaakt. Laatstgeuoemd huis is echter zuiverder empire-stijl. Reeds bij het binnentreden van het nieuwe kanton gerechtsgebouw ziet de bezoeker, dat het eertijds met de grootste weelde is ingericht. Een breede marmeren gang, met een hoogst smaakvol plafond, een juweeltje van oud-geornamenteerd stukadoorswerk, leidt naar een groote zaal, waar de zittingen van het kantongerecht zullen wor den gehouden. Deze zaal is gerestaureerd naar den oorspronke- lijkeri toestand en voortreffelijk ingericht vóórhaar nieuwe bestemming. De stoffeering is in overeenstemming met den stijl der zaal. Een kunstig bewerkt eikenhout ameublement, waarbij drie in denzelfden trant uitgevoerde getuigenbanken, miet donker groen le deren zittingen, geleverd door Maison Drouot te 's-Gravenhage, komt overeen met de architectuur van het geheel. Breede pilaren, met sierlijk bewerkte ornamen ten, geven aan het geheel een waardig aanzien. Dc mooie zwart marmeren schoorsteenmantel, met zijn fijr, krijtwit-marmeren lofwerk en meesterlijk gebeeldhouwde figuren, is een pronkjuweel van marmerwerk uit dien tijd. De geheele bouw dezér zaal verraadt dat hier knappe vaklui eertijds aan hei. werk zijn geweest. Niet alleen de wanden zijn ongemeen fraai van architectuur, maar alle ondeidcelen, zooals deuren en het houtsnijwerk, trekken ten zeerste de aandacht. Iir denzelfden gang, die naar deze zaal leidt, bevinden zich de wacht- en getuigenkainer, het appartement van den Kantonrechter en de Griffie. De sierlijke, artistiek bewerkte oude marmeren schoorsteenmantels in al deze vertrekken zijn kostbare overblijfselen van handwerk uit het be- gir. der 19e eeuw. Vooral de schoorsteenmantel in de wacht- en getuigenkamer, versierd met precieus gekleurd marmer, dat thans niet meer te bekomen is, verdient bizondere vermelding. In de Griffie werden bij de restauratie eenige schilderstukjes aangetroffen, die, nu zij geheel zijn schoongemaakt, en opnieuw op hun oorspron kelijke plaats zijn aangebracht, een mooi effect maken. Beven den schoorsteenmantel in de wacht- en getuigenkamer ziet men ook een aardig schilder stukje, een allegorische voorstelling, zeer karak teristiek werk. In het appartement van den Kantonrechter, dat smaakvol is ingericht, werden verscheidene zoet goed gepenseelde doeken te voorschijn gé bracht en gerestaureerd. Hot plafond van het vertrek is, evenals dat van den gang, der zittingzaal en der griffie, vol kunstig oud stukadoorswerk, waarin de naam „P. Tessa" staal vermeld. Men leidt hieruit af, dat vermoe delijk Italianen de vervaardigers van de zoozeer geroemde plafonds zijn. j 1 Op de tweede verdieping, waarheen men zich langs een breede eikenhouten trap begeeft, zijn de lokalen bestemd voor den ambtenaar van het Openbaar Ministerie, de rijiksveldwacht, het ar chief enz. f Twee kamers zijn hier in hun oorspronkelijken toestand gehouden. Het behangsel, dat de wan den siert, is nog uit lang vervlogen tijden en geeft dezen vertrekken door zijn typische kleuren en oude voorstellingen een gezellig aanzien. Een gedeelte van het gebouw is tot congierge- woning ingericht. Daar in openbare rijksgebou wen dc woning van den congierge gesepareerd rr.oet zijn van het voor den dienst bestemde ge deelte, is genoemde woning geheel van nét ge- houw afgesloten, met een specialen toegang ter linkerzijde van het pand. Het sous-terrain is dienstbaar gemaakt voor beTging van archief-stukken, fietsenbergplaats, oe- poneerkamer voor inbeslag genomen overtuigings stukken enz. Het restauratiewerk werd in 27 weken uitge voerd. onder leiding van den opzichter der jus- tili('gebouwen, den heer Jac. W. v. d. liem. De heer L. van Eijik is de aannemer van de verbouwing en het timmerwerk geweest. Aan den heer La Rivière te Rotterdam was de uitvoering van hel. fijne schilderwerk opgedragen, terwijl de plafond^ gerestaureerd werden door de firma Jur- gens te Dordrecht. De heer Stalhlie, Lange Kerkstraat alhier, le- j vei de het gewone verfwerk. Het steenhouwerswerk en de herstelling van den zandsteen in de fapade werd toevertrouwd aan den heer Groeneweg alhier. Bij de bezichtiging van het pand krijgt men den indruk dat alles even onberispelijk in orde is gebracht. Zeker zal ten zeerste worden toe gejuicht, dat dit zeldzaam fraaie oude bouwwerk door de goede zorgen der regeering is behouden gebleven Olflcieele opening; Kantongerechtsgebouw. Naar wij vernemen, hebben de uitgenoodigde ministers en de oud minister Van Raalte bericht gezonden, dat zjj verhinderd zijn morgen bfj de officieele opening van het Kaniongerecbtsgebouw tegenwoordig te zgn. Meisjesschool. De Raad heeft in zjjne vergadering op heden tot hoofd der school voor meer uitgebreid lager onderwijs (Tuinlaan) benoemd mej. S. A. van Andel te Goes. Broeder Framentius. -j- Nadat heden ochtend in de O. L. Vrouw Visita- tiekerk de uitvaartdiensten voor den eerw. Broe der Frumentius in het geheel in rouw gehulde en door gas- en waslicht overvloedig bestraalde priesterkoor waren opgedragen, waar, onder de H. Mis ten 8 ure door deken Coppens gecelebreerd, het Requiem van Perosi werd uitgevoerd en ook de oudste leerlingen der scholen tot de H. Tafel des Heeren naderden werd het stoffelijk hul sel van den diep betreurden verscheidene ter laatste rustplaats geleid. Omstreeks 40 ure bewoog zich de ongewoon lange lijkstoet langs de Nieuwe Haven naar de R. K. Begraafplaats. Achter de belde lijkbezor gers volgde de lange stoet van leerlingen, en oud leerlingen, zoowel van Rotterdam als van hier, door de eerwaarde broeders-leeken-onderwij- zers en de heeren T. J. M Schaap en J. M. Voor- huijzen, reisgeleiders der Rotterdamsche leerlingen, begeleid, met zich voerende een fraai kruis van bloemen en een tweetal kransen, hieronder nader te vermelden. Dan volgde de eenvoudige lijkwagen, waarbij leden der St. Vincentius-Vereeniging als dragers dienst deden en ten slotte in een drietal volgrijtuigen een enkel familielid van den betreurde overledene, de eerw. Broeder-Overste met enkele broeders, o.a.deeerw. Broeder-overste uit Den Haag, zeereerw. heeren pastoors en andere leden der schoolbesturen. Nadat op de begraafplaats de hoogeerw. Deken met zijne weleerw. kapelaans Warnink en Vink al-|officianten zich aan het hoofd van den stoet had den gesteld, hadden eerst in de kapel de gebrui kelijke plechtigheden plaats. Daarna schaarde zicb de breede stoet van rouwdragenden, waaron der ook de heeren dr. Vinkesteyn en F. A. C. Lechner, als vertegenwoordigers der plaatselijke commissie van toezicht op het lager onderwijs, en meerdere bestuursleden der St. Willibrordus-Stich- ting om de groeve, waarin het stoffelijk hulsel van hem, die zoovelen ten leering en voorbeeld was, werd neergelaten. Toen de laatste gebeden en plechtigheden hier door deken Ooppens met zijne assistenten waren verricht, werden de wel sprekende bewijzen van de achting en genegenheid den betreurden Broeder onderwijzer in zoo ruime mate toegedragen, op de lijkkist neder gelegd, allereerst een kruis van fjjne bloempjes, een laatste huldebewgs van de »dankbare leer lingen aan hun dierbaren leermeester, Broeder Frumentius," daarna een fraaie krans met leliën, een hartelijk lietdebewjjs »aan onzen eerw. Broe der Frumentius van zjjne Rotterdamsche oud leerlingen," en ten slotte nog een krans met blanco linten zwjjgende hulde van een onbekende, wel licht een niet-geestverwant van den verscheidene, want Broeder Frumentius telde vele vrienden, ook zelfs onder onze andersgezinde stadgenooten. Zoo toonde zich daar het graf van den veelge liefden overledene met de sprekende bewgzen van de innige deelneming die zjjn droevig verscheiden in ruimen kring vond. Zjj het hem gegeven, reeds het heerlijk onvergankelijk loon te genieten, hun die anderen geleid en onderwezen zullen hebben, toegezegd I Hij ruste in vrede 1 Tot aanvulling van hetgeen wij reeds omtrent den eerw. Broeder Frumentius meldden, diene, dat hg, na den 8n September 1885 in bet moeder huis zgner congregatie te Maastricht te zjjn geprofest, aldaar en te Veghel eenigen tjjd werk zaam was, waarna hg circa 23 jaar hier aan de scholen was verbonden. De betreurde overledene had, behalve de gewone onderwgs-, verschillende taaiakten en toonde zich vooral een uitstekend pedagoog, die hartelijke liefde voor zgne leerlingen aan gepaste gestreng heid wist te paren. St. VincentiHS-Vereeniging-. De Vereeniging van den H. Vincentius van Paulo hield gister-avond haar zestigste jaarlijiksche al- gemeene vergadering toegankelijk voor weldoeners en belangstellenden in haar tokaal aan de West- vest. 1 'Hoewel de statuten dezer vereeniging verbie den aan hare liefdewerken roemzuchtige open haarheid te geven, mieenen wiji tocih niet tegen hare bedoeling te handelen met den indruk weer te geven die ons ook weder van deze vergadering bijbleef. 1 'In deze vergadering, waarin de beide verschei- Jen medebroeders, de heeren P. J. Willems en A. P. Holterman, die resp. 43 en 52 jaren hunne beste krachten aan har© liefdewerken wijdden, namens de.vereeniging dankbaar werden herdacht, bleek weer hoe ontzaglijk veel goeds door St. Vincentius ijvervolle navolgers zoowel voor het geestelijk als stoffelijk welzijn der amen wordt verricht. Dat daarbij ondank veelal 's werelds loon blijkt, weerhoudt hun niet, hunne liefdevoile zorgen te wijden aan zoovelen die niet alleen uit bun droevige armoede geiholpen, maar ook mt hun zedelijk verval moeten opgeheven worden. Mc ge de St. Vincentius-Vereeniging die haar diamanten jubilee in onze gemeente op zoo be scheiden wijze herdenkt, nog tal van jaren hare veelzijdige weldaden in St. Liduina's stede ver spreiden, zoowel tot heiliging barer leden als tot verzorging der armen, zooals hare statuten he- oogenl f Zuster Maria Regina f. In het St. Jozefsgestidht aan de Tuinlaan over leed den 7n dezer de eerw. zuster Maria Regma (mej. Van Heukelum) in den ouderdom van ruim 41 jaren. j Den 26n Juni 1866 te Ubbergen bij Nijmegen geboren, deed zij den 30n Augustus 1897 hare religieuze gelofte in het moederlhuis der eerw. Zusters Dominicanessen te Voorschoten en was daarna te Wehl eenige jaren werkzaam. Nog slechts vijf maanden hier vertoevend, kwam zij hier slechts om te sterven. Moge haar na een verdienstvol leven het eéuwig loon verzekerd zijin! I Zij ruste in vrede Op het werk van de nieuwe brug over de Buitensluis is gister avond 5^ uur de werkman H. Muilwgk, wonende Stationsstraat, in een 3 Meter diepen put gevallen. Een dokter, die den man geneeskundige hulp verleende, consta teerde, dat een rib was gebroken. Na verbonden te zgn, is de man naar zgn woning vervoerd. UIT HOEK-VAN-HOLLAND. Onder toezicht van eenige waterstaatsautori teiten heeft men eergister-middag met de stoom- reddingboot een proef genomen met olies tor ting hij boei No. 2, binnen het Noorderfboofd Behalve een flink met olie gevulde tank had men ook nog eenige bussen olie meegenomen. Hoewel men al de olie stortte, behaalde men toch niet |het verlangde succes, daar de zee niet ruw genoeg was en ai de olie zee in dreef. Slaapziekte. Te Hazerswoude is een 72- jaiige vrouw overleden, na 6 dagen achtereen geslapen te hebben, zonder tot bewustzijn ge komen te zijn. In betrekkelijk korten tijd is dat in die gemeente het tweede geval. 100-j a r i g e. Mevrouw de weduwe Beekman Schfcltus te Apeldoorn vierde Zondag haar lOOen verjaardag. Vergiftiging van drinkwater. Te Win schoten is gevankelijk binnengebracht de 23-ja- rige wees Helena Johanna Pragt, van Weerdin- germond (Gron.), verdacht van het vergiftigen van twee waterputten aldaar. Beklaagde heeft bekend. Uittocht. Men schrijft uit GroningenIn geen jaren vertrokken in korten tijd zooveel werkzoe kende arbeiders van hier naar Duitschland als in Januari en Februari dezes jaars. Aan het Pro vinciehuis moeten nu reeds meer dan duizend bewijzen van Nederlanderschap afgegeven zijn. Eindelijk bericht. De familie De G., te Beerrster, kreeg Zaterdag-avond van den consul te Marseille telegrafisch bericht, dat de vermiste lieer De G. daar was begraven. Wat hem is overkomen, weet men nog niet. Voor eenige we ken deelder. wij de vermissing mede. Een sluwe kippendief, zekere J. K., uit Losser, bijgenaamd Blauwbaard, is door de ma rechaussees te Glanerbrugge aangehouden en naar Almelo overgebracht. Deze maakte er werk van in de omliggende plaatsen kippen te 3telen, ver hecht ze dan aan particulieren, waarbij hij de inrichting der hokken meteen naging en stal ze dan weer terug. Een nieuwe neus. Uit Venray wordt aan de ,.Geld," geschreven: Verleden jaar schreef ik u, koe de kleine Jean Kemps door prof. Narrath m hei bezit was gekomen van een nieuwen neus, teen zgn eigen voorgevel door een paard was afgebeten. De geheele operatie is éeu kunststuk geweest van chirurgische vaardigheid. Maar de k'eine Jean is van een echt, stevig ras, van eer-, soort, wier huid door weelderigen haartooi do gel ardheid verraadt. De nieuwe neus is ongelukkig genoeg moeten gesneden worden uit een der armspieren van den kleinen patiënten nu vertoont het aangezette stul; een prachtige begroeiing van donkerbruine ha renen het is te voorzien, dat binnen een paar jaar, menige dandy zou wenschen onder den neus tc hebben wat Jean erop heeft.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1908 | | pagina 2