De oping failliet flienweKantongereclitspliouw. Binnenland. Htad?*- en Gewestelijk Nieuws. Oorlogsbegrooting voor 1908 ook op een blijvend gedeelde van dezelfde sterkte zal worden gerekend als bjj de Credietwet voor oorlog. De Regeering stelt zich intusschen voor een wijziging in de Militiewet aanhangig te maken, welke een opkomst der militie bij de onbereden wapenen in twee ploegen onmogelijk maakt. Even wel zal, eok bjj gunstig verloop van den daartoe te verrichten wetgevenden arbeid, de nieuwe re geling voor het eerst van toepassing kunnen zijn op de lichting die in 1909 voor eerste oefening onder de wapenen komt, zoodat ook bij de oorlogs begrooting voor 1909 voor 7 maanden gerekend zal moeten worden op een blijvend gedeelte als voor 1908 werd aangegeven. De Regeering verklaart ten slotte de hierbedoelde wetswijziging slechts als hulp maatregel en dus niet als een afdoende herziening der Militiewet te zien aangemerkt en zal zoodra mogelijk een meer ingrqpende herziening der Militie- en Landweerwet ter band nemen. Verder wordt aangekondigd het in beteren staat brengen der kustverdedigingde Regeering wenscht echter met het oog op de kosten den aanbouw van postmaterieel zooveel doenlijk te beperken met bekwamen spoed wenscht de Regeering een Raad van Defensie in het leven te roepen, waarin opperofficieren en vlagofficieren zitting zullen hebben en ook het burgerlijk element niet zal ontbreken. Wettelijke regeling is in over weging; maar inmiddels acht de Regeering het instellen van dien Raad bjj Koninklijk besluit ge- wenscht. De Regeering, meenende op dit oogenblik geen meer uitgebreid program te moeten geven, doet een beroep op samenwerking met wederzjjdsch behoud van beginsel. Heden-middag wordt hierover debat gevoerd. Verschillende wetsontwerpen, werden naar de afdeelingen gezonden. De noodwet voor het blijvend gedeelte werd heden-ochtend onderzocht. steenlegging plaats gehad van het R.-K. St. Antonius Gasthuis, aan de Prins Hendriklaan. In de plaats van mgr. Van de Wetering, aarts bisschop van Utrecht, die verhinderd was, metselde mgr. Roest, deken van Utrecht, den granieten steen met een zilveren trofiel vast, nadat daarin van te voren was opgesloten de oorkonde, gestoken in een looden en hermetisch afgesloten bus. Deze oorkonde was van vele handteekeningen voorzien, waaronder die der regenten. Met een toespraak van mgr. Roest werd de plechtigheid gesloten. Offlcieele berichten. Bij Kon. besluit is benoemd tot ridder in de Orde van den Nederlandschen Leeuw de generaal- majoor H. F. A. Giesbers, inspecteur van den ge neeskundigen dienst der landmacht. Bq Kon. besluit is benoemd tot officier in de Orde van Oranje-Nassau H. ter Meulen, secretaris van de commissie van advies voor de oprichting van een Rijksstation voor physisch-technologisch onderzoek, hoogleeraar aan de Technische Hooge- school te Delft. De koning van Wurtemberg. Z. M. de Koning van Wurtemberg vertrok heden uit de residentie. Prins Hendrik naar Terschelling. Bij de commissie van plaatselijk bestuur der Noord- en Zuid-Hollandscbe Reddingmaatschappij te Terschelling is het bericht ontvangen, dat de rijkscommissie, waarvan Z. K. H. de Prins der Nederlanden eere-voorzitter is, dereddinsmiddelen op de verschillende stations van Terschelling zal komen nazien en wel op 25, 26 en 27 dezer. Ook de Prins zal bjj die gelegenheid het eiland be zoeken. Secretaris-generaal van Binnenlandsche Zaken. Tot secretaris-eeneraal van het departement van Binnenlandsche Zaken, in de plaats van mr. A. F. baron van Lyndenthans burgemeester van Utrecht, zal worden benoemd jhr. mr. J. H. J. Quarles van Ufford, thans administrateur aan genoemd departement. Lood wit-commissie. Naar aanleiding van de kritiek, welke het in October 1906 aan den vorigen minister van land bouw door de Loodwitcommissie uitgebrachte Voorloopig Rapport beefi uitgelokt, is door de commissie een tweede rapport samengesteld, waarin eenige aanvankelijk verkregen resultaten van haren arbeid worden medegedeeld en overigens aan de bedoelde kritiek voor zooveel noodig aan dacht wordt geschonken. Hoewel ook thans nog geen eindoordeel kan worden uitgesproken, is de tegenwoordige minis ter van landbouw met de commissie van oordeel dat het zjjn nut kan hebben ook de in haar tweede rapport vervatte beschouwingen te publi ceeren, voordat het eindrapport het licht ziet. Dit tweede voorloopig rapport is thans ver schenen. Driedaagschn sociale cursussen. Men schrjjft uit Leiden aan »De Tijd.": Zaterdag vergaderden op het Centraal Bureau der K. S. A. alhier de heer-n W. C. J. Pusstoors, voorzitter der federatie van r.-k. werkliedenvere nigingen in Nederland, J. M. Souren, almoezenier van den arbeid te Maastricht en mr. P. J. M. Aal- berse, algemeen secretaris der K. S. A. De vergadering was belegd om nader te bespre ken de wjjze, waarop de driedaagsche cursussen voor werklieden in de verschillende diocesen zullen worden georganiseerd. Het is zeker een verblijdend feit, de federatie der werklieden aldus in overleg te zien met het Centraal Bureau der K. S. A. De beide lichamen hooren uitteraard bjj elkaar; hebben ook elkan der geregeld gesteund, doch een zoo offlcieele samenwerking is een verheugende nieuwigheid. Toewijzing. De levering van gegoten ijzerwaren, door B. en W. dezer gemeente den 24en Februari jl. aanbe steed, is door hen gegund voorzoover de perceelen I—III betreft aan A. A. Nerincx te Bergen-op- Zoom, voor de door hem ingeschreven som van respectievelijk a f 14.90 (160 trottoirkoiken) a f 15.75 (50 putranden met geribd deksel voor toegangskokers) a f25.50 (voor 10 meerpalen): het perceel IV, levering van 25 pad palen a f5,52£ aan C. G. Cosijn, Breda en perceel V (20 balus ters) a f4.00 aan J. Zirnmer Zn. te Amsterdam- Naar men ons mededeelt, heeft de Postduivenvereniging »de Luchtsport" op hare vergadering van Dinsdag 1.1. als eindstation voor 1908 bepaald als volgt lste vlucht oude duiven, Berljjn, 602 K.M. 2de vlucht oude duiven, Orleans, 460 3de vlucht oude duiven, Londen, 315 4de vlucht jonge duiven, Lux»mburg,283 5de vlucht oude en jonge duiven, Delfzijl 229 K.M. Aan deze vluchten kunnen alle Schiedamsche liefhebbers deelnemen tegen een bepaald tarief^ van een en ander zullen gedrukte programma's verkrijgbaar gesteld worden, waarop de vluchten en tevens het tarief vermeld staat. De voorzitter deelde nog mede, dat hjj nu reeds een toezeg ging mocht ontvangen voor een zilveren medaille te behalen door een jonge duif (broed 1908). Na de wensch geuit te hebben om noch meerdere eereprjjsjes te mogen ontvaDgen, sloot de voor zitter de vergadering. Gister-middag om halfvier heeftde politie ten huize van den heer dr. C. R. Vermaas aan de Hoogstraat een begin van brand gebluscht, ontstaan in de keuken door het overkoken van een pot met vet die op het fornuis stond. De schoorsteenmantel is gedeeltelik verkoold en geblakerd. Het nieuwe station te Haarlem. Naar men verneemt, zal de gemeente Haarlem er niet at zjjn met de f500,000, die ij toestond voor den verbouw van het station, doch zal die som nog met een belangrijk bedrag worden over schreden. De kermis te Bussum. De kermis te Bussum bljjft. De raad besloot gisteren afwijzend te beschikken op een adres van J. Verloop, e. a., tot afschaffing. Ook zal de haven de aangewezen standplaats blijven voor de verzameling woonwagens, welke onafscheidelijk verbonden is aan het kermisfeest. Middenstandsbeweging. Gisteren is te Arnhem tot stand gekomen de Middenstandsbestuurders bond. Aanvankelijk traden een zevental vereenigingen toe met pl.m. 500 leden. Het initiatief hiertoe ging uit van de Arnhem- sche Vereenigingen van Handel en Nijverheid. R.-K. St. Autonius-gasthuis te Utrecht. Men meldt ons uit Utrecht: Gisteren heeft hier op plechtige wijze de eerste Heden-middag is op plechtige wijze het nieuwe Kantongerechtsgebouw, aan de Lange Haven no. 65 (waarvan in de sNieuwe Schiedamsche Courant" van gister een uitvoerige beschrijving werd gegeven) geopend. Met den trein arriveerden alhier uit 's Graven- hage aan het station der H. IJ. S. M. de heeren Metzlaar, hoofdingenieur, en mr. Loosjes, referen daris, afgevaardigd door den minister van Justitie, die door den kantonrechter, den heer mr. Von' Briel Sasse, op het perron werden verwelkomd. Nadat de heeren in het buiten gereed staande rijtuig hadden plaats genomen, werd naar het nieuwe Kantongerechtsgebouw gereden. In het gebouw hadden zich inmiddels ver scheidene autoriteiten verzameld. Onder de aan wezigen merkten wjj op het Dageijjksch Bestuur dezer gemeente, verscheidene leden en oud-leden van den gemeenteraad, burgemeesters van in het Kanton Schiedam gelegen gemeenten, den com missaris van politie te Vlaardingen, de directeuren van post- en telegraafkantoor, de leden van Provinciale Staten, de heeren A. C. A. Nolet en L. Hoogerbrugge W.zn., den gemeente-ontvanger, den voorzitter van de Commissie voor het Stede lijk Museum, den heer G. Visser Bzn., den divisi- commandant der Rjjksveldwacht, den heer H. B. van Rbjjn, de hier resideerende notarissen, en den directeur van gemeentewerken. Om 3 uur werd de bijeenkomst in de groote rechtszaal geopend. Allereerst sprak de heer mr. Loosjes, refendaris aan het departement van Justitie. Spr. bracht in herinnering de weinige doel matigheid en waardigheid van het oude kanton gerechtsgebouw. De vertrekken van dit oude gebouw beantwoord den niet aan de eischen, welke aan een kanton gerechtsgebouw kunnen en behooren te worden gesteld. Maar de tjjden zijn veranderd en met die tijden de eischen. Het thans verlaten gebouw werd ingesteld volgens de wet van 30 Juni 1855 Stbl. 48. In deze periode werden voor gezamenlijke kosten van in het kanton gelegen gemeenten met een bjjdrage uit 's Rijks kas buizen van bewaring gesticht en, waai zulks noodig was, een kanton gerechtsgebouw er aan toegevoegd. Huis van bewaring was toen hoofdzaak, kantongerecht bijzaak. Bjj het opheffen van huizen van bewaring bleef hier het kantongerechtsgebouw bestaan De groote gebreken, welke bet gebouw aankleef den, kwamen hoe langer hoe meer uit. Zoo werd dan van het oude Huis vaü Bewaring een stuk afgenomen en ingericht voor wacht- en getuigenkamer. Tbans beschouwt men epn kantongerecht als een plaats, die zeer druk door het publiek wordt bezocht. Er moet dus worden voldaan aan de eischen van bruikbaarheid en voornaamheid. De rechtspleging heeft hare uiter lijke zijde, die niet verwaarloosd mag worden. Dit komt o.a. uit in het feit, dat de rechterlijke ambtenaren in de zittingzaal plaats nemen in ambtsgewaad, |waaruit blijkt, dat zjj boven hun medemenscben staan. Niet weinig afbreuk zou aan de waardigheid gedaan worden, indien de omge ving niet passend is. Decorum en prestige zjjn onmisbaar. Stel u voor, dat de kantonrechter ver scheen in een gelapten mantel en sjovele plunje. Alles kon hier in Schiedam niet in een slag worden veranderd. De kans, die werd geboden om hier een waardiger gebouw te krjjgen is aange grepen, vooral met oog om de belangrijkheid van het kanton, dat steeds in welvaart toeneemt en omdat Schiedam het centra is van belangrijke plattelandsgemeenten. Na de intrensieke beteekenis van de tusscben fïijk en gemeente getroffen regeling in het licht te hebben gesteld, wees spr. nog op de hooge kunstwaarde van hei nieuwe gebouw. Alle lof werd gebracht aan de gemeente, voor haar bij deze regeling aangenomen welwillende houding. Dan bracht spr. een woord van hulde aan den kantonrechter, mr. Von Briel Sasse, die zich zoo veel moeite had getroost voor de totstandkoming van het nieuwe gebouw. -Hij vertrouwde, dat deze als een goed huisvader over het gebouw zal wa ken en nog lange jaren er het beheer er over zal mogen voeren. Ten slotte verklaarde spr. uit naam van Z.Exc. den minister van Justitie het gebouw overgedra gen voor den dienst van het Kantongerecht te Schiedam. Alsnu nam de kantonrechter, de heer mr. Von Briel Sasse, het woord en sprak de volgende redevoering uit „Er wordt wel eens beweerd, dat bij de Dep ar tementen, wat de voorziening in de noodige ge bouwen betreft, niet hard gewerkt wordt, en aan hangige plannen veel tijd vorderen eer ze tot uilvoering komeh. Van het Departement van Justitie mag, althans voor zoover Schiedam betreft, eene dergelijke klacht niet geuit, Let tegendeel mag hier gezegd worden Wanneer ik U toch mededeel, dat eerst in hét jaar 1903 de eerste onderhandelingen tot het bekomen van een behoorlijk gebouw begonnen werden, dan zult U mij toestemmen dat er alle reden is om een woord van lof te doen hooren. Hel was in 1903 dat door mij bij de Regeering werd aangedrongen op eene beteré huisvesting van het Kantongerecht, met het oog op de vele gebreken, die het oude gebouw aankleefden en dat ik de aandacht vestigde op het gebouw waar- 111 wij thans bijeen zijn. De eerste stap werd gedaan op Dinsdag 22 Maart 1904, (oen gij, Mr. Loosjes, U hieijheen begaaft om de bestaande l\a riti.ngerechts-localiteiten in oogenschouw te ne men en het tegenwoordige gebouw op te némen. M aren de eischen van de gemeente, eigenaresse van dit huis, toen niet te hoog geweest, dan 15011 de beslissing vermoedelijk aanstonds gunstig gewecbt zijn. Hoe het zij, bij schrijven van den toonmaligen Minister van Justitie, van 8 April 1904 werd mij medegedeeld dat „het voorstel tot „aankoop en inrichting tot Kantongerechtsgebouw „van het perceel Lange Haven no. 65 ten uwent, „door miji, na daaromtrent ingesteld deskundig „onderzoek, m ernstig beraad is genomen en „wei eensdeels met het oog op den inderdaad „onvoldoenden toestand, waarin zich de bestaande „Kantongerechts-localiteit bevindt, andersdeels „wegens de voordeelen, welke dé huisvesting van „het Kantongerecht in bedoeld perceel in bópaalde „opzichten zou medebrengen. Tegenover déze „voordeelen stonden echter zoodanige bezwaren „dat ik niet heb kunnen besluiten, mij met de „gemeente Schiedam betreffendé de door U voor- „geste.de rail-overeenkomst in verbinding te stel- „leri." i Be Minister erkende voorts de noodzakelijkheid van afdoende verbetering van den bestaanden vicieusen toestand, eene werbetéring waarvan de urgentie door Z.Exc. ten volle werd ingezien. deze looP van zaken miji bitter te leur stelde, kunt gij u voorstellen; doch het m.i. zoo sen oone plan laten varen, daartoe kon ik niet besluiten. Het was den 16 Juni 1905, dat de ree der van zoo menig vaderlandsch monument, u 'eer J!kr- Mr. Victor de Stuers, op mijn verzoek naar hier kwam om het tegenwoordige gebouw te bezichtigen. De lof van dien kunst kenner over het gebouw uitgesproken, bevestigdé mijne overtuiging dat alle krachten moesten wor den ingespannen om alsnog te verkrijgen dat dit merkwaardig gebouw voor den dienst van, het Kan- tongerecht werd bestemd, waardoor aan de eene zijde de belangen der Justitie behartigd en aan den anderen kant een fraai monument der Ne- derlandsche kunst werd behouden. Inmiddels was Mr. E. E. van Raalte als mi nister van Justitie opgetreden, een man wiens naam, zooals gij straks zult vernemen, steeds met dankbaarheid in de geschiedenis van dit gebouw behoort te worden herdacht en wien het mij spijt, heden niet in persoon een woord van er kentelijkheid te kunnen doen hooren. Deze bleek van het denkbeeld niet afkeerig én, dank zij de samenwerking van den heer de Stuers en den Burgemeester Dr. M. A. Brants, en U, Wethouders, en leden van den Gemeentéraad van Schiedam, werden de thans opnieuw aangevangen onderhandelingen met het gewenschte gevolg bé- kroorid. Bij besluit van den Gemeenteraad van Schiedam van 28 September 1906, goedgekeurd bij besluit van Gedeputeerde Staten der Provincie Zuid Holland van den 9 October d.a.v., werd dit gebouw'aan den Staat der Nederlanden in eigen dom afgestaan, in ruil voor het voormalige Kan tongerechtsgebouw deze overeenkomst van rui ling met gesloten beurzen aangegaan, is te 's.Gra- venhage geteekend den 6 December 1906 en te Scbiedam den 15 December d.a.v. Bij Koninklijke Boodschap van 7 Mei 1907 werd het ontwerp van wet ter goedkeuring van deze oveuonkomst bij de Tweede Kamer der Sfatén- Gcperaal aanhangig gemaakt. Den 22 Juni 1907 verscheen het verslag van de Commissie van Rapporteurs der Tweede Ka- mei en den 8 Juli d.a.v. werd de wet door Hare Majesteit onderteekend. Aan den wensch uitge drukt in voornoemd verslag, dat bij de herstelling en inrichting van dit gebouw rekening zal worden gr houden met de adviezen van deskundigen en men zich bepalen zal tot het strikt noodzakelijke, opdat het karakter van het gebouw geenerlei schade lijde, is zooveel mogelijk to gemoet ge komen. j Kort daarop, den 20 Juli 1907, werd ik ver blijd door het bezoek van den Minister van Jus titie, die zich de moeite getroostte persoonlijk het gebouw in oogenscjbiouw te nemen en de voorbereidingsplannen ter plaatse te onderzoeken. Na hunne goedkeuring werd de uitvoering met de gewenschte voortvarendheid ter hand geno men. j Een woord van dank aan U, Mijnheer Metz laar, hoofd-ingenieur van de gevangenissen en rechtsgebouwen, voor de goede zorgen aan de uitvoering van dit moeielijk werk besteed. Ook aan u, mijnheer Kam, die als ingenieur, en aan u, mijnheer van der Eem, die als opzichter werk- zaam geweest zijit, zeg ik gaarne een woord van lof en erkentelijkheid. Thans wensch ik eenige mededeelingen omtrent bet gebouw zelf te doen. Hei is in zuiveren Louis XVI stijl gebouwd en in de kleinste bizonderheden met den grootsten smaak en zorg behandeld, en wat het vooral merkwaardig maakt, is dat het geheel, volkomen ongeschonden, tot ons gekomen is. Door het behoud van dit gebouw is een zeld zaam fraai document van de geschiedenis der burgerlijke architectuur van het begin der vorige eeuw gered geworden, waarvoor, zooals ik reeds zeide in de allereerste plaats de dank toekomt aan Jhr Mr. de Stuers, dien het mij leed doet heden niet in ons midden te 'zien. De bouwmeester van dit huis was de beroemde Rotterdamsche, uit Italië overgekomen, architect Giudici, die te Schiedam ook de koopmansbeurs heeft ontworpen. Reeds aanstonds bij het binnentreden merkt nreri 'u ^en gang fraai stucadoorswerk aan het plafond op, alsmede eene smaakvolle trapleuning met eene eigenaardige rijk gebeeldhouwde balus- ter, welke in eene sierlijke bocht opgetrokken, tevens als lantaarndrager dienst doet. Treedt men de vertrekken binnen dan ontwaart men overal schoone schoorsteenmantels, meer of minder rrjk gostucadoorde plafonds en boven de deuren om lijste en goed geschilderde dessus de portes. In de rechterzijkamer is de schoorsteenmantel een voudig, de linkervoorkamer is veel rijker. De wit grijs en wit marmer samengestelde schoorsteen mantel prijkt met een relief, de „Waarheid" voor stellende, een symbool dat ook bij de onvoorziene bestemming, die het gebouw thans gekregen hééft, uitnemend past. Boven den schoorsteen en de twee deuren zijn kleine tafereelen in grisaille geschilderd. Het rijk gestucadoorde plafond heeft aan de vier hoeken tropheeën, doelende op het bedrijf van den bouw heer, die brander was; de heer Nolet die later Maire van Schiedam werd, was tevens éen kunst lievend man. f f De daarop volgende kamer heeft een schoor steenmantel van wit en zwart marmer, de smalle wanden tusschen de vensters hebben rijk om lijste spiegels en daarboven grisaille schilderin gen, zooals er ook aangebracht zijh boven schoor steen en deuren. Ook hier is tot rijk gestuca- dcorde plafond van hoekmedaillans voorzien, waarin tropheeën zijn geboetseerd, doelende op de muziek; kennelijk was dit de muziekkamer; de beer Nolet was een hartstochtelijk liefhebber van de toonkunst. Eindelijk komt men in de groote feestzaal, waarin ik heden de eer en tot genoegen heb U toe te spreken. Gij ziet om U been de stijlvol doorgevoerde wanddecoraties met hare Corinthi sche pilasters, haar door laurierbladen opgesmuk te fries, haar kostbaar zijden behangsel, baar tjuts-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1908 | | pagina 2