Dagblad voor Schiedam en Omstreken. 31ste jaar#aü£ Zaterdag 14 Maart 1908. ;\o. 9U60 EERSTE BLAD. Het ministerie—Heemskerk in de Tweede Kamer. Buitenlandsch Nieuws. Verspreide berichten. Binneniand. ABONNEMENTSPRIJS: Dit blad verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen, en kost voor Schiedam per 3 maanden 1.35, por maand 45 cent en per week 10 cent. Franco per post door geheel Nederland 2.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons BureauBoter- straat 50 en bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. BureauBOTERSTRAAT 50 PRIJS DER ADVERTENTIëN: Van 16 regels ƒ0.92 met inbegrip van bewijsnummer. Elke regel daarboven 15 cent. Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Ingezonden mededeelingen 25 cent per regel. Voor herhaaldelijk advêrteeren worden uiterst bil lijke overeenkomsten aangegaan. Telefoonnummer 8a, Postbus no. 39, Dit nummer bestaat uit twee bladen en een Geïllustreerd Zondagsblad. De nieuw opgetreden regeering heeft reeds den vuurdoop doorstaan. Het ministerie Heemskerk heeft zich Dinsdag II, aan de Kamer vertoond en eene verklaring afgelegd, die aau duidelijkheid fiets te wenschen overlaat en, wellicht juist om hie oprechtheid, door en mede- en tegenstanders gunstig is ontvangen. Onder de bekende omstan digheden moest 't zeker een zwaarwichtig vraag stuk heeten, eene verklaring af te leggen, die zoowel ter linker- als ter rechterzijde van de Kamer gunstig zou worden beoordeeld en eene vrjj algemeene bevrediging en kalme berusting zou geven, die een tijdvak van rustig afwachten zou inluiden. De verklaring is afgelegd. Het derde christelijk ministerie heeft de Kamer niet in de onzekerheid in zake zjjn handelen en streven gelaten. Klaren wijn heeft minister Heemskerk zijn gasten in de Tweede Kamer geschonken. Zjjn rede, namens de geheele regeering uitgesproken, stelt vooral drie zaken duidelijk in het licht Eerstens heeft men te doen met een ministerie der rechterzijde, in welks politieke gezindheid het zitting nemen van de twee ministers van de- lensie geen verandering brengt. Tweedens wenscht het Kabinet bij die rechts- gezindneid door toepassing zjjner beginselen zoo veel mogelijk bevrediging te schenken. Principieele tegenstellingen zal 't niet mogen ontwijken, waar die zich voordoen. Maar de Regeering meent dat voor verschillende onderwerpen die rjjp zijn voor behandeling of aanhangig moeten worden gemaakt, zonder verzaking van beginselen ook in deze Kamer voldoende overeenstemming kan worden verkregen. Het woord »gemeen overleg met de Staten-Generaal" wordt herhaaldelijk op den voor grond gesteld. De Regeering is dus bljjkbaar van plan buiten noodzaak niet strijdbaar optetredep. Derdens is door de Regeering in deze verkla ring niet onduideljjk voorgesteld, dat wij hier te doen hebben met een program bestemd om den duur dezer wetgevende periode te overleven. Wel zegt de Regeering aan het slot der verklaring dat ZÜ °P hit oogenblik meent, geen meer uitgebreid program te moeten gevendoch het program in deze Kabinetsrede ontvouwd, bevat zooveel stof dat daarmede de betrekkelijk korten tijd welke ons van de periodieke algemeene verkiezingen Juni 1909 scheidt, meer dan genoeg gevuld is. Buiten de plannen die van de beide laatst *°rige ministeriën kunnen worden overgenomen blijvende de Zuiderzeeafsluiting in overweging wil de Regeering ter hand nemen eene hef. ziening van het Strafwetboek ter fce^tr^jding der openbare onzedelijkheid; subsidieering der bijzon dere middelbare scholen, reeds in beginsel door de vorige regeering als juist erkend wjjzigmg der Gemeentewet ter verruiming van het belasting gebied der gemeenten in aansluiting bij het voor stel der Staatscommissie wettelijke bescherming van den arbeid en regeling der arbeidsinspectie wijziging der Ongevallenwet en voorbereiding van eene Invaliditeitsverzekering. In verband met laatstbedoelde onderwerpen wenscht de Regeering de Ouderdomsvoorziening te regelen als een deel der Invaliditeitsverzekering. Zjj wilde de Ziekteverzekeringswet, die reeds tot zoovele opmerkingen aanleiding gaf, intrekken. Mede werden ingetrokken de wetsontwerpen be- oogende Grondwetsherziening, de heffing eener Rijksinkomstenbelasting, de instelling van beroeps raden voor de directe belastingen en de ontwerpen betreffende den suikeraccjjns ende verhooging van den accijns op het gedistilleerd. Dat de Regeering de wet op de verhooging van den accijns op het gedistilleerd heeft ingetrokken, mag zeker voor Schiedam een zegen worden geacht. Deze onsympathieke wet, die zelfs bij de drankbestrijdersvereenigingen geen genade kon vinden, zou onzen nijveren zeker niéuwe lasten hebben opgelegd bij den ontzaglijken druk die onze hoofdindustrie, bij den herhaaldelijk verhoogden accijns op het gedistilleerd, toch reeds te verduren heeft. Omtrent de vraag op welke wijze versterking van 's Rijksmiddelen in de naaste toekomst noo- dig is, is de Regeering nog niet tot overeenstem ming gekomen. Maar dat die versterking niet zal kunnen uitblijven, mag men met grond verwach ten immers de voltooing der sociale wetten is een der hoofdpunten van het ministerieel program. De Be«eering blyft't als een eereschuld beschouwen, de toezeggingen die de Regeering van 1901, door de omstandigheden gedwongen, niet heett kunnen uitbetalen, alsnog in deze nieuwe christelijke aera in te lossen. Bij dit alles vergeet, het Kabinet Heemskerk niet, waaraan 'tzjjne geboorte heeft te danken. De regeiing van 's Lands verdediging blijft zeker een, zoo niet het hoofdpunt van zijn program in de naaste toekomst Voor de defentie-kwestie is behalve de aankondiging van de noodwet, besten diging van den ouden toestand voor de eerste 7 maanden van 1909 in 't vooruitzicht gesteld. Om aan bezwaren tegemoet te komen, wil de Regee ring de onbereden wapens in twee ploegen doen opkomen. Zij beoogt echter eene ingrijpende her ziening van de militie-iandweerwet als blijvende maatregel. Betere kustverdediging wordt nood zakelijk geacht; doch het groot materiaal zal beperkt worden om de kosten. Een raad van defensie wordt in het leven geroepen, waarin met opperolficieren en vlagofficieren ook burger-ele menten zullen zitting hebben. In afwachting van bevenbedoelde wettelijke regeling zal bij konink lijk besluit iu het meest noodige worden voor zien. Deze verklaring, die eindigt met een beroep op samenwerking, met behoud van wederzjjdsch beginsel, is over 't geheel in de Kamer zeer gunstig ontvangen. Allereerst had zich daarover natuur lijk uit te spreken de algevaardigde die in 1905 het Kabinet samenstelde, maar 't zjjn naam en zijne pertoonlijkheid niet gaf. Mr. Goeman Bor- gesius kon 't mr. Heemskerk niet kwalijk nemen, dat de Kabinetsformatie lang had geduurd. Hij wist er toch van mee te spreken, zoo moest hij onder algemeene vroolijkheid der Kamer verklaren- Slechts begreep bij niet dat Heemskerk hierbij niet het recept had gevolgd dat hij zelf in 1905 had gegeven, nl. niet zonder meerderheid optreden, maar zoolang partijen combineeren tot er een meerderheid gevormd was. Daarop antwooidde de premier in zijn repliek dat dit slechts een gelegenheidsrecept was, dat voor den patiënt van 1905 goed was bedoeld, maar in de ziekte van 1907 verkeerd zou werken. Overigens was de houding van den oud-Kabi netsformateur even welwiliend als die van den oud-liberaal unie-man, die bet tafellaken met het vorige Kabinet doorsneed. Al bleef altjjd nog eenige sympathie voor de doorgesneden helft nawerken, toch wilde mr. Tydeman en zjjne poli tieke vrienden eene waakzame en afwachtende hcmdmg* tegenover de nieuwe stuurlieden aan nemen. Voor den sociaal-democraat, den heer Schaper, waren dit en het vorige ministerie lood om oud jjzer. Hij noemde dit ministerie een licht ge timmerde, een noodloods, en richtte vooral zijn aanvallen tegen den minister van Buitenlandsche Zaken, jbr. De Marees van Swinderen, wat hem een strenge terechtwijzing deed beloopen vanjhr. mr. de Savornin Lohman, die, hoewel den aange vallene niet direct als tot de cbristeljjk-historische partij behoorende, erkennend, zich toch wzsl aan hem verwant schijnt te gevoelen. Namens de vrijzinnig-democraten verklaarde de heer Drucker, dat zjj de ruil van het Kabinet niet toejuichten maar, waar zooveel dringend om oplossing vraagt, hoopten, dat samenwerking van de vooruitstrevende groepen van verschillende partijen onder dit bewind mogelijk zal zjjn. Terecht mocht dr. Nolens in de Kamerzitting op eergisteren constateeren, dat dit Kabinet niet alleen >une bonne presse", maar ook nune bonne chambre" had gehad. Zoowel de beoordeeling der Regeeringsverklaring in de verschillende persor ganen, bladen van uiteenloopende richting, als het verloop van het Kabinetsdebuut in de Tweede Kamer, geeft het ministerieHeemskerk reden tevreden te zjjn. De Kabinetsformateur, voorzitter van den minis terraad, gaf dan ook aan die tevredenheid uiting in de Kamerzitting op eergisteren door de sprekers dank te brengen voor de groote persoonlijke welwillendheid hem betoond. Uitdrukkelijk be toogde hij intusschen, dat het votum tegen de Oorlogsbegrooting niets gemeen had met de voorgestelde Grondwetsherziening. Alleen bekom mering over 's Lands defensie gaf aanleiding tot het votum, waarvan de rechterzijde de gevolgen bereidwillig heeft gedragen. Z»ker zou spr. de Kabinetsformatie niet op zich genomen hebben als andere meer bevoegden daartoe bereid waren geweest. Niet iedere partij der rechterzijde is in het huidige ministerie vertegenwoordigd wel echter is met alle voeling gehouden. Door toe passing van de beginselen der rechterzijde hoopt dii. ministerie bevrediging te brengen. Na repliek van den beer Schaper en dupliek van minister Heemskerk, vulde mr. Talma de af gelegde verklaring nog aan door de mededeeling Jat hij juist ter bespoediging van bet tot stand komen der Ziekteverzekeringswet het tegenwoordig ontwerp had ingetrokken. Opmerkelijk is 't zeker, dat de premier in de gegeven regeeringsverklaring herhaaldelijk spreekt van de beginselen der rechterzijde en het bijzon der woord christelijk vermijdt. Teekeiiend ook, dat waar verklaard wordt dat niet alle partijen der reehterzjjde in dit ministerie vertegenwoordigd zijn, jhr. De Marees van Swinderen blijkbaar niet tot de christelijk-bistorische partij wordt gerekend. Vatten wij onzen indruk van de verschillende deelen der Regeeringsverklaring te zamen, dan meenen w^, dat wy hier te doen hebben met een Kabinet, dat zonder telkens te sgetuigen" toch de beginselen der rechterzijde hoog wil houden en ze in Staats wetgeving wil trachten te belicha- <3teien. 't Zou ons verwonderen willen wij hier met een bekend Kamerverslaggever zeggen als deze negen mannen 't althans tot de eerstkomende periodieke verkiezing niet zouden uithouden. RUSLAND. Eene bloedige botsing is voor gevallen in het dorp Kolsjoveska, gouvernement Woronesj, tus- schen boeren en politie. De boeren hiebbn de gevangenen, door de agenten weggevoerd, bevrijd De politie vuurde; 9 man werden gedood en 8 gewond De kleine staat van beleg is verlengd tot 13 October in de steden Jekaterinoslav en Nijni Dnie- provsk en tot 29 Maart in het gouvernement Witcbsk. Bij een onderzoek in de munitiemagazijnen ie St. Petersburg is men tot de vreemdsoortige ontdekking gekomen, dat er in steden van de twintig millioen patronen, die voorhanden moes ten zijn, slechts vierduizend aanwezig waren FRANKRIJK. Na aanneming van een ontwerpbesluit, strek kende om een inventaris der boschdomeinen van Frankrjjk op te maken, heeft de Kamer Vrijdag een interpellatie van den heer Raiberti gehoord, strekkende op de verzwakkking van de militaire organisatie door vermindering van het effectief tengevolge van den militairen diensttijd van twee jaren. Duitscbland, zeide de beer Raiberti, zal weldra 648 bataljons hebben tegen 554 Fransche. Een plotselinge oorlog zou de Fransche troepen verrassen met de helft van hun effectief aan cavalerie en bedekkingstroepen. Wij wagen de verplettering door Duitschland bij de eerste ont moeting. De minister van Oorlog, generaal Picquart, heeft geantwoord, dat de vermindering der geboorten invloed uitoefent op de vermindering van het effectief, die echter geen onmiddellijk gevaar op levert als het effectief benut wordt, zooals 't be hoort. Duitschland en Frankrijk staan gelijk op het punt der bedekkingstroepen. Een nieuwe kaderwet is onderworpen aan de legercommissie, zal onzen toestand verbeteren. De artillerie zal mettertijd versterkt worden, de tweejarige dienst zal de organisatie der revue vergemakkelijken en het benutten van de jeugdige krachten des lands bevorderen. Wijzend op Frankrijks vriendschap pelijke betrekkingen zeide de minister gerust te zijn over den militairen toestand en wees hij op de activiteit der Fransche troepen in Marocco. De eenvoudige orde van den dag is aangenomen, na verwerping van een voorstel-Raiberti ten gunste van een extra parlementaire commissie voor de reorganisatie van het leger. Weldra zal de heer Deny Cochin, den heer Pichon, minister van Buitenlandsche Zaken een vraag stellen met betrekking tot de recente-voor- stellen in den Balkan en ter zake van de Engel- sche nota voorstellend de benoeming van een zelfstandig gouverneur in Macedonië. Minister Pichon heeft de interpellatie aangenomen en zal ze op een nader aai te wijzen dag beantwoorden. OOSTENRIJK-HONGARIJE. Eergisteren is vonnis geveld in het geding te gen 45 personen, die betrokken waren geweés't bij de onlusten, die verleden jaar October in Csernowa, hebben plaats gejhad. De zuster van pastoor Hlinka kreeg drie jaren gevangenisstraf; 26 beschuldigden kregen straffen, afwisselend van acht maanden tot twee jaren gevangenisstraf; de rest kreeg 6 maanden gevangenisstraf. Men zal zich herinneren dat de bevolking van Csernowa zich in October van verleden jaar met geweld had verzet tegen de inwijding van een kerkgebouw door den geestelijke van een andèré plaats. De gendarmen, die den geestelijke bégêlèi- den, werden door het volk aangevallen. Bij de vechtpartij tussdhen volk en gendarmen werden 14 Slowakische boeren doodgeschoten. Keizer Frans Jozef heeft zijn goedkeuring gehecht aan het plan om te Weenen, ter gele genheid van. zijn jubeljaar, een optocht te organi sme ren. Hij heeft beloofd den optocht, die waar schijnlijk in de tweede helft van Juni zal worden gehouden, te zullen bijwonen. ROEMENIë. D Roemeensche legatie te Parijs déèlt aan de bladen het volgende mede: De alarmeerende berichten van sommige bladen over de boeren-onlusten zijki onjuist. Elk voorjaar is de vernieuwing van de contracten met de boe ren aanleiding tot zekere opgewondenheid. Dit jaar werdt deze nu bovendien verergerd door de toepassing van de nieuwe wetten. De régéè- rkig wijdt de noodige aandacht aan den toestand en heeft voorzorgingsmaatregelen genomen, op dat men onmiddellijk, in geval van nood, tusschen beiden zal kunnen treden. De districtcommissie, belast met de beslechting van de gerezen geschil len, zullen*deze week haar arbeid aanvangen. Mén voorziet, dat dit werk geen moeilijkheden zal Op- opleveren. De berichten in de bladen blijlven nog steeds vrij ongunstig luiden. Op vele plaatsen weigeren de boerin contracten, welke 'bepalingen ér dan ook iu vervat zijln, te teekenen. De grondeigenaars wenden zich tot de regeering, met het verzoek arbenieih. uit Boekowina te mogen aanwerven. Naar lief vorstendom Moldou zijn drie regi menten gezonden. r 1 Generaal De Georgis, bevelhebber van de gendarmerie in Macedonië, is gisterochtend te Rome plotseling overleden. Hiji was daar met verlof. De Servische gezant heeft eergisterén dèr Porte de nota der Servische regeering betreffen de den spoorweg van den Donau naar de Adriati- Zee overhandigd. Mr. van Zinnicq Bergman. De toestand van mr. v. Zinnicq Bergman, lid der Eerste Kamer, blijft onveranderd. Er is weinig beterschap te bespeuren, zoodat men dan ook steeds het ergste blijft vreezen. Men kan zich elke dag voorbereid houden op de ernstigste berichten hoewel de zieke in de laatste paar dagen zeer rustig was. Zijn krachten echter nemen steeds af. W") R. K. Spoor- en Tramwegpersoneel. Het R. K. Secretariaat van Spoor- en Tram wegpersoneel houdt zijne algemeene vergadering op 26 April te Tilburg in den R. K. Gildenbond. De Noordz»e-kwestie. Naar de „Daily Graphic" verneemt, sdhieten de onderhandelingen voor een overeenkomst bé-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1908 | | pagina 1