Ntads- en (Gewestelijk Nieuws. tfemengd Nieuws. Bevolking op 31 Januari Geboorte 82. Vestiging 119. 201. Overlijden 39. Vertrek 159. weg der vergadering ligt, om de kwestie van snel recht hier te behandelen en wjjst op het verband dat tusschen deze kwestie beslaat en zooveel an dere juridische vragen, zoodat een oordeel er over eerst uitgesproken kan worden door hen, die ter zake kundig zijn. Een ui gebreide discussie, waaraan door tal van "prekers wordt deelgenomen, over de vraag wat de voorkeur verdient: een bond te benoemen, met invidueele leden, of een federatie, een vereeniging van vereenigingen. De voorzitter bepleit het laatste denkbeeld. En hjj wordt daarin vooral gesteund door den beer Edo Bergsrna, die, om tot een bepaald resultaat te komen, der vergadering voorstelt het bestaande comité uit te noodigen een federatie in 't leven te roeppn en daarvoor statuten grondregelen noemt spr. ze te ontwerpen. Nadat de vraag, waar 't om gaat. door tal van sprekers is bekeken, wordt tenslotte het voorstel— Bergsma aangenomen met 58 voor en 5 blanco. St. Gregorius-vereeniging. Door bet Hoofdbestuur der St. Gregorius-Ver- eeniging in Nederland is tot Voorzitter gekozen de ZeerEervv. Heer W. P. H. Jansen, pastoor te Beemster. i Bevolking. Maand: Februari 1908. Meerder 42 zielen. Bevolking op 29 Februari 30935 zielen. Gemeenteraad. Openbare vergadering van den Gemeenteraad van Schiedam op Dinsdag 17 Maart 1908 's na middags ten 4 ure. Me-dcdeelingenI Ingekomen stukken. i Agenda: 1. Voorstel tot het niet in beroep komen van de beslissing van heeren Ged. Staten waarbij! goedkeuring aan de begrooting van 1908 is ont houden. Onze Waterleiding. I. Het verweer van den Directeur onzer Watér- leiding naar aanleiding van den aanval door bet Raadslid De Bruin gedaan op het door hem inge diend rapport, luidt woordelijk als volgt: Aan de Raadscommissie voor de Drinkwaterleiding Alhier. Ingevolge opdracht jheb ik de eer U van be richt te dienen naar aanleiding van een bij den Gemeenteraad ingekomen schrijven van den E. A. heer P. de Bruin in zake een door miji bij Uw College ingediend rapport omtrent onze water leiding. De kern van dit schrijven van den heer De Bruin is: 1. dat de cijfers door mij gegeven om trent het filtratie-vermogen onzer waterleiding ver keerde zijn, aangezien onze filtratie eené dubbele is en die van andere waterleidingen eené énkélé. 2. dat deze omstandigheid door mij vergeten is te vei melden en 3. dat het gelhieelë rapport op deze verkeerde cijfers berust. Hierop heb ik de eer U te berichten Wat punt 2 betreft is in mijn rapport de dub bele filtratie niet vergeten, maar te vinden op blz. 2 regel 13 tot 29 van boven. Omtrent punt 3 breng ik in herinnering, dat door den heèr De Bruin zelf in een openbare vergadering van den Gemeenteraad de waterlei ding t.e Y1 aardingen met de onze is vergeleken en dat ik dientengevolge en niet uit eigen béwé- ging de waterleiding te Vlaardingen heb moeten aanroeren; dat het ge|hieele rapport op de ver gelijking met Vlaardingen en Rotterdam berust is in tegenspraak met het rapport zelf. Punt 1 is het belangrijkste, namelijk dat te Schiedam dubbele filtratie plaats vindt en elders enkele filtratie; hierbij wil blijkbaar de iheer De Bruin onder dubbele filtratie verstaan hebben, dat steeds twee malen het filtreerproce-s moet plaats hebben. Ik heb in !het schrijven van den heer De Bruin tevergeefs gezocht naar opgave van redenen, waar om dit. zoo zou moeten zijn te Schiedam. We', is mij bekend dat het publiek te Schiedam vrij algemeen zoo denkt, waarschijnlijk afgaande op den klank van het woord. 1 Toen ik in den dienst trad der Gemeente Schie dam, werd mij door het toenmalige Hoofd der Gemeente opgedragen dadelijk mij in te werkén in de kwestie der watervoorziening, aangezien er hardnekkige geruchten liepen in de gemeente, Jat de waterleiding te klein zou zijn. Ik heb toen de meest geruststellende verklaringen kunnen af leggen meer thuis gerakende in de practisché firtralie van drinkwater en in de vaklitteratuur daaromtrent heb ik mijlne meening geheel beves tigd gevonden en nergens iets kunnen ontdekken, dat steun kan geven aan een opvatting, dat onder dubbele filtratie moet verstaan worden „steeds twee malen filtreeren." Integendéél is dubbele filtratie iets geheel anders, namelijk het vermogen om een filter, waarvan men niet weet of het vertrouwbaar is, in serie te schakelen met eèn vertrouwbaar filter, alvorens het water naar de ïeinwaterkelders afgetapt wordt. Zooals voldoende bekend mag geacht worden moeten de filters van tijd tot tijd verschoond werden, aangezien zij in den loop van het fil treerproces aan vervuiling blootstaan door fijn slib dat niet in de bezinkbakken achtergebleven is en door plantengroei. Verder moet van tijd tot tijd nieuw zand op de filterbedden gebracht worden. Na zulke operaties is het filter gedu rende korter of langer tijd minder vertrouwbaar en op waterleidingen die slechts zoogenaamd en kel filtreeren kunnen en niet dubbel, moet gedu rende enkele dagen het door zoo'n filter géle- ver-d water afgepompt worden. Wanneer men dan vermoeden heeft dat het filter wel goed zal wér ken, wordt het ingeschakeld; de eischen van de praktijk laten bijna nimmer toe, dat men eerst de resultaten van een bacteriologisch onderzoek afwacht. Het water dat aldus van een versch filter wordt afgepompt is echter gefiltreerd water en dikwijls van uitstekende hoedanigheidmen heeft slechts geen zekerheid daaromtrent. Dub bele filtratie nu is het vermogen om dergelijk water als drinkwater te gebruiken na het door een goed filter gefiltreerd te hebben of om aan ver- sche filters slechts het water te verschaffen, dat een goed filter heeft gepasseerd. U vindt hieromtrent uitvoerige mededeelingen in een rapport van November 1903 aan Uw Col lege, dat indertijd ook in het bezit van den Ge meenteraad is gekomen. Er zijn eenige waterleidingen, die evenals wij met dubbele filtratie ingericht zijln, het zijn de waterleidingen naar het patent van Götze, den directeur der waterleiding te Bremen; de water leiding te Bremen is eveneens zoo ingericht. Dé waterleiding te Breinen nu werkt precies als wij te Schiedam. De rivier de Weser, die- Bremen van drinkwater voorziet, staat bloot aan tijden van opperwater, die veel erger zijin dan wij hier van de rivier de Rijin kennen; er is dan water te fil treeren met 100.000 tot 200.000 bacteriën per kul». cM. terwijl wij; hier 35.000 een hoog cijfer vinden. Zelfs in dergelijke periodes wordt naast de dubbele filtratie enkele filtratie aangewend, en normaal rivierwater dubbel te filtreeren wordt door den bouwer der inrichting zelf doelloos ge noemd, tenzij voor versch verschoonde filters. In Bremen is voor dubbele- filtratie nog geen kwadraatmeter extra gebouwd en toch een schit terend succes behaald. (Het origineel© artikel bier over is te vinden in het Journal für G. W 1903 blz. 965, dat zich in he-t bezit der gasfabriek bevindt.) Men ziet duidelijk dat hier elke gedachtè aan steeds twee malen filtreeren afwezig is. Evenmin is het mijl gelukt eigens voorschriften te vinden, die eenigen steun kunnen geven aan de meening, dat wij te Schiedam in tegenstelling met overal elders het water twee malen moetèn filtreeren. Ik noem b.v. de voorschriften der pruissische regeering „Grundsatze für die Ilei- mgung van Oberflachenwasser durch Sandfiltra tiori, 13 Januax 1899" in het bezit der gasfabriek. Noch ook is in de bij eene mini-strieel besluit besluit behoorende uitvoerige „Anleitung für die l.iririchtung, den Betrieb umd die Ueberwaclhung öffentlicher Wasserverso-rgungsanlagen" van liet Rcichsg-esundihfeitsamt te Berlijn (J. f. G. W. 1906 blz. 779, in het bezit der gasfabriek) iets te vinden dat betrekking heeft, laat staan op een verplichting wijst, tot twee malen filtreeren. Ook in de overige vaklitteratuur vind ik nergens iets, dat steun kan geven aan de meening, dat te Schiedam twee malen gefiltreerd moet worflén Slot volgt.) centre-boor gevonden, die door de politie in be slag is genomen. - De politie stelt een onderzoek in. Belangrijke diefstal. In de Nieuwe Haven alhier ligt het aakschip „Zelden rust", eigendom van den heer A. Vro mans, Trekweg 12, te 's-Gravenhage. TDit schip is eenigen tijd geleden door den deurwaarder J. van Noort te Rotterdam in beslag genomen aai: den ketting g-ele-gd en een bewaker erover aangesteld. Dezer dagen nu kwam bij bedoelden deurwaarder een knecht, die bij den schipper van de aak, B. v. "VV., in dienst was geweest, mededeelen, dat een groot deel vari de inven taris van het schip door zijn baas was ont vreemd. D-e deurwaarder gaf hiervan kennis aan den brigade-commandant der Rij-ksveldwacht al hier, die daarop onverwijld, e-en streng onderzoek instelde Bi, D. V. in de W. werd nadat deze eerst or.tkend had iets van den diefstal te weten, bij huiszoeking op een hooizolder van diens pand in de Groenelaan een gedeelte van hét gestolene in beslag genomen en later nog een partijtje in den kruidenierswinkel van V., aan de West- fiarikelandsche laan. Al de in beslag genomen artikelen twee handwagens vol werden naar de deponeerkamer in het Kantongeredhts- getnv, overgebracht. De schipper, diens knecht en de bewaker rijn verhoerd en procesverbaal is opgemaakt. In hoeverre de bewaker bij- de zaak is betrok ken moet nog worden onderzocht. D e 53-j arige veedrijver Winter s- wijk, wonende Bakkersstraat, is Zaterdag op den Buitenhavenweg aangereden door een bespannen flesschen wagen, doordat hij, dool zjjnde, niet ver genoeg uitweek. Voorloopig in het bureau van de gemeente reiniging verbonden, waar bleek dat de linker voet pijnlqk was opgezwollen, is de man daarna naar zijne woning geleid, waar geneeskundige hulp werd ingeroepen. Inbraak Westvest. Gister-avond omstreeks 91/2 uur bemerkte de waker Kersen, die op de in de Nieuwe Haven liggende loggers toezicht houdt, dat er ingebro- keu was in het kantoor van de firma Stolk en Beukers, graanfaotors aan de Westvest. Hij waarschuwde den agent van politie Mulder, die weldra voor het kantoor van genoemde firma verscheen. Mulder opende de voordeur, maar kon deze slechts voor de helft open krijgen, daar de inbreker of inbrekers er een ton met graan en een zak zaad achter hadden geplaatst. 1 oen de politie-man zijin hoofd even o-m de deur stak, kwam een inbreker te voorschijin, den agent met een revolver bedreigèndé. Dé agent trok daarop snel de deur dicht, denkend de in brekers geknipt te hebben. Hij1 had echter buiten den waard gerekend. Terwijl assistentie werd ge haald, hadden de inbrekers kans gezien een tuin deur aan de achterzijde van het huis open te breken en zoo langs den tuin van den heer H van Gent het hazenpad te kiezen. Bi.' een door de politie later ingesteld onder zoek, bleek er niemand meer in huis te zijn. In de omliggende tuinen en op de daken werd jacht gemaakt om de brutale bandieten, maar te vergeefs. r - Naar wij vernemen is er in het kantoor van de firma Stolk en Beukers niets ontvreemd. Alleen wen geconstateerd, dat er gepoogd is de brand kast te forceeren. Een vrij diep gaatje was reeds in een der wanden geboord. 1 Op het terrein van de S. D. A.. P. is een UIT KETHEL. Installatiepastoor Dirken. De parochianen van St. Jacobus de Meerdere, die gisteren op den kouden Maartschen dag ter Hoogmis in hun sierlijk kerkje aan den Noord- Kethel gingen, waren daar andermaal in den loop van nauweljjks twee jaren getuige van eene zinrijke en treffende plechtigheid. De zeereerw. heer G. M. Dirken, tot pastoor benoemd, in de plaats van hem, die bun na zoo kort verwijl ontviel, werd plechtig door Schiedams Deken tot herder hunner gemeente geïnstalleerd. Ten 10 ure met deken Coppens het priesterkoor betredend, reikte hij dien den benoemingsbrief, die vervolgens door den boogeerw. Deken eerst in het Latijn gelezen en daarna in het Holland-ch vertaald werd. Toen werd het Allerheiligste uitgesteld en na den smeekzang tot den H. Geest, Die licht en krachten geeft, legde de nieuwbenoem de herder, in de tegen woordigheid van Hem Wien we allen het geloof danken, overluid in de door allen begrepen taal. plechtig de geloofsbelijdenis afimmers zonder bet katholieke geloof in zijn vollen omvang te belijden, kan geen priester of leek eenige bediening in de Kerk uitoefenen. Daarna volgde de pastorale belofte, waarna de nieuwe herder met de zinrijke gebeden der Kerk in bet bezit werd gesteld van de sleutels, de kelk, de priestergewaden en ai wat meer onmiddellijk tot zjjn ambt behoort. Vervolgens werd de nieuwbenoemde door den Deken naar de plaatsen geleid, waar b(j zijn herderlijke bediening moet uitoefenen preekstoel biechtstoel en doopvont, waarna hem, in het priesterkoor teruggekeerd, nog uitdrukkelijk het beheer van de rechten en inkomsten der kerk verzekerd werd. Daarna nam de hoogeerw. Deken het woord: Kort geleden waren Kethels parochianen hier nog bijeen geweest voor een droevige plechtigheid. Hij, die met al zijn gaven van geest en hart voor hun zieleheil werkzaam was, die met kwistige hand ook de tijdelijke middelen door God hem gegeven, aanwendde ten bate der armen, die nog zooveel in hun midden had kunnen verrichten en een schat van verdiensten verza melen, werd plotseling aan de zijnen ontnomen. God was tevreden met zijn arbeid en verdiensten en plukte de rijpe vrucht voor het eeuwig leven Maar ook hier werd bewaarheid het troostvol, opbeurend woord »Ik zal U niet als weezen achterlaten."De Goddelijke Voorzienigheid schonk hun door de hand van Z. D. Hw. den Bisschop van Haarlem, door den H. Geest tot hoeder van dit gedeelte van 's Heeren Wijngaard gesteld, een nieuwen vader door pastoor Dirken, die zooveel jaren achterheen vruchtbaar tot heil der zielen te Oude Wetering werkzaam was, tot hun vader en herder aan te stelllen. Het goddelijk heilwoord »Gaat en onderwjjst alle volkeren," in den persoon der Apostelen 't eerst vervuld, door bisschoppen en priesters voortgezet, is ook dezen herder ten taak gesteld. Ook bij moet allen leeren en ver manen door woord en daad, de deugzamen ver- Sterken, de zwakken steunen, voor allen het Brood des Levens breken, allen troosten en bemoedigen in den harden levenskamp, maar bijzonder in den zwaren doodstrjjd, allen Gods wet voor oogen houden en den veiligen weg des Heeren wjjzen ter bereiking van het hoogste levensdoel. Wil hjj echter vruchtbaar en met goeden uitlag werkzaam zjjn, dan behooren ook zijne parochianen hunne verplichtingen te kennen en te volbrengen liefde en volgzaamheid zjjn ze hun vader verschuldigd.Dan behooren zij met hem een te zijn in allesin godsvrucht, in geloof, hoop en liefde, tot meerdere eer van God, tot verheei lijking der H. Kerk en voor hun eigen zieleheil. Maar die eenheid wordt alleen verkregen door de liefde. Geven zij hem dan die liefde waarop bij recht heeft, die hem in staat zal stellen vruchtbaar in hun midden werkzaam te zijn tot heil hunt er zielen, en waardoor zjjn ernstig, vermanend woord te vrijmoediger zal worden gesproken. Beschouwen zij hem in zjjn hoog verheven heil rijke taak steeds als de waardige priester Gods, de gezant die Gods plaats bekleedt, en betoonen zij hem dezeifde volgzaamheid als hun vroegere herders, dezelfde toewijding in geloof en liefde, waardoor zij niet alleen in dit dekenaat, maar in beel ons bisdom bekend z^n. Dan zal hij voor hen, als voor Gods volk, zjjn hun kroon en vreugde in dit aardsche leven, en hen leiden lot groote glorie in bet hemelrijk. Deze treffende toespraak besloot Schiedams Deken met een harteljjkea gelukwensch aan den nieuwen pastoor, hem wenschend, dat door Gods genade zjjn pastoraat gezegend zjj tot in lengte van dagen, tot heil van hem-zelven en van allen die hem hier zijn toevertrouwd. Toen de hoogeerw. Deken hiermee besloten had, klonk uit aller borst de lofzang der Verborgen Godheid ter eere en zegenend bief de nieuwe her der de Deus pacificus, de God van vrede en liefde, over de hoofden zjjner nieuw aangeno men kinderen. Daarna werd door zijn tjjdeljjke assistent, een eerw. pater van St. Franciscus' orde, de Hoogmis opgedragen, door den nieuwen pastoor, die reeds in de Vroegmis gecelebreerd en gepreekt had, en deken Coppens mede bjjgewoond. Na de Hoogmis hield pastoor Dirken receptie en hadden de parochianen gelegenheid met hun nieuwen herder kennis te maken. De zeereerw. heer Dirken, den 8 Mei 1854 te Bloemendaal bij Haarlem geboren, en den 15 Augustus 1882 na volbrachte studiën aan de seminaria van ons bisdom priester gewijd, was daarna achtereenvolgens kapelaan te Rijndjjk, Dordrecht en Amsterdam, tot hjj in 1900 tot pastoor te Oude Wetering benoemd werd, waar hjj die acht jaren met bjjzonderen jjrer en vrucht werkzaam was, zoodat zjjn vertrek daar zeer wordt betreurd. Zjjne pastorale bediening zjj der gemeente Ke- thel ten zegen, der St. Jacobus-parochie vele jaren ten heil 1 UIT ROTTERDAM. Bij Jen Raad der gemeente Rotter- dam is ingekomen een schrijven van den heer F J. van Rijswijk, houdende mededeeling, dat hij zich om gezondheidsredenen genoopt gevoelt ontslag te nemen als lid van den raad. Hij was tot raadslid gekozen in Rotterdam V. UIT DELFT. Vrijdag huurde een jongmenscfa te Delft een kamer, voorgevende aldaar nieuw aan gesteld ambtenaar ter gemeente-secretarie te zijn. Zaterdagmorgen was hij verdwenen met mede neming van eenig zilverwerk en oud-Delftsch aar dewerk van zijn hospita. De recherche der politie zette hem op de fiets na en achterhaalde hem vlak bi; den Haag. Bij de worsteling, welke volgde, brak een oud-Delftsche vaas. D-e man, wonende te Arnhem, is thans in hechtenis. De aanranding te Genderen. Hendrikus Tei Haar, oud 27 jaar, te Bentelo (gemeente Ambt-Delden) heeft zich Zaterdagmorgen bij den officier van Justitie te Almeloo aangemeld als de dader van de Donderdag te Genderen gepleegde aanranding Vermoedelijk is hij niet-toerekenbaar. Contróle aan de treinen. Bljjkens ingekomen rapport is het in den laatsten tjjd op de staatsspoorljjnen meer dan gewoonlijk voorge komen, dat reizigers in een hoogere klasse werden aangetroffen, dan die waarvoor hun plaatskaarten geldig waren, terwjjl de omstandigheden er op wezen dat met opzet was gehandeld. In den regel waren het reizigers die, door op het laatste oogen blik in den trein te stappen, de treincontröle voor vertrek hadden weten te vermjjden. Het trein- en contrólepersoneei is daarom door de directie der staatsspoorwegen uitgenoodigd zjjn bijzondere aandacht hieraan te schenken en door samenwerking b.v. door telegrafisch bericht aan een volgend station - te bewerken, dat dergeljjke overtredingen worden geconstateerd en ter zake proces-verbaal wordt opgemaakt. Ongelukken. Eergi stèren morgen, terwijl de moeder even afwezig was, geraakte het driejarig jongetje van den landbouwer C. B. aan het Lies bosch te Leur, aan de kachel in brand. Toen de moeder het ontdekte, had het kindje reéds erge cranJwondem beloopen. De toestand is zeer ge- vaailijk. - Vrijdagmiddag is t-e Nuland in een ondiepe sloot verdronken gevonden de ruim 80-jarige land bouwer J. v. Z., uit Geffen, die in den voor middag bij den slager G. aldaar een varken had afgeleverd. Toen men het ongeluk ontdekte, stond het paajd nog m,et de leege kar op de plaats,

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1908 | | pagina 2