Verspreide berichten. Slateii-(Generaal. Binnenland. Ntads- en (Gewestelijk Nieuws. (Gemengd Nieuws. gekregen van den minister van Marine om er een schip heen te zenden. De Romeinsche ïTribuna" noemt als opvolger van generaal Giorgis als commandant van de gendarmerie in Macedonië den generaal Crispo, oud-commandant van de bezettingstroepen in Kreta. Uit Sofia wordt aan de »Neue Freie Press" gemeld, dat Rusland voornemens is aan de mo gendheden een nieuw ontwerp in zake Macedonië voor te leggen, dat het midden zal houden tus- schen het Engelsche ontwerp en het programma van Muerzsteg. Het behelst meerdere voorrechten voor de internationale financieele commissie. De koning van Spanje, de Japansche prins Kuri. de infant Ferdinand, de minister van Oorlog en gevolg, brachten gister een bezoek te Toledo, waar zij de kathedraal en de stad bezichtigden. Rg het binnenrijden van Toledo is een automo biel, waarin een viertal hofdignitarissen waren gezeten, tegen een boom aangebotst. De inzitten den bekwamen lichte kwetsuren. De »Correspondencia Espana" meldt, als waarschijnlijk, dat koning Alfonso zich naar de grens zal begeven, waar hij een ontmoeting zal hebben met koning Edward. Tevens wordt aan het blad bericht, dat de president van den Spaanschen ministerraad, Maura, vermoedelijk naar Biarritz zal gaan. De Duitsche- mailboot sKronprinz Wilhelm" komende van Europa, is gister bij Staten-Island tjjdens mist in aanvaring geweest met een onbe kenden stoomer. Bijzonderheden worden er uit New York niet bjj geseind. Vermoedelijk zullen, er wel geen persoonlijke ongelukken te betreuren zijn. Reuter bericht het overlijden van den heer Maiherbe, oud-minister van Financien van de Transvaalsche ,repuhliek. De Porte verzocht de Italiaansche regeering telegrafisch een opvolger van den overleden com mandant van de Macedonische politietroepen De- georges te benoemen. f Het stopzetten van de "Kimberly en Jager- fontein diamantmijnen, doet, naar uit Pretoria gemeld wordt, de productie met 50 percent dalen. Alle nachtarbeid werd stop gezet. f De prins van Monaco zal 26 Maart Rome bezoeken. j Bij de uitwijzing van den pastoor van An- neci, dep Haute Savoie, werden vijf lieden we gens verzet tegen de gendarmerie aangehouden. Teen de politie de arrestanten wilde wegvoeren, werden de stormklokken geluid en het gepeupel verscheen met knuppels en steenen op het ter rein. Een gevecht ontstond, waarbij een betoo- ger en zes gendarmen werden gewond. Er wer den nog 22 andere personen gearresteerd. fiissahonsche bladen beweren, dat Jao Fran co weer in Portugal is. f f Volgens een bericht aan de „Figaro" uit Berlijn zou de geldnood van de Duitsche regee ring van dien aard zijn, dat de begrootingscom- missie het voorstel deed den zoogenaamden krijgs- sthax, die in den Juliustoren te Spandau bewaard wordt, te gebruiken tot dekking van de meest drin gende geldbehoefte. De legeering verzette zich echter tégen het denkbeeld, jiaar genoemd blad verzekert. Het overlijden wordt gemeld van den Russi- schen schilder Sukhorovsky, wiens doek »Nana'' wereldberoemd is. TWEEDE KAMER. Zitting van Woensdag i8 Maart. De Tweede Kamer hield gister-ochtend 11 uur openbare vergadering, ter behandeling van ver schillende ontwerpen. Het eerst kwam in behan deling het Wetsontwerp tot verhooging en aan vulling van De Waterstaatsbegrooting van 1908. waarbij 7^ ton wordt gevraagd als eerste termjjn van een totaal bedrag van 3 a 4 millioen, voor het op grootere diepte brengen van den Rotter- damschen Waterweg. De heer Van Veen drong op een ander onder zoek aan. Tegenover bet voornemen der Regee ring ;om den Zuiderdam te verlengen, wees spre ker op het oordeel van den Rotterdamschen ingenieur Brandsma, dat het eenige middel om verzanding van den Waterweg te voorkomen, gele gen is in verlenging van den Noorderdam in Z. W. richting. Ook andere deskundigen oordeelen, dat op die wjjze de stroomrichting wordt geleid in de meest natuurlijk richting. De heer Van Belandt maakte eveneens eenige opmerkingen. O.a. had bjj gaarne gezien, dat meer aandacht was geschonken aan het denk beeld om verdieping van den Waterweg te zoeken in versmalling van dien Waterweg, door afsnij ding der bochten zou men natuurljjk meer stroom verkrijgen. De heer L e 1 y wees er op, dat de voorgenomen verlenging van den Zuiderdam niet slechts ten doel heeft de instandhouding van de verdieping van den Waterweg, maar tevens het zelfstandige doel heeft de veiligheid in de vaart te verbeteren, door het vaarwater meer naar het midden van den Waterweg te verplaatsen. Met beide strek kingen kon hjj zich vereenigeD. Hij betoogde echter, te betwijfelen of de leidam de meerdere in- en uitstrooming van water zal bevorderen. Spreker betoogde, dat hij wel is tegen een proef neming, maar dat dan daarbjjmeer dan de re geering doet, moet gelet worden op de geaardheid van den bodem. Er is daarom geen enkele reden om te wachten met een geheele verdieping van ■i- rivier vóór dat de leidam er is. Spreker beval aan een nader onderzoek naar het door deskundigen aanbevolen denkbeeld van plaatselijke vernauwingen. In afwachting van een nader onderzoek, dat tajj vertrouwde, dat de regee ring zou willen instellen, zou spreker voor het ontwerp stemmen. Ook de heer Van Kol verdedigde het opvol gen van het stelsel-Brandsma. Overeenkomstig een voorstel der voorzitters werd besloten om na de pauze niet twee nominatiën voor den Hoo- gen Rahd op te maken, doch alleen die voor de vacatureNelissen en de nommatie voor de vaca tureFeith te doen plaats hebben zoodra" eerst gemelde vacature zal zjjo vervuld. Na de pauze nam de beer Van der Molen, nieuwgekozen lid voor Sliedrecht, na eedsaflegging zitting. Daarna werd overgegaan tot het opma ken der nominatie voor raadsheer in den Hoogen Raad (vacatureNelissen). Tot eersten candidaat werd gekozen mr. A. J. L. Njjpels, raadsheer in het gerechtshof te Arn hem, met 42 van de 82 uitgebrachte stemmen. Mr. Romme, raadsheer in het gerechtshof te Am sterdam, bekwam 39 stemmen. Tot tweede candidaat werd gekozen mr. R. H. A. M. Romme, raadsheer in het gerechtshof te Amsterdam, en tot derden candidaat mr. B. J. A. Sterck, raadsheer in het gerechtshof te 's-Gra- venhage. Deze nominatie zal de Koningin worden aange boden door een commissie uit de Kamer. Hierna werden de discussies voortgezet over het ontwerp betreffende den Rotterdamschen Waterweg. De minister van Waterstaat, de heer Bevers, verdedigde het ontwerp met een beroep op het groote belang en constateerde met voldoening, dat princieele bezwaren tegen den maatregel niet zjjn vernomen, alleen technische verband hou dende met de uitvoering. Absolute zekerheid, of het doel, dat de regee ring zich voorstelt, bereikt zal worden, is niet te geven. Deze is bij waterstaatswerken nooit te verschaffen, doch eenige zekerheid te dezer zake bezit de regeering wel. De minister zette uiteen, dat het plan der regeenng de voorkeur verdient boven dat van den heer Brandsma. Daar het regeeringsplan betere rekening houdt met den vloedstroom door verlenging van den zuiderdam, zal naar de overtuiging der deskun digen de stroom toenemen en dientengevolge meer water in den Waterweg komea. Aan bet planBrandsma zjjn groote bezwaren verbonden, vooral financieele, en de kosten zouden hooger worden, omdat noodwendig zou moeten worden overgegaan tot het opruimen van de Maasvlakten. Een nader onderzoek van dat plan acht de minister derhalve overbodig. Na korte replieken van den heer Van Kol en den Minister werd hel wetsontwerp zonder stem ming goedgekeurd en de vergadering gesloten. Heden openbare zitting ter behandeling van het wetsontwerp, houdende bepalingen tot voorkoming van bedrog in den boterhandel. Officieel» berichten. Bij Kon. Bes], zijn benoemd: 1 1. 1ot commandeur in de Orde van Oranje- Nassau, mr. F. S. van Nierop, lid en voorzitter der Staatscommissie, ingesteld bij Koninklijk be sluit van '1 Juli 1903 no. 40, voor een onder zoek naar de gemeentefinanciën; 2. tot ridder in de Orde van den Nederland- srne'n Leeuw, jhr. mr. P. J. A. A. M. van Nis pen tot. Sevenaar, H. Pollema, en jhr. mr. O. J. Repelaer van Molenaarsgraaf, leden van ge melde Staatscommissie. f Bij Kon. Besl. is, met ingang van 1 April, be noemd tot secretaris-generaal van het Departe ment van Binnenlandsche Zaken, mr. J. B. Kan, thans administrateur bij dat Departement. Konink. bezoek aan de Tech. Hoogeschool. Omstreeks twee uur gistermiddag arriveerde te Delft de Koningin, met het doel om een be zoek te brengen aan de Technische Hoogeschool, ten einde enkele afdeelingen te bezichtigen, wel ke 11. M. bij een vorig bezoek door gebrek aan tijd toen niet in oogenschouw kom nemen. H. M stapte, vergezeld van eenige hofdigni tarissen, af aan het Hoofdgebouw der T. H. S. aan het Oude Delft, en werd in de „Prinsenkamer" door den burgemeester, den rector-magnificus en den secretaris van den Senaat van het Delftsche Studentenkorps ontvangen.. Na de begroeting bezichtigde H. M. met belang stelling eenige lokalen in de gebouwen en buiten afdelingen o.a. der bacteriologie en geodosie on der begeleiding van de betrokken hoogleeraars der resp afdeelingen. i H. M. begaf zich voorts nog naar een der gebouwen aan den Waterweg, om ook daar een kijkje te nemen. Van daar keerde Zij tegen vier uur naar de Residentie terug. Paar het koninklijk bezoek van te voren was bekend geworden, openbaarde zich van de zijde der burgerij een groote belangstelling. Het kort bezoek droeg geen officieel karakter. Vorstelijke logé. De 14 jarige prinses Marie, erfgroothertogin van Luxemburg, wordt a.s. Maandagavond te 's-Gravenhage verwacht, om eenige dagen bij H. M. de Koningin-Moeder, wier neef regeerend groothertog van Luxemburg is, te logeerenj Gouverneur Idenburg. Naar men verneemt, is Gouverneur Idenburg gister per Willem V" te Havre aangekomen en direct naar Zuid-Frankrjjk doorgereisd. Staatscommissie gemeentefinanciën. Bij Kon Besl. van 16 dezer is de Staatscom missie, ingesteld bij Kon. Besl. van 1 Juli 1903, gewijzigd bij Kon. besluit van 25 Mei 1906 no. 28, voor een onderzoek naar den financieelen toestand der gemeenten en ter voorbereiding van wettelijke maatregelen, waardoor die toestand op duurzame grondslagen kan worden gevestigd, ont bonden. onder dankbetuiging aan den voorzitter, de leden, den secretaris en de adjunct-secreta rissen voor de belangrijke door hen bewezen diensten. f Vrouwelijke ambtenaren. Be minister van binnenlandsche zaken, mr. Heemskerk, heeft, naar wij vernemen, in afwach ting van nader vast te stellen algemeene rege len, reeds thans doen weten, dat aan nieuw aan te stellen vrouwelijk personeel ingeval van huwe lijk eervol ontslag uit den dienst zal worden ge geven. Ten aanzien van de in dienst zijinde vrouwe lijke ambtenaren luidde de mededeeling, dat „ver moedelijk" bij huwelijk eervol ontslag zal vol gen (Vad.) Het blijvend gedeelte. Het bericht van „Het Centrum", dat bij even- lueeie aanneming door de Staten-Generaal van het betrekkelijk wetsontwerp, het vereischte aan tal der 2200 man vermoedelijk reeds nu verzekerd is door vrijwillige aanmelding tegen de voorgestel de premie, wordt „van zeer goed ingelichte zijde" aan het „N. v. d. D." bevestigd. Er hebben zich, zegt het blad, reeds een voldoende aantal vrij willigers aangemeld om het blijvend gedeelte tot 25 Juli te versterken. Het wetsontwerp zal waar schijnlijk Dinsdag in de Kamer behandeld worden. De Zuiderzee. Naar wij van doorgaans wei-ingelichte jzijde vernemen, is het zeer onwaarschijnlijk, dat de regeering het wetsontwerp tot afsluiting der Zui derzee en indijking en droogmaking der Wierin- germeer zal handhaven. i („Centr.") Het Zeehospitium te Katwijk. Het »L. Dagblad" meldt, dat het Zeehospitium te Katwijk aan Zee geopend zal worden op 4 April a.s. De opening zal geschieden door H. M. de Koningin-Moeder. De burgemeester van Zierikzee. De »N. R. Ct." deelt mede, dat de burgemeester der gemeente Zierikzee, de heer Vermejjs, met ingang van 1 Mei eervol ontslag uit zjjn betrek king heeft gevraagd. Stemdistricten. De minister van Binnenlandsche ZakenGede puteerde Staten gehoord; gelet op art. 128 der Kieswetheeft goedgevonden met wjjziging van de beschikking van den minister van Binnenlandsche Zaken van 20 Februari 1897. no. 835, afdeeling B. B., laatstelijk gewij zigd bij beschikking van den minister Binnenland sche Zaken van 20 Januari 1908. no. 538, afdee ling B. B., voor de verkiezing van leden van de Tweede Kamer der Staten-GeDeraal lo. de gemeente Schiedam te verdeelen in vijf stemdistricten 1. het deel der gemeente liggende ten westen van de lijn loopende van de grens der gemeente Kethel over de 's-Gravelandsche kade (verlengd tot die grens) door de Noordvestgracht en Noord- vest over het midden van de Sint Anna Zuster straat, de Schie, de Kreupelstraat, de Lange Kerkstraat, de Gedempte Baansloot en de Laan tot voorbjj het Willemshofje, langs de Oostelijke grenzen van de kadastrale percéelen B. nos. 2845, 2886, 2316, 2316, 2317, 2318 en 2124 tot de Hoogstraat, over het midden daarvan tot de Koe markt, en ten noorden van de lijn aanvangende bjj voormeld eindpunt en gaande over de Koe markt, Gerrit Verboonstraat, Oranjestraat, Nieuwe Haven en Vlaardingerdjjk tot de grens van Vlaar- dinger-Ambacbt; 2e. het deel der gemeente gelegen ten oosten van de lijn loopende van de grens der gemeente Kethel over de 's-Gravenlandsche kade (verlengd tot die grens) door de Noordvestgracht en Noord- vest over het midden van de St. Anna Zuster straat, de Schie, de Spoeltngbrug, het Overschie- sche plein en de Broers vest tot aan de Koemarkt bij het punt van samenkomst met de grenslijn van het eerste stemdistrict 3. het deel der gemeente liggende tusschen het eerste en tweede stemdistrict. 4. het deel der gemeente liggende ten zuiden van het 1ste en 2de stemdistrict buiten de lijn loopende over het midden van de Voorhaven, verlengd tot de zuidelijke grens der gemeente, de Nieuwe Haven, de Westerhaven, het Spuikanaal en het verlengde daarvan tot de zuidelijke grens der gemeente 5. het overblijvende deel der gemeente, omslo ten door laatstgenoemde ljjn en de zuidergrenslijn der gemeente, met bepaling, dgt het hoofdstembureau zal zitting houden in het eerste stemdistrict. Scliied. Tramweg Mij. Daar het passagiersvervoer op de ljjn der Schied. Tramweg Mij., tengevolge van de invoering van electrische tractie bjj de Rolterdamsche tramweg maatschappij, belangrijk is verminderd, zal, naar verluidt, met ingang van 1 April één Tramrjjtuig minder op deze ljjn dienst doen. Door B. en W. werd hedenmiddag aanbesteed de levering in 1908 van Waalstraat klinkers en cementtegels in 4 perceelen en wel perceel I. 100000 eerste soort vlakke harde Waal- klinkers; II. 5000 idem; III. 100000 idem; IV- 18500 cementtegels, groot 30 X 30 X 50 cM. Ingekomen waren voor de Waalklinkers de volgende biljetten A. ter Windt te Arnhem, perceel II, f 13.40; A. W. Burgers te Weert, per ceel I, II, III, f13.50; L. Vrjjland te Schiedam» perceel I, II, III, f 13.90; H. ter Windt te Arn hem, perceel I, II, III, f13 90; Wed. J. de Haas te Dodewaard, perceel I, II, III, f 14.20 (model 2), f 14.50 (model 1); W. W. Bloem te NijmegeD, perceel I, f 14.50; Bouwm. v/h M. Luijten te Lekkerkerk, perceel I, f 14.50; A. G. J. Mjjnlieff te Scheveningen, perceel 1, II, III. f14 50; M. J- van Loben Seis te Njjmegen, perceel I. II, f 14.50 A. J. van Woerkom te Schiedam, perceel III, f 15.A. J. van Woerkom te Schiedam, perceel I, III, f 14.70; A. P. Heijnis te Arnhem, perceel I, II, III, f 14.75 en G. C, v. d. Poll te Herwij nen, perceel I, f 16.25. Inschrijvers voor de cementtegels (perceel IV) waren W. Deurvorst te Den Haag f 134.1 Bouwm. v/h M. Luyten te Lekkerkerk f 148.52 Kloos Van Limburg te Rotterdam f 150 D. P. M. de Mol te Bergen ep Zoom f 151.35 en Viqouse cementsteenfabriek de »Meteor" te fiheden fl.47 per M2. Twee insehrjjvingsbiljetten moesten ter zijde worden gelegd, omdat zjj ongezegeld waren. De gunning werd nog aangehouden. Heden-morgen circa 11 ure is de 72- jarige J. A. Smits, wonende Overschiesche straat, toen hjj de urinoir aan den Singel nabjj de kerk verliet, overreden door een bespannen mestwagen, tengevolge waarvan hij het linkerbeen heeft gebroken. Voorloopig binnengedragen in de apotheek van den heer Van Westendorp, werd hij op advies van een dokter per brancard naar zjjne woning gebracht. De heer Smits verklaarde, dat de bestuurder van den wagen geen schuld had aan het ongeval. Ver moedelijk is 't door de doofheid van den overredene veroorzaakt. Vanmorgen is door den 14-jarige G. Bakker, indrager aan de glasfabriek van den heer J. van Deventer aan den Buitenhavenweg, wo nende Weezenbuurt, bij de politie aangifte gedaan, dat hij in den afgeloopen nacht toen hij in de fabriek werkzaam was, door een mede-indrager opzettelijk met een gloeienden flesschentang ho ven hef linkeroog is geslagen, waardoor hij ver wond werd. 1 i Voorloopig op het bureau verbonden, zou hij zich daarna onder behandeling van een dokter stellen. Naar de »Res." verneemt, heeft de heer A. L. A. van Pinxteren, vroeger boekverkoo- per en uitgever te Schiedam, dezer dagen aan mgr. Giovannini voor den Paus ter hand gesteld een gouden medaille in keurig étui, ter eere der H. Liduina geslagen, welk geschenk de bedoeling had, een hulde te zjjn jegens Z. H. bjj gelegen heid van diens gouden priesterjubileum. In de Kreupe 1 8 traat meende een politie-agent gister-avond een drietal inbrekers ontdekt te hebben. Daar de jongens aan den haal gingen, gaf dit hem nog meer aanleiding om te trachten ze in handen te krjjgen. Hjj zette ze achterna en weldra waren ze achterhaald. Op het politie bureau bleek echter, dat zjj niets op hun kerfstok hadden, zoo dat zjj weer in vrij beid moesten worden gesteld. UIT ROTTERDAM. Door de S. D. A. P. in Rotterdam II is voor de aanstaande gemeenteraadsverkiezing (vacatureDe Geer) candidaat gesteld de heer P. J. Helsdingen. Kerkdiefstal. De ter zake van diefstal van geil uif een offerbus in de O. L. Vrouwekerk aan het Bezuidenhout te 's-Gravenhage aange houdene is waarschijnlijk een lid eener inter nationale bende, die zich in het bijzonder toe legt op kerkdiefstallen. 'Hij noemt zich Robert More en zegt geboren te zijn te New-York. Hij beweerde den laatsten tijd te Rotterdam verblijf te hebben gehouden en eerst Zaterdag van daar naar Den Haag te zijn gekomen. Dit is echter in strijd met de ver klaring van iemand, die mededeelde, dat hij den aangehoudene reeds sinds enkele maanden op verschillende tijdstippen in de kerk had gezien. Sedert ongeveer veertien dagen had men be merkt, dat uit de offerbussen geld werd ont vreemd. Iemand die bij het ledigen der bussen tegenwoordig was, bemerkte n.l. dat een offer gave een gouden tientje die zich daarin moest bevinden niet aanwezig was. Er werd dus uitgekeken, om den dief of de-dieven te snappen en zoo mocht de koster er gisteren in slagen, den dader op heeterdaad te betrappen. De diefstal is niet geschied door het openbreken der offer bus, maar door middel van lijmstokjes. Een duur landhuis. In den Aerdenhout te Haarlem wordt thans een landhuis gebouwd, dat kant en klaar, met parkaanleg mee, pl.m. f 1.000,000 zal kosten. Alleen het aanleggen van het park zal een uitgave van f300.000 vorderen,

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1908 | | pagina 2