Dagblad voor Schiedam en Omstreken. 3l8tc Jaargang. Maandag 30 Maart 1908. No. 9072 Officieele berichten. SCHOUW Kennisgeving. Buitenlandsch Nieuws. Verspreide berichten. BiTUii<vsnaTH!iL duitschland. R. K. Volksbond. ABONNEMENTSPRIJS: Dit blad verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen, en kost voor Schiedam per 3 maanden 1.35, por maand 45 cent en per week 10 cent. Franco per post door geheel Nederland ƒ2.— per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons BureauBoter- straat 50 en bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. BureauB0TER8TRAAT 50 1 PRIJS DER ADVERTENTIëN: Van 16 regels ƒ0.92 met inbegrip van bewijsnummer. Elke regel daarboven 15 cent. i L LL' L. Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Ingezonden mededeelingen 25 cent per regel. Voor herhaaldelijk adverteeren worden uiterst bil- lijke overeenkomsten aangegaan. Telefoonnummer 85. Postbus no. 39, over de wateringeu en heinslooten in het Oud en Nieuw-west-frankeland. WAARSCHUWING. Burgemeester en Wethouders van Schiedam^ Gezien art. 8 der verordening op het reinigen en op de gevorderde breedte en diepte bouden van de wateringen en heinslooten in het Oud- en Nieuw-west-frankeland binnen genoemde gemeen te, van den 19den Mei 1881 (Gem.blad no. 6.) Brengen ter kennis van de eigenaars van de landerijen, huizen en erven in genoemd Franke- dat op Woensdag den 15den April 1908, des voormiddags ten negen ure, eene &CH0UW za' gedreven worden over bovenbedoelde wateringen en heinslooten, hordende bjj deze ieder, dien zulks mocht aan gaan, gewaarschuwd, te zorgen, dat aan het bij e bovenaangehaalde verordening voorgeschrevene alsdan behoorlijk voldaan zjj. En opdat niemand hiervan onwetendheid zoude unnen voorwenden, zal deze worden atgekondigd waar het behoort. Schiedam, den 28sten Maart 1908. Burgemeester en We.thouders voornoemd, M. L. HONNERLAGE GRETE, W.B. De Secretaris, V. SICKENGA. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, rengen ter open hare kennis, dat van Dinsdag aar a.s.5 tot nadere aankondiging de Groe ne aan gelegen tussclien de Leliestraat en Put eis weksche straat voor het verkeer van rij- en voertuigen zal st(jn afgesloten. Schiedam, 30 Maart 1908. Burgemeester en Wethouders van Schiedam M. L. HONNERLAGE GRETE, W.B. De Secretaris, V. SICKENGA. meerderjarigheid, indien de groothertog bezwijkt, zooals men vreest. In ieder geval is de Luxemburgscbe troonop volging, die zich eertijds als een zeer netelige kwestie deed kennen, vooraf geregeld op eene wijze, die geen enkele moeilijkheid za! opleveren. Iri de Luxemburgsche Kamer verklaarde de socialist Welter, dat de benoeming der groother togin als stadhouderes in strijd met de grondwet is, die, voor het geval, dat de regeerende monarch zijn func.tiën niet meer kan waarnemen, een regent schap voorschrijft. Minister Eyschen ontkende, dat de groothertog zich in een dusdanige positie bevindt. In den loop der bijeenkomst benoemde de Ka mer een commissie, die naar Santa Margherita zal gaan, om bij de eedsaflegging der stadhouderes tegenwoordig te zijn. i FRANKRIJK. Op de protest-vergadering van de Ligue de la Patrie, te Parijs, tegen de overbrenging van Zola s lijlk naar het Panthéon, werd o.a. gesproken door Barrès, Rochefcrt, T.asies. De drie sprekers vie len de regeering heftig %aan. De aangenomen motie van profest was gericht tegen het besluit van de Kamer, waarbij de overbrenging wordt, goedge keurd. Ook wordt de houding van de familie van maarsrbalk De Lannes de Möntebello in de motie gewaardeerd Genoemde familie had verzocht, het lijk van den maarschalk uit het Panthéon te mogen verwijderen, zoodra uat van Zola er in wordt bijgezet PORTUGAL. De Duilsche heelmeester Czemi, is naar Lissa bon ontboden in consult voor den gewonden arm van koning Manuel. De werkloozen in New-York hielden Zaterdag een groote demonstratie, waarbij vlaggen met anar chistische opschriften werden gedragen. De politie moest de menigte uiteen jagen. .Een der betoogers zekere Silbersteijn, maakte van de gelegenheid gebruik om een bom naar de politie te werpen. De bom schijnt echter ontijdig gesprongen te zijn. Silbersteijn werd doodelijk gewond. die RUSLAND. Het heet, dat de generaals Fock en Smirnoff, naar men weet, beiden bij het Port-Arthur- picces betrokken zijn geweest, een wenk gekregen hebben hun ontslag te nemen. Fock zou daaraan gc.\ o]g gegeven hebben, terwijl Smirnoff heeft ge- weigerd, daar hij eerst het onderzoek in zake Z1jn duel met Fock wil afwachten. De officieuse Kölnische bevatte een telegram U't Berlijn, dat Bülow tijdens de Paaschvacantie veimoc-delijk ook naar Rome zal komen, waar hij met den Minister van Buitenlandsche Zaken, Tit- t°ni, een onderhoud hebben zal. ari de Oostenrijksche bladen meent de offi cieuse „Wiener Allgemeine Zeitung," dat Bulow's oezoek aan Weenen, zoo kort na het onderhoud van Keizer Wilhelm met Koning Victor Emanuel, maa, cén oorzaak hebben kan: bevestiging van liet Drievoudig Verbond. De liberale „N-eue Freie" echter vermoedt, dat Bulow's bezoek aan Oostenrijk de Balkan-quaestie betreft. Hc-1 eveneens officieuse „Fremdenblatt" zegt slechts: „Wij behouden ons het recjit voor op k't bezoek, dat ons zeer aangenaam is, terug te LUXEMBURG. Naderë berichten bevestigen, dat groot-hertog ulem van Luxemburg, hoewel nauweljjk 56 t r«n °Ud' d°0r 6en aanval van Beroerte is ge- rollen, die de verlamming van zijn geheele lin- erzqde tengevolge had en die op eene noodlottige ntknooping schijnt te wjjzen. Vandaar het be sluit tot benoeming van de groothertogin Maria Anna, geboren een prinses van Braganza (Portu gal) tot regentes van het groot hertogdom. Met den groothertog Willem zal de mannelijke linie der hertogen van Nassau uitsterven. Uit kracht van de opvolgingswet dopr het Nassauer- famtheverdrag verleden jaar gewijzigd, is de oudste der zes dochters, prinses Marie, voor de troonop volging aangewezen. Deze, nog slechts 14 jaar oud zjjnde, zal hare moeder, de groothertogin wel het regentschap blijven waarnemen, totaan bare SPANJE. De republikeinsche minderheid in de Kamer besloot Zaterdag met kalmte oplettendheid en «partijdigheid deel te nemen aan de beraadsla gingen over het wetsontwerp nopens het plaatse lijke bestuur, maar zij besloot ook, met het oog op de ongerechtvaardigde heftigheid, waarmede de regeering optreedt, een openlijke en krachtige dwarsdrijverij tegenover alle wetsontwerpen te voe ren, zcolang de regeering bij die houding volhardt. MAROKKO. De laatste depêches uit Tanger schijnen een merkwaardig bericht te bevestigen. Rassouli, de vorstelijke plunderaar en roover, zou tusschen beiden gekomen zijn in den strijd tusschen de beide sultans en zich op schitterende voorwaarden voor Abd-el-Aziz en tegen Mouley Hifld hebben verklaard. Raïssouli is werkelijk Zondag avond te Tanger aangekomen, gevolgd door 30 ruiters en 150 voetknechten. Hij is afgestapt aan een huis op 1000 meter van de stadspoorten, naar den Zuid kant. De helft van zijn geleide bleef echter in een kamp op 150 meter afstand achter. Ransouli zou in loon voor zijne diensten tot gouverneur van Fez benoemd worden of wel belast worden met het beheer van eenige stammen. De positie van Abd-el-Aziz zou overigens met den dag sterker worden. Kittani vraagt dat ener gieke maatregelen zullen genomen worden om den strijd voort te zetten. Bugdadi heeft den Sultan duizend ruiters gevraagd om te velde trekken Het maghzen heeft aan den stam der Azemcours gevraagd ze te leveren. Makieddina zal waarschijn lijk deze week naaf Tanger vertrekken om met zijn legermacht tegen Fez op te rukken. Mgr Lecot, aartsbisschop van Bordeaux, is te Ro-me aangekomen. Op 4 aanvragen om in Elzas-Lotharingen c-en klooster te vestigen is afwijzend beschikt. De hertog der Abruzzen is Vrijdag in Enge- tanct aangekomen. Hij weigert hardnekkig eenige vtiklaring, omtrent zijn al of niet verloving met miss Elkins te geven. Mgr. Bourne, aartsbisschop van Westminster, bezoekt den Paus om met deze te conferaeren over het Eucharistisch congres in September a.s. te Londen te houden. In Riga zijn sedert einde Augustus 1908 iu het geheel 142 personen gefusileerd; in Mi tan 84. De president van Brazilië heeft een besluit geleeke-nd, strekkende tot verdubbeling van het inkomend recht op vreemden suiker. De Mexicaansche stad Chilapa is door een aardbeving geheel verwoest. Chilappa telde 15000 inwoners. Een hevige brand woedt in de ïuïne-n. Het aantal slachtoffers is nog niet bekend. De Amerikaansche vloot zal bij haar bezoek aan China de havenstad Chefou aandoen. Kxjniiig Leopold II heeft Zich na aankomst te Beaulieu per rijtuig naar zijn landgoed op K-iap Fcrrat begeven. De spoorweg SjanghaiNankin zal 1 April geopend worden. Men verwacht spoedig het einde van den En- gelschen premier, sir H. Cambell-Bannerman. Uit Saloniki wordt gemeld, dat Hadji-Micheff, een Bulgasrsch notabele en drogman bij het Rus sische consulaat Zaterdag-ochtend door een re volverschot is verwond. Men noemt Grieken als de daders Een telegram uit Riga meldt, dat daar een conflict is ontstaan tusschen matrozen en gendar men. Er is van vuurwapens gebruik gemaakt. De onder-commandant van den kruiser „Condor' is zwaar gekwetst. De Russische torpedojagers „Dobrovoletz" en „M oskvitianin" zijn met elkaar in aanvaring geweest en zwaar beschadigd. Zij zijn naar Libau gebracht om te repareeren. Z. K. H. zag er zeer welvarend uit, trots de vermoeienissen van de reis naar Terschelling. Prins Hendrik ging Zaterdag-morgen halfacht per auto naar Petten, om daar de zeewering te bezichtigen en een bezoek te brengen aan dé bestuurderen en het hoofdgebouw der Hondsbos- sche var Duinen tot Petten, waarvan jhr. Gevers hoofdingeland en het Kamerlid jhr. Van Foreest dijkgraaf is. Te 1 uur kwam Prins Hendrik weer naar Mar- quetfe terug, waar het déjeuner werd gebruikt en hij nog eenigen tijd vertoefde, om het landgoed te bezichtigen. Te 4 uur ongeveer werd de terugreis naar Je residentie over Haarlem per auto aanvaard. Tal van menschen stonden Z. K. H. aan het stoompontveer te Velsen op te wachten, om hem aldaar te zien en te begroeten. Audiënties. De gewone audiëntie van den minister van Landbouw, Nijverheid en Handel zal op Woensdag, 1 April e.k., niet plaats hebben. Chineesche gezant. Reuter seint ons uit Peking, d.d. 28 Maart: In plaats van den heer Tsientun, die naar Italië gaat, werd Loe Tsjengh-Siang tot Chineesch gezant voor Holland benoemd. i) AMERIKA. Door den commandant van de Amerikaansche vloot, die thans een reis doet naar de Philippijnen Japan en China, is een uitvoerig rapport opge maakt over zijh schepen. Van alle gezagvoerders der oorlogsbodems heeft hij een opgave gekregen van de goede hoedanigheden en de gebreken van hun iChip. De (Daily Telegraph" verneemt, dat de conclussies van admiraal Evans aan het eind van genoemd rapport neergeschreven, een bevesti ging zij-n van de scherpe kritiek, welke door vele deskundigen in de Vereenigde Staten den laatsten tijd is geoefend op bewapening, zeewaardigheid en pantsering der nieuwe groote oorlogsbodems. Mr. Alph. J. M. B. van Rijckevorsel. De „Nbrab." meldt, dat de ziektetoestand van mr. Alph. J. M. B. van Rijckevorsel, lid van Gedep. Staten van Noord-Brabant, die voor eenigen tijd werd aangetast door influenza, dermate ver ergerd is, dat de toestand bezorgdheid baart in zijn omgeving. De burgemeester van Culemborg. De heer C. Z. Tadema, burgemeester van Cu lemborg, heeft, wegens gezondheidsredenen, tegen 1 Mei a.s eervol ontslag uit zijne betrekking ge vraagd. Z. K. Prins Hendrik. Men meldt ons d.d. 27 Maart: Het aloude „huis te Heemskerk" in 1358, tij dens her beleg van Dirk van Polanen, nog een sterkte, met een ronddeel en „een toorn van „negen estagien hoog," sedert eenige malen ver woest en herbouwd, was heden in gereedheid gebrach* voor de ontvangst van Z. K. H. Prins Hendrik der Nederlanden. „Marquette," waarvan jhr. mr. Hugo Gevers de eigenaar is, is van oudsher bekend o m haar bcschrijke omgeving en prachtige beukenlanen. De auto-tocht, na het bezoek aan Terschelling, van Den Helder over Alkmaar langs den mooien grindweg van het Noord-Hollandsch Kanaal, in gezelschap van baron Van Pallandt van Duin- zet, ging zeer voorspoedig en vlug. Allerwege st.-nden menschen, die den Prins toewuifden, langs den wegverschillende groepen schoolkinderen met hunne onderwijzers juichten Z. K. H. ver gezeld van zijn adjudant, baron Van Asbeck, hartelijk toe. De chauffeur Nico, van baron Van Pallandt, voerde in 1 uur en 5 minuten het voertuig van Den Helder naar Castricum. Aldaar werd eenigen tijd vertoefd op het jachthuis „Kijkuit nabij het gesticht „Meer en Bosch", waar Z. K. H. werd verwelkomd door jhr. Gevers en mevrouw en baron Van Zuylen van Nijevelt. Na het gebruik van eenige ververschingen, zette i het hooge gezelschap den todtot naar Marquette vooH en arriveerde te 6.15 aan den ingang v an j de beukenlaan, door Heemskerk s bevolking lui e toegejuicht. Advocaten van Sint Pieter. Doe. Z H. den Paus zij-n enkele der nieuwe medailles tegen het modernisme ter beschikking gesteld van den Hoofdraad van de Orde der advo caten van St. Pieter om aan eenige, met naam genoemde promotors der orde te worden uitgereikt. Ingevolge deze aanwijzing mocht Woensdag jl. dr. A. C. A. Hoffman te Gouda een dezer me dailles in groot formaat ontvangen. Het borstbeeld des Pausen op de eene zijde, in haut relief, waarvan het lioofd de grootte heeft van een iienstuiversstuk, is heerlijk van gelijkenis. Zooals men weet, is de heer Hoffman lid van 't diocesaan bestuur der Kath. Sociale Actie in 't bisdom Haarlem. De minister van Justitie te Utrecht. Zaterdag kwam de minister van Justitie te Utrecht aan tot het bezichtigen van het gerechts gebouw in de Hamburgerstraat in verband met de plannen tot verbetering van dit gebouw, dat in zeer desolaten toestand verkeert. Mgr. Callier, de beschermheer van den Ned. R. K. Volkbond, is voornemers de Centrale Raads vergadering (op Zondag 30 April en Maandag 3 Mei) met zijne tegenwoordigheid te vereeren. Bijna 200 millioen. Bij den uitgever J. B. Wolters verschijnt „Bijna 200 millioen", van mr. A. Polak, oud-hoofdredac- teur van het „Handelsblad". Het werk zal be vatten een overzicht der staatsuitgaven en in om sten, er. wil een beeld geven v»n de staatshuishouding, gelijk die «1. «Mo-* staatsinstellingen feitelijk is mgeric Kiesrecht" kwestie. Men schrijft uit Groningen, d.d. 25 Maart: D(V vergadering der R. K. Kiesvereenrgmg Ieders Recht," gisteren-avond gehouden, was meer dan gewoonlijk bezocht. I De verkiezing van een secr. werd tot een vol gende vergadering uitgesteld. De 15 vragen, ge steld naar aanleiding van het kiesrechtrapport weï-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1908 | | pagina 1