Stads- en CiewesteUyk Nieuws. luit.-kol. jhr. L. C. yan den Brandeler van dien staf, gouverneur der Kon. Mil. Acad. bij het le reg. tot majoor de kapt. R. Dufour van den staf san het wapen, adjudant van den minister van Oorlog; bjj het 2e reg. tot kolonel commandant van het korps de luit.-kol. J. H. Makkink van het 6e reg. bij het 7e reg. tot kolonel command, van het korps de luit.-kol. van den generalen staf A. Hoogeboom, chef van den staf der 1ste divisie bjj het 9e reg. tot kolonel commandant van het korps de luit.-kol. A. L. de Wolf van het le reg. bij let lie reg. inf. tot kolonel command, van het korps de luitenant-kol. W. F. K. Bisschoff van Heemskerck van den staf van het wapen, toegevoegd aan den inspecteur der inf. bjj het personeel van den geneeskundigen dienst der landmacht tot generaal-majoor, inspecteur van dat dienstvak, de dirigeerend officier van gezond heid le kl. K. Hennus van voornoemd personeel De titulairen rang van generaal-majoor is toe gekend aan H. M.'s adjudant in gewonen dienst den kolonel-titulair E. F. C. H. J. baron van Tuyll van Serooskerken van den grooten staf, en aan H. M.'s adjudant in buitengewonen dienst den kolonel op nonactiviteit van het wapen der inf., lid van de Eerste Kamer der Staten-Generaal, J. J. G. baron van Voorst tot Voorst. Bjj Kon. besl. is onder toekenning van pensioen, een eervol ontslag uit den militairen dienst ver leend op hunne aanvrage, aan den luit.-gen. van den grooten staf G. A. de Bruijn, command, der Nieuwe Hollandsche Waterlinie, tevens bevelheb ber in de lie militaire afd.aan de gen.-majoors. A. D. Petter, command, der 3e divisie, en H. F. I. Giesbers, inspecteur van den geneeskundigen dienst der landmacht; aan den gen.-maj. G. J. W- Koolemans Beynen, commandant der 2e divisie aan den kolonel van den plaatselijken staf A. G. van Tricht, plaatselijke commandant te Amster dam, den kolonel ,D. L. Hoogkamer, commandant van het lie reg. inf. Koninklijk bezoek aan Zaandam. In een gisteravond te Zaandam gehouden ver gadering van eigenaren van vaartuigen is besloten tot het houden van een vlootrevue ter gelegenheid van het bezoek van H. M. de Koningin. Er bestaat groote sympathie voor het plan, dat door de Zaan- landscheZeilvereeniging in vereeniging met Schutte- is op touw gezet. Tweede Kamer. In de vergaderzaal van de Tweede Kamer is men thans bezig de inrichting aan te brengen van het middengedeelte, bestemd voor het nemen van een proef ter vervaardiging van een analytisch verslag. De werktafel voor de verslaggevers zal door koorden aan staketsels van de overige ruimte wor den afgescheiden. In verband hiermede wordt ook eene wijziging aangebracht in de plaatsing der stenografen bank. De burgemeester van Rotterdam bij den Paus. Naar men uit Rome aan de »N. Ct." meldt, is de burgemeester van Rotterdam, die daar ^hans vertoeft, dezer dagen door den Paus in particu liere audiëntie ontvangen. D. F. W. van Rees. Van goed ingelichte zjjde wordt ens medege deeld, dat de heer Van Rees, van Atjeh terugge keerd, wel ernstig ongesteld is geweest, ljjdende aan zware koortsen, doch thans weer hersteld en aan het werk is, hoewel hjj zich nog wel wat in acht moet nemen. Het voornemen om met verlof naar Europa te gaan heeft bjj na zijn benoeming tot lid in den Raad van Indië opgegevenbuiten onvoorziene omstandigheden denkt hijj nog een paar jaren in Indië te bljjven. Door hen, die weten welk een groote werkkracht daardoor voor den Indischen dienst behouden wordt, zal dit bericht zeker met groote vreugde worden vernomen. (N. Ct.) Soc.*dem. wethouder. Na herstemming is als wethouder van Leeuwar- deradeel gekozen de heer F. K. Dekinga te Lekkum, sociaal-democraat. Dit is de tweede sociaal-democratische wethouder in ons land. Staatspensioneering. De Bond voor Staatspensioneering bestond, blijkens zjjn jaarverslag, op 1 Januari uit 220 afdeelingen met 19297 leden en 425 algemeene leden. Er werden in 1907 20 afdeelingen opge richt en 12 opgeheven. Aangesloten zijn 62 landelijke bonden en plaatselijke vereenigingen met 22000 leden. De rekening wijst een ontvangst van f 6305,05^, en een uitgaaf van f5765.30 aan. De nieuwe tuchtschool te Velsen. Naast de bestaande tuchtscholen te Haren (Gr.) te Nijmegen en te Ginneken, neemt de nieuwge bouwde te Velsen, die gister in gebruik genomen is, wel de voonaamste plaats in. De2e toch is zoo groot als de andere en uit sluitend voor de opvoeding van jongens ingericht. Het gebouw, welks inrichting door de >0. H. Ct". voortreffelijk geprezen wordt, biedt ruimte voor 60 verpleegden en heeft 160.000 gekost, be nevens f40.000 voor werken van gewapend beton, voor verwarming, verlichting watervoorziening enz. Vervroegde winkelsluiting. In de eergisteravond te Weesp gehouden zitting van de raadscomissie inzake een vervroegde winkel sluiting verschenen 14 winkeliers, waarvan zich 12 (1 voorwaardelijk) vóór en 2 tegen verklaarden. In de vijf gehouden zittingen hebben zich 88 winkeliers vóór en 7 tegen een vervroegde winkel sluiting verklaard. R. K. Vakcongres. Het voorbereidingscomité verzoekt ons het vol gende te melden De Besturen van de Nederlandsche en Dioce sane R. K. Vakbonden en Secretariaten en hunne respectieve Vakvereenigingen, worden hiermede in kennis gesteld, dat het Nederl. R. K. Vakver eenigings-Congres zal gehouden worden te Utrecht op 1 en 2 Augustus a.s. Omstreeks half Mei e.k. zullen den Vakvereeni gingen nadere bizonderheden worden toegezonden. Drankbestrijding. Het hoofdbestuur van de Nederl. Vereeniging tot afschaffing van alcoholhoudende dranken heeft een rondscbjjven gericht aan de medici van ons land om hun oordeel te vernemen over het bier gebruik, waaromtrent nog zeer veel verkeerde voorstellingen bestaan. Het hoofdbestuur bedoelt uit de ontvangen antwoorden een rapport samen te stellen. Nationaal congres roor kinderbescherming. Thans is de lijst van sprekers en spreeksters, zoomede van de door hen te behandelen onder werpen, voor het Nationaal Congres voor Kinder bescherming, als volgt vastgesteld Eerste morgenzitting, 22 AprilVoorzitster mevrouw dre. Beelaerts van Blokland-Kneppelhout- I. Sprekerdr. A. H. Oort, arts Oestgeest, onderwerpover den invloed, van alcoholgebruik der ouders en voorouders op het kind vóór de geboorte. II. Spreker: de heer J. Klootsema, dir. v. b. Rijksopvoedingsgesticht voor jongens te Alkmaar; onderwerp de overerving van geestelijke eigen schappen en hare beteeuenis voor kinderbescher ming. III. Spreker de heer G. Oosterbaan, arts, inspec- tent der Volksgezondheid, Zwolleonderwerp Invloeden van de opvoeding. Eerste middagzitting, 22 AprilVoorzitster mej. A. C. Manden, adj. dir. van het gemeente-Ziekenhuis te 's-Gravenhage. I. Sprekerdr. Th. H. v. d. Velde arts, Haarlem onderwerpKraambescherming. II' Spreekster: dr. Henriëtte Schagen van Soelen» arts, 's GravenhageonderwerpMoederschapsver- verzekering. III. Spreker: dr. L. C. Kersbergen, arts, Haar. lemonderwerp Moederscholen. Tweede morgenzitting, 23 AprilVoorzitster mevrouw A. W. L. Versluys-Poelman, Amsterdam. I. Spreker dr. W. K. Rombouts, arts, 's Gra venhage onderwerpde natuurlijke en kunstma tige voeding in verband met de kindersterfte. II. Sprekerde heer G. Scheltema, schoolarts, Groningenonderwerp Enkele vraagstukken der hygiëne van het jonge kind. III. Sprekerdr. C. C. van der Heide. arts> Arnhem onderwerp Het besmettings-gevaar op klein-kinderbewaarplaatsen en de kleinkinderbe- plaatsen en de maatregel tot bestrijding van dit gevaar. Tweede middagzitting, 23 April:- Voorzitster mej. G. A. A. Bouricius, 's Gravenhage. I. Sprekerde Heer M. H. Lem, hoofd eener school Amsterdam onderwerp onopzettelijk ver keerde opvoeding in verband met moederlijk instinct en paedagodiek. II. Sprekerde beer A. J. Schreuder dir. van het Med. Paed. Instituut, Huize «Klein Warnsborn", Arnhemonderwerpafwijkende kinderen in hun eerste levensjaren. III. Spreekstermej. C. Gunning Amsterdam onderwerp: Spel van het jonge kind. Laat de menschen toch hengelen. Het volgende request is uit de Liempde gezon den aan de Tweede Kamer Ondergeteekenden, inwoners der gemeente Liemp de, N.B., vernemen met leedwezen, dat in de Kamer in behandeling is een wetsontwerp, waarbjj het visschen met den hengel voortaan niet kosteloos meer zal mogen geschieden. Ondergeteekenden geven met eerbiedige vrjjheid UEdel Mogende Heeren in overweging Dat er toch geen onschuldiger uitspanning is dan hengelen, eene uitspanning, waarbij niemand hoe genaamd eenig nadeel of last berokkend wordt. Dat het toch oneindig beter is te hengelen, dan in de herberg te zitten; en het toch zeer te be treuren zou zjjn, indien eene wet, voor welker in het leven roepen, naar ons bescheiden oordeel, geen enkel reden kan bestaan, medeoorzaak zou worden, dat hengelen met een herbergs-uitspan- ning in de toekomst, geruild werd. Dat de wrevel, dien zulk een wet gevaar loopt te verwekken, ongetwijfeld moet gerechtvaardigd heeten. Ondergeteekenden zjjn voor het meeren- deel onvermogende menschen, die op een koste- looze, onschuldige uitpanning hoogen prijs stellen, en de hoop koesteren, dat de heeren afgevaar digden van het volk die zullen weten te be schermen, Ondergeteekende verzoeken met verschuldigden eerbied, doch met den meesten aandrang Uwe Kamer het wetsontwerp in dien zin te wijzigen, dat het visschen met den hengel en met een zet- draad voor onvermogenden blijft toegelaten als voorheen, 't welk doelde Volgen 55 onderteekenaars. 's Rijks veeartsenijschool. Reeds geruimen tijd is de quaestie in de pen van een reorganisatie van het veterinair onderwijs- Spoedig schijnen daartoe de eerste stappen inder daad genomen te zullen worden. Het ligt n.l. in de bedoeling van het Departement van Landbouw de reorganisatie met kracht ter hand te nemen- Wel zal nog niet onmiddellijk worden overgegaan tot het verheffen der Veeartsenijschool tot een Hoogeschool, doch bereids zullen de examens op de leest eener Hoogeschool geschoeid worden. Als overgangsmaatregel zou dan het volgend leerjaar de studie van vier op vjjt jaren worden gebracht. Deze bepaling zal voor hen, die thans de school reeds bezoeken, slechts van kracht zijn voor de niet-candidaten, dus voor de leerlingen der eerste twee studiejaren. In 1909 zal men dan nog een stap verder gaan en de studie op zes jaar brengen Deze bepaling zal dan voor de niet-candidaten van terugwerkende kracht zijn en voor de candir daten voor de helft, d. w. z. hun studie zal met één jaar verlengd worden. (Tijd.) Vereeniging Volkshuisvesting" Aan het derde jaarverslag, (1907) in het vol- ontleend Het jaar 1907 mag voor de Vereeniging «Volks huisvesting" zonder eenige overdrijving zeer be langrijk gonoemd worden. Tot nu toe hadden alle werkzaamheden van het bestuur een voorbe reidend karakter; in 1907 kwam het tot daden, Immers, de bouw der eerste 24 woningen, nog in Dec. 1906 door de autoriteiten goedgekeurd en door de verleening van een Rqksvoorschot aan de gemeente van f60.u00 (op ll Dec. Iy06) mogelijk gemaakt, werd in den loop van 10y7 begonnen en voltooid. Hierover mogen zeker in dit verslag enkele bijzonderheden niet gemist wor den. Van de 30 inschrijvers werden de laagste drie aan een nader onderzoek onderworpen. En het resultaat van dit onderzoek, 't welk met de meeste nauwkeurigheid gedaan werd, overtuigde het bestuur vau de wenscheljjkheid, om het werk op te dragen aan de heeren Stavenburg en Scheur kogel alhier, voor de som van f48.420. In dien zin werd dan ook een besluit genomen, hoewel zjj niet de laagste inschrijvers waren. En van dit besluit behoeft het bestuur geen spijt te hebben, want de aannemers hebben de hun opgedragen taak verricht op eene wijze, die een woord van lof ten volle verdient. Door deze gunning werd de heer P. Slavenburg, zelf bestuurslid, genoopt als zoodanig af te treden. Onder dankbetuiging voor de werkelijk gewichtige diensten, die hij der vereeniging bewezen had, werd dit ontslag door het bestuur aangenomen. De gunning geschiedde op 19 Februari en reeds eenige dagen daarna werd met het werk begon nen. Het vorderde vrjj voorspoedig, zoodat in de week van 611 Mei de kap gesteld kon worden. Om dit een eenigzins plechtig karakter te geven, wer den hierbij op Zaterdag 11 Mei verschillende auto riteiten uitgenoodigd. Hoewel enkele onvoorziene onstandighedeo eenige vertraging brachten, was de bouw toch begin Nov. geheel voltooid. De huurprijzen werden vastgesteld op f 3,13.10, f3.30 en 13.40, overeenkomstig de huurmarkt- waarde. Het moet erkend worden, dat deze huurprijzen voor werklieden in den regel te hoog zijn. Het bestuur meende echter dat zjjn eerste en voor naamste taak is de volkshuisvesting te verbeteren. Reeds dadelijk te zwichten voor de bestaande omstandigheden en woningen te bouwen, die zoo goedkoop mogelijk zjjn maar dus ook zoo slecht, als nog maar even toelaatbaar is, scheen het bestuur een afkeurenswaardig begin met recht zou men gezegd nebben, dat het bestuur wei woningen bouwde, doch geen betere wonin gen. Niettegenstaande de van velerlei zijden ge oefende kritiek, heeft het bestuur geen spijt, dat het begonnen is met vriendelijke woningen te zet ten in een frissche omgeving, woningen met een tuintje en met eenige versiering (die naar de op gave van den architect den bouwprijs met f 100.per woning i 10.08 per week huur, heeft verhoogd). Zoo is een ideaal gesteld voor een werkmanswoning, nog wel onbereikbaar voor de meesten, maar een, dat nagestreefd moet en kan worden; een voortdurende vermaning aan de werklieden, dat zjj voor een goede woning zich grooter offers getroosten moeten, dat zjj op orde lijke en verstandige wjjze te strjjden hebben voor joonsverhooging een vermaning aan de werkgevers tevens, dat zjj waar mogeljjk in deze richting medewerken. Daarnaast de opmerkingen, dat de vereeniging de huisvesting voor het g e h e e 1 e volk, niet alleen voor het gros der arbeiders moet trachten te verbeteren en dat het beschikbaar komen van de 24 duurdere woningen in de Fabristraat, bijna evenveel goedkoopere heeft vrijgemaakt voor kleinere beurzen en zoo voorts. «Opschui ving" heeft plaats en zoo wordt, misschien wel op de beste wijze, ook het belang der karig beloonde arbeiders gediend. Ziehier een merkwaardig staatje de 8 gezinnen, die thans verwonen f3.ver woonden daarvoor f2.60, 2.75, 2.75, 2.75, 2.90, f2.90, 3.—, gemidd. f2.81; de 8 gezinnen, die thans verwonen f3.10 ver woonden daarvoor f2.60, 2.70, 2.70, 2.75, 2.75, 2.90, 3.10? gemidd. f2.78; de 3 gezinnen, die thans verwonen f3.30 ver woonden daarvoor f2.50, 2.75, 3.50, gemiddeld f3.92; de 4 gezinnen, die thans verwonen f3.40 ver woonden daarvoor f2.80, 2.95, 3.50, gemid deld f3.08. Bij de verdere bouwplannen is echter, nu een maal het ideaal gesteld is, veel toegegeven aan den eisch van goedkoopte. Toch zal het bestuur steeds in de eerste plaats zien naar een goede woning, beter dan de bestaande, daarna eerst naar de goedkoopte. In verband met de verordening kon de bewo ning beginnen op 7 November 1907. Tevoren was, om voor eene behoorlijke bewoning zorg te dragen, door het bestuur een huurregiement vastgesteld, waarvan aan eiken huurder een exemplaar ver strekt wordt. Dat de woningen, ondanks betrekkelijk hooge huurprijzen nogal in den smaak vallen, bewjj.-t wel de vrq spoedige verhuring, niettegenstaande het slechte seizoen. Ten einde het bestuur in zjjne werkzaamheden bjj de staan, werd den penningmeester machtiging verleend iemand voor het bijhouden der boeken voorloopig voor een jaar, aan te stellen tegen flOO.— 'sjaars. Voor het innen der huur, het beoordeelen van herstellingen en andere werkzaamheden, werd uit een tachtigtal sollicitanten de heer W. van Zon benoemd. Zjjn belooning bedraagt 3% der ge ïnde huur. Terwijl de bouw aan de Fabristraat voort schreed, werden de plannen voor het blok aan de Nieuwe Maasstraat voorbereid en bijna voltooid, zoodat ten spoedigste na goedkeuring door de overheden en toekenning van het Rijks voorschot met den bouw zou kunnen worden begonnen. Zelfs werd in beginsel besloten tot het ontwer pen van een derde blok, waarvoor een voorschot van f400.000 aan de gemeente is gevraagd (Dec. 1907). Mocht de vereeniging den grond voor de wo ningen aan de Fabristraat in eigendom verkrijgen van particulieren, met dien in de Gorzen kon deze weg niet gevolgd worden. Deze grond toch is gemeente-eigendom, en op een verzoek tot verkoop van grond aan Volkshuisvesting werd door het gemeentebestuur afwqzend beschikt. Daar echter voor onze vereeniging de erfpacht geen overwegend bezwaar is, werd door het bestuur het stuk grond aan de Nieuwe Maasstraat in erfpacht aanvaard. Dit heeft het vooraeel, dat een grooter kapitaal voor het bouwen beschikbaar blijft, doch het nadeel dat de vereeniging als canon 4.725% van den grondprijs moet betalen, terwijl zjj anders daarvoor slechts 3»/4% rente zou te dragen hebben. In 1907 werden 14 vergaderingen gehouden. Hiervan waren 10 gewone bestuursvergaderingen» nl. op 19 Feb., 1 Me», 6 Mei, 28 Mei, 19 Juni' 26 Sept., 1 Oct., 18 Oct., 27 Oct. en 11 Dec. Op drie bestuursvergaderingen waren Commissa rissen aanwezig nl. op 15 Maart, 22 Maartenl2 Sept. De jaarvergadering op 10 April in het Volkshuis gehouden, was weder, evenals het vorige jaar, slecht bezocht: van de 4 bestuursleden waren er drie gekomen, van de 3 commissarissen twee en van de 89 leden slechts acht. Op deze vergadering werd in de vacature-Slaven burg voorzien door de benoeming van den heer J. v. d. Tempel en werd de heer J. H. v. Westen dorp als commissaris herkozen. In den loop van dit jaar kwamen ook de aandeel- bewjjzen gereed, en werden tegen -inruiling der vroeger vertrekte voorloopige kwitanties aan de leden afgegeven. De hier volgende winst- en verliesrekening is zooveel mogeljjk in overeenstemming gebracht met het model door deo Minister van Binn. Zaken vastgesteld. Een jaar, waarin gebouwd is en nog slechts 2 maanden een geregelde exploitatie plaats had, is uit den aard abnormaal. Voor de bedrjjfs- uitkomst leert deze winst- en verliesrekening dus nog weinig. De winst laat toe op de aandeelen een uitkeering te doen van 2% 'sjaars. De algemeene vergadering zal worden gehouden op Dinsdag 21 April 1908, 's namiddags 8£ uur, in het Gebouw van den R. K. Volksbond, Lange Haven. De goedkeuring en het voorschot zijn ver leend de gunning had plaats aan den heer J. W. Worsteling te Amersfoort, voor f54.445. Bjj het gister te Rotterdam gehou den examen voor hulpkeurmeester slaagde o.m. de heer P. C. Laroy van hier. TJIT MAASSLUIS. Bjj ken. besluit is benoemd tot burgemeester der gemeente Maassluis G. P. J. Dommisse, met toekenning van geljjktjjdig eervol ontslag als bur gemeester der gemeente Sluis. UIT HOEK-VAN-HOLLAND. In opdracht van den minister van Waterstaat hebben de leden der commissie, die bestond uit de heeren D. De Klerk, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal te Rotterdam, C. Vreede, voorzitter van de vereeniging voor de Zeevaart te

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1908 | | pagina 2