Binnenland &tads- en Gewestelijk Nieuws. Débata.'4 De H. Stoel heeft in Marocco eene apostolische prefectuur opgericht. Zij heeft be sloten, dat de apostolische vicaris zal gekozen worden onder de Franciscanen van Spaansche nationaliteit en heeft dien reeds aangewezen. De kruiser „Aboukir," met den hertog en de hertogin van Connaught en hunne dochter aan boord, is gister-ochtend op de reede van Confoe aan gekomen, De Duitsche keizer ging eerst aan boord om den hertog van Connaught te begroeten; daar na. hebben de hertogelijke familie en de Kèizèr zich ontscheept. De koninklijke familie van Grie kenland wachtte de nieuwe gasten op de aanleg plaats, waarna allen, zich in automobielen naar Achilleon begaven. De keizerlijke en de koninklijke familie, in den middag terugkeerend, begaf zich daarna weer aan boord van den kruiser „Abou kir" om te ontbijten. f KON. BEZOEK AAN AMSTERDAM. Donderdag, 23 April. Hedenmorgen hield de Vorstin audiëntie voor particulieren, onder welken wjj opmerkten vele hoogwaardigheidsbekleeders, o. a. consuls, leden vaa Eerste en Tweede Kamer en gemeenteraads leden van verschillende gemeente uit Noord-Holland. Verder merkten we op Mr. Rahusen, lid van den Hoogen Raad, Jhr. de Beautort, Mgr. Klönne, in vol ornaat, Mr. Hovy, Prof. Jitta, directeur der Blindeninrichting, de heer Leon Boedels, van het Variété Flora, en Jhr. van Wyk. De komst van den bekenden Haagschen wagenbestuurder werd door bet publiek met hoera begroet. Te 1.30 werd uitgereden. Het eerste bezoek van H. M. de Koningin gold heden Het Stedelijk Museum. De ontvangst der Kon. Bezoekster in de vestibule van het gebouw was hoogst eenvoudig. Zjj ge schiedde door den conservator, den heer C. M. H. Baard, die als leden van de commissie van toezicht aan H. M. voorstelde de heeren, E. Serrurier, J. F, M. Sterck, mr. G. A. Sillem en den adviseur den heer P. van Eeghen. Burgemeester van Leeu wen is voorzitter der commissie. Direct nadat de heeren voorgesteld waren, schreed de Koningin naar de Scnutterjjzaal, waar de Schutterij verza meling werd gade geslagen. Aan den ingang der zaal maakte de commissie voor deze verzameling H. M. hare opwachting. Deze commissie wordt gevormd door den oud-kolonel G. T. D. Slaap te Beverwijk, John H. Schmitz, L. M. P. G. Hoorn en de heeren A. J. J. P. Haas en C. W. D. Baars als conservators. Bjj de bezichtiging der zeer lraaie verzameling trok vooral de triptiek van Hoinck. van Papendrecht, die in Mei van het vorige jaar in de zaal werd geplaatst, ter herdenking onzer schutterij, H. M. bijzondere opmerkzaamheid. De heeren Baard en Haas dienden met voorlichting. Van de Schutterszaal begaf de Hooge Bezoekster zich naar de Luykenverzameling, de schenking van den heer van Eeghen. Deze verzameling van on geëvenaarde volledigheid getuigend, bevat uitslui tend werk van de Gebr. Jan en Caspar Luyken. Meer dan 4000 teekeningen, penteekeningen en en aquarellen zjjn op bijzonder verdienstelijke wjjze bijeengebracht. Vooral de bibliotheek van werken door Jan Luyken, geïllustreerd, is een kostbare collectie, die een volledig overzicht over het werk van den meester geeft. De verzameling is, dank zij de offervaardigheid van den heer Baard, een door Hobbe Smith geschilderd portret van den heer P. van Eeghen rjjk geworden. Het fraaie stuk hangt aan een der wanden, geflankeerd door twee zeer kostbare schilderijen van Jan Luyken. De verzameling bevat ook de oorspronkelijke stukken der uugaven van »De Bijkorf des Gemoeds", »Het menschelijk bedrijf' en meerdere door Jan Luyken geschreven en tevens meesterlijk geïllustreerde werken. In deze zaal is ook de bekende verza meling van C- P. van Eeghen geplaatst, uitsluitend bestaande uit werk van den Dordtschen Ary Scheffer en diens tijdgenoot den Engelschen sir David Wilkie. H. M. bracht ook een bezoek aan de Alberdinck Tbjjmkamer, die dezen zomer als studiezaal in gebruia zal worden genomen. Tenslotte bezocht H. M. de zaal, waar de voorwerpen, betrekking hebbende op de geschiedenis van Amsterdam, vereenigd worden. Daar trukken vooral de onlangs aangekochte 12 schilden van het Korendragersgilde H. M. 's aandacht. H. M. toonde zeer veel belang stelling voor de uitnemend verzorgde en talentvol bijeengegaarde cóllectiën en verliet na een Verblijf van 40 minuten, onder warmen dank aan directeur en commissie, het Museum, waarvoor een enthou siaste menigte den terugkeer der Koningin ver beidde. Bezoeken van de Koningi n-M o e d e r Intusschen had des morgens H. M. de de Ko ningin-Moeder haar jaarljjks bezoek aan de voor jaarstentoonstelling in »Arti et Amicitiae" ge bracht. H. M. werd ontvangen door dezelfde bestuursleden en commissieleden, welke bjj het bezoek van het Koninklijk Echtpaar gistermiddag tegenwoordig waren. Voorts bracht H. M. de Koningin-Moeder nog een bezoek aan den Laren- schen Kunsthandel en het gebouw voor Hulp voor Onbehuisden. Larensche kunsthandel. Het bezoek der Koningin-Moeder aan den La- renschen kunsthandel droeg een zeer eenvoudig karakter. De Larensche kunsthandel verheugt zich in bijzondere belangstelling van H. M. de Koningin- Moeder. Eiken zomer brengt H. M. gewoonlijk met eenige gasten, van uit haar lustslot Soestdijk aan „Villa Mauve", het Gooische filiaal, een be zoek, en thans bij nagenoeg de eerste gelegen heid heeft H. M. den wensch te kennen gegeven do Amsterdamsche afdeeling met een bezoek tè vereeren. De Larensche kunsthandel is gehuis vest in een van die fraaie paleizen in de bocht der Heerengracht, die achter hun uitwendige so berheid en in gehouden voornaamheid meester werken van Architectuur en kunst verbergen. Veel versiering past die gebouwen niet. Daarom heeft de diiectie heel wijzelijk slechts de vestibule met emccL palmen versierd. Aan den ingang werd de Hooge Bezoekster ontvangen door de beide directeuren, T. Neuhuys (Amsterdam) en Nico van Harpen (Laren). Het karakter van het be zoek bracht een zeer eenvoudige ontvangst mede, met vermijding van officieel ceremonieel. H. M. werd door de directeuren rondgeleid langs de waardevolle collectie Hollandsche en Buitenland- sche moderne meesters en jongeren, voor wier werk H. M. bijzondere belangstelling toonde. De hooge bezoekster had veel lof voor de uitne mend geleide onderneming, die veel bijdraagt aan den bloei onzer vaderlandsche kunst. Hulp voor Onbehuisden. In dien een bezoek geldt één hoogst nuttige en verdienstelijke inrichting dan is het wel het be zoek dat H. M. aan deze stichting bracht. Zij stelt zich ten doel aan hen die van huisvesting versto ken zjjn, tijdelijk onderkomen te verschaffen. Het is nog een jonge stichting, maar de directeur deelde H. M. mede, dat reeds in het afgeloopen jaar 3000 verpleegden aan mannen, 12000 aan vrouwen en 72000 aan kinderen waren besteed, en dat door den heer T. Jonker zoo voortreffelijk wordt geleid. In de ontvangkamer werden aan H. M. door den voorzitter den heer J. F. Blan kenberg alle bestuurderen voorgesteld. Het gansche gebouw werd door H. M. bezichtigd. Ook de slaapzalen en werkplaatsen. In de kinderzaal, die feestelijk was versierd, had men op een podium een schaar van 60 kinderen die de laatste dagen van de straat gehaald waren, opgesteld. 60 kinderen pas uit de verwaarloozing gered. Zjj zongen H. M. een lied toe, uit welk lied deze twee versjes onze aandacht trokken Kent gij het oord waar liefde woont, Waar d'arbeid staat in hoogen eer Waar orde woont en goede tucht En waar geen enkele stervling zucht. Dat oord bekend, vermaard, geacht, Is 't geen ons allen tegenlacht. brengen aan dr. Laurillard in diens woning aan den Willemsparkweg. Eerste Kamer. De bijeenroeping van de Eerste Kamer wordt in de tweede helft van Mei verwacht. Minister Nelissen. De minister van Justitie, mr. Nelissen, begaf zich hedenochtend naar Veenbuizen tot het bren gen van een ambtelijk bezoek aan de Rijkswerk inrichting. De minister, die vergezeld was door den heer mr. H. C. Dresselhuis, administrateur, chef der afdeeling gevangeniswezen aan zjjn departement, wordt Zaterdagmiddag in Den Haag terugver wacht. Wat eer valt thans dit oord ten deel, Nu Neerlands dierbre Koningsvrouw, Die alom zoo veel leed verzacht, Ons een bezoek oogwaardig acht. Heil, driewerf heil, O, Majesteit, U zjj dit kinderlied gewjjd. Een der kleinen reikte de vorstin een bloem ruiker, een ander den teks van het lied. H. M. en haar hoog gezelschap alsmede allen, die tegenwoordig waren, verkeerden diep onder den indruk van het roerend tafreel dier zingende, hopelijk geredde zwervertjes. Bjj het verlaten der inrichting waren allen verpleegden op de voorplaats opgesteld. Ook zjj zongen H. M. een lied, het Wilhelmus", toe. De directeur heeft veel gedaan met grooten tact. Daarvoor zeide H. M. hem bjj- zonderen dank. Het was een schoon resultaat van een heilzaam werk, dat hier teekenend werd ontplooid. Intusschen had te 2 uur onder voorzitterschap van Z. K. H- den prins in het Kon, Paleis een bespreking plaats over de wenscbeljjkheid van bet tot stand komen van een centrale organisatie in verband met het landbouwtentoonstellingswezen. De aanleiding en bedoeling van een en ander wordt best verklaard door het schrjjven, waarmede Z. K. H. de Prins het initiatief nam tot het bijeenroepen dezer bijeenkomst. Terwjjl in de laatste jaren een opgewekt leven onder de landbouwers, ten gevolge van het vereenigingsleven valt waar te nemen, is op het gebied van landbouwtentoonstellingen nog veel te verbeteren. Op de laatst gehouden land bouwtentoonstelling te Den Haag kwam de groote beteekenis daarvan voor den geheelen Neder- landschen Landbouw in het bjjzonder aan bet licht. Noodzakelijk is het daarom te zorgen dat de opgedane ondervinding niet te loor gaan en dat een organisatie in het leven wordt geroepen, wier taak het zal moeten zijn tentoonstellingen voor de toekomst voor te bereiden en te leiden. Z. K. H. zette uiteen dat een dergel jjke orga nisatie geen levensvatbaarheid zal kunnen hebben zonder de krachtige en deelbewuste samenwerking van hen, aan wien de landbouwers zeiven de belangen van den landbouw of een zjjn er onder deden toevertrouwen. De vergadering, welke niet voor een vertegen woordiger van de Pers toegankelijk was, doch van welke een officieel resumé in den namiddag ver scheen, werd bijgewoond door 72 genoodigden. Voor eventueel ontvangen nadere berichten omtrent deze belangrijke bijeenkomst verwijzen wij naar de rubriek laatste berichten. Aan bet diner ten Hove zitten hedenavond aan de kamerheeren en adjudant in buitengewo nen dienst. Na het diner is er hedenavond bal ten Hove. Hedenmorgen te kwart over negenen reed de Prins streng in cognito uit om een bezoek te Wethoudersbenoeming. De gemeenteraad van 's Gravenhage heeft gister tot wethouder, ter vervanging van heer Bevers bjj eerste stemming benoemd den heer dr C* Lely met 20 van de 36 geldige stemmen. Hollaudsch—Belgische entente. De leden van het secretariaat van de Hollandsch- Belgische commissie organiseeren eene bijeenkomst, in het Academie-paleis te Brussel op Zondag 10 Mei 's ochtends 10 ure te houden ter eere van het onderwijzend personeel van Brussel. Het program der commissie zal er voor 't eerst in het openbaar worden uiteengezet. De heeren Eugene Baie, Thomas Braun, Louis de Raet, Leon Hennebicq en Piene Olivier, sectarissen, zullen er het woord voeren. Een volledige bijeenkomst der Hollandsche en Belgische leden van het secretariaat zal 's middags plaats hebben, 's Avonds zeven ure zullen de Belgische leden van het secretariaat een diner, geven ter eere van hunne Hollandsche collega's. Nederlanders te Rome. Onder de landgenooten, die tjjdens de Paascb dagen in Rome waren, verdienen nog te worden genoemdde oud-Minister Kraus, mr. S. Vau den Bergh, lid der Tweede Kamer, uit Rotter dam, dr. C. A. Verrijn Stuart, hoogleeraar te Delft, en dr. Jos. Van Gils, leeraar te Rolduc. Prof Verrijn Stuart, die onlangs secretaris werd van het internationaal instituut voor statistiek, heeft bij deze gelegenheid van zijn voorganger prof. Bodio de archieven van dit instituut over genomen. (Tjjd.) Ontslagen spoorwegpersoneel 1903. Onder leiding van den heer F. H. Petter is eergisteren te Utrecht een algemeene vergadering gehouden van den Bond van ontslagen spoorweg personeel 1903. Vertegenwoordigd waren de af- deelingen Zwolle, Dordrecht, Rotterdam, Enschedé en Amsterdam de afdeelingen Groningen en Maastricht waren door omstandigheden verhinderd aanwezig te zijn. Het hoofdbestuur gat een uiteenzetting van zjjn werkzaamheden welke ten volle goedgekeurd werden, waarop Zwolle haar voorstel om een nieuw hoofdbestuur te benoemen, introk. Het hoofdbestuur achtte het echter zelf wen- schelijk om het hoofdbestuur te benoemen in één en dezelfde plaats, daar de finantiëele toestand van de organisatie niet toelaat dat de hoofdbestuurs leden op verschillende plaatsen wonen. Onder dankzegging aan het tegenwoordige hoofdbestuur voor de gedane werkzaamheden, werd besloten het hoofdbestuur te benoemen in Zwolle. Zwolle steide voor om een conferentie aan te vragen met de directie S.S. en minister Talma om over het voor pensioen gestorte geld te spreken. Hieromtrent werd na eenige bespreking besloten eerst van de commissie van beheer van 't pen sioenfonds te hooren wat zjj er vau denkt om de gestorte gelden geheel of gedeeltelijk thans terug te geven en geen pensioen op 65-jangen leeftijd. In dienzelfden geest zal ook gehandeld worden voor het ontslagen H. S. M. personeel. Besloten werd puDt 4 betreffende het verzoeken van vrjjbiljetten voorioopig van de agenda af te voeren. Voorts werd de afdeeling Amsterdam aange wezen voor 't benoemen eener commissie, om zoo noodig besprekingen te houden met de directie van de H. S. M.een dergelijke commissie voor de directie der S.S. zal door de afdeeling Zwolle worden samengesteld. Beide commissies zullen zoo noodig gecombineerd een bespreking met den minister houden. Ambtenaarswedde n. Naar wij vernemen, handhaaft het nieuwe Mi nisterie het voorstel tot het maken van een vaste regeling van de wedden der Departementsambte naren. 1 Echter met deze wijziging, dat, terwijl de vorige Regeering daarin de ambtenaren tot en met den rang van commies had willen omvatten, het voor stel thans de vaste regeling van wedden en op klimming ook tot de rangen van hoofdcommies, referendaris en administrateur uitstrekt. Het voornemen moet zijn, er terugwerkende krachl tot 1 Januari jl. aan te geven, waar uit is af te leiden, dat het voorstel binnen korten tijd is te verwachten. (H. Ct.) Gezinsverpleging van weezen. Uit Almelo meldt men aan de „N. R. Ct.": In verband met het aan de tegenwoordige wees vaders op hun verzoek verleend eervol ontslag, hadden regenten van het weeshuis der Ned. Herv. Gemeente, alhier, besloten de thans in dat ge sticht opgenomen weezen, zoodra zij aan de leer plichtwet hebben voldaan, in gezinnen te laten verplegen. De gecombineerde vergadéring van kerkvoogden, notabelen en kerkeraden hééft ech ter gister-avond hare goedkeuring aan dit besluit <mthcuden. Congres der 8. D. A. P. Door de lange ruzie-debatten was er voor een zakelijke behandeling van de talrjjke onderwerpen, die aan de orde waren gesteld, veel tjjd te kort. He kwestie van den vrouwen-arbeid werd tot een volgend congres verschoven. Bjj acclamatie werd op voorstel van Schaper een motie aangenomen, waarbjj het P.B. verklaart een krachtige actie te zullen voeren om het vrouwenkiesrecht in de Grondwet, eventueel in de Kieswet op te nemen ingevolge de besluiten van het congres te Stuttgart. Met groote meerderheid werd een motie inzake kiesrechtactie aangenomen, waarbjj besloten wordt de leiding der kiesrechtactie te stellen onder het P. B. en het comité voor algemeen kiesrecht op te heffen. Ten slotte kwamen nog verschillende voorstellen aan de orde, inzake brochurehandel, scheurkalen der, redactie van »Het Volk", enz. Heel wat werd nog afgedaan in korten tjjd, maar nog veel meer bleef ook dit jaar onafgedaan. In zjjn sluitingswoord verklaarde Vliegen dat z.i. de tweede helft van dit congres gebleken is, dat de partjj best samen kan werken, indien zjj slechts wil. Met een aansporing om in eendracht en eenheid kracht te zoeken, eindigde hjj. Mendels sloot zich bjj deze woorden aan en gaf de verzekering dat hjj en zjjn vrienden alles zullen beproeven om de eendracht te bewaren. Onder het zingen der ^Internationale" ging het congres uiteen. Gemeenteraad. Op de Agenda voor de vergadering van den Raad op Dinsdag 28 April 1908, des namiddags te 2 uren, komen de volgende voorsteilen voor 1. Benoemig van een onderwijzer aan school D. Voorgedragen zjjn de heeren 1. C. M. v. d. Poel te btrjjen. 2. J. G. Kotvis te Noord Scharwoude. 3. P. H. van Overbeeke te Nieuwe Tonge. 2. Benoeming leden Commissie tot weren van schoolverzuim. Aanbevolen de heereno Categorie sub 1. van art. 22 der Leerplichtwet. 1. de heeren M. Bakkesi modelmaker J. C. Mejjer, timmerman 2. de heeren T. J. P. M. Bruineman, boekhouder, J. H. Frede- riks, assuradeur; 3. de heeren J. van der Most, Wzn., timmerman, J. Stegman, timmerman. b Categorie sub 2. van genoemd wetsartikel. 4- de heeren J. Hage, hoofd van school D., M. Martens, hoofd van school E.5. de heeren J. A. van der Poel, onderwijzer school C., W. Sterk, onderwijzer school D. c Categorie sub 3. genoemd wetsartikel. 6. de heeren J. B. Biarez, directeur der R. K. scholen. W. J. A. Kruyer, hoofd der schooi voor Geref- Onderwjjs; 7. de heeren A. J. Dekker, hoofd der school voor Chr. Nat. Onderwjjs. H. L. Hakkenberg, hoofd der St. Jozefsschool, le sectie. d Categorie sub 4. 8. de heeren A. T. A. Zoet mulder, koopman, M .T. Wouterlood, brander en metselaar9. de heeren P. J. van Harderwjjki pastoor der Oud-Bisschoppeljjke Clerezy., D. Visser, Sr., distillateur. 3. Beslissing op het voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het verleenen van een voorschot van f400.000 aan de VereenigiogjVolkshuisvesting" alhier, waarover in de vorige vergadering de stem men hebben gestaakt. 4. Voorstel van de Commissie voor de Strafver ordeningen alhier. a tot wjjziging van de Verordening op het rijdendie ter handhaving van de openbare orde en veiligheid en op de straatpolitie te Schiedam die regelende het gebruik en de bescherming van openbaren gemeentegrond en gemeente-eigendom men te Schiedam en die tot instandhouding van de goede orde op het buitenplein van en de toe gangen tot het spoorwegstation te Schiedam en tot vaststelling eener verordening tot regeling van het verkeer op de wegen in de gemeente Schiedam in verband met het gebruik van motorrijtuigen en rjj wielen. b tot wjjziging van de verordening op het reinigen en op de gevorderds breedte en diepte houden van de wateringen en heinslooten in het Oud- en Nieuw- West-Fran keiand te Schiedam. c. tot wjjziging van de verordening op de bonden op den openbaren weg en daaraan ge* legen niet afgesloten erven en op vaartuigen te Schiedam. d. betreffende een toezicht op de ruwketels i® branderjjen. 5. Opnieuw vaststelling der gemeente-begroo ting voor 1908. 6. Wjjziging gemeen te-begrootingen, diens* 1907 en 1908 (modellen B. en C.) 7. Voorstel van B. en W. tot rectificatie v®® de omschrijvingen der eigendommen bedoeld bjj Raadsbesluit van 10 December 1907 en tot het treffen van een nadere regeling met H* Gabel, ten aanzien van den aanleg van de Brou werstraat. 8. Idem om in beginsel te besluiten tot he* oprichten van een school voor zwakzinnigen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1908 | | pagina 2