Binnenland. 'Hada- en (iewestelijk Nieuws. werken ontdektde waarde wordt op 75,000 Mark geschat. De Koninkl. Bibliotheek te Berlijn heeft voor de werken tot 1650 reeds 12,000 Mark geboden en uitgemaakt, dat van de 300 boeken slechts 1 exemplaar bestaat. Naar de „Timles" uit Tokio en uit Peking verneemt, is de overeenkomst tusschen China en Japan, betreffende de Jaloe-rivier, definitief ge- teekend. r Men meldt uit Rabat van 12 dezer Men bevestigt, dat de mehallah van Bagdadi, naar Fez gezonden door Abd-el-Aziz, is gearresteerd door Beni-Hassan, die zou weigeren zich te onderwer pen. Bagdadi, gekampeerd in een moeras van Mechra-Erramla, neemt een goede positie in. Tijdingen uit Mequinez melden, dat Moulcy Hafid daar de volgende week verwacht wordt. De toestand te Calcutta (Britsch-Indië) geschapen door de anarchistische en revolutio naire beweging, biedt tot heden geen enkele ver betering. De branden vermenigvuldigen zich in de jute-entrepóts op zoo onrustbarende wijze, dat de verzekering-maatschappijen besloten hebben, de betrokken polissen in te trekken. Men leest in de financieele overwegingen van den Parijschen »Temps". Wij gelooven te weten, dat de internationale commissie van handelaren in diamanten, die zich in April 11. geconstitueerd heeft, om maatregelen te nemen, die den handel in diamanten betref fen, Woensdag 11. afgevaardigden naar Londen heelt gezonden om zich in betrekking te stellen met de De Beers compagnie van Kimberley aan de Kaap en de eerste mjjn van Transvaal. Deze afgevaardigden zijn er ingeslaagd onderhandelingen met de beide maatschappijen te opepen. Men wil zich over den aard dier besprekingen niet uitlaten. Officieel»* berichten. Bjj Kon Besl. is aan den onbezoldigden rijks, veldwachter Th. Fransen, te Helmond, verleend de eeremedaille in brons, verbonden aan de orde van Oranje Nassau. De nieuwe minister van koloniën. H. M. de Koningin ontving gister ten paleize Het Loo den heer Idenburg, ter aflegging van den eed als minister van koloniën. Oud-minister Krans, De oud-minster van Waterstaat, dr. J. Kraus, is van zjjn buitenlandsche reis in de residentie teruggekeerd. Installatie van den Defensieraad. In de Trèves-zaal werd gister de Defensieraad geïnstalleerd door de Ministers van Binnenland- sche Zaken, van Marine en van Oorlog, met eene rede van eerstgenoemden Minister. Een „perma nent college" noemde de Minister den Defensie raad, hetwelk, „ter bevordering van 's Lands be langen, voor zoover de zee- en landmacht en de overige weermiddelen van den Staat betreft, ten aanzien dier belangen van advies kan die nen". De Minister gaf een historisch overzicht van de instelling, het bestaan en de werking van een gelijksoortig college, dat van 1850—1868 heeft bestaan. Gelijk toen wordt ook thans bezuiniging, altham: zuinigheid, verlangd en met het oog op het wisselend inzicht van snel elkander opvol gende Ministers, ook stabiliteit. Te midden van het bestaande verschil van meening daarover en over andere punten, die dikwijls ook in den poli tic-ken strijd worden geworpen, is 't de taak der Regeering haar weg te vinden tot het treffen van de noodige voorzieningen. Wat goed is moet behouden blijven, doch hervormingen en nieuwe voorzieningen zijn noodig, zoo dat zij uitvoerbaar zijn en dat, met geen meerderen persoonlijken last ol ongelegenheid voor de burgerij, en niet meer kosten dan noodig is, een zoo goed mogelijk cieknsiewezen wordt verkregen, ter handhaving onzer onafhankelijkheid en tot bewaring der open bare orde. Daartoe is noodig deskundig onderzoek en behandeling dezer zaak als een nationale zaak mot onttrekking daaraan zooveel doenlijk van den jpolitieken strijd. De Raad van Defensie is onaf hankelijk in zijn oordeel en de Regeering blijft verantwoordelijk. Luitenant-generaal Kool, commandant van het veldleger, heeft de installatierede van Minister Heemskerk beantwoord, dank betuigende ook voor diens belangrijke rede. 's Ministers mededeelin- gen zullen voor den Raad een zeer gewenschte luddiaad bij zijne werkzaamheden zijn. Het door den Minister uitgesproken vertrouwen in 's Raads toewijding en vaderlandsliefde zal ten spoorslag strekken voor de uitvoering van zijne taak. De inotie-Bos. Naar in 1 chtingen, uit de meest vertrouwbare bron door de »N. Haart. Ct." ontvangen, zal de ge beide anu revolutionaire partjj als één man tegen de spoorwegmo'ie-Bo-' stemmen. Al heeft men geiracnt. sommige anti-revolutionairen, met name de heeren de Waal Maiefjjt en Kuyper, voor te stellen als medestanders van de heeren Treub en Bos, de enkele uitlatingen van deze leiders dag- teekenend van jaren geleden, zullen, zegt het blad geen beletsel vormen om het beginsel der motie- Bos, welke staats-exploitatie van spoorwegen nu gebiedend noodzakelijk noemt, toch af te wijzen. De heer de Waal Malefjjt zal ongetwijfeld zelf zijn standpunt nader verdedigen. Wat de oud-liberalen betreft, onder deze zijn misschien eenige voorstanders, zeker vele tegen standers. En wat de katholieken staatspartij aangaat, ook hierin zijn de tegenstanders van staats-exploitatie van spoorwegen in de meerderheid. Dat moet volgens het Haarlemsche orgaan reeds gebleken zijn op een aantal vergaderingen, die de Katho lieke Kamerclub speciaal voor dit onderwerp heeft belegd. De opstootjes der opium-rookers in Nederlan dsch-In dië. Uit Den Haag wordt aan het Brusselsche blad »Le Petit Bleu" het volgende geschreven, dat wij geheel voor rekening van het Belgische blad moeten laten Men heeft totnogtoe in den vreemde niet de oorzaak van de laatste partieele inboorlingen opstanden gekend, die zich in Nederlandsch-Indië hebben voorgedaan, bijzonder in de streek van Bali en Gelgol. De oorzaak van de opstanden vereert de Hollandsche overheid en staat in ver band met de nieuwe phase, waarin de strijd van het uiterste oosten om zich van de ondeugd van opium te ontdoen, is getreden. Het is omdat het bestuur van Nederlandsch- Indië de pogingen steunt, parallel loopend met die van China, om het gebruik van opium te beper ken en het langzamerhand te doen ophouden, dat de inboorlingen van Java en Batavia in den laatsten tijd zijn opgestaan en beproefd hebben de Hollanders te vermoorden. Dit feit toont de moeilijkheid aan die er zal zijn om te handelen tegen eene gewoonte, zoo diep in de Aziatische zeden ingedrongen als het gebruik van den vergiftigenden opium, dat de autoriteiten voor Nederlandsch Indië evenals die van het Hemelsche rjjk, besloten hebben op de meest energieke wjjze te bestrijden. Prov. Statenverkiezing. Het centraal comité der vrjjzinnnige kiesver enigingen uit het district Slicdrecht heeft candi- daat gesteld voor de a.s. verkiezing van een lid der Provinciale Staten (vacature-Swets) den heer H. van Eeten, burgemeester van Ameide. Bond voor Vrouwenkiesrecht. Men meldt uit 's-Gravenhage In het hotel „Wittebrug" hield de Bond voor Vrouwenkiesrecht de eerste jaarvergadering onder presidium van mejuffrouw Mr. F. C. van Dorp, die het ontstaan van den bond een gevolg noemde van de onderdrukking eener bepaalde groep, welke zich in de Vereeniging voor Vrouwenkiesrecht niet met de ultra-feministische richting kon ver ton i gen Zij betreurde het, dat een gebrekkige internationale organisatie den bond uitsloot van de voorbereiding van het aanstaande wereldcon gres, zoomede dat een federatie met de V'erèeni- ging voor Vrouwenkiesrecht is afgestuit op ge heel persoonlijke overwegingen van het hoofd bestuur van laatstgenoemde vereeniging. Het jaarverslag en de rekening en verantwoor ding werden goedgekeurd. De bond telt 14 af deelingen met 800 leden, een aantal afdeelingen is in wording. i Een tweetal brochures werden, zooals uit het jaaiverslag blijkt, uitgegeven: de zoogenaamde brtchurc „Heijermans" en „Een afgeluisterd ge sprek". Bovendien werd overgegaan tot de uit gave van het correspondentieblad „De Ploeger", waarvan de twee eerste nummers verschenen zijn. Vooral ten gerieve der afdeelingsbesturen werd een kleine bibliotheek aangelegd, en ten bate van de propaganda een aantal portefeuilles met bro chures ingericht, die onder leden en belangstel lenden circuleeren. De secretaris eindigt zijn uitgebreid verslag met dank te betuigen aan allen die hebben me degewerkt tot het verkregen succes. In,het hij zonder komt groote lof toe aan mevr. Wijnaendts Francken-Dyserinck, die zich jegens den bond zeer verdienstelijk heeft gemaakt. Aangenomen werd een voorstel-Den Haag, tot afstand van 25 o/o der afdeelingscontributiën aan het hoofdbestuur in het eerste jaar. Het hoofdbestuur werd tot 9 leden uitgebreid en Utrecht als plaats voor de volgende jaarver gadering aangewezen. In comité werden vervolgens de propaganda en de houding van den bond in zake het we reldcongres besproken. Ten einde de deelneming aan de feestèn zoo groet en algemeen mogelijk te maken, heeft het Centraal Comité ter Voorbereiding van de Samen komst. van den Wereldbond voor Vrouwenkies- j recht besloten den prijs der kaarten voor diner en boottocht voorloopig niet te verhoogen, maar dien onveranderd te laten. De gelegenheid tot deelneming aan die feestelijkheden bljjft echter uitsluitend opengesteld voor congresleden. (Vgl- Maandblad der V. v. Vrouwenkiesrecht van 15 Mei). Nadere inlichtingen geeft de le secr. van het Centraal Comité, Johanna W. A. Naber, 5 van Eeghenstraat, Amsterdam. f R. K. Drankbestrijders-vereeniging in het Bisdom Haarlem. De vierde Algemeene vergadering van den Dio- cesanen Bond zal gehouden worden op een nader te bepalen Zondag in de maand October a.s. te 's-Gravenhage. Den afdeelingen wordt verzocht eventueele voorstellen ter plaatsing op de Agenda dier vergadering te willen inzenden vóór 1 Juli a.s aan het Secretariaat. Eveneens worden vóór 1 Juli ingewacht eventu eele candidaturen voor de periodiek open te vallen plaatsen in het Hoofdbestuur. Aan de beurt van aftreding zjjn mevr. M. Kenter van Baar en de heeren A. W. H. Ludwig en H. Ammerdofler. Kon. Instituut van Ingenieurs. In de te Amsterdam onder voorzitterschap van den heer L. M. Barnet Lyon gehouden vergadering der Vakafdeeling voor Electrotechniek werden in de plaats van de aftredende, doch niet dadeljjk herkiesbare bestuursleden prof. C. L. Van der Bilt (secretaris) en H. C. J. Gritters, gekozen de heeren prof. C. Feldmann en C. H. Julius, en tot secre taris het bestuurslid prof. G. J. Van Swaay. Na eenige discussie werden nagenoeg onver anderd vastgesteld de door de Commissie voor de Veiligheidsvoorschriften ontworpen Veiligheidsvoor schriften voor Eleetrische Spoor- en Tramwegen en voor Eerste Hulp bjj Ongevallen in het Elec- trisch bedrjjf. Overeenkomstig het voorstel van het bestuur werd besloten tot instelling eener permanente com missie van redactie en advies in zake de veiligheids voorschriften, ter vervanging van de commissie bovengenoemd, welke na 10 jarige werkzaamheid ontheffing van haar taak verzocht had. De IJmuider kwestie. De verslaggever van het »Hbid" seint uit IJmui- den Onder voorzitterschap van den heer Bakker werden een tweetal conferenties gehouden door het bestuur der afdeeling IJmuiden van de Ned. Ver. ter bev. der Zeevisscherij met het bestuur der handelarenvereeniging. Uitgaande van de ver onderstelling, dat de Tweede Kamer niet begrjjpt het groote belaog, dat in een nalaten van de verhoogde belasting gelegen is, werd Vrjjdag j.l. besloten, zich door middel van een uitvoerig adres te wenden tot de Tweede Kamer individueel. Minder juist is dus het bericht in een van de bladen, dat overeenstemming zou zjjn verkregen omtrent de te nemen maatregelen, die, naar men verneemt, tot een oplossing van deze kwestie zouden leiden. Vaak is beweerd, dat de handel door 't opvoe ren der prjjzen de 1 pet. belastingverhooging wel weder, althans voor een groot deel, op de afne mers zou weten af te wentelen. In de practjjk is dat echter niet zoo eenvoudig als het in theorie wel ljjkt. Men wees er ons op, dat de prjjzen. volgens usance, worden afgerond tot stuivers, en nu kan men niet voor een visch die tot dusver f 1.15 opbracht, fl.16 in rekening brengen aan den afnemer, terwjjl er bjj de vinnige concurrentie geen denken aan is, den prjjs op fl.20 vast te stellen, Met een voorbeeld toonde men ons voorts aan, dat in Duitschland, door de scherpe concur rentie met de van overheidswege beschermende Duitsche visscherjj, vaak geleverd moet worden tegen inkoopsprijs, waarbjj dan nog een hoevelheid jjs wordt cadeau gegeven de handelaar vond dan nog tot dusver zjjn winst en vergoeding voor risico juist in de dezer dagen zoo veelbesproken korting. Alg. Bond van R.-K. Kirs vereenigingen. Gisternamiddag had te Utrecht in „Het Kas teel van Antwerpen" de jaarlijksche vergadering plaats van den Algemeenen Bond van R.-K Kies- vereenigingen in Nederland, onder leiding van den heer mr. D. Kooien. Tegenwoordig waren de algevaardigden van 55 aangesloten vereeni gingen Aan het verslag, dat wij van deze vergadering in „De Tijd" vinden, is het volgende ontleend: Be voorzitter deelde mede, dat aangesloten zijn districten van de 85, waarin kiesvereenigingen bestaan. i Verdei werd medegedeeld, dat de Bondscom- missie voor de defensie-kwestie was geïnstal leerd en werd dank gebracht aan de leden van de commissie voor het kiesrecht-rapport. Na lezing en goedkeuring der notulen en na afdoening van het verslag van den penningmees ter had een verkiezing plaats van twee bestuurs leden in de vacatures Zuid-Holland I en II. Gekozen werden voor Zuid-Holland (vacature- Kolkman) de heer Van de Corput en Zuid-Holland II (vacature-Van Rjjswijk) de heer dr. Kervel, beiden als plaatsvervangers voor jhr. Von Fisenne en mr. Aalberse. Docr toetreding van Rheden werd voor Gel derland als tweede bestuurslid gekozen de heer jhi. O. van Nispen en tot plaatsvervanger baron A. van Wijnbergen. In tusschen was het aantal vertegenwoordigde verenigingen geklommen tot 58. Hierna kwamen aan de orde de voorstellen tot wijziging van het Reglement, die van huis- houdeljjken aard waren. i Het bestuur zal de nog niet aangesloten ver- eenigingen uitnoodigen op de herziene statuten ajsnog toe te treden. Ook zal nader een rede lijke regeling der contributie worden ontworpen. Hiermede was te kwart over vier dit deel der agenda afgehandeld. Verder werd van de agenda behandeld een mo tie Zwolle, om den Bond te doen aandringen op spoedige, algeheele herziening der Ongeval lenwet, daarbij rekening houdend met de te verwachten ziekte-verzekeringwet, met uitbrei ding dezer wet ook voor zeevisscherij en land bouw, wat dezen laatsten betreft met faculta- ticf-stelling van den verzekeringsplicht voor den landbouwer en zjjn kinderen. i De motie wordt na korte toelichting en na overbodig verklaring door het bestuur, ingetrok ken. i Hierna kwamen in behandeling de drie moties in zake het kiesrecht. j Deze drie moties werden te geljjk behandeld en alle korteljjk door den voorzitter toegelicht. Van verschillende kanten gingen stemmen op, om de behandeling uit te stellen, ook met hot oog op nog toe te treden vereenigingen. De voorzitter zeide, dat dit denkbeeld zeer zeker de logica voor zich heeft en een besluit in dien geest vermoedeljjk de toetreding van de zuideljjke vereenigingen zou bevorderen. Enschedé was beslist tegen uitstel tot Septem ber (voorstel Arnhem) en zag daarvan weinig vrucht; de zuidelijken zullen nu evenmin tjjd hebben, als men zegt, dat zjj nu gehad hebben. Enschedé vraagt, of, behalve de moties ook nog het kiesrechtrapport zal behandeld worden. De voorzitter wjjst er op, dat het bestuur niet anders heeft kunnen handelen dan gedaan is. Er is nu werkeljjk geen tjjd meer en de vergadering beeft bljjkbaar zeer veel gewicht gehecht aan de re- glementswjjziging. Almelo verzette zich mede tegen uitstel, terwjjl Den Helder voorstelt een afzonder- ljjke vergadering te beleggen. De voorzitter wjjst er op, dat de inzending van moties mede schuld is van de langwjjlige behan deling, het bestuur is wel verplicht deze op de agenda te plaatsen. Deventer was in elk geval voor afdoening der motie 's-Gra ven hage. Het voorstel-Arnhem wordt aangenomen met 34 tegen 23 stemmen, zoodat de behandeling van het kiesrechtrapport met de daarop betrekking hebbende moties uitgesteld worden tot September. H.Na eenige opmerkingen over huishoudeijjke aan gelegenheden werd de vergadering gesloten. Ned. R. K. Secretariaat van Metaalbewerkers. Dit secretariaat houdt zjjn 6de jaarvergadering op Zaterdag en Zondag 11 en 12 Juli 1908 in het St. Jozefshuis, Albrechtstraat te Utrecht. Op de agenda komt o. mvoorBestuurs verkiezing wegens periodieke aftreding van L. H. Boomgaard te Amsterdam en J. Aalbersen te Enschedé, en het tusschentjjds bedanken van P. B. Kok te AmsterdamVerkiezing voorzitter. Verder verschillende bestuursvoorstellen en voorstellen der afdeelingen. Middenstandscongres. Het bestuur van den Nederlandschen Bond van Vereenigingen van den Handeldrjj venden en Indu- strieelen Middenstand, zal het congres, dat 29 en 30 Juli a. s. te Dordrecht wordt gehouden, voor stellen, het credietvraagstuk van den middenstand in zjjn geheel aan de orde te stellen op het Bonds- congres van 1909, opdat de vereenigingen eerst het onderwerp ernstig zullen kunnen bestudeeren. Tevens deelt het bestuur mede, dat het reeds in September j.l. heeft ingesteld een commissie om de tot standkonaing van een bedrjjfsmuseum te bespoedigen. Deze commissie, bestaande uit de heeren dr. D. Bos, J. N. Hendrixen W. Nieuwen- huis, is bezig met het verzamelen van gegevens en het uitzien naar geschikte gebouwen, om zoo doende behoor!jjk opgestelde plannen en bereke ningen te kunnen maken. In den loop van enkele maafiden zal zjj met haren arbeid gereed komen en daarna de noodige voorstellen doen, die dienen kunnen om de tot standkoming van een bedrjjfsmuseum te bevorderen. Jubilee-ten toonstelling. De tentoonstelling van voorwerpen voor ker kelijk gebruik bestemd als geschenken ter ge legenheid van het Gouden Priesterfeest van Z. II- len Paus had de beide dagen dat zij hier in het Bondsgebouw geopend was, druk bezoek. De scboone paramenten door de vaardige hand der dames voor den altaardienst vervaardigd, ver dienden dan ook alleszins aandachtig bezichtigd te worden, Zoo waren er een vijftal kasuifeU met toebehooren naar de vjjf kleuren volgens het kerkelijk ritueel gebruikeljjk wijl zij den H. Vader geschonken werden allen Romeinsch mode], tien superpliën, drie alben, singels, altaar dwalen, kandelaars, en andere voorwerpen voor kerkelijk gebruik, waarmede zeker weder menig® armé parochie-, of behoeftige missiekerk zal ver rijkt worden. f Zeer fraai mag zeker heeten een altaardwaal. door eene dame, aan eene zijde verlamd, met eene hand bewerkt en bijzondere aandacht trok ook vooral een singel door een nagenoeg blind® dame vervaardigd. Waar zoo veel geloof en godS' vrucht nog tot de uiterste krachtsinspanning noopt; verdient zeker het verdienstelijk werk der dai»es nog meer te worden geprezen. Moge 't den jubi leerenden. Opperpriester een geschenk zijn, dac vau de traditioneele liefde van het katholiek® Schiedam voor den Algemeen Vader der gelo®' vigeu op welsprekende wijze getuigt 1 Volksbadhuis. In de week van 11-17 Mei 1908 rrerdeO genomen 262 baden lste kl. 2de kl. kuipbaden 22 kuipbaden 36 regen 13 regen 105 school kinder k 5 ct

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1908 | | pagina 2