Dagblad voor Schiedam 31ste Jaargang. Woensdag 20 Mei 1908. i\o. 9115 1 Ofticieele berichten. Gymnasium te Schiedam. Buitenlandsch Nieuws. Verspreide berichten. Biimeiüamd. Stads- en Uewestelyk Nieuws. ABONNEMENTSPRIJS: Dit blad verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen, en kost voor Schiedam per 3 maanden f 1.35, per maand 45 cent en per week 10 cent. Franco per post door geheel Nederland f 2.— per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons BureauBoter- straat 50 en bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. BureauBOTERSTRAAT 50 PRIJS DER ADVERTENTIëN: Van 16 regels f 0.92 met inbegrip van bewijsnummer. Elke regel daarboven 15 cent. 11 tweemaal Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend Ingezonden mededeelingen 25 cent per regel. Voor herhaaldelijk adverteeren wor lijke overeenkomsten aangegaan. den uiterst bil- Telefoonnummer 85. Postbus no. 39. HET TOELATINGSEXAMEN zal plaats hebben in de eerste helft van Juli. Belanghebbenden worden verzocht zich vóór 1 Juli a.s. op te geven bij Dr. C. J. VINKESTEYN, gymn. rector. Schiedam, Mei 1908. OOSTENRIJK-HONGARIJE. De gewone audiënties van Keizer Frans Jozef hebben eergisteren niet plaats gehad de vermoeie nissen van zijn jubileum, gevoegd bjj een zware griep, maken het noodig, dat de oude Keizers wat rust neemtzijn toestand baart echter voor 't oogenblik geen bezorgdheid. RUSLAND. Te Petersburg werden 60 mannelijke en vrouwe lijke studenten, waaronder de dochter van een professor, midden in den nacht gearresteerd, en 'n de kassematten van de Peter- en Paulsvesting opgesloten. Men meent, een wijdvertakte samen zwering op het spoor te zijn. TURKIJE. Een iradé bekrachtigt de door den ministerraad genomen besluiten betreffende de Haraklea-zaak; die, naar het schjjnt, geregeld is overeenkomstig de eischen van het Fransche gezantschap. De toestand in Van is kritieker geworden. De Armeniaansch wyk is door een troepencordon omringd. Men eischt uitlevering van de komitad- jis en wapens. CHINA. Uit de Chineesche provincie Yunnan komen ernstige berichtende rebellen hebben de forten van Mengste bestormd en maakten wapens en munitie der keizerlijke troepen buit; ze bezetten e stad Chuetung, maakten zich meester van de spooibaan en dwongen de beambten in bun dienst °vei te gaan. Onder voortdurend aangroeien hun- ®er gelederen, zijn zij thans op marsch naar Nani- ai- De prefect van Chuetang is gevlucht, de V1Ce" on'ng van Yunnan heeft hulp verzocht aan gouverneur van Kiang-Si. Yuan-Shih Hai het bevel, om troepen van 't noorden naar unnan te zenden, ingetrokken, daar de afstand te groot is. den heeft ijzer- of metaalwerk vernield. De schade beloopt twee-en-een half millioen. De oorzaak van het ongeval is onbekend. Er is geen persoonlijk onge luk te betreuren. Men heeft gisteren-ochtend bij het park van het kasteel van Wachwitz, waar tegenwoordig de koninljjke familie van Saksen resideert, den Fran- schen onderwijzer der jeugdige prinsen gevonden, ernstig gewond door verschillende messteeken. Eerst dacht men aan een gewapenden aanval, maar het eerste onderzoek heeft aangetoond, dat de jeugdige professor het slachtoffer is van eene wraakoefening waarover men het diepste stilzwijgen bewaart. In welingelichte kringen wil men niets omtrent deze geheimzinnige gebeurtenis mededeelen. De professor is Gauthier genaamd. De politie te Dresden heeft gisteren ontdekt het lijk van een Russisch student Andreas Szelevs- ki, liggende op de sofa van zijn salon. De dood wordt toegeschreven aan een misdaad, waarvan men twee Russische revolutionairen, genaturaliseerde Engelschen, verdenkt. De politie heeft reden om te gelooven, dat het slachtoffer zich de wraak van zijn vroegere poljtieke vrienden op den hals heeft gehaald. - Een geweldige koortsepidemie heerscht te Moskou, waar de hospitalen overvol zijn20U0 lijders zijn reeds in behandeling en er zijn /5 a 100 nieuwe gevallen per dag- De stedelijke overheid heeft gevraagd de zomerkazernes in ziekenhuizen te veranderen. Het Hof van assisen te Weenen heeft mede gedeeld, dat de Poolsche schrijver Henryk Sienc- kewicz is veroordeeld tot 300 francs eereboete of dertig dagen gevangenisstraf wegens beleediging en eerroof van de studenten. Men weet, dat de Rutheensche studenten gedu rende de troebelen gearresteerd, weigerden iets te gebruiken in den tijd van hunne gevangenhouding. Terwijl nu de Noorsche schrijver Bjoernson hun een sympathiek schrijven zond, beweerde Sienckewicz, dat de studenten vastten met wijn en biefstuk. Heel Europa, zeggen de studenten, heeft onze handeling ernstig opgenomen, die in het belache lijke trekkend, heeft Sienckewicz onzen naam en prestige afbreuk gedaan. Het gerechtshof, evenzoo oordeelend, heeft den schrijver van »Quo Vadis" veroordeeld. Caamer te Haarlem, die genaamd isTrouw moet blijken. Vivat Keyser, vivat Prins, Fiscaal, Factor eens van sins, Vinder, Vaandrik, Secretaris, Gebruik de kelk als hij klaar is. De New-York JAPAN. TT - Herald vernemt uit Tokio, dat "ajasji, de minister groote kans heeft van buitenlandsche zaken, - -w.H van zjjn ontslag te krijgen, tn geelt hem de schuld, dat de geschiedenis van atsoe-Maroe" de Chineezen zoo boos heeft ^emaa vt. Met hem op te offeren hoopt men in apan blijkbaar een middel te vinden om aan het evoeuge boycott een einde te maken. Men noemt otnoera als Hajasji's opvolger. Een zeker getal bewoners van het Belgische orP Saint Leonard, hadden zich gister ter bede- Vaart begeven naar Scherpenheuvel en kwamen ^en buurttrein terug, toen tusschen de stations 0 en en Herenthals de locomotief ontspoorde aai bij deze in een kuil stortte. e machinist werden daarbij de beide armen gesneden, maar ook de reizigers ondervonden aar ij de gevolgen van den schok een hunner er gedood drie andere werden ernstig gekwetst. ^en officieuse nota gisteren te Londen ge- h iceerd, verklaart dat het onjuist is, er onder afdelingen hebben plaats gehad tusschen de De eers- en de Eerste Mijn-maatschappij, maar dat a gevaardigden van Amerika, Holland, België en 'ankrijk besprekingen hebben gehouden meteen syndicaat van koopers evenals met de vertegenwoor- igers van de De Beers- en de Eerste Mjjn-maat- schappijen. Deze besprekingen hebben tot geen resultaat geleid, omdat de Eerste Mjjnmaatschappij Voorwaarden heeft gesteld die onaannemelijk waren Voor het syndicaat. Een geweldige brand heeft gisteren te Saint Quentin (Frankrijk) een belangrijk huis van klein Smedenpatroons. Door den bond van Smedenpatroons in Neder land is een adres aan de regeering verzonden, waarin hij verzoekt in aanmerking te komen voor 'n staatssubsidie. In de redenen daarvoor geeft hij te kennen, dat het grof-, hoef, huis-, kachel-, kunst- en landbouwsmidsbedrjjf door de bestaande ambachtsschool niet voldoende is gebaat. Dat de vorming tot smidsgezel, met uitzondering van in de provincie Drente en in enkele inrichtingen in andere streken van Nederland, zoo-goed als stel selloos is en dat de bond hierin verandering wenscht te brengen, door zijn leden, die hiervoor in aanmerking wenschen en kunnen komen, con tractueel te verplichten, tot het verstrekken van deugdelijk werkplaatsvakonderricht en zorg te dragen, dat de leerlingen het herhalings-, vooral teekenonderwjjs, trouw bijwonen. Met het plaatsen van leerlingen is de bond reeds begonnenhet plan bestaat, per 1 Jan. 1909 een 50-tal leerlingen te plaatsen en hiermede voort te gaan, teneinde in het gebrek aan voldoende geoefende werkkrachten, voornamelijk op het platteland, te voorzien. Mr. C. Lucasse. Naar de »Stichtsche Crt. verneemt, is de afge vaardigde naar de Tweede Kamer voor het district Middelburg, de heer M. C. Lucasse, ernstig onge steld. vaarden, zoodat in dien geest besloten is. Door de edele schenkers (het echtpaar dr. Driessen) is echter thans een nieuwe voorwaarde aan de schenking verbonden, dat namelijk aanstonds bjj de oprichting een geneesheer-directeur moet wor den aangesteld. Hierdoor zullen de verpleeggelden nog een weinig hooger worden, waardoor van een »Volks"-sanatorium, in den letterlijken zin, niet gesproken kan worden, 't Is te hopen besluit het blad dat er wegen gevonden kunnen worden ook de Hjders uit den werkenden stand hier te doen opnemen, te meer, waar ook door den werkman dragen. voor dit doel zoo ijverig is bjjge- H. M. de Koningin-Moeder naar Kopenhagen. Men meldt uit 's-Gravenhage H. M. de Koningin-Moeder is gisteravond per Staatsspoor van 7.20 naar Kopenhagen vertrokken- H. M., die onder de naam van gravin-moeder Van Buren reist, deed de reis in een salonrijtuig van de N. C. S.-M. H. M. werd uitgeleide gedaan door den gouver- der residentie, generaal Van Ermel Schererden burgemeester, baron Sweerts en dr. jbr. De Ranitz, grootmeester van Hr. Ms. Huis. Prins Hendrik te Haarlem. Prins Hendrik komt Zaterdag a.s. per trein, die te 9 uur van het Loo vertrekt, te Haarlem, ter bijwoning der jaarvergadering van de Hollandsche Maatschappij der Wetenschappen. Z. K. H. zal de lunch gebruiken, ten huize van den commissaris van H. M. de Koningin en daarna vergaderwaarts gaan. Na afloop is er eerst cèrcle en daarna wordt een rijtoer gemaakt. Het ligt in het voornemen van Z. K. H. om, alvorens aan het diner deel te nemen, eerst een kort bezoek te brengen aan de sociëteit »Trou moet blijeken", en daar dan te bezichtigen de collectie oude bekers, nalatenschap der rethorykers- kamer der broeders Pelikanisten, waaronder zeer prachtige exemplaren. Eén dier bekers wordt nog elk jaar gebruikt bij het z.g. hoofdenmaal. Het is een geschenk van den broeder der Kamer, F rederik Roest, die hem op 1 Januari 1723 aan bood. De beker heeft tot inscriptie: Vivat 1 De gezondheid der heeren broeders van de Staats-exploitatie van Spoorwegen Zooais wij onlangs meldden, heeft de Katholieke Kamerclub eenige voor vergaderingen aan het vraagstuk der staats-exploitatie van spoorwegen gewjjd, waarin een spreker den Kamerleden voor lichting heeft gegeven, Men meldt ons uit Alkmaar, dat deze spreker voor de Katholieke Kamerclub de weleerw. pater Weijers is geweest. Wanneer de opinies, door pater Weijers in een paar hoofdartikelen in »De Tijd" geuit, en waarin veel wordt beweerd, maar weinig bewezen, terwijl de o.i. voornaamste kwestie, die der opportuniteit, geheel op zijde wordt geschoven, als diezelfde opinies het onderwerp geweest zijn van de rede voeringen waarmede de Katholieke Kamerclub is voorgelicht", dan stellen we ons van het opge stoken licht niet veel voor. (N. H. Crt.) Vervroegde winkelsluiting. Men meldt uit Weesp De laatste openbare zitting, door de raadscom missie inzake vervroegde winkelsluiting werd gister-avond gehouden. Voor de comissie versche nen in 't geheel 139 winkeliers, waarvan 116 voor een vast sluitingsuur waren en 23 tegen. Het grootste deel der 116 voorstanders waren voor eene 9 uur sluiting. Voor de commissie haar onderzoek sluit, zal zjj evenwel nog eenige handel drijvende weduwen hooren welke niet ter zitting verscheen. Een 30-tal winkeliers gaven aan de oproeping geen gehoor. Gemeenteraad. Vergadering van den Gemeenteraad van Schie dam op Dinsdag 26 Mei a.s., 's namiddags 2 ure. Verdaging vaststelling notulen van 28 April en 12 Mei j.l. Mededeelingen. Ingekomen stukken. Agenda: 1. Benoeming van twee stembureaux voor de verkiezing van een lid van den gemeenteraad in district II. 2. Voorstel vaststelling van het kohier no. 6 inkomstenbelasting, dienst 1907/8. 3. Voorstel van B. en W. tot goedkeuring der rekeningen over 1907 ;vana. de Gezondheids - commissieb. het voormalig Oude Manhuis c. de Gasfabriekd. de Drinkwaterleiding e. de vereen Volkshuisvesting. 4. Ontwerp-besluit, model C., tot wijziging der begrooting 1908. 5. Voorstel van B. en W. tot oninbaarverklaring van posten op de inkomstenbelasting, dienst 1906/7. 6. Voorstel van B. en W. omtrent de verorde ning tot heffing van bruggeld. 7. Voorstel van B. en W. tot onbewoonbaar verklaring van de woning Heerenstraat 336. 8. Adres van den Directeur der gem. arbeids beurs om verhooging van zjjn jaarwedde, met prae-advies van B. en W. 9. Voorstel van B. en W. tot wijziging van de verkoopvoorwaarden van het raadsbesluit van 24 December 1907 tot verkoop van grond aan de fa. W. Hasekamp Sc Co. 10. Verzoek van de Directie der Depart, bewaar scholen om inplaats van lokalen in school B, lokalen in school F te mogen gebruiken voor den cursus voor de opleiding van bewaarschoolhoude- ressen. 11. Voorstel van B. en W. om aan den Sehied. Bestuurdersbond op 5 Juli a.s. in gebruik af te staan het plein achter den St. Joris Doele met de drilschuur voor een te houden meeting. 12. Motie van het raadslid den heer P.de Bruin inzake het weigeren van verlof op 1 Mei aan de werklieden bjj de Gemeente-Reiniging. 13. Idem inzake de motie van den Gemeente raad van Zaandam over den aftrek van een som voor noodzakelijk levensonderhoud bjj de verorde ning op de inkomstenbelasting. En verdere voorstellen en mededeelingen. Begrafeuis Louis Smulders. Onder buitengewoon groote belangstelling werd gister-middag te Utrecht het stoffelijk overschot van den heer Louis Smulders, lid der bekende firma L. Smulders Co., op- het R. K. kerkhof aan den schoot der aarde toevertrouwd. Onder hen, die den lijkstoet vcfigden, bevond zich o.a. de heer Corn, van Straaten, lid van den Utrechtschen gemeenteraad. Aan de groeve werd op verlangen der familie niet gesproken. Friesch Volkssanatorium. Het is thans volgens »De Ned", zoo goed als zeker, dat Herema-State, te Joure, nog dit jaar voor bovengenoemd doeleinde zal worden ing< richt. Dr. Donath, die voor de tweede maal een bezoek aan dit buiten bracht, thans in het on gunstige seizoen, adviseert opnieuw om te aan- Gemeenteraadsverkiezing. De Vrijzinnig-Democratische Vereeniging Schie dam" zal Vrjjdag-avond 8 ure in het Volkshuis op nieuw vergaderen tot het stellen van een candidaat voor de aanst. Raadsverkiezing, wjjl de heer D. Risj (Emmaplein) reeds gesteld, voor de candidatuur heeft bedankt. Recht, Plicht en Orde. De vergadering van de R- K. Kiesvereeniging ïRecht, Plicht en Orde", gister-avond gehouden en ongewoon druk bezocht, werd door den voor zitter, den heer A. C. A. Nolet, geopend, meteen woord van welkom aan de leden, zich verheugend die hier in zoo groot getal bjjeen te zien, waarna hfi als het doel der vergadering nader uiteenzette het stellen van een candidaat voor de gemeente raadsverkiezing en de aanvulling der bestuurskeuze. Na lezing en goedkeuring van de notulen der laatstgehouden vergadering eerstbedoeld onder werp bjj de vergadering inleidend, deelde de voorzitter mede dat, terwijl de besprekingen over de candidatuur—Goslinga nog tusschen I

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1908 | | pagina 1