Verspreide berichten. Binnenland, Stads- en Gewestelijk Nieuws. oorlogsjaren 1866 en 1870 en gedurende de erg- te jaren van den «Kulturkampf' moesten de Ka tholiekendagen achterwege blijven. Alle toebe reidselen wijzen erop, dat deze, 55e algemeene vergadering in het schoone Düsseldorf een schit terend verloop zal hebben. BELGIë. De algemeene verkiezingen. Gister hadden in Relgie de algemeene verkie zingen plaats. De uitslag vat het „Hdsbl. v. Antw." als volgt samen „Zonder ontmoedigend te zijn, is de uitslag niet van aard om bevredigend genoemd te wor den. Inderdaad, wij h-ebben het verlies van enkele zetels aan te stippen. Daarentegen winnen wij een zetel op de liberalen, te Bergen. Het zuiver verlies is dus 3 zetels. De heer Daens is herkozen te Aalst met een aanzienlijk grooter getal stemmen dan over 4 jaar, vermoedelijk wegens de behendige manier waarop hij onder de kleine kiezers de Congo- kwestie heeft geëxploiteerd. De stormloop onzer vrienden tegen de liberale zetels in het Vlaamsche land is niet gelukt. Evenmin veroveren wij den zevenden zetel té Gent, waarop wij eenige hoop hadden, en blijft daar het statu quo. f Middernacht. Te Doornik behouden de ka tholieken hunne stellingen en wordt de liberaal Roger vervangen door den socialist Royer. Te Audenaeide blijft het statu-quo, maar de katholieken winnen 2000 stemmen. Te Zoningen (Soignies) is het verlies van een katholieken zetel onwaarstatu quo blijft. Be katholieken verliezen 3 zetels: Te Hoei-Waremme, te Luik en te Tongeren- Maeseyck. 1 j Zij winnen een zetel te Bergen. De socialisten verliezen niets en winnen 5 zetelsi 1 op de liberalen te Charleroi, 1 op de libe ralen te Gent, 1 op de liberalen te Doornik, 1 op de katholieken te Boei en 1 op de katholieken te Luik. De liberalen winnen 1 zetel te, Tongeren-Mae- sey ck en verliezen er 4Charleroi, Gent, Doornik en Bergen. De katholieke meerderheid valt van 12 op 8 stemmen." Havas meldt uit St. Nicolaas: In den afgeloopen nacht hebben zeer erge woe lingen plaats gehad. Een groep van 300 Cartellisten heeft <je politie aangevallen en ontwapend. 3 agenten zijn ernstig gewond. Een agent gaf vuur met zijn revolver. Verschei dene socialisten zijn gekwetst. Een hunner werd door een vuurschot getroffen, maar zijn wonde is niet doodelijk. j De opgeroepen gendarmerie moest chargeeren. FRANKRIJK. Aan de Daily News wordt uit Parijs geseind, dat de Tsaar een bezoek aan Parijs zal brengen. ITALIë. Uil Rome wordt aan de „Gaulois" gemeld: De Paus werkt aan een nieuwe encycliek, welke gericht zal worden aan alle katholieke aartsbis schoppen en bisschoppen. De Encycliek zal een strikt godsdienstig karakter dragen en hoegenaamd niets over politiek bevatten. Een groote plechtigheid had gisteren in de St. Pieterskerk te Rome plaats de plechtigheid der zaligverklaring van de eerbiedwaardige Mag- daglena Sofia Barat. De kerk was schitterend versierd en verlicht en groote standaards werden tot in de hoege gewelven gezien. De muren deden tableaux zien, voorstellende de wonderen door de voorspraak van de nieuwe gelukzalige bewerkt. Na de plechtige H. Mis werd het «Te Deum" gezon gen. 's Avonds begaf de H. Vader zich naar de basiliek om de zaligverklaarde te gaan vereeren. Zaterdag beeft Pius X de Fransche bedevaart gangers ontvangen. Mgr. Amette beantwoordend, zeide de Paus, dat het bezoek der Fransche bede vaartgangers door God beloond zal worden. Ver der zeide de Paus, dat hij het grootste genoegen gesmaakt had toen hjj de bedevaartgangers in Rome zag komen, niettegenstaande men hun de grootste opofferingen had opgelegd. De Paus her innerde er voorts aan, dat de voordeelen door de Fransche regeering aangeboden, onmiskenbaar waren. Hjj betreurde het zich niet onder hen te kunnen bevinden in hun land, om te toonen hoe men het levendig geloof moet handhaven. Als gij in uw land teruggekeerd zult zijn aldus de Paus breng het dan uw medeburgers in her innering, dat de Paus steeds met hen is tot heil oer kerk. De Paus gaf daarop zjjn zegen. -- Uit Rome wordt gemeld, dat de H, Vader van Fransche bisschoppen, hoofden van geestelijke orden en voorname leeken tal van telegrammen heeft gekregen, waarin de afzenders onvoorwaar delijk instemming betuigen met het Pauselijke verbod van de vereenigingen voor onderling hulp betoon. De staking onder de arbeiders bij de land bouwbedrijven in de provincies Parma en Piacenza houdt nog steeds aan. De beweging is ook naar de provincie Fojzgia overgeslagen. De stad Foggia moet zelfs door de oproerige landlieden letterlijk nelegerd worden. Troepen drijven de duizenden stakers wel terug, maar dezen hervatten telkens hun aanvallen. PERZIë. De «Times, verneemt uit Teheran, dat het pas vernieuwde Perzische Kabinet alweer is afgetre den. JAPAN. De groole vlootmanoeuvres zullen in den aan staanden herfst plaats hebben. Als operatietooneel heeft men het oog laten vallen op de wateren om de eilandenreeks in het Zuiden van Kroessoe tot de Pescadores, d. i. dus tot de straat van Formo sa. Admiraal graaf Togo zal tot hoogsteu scheids rechter worden benoemd. De internationale vereeniging ter bestudeering van den kanker is Zaterdag definitief te Berljjn opgericht. In verschillende streken van Frankrijk en Zwitserland heeft het in den nacht van Vrijdag of Zaterdag gesneeuwd. Het gerucht loopt te Weenen, dat de eerste minister Von Aerenthal en de minister van oor log. generaal Schonich, voornemens waren ontslag te nemen. Keizer Frans Jozef wilde het echter niet geven. Te New York is het huis van de uitgevers firma Harper door brand vernield. Men vreest, dat er 150.000 bandschriften verloren zijn gegaan, met name de handschriften der werken van Mark Twain. Prins Hendrik te Haarlem. Omtrent het bezoek van Z. K. H. den PriDs aan Haarlem meldt men ons van daar d d. 23 Mei nog het volgende Toen de vergadering van de Maatschappjj der Wetenschappen was afgeloopen, hield Prins Hen- cèrcle in de prachtige blauwe zaal van het gebouw der Maatschappij, en reed daarna onmiddellijk naar de sociëteit »Trou moet bijjcken", thans vooral langs den weg geestdriftig toegejuicht. Daar aan »Trou" een ontvangst, de oude Re- thorykerskamer waardig. Eenvoudig, maar deftig in de hoogste mate. Een looper uitgelegdtwee piccolo's in gele uniform aan den ingangeen planten- en bloe menversiering in de vestibule, en daar ook de «knegt", den bandelier en de ambtsketen om. Ontvangen door de hoofden, werd Z. K. H. ge leid naar de leeszaal, waar de waardevolle beker- schat was geëxposeerd. Van den beker, die thans nog elk jaar wordt gebruikt, gaven wjj alreeds een beschrijving. Doch er zjjn er andere onder, die, èn door de afbeeldingen, èn door de randschriften, een beeld geven van de ideëen en het denken onzer voor vaderen. Zoo zjjn er bekers onder uit den keizer tijd. Op één daarvan ziet men een Keeshond iets heel leeljjks doen tegen een Oranjeboom. Dan is er een beker, waarop een sërail vol vrouwen, met een randschrift, dat wjj hier niet gaarne zouden laten afdrukken. En ook is er één, waarop slechts vier beenen zjjn gegraveerd en die het randschrift heeft «Honi soit, qui mal y pense". De kostbare collectie kristal trok 's Prinsen groote aandacht. Op dezelfde wjjze uitgeleid, werd nu gereden naar de woning' van den gouverneur, en om 6 uur vandaar weer naar het gebouw der Maatschap pij waar het diner plaats had. Te 8 uur 40 vertrok de Prins naar Het Loo, uitgeleide gedaan door den commissaris van H. M. de Koningin. Ned. diplomatieke en consulaire ambtenaren. Dat staat boven de dezer dagen verschenen volledige ljjst. Zjj bevat bijna 600 namen. Er zjjn 116 Nederlanders bjjde overgroote meerderheid is dus vreemdeling. Slechts aan 218 kan in het Nederlandsch worden geschreven. (Neerlandia) Audiëntie. De gewone audiënties van de ministers van justitie en Oorlog zullen deze week niet plaats hebben. Scheepvaartkundig congres. «Naar de »N. Ct." verneemt, zal op het scheep vaartkundig congres, dat in de volgende week te Petersburg wordt gehouden, Nederland goed ver tegenwoordigd zjjn. Behalve de vertegenwoordigers van de regeering, de ingeneurs A. Deking Dura, Wortman en prof. Behrens, en de vertegenwoordi ger van de Vereeniging van Burgeljjke Ingenieurs, de heer P. J. van Voorst Vader, zullen het congres bjjwonen de directeuren der gemeentewerken te Amsterdam en te Rotterdam, de laatste, de heer De Jong, met een zijner ingenieurs, benevens nog een aantal andere landgenooten, die morgen en overmorgen voor hetzelfde doel naar Rusland's hoofdstad vertrekken. Japansche consuls in Ned.-Indië. De «Ostasiatische Lloyd" meldt «Japan had tot nu toe geen consulaire verte genwoordigers in Nederlandsch-Indië, maar nu scbjjnt, volgens berichten uit Japansche bron, die nog bevestiging behoeven, in het begin van Apri te 's-Gravenhage een verdrag te zijn gesloten, waarbjj voorzien wordt in de vestiging van meerdere Japansche consulaten, in de eerste plaats een op Java, in den Archipel. Inderdaad is teekent de »Hbl". hierbij aan begin April een verdrag met Japan gesloten betreffende toelating van Japansche consuls in de Indische havensteden. Dit verdrag is nog niet gepubliceerd, daar het nog moet geratificeerd worden, hetgeen te Tokio geschiedt. De akten van bekrachtiging zijn reeds naar Tokio verzonden. Het verdrag is geheel gelijkluidend met andere verdragen van dien aard, geljjk deze sedert 1855 plegen gesloten te worden en is derhalve te be schouwen als van louter formeelen aard. Kath. Soc. Actie. De heer Emile Verviers te Roosendaal is benoemd tot opvolger van wijlen den heer Ratté aan het centraal bureau der K. S. A. te Leiden. Rijksvischafslag te IJmuiden. Ook de IJmuider Vischhandelvereeniging heeft aan de Tweede Kamer der Staten Generaal een uitvoerig adres gezonden, waarin dringend verzocht wordt, te willen bevorderen, dat de minister van waterstaat bereid zal worden gevonden, de bepa ling omtrent de verhoogde retributie alsnog in te trekken. Gemeenteraadsverkiezing. Voor de verkiezing van ©en lid van den Gemeen teraad in District II vacatureA. Dirkzwa ger bleken heden bij den burgemeester te zjjn ingeleverd vier candidatenljjsten en wel éen met den naam van den heer J. Dinkelaar (soc.-dem.J, twee met den naam van den heer T. S. Goslinga (anti-rev. en kath.) en ©én met den naam van den heer A Vegter (vrijz.-dem.) Over deze candidaten zal nu Dinsdag 2 Juni moeten worden gestemdherstemming zoo noodig Vrijdag 12 Juni. Gevonden voorwerpen. Aanwezig aan het commissariaat van politie Sleutel, sigarenkoker, roodkoralen halsketting, granaten halsketting met gouden slot, jockeypet. Te bevragen aan de volgende adressen Sleutel, Stolk, Oostsibgel 51notitieboekje, wed. v. d. d. Hammen, Lange Kerkstraat 76 zilveren armband, Struik, Oostsingel 73; opstap van een wagen, school aan de Noordmolenstraat streng nieuw touw, v. Gend Loos, Hoogstraat; scheermes in étui, Bronks, 's-Gravenland-cbe polder 11kinderkous en sokje, Reede, Singel 13211sleutel, de Groot, Grof baan 37zilveren armband, J. C. Beukers, Lange Singelstraat 27 postduif, bij de Groot, Lange Singelstraat 33 snoekgrauwe hond, A. Roozeboom, aan de Vjjf Sluizen onder Vlaardinger-Ambachtblauw kora len halsketting met gouden slotje, Middendorp, Oostsingel 54'. Maria-Vereeniging. Zondag 24 Mei hielden de leden der Maria-Ver- eeniging een extra-vergadering. Nadat de voorzit ster de vergadering had geopend, werden door de secretaresse de notulen voorgelezen. De voorzitster deelde mede, dat er zich ver schillende nieuwe leden hadden opgegeven, welke aldus als adspiranten werden aangenomen, om in de volgende vergadering als leden te worden ge ïnstalleerd. Hierna gaf zjj het woord aan de tweede-voorzitster, die nu een korte lezing hield. In de korte pauze, die daarna volgde, werden eenige boekjes, almanakken, briefkaarten, enz. verkocht. Voorts werden eenige coupletten inge studeerd o.a. van Hulde aan Dr. Ariens. Door den weleerw. adviseur, werd voor de leden, welke nog niet ingelicht waren daaromtrent, verklaard welk het doel was van het Dr. Ariensfonds. Een der leden had zich bereid verklaard den zang met pianospel te begeleiden. Na de pauze werd door de voorzitster in het kort het een en ander meegedeeld over de gewestelijke propaganda commissie en de algemeene bepalin gen voor die commissie uit de «Drankweer" voorgelezen. Hierin vond zjj teven gelegenheid om de leden aan te moedigen zich op dat blad te abonneeren, om zoo doende op de hoogte te bljj- ven van hetgeen in andere Maria-Vereenigingen en Kruisverbonden wordt verricht Verschillende leden gaven zich daarvoor dan ook op. Na een korte toespraak van den eerw. adviseur en de gebruikeljjke rondvraag, werd de vergade ring gesloten. Werf „Gusto''. Zaterdag is van de werf Gusto van de firma A. F. Smulders te Schiedam naar Buenos-Aires vertrok- het zuig- en persvaartuig Don Ricardo, op de werf gebouwd voor Zuid-Amerikaaosche rekening. Het vaartuig heeft de volgende hoofdafmetingen lengte 35 M., breedte 6-5 M., diepte 3 M. Het is voorzien van een compound hoofdmachine van 320 I. P. K. voor het drjjven der zandpomp en een compoud hulpmachine van 100 I. P. K. voor het drjjven der centrifugale waterpomp. Verder is het schip voorzien van drie stoomlieren voor het hjjschen der bodemzuigpjjp, der bakkenpjjp, en der ankers. De stoom voor al deze machines wordt geleverd door 2 scheepsketels, elk van 90 M2 verwarmings oppervlak en 8 atm druk Het vaartuig heeft een opbrengstvermogen van 500 M2 per uur. Het kan zuigen tot op 12 M. beneden de waterlijn en den ge baggerden grond wegpersen tot op een hoogte van 5 M. en een afstand van 500 M. Het wordt naar Buenos-Aires gebracht door de sleepboot Poolzee, van L. Smit Co.'s sleepdienst. Concours „St. Michael". In de Bondsgehoorzaal werd Zaterdag-avond en Zondagnamiddag het internationaal schermconcours gehouden door de scherm vereeniging «St. Michael", onderatdeeling der Schiedamsche Bondsafdeeling uitgeschreven. De voorzitter van het feestcomité, de heer C. van Pelt, opende Zaterdagavond den wedstrjjd met een woord van harteljjk welkom aan de deel nemers. Toen het besluit was genomen dit con cours te houden, rezen er tal van bezwaren, maar ze werden allen overwonnenhet comité werd niet teleurgesteld in zjjne verwachtingen. Door veelzjjdige medewerking zoowel geldel jjke als werkdadige krachtig gesteund, kon het concours worden gehouden. Er zou gewerkt worden naar de Holla ndsche methode volgens de regelen van den Nationalen Scherm bond en de Fransche methode volgens de bepalingen van het program. Daarna verzocht de voorzitter den heeren Mercey van «Eendracht maakt macht" en Hack van «Vrijwil lige Wapenbroeders", beiden het concours met een groot saluut op den degen te willen openen. De beide meesters op de wapenen voldeden daaraan op de meest voortreffelijke wjjzealgemeen werd het mooie saluut bewonderd. De wedstrijd had over het algemeen een zeer opgewekt verloop. Er werd met veel opgewektheid gestredende tegenstanders zaten elkaar dicht op de hielen en betwistten elkaar tot het laatste de uitgeloofde pi jjzen. De jury, bestaande uit de heeren J. Mercey, Jr, C. Berg, W. v. d. Donker, T. Timmermans en M. den Hartog, hoofdsecondant, instructeur van de scherm vereeniging «St. Michael", onderafdeeling der Schiedamsche Bondsafdeeling, deed Zondag avond omstreeks ure, toen de wedstrjjd geëindigd was, de volgende uitspraak. Colonne Lange Stok. Eerste Prijs: „Vrjje Wapenbroeders", Den Haag. Cor ps Degen. Eerste Prijs„St. Lodewijik IX", Rotterdam. Tweede Prijs„Door Strijd Overwonnen", Delft. Derde Prijs: „Eendracht Maakt Macht", Rot- terdam. Corps Sabel. Eerste Prijis: „Jeanne d' Are", Ledden. Tweede Prijs: „Eendracht", Dordrecht. Derde Prijs; „Nederland en Oranje", Rotter dam. Personeel Degen. Eels te Prijs: A. Buijing, „S,t. L odewijk IX", Rotterdam. Tweede PrijsL. Bol, „Eendracht Maakt Macht", Rotterdam. Derde Prijs: 'F. Jamin, „St. Michaël", Dor drecht. Personeel Sabel. Eerste Prijs: J. Merceij, „Rotterdam", Rotter dam. Tweede Prijs: G. P. de Maar, „Door Strijd Overwonnen" Delft. Derde Prijs: G. v. Oostrum, „Wilhelmina", Kot- terdam. j Personeel Lange Stok. Eerste Prijs: P. v. Holten, „Lagardére", Rot terdam Tweede Prijs: J. v. Rerkum, „Jan van Schaf- felaar", Rotterdam. Derde PrijsSteijrn, „Nederland en Oranje", Rot terdam. Fransch Floret. Eerste Prijs: E. F. Groosjakan, „Uitspanning door Inspanning". Tweede Prijs: W. G. Paape, „Emma". Derde Prijs: F. J. D. Reith, „Uitspanning door Inspanning". Vierde Prijs: F. P. Plasman, „Uitspanning door Inspanning"; allen Den Haag. Een medaille voor het grootste aantal inschrij vers en een medaille voer de vers'tkomende vér een: ging zijn beiden behaald door „Koningin Wil helmina", Middelburg. De prjjzen werden met een toepasseljjk woord door den voorzitter van het feestcomité, aan do verschillende winners uitgereikt. Concours „St. Ambrosius". Deze week begint het aangekondigde concours voor harmonie- en fanfare-gezelschappen, uitge schreven door het harmonie-orkest «St. Ambrosius", onderafd. van den Ned. R. K. Volksbond, afd. Schiedam. Vooreerst zal op Woensdag-avond 8 uur in den tuin der S. O. V., waar ook de andere feeste- ljjkheden zullen plaats hebben, en welks muziek tempel door musici van naam hier te lande als uitmuntend werd genoemd, om de muziek in den tuin te verspreiden, een openingsconcert plaats hebben door de feestvierende vereeniging. Donderdag zal de eerste wedstrjjd plaats hebben, n.l. voor fanfare-gezelschappen, d.w.z. gezel schappen die enkel muziek maken met behulp van koperen instrumenten, 's Namiddags te half één zullen de 2e en 3e, 's avonds te zeven uur, de le en eere-wedstrjjden plaats hebben. Dit zelfde program wordt herhaald op de Tweeden Pink sterdag, als wanneer de harmonie-muziekgezel schappen, d.w.z. gezelschappen met behalve koperen, ook houten muziekinstrumenten, zullen kampen- Het feest wordt besloten op Dinsdag 16 JuD' met een groot vocaal- en instrumentaal concert, te

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1908 | | pagina 2