Gemengd Nieuws. ^tads* m Gewestelijk Nieuws. Er is geen officieel program voor het verblijf van de vorstelijke gast bekend gemaakt. Zjj komt, zegt men, kalm bij koningin Sophie, die haar tante is, gelijk men weet, logeeren. Toch verwacht men natuurlijk de Koningin-Weduwe der Neder landen in Stocholm te zien en zullen er aan het hof feestelijkheden van huiselijken aard worden gegeven De bladen van Stockholm begroeten heden reeds de hooge gast met betuigingen van eerbied. Zij geven bizonderheden uit haar leven en zeggen, dat Koningin Emma als regentes en opvoedster van Koningin Wilhelmina de dankbaarheid van het Nederlandsche volk heeft verworven. Reddingwezen. Gister zijn de leden van de Staatscommissie voor Redding op de Nederlandsche Kust, de hee- ren Arkeboot Schokker, dr. Ruysch, van Oordt, met den secretaris, den luitenant ter zee Kayser, naar België en Frankrijk vertrokken, om een on derzoek in te stellen naar de wijze waarop het reddingwezen in die landen is georganiseerd. Rijkswerklieden. De minister van Landbouw, Nijverheid en Handel heeft gister in 't gebouw van zjjn depar tement geïnstalleerd de staatscommissie voor de arbeidsvoorwaarden der rijkswerklieden met een rede, waarin hij wees op het gewicht der taak van de commissie en betoogde dat, wanneer hier sprake is van overeenstemming in de regeling dei- arbeidsvoorwaarden, wel zeker niet gedacht is aan eenvormige regeling dier voorwaarden voor den vaak zeer onderscheiden arbeid in de meer uiteen- loopende omstandigheden verricht, maar aan de eenheid in de beginselen, waardoor die regeling zelve wordt beheerscht en die nu niet steeds aanwezig schijnt. Voorst wees de minister er op> dat de vraag is, of hier niet moet worden gevormd een lichaam, dat het geheel overziet, op dit ter rein de voorlichting kan geven, die noodig is, en hjj eindigde met de hoop uit te spreken, dat de arbeid der commissie mocht strekken, om de regeering in staat te stellen de roeping, die zij heeft tegenover de werklieden in dienst van het rjjk, waardig te vervullen. De rede werd beantwoord door den voorzitter der commissie, mr. J. W. S. A. Tersteeg, direc teur-generaal van het departement van Landbouw, die er o.a. op wees, dat, als men in het oog houdt de groote verschillen uit den aard der zaak, bestaande in de arbeidsvoorwaarden der rjjkswerk- lieden, als gevolg o.a. van verschillende plaatse lijke omstandigheden, het geen betoog behoeft, dat elke stap, om die verschillen zooveel mogelijk uit te wisschen, niet dan aarzelend zal kunnen worden gezet. Aan het permanent college van advies, waarop de minister doelde, zal, aangeno men, dat dit denkbeeld voor verwezenlijking vat baar is, de uiterste tak ten grondslag behooren te worden gelegd. scbc kracht, van ons afwerpen iedere dwaling, onuitputtelijke liefde betoonen aan alle vijanden van Christus' Kruis en zelf te gelegenertijd worden bevonden trouwe kinderen der Heilige Kerk. Smeekend en nederig bidden wij dan tot God, den Gever van alle goeds, dat onze Moeder de H. Kerk onder Uwe aanvoering, o Heilige Va der, de ontwikkeling der dwaalleeringen moge losrukken en geheel de wereld hernieuwen aan Christus. Dit zijn de wenschen, Heilige Vader, die wij verheugd en opgewekt van zin neerleggen aan de voeten van Uwe Heiligheid, terwijl wij U oot moedigst vragen, dat Gij U gewaardigt- ons Uw vaderlijken zegen te schenken. Het Pauselijk Jubilè. De toespraak, welke gehouden is door den aarts bisschop van Utrecht, bij gelegenheid van de aan bieding van het huldeblijk van Nederlands ka tholieken aan Z. H. den Paus, luidt als volgt: „Nu de heuglijke dag nabij is, waarop Gijl, H. Vader, vijftig jaar geleden, de Priesterwijding ont vangen hebt, danken wij, Uwe zonen in Neder land, met alle kinderen der Katholieke Kerk, over de gansc-he wereld verspreid, den onsterfelijkem Koning der eeuwen, dat Hij U, heilige Vader, tot lieden in welstand bewaarde en zich verwaar digde, door middel van U, met behulp Zijner genade, zooveel goeds voor Zijne kudde tot stand te brengen. j Mant in den woeligen nood onzer dagen schohk Gods wijze Voorzienigheid U die bewonderens waardige zachtheid en kracht, die, terwijl Gij met vaderlijk vermaan Uw vrome kinderen aanspoort tot een veelvuldige nuttiging der zielespijs van het goddelijk Lam, U deed te weer stellen tegén- over de afschuwelijke monsters van dwaalleer, welke in den eigen schoot der Kerk rondloopen en die Gij met waarlijk bovenaardsche voorlich ting aangewezen en uitgeworpen hebt. i Na bier voor dank te hebben gebracht aan God den H. Geest, kunnen wij als Uwe liefhebbende kinderen, niet anders dan ook U, heilige Vader van ganscher harte geluk wenschen, dat Gij het H van Godswege toevertrouwde ambt om 'sHee- ren kudde te weiden, vooral door Uw apostolischen Zendbrief „Pascendi" met zooveel wijsheid hebt vervuidt, dat Gij, het stralende licht der waarheid om U heen verspreidend, de giftige dwalingen onzer dagen uit haar duistere en onheilbergende schuilhoeken wist op te jagen, de even nieuwe als listige kunstgrepen der vijanden van Chris tus' Kruis te verijdelen en ze uit den schoot der Kerk weg te dringen. Maar bij deze feestelijke herdenking mogen wij, Uwe kinderen in Nederland, zeker ook wel in herinnering brengen, dat wij met bijzondere gods vrucht, onder de overige hemellingen, aanroe pen en vereeren de heilige Martelaren van Gor- kum, die als kloeke belijders van het Allerheiligst Sacrament des Altaars en van het oppergezag der Pausen van Rome, de waarheid van hunne belijdenis met zoo glorievol martelbloed hebben bezegeld. Den uitgang van hun wandel aanschou wend, willen wij allen ook onwrikbaar en blij moedig hun geloofstrouw navolgen, en smeekend om Gods bijstand, vol verlangen opgaan naar het gastmaal van het heilige en zachtmoedige Lam, opdat wij mogen bekleed worden met bovenaard- Herstellingsoord voor het personeel der H. IJ. S. M. Op intiatief van den heer Van Spankeren, werd voor eenigen tijd een vereeniging opgericht, die zich ten doel stelt le. Te trachten herstellende zieke spoorweg ambtenaren en beambten, in vasten dienst der H. IJ. S. M., en zoo mogelijk, hunne huisgenooten, op de voor hen miDst kosbare wijze, (eventueel gratis), gezondheid en kracht te doen herwinnen. 2e. Hen en, zoo mogelijk, hunne huisgenooten in de gelegenheid te stellen, eveneens op de voor hen goedkoopste wjjze, voor ontspanning eenige dagen buiten, in een gezonde en fraaie omgeving te kunnen doorbrengen. 3e. Te trachten hen, die met pensioen den dienst der H. IJ. S. M. verlaten, eenigszins te steunen, door degenen, die binnen een jaar na hun pensionneering, daartoe het verlangen ken baar maken, aan de stichting te verbinden, en hun alsdan voor door hen te bewijzen diensten een huisje met tuin in bruikleen te geven voor den tijd, gedurende welken zij hunne diensten presteeren. 4e. Dit stelsel uit te breiden naar gelang van gebleken behoefte en de» stand der financiën. Deze vereeniging, die ruim tweeduizend leden en tweehonderd donateurs telt, is er nu, ook door de medewerking der H. IJ. S. M., in geslaagd te Vorden een gebouw te verkrijgen. In het vertrouwen, dat zich hoe langer hoe meer leden bjj de vereeniging zullen aansluiten, durft het bestuur van het herstellingsoord Don derdag 28 Mei tot de opening daarvan overgaan. Wie het doel der vereeniging kent, zal zeker met haar wenschen, dat dit vertrouwen niet beschaamd zal worden. kort to voren in de Plantage van de boomen waren genomen. De bloemen zTjti in beslag genomen, de man naar het politiebureau gebracht en een onderzoek is te dezer zake ingesteld. Gister-avond 53/* ure heeft aan de Hoofdstraat een speelsche hond een jongen in zijn jasje gebeten, waardoor een scheur in dat klee- dingstuk ontstond. Bond van R. K. gemeenteraadsleden. Er woiSen pogingen aangewend, om een. Bond van Roomsch-Katholieke gemeenteraadsleden te stichten. Tilburg. Naar men aan de ,,'s Hert. Crt." meldt, zou de gemeente Tilburg binnen twee jaren in een gar nizoensplaats zijn herschapen. De eskadrons hu zaren van Venlo en Roermond zouden naar Til burg worden overgeplaatst. 1 Kath. Onderwijs. Aan het examen voor onderwijzeres namen van de Kweekschool der Ursulinen te Echt 17 dames deel; veertien ervan slaagden; terwijl van de 16 leerlingen der Bisschoppelijke kweekschool al daar, die zich aan het examen voor onderwijzer onderwierpen, 13 de acte behaalden. Homoeopathic. Door de vestiging van een homoeopathischen geneesheer te Middelburg is thans het aantal de zer arisen in Nederland tót 25 gestegen. Nog niet vele jaren geleden wapen er maar 3. Een over leed en 23 kwamen er bij, onder wie één katho lieke. Heden-morgen is door een wielrij- dend politieagent aan de Hoogstraat ©en vrouw aangereden die daardoor tegen dien grond viel en een wondje aan den linkerarm bekwam. Het ongeval zou door de eigen schuld der vrouw veroorzaakt zijn, wijl zij gaande van aen eenen kant van de straat naar de andere, plotseling voor Let rijwiel van den agent kwam, die aldus geen gelegenheid meer had om uit te wijken. De St. ct. no. 123 bevat de statut en van de naamlooze vennootschap »Schiedamsche maatschappij tot exploitatie van onroerende goede ren", te Schiedam. Doelhet koopen of op an dere wjjze verkrijgen, verkoopen of op andere wjjze vervreemden, verhuren en exploiteeren van onroerende goederen in Nederland gelegen. Duur tot 31 December 1937. Kapitaal f 50,000, verdeeld in 200 aandeelen van f250, waarvan 56 zijn ge plaatst. Op de geplaatste aandeelen is 40 percent gestort. De vennootschap wordt bestuurd door 2 directeuren onder toezicht van 3 commissarissen. Voor de eerste maal zjjn benoemd tot directeu ren de heeren mr. M. J. C. M. Kavelaars en J. F- W. Mejjer. De begrafenis van een soldatin van het heilsleger bracht heden-ochtend een groot deel der stad in beweging. Voor het sterfhuis in het Broersveld vooral hoopte zich een massa men- schen op en de stoet, voorafgegaan door het mu ziekkorps van het heilsleger, met de banier, en waarin voor de dragers en volgkoetsen nog een menigte vrouwelijke en mannelijke soldaten schre den, kon zich met moeite een weg banen door de dicht opeengehoopte menigte. Een militaire begrafenis is dan ook in onze stad lang geen alledaagsch schouwspel. Door mis te stappen op een lie fa- ter, liggende naast de Leithbootaan de Willemskade, te Rotterdam, is de werkman P. v. d. E. gevallen') aan het hoofd gewond en inwendig gekneusd. Per rjjtuig is hjj naar zjjn woning te Schiedam vervoerd. Al speurende kwamen de beide inspecteurs te weten, dat dit dit scheepje afkomstig is van de inbraak op 22 Augustus van eht vorige jaar ge pleegd ten huize van den heer G. van Sillevoldt Gzu. in de Hoflaan no. 50, te Rotterdam. Vertoond aan mevrouw van Sillevoldt herkende zij het in- beslaggenomen scheepje terstond als uit haar huis aikemstig. De kleermaker P. V. had intusschen aan de heeren Dozy en van de Pol ook medegedeeld van dezen thans gedetineerden slagersknecht J. v. d. N. gekocht te hebben 6 zilveren lepels en 6 zil veren vorken, alsmede eenige gouden signett'én, die aan een horlogeketting bevestigd waren ge weest. De zilveren lepels en vorken waren door hem verkocht aan den horlogemaker R. v. V., te Lekkerkerk, die ze weder verkocht aan eèn notabele dier gemeente voor f 30.nadat de ini tialen van den heer van Sillevoldt er uitgekrabd warén. Zaterdag zijn deze gestolen zilveren lepels en vorken bij dien notabele inbeslaggenomen. Die gouden signetten spoorde de heer van Sil levoldt zelf op. Dit geschiedde reeds in November j.l. Toen wandelde deze heer langs den goud smidswinkel van den heer H. op de Zeevisch- markt alhier en zag ze daar uitgestald voor de ramen liggen. Nadat de slagersknecht ze aan den kleermaker had verkocht, bracht deze de signetten in een pandjeshuis op de Delftsehevaart en van daar gingen zij over in handen van deh goud en zilver kashouder H. op de Zeevischmarkt, van wien de heer Sillevoldt zijn gestolen eigen dom terugkocht. Voorts dient nog vermeld, dat de recherche alhier bij kooplieden in den Oppert en op de Gedempte Binnenrotte beslag legde op 15 gouden horloges, een paar gouden halskettingen, een zil veren beurs, armbanden enz,, alles afkomstig van den diefstal bij den goud- en zilversmid den heer Ha mm e. te s-Gravenhage, en een grooten klomp gesmolten zilver opspoorde. Deze klomp zilver is afkomstig van den Hagenaar G., te Rotterdam op den Goudschensingel aangehouden in verband met dezen Haagschen diefstal. Deze G. had cok een pakhuis in de Broodgang te Rotterdam. In dal pakhuis is op een partij1 zeep beslag gelegd. On gelukken. Eergistermiddag is het drie jarig zoontje van zekere S. in Korvel (gem. Til- burg), dat buiten speelde, door het. rijtuig van den heer V. overreden. De kleine kreeg dè wie len over het hoofd en bezweek 'binnen weinige oogenblikken. Te Hees, bij Nijmegen, is eergisteren het dochtertje van Van D. bij het wippen op een kar eronder geraakt. Met ingedrukte borst werd het kind opgenomen. Even later was het over leden C. van der Veen.f In 't gesticht »Oud-Roosenburgh" is overleden de heer C, van der Veen, oud-hoofdinspecteur der posterijen, ridder in de orde van den Nederland schen Leeuw, ridder 2e kl. in de orde van de Kroon van Pruisen. De begrafenis Is bepaald op Donderdag a.s. op Oud Eik en Duinen, om 1 uur van uit «OudRoosen- burgh" Monument Christiaan Huygens. Door het gemeenteraadslid Liefland, is bjj den Haagschen gemeenteraad een motie aanhangig gemaakt, waarbij B. en W. worden ui'genoodigd, alsnog te trachten tot overeenstemming te komen met het bestuur der Holl. Maatschappij v»n Weten schappen, ter zake van het monument voor Chr. Huygens. Volksbadhuis. In de week van 18 24 Mei 1908 werden genomen 303 baden lste kl. 2de kl kuipbaden 23 kuipbaden 42 regen 19 regen 188 school kinder a 5 ct 31 Gisteren is alhier aangehouden edn persoon in het bezit van takken van bloemen van seringen, die volgens verklaring van een getuige De inbrekersbenden. Omtrent de Haag sche inbrekersbende deelt de »H. Ct." nog mede Drie Rotterdammers zjjn Vrijdagmorgen naar 's-Gravenhage overgebracht. Een zuster van Maria Fjje is eveneens gevangen genomen en men ver wacht nog meer arrestaties, 't Komt thans aan het licht, dat de inbrekers ook met eenige per sonen, in betrekking stonden, die op het oogen- blik wegens misdrjjven in de gevangenis zitten. O. a. de beruchte Van der Nat, die te Rotterdam zjjn straf uitzit. Deze moet medeplichtig zjjn aan een tweetal inbraken, te Rotterdam gepleegd, waarvan één reeds dertien jaar geleden plaats had. Ook kwam men op het spoor van de inbraken in een huis in de Beeklaan, te 's-Gravenhage, eenige jaren gele den gepleegd. Thans is al het goed, gestolen bjj den heer Hamme, in de Korte Poten, terecht. De bestolene zal zjjn eigendom, dat een waarde heeft van f14.000, voor 12800 terugkoopen. Vrijdag-morgen heeft genoemde heer de uitge loofde premie van f 1000 uitgekeerd aan de Haag- sche rechercheurs Bas en Brouwers en hun col lega uit Rotterdam, die daar de gestolen voor werpen in beslag wist te nemen. Deze drie deelen de som dus. Omdat ook de andere leden der Haag sche recherche op zulk een wakkere en onver moeide wjjze in deze zaak optraden, schonk de heer Hamme hun op waarlijk vrjjgevige wjjze een bedrag van f 250. Op welk een brutale manier de helers van deze geheele zaak hebben geprofiteerd, kan men nagaan, als men weet, dat een winkelier een gouden ring met brillant van ruim f200 waarde kocht voor... f3, omdat naar hjj den verkooper wjjs maakte, de steen van glas was. Uit Rotterdam wordt het volgende bericht: De inspecteurs van de recherche, te Rotterdam, de heeren E. Dozy en C. van de Pol Jr., die er, in vereeniging met den hoofdagent W. Klok, in slaagden bjj den kleermaker P. V., op de Meent no. 8 te dezer stede een gedeelte van het bij den goudsmid, den heer Hamme te 's-Hage, ge stolen goud en zilver optesporen en zoo, gelijk gemeld is, de Haagsche politie den draad in han den gaven, die tot de ontdekking en aanhouding van de daders voerde, hebben sedert opnieuw een zeer serieus onderzoek ten huize vau dién kleermaker op de Meent ingesteld. Bij dit laatste onderzoek vonden zij een zilveren zoutvaatje in den vorm van een scheepje. De kleermaker, in ver hooi genomen, bekende dit scheepje gekocht te hebben van den slagersknecht J. v. d. N., die Sedert November van het vorige jaar in de straf gevangenis -op den Noordsingel te Rotterdam li/j jaar gevangenisstraf ondergaat. HetspoorwegongelukbijContich.Be- halve de wisselwachter Van Tuijn, die jn zijn woning bewaakt wordt, is thans ook de contre- rnailre Saen in arrest gesteld. Onder diens lei ding had de verandering van de signaalapparaten plaats, en hij liet na, den stationschef van zijn werkzaamheden te onderrichten, zoodat deze geen maaliegelen nam in het belang van de veiligheid. Vastgesteld werd, dat de machinist van den trein geen schuld heeft. De toestand van de meeste gewonden is be vredigend. Slechts van een vijftal wordt de toe stand zorgwekkend geacht. Een handelsreiziger ;iit Kortrijk, wiens beide beenen zijn afgereden en die bovendien een aantal wonden opliep, is beterende. Hij werd door de bladen reeds als dood vermeld. Kwartjesvinders, Een inwoner uit Loos. duinen verloor gisteren op den Kleiweg, nabij Delft, aan valsche kaartspelers, f 23. Ondanks hef tig verzet van de zijde der kwartjesvinders, slaagde de geplukte er in, met behulp van voorbijgangers, een der spelers aan de politie te Delft over té leveren, die verbaliseerde. f Vergadering van den Raad der gemeente Schiedam op Dinsdag 26 Mei 1908, des namiddags ten 2 ure. Voorzitter, de Burgemeester, de heer dr. M A. Brants. Tegenwoordig 18 leden. Atwezig de heeren Gouka en Wittkampf, beiden met kennisgeving. Er bestaat een vacature. De goedkeuring der notulen van 28 April en 12 Mei jl. wordt aangehouden. Ingekomen stukken. Mededeeling dat is ingekomen bjj B. en W. van Ged. Staten dezer provincie missive, daarbjj de ontvangst berichtende van de door den gemeente raad dd. 28 April vastgestelde verordeningen a. ter regeling van het verkeer op de wegen in de gemeente Schiedam in verband met het ge bruik van motorrijtuigen en rjjwielen b. tot wij ziging van de verordening op het reinigen en op de gevorderde breedte en diepte houden van de wateringen en heinslooten in het Oud- en Nieuw- Westfr. land te Schiedam Kennisgeving Idem missive, daarbjj de onvaDgst berichtende van de door den Gemeenteraad in dato 28 April jD vastgestelde verordeningen a. tot wjjziging der verordening op het rjjden b. tot wijziging der verordening ter handhaving van de openbare veiligheid en op de siraatpolitie j c. tot wjjziging der verordening regelende het ge bruik en de bescherming van openbaren gemeente grond en gemeente-eigendommen d. tot wjjziging der verordening tot instandhouding van de goede orde op het buitenplein van- en toegang tot het spoorwegstation Kennisgeving

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1908 | | pagina 2