Stads- en (Gewestelijk Nieuws. Kerknieuws. Ingezonden. (Gemengd Nieuws. Audiëntie. Da gewone audiëntie van den minister van Oorlog zal op Donderdag 25 Juni eerstkomen Ie niet plaats hebben. Mr. H. Goeman Rorgesius. «Land en Volk" meldt, dat omtrent het zich terugtrekken uit het politieke leven van mr. H. Goeman Borgesius, nog niets is beslist. Gisting in Indi.ë De correspondent van de »N. R. Ct". te Batavia seint Gisteren is het station Kajoe Tanam aangeval len. De aanval werd afgeslagende bevolking kreeg daarbjjzes dooden en twee gewonden. Thans houdt, een detachement uit Padang het station bezet. Padang Pandjang wordt bedreigd door bet uit Zuiden optrekkende opstandelingen. Een patrouille onder luitenant Baptist moest voor de overmacht terugtrekken. Na onmiddellijk versterkt te zjjn werd weer uitgerukt. Uit Fort de Koek is ver sterking gezonden. (Deze laatste zin is niet duide lijk in het telegram. (Red.) Daar is het rustig. De hoofden zjjn het gebergte in gevlucht. Het bestuurshoofd van Priaman heeft een stoom schip verzocht om de Europeesche gezinnen af te halen. Papan en Indrapoera zjjn grootendeels afgebrand, men vermoedt tengevolge van brandstichting. Het Atjeh-rapport. Door den minister van Koloniën is aan de Tweede Kamer toegezonden het verslag dat door den gouverneur-generaal van Nederland>ch-Indië is uitgebracht, naar aanleiding van het door hem ingestelde, in de vergadering der Tweede Kamer van 6 November jl. door den minister Fock aan gekondigde onderzoek Daar den toestand in het gewest Atjeh en Onderhoorigheden. Nopens het optreden ODzer troepen op Atjeh is door den commandant van het leger en chef van het departement van oorlog in Nederlandsch-Indië een afzonderlijk verslag uitgebracht, dat ter perse is en zoo spoedig raogeljjk volgen zal. Postspaarbanken. Wjj vernemen uit goede bron, dat in het uit voerig ambteljjk rapport van den onderdirecteur der Rijkspostspaarbank en van den commies Van Braband, uitgebracht over hunne bevindingen bjj een viertal buitenlandsche postspaarbanken, welke zjj onlangs ^ex officio) bezochten, véél belangrijks voorkomt, óók ter overweging voor de Neder- landsehe rijksinstelling van dien aard. In dat verslag worden, onder meer, aangetroffen wetenswaardige beschouwingen over het geldbe legging^ vraagstuk, dat bjj de behandeling der be grooting van Waterstaat door de Kamerleden Pa- tijn en Van Nierop in de Staten-Generaal werd ter sprake gebracht. De heer Du Bois heeft er bovendien aan toege voegd eene breede verhandeling over het chèque- en giro-verkeer bjj de Oostenrjjksche en Hongaar- sche postspaarbanken en daardoor eene belangrijke bijdrage geleverd tot de kennis van en stelsel yau actueel belang, voor de invoering waarvan ten onzent reeds verschillende stemmen uit de han delswereld zjjn opgegaan. (Tel.) Koninklijk Instituut van Ingenieurs. Men meldt ons uit 's-Gravenhage Het Koninklijk Instituut van Ingenieurs hield Zaterdag alhier een vergadering, waarin tot raads leden gekozen werden, ter vervanging van J. L. Cluysenaer (president), P.H. Kemper (vice-president), J. Muysken, allen niet herkiesbaar dr. J. Kraus, A. Deking Dura en D. Croll, en in plaats van het raadslid F. G. Waller, die 1 Juli e.k. optreedt als president van de vakafdeeling voor werktuig en scheepsbouw, en als zoodsnig opnieuw in den raad van bestunr zitting heeft, H. C. J. Gritters. Tevens werd vastgesteld de begrooting in ontvangsten en uitgaven over het instituutjaar 1908/1909. Het venten te Scheveningen. „Vreemdelingenverkeer" en „Scheveningens Bé- lang" vroegen, den Raad een verbod om met prentbriefkaarten enz. op de badplaats te ven ten. i Aangaande bedoeld onderwerp vond de com missie voor de strafverordeningen aanvankelijk gf.en termen om een voorstel te doen. Thans is haar echter gebleken, dat bestendiging van tien bestaanden toestand, waarbij den vreem delingen vooral veel overlast wordt aangedaan door virkoopers van prentbriefkaarten en onder- zins, niet wenschelijk is en dat een ommekeer ten goede alleen kan verkregen worden door het scheppen van een verbodsbepaling, gericht tegen deze venters, geldende niet alleen voor de in den aanhef genoemde plaatsen, maar bovendien voor den Gevers Dëjjnootweg en den Zeekant. V toigesteld wordt nu de volgende verbodsbe paling I I „Behoudens vergunning van Burgemeester eh Wethouders is het verboden te venten op den Strandweg, op het Gevers Deijnootplein, op de verbindingswegen tusschen beide plaatsen, op deh Gevers Dtij noot weg en aan den Zeekant". Ned. R. K. Volksbond. Afd. Schiedam. De maandeljjksche vergadering, wegens bet anders samenvallen met de Centrale Raadsvergade ring een week vervroegd, werd gisteren gehouden. Na opening door den voorzitter, den heer T. J. H. Mouwens en vaststelling van de notulen, die onveranderd werden goedgekeurd, werd door den penningmeester, den heer H. Voorwald, reke ning en verantwoording gedaan over het laatst verloopen half jaar. Daaruit bleek, dat de reke ning sloot met een kassaldo van f 53.06. Wijl er echter nog enkele oude rekeningen te betalen staan en de Bondsafdeeling staat voor eenige uitgaven, die in de toekomst noodzakelijk zullen moeten worden gedaan, werd door den penning meester een beroep gedaan op de offervaardigheid der leden, ten eir.de het belangrijk tekort dat aldus in de toekomst zou ontstaan, aan te zui veren. Ook de geestelijke adviseur, de hoogeerw. deken Coppens, sprak in dien zin, verzekerend dat hij de rekeningen had nagezien en de wensch uitspre kend dat Schiedams Bond, die nu over enkele dagen een flink opgeschoten knaap van 16 jaar zou zjjn geworden, door de algemeene medewer king en den steun der leden binnen betrekkelijk korten tjjd den vollen wasdom zou hebben bereikt. Over den fmancieelen toestand ontspon zich verder nog eenig debat, waarbij de voorzitter en de penningmeester nog eenige nadere verklaringen gaven. Ten slotte werden tot verifieurs voor het nazien der rekening aangewezen de heeren Hengst, Van der Kraan en Heeren, waarbij de voorzitter nog mededeelde, dat de boeken en bescheiden voor ieder Bondslid van 1—15 Juli bij den pen ningmeester ter inzage liggen. Nadat nog verschillende vragen bedoelende den financieelen last voor de Bondsafdeeling te verlich ten, door den voorzitter waren beantwoord, werden door enkele leden van de Dillettantenclub «Alber- dingk Thym" voordrachten ten beste gegeven, die blijkbaar zeer in den smaak der leden vielen. Daarna had de voorzitter nog eenige mededee- lingen te doen Sedert de laatste maandvergadering hadden zich weer een aantal nieuwe leden aangemeld. In de vorige maandvergadering was nog ver zuimd melding te maken van de zilveren bruiloft van bet Bondslid Companus, terwjjl voor heden het zilveren huwelijksfeest van het medelid G. de Goojjer kon vermeld worden. Zoowel bjj beide gelegenheid als ter gelegenheid van den geboorte dag van den Burgemeester, dr. Brants, als van den verjaardag van het eere-lid pater Knippen burg, vertolkte het bestuur de belangstelling der Bondsleden. In het begin van Augustus zal het Vakcongres worden gehouden, waarbjj van de besturen der vakorganisaties ruime deelneming wordt ver wacht. De Schermvereeniging «St. Michael" stelt de gelegenheid open voor leerlingen beneden 18 jaar om zich op Dinsdag-avond te oefenen. Den volgenden Zondag wordt te Haarlem de vergadering gehouden van den Centralen Raad, die ten slotte ook door Z. D. Hw. den Bisschop zal worden bijgewoond. Wjjl de toegang ook voor leden der verschillende afdeelingen is opengesteld, deelde de voorzitter mede, dat bjj den secretaris, den heer Marrevee, toegangskaarten voor bedoelde vergadering te verkrjjgen zijn. Aanst. Woensdag-avond 8$ ure zal er eene ge combineerde vergadering worden gehouden van het afdeelingsbestuur met de besturen der vakat- deelingen over het onderwerp werkloosheid en ter bespreking van het voornemen een fonds ter bestrijding van dit euvel te stichten, waartoe voorzitter aller belangstelling inroept. Voorz. be veelt te dezer zake aan de lezing van de »N. Sch. Ct.", die in bare beide laatst verschenen nummers een paar zeer goede artikelen over dit onderwerp bevat en raadt ook de lezing aan van de Futura-uitgave «Verzekering tegen Werkloos heid" door den heer C. D. We-seling. Daarna vermeldt voorz. nog bet overlijden van den voorzitter der Vlaarding.-che Bondsafdeeling den heer W. C. Goes waaromtrent namens onze Bondsafdeeling aan de zusterafdeeling rouw beklag is uitgebracht. Volgens de «Volksbanier" zal in de aanst. Cen trale Raadsvergadering als voorzitter aftreden de heer W. C. J. Pastoors. Alle pogingen om hem van dit voornemen af te brengen, bleven nutte loos alleen verklaarde dé heer Pastoors zich be reid, lid te bljjven van het centraal bestuur. Van de afdeel ing Haarlem is het voorstel uitgegaan den scheidenden voorzitter, om zjjne vele verdien sten voor den Bond, een stoffelijk huldebljjk aan te bieden. Het bestuur stelt voor, daartoe uit de kas dezer afdeeling f10 te bestemmen. Met algemeene stemmen werd daartoe besloren. Nog werd door den voorzitter ten slotte er aan herinnerd, dat de Propagandaclub «St. Paulus" op Zondag 5 Juli eene propaganda-vergadering zal houden, waarin haar medelid Van Dongen zal spreken over lectuur en propaganda. Alle Bonds leden worden daartoe uitgenoodigd. Nadat de voorzitter de lezing over «Het Ar beidscontract" tot de volgende vergadering had uitgesteld, sloot hjj de vergadering met gebed. Nog goed afgeloopen. Zaterdag-avond is op het emplacement van de H. IJ. S. M. alhier een ongeluk gebeurd, dat nog buitengewoon goed is afgeloopen. Passagierstrein no. 133, uit Hoek van Holland, die hier omstreeks 5.20 uur passeert, kwam ook Zaterdag-avond op dit tjjdstip voorbijrijden. Tus schen den overweg (Overschiescheweg) en het station ontspoorde plotseling een zich midden in den trein bevindende bagagewagen. De wagen wipte uit den trein en kwam op de eerste naast het hoofd spoor liggende rails te liggen, terwjjl de twee andere gedeelten van den trein in het spoor bleven. Toen de twee helften weer aan elkaar gekoppeld waren, kon trein 133 doorrjjden. Intusschen kwam van alle kanten personeel toeschieten, met materieel om den ontspoorden wagen weer in het spoor te brengen. Daar het ongeval, zooals wjj reeds zeiden, op het hoofdspoor plaats had, ondervond het spoorwegver keer natuurljjk belangrijke vertraging. Alle treinen moesten aanvankelijk te Schiedam stoppen en mochten eerst langzaam rjjdend de plaats, waar de ontsporing gebeurde, passeeren. Omstreeks kwartier voor zevenen (spoortjjd) ging het verkeer wederom geregeld. Dat de ontsporing zonder persoonlijke ongeluk ken heeft plaats gehad, is toe te schrjjven aan het feit, dat de bagagewagen ineens uit den trein sprong. Was de wagen tusschen de rails, waarover de trein reed, b]jjven steken, dan zouden zeer zeker de achter den wagen volgende personenrijtuigen ver pletterd zjjn en ware het onheil niet te overzien geweest. Er is een onderzoek naar de oorzaak van het ongeval ingesteld. Zater-middag is een kind van 9 maanden van Van Woerkom in het Nieuwsticht in een pot met heet water gevallen, tengevolge waarvan het ernstige brandwonden bekwam aan hoofd en schouders. Het kind moest onder geneeskundige behande ling worden gesteld. Zaterdag-nacht is een dronken man met een wonde aan het hoofd in het politiebureau alhier verbonden en daarna in bewaring gesteld. Gister-middag ontdekte een politie agent dat een zitbank en een boom aan den Frankelandschen dijk in brand stohdeh. Hij bluschte het brandje, vermoedelijk door kwa jongens gesticht, met een emmer water uit de nabij gelegen sloot. Onze oud-stadgenoot, de heer C. M. Beukers G.C.zn., heeft te Amsterdam met gun stig gevolg het doctoraal examen in de medicij nen afgelegd. In de bestuursvergadering van de vereeniging «Volkshuisvesting" is in de plaats van den heer M. C. M. De Groot, die had bedankt, tot voorzitter gekozen de heer J. M. van der Schalk. De dirscteur-generaalderposte- rjjen en telegraphie maakt in de «Stct." bekende, dat, met ingang van 6 Juni 1908, de hulptelephooDkantoren te Domburgen Stellendam, alsmede de aan die kantoren rechtstreeks aangeslo ten of nog aan te sluiten derceelen en openbare spreekcellen, worden opgenomen in het telephoon- verkeer met de Belgische plaatsen waarmede Schie dam telepboongemeenschap heeft. De prjjs van een enkelvoudig gesprek zal f 1.45 bedragen. Overigens gelden de regelen en voorwaarden, welke voor het algemeen Nederlandsch-Belgisch telephoonverkeer vastgesteld, en in den Post-, Te legraaf- en Telephoongids vermeld zjjn. Een inwoner van Schiedam reisde Vrjjdag per spoor naar Den Haag en liet zich in den trein door kwartjesvinders bewegen kaart te spelen, met het gevolg, dat bjj spoedig zjjn gou den horloge had verspeeld. Toen daarop de kaartspelers met hun buit in Delft uitstapten, greep de benadeelde den winner bjj den kraag en dwoDg hem, het horloge terug te geven. De politie te Delft hield de kaartspelers in het oog en toen deze later aan den Haagweg hunne practjjken weer waren begonnen, volgde een over val en proces-verbaal De veelvuldige H. Communie. In grooten getale hebben Schiedams katholieke ingezetenen gisteren gevolg gegeven aan de opwek kende uitnoodiging hunner geesteljjken, ter uitvoe ring van het hoogverheven denkbeeld van den Algemeenen Vader der geloovigen tot de H. Tafel des Heeren op den Zondag onder het octaaf van H. Sacramentsdag te naderen, om de gewoonte der veelvuldige H. Communie meer ingang te doen vinden. In alle kerken waren de biecht stoelen Zaterdag-avond tot bjjna aan het midder- nachteljjk uur bezet en Zondag ochtend ging in de drie kerken een dichte schare tot den H. Liefde- discb, zooals men slechts op de drukste aan- biddingsdagen kan aanschouwen. Het katholieke Schiedam beeft zich daardoor weder getoond, van der vaderen zeden niet ver vreemd. Geloot en godsvrucht bloeien, Gode zjj dank, steeds in deze stede, die er immer haar grootsten roem in vond en ze in den persoon van een harer edelste dochters tot in den heldhaftigen graad beoefend zag. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie). Van ingezonden stukken wordt de kopy niet teruggegeven. Geachte Redactie. Gelieve onderstaande te plaatsen, bjj voorbaat mjjuen dank. Ik las Vrjjdagavond j.j. in uw blad dat Burge meester en Wethouders een schrjjven aan den Raad hebben gezonden, waarin B. en W. zich genoodzaakt zien,den Raad voor te stellen afwjjzend te beschikken op het verzoek van de Oranje-Vereeniging om een subsidie, van 1 1500 uit de gemeentekas. In dat schrjjven aan den Raad onzer gemeente staat het volgende«Helaas moeten wjj echter constateeren, dat de financieele toestand thans niet gedoogt geld uit te geven voor feestviering, evenmin als voor iets, dat niet strikt noodzakeljjk is". Nu moeten de gemeenteraadsleden a.s. Dinsdag stemmen inzake verbetering van de Ëroersvestzjj moeten dan ook maar stemmen voor plantsoen- aanleg; dit is strikt noodzakelijk M T J. B. W. Pols. 22 Juni, '08. eergist er morgen aldaar den werkman Van der Linden overreden, die oogenblikkeljjk dood was. Eergistermiddag is te Sappemeer het zeven jarig zoontje van den schoenmakersknecht B. onder een stroowagen gedood. Gemoedeljjk. Voor den kantonrechter in kanton I te Rotterdam heeft een vrouw haar man van wien ze gescheiden leeft, gedagvaard tot be taling van f 15 per week voor levens onderhoud. De kantonrechter zeide tot de vroHW, die alleen verschenen was (voor den man kwam een ge machtigde) «geeft mjj het adres van uw man eens op 1" Toen de vrouw aan dat verzoek had voldaan, zeide de kantonrechter«Nu zal ik de behandeling 14 dagen aanhouden in dien tusschen- tjjd zal ik persoonljjk uw man in zjjn woning be zoeken en dan trachten den vrede te herstellen. Wanneer het mjj gelukt, dan kom ik met hem bjj u, en dan zult u ons zeker wel ontvangen. De vrouw was niet weinig verbaasd over dat voorstel, maar nam het gaarne aan. Wevers te Ens ched Na gehouden cenfe- rentie met den oudsten firmant der firma M. van Dam en Zoon, weverij te Enschedé, is door de firma, vooi het weven van dubbele drils 'n ver hooging toegezegd van 1 cent per 30 yards en voor gekleurde drils van 2 cent per 30 yards. Aangezien gekleurde drils bijna niet meer wor den geweven, heeft deze laatste vrhooging voor de arbeiders niet veel waarde. Een definitief be sluit is door de arbeiders nog niet genomen. Staking is zeer onwaarschjjnlijlk. Huiszoeking. Door de justitie, vergezeld van rijks- en gemeentepolitie, werd Vrijdagnamid dag huiszoeking gedaan ten huize van v. Z., aan de Stalstraat te Arnhem. Dit stond in verband met het onttrekken van een groot gedeelte goederen aan hét faillissé- ment van den schoonzoon van v. Z., zekeren ten F., vroeger bakker te Klarendal, gem. Arnhem. j Bij onderzoek bleek, dat niet minder dan twee volle wagens huisraad en winkelgoederen aan den boedel waren onttrokken, en zich ten huize van v. Z. bevonden. Deze goederen werden in beslag genoden en weggevoerd, terwijl tegen va der en schoonzoon proces-verbaal i s opge maakt. Ongelukken. De automobiel van den bur gemeester van Bennebroek, den heer Zubli, heeft Een niet alledaagsche verduiste ring. Een merkwaardig geval van verduistering is in de kazerne van de vesting-artillerie te Utrecht aan het licht gekomen. Langs een om weg was het den autoriteiten bekend geworden, dat een kok, die belast was met het bereiden der kazerne-ménage, daarvan hoeveelheden ver. duisterde en deze in handen speelde van vrou wen, die in de kazerne dagelijks de aardappelen kwamen „uitpitten", een werkje, dat door hen werd verricht, als ze de aardappelen geschild in de keuken ontvingen. Een vrouw, afgunstig op het voordeel, dat deze „pitsters" aldus genoten, bracht door gebabbel de zaak aan het roeren; de leger-autorileiten namen de politie in den arm, om zoo mogelijk de verdachte personen op hee- teidaad te kunnen betrappen. De „pitsters" werden door eenige agenten aan den ingang der kazerne opgewacht, "toen zij na afloop van hun dagelijkschen arbeid naar huis dachlen te gaan; onmiddellijke fouilleering bracht de kazerne-keuken in miniatuur aan het licht. Onder hun kleeding verborgen, droegen de vijf aangehouden vrouwen koffie, bruine boonen, meel, aaidappelen, suiker, enfin, meerdere dergèlijké ar tikelen voor dagelijksch gebruik, met zich mede; maar nóg grootere oogen zette men op, toen ten slol te twee ballen gehakt voor den dag kwa men, die bestemd waren geweest voor eén tafel van 40 soldatenmaar en passant met de boonen en de aardappelen uit de keuken waren verdwenen, om hun intrée te doen in vijf wo ningen elders in de stad. Het was voor degenen, die er bij tegenwoordig waren, een zeldzame uit- pakkeri), toen de kruideniers- en grutterswaren met het vleesch incluis te voorschijn kwamen, om weer geëxpedieerd te worden naar hun plaats van herkomst: de kazerne-keuken. Ondervraagd, verklaarden de vrouwen, dat zij alles hadden gekregen van den militairen kok, die daarop in hechtenis werd genomen, terwijl tegen de „pitsters" ter zake van heling proces- verhaal werd opgemaakt. De zaak is op het oogenblik in handen der justitie. I (u, D>) Verwoedgevecht. Te Bruikheira, bjj Mul house, ontstond er een gevecht tusschen jongelieden. De burgemeester, Lienhard, wilde de orde herstel len, maar werd zoo ongenadig afgeranseld, dat hjj ter plaatse bleef liggen meteen schedelbreuk. Zjjn broeder, die ter hulp was gesneld, onderging het zelfde lot en men moe3t hem aan de handen der woestelingen ontrukken. Toen het gebeurde in het dorp bekend werd, wapenden zich de knechten van de hoeve des bur gemeesters met stokken, en vielen de bende aan. En weer ontstond een bloedig gevecht, waarbjj er vjjt erg gekwetst werden. Men moest ten slotte de gendarmerie halen om de orde te herstellen. Een woelige vergadering te Brus sel. Men meldt ons uit Brussel; Zaterdagnacht heeft te Brussel een vergadering plaats gehad van kell- ners en hotelgeemployeerden om te protesteeren tegen de organisatie der plaatsbureaux. De zaai

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1908 | | pagina 2